Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2012-02-19
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2012
<<< Värmdöloppet
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
52km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Daniel Tynell
Team Tynell
1:45:03.630250
88.1p
2
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
1:46:47.640600
+1:43.10250
86.3p
3
Robin Bryntesson
Sollefteå SK
1:46:50.640990
+1:47.10640
86.2p
4
Markus Jönsson
Tranemo IF
1:46:51.641040
+1:47.10690
86.2p
5
Fredrik Uusitalo
Sollefteå SK
1:47:41.646040
+2:37.15690
85.4p
6
Anders Palmér
Karlslunds IF SF
1:50:50.664900
+5:46.34550
82.3p
7
Oscar Bergström
IFK Mora SK
1:52:35.675400
+7:31.45050
80.7p
8
Tom Ankerstål
Hybo AIK
1:52:49.676810
+7:45.46460
80.5p
9
Ronnie Löf
Högbo GOIF
1:52:49.676820
+7:45.46470
80.5p
10
Niclas Bärj
Hybo AIK
1:53:05.678420
+8:01.48070
80.3p
11
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
1:53:28.680740
+8:24.50390
79.9p
12
Björn Henninen
Åmots SK
1:53:43.682240
+8:39.51890
79.7p
13
Simon Sveder
Hällefors SK
1:55:21.692020
+10:17.61670
78.3p
14
Fredrik Gustafsson
Strängnäs SK
1:58:13.709290
+13:10.78940
75.9p
15
Ronny Wedin
Norbergs SK
1:58:20.709910
+13:16.79560
75.8p
16
Mats Carlberg
Karlslunds IF SF
1:58:27.710680
+13:24.80330
75.7p
17
Jonas Henningsson
Roslagsbro IF
1:59:36.717530
+14:32.87180
74.8p
18
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
2:01:17.727690
+16:14.97340
73.5p
19
Jakob Börjesson
Lima IF
2:01:18.727700
+16:14.97350
73.5p
20
Tommy Gabrielsson
Gagnefs IF
2:03:03.738280
+18:00.107930
72.2p
21
Emil Linell
Högbo GOIF
2:04:18.745730
+19:14.115380
71.4p
22
Robert Nordström
Jättendals IF
2:04:42.748180
+19:39.117830
71.1p
23
Esbjörn Jonsson
Boxholm-Ekeby SK
2:05:04.750380
+20:01.120030
70.8p
24
Thomas Wallin
Enköpings Aif
2:05:11.751040
+20:07.120690
70.7p
25
Martin Ekberg
Falun Borlänge SK
2:05:41.754070
+20:38.123720
70.4p
26
Mattias Fritz
Karlslunds IF SF
2:06:07.756690
+21:04.126340
70.1p
27
Fredrik Wallström
Gävle SK
2:07:39.765870
+22:36.135520
69.1p
28
Fredik Mickelsson
Kilafors SK
2:07:45.766430
+22:41.136080
69.0p
29
Robert Carlsson
Arlanda-Märsta SK
2:07:59.767820
+22:55.137470
68.8p
30
Öystein Engbretsen
Yuppie Ski Club
2:08:01.768020
+22:57.137670
68.8p
31
Carl Henrik Niper
Ikj Haninge
2:08:02.768130
+22:58.137780
68.8p
32
Björn Blomgren
Storvreta IK
2:08:03.768210
+22:59.137860
68.8p
33
Joakim Lindberg
Gävle SK
2:09:11.775010
+24:07.144660
68.1p
34
Henrik Sandén
IFK Lidingö SOK
2:10:52.785150
+25:49.154800
67.0p
35
Henrik Granström
Sundbybergs IK
2:11:27.788620
+26:23.158270
66.6p
36
Fredrik Erixon
Tiger Balsam
2:11:31.789020
+26:27.158670
66.6p
37
Peter Lundsten
Arlanda-Märsta SK
2:14:42.808100
+29:38.177750
64.7p
38
Johan Qviberg
Yuppie Ski Club
2:14:56.809540
+29:52.179190
64.6p
39
Jesper Djärv
Rembo IK
2:15:29.812850
+30:26.182500
64.2p
40
Boris Klimes
Väsby SK
2:16:45.820410
+31:41.190060
63.5p
41
Erik Wallin
Svegs IK
2:17:24.824360
+32:21.194010
63.2p
42
Torbjörn Georgsson
Kungsgårdens SK
2:17:36.825550
+32:33.195200
63.1p
43
Johan Thalin
Östervåla IF
2:19:59.839800
+34:55.209450
61.8p
44
Henrik Löfås
Team X-kross
2:20:07.840610
+35:03.210260
61.7p
45
Fredrik Ruben
IFK Lidingö SOK
2:20:27.842600
+35:23.212250
61.5p
46
Daniel Blomster
IF Åland
2:20:27.842680
+35:24.212330
61.5p
47
