Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup Kuusamo
2012-12-01
Deltävling i
World Cup 2013
<<< World Cup Falun Pursuit
World Cup Kuusamo Pursuit >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
10km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
21:52.131180
98.3p
2
Petter JR Northug
Strindheim IL
21:59.131860
+6.580
97.7p
3
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
22:00.131970
+7.690
97.7p
4
Sjur Røthe
Voss IL
22:05.132420
+12.1140
97.3p
5
David Hofer
C.S Carabinieri
22:08.132730
+15.1450
97.0p
6
Ilia Chernousov
SKA Sankt Petersburg
22:09.132840
+16.1560
97.0p
7
Chris Andre Jespersen
Byåsen IL
22:11.133050
+18.1770
96.8p
8
Dario Cologna
SC Val Mustair
22:12.133110
+19.1830
96.7p
9
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
22:14.133380
+22.2100
96.5p
10
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
22:21.134020
+28.2740
96.0p
10
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
22:21.134020
+28.2740
96.0p
12
Curdin Perl
Bernina Pontresina
22:21.134070
+28.2790
96.0p
13
Lukas Bauer
Dukla Liberec
22:23.134250
+30.2970
95.9p
14
Pål Golberg
Gol IL
22:24.134380
+32.3100
95.8p
15
Alexey Poltoranin
Kazakstan
22:27.134620
+34.3340
95.6p
16
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
22:27.134650
+34.3370
95.5p
17
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
22:28.134750
+35.3470
95.5p
17
Evgeniy Belov
Russian Federation
22:28.134750
+35.3470
95.5p
19
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
22:30.134990
+38.3710
95.3p
20
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
22:33.135260
+40.3980
95.1p
21
Nikolay Chebotko
Cska
22:34.135380
+42.4100
95.0p
22
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
22:37.135660
+44.4380
94.8p
23
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
22:38.135750
+45.4470
94.7p
23
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
22:38.135750
+45.4470
94.7p
25
Emil Jönsson
IFK Mora SK
22:38.135780
+46.4500
94.7p
26
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
22:39.135840
+46.4560
94.6p
27
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
22:42.136120
+49.4840
94.4p
28
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
22:42.136150
+49.4870
94.4p
29
Tobias Angerer
SC Vachendorf
22:43.136250
+50.4970
94.3p
30
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
22:43.136260
+50.4980
94.3p
31
Ales Razym
Dukla Liberec
22:43.136290
+51.5010
94.3p
32
Andreas Katz
Sv Baiersbronn
22:46.136500
+53.5220
94.1p
33
Tim Tscharnke
SV Biberau
22:46.136570
+53.5290
94.1p
34
Toni Livers
Gardes Frontière
22:47.136680
+55.5400
94.0p
35
Devon Kershaw
Ona-Wa-Su
22:50.136970
+57.5690
93.8p
36
Kris Freeman
Waterville Valley Bbts
22:53.137250
+1:00.5970
93.6p
37
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
22:55.137440
+1:02.6160
93.5p
38
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
22:56.137540
+1:03.6260
93.4p
39
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
22:56.137580
+1:04.6300
93.3p
40
Dmitriy Japarov
Russian Federation
22:57.137620
+1:04.6340
93.3p
41
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
22:58.137760
+1:05.6480
93.2p
42
Remo Fischer
Arve Mols
23:01.138060
+1:08.6780
93.0p
43
Ivan Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
23:01.138070
+1:08.6790
93.0p
44
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
23:03.138230
+1:10.6950
92.9p
45
Fabio Pasini
CS Esercito
23:04.138310
+1:11.7030
92.8p
46
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
23:04.138370
+1:11.7090
92.8p
47
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
23:04.138380
+1:12.7100
92.8p
48
Jiri Magal
Dukla Liberec
23:06.138570
+1:13.7290
92.6p
49
