Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Malmfältsloppet
2008-02-03
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Karin Nilsson
Luleå Gjutarens IF
2:40:23.962200
62.6p
2
Annika Lindqvist
Byske SK
3:11:51.1151000
+31:28.188700
50.5p
3
Johanna Nilsson
Norsjö SK
3:17:38.1185700
+37:15.223400
48.7p
4
Emma Hedman
Skellefteå SK
3:33:43.1282200
+53:20.319900
44.5p
D 40
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Britt-Marie Arvidsson
Fredrika IK
3:17:04.1182300
48.9p
2
Annika Wasström
Bolidens SK
3:18:12.1189100
+1:08.6700
48.6p
3
Annika Stålfjäll-Reinert
Lycksele IF
3:24:25.1226400
+7:21.44000
46.8p
4
Kerstin Larsson
Skellefteå SK
3:26:15.1237400
+9:11.55000
46.4p
5
Eva Tjäder
Malå IF
3:26:50.1240900
+9:46.58500
46.2p
6
Åsa Ohlin
Malå IF
3:27:29.1244800
+10:25.62400
46.0p
7
Marlene Bjuhr
No Club
3:32:04.1272300
+15:00.89900
44.9p
8
Inger Karlsson
Slussfors IK
3:34:36.1287500
+17:32.105100
44.3p
9
Louice Edström
Glommersträsk Lappträsk IF
3:44:37.1347600
+27:33.165200
42.0p
10
Carola Olsson
IFK Kristineberg
3:47:13.1363200
+30:09.180800
41.4p
11
Eva Jonsson
Lycksele IF
4:10:32.1503100
+53:28.320700
37.0p
12
Lena Boman
Skellefteå SK
4:36:17.1657600
+1:19:13.475200
33.2p
H 21
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Peter Arnessen
IF Hallby SOK
2:12:45.796400
79.5p
2
Johan Brännström
IFK Umeå
2:12:52.797100
+7.600
79.4p
3
Joakim Jonsson
Skellefteå SK
2:13:38.801700
+53.5200
78.8p
4
Nils Berglund
Norsjö SK
2:15:12.811100
+2:27.14600
77.6p
5
Jan Karlsson
Norsjö SK
2:15:13.811200
+2:28.14700
77.6p
6
Tor Larsson
Skellefteå SK
2:15:13.811200
+2:28.14700
77.6p
7
Peter Sjölin
Kraftstaven Ski Team Förening
2:15:47.814600
+3:02.18100
77.2p
8
Lars Persson
Lycksele IF
2:19:21.836000
+6:36.39500
74.7p
9
David Lingfors
IF Hallby SOK
2:19:28.836700
+6:43.40200
74.6p
10
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
2:22:25.854400
+9:40.57900
72.7p
11
Thomas Hedman
SK Järven
2:25:01.870000
+12:16.73500
71.0p
12
Johan Samuelsson
SK Järven
2:25:41.874000
+12:56.77500
70.6p
13
Tomas Olofsson
IFK Umeå
2:25:55.875400
+13:10.78900
70.5p
14
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
2:32:53.917200
+20:08.120700
66.5p
15
André Johansson
Ammarnäs IF
2:35:30.932900
+22:45.136400
65.1p
16
Henrik Sjöström
Sorsele SK
2:37:52.947100
+25:07.150600
63.9p
17
Gustav Lundqvist
IK Studenterna
2:39:23.956200
+26:38.159700
63.1p
18
Patrik Nilsson
IFK Arvidsjaur SK
2:39:45.958400
+27:00.161900
63.0p
19
Erik Jonsso
No Club
2:41:12.967100
+28:27.170600
62.3p
20
Marcus Burström
Byske SK
2:43:17.979600
+30:32.183100
61.3p
21
Sigurd Löf
Hortlax SK
2:43:19.979800
+30:34.183300
61.3p
22
Linus Boström
IFK Arvidsjaur SK