Christian Holm
Karlslunds IF SF
2:20:32.843110
+35:28.212760
61.5p
48
Nicklas Bergström
Täby OK
2:20:37.843660
+35:34.213310
61.4p
49
Markus Wiklund
Karlslunds IF SF
2:21:02.846140
+35:58.215790
61.2p
50
Robin Isaksson
Falun Borlänge SK
2:21:13.847270
+36:10.216920
61.1p
51
Richard Sahlberg
Östervåla IF
2:21:21.848030
+36:17.217680
61.1p
52
Oskar Jakobsson Filerum
Hybo AIK
2:21:27.848680
+36:24.218330
61.0p
53
Björn Anundsson
Axa SC
2:21:40.849990
+36:37.219640
60.9p
54
Olle Lindeberg
Nyköpings OK
2:22:01.852000
+36:57.221650
60.7p
55
Johan Tegelberg
Tierps IF
2:23:59.863880
+38:56.233530
59.7p
56
Joakim Florentisson
Sundbybergs IK
2:24:08.864770
+39:05.234420
59.7p
57
Anders Hallgren
IK Stern
2:24:45.868460
+39:42.238110
59.4p
58
Magnus Olofsson
Axa SC
2:25:04.870360
+40:01.240010
59.2p
59
Love Brovik
Nacka Värmdö SK
2:25:05.870400
+40:01.240050
59.2p
60
Mattias Tängerby
Axa SC
2:25:52.875110
+40:48.244760
58.8p
61
Mattias Björck
Axa SC
2:25:52.875140
+40:48.244790
58.8p
62
Björn Lovén
Stockholms Landstings IF
2:27:08.882710
+42:04.252360
58.2p
63
Anders Edberg
Ufk
2:28:12.889150
+43:09.258800
57.7p
64
Magnus Stål
Axa SC
2:28:52.893110
+43:48.262760
57.4p
65
Magnus Edberg
Täby IS SK
2:28:54.893370
+43:51.263020
57.4p
66
Mika Numminen
Ockelbo SK
2:29:14.895370
+44:11.265020
57.2p
67
Gabriel Domert
OK Hammaren
2:31:31.909030
+46:27.278680
56.2p
68
Mattias Axelsson
Årsunda IF
2:31:44.910370
+46:41.280020
56.1p
69
Mattias Jonsson
Årsunda IF
2:31:48.910750
+46:45.280400
56.1p
70
Linus Jonsson
Öregrunds IK
2:31:56.911580
+46:53.281230
56.0p
71
Henrik Eriksson
Årsunda IF
2:33:34.921320
+48:30.290970
55.3p
72
Olof Axelhed
Axa SC
2:33:46.922500
+48:42.292150
55.3p
73
Bertil Wingqvist
Norbergs SK
2:34:38.927700
+49:34.297350
54.9p
74
Martin Andersson
IK Rex
2:34:41.928030
+49:37.297680
54.9p
75
Tobias Carlsson
Sollentuna
2:35:55.935450
+50:52.305100
54.4p
76
Henrik Nydahl
Stigmännen Karlshamn OK
2:35:59.935880
+50:56.305530
54.3p
77
Namnlös
No Club
2:37:33.945210
+52:29.314860
53.7p
78
Henrik Eriksson
IFK Lidingö SOK
2:38:29.950890
+53:26.320540
53.3p
79
Jesper Näsvall
K4 IF
2:40:16.961560
+55:13.331210
52.6p
80
Karl Axel Zander
Väsby SK
2:42:47.976610
+57:43.346260
51.7p
81
Robin Erneby
Surahammars SOK
2:42:52.977160
+57:49.346810
51.7p
82
Fredrik Bruno
Söderhamns SK
2:43:59.983800
+58:55.353450
51.3p
83
Henrik Larsson
Uppsala
2:46:12.997150
+1:01:09.366800
50.5p
84
Johan Olsson
SOK 68
2:46:28.998740
+1:01:24.368390
50.4p
85
Fredrik Westerberg
Axa SC
2:47:01.1002020
+1:01:57.371670
50.2p
86
Fredrik Leffler
Järfälla SK
2:47:51.1007020
+1:02:47.376670
49.9p
87
Martin Olsson
Gävle SK
2:48:07.1008610
+1:03:03.378260
49.8p
88
Andreas Flemmer
Väsby SK
2:50:17.1021640
+1:05:13.391290
49.1p
89
Pontus Skårner
Nybro Ski
2:50:57.1025670
+1:05:54.395320
48.8p
90
Andreas Revahl
Länsförsäkringar Gävleborg
2:54:22.1046160
+1:09:19.415810
47.7p
91
Niklas Ahlzén
Söderhamns SK
3:04:07.1104620
+1:19:03.474270
44.8p
92
Mikael Hellsvik
Vattenfall IF Stockholm
3:09:40.1137940
+1:24:36.507590
43.3p
93
Hampus Skårner
Nybro Ski
4:30:29.1622800
+2:45:25.992450
29.2p
-
Erik Prytz
Garphyttans IF
23:59:58.8639700
-
-
Tobias Norestrand
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
-
-
Dan Moberg
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
-
Rikard Tynell
Team Tynell
23:59:59.8639800
-
