Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tintomaraloppet
2013-02-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Linda Rinaldo
Tunafors SK
2:41:05.966400
56.2p
2
Amy Rankka
Ulricehamns IF
2:58:07.1068600
+17:02.102100
49.9p
3
Marie Sandberg
Sköldinge IF
2:58:57.1073600
+17:52.107100
49.6p
4
Sanna Eriksson
Sya SK
3:02:01.1092000
+20:56.125500
48.6p
5
Charlotta Wångblad
IK Nocout.se
3:06:32.1119100
+25:27.152600
47.2p
6
Sara Ekström
IFK Mariefred
3:34:09.1284800
+53:04.318300
40.2p
7
Jennifer Warg
Södertälje IF
3:40:39.1323800
+59:34.357300
38.9p
8
Jenny Andersson
Högsjö GF
3:43:16.1339500
+1:02:11.373000
38.3p
9
Uni Martinsen
IK Nocout.se
3:46:13.1357200
+1:05:08.390700
37.8p
10
Anna Törnqvist
Linköpings SK
4:01:50.1450900
+1:20:45.484400
35.0p
-
Johanna Junker
Tunafors SK
23:59:58.8639700
-
-
Ronja Hill
IFK Tumba SOK
23:59:59.8639800
-
D 40
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Elisabet AX
Ödeshögs SK
3:56:25.1418400
35.9p
-
Åsa Grundström
Grytgöls IK
23:59:58.8639700
-
D 50
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Carina Johansson
IFK Tumba SOK
3:30:50.1264900
40.9p
D 60
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Catharina Rehnström
Broby Goif
4:38:56.1673500
29.8p
H 21
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Andreas Karlsson
Hällbybrunns IF
2:04:36.747500
77.5p
2
Patrik Lind
Torshälla-nyby IS
2:07:01.762000
+2:25.14400
75.6p
3
Peter Ettling
Skogspojkarnas OK
2:08:29.770800
+3:53.23200
74.5p
4
Fredrik Gustafsson
Strängnäs SK
2:09:22.776100
+4:46.28500
73.8p
5
Niclas Andersson
SK Ringen
2:09:36.777500
+5:00.29900
73.6p
6
Oskar Kanmert-gustafsson
Tunafors SK
2:09:47.778600
+5:11.31000
73.5p
7
Andreas Jonsson
Hällbybrunns IF
2:14:53.809200
+10:17.61600
70.0p
8
Henrik Albertsson
Sya SK
2:15:00.809900
+10:24.62300
69.9p
9
Erik Hägg
Finspångs SOK
2:16:20.817900
+11:44.70300
69.1p
10
Jonas Braam
Kimstad Goif
2:16:34.819300
+11:58.71700
68.9p
11
Jörgen Johnsson
Hällbybrunns IF
2:19:40.837900
+15:04.90300
67.0p
12
Arvid Rinaldo
Tunafors SK
2:24:36.867500
+20:00.119900
64.2p
13
Robbin Kantarp
Ärla IF
2:24:51.869000
+20:15.121400
64.0p
14
Andreas Grundberg
OK Kolmården
2:24:52.869100
+20:16.121500
64.0p
15
Mats Andreasson
SK Ringen
2:27:18.883700
+22:42.136100
62.7p
16
Emil Kalered
OK Denseln
2:30:20.901900
+25:44.154300
61.2p
17
Christian Tennstedt
Orsa SK
2:30:52.905100
+26:16.157500
60.9p
18
David Modig
OK Alehof
2:31:53.911200
+27:17.163600
60.4p
19
Karl-johan Thuresson
Kilsmo IK
2:32:56.917500
+28:20.169900
59.9p
20
Magnus Svensson
OK Kolmården
2:34:18.925700
+29:42.178100
59.3p
21
Tobias Rosén
Broby Goif
2:34:19.925800
+29:43.178200
59.2p
22
Joel Käll-karlsson
Åtvidabergs IF
2:35:22.932100
+30:46.184500
58.8p
23
Gustav Lidén
Sya SK
2:39:54.959300
+35:18.211700
56.7p
24
Rickard Ortsäter
Finspångs SOK
2:41:15.967400
+36:39.219800
56.2p
25
Alexander Engvall
Axa SC
2:41:19.967800
+36:43.220200
56.1p
26
Patrik Hellström
Broby Goif
2:42:41.976000
+38:05.228400
55.6p
27
Max Bäckström
Axa SC
2:45:31.993000
+40:55.245400
54.4p
28
Per Östlund
Ibm-klubben
2:52:03.1032200
+47:27.284600
52.0p
29
Hugo Brink
Hudiksvalls IF
2:52:52.1037100
+48:16.289500