2:46:39.999800
+33:54.203300
59.8p
23
Simon Karlsson
Slussfors IK
2:48:35.1011400
+35:50.214900
58.9p
24
Fredrik Arvidström
Skellefteå SK
2:58:50.1072900
+46:05.276400
54.9p
25
Mats Gustafsson
Skellefteå SK
3:04:24.1106300
+51:39.309800
52.9p
26
Johannes Wretell
Rödåbygdens IK
3:07:27.1124600
+54:42.328100
51.9p
27
Jonathan Önnerlöv
Lycksele IF
3:07:31.1125000
+54:46.328500
51.9p
28
Erik Wikström
Vindelns IF
3:14:42.1168100
+1:01:57.371600
49.6p
29
Peter Lugnér
Skellefteå SK
3:15:01.1170000
+1:02:16.373500
49.5p
30
Anders Lindberg
Skellefteå SK
3:15:20.1171900
+1:02:35.375400
49.4p
31
Emil Wikström
Vindelns IF
3:17:40.1185900
+1:04:55.389400
48.7p
32
Hampus Larsson
No Club
3:22:31.1215000
+1:09:46.418500
47.4p
33
Robert Brännström
Skellefteå SK
3:23:30.1220900
+1:10:45.424400
47.1p
34
Håkan Lundberg
Skellefteå SK
3:24:33.1227200
+1:11:48.430700
46.8p
35
Kristian Tjern
Västerbergslagens OL
3:28:47.1252600
+1:16:02.456100
45.7p
36
Jens Åhlund
SK Järven
3:41:02.1326100
+1:28:17.529600
42.8p
37
David Stenlund
Skellefteå SK
3:42:46.1336500
+1:30:01.540000
42.4p
38
Joakim Nyström
Skellefteå SK
3:43:05.1338400
+1:30:20.541900
42.3p
39
Jörgen Nyström
Skellefteå SK
3:44:53.1349200
+1:32:08.552700
41.9p
40
Erik Svedberg
IFK Arvidsjaur SK
4:00:20.1441900
+1:47:35.645400
38.8p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 40
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Örjan Roslund
Rentjärn SK
2:27:55.887400
69.3p
2
Olof Broman
Bureå IF
2:33:16.919500
+5:21.32000
66.3p
3
Per-Erik Nilsson
Norsjö SK
2:35:16.931500
+7:21.44000
65.2p
4
Anders Olsson
Jalles Tc Umeå
2:45:43.994200
+17:48.106700
60.2p
5
Torsten Kjellstrand
Jalles Tc Umeå
2:45:48.994700
+17:53.107200
60.2p
6
Urban Mårtensson
Lycksele IF
2:46:20.997900
+18:25.110400
59.9p
7
Lars Pettersson
Skellefteå SK
2:46:48.1000700
+18:53.113200
59.7p
8
Tommy Bäckström
Vindelns IF
2:46:49.1000800
+18:54.113300
59.7p
9
Peder Wahlberg
Skanska IF
2:47:16.1003500
+19:21.116000
59.5p
10
Mikel Jonsson
Rentjärn SK
2:47:50.1006900
+19:55.119400
59.3p
11
Martin Larsson
Tieto Enator
2:48:42.1012100
+20:47.124600
58.9p
12
Thomas Johansson
Ammarnäs IF
2:54:49.1048800
+26:54.161300
56.4p
13
Edgar Karlsson
Tieto Enator
2:55:15.1051400
+27:20.163900
56.2p
14
Ingemar Niemi
Avesta OK
2:58:23.1070200
+30:28.182700
55.1p
15
Rune Näslund
Malå IF
2:59:27.1076600
+31:32.189100
54.7p
16
Åke Wilhelmsson
Strycksele IF
3:02:55.1097400
+35:00.209900
53.4p
17
Mikael Lundqvist
SK Järven
3:05:59.1115800
+38:04.228300
52.4p
18
Gunnar Norman
Malå IF
3:09:15.1135400
+41:20.247900
51.3p
19
Magnus Orregård
Skellefteå SK
3:09:25.1136400
+41:30.248900
51.2p
20
Dan Rådman
IFK Arvidsjaur SK
3:09:35.1137400
