Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2013-02-17
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2013
<<< Orsa Grönklitt Ski Marathon
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
52km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Daniel Tynell
Grycksbo IF
2:18:38.831740
89.7p
2
Fredrik Byström
Sollefteå SK
2:21:15.847420
+2:36.15580
87.5p
3
Jimmie Johnsson
Axa Sports Club
2:21:46.850500
+3:07.18660
87.1p
4
Lars Ljung
Hudiksvalls IF
2:21:51.851060
+3:13.19220
87.1p
5
Anton Järnberg
Hudiksvalls IF
2:21:59.851800
+3:20.19960
87.0p
6
Erik Melin Söderström
Östersunds SK
2:22:02.852150
+3:24.20310
86.9p
7
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
2:22:45.856440
+4:07.24600
86.4p
8
Adam Steen
Falun Borlänge SK
2:26:00.875900
+7:21.44060
84.0p
9
Axel Bergsten
Axa SC
2:26:41.880050
+8:03.48210
83.5p
10
Rikard Tynell
Grycksbo IF
2:27:51.887080
+9:13.55240
82.6p
11
Anders Palmér
Karlslunds IF
2:30:29.902880
+11:51.71040
80.8p
12
Ronnie Löf
Högbo GIF
2:32:35.915470
+13:57.83630
79.4p
13
Anders Boström
Sundbybergs IK
2:36:17.937680
+17:39.105840
77.1p
14
Mattias Edvardsson
Årsunda IF
2:36:33.939250
+17:55.107410
76.9p
15
Magnus Graas
Storvreta IK
2:37:44.946300
+19:05.114460
76.2p
16
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
2:37:51.947040
+19:13.115200
76.2p
17
Andreas Johansson
Nacka Värmdö SK
2:38:42.952130
+20:03.120290
75.6p
18
Ronny Wedin
Norbergs Skidklubb
2:40:09.960860
+21:31.129020
74.8p
19
Jan Mattsson
Storvreta IK
2:40:19.961840
+21:41.130000
74.7p
20
Jens Carlevi
Vattenfall IF Älvkarleby
2:41:47.970620
+23:08.138780
73.9p
21
Pontus Karlsson
Turebergs IF Skidor
2:41:54.971320
+23:15.139480
73.8p
22
Tobias Norestrand
Karlslunds IF
2:42:21.974090
+23:43.142250
73.6p
23
Pontus Nordström
Östervåla IF
2:42:47.976670
+24:09.144830
73.3p
24
Niclas Eklöw
Sundbybergs IK
2:45:17.991630
+26:38.159790
72.0p
25
Anders Backéus
Falun Borlänge SK
2:45:22.992140
+26:44.160300
71.9p
26
Carl Henrik Niper
Ikj Haninge
2:45:23.992250
+26:45.160410
71.9p
27
Erik Geijer
Yuppie Ski Club
2:45:45.994480
+27:07.162640
71.7p
28
Fredrik Wallström
Gävle SK
2:46:28.998740
+27:50.166900
71.3p
29
Fredrik Mickelsson
Yuppie Ski Club
2:46:35.999480
+27:57.167640
71.3p
30
Bill Engman
Karlslunds IF
2:47:23.1004250
+28:45.172410
70.9p
31
John Maritz
Broby Goif
2:47:27.1004640
+28:49.172800
70.8p
32
Daniel Nilsson
Lekeryd-svarttorp SK
2:47:44.1006350
+29:06.174510
70.7p
33
Fredrik Erixon
Ccc 1000
2:49:15.1015410
+30:36.183570
69.9p
34
Björn Lystedt
Storvreta
2:50:22.1022100
+31:43.190260
69.3p
35
Markus Bäck
Yuppie Ski Club
2:51:29.1028820
+32:50.196980
68.8p
36
Fredrik Åström
Gävle SK
2:51:55.1031420
+33:16.199580
68.6p
37
Esbjörn Jonsson
Boxholm-ekeby Ski
2:52:21.1034050
+33:43.202210
68.4p
38
Björn Arvidsson
Stora Tuna IK Skudklubb
2:52:48.1036780
+34:10.204940
68.2p
39
Mathias Karlsson
OK Alehof
2:52:58.1037720
+34:19.205880
68.1p
40
Fredrik Björck
IK Rex
2:53:09.1038800
+34:30.206960
68.0p
41
Andreas Degerfeldt
Sundbybergs IK
2:53:38.1041770
+35:00.209930
67.8p
42