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
23:07.138610
+1:14.7330
92.6p
50
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
23:08.138710
+1:15.7430
92.5p
51
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
23:09.138890
+1:17.7610
92.4p
52
Denis Volotka
Kazakstan
23:10.138960
+1:17.7680
92.3p
53
Eldar Rønning
Skogn IL
23:11.139010
+1:18.7730
92.3p
54
Michail Semenov
Belarus
23:12.139120
+1:19.7840
92.2p
55
Jonas Baumann
Tambo Splügen
23:13.139260
+1:20.7980
92.1p
56
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
23:14.139300
+1:21.8020
92.1p
57
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
23:14.139350
+1:21.8070
92.1p
58
Jussi Simula
Jämsänkosken Ilves
23:20.139990
+1:28.8710
91.6p
59
Iivo Niskanen
Vuokatti Ski Team Kainuu
23:21.140010
+1:28.8730
91.6p
60
Anssi Pentsinen
Jämsänkosken Ilves
23:22.140110
+1:29.8830
91.5p
61
Sergey Cherepanov
Kazakstan
23:22.140160
+1:29.8880
91.5p
62
Martin Johansson
Mora
23:24.140320
+1:31.9040
91.4p
63
Mathias Wibault
Chamonix
23:25.140400
+1:32.9120
91.3p
64
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
23:25.140440
+1:32.9160
91.3p
65
Sergey Mikayelyan
Ashocq Cross-Country School
23:26.140570
+1:33.9290
91.2p
66
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
23:27.140640
+1:34.9360
91.2p
67
Hiroyuki Miyazawa
Waseda University
23:27.140690
+1:35.9410
91.1p
68
Anti Saarepuu
Skiclub Voru
23:29.140860
+1:36.9580
91.0p
69
Tad Elliott
Ski Snowboard Club Vail
23:30.140960
+1:37.9680
90.9p
70
Kari Varis
Kouvolan Hiihtoseura
23:31.141010
+1:38.9730
90.9p
71
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
23:31.141070
+1:38.9790
90.9p
72
Cyril Miranda
Emhm - Bois D Amont
23:33.141280
+1:41.10000
90.7p
73
Roman Furger
Schattdorf
23:37.141620
+1:44.10340
90.5p
74
Valerio Checchi
Forestale
23:38.141700
+1:45.10420
90.4p
75
Kevin Sandau
Foothills Nordic Ski Club
23:38.141770
+1:45.10490
90.4p
76
Mark Starostin
Kazakstan
23:39.141810
+1:46.10530
90.3p
77
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
23:39.141880
+1:47.10600
90.3p
78
Myroslav Bilosyuk
Transcarpathian Olympic Training Ce
23:41.142050
+1:48.10770
90.2p
79
Marco Muehlematter
Nordischer SC Oberhasli
23:46.142500
+1:53.11220
89.9p
80
Sergei Dolidovich
Belarus
23:46.142580
+1:54.11300
89.8p
81
Len Valjas
Team Hardwood
23:48.142740
+1:55.11460
89.7p
82
Simeon Hamilton
Sun Valley Ski Education Fnd
23:54.143320
+2:01.12040
89.3p
83
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
23:54.143330
+2:01.12050
89.3p
84
Dusan Kozisek
Dukla Liberec
23:55.143480
+2:03.12200
89.2p
85
Arvis Liepins
K
23:57.143650
+2:04.12370
89.1p
86
Vytautas Strolia
SK Viesulas Anyksciai
24:00.143990
+2:08.12710
88.9p
87
Teodor Peterson
Åsarna IK
24:01.144070
+2:08.12790
88.8p
88
Sylvan Ellefson
Ski Snowboard Club Vail
24:03.144200
+2:10.12920
88.7p
89
Matias Strandvall
IF Minken
24:07.144610
+2:14.13330
88.5p
90
Vitaliy Shtun
Colos
24:07.144620
+2:14.13340
88.5p
91
Andrew Newell
Stratton Mountain School
24:12.145120
+2:19.13840
88.1p
92
Peeter Kummel
Tartu Skiclub
24:12.145160
+2:19.13880
88.1p
93
Josef Wenzl
SC Zwiesel
24:18.145760
+2:25.14480
87.7p
94
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
24:20.145970
+2:27.14690
87.6p
95
Raido Rankel
Võrumaa Spordiliit
24:22.146110
+2:29.14830
87.5p
96
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
24:24.146320
+2:31.15040
87.4p
97
Aliaksandr Voranau
Belarus
24:24.146330
+2:31.15050
87.3p
98
Imanol Rojo
Alpino Uzturre
24:25.146430
+2:32.15150
87.3p
99
Alexander Lasutkin
Belarus
24:28.146730
+2:35.15450
87.1p
100
Ruslan Perekhoda
Ukraina
24:40.147900
+2:47.16620
86.4p
101
Siim Sellis
Sportclub Valgjarve
24:41.148080
+2:49.16800
86.2p
102