-
Joakim Bergman
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Albin Jonsson
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Anders Ericson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Mandus Andersson
IK Rex
23:59:59.8639800
-
-
Tomas Andersen
Ikj Haninge
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Leffler
Järfälla SK
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Andersson
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
-
David Holmström
Roslagsbro IF
23:59:59.8639800
-
-
Christopher Maurie
Söderhamns SK
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Edvardsson
Årsunda IF
23:59:59.8639800
-
-
Einar Bodström
No Club
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
H 35
52km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kenneth Löfman
Ikj Haninge
2:02:45.736420
72.5p
2
Martin Holmberg
Sundbybergs IK
2:07:11.763090
+4:26.26570
69.4p
3
Kjell Häggquist
Hudiksvalls IF
2:07:50.766900
+5:04.30380
68.9p
4
Björn Boström
Järbo IF
2:08:09.768800
+5:23.32280
68.7p
5
Mathias Svärd
Gävle SK
2:10:36.783550
+7:51.47030
67.2p
6
Urban Pettersson
Sundbybergs IK
2:11:17.787670
+8:32.51150
66.7p
7
Erik Käll
Ikj Haninge
2:13:09.798840
+10:24.62320
65.6p
8
Mikael Svensson
Carnegie IF
2:13:30.800980
+10:45.64460
65.4p
9
Antonio Cicchetti
IFK Västerås SK
2:13:35.801430
+10:50.64910
65.4p
10
Martin Axelhed
Mälarö SOK
2:21:02.846160
+18:17.109640
61.2p
11
Jonas Strandell
Axa SC
2:22:44.856360
+19:59.119840
60.4p
12
Daneil Edquist
Axa SC
2:23:46.862500
+21:00.125980
59.8p
13
Jörgen Bergqvist
Abb IF SK
2:26:30.878990
+23:45.142470
58.5p
14
Olof Borell
IK Rex
2:28:29.890850
+25:44.154330
57.6p
15
Magnus Lundevall
Ericsson IK
2:28:40.891900
+25:54.155380
57.5p
16
Torbjörn Karlsson
Täby IS SK
2:29:11.895080
+26:26.158560
57.3p
17
Calle Hjerne
Storvreta IK
2:29:24.896340
+26:39.159820
57.2p
18
Robert Ladänges
Edsbyns SK
2:30:06.900560
+27:21.164040
56.9p
19
Johan Engström
Årsunda IF
2:30:24.902350
+27:39.165830
56.7p
20
Anders Sundström
Sundbybergs IK
2:31:33.909270
+28:48.172750
56.2p
21
Niklas Ulander
Årsunda IF
2:31:48.910770
+29:03.174250
56.1p
22
Martin Stenpist
Sammakko Sameförening
2:32:38.915730
+29:53.179210
55.7p
23
Mikael Sundström
Kils SLK
2:32:46.916570
+30:01.180050
55.7p
24
Erik Islén
Falu IK
2:34:50.928920
+32:05.192400
54.8p
25
Björn Domanders
Edsbyns SK
2:35:39.933850
+32:54.197330
54.5p
26
Viktor Sandberg
Åkersberga
2:36:07.936600
+33:21.200080
54.3p
27
Peter Balonius
Rembo IK
2:39:47.958690
+37:02.222170
52.8p
28
Erik Illerhag
Gävle SK
2:40:42.964160
+37:57.227640
52.5p
29
Magnus Svensson
Sas-Klubben
2:41:35.969400
+38:49.232880
52.1p
30
Thomas Lundmark
Svegs IK
2:41:46.970540
+39:01.234020
52.1p
31
Fredrik Ingemarson
Sundbybergs IK
2:44:28.986780
+41:43.250260
51.1p
32
Johan Törnhult
Valbo Aif
2:50:12.1021180
+47:27.284660
49.1p
33
Andreas Finnstedt
Sundbybergs IK
2:51:23.1028270
+48:38.291750
48.7p
34
Nicklas Winestedt
Järbo IF
3:08:40.1131990
+1:05:55.395470
43.6p
35
Gustav Björkman
Årsunda IF
3:14:14.1165330
+1:11:29.428810
42.2p
36
Martin Daniels
Södermalms SK
3:18:17.1189660
+1:15:32.453140
41.2p
-
Ludwig Brogård
Väsby SK
23:59:58.8639700
-
-
Olof Persson
Esik
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Nordén
Hammarby IF SF
23:59:59.8639800
-
-
Marcus Svadling
Hofors Aif
