Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup La Clusaz Mass start
2013-01-19
Deltävling i
World Cup 2013
<<< World Cup Falun Pursuit
World Cup Sochi Skiathlon >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Alexey Poltoranin
Kazakstan
37:11.223060
96.8p
2
Alexander Bessmertnykh
Russian Federation
37:11.223070
+0
96.8p
3
Dario Cologna
Val Müstair
37:12.223100
+0
96.8p
4
Didrik Toenset
Byåsen IL
37:12.223160
+1
96.8p
5
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
37:13.223200
+1.40
96.8p
6
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
37:13.223240
+1.80
96.8p
7
Johan Olsson
Åsarna IK
37:15.223420
+3.260
96.7p
8
Sjur Røthe
Voss IL
37:17.223660
+6.500
96.6p
9
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
37:17.223680
+6.520
96.6p
10
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
37:17.223680
+6.520
96.6p
11
Ilia Chernousov
SKA Sankt Petersburg
37:18.223700
+6.540
96.6p
12
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
37:18.223730
+6.570
96.5p
13
Lukas Bauer
Dukla Liberec
37:19.223830
+7.670
96.5p
14
Eldar Rønning
Skogn IL
37:20.223920
+8.760
96.5p
15
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
37:21.224020
+9.860
96.4p
16
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
37:21.224050
+9.890
96.4p
17
Tobias Angerer
SC Vachendorf
37:22.224130
+10.970
96.4p
18
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
37:22.224160
+11.1000
96.4p
19
Tim Tscharnke
SV Biberau
37:24.224300
+12.1140
96.3p
20
Valerio Checchi
Forestale
37:25.224400
+13.1240
96.3p
21
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
37:25.224410
+13.1250
96.3p
22
Martin Jaks
Dukla Liberec
37:25.224430
+13.1270
96.3p
23
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
37:28.224730
+16.1570
96.1p
24
Alexander Utkin
Russian Federation
37:31.225060
+20.1900
96.0p
25
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
37:32.225100
+20.1940
96.0p
26
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
37:32.225100
+20.1940
96.0p
27
Lars Nelson
Åsarna IK
37:32.225100
+20.1940
96.0p
28
Andrew Newell
Stratton Mountain School
37:34.225360
+23.2200
95.9p
29
Mathias Wibault
Chamonix
37:36.225530
+24.2370
95.8p
30
Dmitriy Japarov
Russian Federation
37:38.225790
+27.2630
95.7p
31
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
37:46.226520
+34.3360
95.4p
32
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
37:47.226640
+35.3480
95.4p
33
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
37:48.226730
+36.3570
95.3p
34
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
37:54.227350
+42.4190
95.1p
35
Adrien Backscheider
Gerardmer
38:04.228340
+52.5180
94.7p
36
Evgeniy Belov
Russian Federation
38:04.228380
+53.5220
94.7p
37
Jonas Baumann
Tambo Splügen
38:05.228430
+53.5270
94.6p
38
Romain Vandel
Emhm - Bois D Amont
38:08.228750
+56.5590
94.5p
39
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
38:09.228810
+57.5650
94.5p
40
Adrien Mougel
LA Bressaude
38:12.229120
+1:00.5960
94.4p
41
Pål Golberg
Gol IL
38:20.229900
+1:08.6740
94.1p
42
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
38:20.229940
+1:08.6780
94.1p
43
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
38:22.230140
+1:10.6980
94.0p
44
Algo Karp
Skiclub Viljandi
38:22.230180
+1:11.7020
94.0p
45
Sergey Cherepanov
Kazakstan
38:33.231290
+1:22.8130
93.5p
46
Jiri Magal
Dukla Liberec
38:36.231500
+1:24.8340
93.4p
47
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
38:37.231640
+1:25.8480
93.4p
48
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
38:38.231730
+1:26.8570
93.4p
49
Ales Razym
Dukla Liberec
38:41.232020
+1:29.8860
93.2p
50
Len Valjas
Team Hardwood
38:41.232040
+1:29.8880
93.2p
51
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
38:41.232070
+1:30.8910
93.2p
52
Curdin Perl
Bernina Pontresina
38:42.232170
+1:31.9010
93.2p
53
Franz Goering
SC Motor Zella-Mehlis
38:53.233270
+1:42.10110
92.8p
54
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
38:57.233650
+1:45.10490
92.6p
55
Ivan Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
38:58.233720
+1:46.10560
92.6p
56
Bastien Poirrier
Emhm - Markstein Ranspach
39:00.233960
+1:49.10800
92.5p
57
Ronny Fredrik Ansnes
Klæbu IL
39:20.235970
+2:09.12810
91.8p
58
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
39:28.236760
+2:17.13600
91.5p
59
Damien Tarantola
Chamonix
39:34.237320
+2:22.14160
91.3p
60
Alexis Jeannerod
Pontarlier
39:34.237350
+2:22.14190
91.2p
61
Sergey Ustiugov
Russian Federation
39:54.239370
+2:43.16210
90.5p
62
Cyril Gaillard
Maudre
39:55.239430
+2:43.16270
90.5p
63
Christophe Perrillat Collomb
Douanes Grand-Bornand
39:58.239740
+2:46.16580
90.4p
64
Nobu Naruse
Gifu Hino Motors
39:58.239790
+2:47.16630
90.4p
65
Martin Egraz
