Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandinavian Cup Östersund Sprint
2013-01-05
Deltävling i
Scandinavian Cup 2012
<<< Scandinavian Cup Inari
Scandinavian Cup Östersund Free >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa sprintstege
H 21
1.1km, Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Teodor Peterson
Åsarna IK
2
Juho Mikkonen
Finland
3
Eldar Rønning
Norway
4
Peeter Kummel
Estonia
5
Tomas Northug
Norway
6
Matias Strandvall
Finland
B-Final
7
Oeystein Pettersen
Norway
8
Aanund Lid Byggland
Norway
9
Andreas Myran Steen
Norway
10
Sindre Skar Bjoernestad
Norway
11
Johan Edin
IFK Mora SK
12
Robin Bryntesson
Sollefteå SK
Kvartsfinal
13
Paal Troean Aune
Norway
13
Hans Petter Lykkja
Norway
13
Simen Lanes
Norway
13
Marko KILP
Estonia
17
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
17
Kari Varis
Finland
17
Marcus Svelander
Åsarna IK
17
Martti Vuokatti Jylhae
Finland
21
Lasse Paakkonen
Finland
21
Morten Harjo Pettersen
Norway
21
Gustav Nordström
Gävle SK
21
Kent Ove Clausen
Norway
21
Kein Einaste
Estonia
26
Carl Quicklund
Östersunds SK
26
Timo Simonlatser
Estonia
26
Simon Persson
IFK Umeå
26
Toni Ketelae
Finland
26
Erik Silfver
Lucksta IF
Logga in för att slippa de här annonserna
D 18
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Mimmi Björn
IFK Umeå
2
Hedda Bångman
Offerdals SK
3
Maria Jonasson
Östersunds SK
4
Sarah Hale
IFK Mora SK
5
Elina Rönnlund
IFK Umeå
6
Ida Dahl
Östersunds SK
B-Final
7
Rebecca Öhrn
Vilhelmina IK
8
Karin Björnlinger
IK Vista
9
Amanda Westman
Alnö SK
10
Mathilda Björn
Sundbybergs IK
11
Lisa Vinsa
Jukkasjärvi IF
12
Saga Stenman
SK Järven
Kvartsfinal
13
Hanna Eriksson
IFK Mora SK
13
Frida Bjerke
Falköpings AIK SK
13
Malin Börjesjö
Sundbybergs IK
16
Linnea Stark
Stockviks SF
16
Vilma Funck
IFK Kiruna
16
Jenny Solin
Remsle SK
16
Emma Rusth
Stockviks SF
16
Angelica Johansson
IFK Mora SK
21
Cajsa Martinsson
IFK Grängesberg SK
21
Cecilia Mårtensson
Lycksele IF
21
Julia Virtala
Luleå Gjutarens IF
21
Hanna Wikman
Gellivare SK
21
Moa Molander Kristiansen
Domnarvets GOIF
26
Jenny Larsson
Luleå Gjutarens IF
26
Sara Wadman
IFK Mora SK
26
Elin Bryne
IK Fryken
26
Johanna Björklund
IF Hallby SOK
26
Adina Johansson
IK Hakarpspojkarna
D 20
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Sofia Henriksson
Strömnäs GIF
2
Maja Dahlqvist
Domnarvets GOIF
3
Anna Dyvik
Leksands SK
4
Isabelle Persson
Stockviks SF
5
Julia Svan
Vansbro AIK SK
6
Sara Nordstrand
Graninge-Alliansen
B-Final
7
Madeleine Thorn
Ulricehamns IF
8
Josefin Nilsson
Filipstads SF
9
Linnéa Björn
Sundbybergs IK
10
Helena Lundkvist
Kalix SK
11
Clara Auland
Sävast Ski Team IF
12
Jackline Lockner
Graninge-Alliansen
Kvartsfinal
13
Ulrika Axelsson
Sya SK
13
Katarina Olsson
Fränsta IK
13
Sara Hallquist
Åsarna IK
16
Agnes Åsander Grahn
Hudiksvalls IF
16
Sofie Elebro
IFK Umeå
16
Emma Ivarsson
Årsunda IF
16
Ida Jonsson
Duveds IF
16
Lovisa Modig
Sävast Ski Team IF
21
Lena Wiklund
Högbo GOIF
21
Elsa Eriksson
Sya SK
21
Julia Nyström
Hägglunds IOFK
21
Matilda Andersson
Häggenås SK
21
Julia Dahl
IFK Mora SK
26
Anna Gunnars
IFK Mora SK
26
Sofie Svensson
IK Vista