Toni Ketelae
IF Minken
25:02.150190
+3:10.18910
84.9p
103
Niklas Colliander
Vantaan Hihtoseura
25:04.150360
+3:11.19080
84.8p
104
HU Zhou
China
25:09.150860
+3:16.19580
84.5p
105
Vicenc Vilarrubla
C.E.F.U.c
25:19.151880
+3:27.20600
83.9p
106
Antti Häkämies
Anjalan Liitto
25:30.152930
+3:37.21650
83.3p
107
Qinghai Sun
China
25:45.154470
+3:52.23190
82.4p
-
Rok Trsan
Tsk Valkarton Logatec
23:59:59.8639800
-
-
Roddy Darragon
27e Bca Grand Bornand
23:59:59.8639800
-
-
Oeystein Pettersen
Lillomarka SK
23:59:59.8639800
-
-
Nikolay Morilov
Tyumen
23:59:59.8639800
-
-
John Kristian Dahl
Strindheim IL
23:59:59.8639800
-
-
Gleb Retivykh
Russian Federation
23:59:59.8639800
-
-
Alexey Petukhov
Russian Federation
23:59:59.8639800
-
-
Kalle Lassila
Vetelin Urheilijat
23:59:59.8639800
-
-
Eirik Brandsdal
Kjelsås IL
23:59:59.8639800
-
-
Nikita Kriukov
Sdusor 81
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
5km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Marit Bjørgen
Rognes IL
12:02.72190
91.2p
2
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
12:25.74460
+22.2170
88.0p
3
Yulia Tchekaleva
Severstal
12:27.74640
+24.2350
87.8p
4
Therese Johaug
Nansen IL
12:30.74950
+27.2660
87.3p
5
Heidi Weng
IL I Bul
12:31.75060
+28.2770
87.2p
6
Vibeke W Skofterud
Slitu IF
12:36.75530
+33.3240
86.6p
7
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
12:40.75900
+37.3610
86.1p
8
Martine Hagen EK
IL I Bul
12:43.76260
+40.3970
85.6p
9
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
12:44.76390
+42.4100
85.5p
10
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
12:45.76430
+42.4140
85.4p
11
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
12:46.76580
+43.4290
85.2p
12
Jessica Diggins
Central Region I
12:49.76810
+46.4520
84.9p
13
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
12:50.76900
+47.4610
84.8p
14
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
12:53.77220
+50.4930
84.4p
15
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
12:53.77230
+50.4940
84.4p
16
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
12:54.77350
+51.5060
84.2p
17
Riikka Sarasoja-lilja
Lappeen Riento
12:55.77420
+52.5130
84.2p
18
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
12:56.77560
+53.5270
84.0p
19
Barbara Jezersek
Tsk Merkur Kranj
12:59.77830
+56.5540
83.6p
20
Alija Iksanova
Dinamo Kiev
12:59.77890
+57.5600
83.6p
21
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
13:04.78310
+1:01.6020
83.1p
22
Irina Khazova
Dinamo Kiev
13:04.78390
+1:02.6100
83.0p
23
Julia Ivanova
Saturn
13:05.78430
+1:02.6140
82.9p
24
Coraline Hugue
Emhm - Embrun
13:06.78550
+1:03.6260
82.8p
25
Mariya Guschina
Sputnik
13:08.78710
+1:05.6420
82.6p
26
Sara Lindborg
Falun Borlänge SK
13:09.78830
+1:06.6540
82.4p
27
Sofia Bleckur
IFK Mora SK
13:10.78900
+1:07.6610
82.4p
28
Alenka Cebasek
Tsk Ogp Grad Bled
13:10.78990
+1:08.6700
82.3p
28
Kerttu Niskanen
Viereman Koitto
13:10.78990
+1:08.6700
82.3p
28
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
13:10.78990
+1:08.6700
82.3p
31
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
13:11.79040
+1:08.6750
82.2p
32
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
13:12.79110
+1:09.6820
82.1p
33
Laura Ahervo
Haemeenlinnan Hiihtoseura
13:14.79340
+1:11.7050
81.8p
34
Celine Brun Lie
Njård
13:14.79380
+1:11.7090
81.8p
34
Sylwia Jaskowiec
Lks Wisniowa
13:14.79380
+1:11.7090
81.8p
36
Anastasia Slonova
Kazakstan
13:15.79440
+1:12.7150
81.7p
37
Debora Agreiter
C.S Carabinieri Sez.Sci
13:15.79460
+1:12.7170
81.7p
38
Anouk Faivre Picon
Pontarlier
13:16.79530
+1:13.7240
81.6p
39
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
13:16.79540
+1:13.7250
81.6p
40
Daria Gaiazova
