Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Championship Skiathlon
2013-02-23
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
30km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Masstart
1
Dario Cologna
Val Müstair
1:13:09.438830
97.2p
2
Martin Johnsrud Sundby
Roea IL
1:13:11.439010
+1.80
97.2p
3
Sjur Røthe
Voss IL
1:13:11.439030
+2.100
97.2p
4
Petter jr Northug
Strindheim IL
1:13:14.439350
+5.420
97.1p
5
Maxim Vylegzhanin
Dinamo
1:13:15.439440
+6.510
97.1p
6
Alexander Legkov
Dinamo
1:13:19.439840
+10.910
96.9p
7
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
1:13:20.439990
+11.1060
96.9p
8
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
1:13:21.440030
+12.1100
96.9p
9
Tobias Angerer
SC Vachendorf
1:13:21.440070
+12.1140
96.9p
10
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
1:13:22.440100
+12.1170
96.9p
11
Evgeniy Belov
Rus
1:13:22.440130
+13.1200
96.9p
12
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
1:13:22.440170
+13.1240
96.9p
13
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
1:13:25.440440
+16.1510
96.8p
14
Curdin Perl
Bernina Pontresina
1:13:25.440490
+16.1560
96.8p
15
Johannes Duerr
SC Goestling-hochkar
1:13:26.440500
+16.1570
96.8p
16
Giorgio DI Centa
C.s Carabinieri
1:13:27.440610
+17.1680
96.7p
17
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
1:13:30.440900
+20.1970
96.6p
18
Daniel Richardsson
Hudiksvalls IF
1:13:31.441010
+21.2080
96.6p
19
Anders Soedergren
Hudiksvalls IF
1:13:31.441050
+22.2120
96.6p
20
Roland Clara
G.s Fiamme Gialle
1:13:32.441120
+22.2190
96.6p
21
Maurice Manificat
Douane/agy ST Sigismond
1:13:35.441420
+25.2490
96.5p
22
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
1:13:36.441510
+26.2580
96.5p
23
Lukas Bauer
Dukla Liberec
1:13:36.441590
+27.2660
96.5p
24
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
1:13:42.442150
+33.3220
96.3p
25
Ilia Chernousov
Ska
1:13:42.442150
+33.3220
96.3p
26
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
1:13:54.443390
+45.4460
96.0p
27
Martin Jaks
Dukla Liberec
1:13:55.443460
+46.4530
95.9p
28
Dietmar Noeckler
G.s Fiamme Oro
1:13:57.443620
+47.4690
95.9p
29
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
1:13:59.443870
+50.4940
95.8p
30
Jiri Magal
Dukla Liberec
1:14:00.443980
+51.5050
95.8p
31
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
1:14:03.444200
+53.5270
95.7p
32
Eldar Rønning
Skogn IL
1:14:20.445930
+1:11.7000
95.3p
33
Jens Filbrich
SV Eintracht Frankenhain
1:14:28.446760
+1:19.7830
95.1p
34
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
1:14:35.447470
+1:26.8540
94.9p
35
Valerio Checchi
G.s Forestale
1:14:57.449660
+1:48.10730
94.3p
36
Mathias Wibault
Cnisag /chamonix
1:15:02.450110
+1:52.11180
94.2p
37
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
1:15:25.452470
+2:16.13540
93.6p
38
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
1:15:33.453240
+2:24.14310
93.4p
39
Tero Similae
Ylivieskan Kuula
1:15:35.453410
+2:25.14480
93.3p
40
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
1:15:44.454330
+2:35.15400
93.1p
41
Paul Constantin Pepene
CS Dinamo Bucuresti
1:15:45.454420
+2:35.15490
93.1p
42
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
1:15:58.455750
+2:49.16820
92.7p
43
Mark Starostin
Kazakstan
1:16:21.458080
+3:12.19150
92.1p
44
Akira Lenting
Waseda University
1:16:24.458310
+3:14.19380
92.1p
45
Eeri Vahtra
Karupesa Team
1:16:40.459970
+3:31.21040
91.7p
46
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
1:17:02.462120
+3:52.23190
91.1p
47
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
1:17:02.462160
+3:53.23230
91.1p
48
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
1:17:04.462380
+3:55.23450
91.1p
49
Vitaliy Shtun
Colos
1:17:18.463720
+4:08.24790
90.7p
49
Gennadiy Matviyenko
Kazakstan
1:17:18.463720
+4:08.24790
90.7p
51
Graham Nishikawa
Whitehorse Cross Country Ski Club
1:17:18.463790
+4:09.24860
90.7p
52
Tad Elliott