51.7p
30
Ola Stering
Orsa SK
2:54:57.1049600
+50:21.302000
50.9p
31
Joakim Theoren
IFK
2:57:26.1064500
+52:50.316900
50.1p
32
Jonas Aschbacher
Axa SC
3:04:13.1105200
+59:37.357600
47.9p
33
Anders Uddenberg
Linköpings SK
3:08:30.1130900
+1:03:54.383300
46.6p
34
Jörgen Nybrolin
Vreta Skid O MK
3:09:00.1133900
+1:04:24.386300
46.5p
35
Christoffer Björnqvist
Broby Goif
3:09:07.1134600
+1:04:31.387000
46.5p
36
Jonas Cedering
Överkalix IF
3:34:57.1289600
+1:30:21.542000
40.0p
37
Tobias Granberg
IFK Västerås Skidklubb
3:36:27.1298600
+1:31:51.551000
39.7p
38
Daniel Tjernberg
Södertälje IF
3:59:48.1438700
+1:55:12.691100
35.3p
-
Fredrik Karlsson
Strömnäs GIF
23:59:58.8639700
-
-
Dennis Lindberg
Grytgöls IK
23:59:58.8639700
-
-
Jonathan Karlsson
Nynäs IK
23:59:58.8639700
-
-
Joakim Olsson
Trosabygdens OK
23:59:58.8639700
-
-
Erik Norström
Ka 3 IF, Fårösund
23:59:58.8639700
-
-
Andreas Nyman
Broby Goif
23:59:58.8639700
-
-
Jonas Georgsson
Hofors Aif
23:59:58.8639700
-
-
Daniel Pettersson
Vreta Skid O MK
23:59:58.8639700
-
-
Arvid Helg
Ärla IF
23:59:58.8639700
-
-
Erik Lind
Linköpings SK
23:59:58.8639700
-
-
Martin Sedström
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
-
-
Niclas Blidäng
Peab Fritid
23:59:58.8639700
-
-
Magnus Fransson
Ärla IF
23:59:59.8639800
-
-
Anthon Lindhe
Tunafors SK
23:59:59.8639800
-
-
Per Öberg
OK Hällen
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
H 40
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Claes Malm
Skogspojkarnas OK
2:17:38.825700
68.3p
2
Erik Ernstsson
Finspångs SOK
2:22:42.856100
+5:04.30300
65.2p
3
Rikard Knutsson
Kumla SF
2:23:56.863500
+6:18.37700
64.6p
4
Thomas Persson
Åtvidabergs IF
2:25:25.872400
+7:47.46600
63.7p
5
Stefan Pettersson
Oxvretens SK
2:27:41.886000
+10:03.60200
62.5p
6
Ulf Ericsson
OK Kolmården
2:28:50.892900
+11:12.67100
61.9p
7
Fredrik Larsson
Skogspojkarnas OK
2:29:05.894400
+11:27.68600
61.8p
8
Magnus Elwin
Axa SC
2:29:35.897400
+11:57.71600
61.6p
9
Oskar Nederheim
Föreningen Ikj Haninge
2:37:00.941900
+19:22.116100
58.0p
10
Niklas Andersson
Broby Goif
2:41:47.970600
+24:09.144800
55.9p
11
Robert Enemård
OK Kolmården
2:42:16.973500
+24:38.147700
55.7p
12
Tobias Lindroos
Nävekvarns Goif
2:44:57.989600
+27:19.163800
54.7p
13
Henrik Josefsson
Karlslunds IF
2:47:01.1002000
+29:23.176200
53.8p
14
Jonas Detterfelt
Vreta Skid O MK
2:47:14.1003300
+29:36.177500
53.8p
15
Jonas Elf
Broby Goif
2:47:53.1007200
+30:15.181400
53.5p
16
Peter Tholse
Broby Goif
2:55:12.1051100
+37:34.225300
50.9p
17
Mikael Tjernberg
Södertälje IF
2:59:21.1076000
+41:43.250200
49.5p
18
Anders Westerberg
Stadium IF
2:59:41.1078000
+42:03.252200
49.3p
19
Ronny Pettersson
OK Kolmården
2:59:54.1079300
+42:16.253500
49.3p
20
Göran Fransson
Gustafs Goif
3:02:55.1097400
+45:17.271600
48.3p
21
Johan Melin
Sya SK
3:16:18.1177700
+58:40.351900
44.5p
22
Hans Andersson
Broby Goif
3:32:36.1275500
+1:14:58.449700
40.6p
23
Larserik Johansson
Ärla IF
3:33:06.1278500
+1:15:28.452700
40.4p
24
Magnus Kaiser
Söders-tyresö
3:42:03.1332200
+1:24:25.506400
38.6p
25
Göran Nilsson
IK Jordbänningarna
4:18:40.1551900
+2:01:02.726100
32.5p
-
Stefan Larsson
Sya SK