Rocky Mountain Racers
13:19.79880
+1:16.7590
81.2p
41
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
13:19.79890
+1:17.7600
81.2p
42
Tatyana Ossipova
Kazakstan
13:20.79950
+1:17.7660
81.1p
43
Polina Medvedeva
Russian Federation
13:21.80010
+1:18.7720
81.1p
44
Eva Vrabcova Nyvltova
Olfin Car Vella Trutnov
13:22.80110
+1:19.7820
80.9p
45
Virginia DE Martin Topranin
C S Forestale Dello Stato
13:24.80330
+1:21.8040
80.7p
46
Stefanie Boehler
SC Ibach
13:24.80340
+1:21.8050
80.7p
47
Monique Siegel
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
13:25.80490
+1:23.8200
80.5p
48
Vesna Fabjan
Tsk Merkur Kranj
13:26.80550
+1:23.8260
80.4p
49
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
13:27.80680
+1:24.8390
80.3p
50
Kornelia Kubinska
Azs Awf Katowice
13:28.80780
+1:25.8490
80.2p
51
Ekaterina Rudakova
Belarus
13:30.80920
+1:27.8630
80.0p
52
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
13:31.81080
+1:28.8790
79.8p
53
Ingvild Flugstad Östberg
Gjøvik SK
13:32.81110
+1:29.8820
79.8p
54
Magdalena Pajala
Piteå Elit SK
13:34.81380
+1:31.9090
79.5p
55
Maria Grundvall
IK Kronan
13:36.81500
+1:33.9210
79.4p
56
Tatjana Mannima
Skiclub Kivioli
13:37.81660
+1:34.9370
79.2p
57
Dandan Man
China
13:37.81690
+1:35.9400
79.2p
58
Alena Prochazkova
Lk Slavia Umb Banska Bystrica
13:38.81740
+1:35.9450
79.1p
59
Maryna Antsybor
Dinamo Kiev
13:38.81770
+1:35.9480
79.1p
60
Viktoriya Lanchakova
Kazakstan
13:38.81790
+1:36.9500
79.1p
61
Marina Matrossova
Kazakstan
13:39.81860
+1:36.9570
79.0p
62
Maija Hakala
Hämeenlinnan Hiihtoseura
13:40.81970
+1:37.9680
78.9p
63
Marjaana Pitkaenen
Viereman Koitto
13:42.82100
+1:39.9810
78.7p
64
Chandra Crawford
Canmore Nordic Ski Club
13:42.82110
+1:39.9820
78.7p
64
Katja Visnar
Tsk Ogp Grad Bled
13:42.82110
+1:39.9820
78.7p
66
Manon Locatelli
Maudre
13:42.82130
+1:39.9840
78.7p
67
Doris Trachsel
Plasselb
13:42.82190
+1:40.9900
78.6p
68
Li Hongxue
China
13:44.82330
+1:41.10040
78.5p
69
Maria Gräfnings
Falun Borlänge SK
13:44.82380
+1:41.10090
78.4p
70
Xin Li
China
13:45.82440
+1:42.10150
78.4p
71
Triin Ojaste
Karupesa Team
13:45.82480
+1:42.10190
78.3p
72
Yuki Kobayashi
Gifu Hino Motors
13:46.82540
+1:43.10250
78.2p
73
Tetyana Antypenko
Ukraina
13:48.82710
+1:45.10420
78.1p
74
Yelena Kolomina
Zska
13:48.82720
+1:45.10430
78.1p
75
Michiko Kashiwabara
Waseda University
13:48.82750
+1:45.10460
78.0p
76
Veronica Cavallar
G.S Fiamme Gialle
13:49.82800
+1:46.10510
78.0p
77
Alena Sannikova
Belarus
13:49.82810
+1:46.10520
78.0p
78
Mona-lisa Malvalehto
Kouvolan Hiihtoseura
13:50.82920
+1:47.10630
77.8p
79
Kateryna Grygorenko
Ukraina
13:54.83340
+1:51.11050
77.4p
80
Silja TARVONEN
Kangasniemen Kalske
13:56.83510
+1:53.11220
77.2p
81
Alysson Marshall
Larch Hills
13:56.83590
+1:54.11300
77.1p
82
Linn Sömskar
IFK Umeå
14:01.84040
+1:58.11750
76.7p
83
Antoniya Grigorova-burgova
Alexander Logistics
14:02.84110
+1:59.11820
76.6p
84
Laura Orgue
Cefuc
14:03.84210
+2:00.11920
76.5p
85
Teodora Malcheva
Alexander Logistics
14:04.84340
+2:01.12050
76.4p
86
Piret Pormeister
Sportclub Sparta
14:07.84670
+2:04.12380
76.0p
87
Hanna Kolb
Tsv Buchenberg
14:10.84970
+2:07.12680
75.7p
88
Ann-mary Aehtaevae
Team Kallesport
14:23.86290
+2:21.14000
74.4p
89
Ingrida Ardisauskaite
Utena Ski Club
14:35.87420
+2:32.15130
73.3p
-
Valiantsina Kaminskaya
Belarus
23:59:59.8639800
-
-
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
23:59:59.8639800
-
-
Natalia Korosteleva
Tyumen
23:59:59.8639800
-
-
Marina Piller
Forestale
23:59:59.8639800
-
-
Perianne Jones
Nakkertok Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Anastasia Dotsenko
Russian Federation
23:59:59.8639800
-
-
Evgenia Shapovalova
Uralets
23:59:59.8639800
-