Ski Snowboard Club Vail
1:17:36.465560
+4:27.26630
90.3p
53
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
1:17:54.467370
+4:45.28440
89.9p
54
Myroslav Bilosyuk
Transcarpathian Olympic Training CE
1:18:16.469510
+5:06.30580
89.4p
55
Andrew Young
Huntly Nordic Ski Club
1:18:19.469850
+5:10.30920
89.3p
56
Philipp Haelg Lie
Nordic Club Liechtenstein
1:18:19.469860
+5:10.30930
89.3p
57
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
1:18:26.470570
+5:17.31640
89.1p
58
Sergey Mikayelyan
Ashocq Cross-country School
1:19:04.474330
+5:55.35400
88.2p
59
Nils Koons
Nzl
1:19:17.475650
+6:08.36720
87.9p
60
Alexander Lasutkin
Belarus
1:19:18.475740
+6:09.36810
87.9p
61
Javier Gutierrez
Club Esqui Solvay
1:19:48.478770
+6:39.39840
87.2p
62
Yury Astapenka
Belarus
1:20:17.481630
+7:08.42700
86.6p
63
Oleksiy Shvidkiy
Ukr
1:20:20.481920
+7:10.42990
86.5p
64
Wenlong XU
Chn
1:20:20.481990
+7:11.43060
86.5p
65
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
1:20:23.482290
+7:14.43360
86.4p
66
Imanol Rojo
Alpino Uzturre
1:20:25.482450
+7:16.43520
86.4p
67
Callum Watson
Cooma Ski Club
1:20:31.483060
+7:22.44130
86.3p
68
Andrew Pohl
Nzl
1:20:48.484720
+7:38.45790
85.9p
69
Callum Smith
Huntly Nordic Ski Club
1:22:01.492030
+8:52.53100
84.4p
70
Vytautas Strolia
SK Viesulas Anyksciai
1:22:22.494120
+9:12.55190
83.9p
71
Artur Yeghoyan
Arm
1:22:22.494190
+9:13.55260
83.9p
72
Edi Dadic
Tsk Ravnogorac
1:23:20.499970
+10:11.61040
82.7p
-
Michail Semenov
Belarus
23:59:57.8639600
-
-
Viorel Andrei Palici
SC Cheile Gradistei
23:59:58.8639700
-
-
Mark Van Der Ploeg
Birkebeiner Nordic Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Lukas Jakeliunas
SK Viesulas Anyksciai
23:59:58.8639700
-
-
Andrej Buric
Tsk Buducnost
23:59:58.8639700
-
-
HU Zhou
Chn
23:59:58.8639700
-
-
Petrica Hogiu
Csi Vatra Dornei
23:59:58.8639700
-
-
Paul Kovacs
Birkebeiner Nordic Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Tadevos Poghosyan
Ashocq Cross-country School
23:59:58.8639700
-
-
Federico Pablo Cichero
Club Andino Ushuaia
23:59:58.8639700
-
-
Brynjar Leo Kristinsson
Akureyri
23:59:58.8639700
-
-
Bold Byambadorj
Samglas
23:59:58.8639700
-
-
Dachhiri Sherpa
Nepal
23:59:58.8639700
-
-
Cesar Baena
Ven
23:59:58.8639700
-
-
Viossi-akpedje Madja
Toga
23:59:58.8639700
-
-
Sergei Dolidovich
Belarus
23:59:58.8639700
-
-
Oleksii Krasovskyi
Ukr
23:59:58.8639700
-
-
Robert Slotins
Cesis
23:59:58.8639700
-
-
Bayaraa Gerelt-od
Samglas
23:59:58.8639700
-
-
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Erik Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
23:59:59.8639800
-
-
Alexander Standen
Huntly Nordic Ski Club
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
15km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Masstart
1
Marit Bjørgen
Rognes IL
39:04.234340
89.5p
2
Therese Johaug
IL Nansen
39:07.234680
+3.240
89.3p
3
Heidi Weng
IL I Bul
39:19.235830
+14.1390
88.9p
4
Kristin Størmer Steira
IL Forsoek
39:20.235970
+16.1530
88.8p
5
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
39:31.237050
+27.2610
88.4p
6
Charlotte Kalla
Piteå Elit SK
39:45.238460
+41.4020
87.9p
7
Yulia Tchekaleva
Severstal
39:51.239030
+46.4590
87.7p
8
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
39:53.239220
+48.4780
87.7p
9
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
IL Heming
40:10.240990
+1:06.6550
87.0p
10
Masako jr Ishida
Hokkaido Ski Team
40:11.241090
+1:07.6650
87.0p
11
Julia Ivanova
Saturn
40:21.242050
+1:17.7610
86.6p
12
Kerttu Niskanen
Vieremän Koitto
40:33.243210
+1:28.8770
86.2p
13
Aurore Jean
Douanes Skieurs Rousselands
40:35.243440
+1:31.9000
86.1p
14
Emma Wiken
Aasarna IK
40:36.243530
+1:31.9090
86.1p
15
Anna Haag
IFK Mora SK
40:47.244650
+1:43.10210
85.7p
16
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
40:51.245030
+1:46.10590
85.6p
17
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
40:52.245140
+1:48.10700
85.6p
18
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