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Lundin
Hybo AIK
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Navjord
Kvarnsvedens GOIF SK
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Andersson
Kvarnsvedens GOIF SK
23:59:59.8639800
-
-
Martin Rommen
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Jimmy Blomgren
Viksta IK
23:59:59.8639800
-
H 40
52km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Pär Nilsson
Falu IK
2:04:33.747200
71.2p
2
Thomas Skogh
Roslagsbro IF
2:06:07.756660
+1:34.9360
70.1p
3
Lennart Romin
Gävle SK
2:07:40.765910
+3:07.18610
69.1p
4
Pär Larsson
Hybo AIK
2:07:57.767610
+3:24.20310
68.9p
5
Magnus Svensson
Täby OK
2:08:29.770870
+3:56.23570
68.5p
6
Mats Lövgren
Rembo IK
2:08:59.773830
+4:26.26530
68.2p
7
Stefan Jeleby
SK Linden
2:09:43.778240
+5:10.30940
67.7p
8
Sören Sundberg
Högbo GOIF
2:10:36.783560
+6:03.36260
67.2p
9
Ulf Angelsiöö
Storvreta IK
2:11:30.788940
+6:57.41640
66.6p
10
Torbjörn Söder
Gräftåvallens SK
2:11:36.789590
+7:03.42290
66.5p
11
Jonas Holmgren
Högbo GOIF
2:12:35.795400
+8:02.48100
66.0p
12
Markus Karlsson
IF Åland
2:13:16.799580
+8:43.52280
65.5p
13
Fredrik Jansson
Stora Tuna IK SK
2:14:17.805620
+9:44.58320
64.9p
14
Johan Furunäs
IFK Mariefred
2:14:41.808000
+10:08.60700
64.7p
15
Marcus Söderström
IF Åland
2:14:56.809540
+10:23.62240
64.6p
16
Karl Eriksson
Enköpings Aif
2:16:36.819560
+12:03.72260
63.6p
17
Erik Sundin
Högbo GOIF
2:17:36.825590
+13:03.78290
63.1p
18
Tomas Wahlund
Högbo GOIF
2:18:08.828790
+13:35.81490
62.8p
19
Magnus Hult
Norrbärke SK
2:18:17.829620
+13:44.82320
62.7p
20
Jan Moberg
Gävle OK
2:18:19.829850
+13:46.82550
62.7p
21
Mattias Ericson
Gävle SK
2:19:43.838220
+15:10.90920
61.9p
22
Per-Olov Nilsson
Högbo GOIF
2:19:44.838370
+15:11.91070
61.9p
23
Anders Svensson
Gävle SK
2:21:07.846650
+16:34.99350
61.2p
24
Per-eric Ervasti
Gefle Tennisklubb
2:21:47.850640
+17:14.103340
60.8p
25
Peter Lindström
Gävle SK
2:22:04.852320
+17:31.105020
60.7p
26
Peter Gylderud
Gävle SK
2:22:21.854010
+17:48.106710
60.6p
27
Mikael Ungh
Edsbyns SK
2:23:40.861920
+19:07.114620
59.9p
28
Jan Jakobsson
Domnarvets GOIF
2:23:51.863020
+19:18.115720
59.8p
29
Per Robertsson
Hällbybrunns IF
2:25:00.869900
+20:27.122600
59.2p
30
Johan Hedlund
Flir IF
2:25:57.875640
+21:24.128340
58.8p
31
Hans Olsén
Sundbybergs IK
2:26:06.876510
+21:33.129210
58.7p
32
Niklas Hedberg
Gävle OK
2:26:56.881590
+22:23.134290
58.3p
33
David Wijk
Högbo GOIF
2:27:30.884930
+22:57.137630
58.0p
34
Anders Pålson
IFK Lidingö SOK
2:27:50.886970
+23:17.139670
57.9p
35
Lars Landenber
Horndals IF
2:27:56.887520
+23:23.140220
57.8p
36
Martin Myrberg
Ockelbo SK
2:28:15.889470
+23:42.142170
57.7p
37
Johan Welander
Högbo GOIF
2:28:38.891720
+24:05.144420
57.5p
38
Mikael Andersson
Domnarvets GOIF
2:28:39.891830
+24:06.144530
57.5p
39
Stefan Stridh
Valbo Aif
2:29:04.894330
+24:31.147030
57.3p
40
Matti Nylund
Sigtuna OK
2:29:31.897020
+24:58.149720
57.1p
41
Jonas Eriksson
Bonbiz SK
2:29:38.897720
+25:05.150420
57.1p
42
Joakim Kindingstad
Korsnäs IF SK
2:32:01.912020
+27:28.164720
56.0p
43
Robert Nilsson
Hammarby IF SF
2:32:45.916490
+28:12.169190
55.7p
44
Jonas Hermanson
Enköpings Aif
2:34:11.925020
+29:38.177720
55.1p
45
Lennart Svanström
IK Rex
2:34:17.925660
+29:44.178360
55.0p
46
Markus Novsted
OK Tor
2:36:47.940660
+32:14.193360
54.0p
47
Anders Lövefors
Stockholms Landstings IF