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Hjorth
Häverödals SK
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Åslund
Peab Fritid
23:59:58.8639700
-
-
Anders Eriksson
Forssa IK
23:59:58.8639700
-
-
Milan Kostic
Hägersta GF
23:59:58.8639700
-
-
Lennart Gustafsson
Motala Aif SK
23:59:58.8639700
-
-
Ulrik Abelson
Åtvidabergs IF
23:59:58.8639700
-
-
Mattias Viberg
Goif Tjalve
23:59:58.8639700
-
-
Stefan Wretman
Söders-tyresö
23:59:58.8639700
-
-
Mattias AF Geijerstam
Sigtuna OK
23:59:59.8639800
-
-
Håkan Melin
Mälarö SOK
23:59:59.8639800
-
-
Ulf Eriksson
OK Kolmården
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Lejon
Bålsta SK
23:59:59.8639800
-
-
Mario Cortinovis
Astrazeneca IF
23:59:59.8639800
-
-
Anders Larsson
Kimstad Goif
23:59:59.8639800
-
-
Per Hjalmarsson
Bålsta SK
23:59:59.8639800
-
H 50
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Göran Isaksson
Nyköpings OK
2:28:35.891400
62.1p
2
Tomas Andersson
Torshälla-nyby IS
2:33:06.918500
+4:31.27000
59.8p
3
Peter Ahlvik
Södertälje IF
2:33:41.922000
+5:06.30500
59.5p
4
Göran Andersson
Oxvretens SK
2:35:39.933800
+7:04.42300
58.6p
5
Gunnar Fredriksson
Tunafors SK
2:40:17.961600
+11:42.70100
56.6p
6
Peter Skoog
Axa SC
2:42:24.974300
+13:49.82800
55.7p
7
Anders Magnusson
Kimstad Goif
2:42:43.976200
+14:08.84700
55.6p
8
Christer AX
Ödeshögs SK
2:43:40.981900
+15:05.90400
55.2p
9
Harald Bauer
IFK Lidingös Skid O OK
3:04:24.1106300
+35:49.214800
47.9p
10
Kai Jokitulppo
Hällbybrunns IF
3:05:58.1115700
+37:23.224200
47.4p
11
Per Einarsson
Sr/tv IF
3:06:04.1116300
+37:29.224800
47.4p
12
Lars Sjödén
Oxvretens SK
3:14:01.1164000
+45:26.272500
45.1p
13
Staffan Gustafsson
Linköpings SK
3:31:30.1268900
+1:02:55.377400
40.8p
14
Anders Nordgaard
Linköpings SK
4:26:39.1599800
+1:58:04.708300
31.4p
-
Olle Stålberg
OK Hällen
23:59:58.8639700
-
-
Tom Sundqvist
Trosabygdens OK
23:59:58.8639700
-
-
Leif Åhman
Hägersta GF
23:59:58.8639700
-
-
Anders Green
Tunafors SK
23:59:58.8639700
-
H 60
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ari Matikainen
Trosabygdens OK
2:34:15.925400
59.3p
2
Per Olof Johansson
Nynäs IK
2:34:59.929800
+44.4300
58.9p
3
Jaakko Oinonen
Torshälla-nyby IS
2:38:19.949800
+4:04.24300
57.4p
4
Tomas Norlén
Södertälje IF
2:39:02.954100
+4:47.28600
57.1p
5
Per Lundqvist
Linköpings SK
2:45:30.992900
+11:15.67400
54.4p
6
Johnny Fransson
Ärla IF
3:03:36.1101500
+29:21.176000
48.1p
7
Lars Karlsson
Nynäs IK
3:07:50.1126900
+33:35.201400
46.8p
8
Kurt Nyström
Nyköpings OK
3:20:47.1204600
+46:32.279100
43.3p
-
Bengt Norstöm
Kazakstan
23:59:58.8639700
-
H 70
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sten Andersson
Kimstad Goif
3:08:39.1131800
46.6p
H 20
19km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Linus Karlsson
Tunafors SK
1:10:58.425700
64.0p
2
Hugo Segerström
Nyköpings OK
1:21:04.486300
+10:06.60500
56.0p
D 21 Motion
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Louise Wiberg
Järla IF SK
3:27:11.1243000
41.8p
2
Erika Granberg
Ingen Klubb
4:23:37.1581600
+56:26.338500
31.8p
3
Marie Johansson
Ingen Klubb
4:35:08.1650700
+1:07:57.407600
30.3p
4
Hanna EK
Överkalix IF
4:38:21.1670000
+1:11:10.426900
29.9p
-
Louise Andren Meiton