Les Moussieres
40:03.240220
+2:51.17060
90.2p
66
Yevgeniy Koshevoy
Kazakstan
40:04.240380
+2:53.17220
90.1p
67
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
40:33.243240
+3:21.20080
89.1p
68
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
41:04.246310
+3:52.23150
88.1p
69
Tad Elliott
Ski Snowboard Club Vail
41:13.247260
+4:02.24100
87.7p
-
Kari Varis
Kouvolan Hiihtoseura
23:59:58.8639700
-
-
Cyril Miranda
Emhm - Bois D Amont
23:59:58.8639700
-
-
Imanol Rojo
Alpino Uzturre
23:59:58.8639700
-
-
Callum Watson
Cooma Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Marit Bjørgen
Rognes IL
27:04.162360
90.0p
2
Therese Johaug
Nansen IL
27:07.162630
+2.170
89.9p
3
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
27:22.164160
+18.1700
89.2p
4
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
27:22.164180
+18.1720
89.1p
5
Heidi Weng
IL I Bul
27:48.166720
+43.4260
88.0p
6
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
27:54.167300
+49.4840
87.7p
7
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
27:54.167390
+50.4930
87.7p
8
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
27:54.167390
+50.4930
87.7p
9
Kerttu Niskanen
Viereman Koitto
27:59.167810
+54.5350
87.5p
10
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
28:05.168480
+1:01.6020
87.2p
11
Emma Wikén
Åsarna IK
28:05.168490
+1:01.6030
87.2p
12
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
28:11.169090
+1:07.6630
86.9p
13
Virginia DE Martin Topranin
Forestale
28:13.169280
+1:09.6820
86.9p
14
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
28:16.169500
+1:11.7040
86.8p
15
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
28:18.169740
+1:13.7280
86.7p
16
Sofia Bleckur
IFK Mora SK
28:39.171830
+1:34.9370
85.8p
17
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
28:41.172080
+1:37.9620
85.6p
18
Julia Tikhonova
Vitiaz
28:42.172130
+1:37.9670
85.6p
19
Ingvild Flugstad Östberg
Gjøvik SK
28:45.172430
+1:40.9970
85.5p
20
Charlotte Kalla
Piteå Elit SK
28:52.173150
+1:47.10690
85.2p
21
Vibeke W Skofterud
Slitu IF
28:56.173580
+1:52.11120
85.0p
22
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
29:02.174180
+1:58.11720
84.8p
23
Anna Haag
IFK Mora SK
29:04.174320
+1:59.11860
84.7p
24
Jessica Diggins
Stratton Mountain Elites
29:05.174460
+2:01.12000
84.6p
25
Britt Ingunn Nydal
Njård
29:13.175220
+2:08.12760
84.3p
26
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
29:21.176070
+2:17.13610
84.0p
27
Daria Gaiazova
Rocky Mountain Racers
29:30.176980
+2:26.14520
83.6p
28
Sadie Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
29:33.177270
+2:29.14810
83.5p
29
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
29:40.177930
+2:35.15470
83.2p
30
Evgenia Shapovalova
Uralets
29:41.178070
+2:37.15610
83.2p
31
Lisa Larsen
Sundbybergs IK
29:46.178510
+2:41.16050
83.0p
32
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
29:55.179450
+2:50.16990
82.6p
33
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
29:55.179490
+2:51.17030
82.6p
34
Anouk Faivre Picon
Defense Emhm -pontarlier
29:56.179530
+2:51.17070
82.6p
35
Laura Orgue
Cefuc
30:14.181350
+3:09.18890
81.9p
36
Veronica Cavallar
G.S Fiamme Gialle
30:27.182690
+3:23.20230
81.4p
37
Tatyana Ossipova
Kazakstan
30:29.182830
+3:24.20370
81.3p
38
Perianne Jones
Nakkertok Ski Club
30:32.183150
+3:27.20690
81.2p
39
Lucia Scardoni
S.C. Bosco
30:45.184470
+3:41.22010
80.7p
40
Stefanie Boehler
SC Ibach
30:50.184950
+3:45.22490
80.5p
41
Coraline Hugue
Defense EMHM - Crevoux
30:52.185120
+3:47.22660
80.4p
42
Mariya Guschina
Sputnik
30:53.185270
+3:49.22810
80.4p
43
Maiken Caspersen Falla
Gjerdrum IL
31:05.186400
+4:00.23940
80.0p
44
Ida Ingemarsdotter
Åsarna IK
31:06.186520
+4:01.24060
79.9p
45
Eva Vrabcova Nyvltova
Olfin Car Vella Trutnov
31:07.186600
+4:02.24140
79.9p
46
Celia Aymonier
SC Les Fourgs
31:11.187050
+4:06.24590
79.7p
47
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
31:48.190780
+4:44.28320
78.4p
48
Viktoriya Lanchakova
Kazakstan
31:50.190910
+4:45.28450
78.3p
49
Aurelie Dabudyk
Pays Rochois
31:53.191260
+4:49.28800
78.2p
50
Natalja Iljina
Vitiaz
32:29.194810
+5:24.32350
77.0p
51
Larisa Shaidurova
School OF Sports Education
32:52.197150
+5:47.34690
76.2p
52
Marion Buillet
Les Saisies
33:01.198040
+5:56.35580
75.9p
-
Manon Simille
Bozel
23:59:57.8639600
-
-
Martine EK Hagen
IL I Bul
23:59:58.8639700
-
-
Manon Locatelli
Maudre
23:59:58.8639700
-
-
Chandra Crawford
Canmore Nordic Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Oxana Yatskaya
Cska Semipalatinsk
23:59:58.8639700
-
-
Piret Pormeister
Sportclub Sparta
23:59:58.8639700
-
-
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
23:59:59.8639800
-
-
Ekaterina Vorontsova
Dinamo Kiev
23:59:59.8639800
-