Christoffer Eskilsson
Haninge SOK
2:54:59.1049870
+36:21.218030
67.1p
43
Daniel Nilsson
OK Norrvirdarna
2:55:05.1050490
+36:27.218650
67.1p
44
Oscar Claeson
Yuppie Ski Club
2:55:52.1055120
+37:13.223280
66.7p
45
Martin Ekberg
Borensbergs IF SK
2:57:09.1062830
+38:30.230990
66.1p
46
Jacob Söderqvist
Avesta OK
2:57:42.1066130
+39:03.234290
65.9p
47
Tomas Jelinek
Sundbybergs IK
2:58:09.1068880
+39:31.237040
65.7p
48
Erik Harlén
Karlslunds IF
2:58:24.1070390
+39:46.238550
65.6p
49
Anders Frisk
Storvreta IK
2:58:27.1070690
+39:49.238850
65.6p
50
Johan Kullsand
Ufk
2:58:29.1070860
+39:51.239020
65.5p
51
Micael Conchur
Offerdals SK
2:58:32.1071190
+39:54.239350
65.5p
52
David Jonsson
Yuppie Ski Club
2:58:59.1073830
+40:20.241990
65.3p
53
Daniel Frehde
Karlslunds IF
2:59:41.1078080
+41:03.246240
65.0p
54
Anders Strömnes
Enköpings Aif
2:59:57.1079660
+41:19.247820
64.9p
55
Pontus Nylander
Nacka Värmdö SK
3:00:51.1085080
+42:13.253240
64.5p
56
Patrik Ytterman
Nacka Värmdö SK
3:00:54.1085370
+42:16.253530
64.5p
57
Daniel Persson
Korsnäs IF
3:01:02.1086100
+42:23.254260
64.4p
58
Einar Bodström
Sundbyberg
3:01:32.1089160
+42:54.257320
64.2p
59
Henrik Eriksson
Årsunda IF
3:02:04.1092320
+43:25.260480
64.0p
60
Erik Lidholm
Nacka Värmdö SK
3:03:31.1101010
+44:52.269170
63.4p
61
Ola Jönsson
Nacka Värmdö SK
3:03:31.1101020
+44:52.269180
63.4p
62
Björn Anundsson
Domnarvets Goif
3:03:40.1101920
+45:01.270080
63.3p
63
Mattias Tängerby
Axa SC
3:04:37.1107600
+45:58.275760
62.9p
64
Ulf Thelin
Ccc1000
3:05:20.1111990
+46:42.280150
62.6p
65
Jonas Pettersson
Halmstad OK
3:05:37.1113640
+46:59.281800
62.5p
66
Mattias Lidén
Hammarby If´s SF
3:05:59.1115830
+47:20.283990
62.4p
67
Fredrik Karlsson
Yuppie Ski Club
3:06:12.1117170
+47:34.285330
62.3p
68
Per-ove Torstensson
Falu IK
3:07:24.1124390
+48:46.292550
61.8p
69
Marcus Gustafsson
Yuppie Ski Club
3:07:51.1127020
+49:12.295180
61.7p
70
Carl-august Westberg
Carnegie IF
3:07:59.1127860
+49:21.296020
61.6p
71
Tommy Torwald
Nacka-värmdö SK
3:08:00.1127900
+49:21.296060
61.6p
72
Fredrik Larsson
Nacka-värmdö SK
3:08:16.1129590
+49:38.297750
61.5p
73
Nicklas Bergström
Täby OK
3:08:21.1130020
+49:42.298180
61.5p
74
Anders Näslund
Svegs IK
3:08:45.1132470
+50:07.300630
61.3p
75
Andreas Sembrant
Storvreta IK
3:08:46.1132560
+50:08.300720
61.3p
76
Anders Wirén
Yuppie Ski Club
3:09:31.1137090
+50:53.305250
61.0p
77
Lars Landenberg
Brovallens IF
3:09:37.1137640
+50:59.305800
61.0p
78
Anders Hallgren
IK Stern
3:10:20.1141990
+51:42.310150
60.7p
79
Marcus Hellmark
Rossöns IF
3:10:32.1143170
+51:54.311330
60.6p
80
Tobias Stridsberg
Storvreta IK
3:10:56.1145560
+52:18.313720
60.5p
81
Per Persson
Evertsbergs SK
3:11:07.1146680
+52:29.314840
60.4p
82
Victor Johansson
Korsnäs IF SK
3:11:24.1148320
+52:45.316480
60.3p
83
Axel Strandell
OK Linné
3:12:04.1152390
+53:26.320550
60.0p
84
Ola Steffen
Brandkårens IK
3:12:21.1154020
+53:42.322180
59.9p
85
Erik Adeler
Norway
3:13:14.1159300
+54:35.327460
59.6p
86
P-o Olsson
Funäsdalens IF
3:13:20.1159900
+54:41.328060
59.6p
87
Henrik Söderberg
