Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Röbäck Ski Marathon
2009-02-08
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sofie Ekberg
Gellivare SK
2:29:07.894600
67.0p
2
Josefina Wikberg
Tärna IK Fjällvinden
2:39:33.957200
+10:26.62500
62.4p
3
Malin Meijer
Husums IF SK
2:40:03.960200
+10:56.65500
62.2p
4
Sara Therese Bäckström
Bjurholms IF
2:41:00.965900
+11:53.71200
61.8p
5
Camilla Sjöberg
Finland
2:49:49.1018800
+20:42.124100
58.4p
6
Stina Bodén
Litsbygdens SK
2:53:44.1042300
+24:37.147600
57.1p
7
Monika Lund
Fältjägarnas IF
2:59:32.1077100
+30:25.182400
55.1p
8
Hanna Eriksson
Röbäcks SK
3:06:02.1116100
+36:55.221400
53.1p
9
Maria Svensson
Husums IF SK
3:24:00.1223900
+54:53.329200
48.3p
10
Linnea Hallman
IK Studenterna
3:33:19.1279800
+1:04:12.385100
46.1p
11
Näria Marielle Johansson
Karesuando Fyrklövern
3:35:51.1295000
+1:06:44.400300
45.5p
12
Linnea Törnqvist
IK Studenterna
3:47:19.1363800
+1:18:12.469100
43.2p
D 50
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Karin Wennman
Hägglunds IOFK
3:26:56.1241500
47.6p
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Robin Bryntesson
Sollefteå SK
2:04:03.744200
81.4p
2
Ulf Tingelöf
Kraftstaven Ski Team Förening
2:04:04.744300
+1
81.3p
3
Martin Rosvall
Lycksele IF
2:04:05.744400
+2.100
81.3p
4
Joakim Jonsson
Skellefteå SK
2:05:26.752500
+1:23.8200
80.4p
5
Robert Åström
Hägglunds IOFK
2:06:25.758400
+2:22.14100
79.7p
6
Mattias Westman
IFK Umeå
2:07:29.764800
+3:26.20500
79.0p
7
Robert Johansson
Hägglunds IOFK
2:08:49.772800
+4:46.28500
78.2p
8
Björn Rydvall
Lycksele IF
2:10:23.782200
+6:20.37900
77.2p
9
Per Liv
Domnarvets GOIF
2:10:52.785100
+6:49.40800
76.9p
10
Andreas Oskarsson
IFK Umeå
2:12:46.796500
+8:43.52200
75.7p
11
David Berg
Bodsjöböle SK
2:12:46.796500
+8:43.52200
75.7p
12
Glenn Persson Zakris
Rossöns IF
2:13:52.803100
+9:49.58800
75.0p
13
Olle Karlsson
Vilhelmina IK
2:14:22.806100
+10:19.61800
74.7p
14
Fredrik Lindström
Lycksele IF
2:14:50.808900
+10:47.64600
74.5p
15
Martin Norberg
Kuivakangas SK
2:15:41.814000
+11:38.69700
74.0p
16
Johan Sandberg
Kraftstaven Ski Team Förening
2:19:23.836200
+15:20.91900
71.9p
17
Richard Bexell
Eksjö SOK
2:21:23.848200
+17:20.103900
70.8p
18
Erik Lind
Säters IF SK
2:23:10.858900
+19:07.114600
69.9p
19
Axel Bergsten
Eksjö SOK
2:23:47.862600
+19:44.118300
69.6p
20
Henrik Sjöström
Sorsele SK
2:24:02.864100
+19:59.119800
69.5p
21
Sebastian Backlund
Eksjö SOK
2:24:18.865700
+20:15.121400
69.3p
22
Erik Söderhjelm
Litsbygdens SK
2:24:47.868600
+20:44.124300
69.1p
23
Niklas Berglund
IFK Umeå
2:26:18.877700
+22:15.133400
68.3p
24
Anton Alex
Sundsvalls OK
2:26:25.878400
+22:22.134100
68.3p
25
Tomas Eriksson
Spöland Vännäs IF
2:26:35.879400
+22:32.135100
68.2p
26
Erik Isaksson
Stöcke Triathlon Sällskap
2:27:01.882000
+22:58.137700
68.0p
27
Daniel Näslund
Funäsdalens IF
2:28:04.888300
+24:01.144000
67.5p
28
Daniel Granberg
Peab Fritid
2:28:16.889500
+24:13.145200
67.4p
29
Mats Reinhold
OK Landehof
2:29:07.894600
+25:04.150300
67.0p
30
Andreas Pantze
Kågedalens SK
2:30:31.903000
+26:28.158700
66.3p
31