2:37:42.946140
+33:09.198840
53.6p
48
Ulf-henrik Svensson
No Club
2:38:23.950230
+33:50.202930
53.4p
49
Torbjörn Nordling
Högbo GOIF
2:40:00.959930
+35:27.212630
52.7p
50
Jan Axelsson
Högbo GOIF
2:40:38.963780
+36:05.216480
52.5p
51
Lars Thomsson
Svaide-Roma SOK
2:40:39.963820
+36:06.216520
52.5p
52
Niko Tapanila
Storvreta IK
2:40:44.964330
+36:11.217030
52.5p
53
Patrik Granberg
Skidkamraterna
2:40:45.964460
+36:12.217160
52.5p
54
Pontus Herin
Djurgårdens IF Af
2:40:57.965610
+36:24.218310
52.4p
55
Erik Ivarsson
OK Vallonerna
2:41:28.968700
+36:55.221400
52.2p
56
Jonas Andersson
OK Linné
2:41:30.968900
+36:57.221600
52.2p
57
Rickard Zetterberg
Gävle SK
2:45:28.992750
+40:55.245450
50.7p
58
Thomas Björklund
Gävle SK
2:47:03.1002290
+42:30.254990
50.2p
59
Erik Drakenberg
Vaxholms Kanotsällskap
2:47:31.1005080
+42:58.257780
50.0p
60
Magnus Johansson
Hybo AIK
2:49:04.1014330
+44:31.267030
49.5p
61
Anders Drakenberg
Enebybergs IF
2:49:46.1018500
+45:13.271200
49.2p
62
Johan Furenborn
Järlåsa IF
2:50:42.1024130
+46:09.276830
48.9p
63
Håkan Olsson
Tierps IF
2:50:53.1025230
+46:20.277930
48.9p
64
Peter Jerregård
Axa SC
2:52:25.1034460
+47:52.287160
48.4p
65
Robert Stierngranat
Nomor
2:54:54.1049310
+50:21.302010
47.6p
66
Micael Olsson
Gävle SK
2:55:33.1053230
+51:00.305930
47.4p
67
Mikael Gustavsson
Domnarvets GOIF
2:57:12.1063120
+52:39.315820
46.9p
68
Michael Rygaard
Roslags-Länna IF
3:30:08.1260780
+1:25:35.513480
38.6p
-
Mats Uggelberg
Ernst & Young SK
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Mäkinen
Högbo GOIF
23:59:58.8639700
-
-
Christer Ljungqvist
Dalregementets IF
23:59:59.8639800
-
-
Mikael Wikström
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Ola Björemyr
Ikj Haninge
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Högfeldt
Mälarö SOK
23:59:59.8639800
-
-
Martin Tiveus
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Kopperud
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Stafberg
Tierps IF
23:59:59.8639800
-
-
Per Bielke
Utbrytarna SK
23:59:59.8639800
-
H 50
52km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Leif Markfjärd
Brovallens IF
1:55:50.694910
77.9p
2
Mats Mattes
Edsbyns SK
2:04:57.749660
+9:07.54650
70.9p
3
Kjell Lindroth
Högbo GOIF
2:09:23.776240
+13:33.81230
67.9p
4
Gunnar Lindahl
Sundbybergs IK
2:11:39.789860
+15:49.94850
66.5p
5
Peder Holst
Ikj Haninge
2:11:58.791730
+16:08.96720
66.3p
6
Roland Ewerbring
IFK Mora SK
2:12:49.796860
+16:59.101850
65.8p
7
Olle Sellström
Högbo GOIF
2:14:42.808110
+18:52.113100
64.7p
8
Kurt Andersson
Sätra IF
2:16:08.816720
+20:18.121710
63.9p
9
Björn Robert Lindberg
Öregrunds IK
2:16:59.821850
+21:09.126840
63.4p
10
Peter Lundin
Östervåla IF
2:22:08.852740
+26:18.157730
60.7p
11
Olavi Blomfjord
Korsnäs IF SK
2:22:13.853270
+26:23.158260
60.6p
12
Peter Frejd
Högbo GOIF
2:29:15.895480
+33:25.200470
57.2p
13
Arthur Aanesen
Täby IS SK
2:30:20.901900
+34:29.206890
56.8p
14
Magnus Lundberg
Gävle SK
2:31:07.906630
+35:17.211620
56.4p
15
Hans-Eric Aaltonen
Axa SC
2:31:36.909570
+35:46.214560
56.2p
16
Stefan Granath
IF Thor
2:34:07.924680
+38:17.229670
55.1p
17
Roland Johansson
IF Åland
2:34:08.924720
+38:18.229710
55.1p
18
Peter Lundberg
Åland
2:38:43.952270
+42:53.257260
53.2p
19
Stefan Söder
Gräftåvallens SK
2:39:23.956240
+43:33.261230
53.0p
20
Peter Ståhl
Gävle SK