Axa Sports Club
3:13:33.1161250
+54:55.329410
59.5p
88
Daniel Franco Cereceda
Nacka Värmdö SK
3:13:53.1163280
+55:15.331440
59.4p
89
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
3:14:01.1164030
+55:22.332190
59.3p
90
Magnus Eriksson
Axa Sports Club
3:14:04.1164340
+55:26.332500
59.3p
91
Johan Lagerberg
Arboga SK
3:14:19.1165840
+55:41.334000
59.2p
92
Erik Nilsson
Edsbyns SK
3:14:36.1167510
+55:57.335670
59.1p
93
Mattias Lindgren
IK Hakarpspojkarna
3:14:52.1169170
+56:14.337330
59.0p
94
Peter Lindberg
Axa Sports Club
3:16:03.1176280
+57:25.344440
58.6p
95
Niclas Rollborn
Axa Sports Club
3:16:19.1177890
+57:41.346050
58.5p
96
Ola Carlsson
Joa IF
3:16:49.1180890
+58:11.349050
58.3p
97
Tomas Snöberg
Färjestadens Motions IF
3:17:10.1182910
+58:31.351070
58.2p
98
Mattias Jonsson
Årsunda IF
3:17:17.1183610
+58:38.351770
58.2p
99
Olof Berglund
Forsa OK
3:18:19.1189810
+59:40.357970
57.8p
100
Olof Axelhed
Axa SC
3:18:20.1189990
+59:42.358150
57.8p
101
Dag Jönsson
IFK Västerås Skidor
3:18:45.1192460
+1:00:07.360620
57.7p
102
Henrik Stranning
Axa Sports Club
3:18:49.1192810
+1:00:10.360970
57.6p
103
Olof Höglin
Gävle SK
3:18:52.1193130
+1:00:13.361290
57.6p
104
Gustaf Walther
OK Denseln
3:18:52.1193160
+1:00:14.361320
57.6p
105
Mattias Axelsson
Årsunda IF
3:19:08.1194790
+1:00:30.362950
57.5p
106
Andreas Pollack
Falu IK
3:19:30.1196960
+1:00:52.365120
57.4p
107
Johan Andersson
IF Ski Team Skåne
3:19:53.1199200
+1:01:14.367360
57.3p
108
Mikael Hernström
Johannebergs Scoutkårs IF
3:20:07.1200680
+1:01:29.368840
57.2p
109
Lars Andersson
Ccc1000
3:20:19.1201800
+1:01:40.369960
57.1p
110
Jimmy Planting-bergloo
Saab FF Järfälla
3:20:23.1202230
+1:01:44.370390
57.1p
111
Martin Belak
Axa Sports Club
3:20:31.1203020
+1:01:52.371180
57.1p
112
Jacob Lundqvist
IK Stern
3:21:06.1206540
+1:02:28.374700
56.9p
113
Lars Pettersson
Hudiksvalls IF
3:21:22.1208160
+1:02:44.376320
56.8p
114
Martin Andersson
IK Rex
3:21:24.1208300
+1:02:45.376460
56.8p
115
Paul Amit
Sundbyberg
3:21:31.1209020
+1:02:52.377180
56.7p
116
Benjamin Lembke
IK Westmannia
3:21:49.1210890
+1:03:11.379050
56.6p
117
Andreas Crona
Forsmark IF
3:22:27.1214650
+1:03:49.382810
56.4p
118
Per-johan Wickman
Tierps IF
3:23:02.1218150
+1:04:24.386310
56.2p
119
Dennis Sohlin
Rembo IK
3:23:48.1222710
+1:05:09.390870
56.0p
120
Joacim Altberg
Gävle SK
3:24:38.1227780
+1:06:00.395940
55.7p
121
Jonathan Mullins
Föreningen IKJ Haninge
3:24:59.1229860
+1:06:21.398020
55.6p
122
Tobias Eriksson
No Club
3:25:09.1230850
+1:06:31.399010
55.5p
123
Jonas Hagberg
Domnarvets Goif
3:25:34.1233330
+1:06:55.401490
55.4p
124
Jon Otvendal
Ufk
3:25:37.1233620
+1:06:58.401780
55.4p
125
Jonatan Junker
Tunafors SK
3:25:59.1235800
+1:07:20.403960
55.3p
126
Benjamin Rubin
Yuppie Ski Club
3:26:27.1238690
+1:07:49.406850
55.1p
127
Bjarne Kampegård
Huddinge SK Längd
3:27:57.1247640
+1:09:19.415800
54.7p
128
Johnny Toldnes
Hybo AIK
3:28:35.1251480
+1:09:57.419640
54.5p
129
Niklas Hedfors
Intersport IF
3:28:52.1253130
+1:10:13.421290
54.4p
130
Johan Olsson
Abb IF
3:29:10.1254930