26
Emma Bergström
Kalix SK
26
Frida Hedman
Lycksele IF
26
Linda Andersson
Gellivare SK
D 21
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Stina Nilsson
IFK Mora SK
2
Mari Eide
Norway
3
Kari Vikhagen Gjeitnes
Norway
4
Magdalena Pajala
Piteå Elit SK
5
Triin Ojaste
Estonia
6
Celine Brun Lie
Norway
B-Final
7
Maria Nysted Groenvoll
Norway
8
Barbro Kvåle
Norway
9
Britta Johansson Norgren
Sollefteå SK
10
Piret Pormeister
Estonia
11
Silja TARVONEN
Finland
12
Silje Øyre Slind
Norway
Kvartsfinal
13
Tanja Kauppinen
Finland
13
Anni Kainulainen
Finland
13
Britt Ingunn Nydal
Norway
16
Evelina Settlin
Hudiksvalls IF
16
Ragnhild Haga
Norway
16
Astrid Øyre Slind
Norway
16
Marika Sundin
Sollefteå SK
16
Emilie Kristoffersen
Norway
21
Linn Sömskar
IFK Umeå
21
Maria Nordström
Gävle SK
21
Terese Andersson
IFK Umeå
21
Annika Löfström
Årsunda IF
21
Emma Eriksson
Falun Borlänge SK
26
Emma SJOELUND
Finland
26
Kathrine Rolsted Harsem
Norway
26
Martine EK Hagen
Norway
26
Marjaana Pitkaenen
Finland
26
Hanna Falk
Ulricehamns IF
H 18
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
2
Viktor Thorn
Ulricehamns IF
3
Henrik Ottosson
Åsarna IK
4
Axel Ekström
Garphyttans IF
5
Olle Jonsson
Duveds IF
6
Tobias Karlsson
Kalix SK
B-Final
7
Elias Dahl
Offerdals SK
8
Lukas Johansson
IK Jarl Rättvik
9
Henrik Montén
Domnarvets GOIF
10
Marcus Lennartsson
Garphyttans IF
11
Albin Tärning
Falköpings AIK SK
12
Anton Persson
SK Bore
Kvartsfinal
13
Peter Nilsson
Lycksele IF
13
Nils Augustsson
IFK Mora SK
13
Torben Svensson
Järpens SK
13
Marcus Fredriksson
Lycksele IF
17
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
17
Felix Hopstadius
Storumans IK
17
Filip Danielsson
Garphyttans IF
17
Björn Sandström
Täfteå IK
21
Eddie Edström
Stockviks SF
21
Oskar Suomi Olsson
IFK Mora SK
21
Max Novak
Offerdals SK
21
Edvard Sundman
Åsarna IK
21
William Strömberg
Täfteå IK
26
Viktor Lindmark
Remsle SK
26
Jakob Jansson
Månkarbo IF
26
Ludwig Tärning
Falköpings AIK SK
26
Emil Persson
Östersunds SK
26
Erik Persson
Eksjö SOK
Logga in för att slippa de här annonserna
H 20
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Karl Johan Dyvik
Leksands SK
2
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
3
Johan Forsberg
IFK Umeå
4
Johan Holmkvist
IFK Arvidsjaur SK
5
Nils Persson
Östersunds SK
6
Håkan Emilsson
Offerdals SK
B-Final
7
Oscar Ivars
Falun Borlänge SK
8
Gustav Johansson
Gellivare SK
9
Emil Svensson
Åsarna IK
10
Mattias Bångman
Offerdals SK
11
Simon Lageson
Hägglunds IOFK
12
Fredrik Andreé
Årjängs IF
Kvartsfinal
13
Jonathan Ström
Hägglunds IOFK
13
Simon Öberg
Kalix SK
13
Martin Bergqvist
Ekshärads SF
16
Marcus Ruus
Gillberga SK
16
Pierre Bryntesson
Sollefteå SK
16
Gustav Lundholm
Remsle SK
16
Simon Åslin
Stockviks SF
16
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
21
Jens Burman
Åsarna IK
21
Elias Alvebro
Häggenås SK
21
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
21
Adam Clareus
Offerdals SK
21
Fredrik Hansson
Lillhärdals IF
26
Viktor Eriksson
Malungs IF
26
Marcus Johansson
Gillberga SK
26
August Nilsson
Östersunds SK
26
Erik Strindlund
Östersunds SK
26
Erik Eriksson
Gellivare SK