+41:40.249900
51.2p
21
Stefan Permansson
Skellefteå SK
3:09:37.1137600
+41:42.250100
51.2p
22
Per Erik Grahn
Strycksele IF
3:11:02.1146100
+43:07.258600
50.7p
23
Johan Wiklund
Skellefteå SK
3:15:35.1173400
+47:40.285900
49.3p
24
Thomas Holmström
Bureå IF
3:17:30.1184900
+49:35.297400
48.8p
25
Hans Olofsson
Rödåbygdens IK
3:19:25.1196400
+51:30.308900
48.2p
26
Roger Nilsson
Byske SK
3:20:41.1204000
+52:46.316500
47.9p
27
Michael Karlsson
Byske SK
3:21:00.1205900
+53:05.318400
47.8p
28
Anders Boman
Medle SK
3:24:33.1227200
+56:38.339700
46.8p
29
Mattias Forsman
Bureå IF
3:26:11.1237000
+58:16.349500
46.4p
30
Rolf Andersson
Skellefteå SK
3:27:19.1243800
+59:24.356300
46.1p
31
Peter Edström
Glommersträsk Lappträsk IF
3:44:24.1346300
+1:16:29.458800
42.0p
32
Stig Lindkvist
Medle SK
3:45:47.1354600
+1:17:52.467100
41.7p
33
Une Jonsson
Skellefteå SK
3:50:20.1381900
+1:22:25.494400
40.8p
34
Patrik Lindgren
Byske SK
3:56:27.1418600
+1:28:32.531100
39.6p
H 50
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:27:35.885400
69.5p
2
Leif Hedman
SK Järven
2:36:23.938200
+8:48.52700
64.6p
3
Bengt Näsholm
Jalles Tc Umeå
2:37:33.945200
+9:58.59700
64.0p
4
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
2:46:36.999500
+19:01.114000
59.8p
5
Tommy Lindgren
Byske SK
2:47:35.1005400
+20:00.119900
59.4p
6
Kaj Ericsson
Sorsele SK
2:48:35.1011400
+21:00.125900
58.9p
7
Thore Stenvall
Sorsele SK
2:48:35.1011400
+21:00.125900
58.9p
8
Leif Stening
Jalles Tc Umeå
2:56:39.1059800
+29:04.174300
55.7p
9
Åke Larsson
Skellefteå SK
3:02:13.1093200
+34:38.207700
53.7p
10
Hans Eriksson
Burträsk SK
3:07:25.1124400
+39:50.238900
51.9p
11
Per-Ivan Sandström
IFK Kristineberg
3:10:10.1140900
+42:35.255400
51.0p
12
Pär-David Carlsson
Tavelsjö AIK
3:16:33.1179200
+48:58.293700
49.1p
13
Stefan Linder
Skellefteå SK
3:30:27.1262600
+1:02:52.377100
45.3p
14
Patrik Olsson
IFK Kristineberg
3:30:33.1263200
+1:02:58.377700
45.2p
15
Lennart Fallgren
Skellefteå SK
3:32:21.1274000
+1:04:46.388500
44.8p
16
Rolf Stenlund
Skellefteå SK
3:43:13.1339200
+1:15:38.453700
42.3p
17
Ulf Åhlund
SK Järven
3:44:19.1345800
+1:16:44.460300
42.0p
18
Per Carlehed
Öråns SK
3:49:11.1375000
+1:21:36.489500
41.0p
19
Tomas Jonsson
Lycksele IF
4:00:09.1440800
+1:32:34.555300
38.9p
H 60
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:34:31.927000
65.6p
2
Arne Kjell Arnesen
Bodö
3:09:04.1134300
+34:33.207200
51.4p
3
Lars-Gustav Eriksson
Järvsjöby IF
3:18:17.1189600
+43:46.262500
48.5p
4
Bo Lundmark
Glommersträsk Lappträsk IF
3:44:26.1346500
+1:09:55.419400
42.0p
5
Waldemar Nyström
IFK Umeå
4:00:31.1443000
+1:26:00.515900
38.8p
6
Anders Jönsson
Ammarnäs IF
4:06:12.1477100
+1:31:41.550000
37.8p