+1:10:31.423090
54.3p
131
Markus Lindgren
IFK Umeå
3:29:32.1257100
+1:10:53.425260
54.2p
132
Alexander Hebring
Häverödal
3:30:08.1260700
+1:11:29.428860
54.0p
133
Magnus Stål
Axa Sports Club
3:30:16.1261560
+1:11:38.429720
54.0p
134
Johan Carlson
IF Garparna Soik
3:30:36.1263560
+1:11:58.431720
53.9p
135
Johan Fornander
Peab Fritid
3:30:38.1263700
+1:11:59.431860
53.9p
136
Rickard Nilsson
Nacka-värmdö
3:32:51.1277030
+1:14:12.445190
53.2p
137
Jacob Berggren
Sweden
3:33:01.1278040
+1:14:23.446200
53.2p
138
Jakob Frie
Nacka Värmdö SK
3:33:32.1281150
+1:14:54.449310
53.0p
139
Simon Boqvist
Yuppie Ski Club
3:33:40.1281960
+1:15:02.450120
53.0p
140
Magnus Jansson
Jäderfors SK
3:34:04.1284340
+1:15:26.452500
52.9p
141
Adrian Gehrig
IFK Mora SK
3:34:56.1289540
+1:16:18.457700
52.6p
142
Peter Kolmskog
Sundbybergs IK
3:35:06.1290530
+1:16:27.458690
52.6p
143
Andreas Henriksson
Torsby
3:35:21.1292070
+1:16:43.460230
52.5p
144
Billy Snöberg
IFK Helsingborg
3:36:18.1297770
+1:17:40.465930
52.2p
145
Oscar Lundqvist
IK Stern
3:37:18.1303780
+1:18:40.471940
51.9p
146
Albert Bäckebjörk
Offerdals SK
3:38:21.1310010
+1:19:42.478170
51.7p
147
Ronnie Branteström
IK Rex
3:40:18.1321700
+1:21:39.489860
51.1p
148
Andreas Flemmer
Väsby SK
3:41:01.1326020
+1:22:22.494180
50.9p
149
Peter Zeil
Axa Sports Club
3:41:02.1326130
+1:22:23.494290
50.9p
150
Richard Setterwall
Axa Sports Club
3:41:07.1326650
+1:22:29.494810
50.9p
151
Johan Larsson
Selja-långlets IK
3:41:31.1329080
+1:22:53.497240
50.8p
152
Mattias Starck
Tiger Balsam
3:43:42.1342130
+1:25:03.510290
50.2p
153
Richard Nicolin
Yuppie Ski Club
3:43:56.1343550
+1:25:18.511710
50.2p
154
Mikael Walther
OK Denseln
3:44:26.1346550
+1:25:48.514710
50.0p
155
Marcus Svedare
IK Rex
3:45:24.1352310
+1:26:45.520470
49.8p
156
Tobias Liljedahl
Axa Sports Club
3:45:46.1354560
+1:27:08.522720
49.7p
157
Erik Prytz
Garphyttans IF
3:46:06.1356500
+1:27:27.524660
49.6p
158
Martin Landås
IFK Västerås Skidor
3:46:49.1360840
+1:28:11.529000
49.4p
159
Tobias Persson
Strömsbergs IF
3:49:24.1376390
+1:30:46.544550
48.8p
160
Carl Victor Hagersten
Axa SC
3:50:21.1382030
+1:31:42.550190
48.6p
161
Robert Cornelius
Stockholm
3:52:28.1394730
+1:33:49.562890
48.0p
162
Carl-adam Von Scheele
Sälens IF
3:54:21.1406050
+1:35:43.574210
47.6p
163
Mattias Andersson
Gävle Skidkamrater
3:54:42.1408160
+1:36:04.576320
47.5p
164
Anders Åhlén
Axa Sports Club
3:56:10.1416990
+1:37:32.585150
47.2p
165
Nils-olov Ohlsson
Årsunda IF
3:59:54.1439310
+1:41:15.607470
46.3p
166
Nicklas Winestedt
Järbo IF
4:02:51.1457050
+1:44:13.625210
45.7p
167
Fredrik Westerberg
Axa Sports Club
4:05:32.1473130
+1:46:53.641290
45.1p
168
Andreas Wistrand
Västerfärnebo AIK
4:09:47.1498600
+1:51:08.666760
44.3p
169
Henrik Noren
Abb IF
4:13:05.1518480
+1:54:27.686640
43.6p
170
Karl Nielsen
Axa Sports Club
4:19:12.1555120
+2:00:33.723280
42.4p
171
Bengt Jonsson
Storvreta IK
4:31:39.1629870
+2:13:01.798030
40.2p
172
Mattias Svensson
Korsnäs IF
4:31:52.1631170
+2:13:14.799330
40.2p
-
Markus Jönsson
Tranemo IF
23:59:58.8639700
-
-