Marcus Andersson
Norrbärke SK
2:32:05.912400
+28:02.168100
65.6p
32
Per Hedman
Remsle SK
2:32:50.916900
+28:47.172600
65.3p
33
Ola Zetterström
Sågmyra SK
2:36:53.941200
+32:50.196900
63.5p
34
Martin Andersson Liss
Leksands SK
2:37:16.943500
+33:13.199200
63.3p
35
Fredrik Samuelsson
Tunafors SK
2:38:05.948400
+34:02.204100
63.0p
36
Per Nieminen
Remsle SK
2:39:04.954300
+35:01.210000
62.6p
37
Erik Nissle
Linköpings SK
2:39:31.957000
+35:28.212700
62.4p
38
Olle Ericsson
Röbäcks SK
2:41:15.967400
+37:12.223100
61.7p
39
Vidar Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
2:47:53.1007200
+43:50.262900
59.1p
40
Erik Edler
Skogis IF
2:48:31.1011000
+44:28.266700
58.9p
41
Nils Erixon
Skogis IF
2:48:34.1011300
+44:31.267000
58.9p
42
Mats Lindell
IK Studenterna
2:48:44.1012300
+44:41.268000
58.8p
43
Robert Eriksson
Jalles Tc Umeå
2:49:21.1016000
+45:18.271700
58.6p
44
Magnus Svensson
Hjärnarps Gh OL
2:49:30.1016900
+45:27.272600
58.6p
45
Peter Gustafsson
Storumans IK
3:01:41.1090000
+57:38.345700
54.5p
46
Gabriel Domert
OK Hammaren
3:11:11.1147000
+1:07:08.402700
51.7p
47
Daniel Malmhäll
IK Stern
3:12:58.1157700
+1:08:55.413400
51.2p
48
Håkan Eleblad
Örträsk SK
3:38:16.1309500
+1:34:13.565200
45.0p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 35
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jonas Utterström
IK Studenterna
2:39:06.954500
62.6p
2
Johannes Wretell
Stöcke Triathlon Sällskap
2:48:39.1011800
+9:33.57200
58.9p
3
Pär Gustafsson
Litsbygdens SK
2:59:55.1079400
+20:49.124800
55.0p
4
Pelle Edlund
Rödåbygdens IK
3:02:42.1096100
+23:36.141500
54.2p
5
Pavio Grzelewski
Jalles Tc Umeå
3:08:13.1129200
+29:07.174600
52.5p
H 40
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Magnus Rudehäll
Team Esplanad
2:34:08.924700
64.7p
2
Erik Oskarsson
Tavelsjö AIK
2:34:25.926400
+17.1600
64.6p
3
Olof Stenlund
Team Esplanad
2:39:21.956000
+5:13.31200
62.5p
4
Peter Wikström
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
2:47:31.1005000
+13:23.80200
59.3p
5
Torgny Näslund
Skogslöparna
2:54:41.1048000
+20:33.123200
56.7p
6
Peder Jonsson
Team Esplanad
2:59:24.1076300
+25:16.151500
55.2p
7
Tomas Johansson
IFK Arvidsjaur SK
3:15:40.1173900
+41:32.249100
50.4p
H 45
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Christer Tjäder
Telia IF, Luleå
2:51:15.1027400
57.9p
2
Torbjörn Andersson
Norrfors IK
2:51:17.1027600
+2.100
57.9p
3
Olof Andersson
Sidensjö IK
2:53:59.1043800
+2:44.16300
57.0p
H 50
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Rune Söderman
Jalles Tc Umeå
2:30:46.904500
66.2p
2
Jonas Peterson
IFK Umeå
2:31:31.909000
+45.4400
65.9p
3
Daniel Arvidsson
IK Klintarna
2:36:59.941800
+6:13.37200
63.5p
4
Åke Gustafsson
Team Esplanad
2:43:16.979500
+12:30.74900
60.9p
5
Hans Bergholm
Hägglunds IOFK
3:05:35.1113400
+34:49.208800
53.3p
H 55
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
John Arvidsson
Hägglunds IOFK
2:32:59.917800
65.2p
2
Robert Carlsson
Hägglunds IOFK
2:40:54.965300
+7:55.47400
61.8p
3
Sune Wiklund
Volvo FK
2:49:05.1014400
+16:06.96500
58.7p
4
Göran Sandström
Vännäs SK