Ingen Klubb
23:59:58.8639700
-
-
Carin Larsson
Ingen Klubb
23:59:58.8639700
-
H 21 Motion
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Gylfi Olafsson
Ingen Klubb
2:33:42.922100
59.5p
2
Pontus Svensson
Ingen Klubb
2:39:30.956900
+5:48.34700
56.9p
3
Mårten Lewander
Skarpnäcks OL
2:46:16.997500
+12:34.75300
54.1p
4
Mats Eriksson
Ingen Klubb
2:50:38.1023700
+16:56.101500
52.5p
5
Henrik Kemppainen
Ingen Klubb
2:50:46.1024500
+17:04.102300
52.4p
6
Stefan Hultgren
Ingen Klubb
2:53:35.1041400
+19:53.119200
51.4p
7
Peter Ydebrink
Sweden
2:53:54.1043300
+20:12.121100
51.3p
8
Christian Vinterstad
Axa SC
3:05:29.1112800
+31:47.190600
47.5p
9
Robert Nahlbom
Flens Friidrottssällskap
3:06:01.1116000
+32:19.193800
47.4p
10
Viktor Wåhlin
Ingen Klubb
3:09:03.1134200
+35:21.212000
46.5p
11
Petteri Niemi
Ingen Klubb
3:11:50.1150900
+38:08.228700
45.7p
12
Ari Lauttamus
Fazer IF
3:15:18.1171700
+41:36.249500
44.7p
13
Ulf Wollart
Ingen Klubb
3:22:55.1217400
+49:13.295200
42.8p
14
Mattias Karlsson
No Club
3:38:18.1309700
+1:04:36.387500
39.3p
15
Sten Bruce
Linköpings SK
3:42:49.1336800
+1:09:07.414600
38.4p
16
Johnny Bergstedt
Ingen Klubb
3:47:32.1365100
+1:13:50.442900
37.5p
17
Mikael Selander
Ingen Klubb
3:47:40.1365900
+1:13:58.443700
37.5p
18
Robert Kroon
Ingen Klubb
3:55:37.1413600
+1:21:55.491400
36.1p
19
Håkan Odeberg
Ingen Klubb
4:24:53.1589200
+1:51:11.667000
31.6p
20
Mats Björklund
Krokek OK
4:32:30.1634900
+1:58:48.712700
30.6p
-
Olle Gerdtman
Vingåkers OK
23:59:58.8639700
-
-
Åke Gisslar
Stockholms Postens IK
23:59:58.8639700
-
-
Per Benno
Linköpings SK
23:59:58.8639700
-
-
Tomas Dillman
Ingen Klubb
23:59:58.8639700
-
-
Ola Karlsson
Goif Tjalve
23:59:58.8639700
-
-
Jonas Bengtsson
Ingen Klubb
23:59:58.8639700
-
-
Johan Gembert
Broby Goif
23:59:58.8639700
-
-
Joakim Vinterstad
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Svante Andersson
Smhi IF
23:59:58.8639700
-
-
Matz Ågehäll
Krokeks OK
23:59:58.8639700
-
-
Olivier Grandvaux
Ingen Klubb
23:59:58.8639700
-
-
Håkan Kjellström
Ingen Klubb
23:59:59.8639800
-
-
Tobias Halén
Baggetorps IF
23:59:59.8639800
-
-
Swante Welander
Ingen Klubb
23:59:59.8639800
-
-
Per Zetterberg
Järfälla Skidklubb
23:59:59.8639800
-
-
Kent Eriksson Pripp
LK Nyköpings Runners
23:59:59.8639800
-
-
Eric Åström
Ingen Klubb
23:59:59.8639800
-
-
Nils Nordenjack
Ingen Klubb
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Hellner
Ingen Klubb
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Gunnarsson
Stockholms RK
23:59:59.8639800
-
D 21 Motion
19km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lisa Andersson
Ärla IF
1:25:02.510100
53.4p
2
Angelica Wännman
Nynäshamns IF SK
1:39:55.599400
+14:53.89200
45.4p
3
Elin Henningson
Ingen Klubb
1:42:36.615500
+17:34.105300
44.2p
4
Jessica Rosendahl
Ingen Klubb
1:43:18.619700
+18:16.109500
43.9p
5
Malin Remes
Ingen Klubb
1:46:46.640500
+21:44.130300
42.5p
6
Elina Wännman
Nynäshamns IF SK
2:25:02.870100
+1:00:00.359900
31.3p
-
Astrid Malmrot
Ingen Klubb
23:59:58.8639700
-
H 21 Motion
19km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Göte Lagerqvist
Sjösa
1:36:13.577200
47.2p
-
André Persson
EP Maskinservice
23:59:58.8639700
-