2:39:45.958400
+43:54.263390
52.8p
21
Björn Thorén
Brottby SK
2:41:14.967340
+45:24.272330
52.3p
22
Tommy Karlsson
Rembo IK
2:47:42.1006110
+51:52.311100
49.9p
23
Patrik Östberg
Axa SC
2:49:52.1019150
+54:02.324140
49.2p
24
Per Molin
Handelsbankens IF
2:50:11.1021030
+54:21.326020
49.1p
25
Magnus Hubler
Axa SC
2:50:34.1023330
+54:44.328320
49.0p
26
Lasse Blom
OK Linné
2:52:29.1034830
+56:39.339820
48.3p
27
Jovas Wretlind
Högbo GOIF
2:54:11.1045040
+58:21.350030
47.8p
28
Svein Olav
Nomor
2:59:16.1075560
+1:03:26.380550
46.2p
29
Torolf Sjöwall
IF Åland
3:03:43.1102270
+1:07:53.407260
45.0p
30
Ove Jonsson
Granbergs Ais
3:07:18.1123750
+1:11:28.428740
44.0p
31
Carl Eric Ankarås
Östervåla IF
3:21:59.1211860
+1:26:09.516850
40.4p
32
Peo Östblom
Gävle OK
3:24:03.1224200
+1:28:12.529190
39.9p
-
Pehr Östberg
Alecta Kf
23:59:59.8639800
-
-
Michael Jönsson
Brudpiga RK
23:59:59.8639800
-
-
Göran Johansson
IF Åland
23:59:59.8639800
-
-
Peter Martin
IFK Lidingö SOK
23:59:59.8639800
-
-
Per Eliasson
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
-
Peter Jäderström
OK Linné
23:59:59.8639800
-
-
Martti Mustonen
Roslagsbro IF
23:59:59.8639800
-
-
Micael Nilsson
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Nils Holmström
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Gert Askefjord
Vallsta SK
23:59:59.8639800
-
-
Peter Bergström
Åshammars IK
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
H 60
52km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Rolf Lindgren
Brovallens IF
2:21:52.851190
60.8p
2
Jan Lund
Korsnäs IF SK
2:21:55.851460
+2.170
60.8p
3
Mats Bergqvist
Falu IK
2:22:01.852070
+8.780
60.7p
4
Leif Larsson
Team Esplanad
2:28:32.891190
+6:40.39900
57.6p
5
Roland Robertsson
Hällbybrunns IF
2:32:39.915850
+10:46.64560
55.7p
6
Jan Hernelind
IFK Västerås SK
2:33:33.921210
+11:40.69920
55.4p
7
Erik Svensson
Gävle SK
2:35:15.931440
+13:22.80150
54.6p
8
Gunnar Munktelius
Surahammars SOK
2:35:28.932780
+13:35.81490
54.5p
9
Ove Johansson
Fjärdhundra SK
2:43:05.978430
+21:12.127140
51.6p
10
Bjarne Blomster
IF Åland
2:55:30.1052970
+33:37.201680
47.4p
11
Jan Bengtsson
Vallsta SK
3:00:44.1084350
+38:51.233060
45.8p
-
Björn Ställberg
Domnarvets GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Lars Sundelin
Hofors Aif
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Bergkvist
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Thomas Hedfors
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Christer Navjord
Stora Tuna IK SK
23:59:59.8639800
-
D 21
17km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Annika Löfström
Årsunda IF
39:51.239070
70.7p
2
Emma Bergman
IK Rex
41:57.251640
+2:05.12470
67.2p
3
Kristina Roberto
Karlslunds IF SF
42:04.252310
+2:12.13140
67.0p
4
Anna Nordgren
Orsa SK
43:13.259220
+3:21.20050
65.2p
5
Isabella Dannberg
Storviks IF
44:23.266290
+4:32.27120
63.5p
6
Emma Ivarsson
Årsunda IF
44:25.266430
+4:33.27260
63.4p
7
Rebecka Dannberg
Storviks IF
44:41.268060
+4:49.28890
63.0p
8
Evelin Gustafsson
Sävast Ski Team IF
45:21.272050
+5:29.32880
62.1p
9
Lena Wiklund
Högbo GOIF
46:47.280630
+6:55.41460
60.2p
10
Lovisa Pettersson
Årsunda IF
46:54.281360
+7:02.42190
60.1p
11
Caroline Ström
Tierps IF
47:55.287450
+8:03.48280
58.8p
12
Pernilla Bihl
Axa SC
49:27.296600
+9:35.57430
57.0p
13
Jessica Öijer
Sågmyra SK
50:31.303090
+10:40.63920