3:21:49.1210800
+48:50.292900
48.8p
H 60
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Hendriks Jan
Club Hlv
5:02:23.1814200
32.2p
H 65
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Näslund
Team Esplanad
3:11:30.1148900
51.6p
2
Gunnar Sjöblom
Västerbottens Skidveteraner
3:12:34.1155300
+1:04.6300
51.3p
3
Klas Isaksson
Sävar IK
3:18:57.1193600
+7:27.44600
49.6p
D 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Carolyn Faithfull
IK Studenterna
3:12:33.1155200
51.3p
2
Ulla Nilsson
Vårby IK
3:20:23.1202200
+7:50.46900
49.2p
3
Johanna Selling
Bondsjöhöjdens IK
3:33:45.1282400
+21:12.127100
46.0p
4
Maria Österlund
No Club
3:39:43.1318200
+27:10.162900
44.7p
5
Lina Jörnhagen
IK Studenterna
3:44:46.1348500
+32:13.193200
43.7p
6
Nina Hultqvist
Volvo FK
4:03:59.1463800
+51:26.308500
40.1p
7
Åsa Svanbäck
IK Livsnerven
4:07:13.1483200
+54:40.327900
39.6p
8
Berit Edén
Röbäcks SK
4:15:36.1533500
+1:03:03.378200
38.3p
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jarl Åström
IFK Umeå
2:46:27.998600
59.7p
2
Clas Myrestam
Sollentuna Sbk
2:48:38.1011700
+2:11.13000
58.9p
3
Petter Sandberg
IFK Umeå
2:51:31.1029000
+5:04.30300
57.8p
4
Mikael Eriksson
Volvo FK
2:57:57.1067600
+11:30.68900
55.7p
5
Per-Olof Nilsson
Vårby IK
2:58:30.1070900
+12:03.72200
55.5p
6
Per Edlund
Skatteverket Solna
2:58:48.1072700
+12:21.74000
55.4p
7
Anders Gustavsson
Sca FF
3:01:23.1088200
+14:56.89500
54.6p
8
Ola Stering
No Club
3:04:08.1104700
+17:41.106000
53.7p
9
Per Westin
IFK Umeå
3:05:16.1111500
+18:49.112800
53.4p
10
Anton Näslund
Hägglunds IOFK
3:05:28.1112700
+19:01.114000
53.3p
11
Johan Ekeström
Lansjärv IF
3:06:24.1118300
+19:57.119600
53.0p
12
Anders Jonsson
Volvo FK
3:07:03.1122200
+20:36.123500
52.8p
13
Magnus Näslund
Hägglunds IOFK
3:07:36.1125500
+21:09.126800
52.7p
14
Robert Eriksson
Sorsele SK
3:09:38.1137700
+23:11.139000
52.1p
15
Roland Hörnberg
Volvo FK
3:09:42.1138100
+23:15.139400
52.1p
16
Sven-Erik Andersson
Åskilje IF
3:12:59.1157800
+26:32.159100
51.2p
17
Anders Boström
Umeå Triathlon Club
3:13:24.1160300
+26:57.161600
51.0p
18
Sören Persson
Lönås IF
3:14:08.1164700
+27:41.166000
50.8p
19
Olli Kiviniemi
Komatsu Forest SC
3:14:12.1165100
+27:45.166400
50.8p
20
Joakim Nilsson
Umeå Triathlon Club
3:14:15.1165400
+27:48.166700
50.8p
21
Fredrik Borgström
Orsa SK
3:14:40.1167900
+28:13.169200
50.7p
22
Jonas Hogvall
Brudpiga RK
3:17:14.1183300
+30:47.184600
50.0p
23
Anders Dahlgren
IK Studenterna
3:17:47.1186600
+31:20.187900
49.9p
24
Gunnar Hugosson
IFK Umeå
3:17:56.1187500
+31:29.188800
49.8p
25
Mikael Olsson
Sävar IK
3:19:35.1197400
+33:08.198700
49.4p
26
Kent Dahlgren
Vattenfalls IF Trollhättan
3:28:57.1253600
+42:30.254900
47.1p
27
Fredrirk Lund
IF Trikadien
3:33:24.1280300
+46:57.281600
46.1p
28
Daniel Johannesson
Jalles Tc Umeå
3:39:39.1317800
+53:12.319100
44.7p
29
Oskar Ström
No Club
3:45:05.1350400
+58:38.351700
43.6p
30
Sebastian Fors
No Club
3:59:32.1437100
+1:13:05.438400
40.9p
31
Tor Ny
IFK Umeå
4:06:39.1479800
+1:20:12.481100
39.7p
32
David Abrahamsson
No Club
4:45:42.1714100
+1:59:15.715400
34.1p