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
23:59:58.8639700
-
-
Carl Hellblom
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Christoffer Westin
Axa Sports Club
23:59:58.8639700
-
-
Olov Clausen
Axa Sports Club
23:59:58.8639700
-
-
Philip Gunnstam
Axa Sports Club
23:59:58.8639700
-
-
Jan-olof Löfgren
Brovallens IF
23:59:58.8639700
-
-
Jörgen Lind
Edsbyns SK
23:59:58.8639700
-
-
Jan Moberg
Gävle OK
23:59:58.8639700
-
-
Henrik Sandén
IFK Lidingö SOK
23:59:58.8639700
-
-
Mattias Argårds
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
-
Johan Brunberg
Karlslunds IF
23:59:58.8639700
-
-
Anders Eriksson
Nacka Värmdö SK
23:59:58.8639700
-
-
Erik Arebro
Sik
23:59:58.8639700
-
-
Morgan Åkesson
Stora Skedvi IK
23:59:58.8639700
-
-
Per Arvidsson
Stora Tuna IK SK
23:59:58.8639700
-
-
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
23:59:58.8639700
-
-
Jakob Junker
Tunafors SK
23:59:58.8639700
-
-
Björn Wennblom
Yuppie Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Christofer Salmen
Yuppie Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Johan Qviberg
Yuppie Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Niklas Möller
Yuppie Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Ulf-henrik Svensson
Oxbergs IF
23:59:58.8639700
-
-
Oscar Bergström
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Joakim Engström
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Carl Engström
Axa Sports Club
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Gabrielsson
Axa Sports Club
23:59:59.8639800
-
-
Olle Beckérus
Axa Sports Club
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
-
Tomek Jansson
Sweden
23:59:59.8639800
-
-
Anders Berglund
Ccc1000
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Ruben
Ccc1000
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Albäck
Ccc1000
23:59:59.8639800
-
-
Anders Staffas
Dala XC Ski Team
23:59:59.8639800
-
-
John Lundqvist
Falu IK
23:59:59.8639800
-
-
Simon Sveder
Hällefors SK
23:59:59.8639800
-
-
Anders Eriksson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Mickael Sandgren
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Robert Nordström
Jättendals IF
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Löfås
OK Linné
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Brandt
Rotebro IS OK
23:59:59.8639800
-
-
Tobias Carlsson
Sollentuna SLK
23:59:59.8639800
-
-
Lars Andersson
Stockholms RK
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Wahlberg
Stockholms Rullskidklubb
23:59:59.8639800
-
-
Joakim Florentinsson
Sundbyberg IK
23:59:59.8639800
-
-
Claes Theander
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Johan Tegelberg
Tierps IF
23:59:59.8639800
-
-
Håkan Petersson
Ufk
23:59:59.8639800
-
-
Sebastien Jacquier
Volfoni R&d
23:59:59.8639800
-
-
Anders Bremmer
Yuppie Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Erik Heneby
Yuppie Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Martin Daniels
Yuppie Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Johan Engström
Årsunda IF
23:59:59.8639800
-