55.8p
14
Linda Byström
Stora Tuna IK SK
50:52.305120
+11:00.65950
55.4p
-
Anna Duvander
Falu IK
23:59:59.8639800
-
D 21 Motion
52km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Elin Karlsson
Turebergs IF
2:29:24.896330
57.2p
2
Barbora Margoldova
Järla IF SK
2:40:52.965170
+11:28.68740
52.4p
3
Anna Berglöf
Årsunda IF
2:41:12.967170
+11:48.70740
52.3p
4
Kristin Numminen
Ockelbo SK
2:48:44.1012390
+19:20.115960
49.6p
5
Cilla Lundevall
Sollentuna
2:50:22.1022130
+20:58.125700
49.0p
6
My Heinrup
Järla IF SK
2:52:29.1034820
+23:04.138390
48.3p
7
Anna Eklöf
IF Hallby SOK
2:57:08.1062790
+27:44.166360
46.9p
8
Sandra Svensk
Axa SC
3:01:54.1091330
+32:30.194900
45.5p
9
Ann Christine Kihlström
Axa SC
3:03:19.1099870
+33:55.203440
45.1p
10
Anita Rosberg
Rejlers IF
3:07:02.1122100
+37:37.225670
44.0p
11
Åsa Öhlund
Handelsbankens IF
3:16:40.1179950
+47:16.283520
41.6p
12
Maria Richard
Axa SC
4:33:40.1641960
+2:04:16.745530
28.8p
-
Anna Lundin
Hybo AIK
23:59:59.8639800
-
-
Elaine Rommen Karlsson
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Christina Wergens
Unilever IF
23:59:59.8639800
-
-
Linda Höijer
Åf SK
23:59:59.8639800
-
H 21 Motion
52km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johannes Borgman
Yuppie Ski Club
2:25:22.872150
59.1p
2
Fredrik Ulvenstam
Ullbro IF
2:27:50.886950
+2:28.14700
57.9p
3
Magnus Mineur
Gävle SK
2:29:39.897870
+4:17.25620
57.1p
4
Johan Lindkvist
Storviks IF
2:30:19.901820
+4:56.29570
56.8p
5
Markus Månblad
Högbo GOIF
2:34:28.926730
+9:05.54480
55.0p
6
Andreas Sembrant
Axa SC
2:34:38.927740
+9:15.55490
54.9p
7
Martin Alexandersson
Yuppie Ski Club
2:34:50.928930
+9:27.56680
54.8p
8
Pål Olofsson
Axa SC
2:35:22.932150
+10:00.59900
54.6p
9
Ulf Edlund
Gideå IK
2:35:36.933570
+10:14.61320
54.5p
10
Gustav von Heijne
Sigtuna OK
2:35:44.934300
+10:21.62050
54.4p
11
Tobias Söder
Väsby SK
2:35:47.934680
+10:25.62430
54.4p
12
Peter Kaponen
Peab Fritid
2:36:11.937040
+10:48.64790
54.3p
13
Karan Partovi
Yuppie Ski Club
2:36:31.939030
+11:08.66780
54.1p
14
Peter Jenkrot
Högbo GOIF
2:36:42.940160
+11:20.67910
54.0p
15
Johan Malmgren
Stensätra SK
2:37:29.944850
+12:07.72600
53.7p
16
Stefan Nilsson
OK Linné
2:43:07.978690
+17:45.106440
51.6p
17
Johan Björklund
Axa SC
2:43:27.980650
+18:05.108400
51.4p
18
Anders Eklind
Gävle SK
2:43:30.980970
+18:08.108720
51.4p
19
Andreas Crona
Forsmarks IF
2:43:55.983430
+18:32.111180
51.3p
20
Jonas Almgren
Korsnäsverkens KK
2:44:01.984090
+18:39.111840
51.2p
21
Adam Fogelfors
Vassunda IF
2:45:22.992130
+19:59.119880
50.8p
22
Philip Sköld
IFK Lidingö SOK
2:45:56.995540
+20:33.123290
50.5p
23
Marcus Sandberg
Skellefteå SK
2:45:59.995850
+20:37.123600
50.5p
24
Mattias Bengtsson
Åsarna IK
2:46:27.998650
+21:05.126400
50.4p
25
Johnny Toldnes
Stockholm
2:46:49.1000850
+21:27.128600
50.2p
26
Johan Stenlund
Valbo Aif
2:47:40.1005980
+22:18.133730
49.9p
27
Henrik Tördahl
Axa SC
2:48:35.1011420
+23:12.139170
49.6p
28
Ola Degerfors
Stockholm
2:49:09.1014810
+23:46.142560
49.4p
29
Erik Toreng
Storviks IF
2:50:02.1020120
+24:39.147870
49.1p
30
Erik Utas
Axa SC
2:50:02.1020160
+24:40.147910
49.1p
31
Peter Thunell
Swedbank IF
2:50:30.1022910
+25:07.150660
49.0p
32
Jonas Broström
Högbo GOIF
2:51:06.1026560
+25:44.154310
48.8p
33
Johan Lööv
Sätra IF
2:52:44.1036330
+27:21.164080
48.3p
34
Joakim Sjöstrand
Storviks IF
2:55:46.1054500
+30:23.182250
47.3p
35
Ola Melldahl
Sundbybergs IK
2:57:06.1062580
+31:44.190330
46.9p
36
Urban Öhman
Högbo GOIF
2:58:19.1069800
+32:56.197550
46.5p
37
Patrik Ronström
Axa SC
2:58:40.1071920
+33:17.199670
46.4p
38
Karl-axel Jonsson
Gävle SK
2:59:25.1076480
+34:03.204230
46.2p
39
Karl Mårtensson
Bromma Vällingby SOK
3:00:35.1083490
+35:13.211240
45.8p
40
David Ståhlberg
Gävle SK
3:02:53.1097250
+37:31.225000
45.2p
41
Johan Sandin
Axa SC
3:03:06.1098510
+37:43.226260
45.1p
42
Håkan Molander
Axa SC
3:03:28.1100710
+38:05.228460
45.0p
43
Jonas Lindgren
Solna
3:04:22.1106150
+39:00.233900
44.8p
44
Martin Holmgren
Enebybergs IF
3:04:57.1109630
+39:34.237380
44.6p
45
Thomas Kaponen
Ufk
3:05:07.1110610
+39:44.238360
44.6p
46
Jens Skaring
Swedbank IF
3:05:36.1113560
+40:14.241310
44.4p
47
Fredrik Olsson
Åmots SK
3:06:46.1120570
+41:24.248320
44.1p
48
Torbjörn Jonsson
Ericsson IK
3:09:16.1135540
+43:53.263290
43.5p
49
Johan Mattsson
Gävle SK
3:11:17.1147680
+45:55.275430
42.9p
50
Ove Bergström
Gävle SK
3:15:21.1172030
+49:58.299780
41.9p
51
Mikael Nikolausson
Gävle SK
3:15:29.1172880
+50:07.300630
41.9p
52
Emil Wengström
Axa SC
3:18:47.1192610
+53:24.320360
41.1p
53
Björn Bergström
Falun Borlänge SK
3:18:57.1193670
+53:35.321420
41.1p
54
Frida Söderberg
Väsby SK
3:19:08.1194780
+53:46.322530
41.0p
55
Anders Norén
Enebybergs IF
3:21:31.1209010
+56:08.336760
40.5p
56
Anders Forsman
Stockholm
3:22:39.1215880
+57:17.343630
40.2p
57
Magnus Pargeus
Axa SC
3:23:27.1220670
+58:05.348420
40.0p
58
Anders Hall
Pwc Bil
3:31:24.1268340
+1:06:01.396090
38.3p
59
Magnus Nordlund
Sätra IF
3:46:09.1356830
+1:20:46.484580
35.6p
60
Arne Sahlstedt
OK Hammaren
3:52:45.1396400
+1:27:22.524150
34.4p
61
Gustaf Klinga
Axa SC
3:54:05.1404480
+1:28:43.532230
34.2p
62
Timo Arnfelt
Storviks IF
3:56:48.1420740
+1:31:25.548490
33.8p
63
Cristofer Kindgren
Axa SC
4:32:35.1635430
+2:07:12.763180
28.9p
-
Gunnar Lind
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Aristotelis Baroutsis
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Roger Horrsell
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Sven Hansson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Lars Danielsson
Fjärdhundra SK
23:59:59.8639800
-
-
Gunnar Hedlund
Spirit IF
23:59:59.8639800
-
-
Danne Stattin
Ncc IF
23:59:59.8639800
-
-
Rolf Ström
Stensätra SK
23:59:59.8639800
-
-
Nenne Berglund
Öfif
23:59:59.8639800
-
D 21 Motion
17km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Helena Persson
Gävle SK
58:42.352160
48.0p
2
Hanna Svärdström
Solna
59:19.355800
+36.3540
47.5p
3
Frida Jonason
Vasastans SK
1:13:38.441720
+14:55.89460
38.3p
4
Ingrid Jarlebring
IFK Bergvik
1:17:59.467800
+19:16.115540
36.1p
-
Ulrika Karlsson
Lantmäteriverkets FF
23:59:59.8639800
-
H 21 Motion
17km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Erik Fochsen
Nacka Värmdö SK
43:05.258470
65.4p
2
Bjarne Mårtensson
Storviks IF
44:22.266140
+1:16.7570
63.5p
3
Kristoffer Lundberg
Långshyttans AIK SK
47:30.284940
+4:24.26370
59.3p
4
Gösta Norén
Gävle SK
52:59.317890
+9:54.59320
53.2p
5
Arto Gabrielsson
Gagnefs IF
53:18.319750
+10:12.61180
52.9p
6
Elias Lundberg
Långshyttans AIK SK
55:35.333420
+12:29.74850
50.7p
7
Bosse Eriksson
Österfärnebo IF
59:29.356860
+16:23.98290
47.4p
8
Jonathan Sjöwall
IF Åland
1:04:48.388790
+21:43.130220
43.5p