40:58.245790
+1:54.11350
85.3p
19
Virginia DE Martin Topranin
G.s Forestale
41:01.246000
+1:56.11560
85.3p
20
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
41:12.247160
+2:08.12720
84.9p
21
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev Kiev
41:14.247390
+2:10.12950
84.8p
22
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
41:17.247690
+2:13.13250
84.7p
23
Kornelia Kubinska
Azs Awf Katowice
41:18.247710
+2:13.13270
84.7p
24
Mariya Guschina
Sputnik
41:18.247710
+2:13.13270
84.7p
25
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
41:38.249710
+2:33.15270
84.0p
26
Alija Iksanova
Dinamo
41:38.249720
+2:33.15280
84.0p
27
Agnieszka Szymanczak
Lks Klimczok Bystra
41:41.250070
+2:37.15630
83.9p
28
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
41:41.250080
+2:37.15640
83.9p
29
Teresa Stadlober
SC Radstadt
41:45.250440
+2:41.16000
83.8p
30
Tetyana Antypenko
Ukr
41:46.250550
+2:42.16110
83.7p
31
Debora Agreiter
C.s Carabinieri Sez.sci
41:49.250830
+2:44.16390
83.6p
32
Coraline Hugue
Defense Emhm - Crevoux
41:58.251760
+2:54.17320
83.3p
33
Veronica Cavallar
G.s Fiamme Gialle
42:01.252050
+2:57.17610
83.2p
34
Sofia Bleckur
IFK Mora SK
42:19.253810
+3:14.19370
82.7p
35
Laura Orgue
Cefuc
42:24.254320
+3:19.19880
82.5p
36
Celia Aymonier
SC Les Fourgs
42:27.254600
+3:22.20160
82.4p
37
Sadie Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
42:27.254610
+3:22.20170
82.4p
38
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
42:35.255440
+3:31.21000
82.1p
39
Alena Prochazkova
LK Slavia Umb Banska Bystrica
42:45.256430
+3:40.21990
81.8p
40
Barbara Jezersek
Tsk Triglav Kranj
42:46.256520
+3:41.22080
81.8p
41
Ekaterina Rudakova
Belarus
42:49.256860
+3:45.22420
81.7p
42
Lucia Scardoni
S.c Bosco
43:06.258570
+4:02.24130
81.1p
43
Kateryna Grygorenko
Ukr
43:15.259430
+4:10.24990
80.9p
44
Yuki Kobayashi
Gifu Hino Motors Ski Club
43:26.260510
+4:21.26070
80.5p
45
Marina Matrossova
Kazakstan
43:32.261130
+4:27.26690
80.4p
46
Anouk Faivre Picon
Defense Emhm -pontarlier
43:42.262160
+4:38.27720
80.0p
47
Maryna Antsybor
Dinamo
43:42.262170
+4:38.27730
80.0p
48
Alena Sannikova
Belarus
43:52.263110
+4:47.28670
79.8p
49
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
43:56.263520
+4:51.29080
79.6p
50
Hongxue LI
Chn
43:57.263630
+4:52.29190
79.6p
51
Sandra Ringwald
ST Schonach-rohrhardsberg
44:44.268350
+5:40.33910
78.2p
52
Kaija Vahtra
Skiclub Voru
44:51.269050
+5:47.34610
78.0p
53
Yelena Kolomina
Zska
44:54.269360
+5:50.34920
77.9p
54
Nika Razinger
Tsk Ogp Grad Bled
45:08.270730
+6:03.36290
77.5p
55
Xin LI
Chn
45:10.270970
+6:06.36530
77.5p
56
Antoniya Grigorova-burgova
Alexander Logistics
45:11.271010
+6:06.36570
77.4p
57
Brittany Webster
Highlands Trailblazers
45:25.272400
+6:20.37960
77.1p
58
Vedrana Malec
SK Sljeme
45:27.272630
+6:22.38190
77.0p
59
Anna Shevchenko
Kazakstan
45:28.272730
+6:23.38290
77.0p
60
Yana Hrakovich
Belarus
45:30.272980
+6:26.38540
76.9p
61
Liping Guo
Chn
46:25.278400
+7:20.43960
75.4p
62
Heidi Raju
Sportclub Sparta
46:25.278470
+7:21.44030
75.4p
63
Tatyana Ossipova
Kazakstan
46:25.278470
+7:21.44030
75.4p
64
Ingrida Ardisauskaite
Utena Ski Club
46:32.279150
+7:28.44710
75.2p
65
Aimee Watson
Nsw Ski Association
46:59.281850
+7:55.47410
74.5p
66
Timeea Sara
Css Gheorgheni
47:50.286990
+8:46.52550
73.2p
67
Sarah Murphy
Nzl
47:56.287540
+8:52.53100
73.0p
68
Anna Trnka
Aus
48:12.289150
+9:08.54710
72.6p
69
Fiona-elizabeth Hughes
Yorkshire Dales Cross Country Ski C
48:13.289250
+9:09.54810
72.6p
70
Niviaq Dan Chemnitz Berthelsen
Nordreisa IL
50:23.302200
+11:18.67760
69.5p
-
Lescinska Grimmer
Aus
23:59:58.8639700
-
-
Otgontsetseg Chinbat
Samglas
23:59:58.8639700
-
-
Syuzanna Varosyan
Arm
23:59:58.8639700
-
-
Nandintsetseg Uugantsetseg
Samglas
23:59:58.8639700
-
-
Emily Nishikawa
Whitehorse Cross Country Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Esther Bottomley
Birkebeiner Nordic Ski Club
23:59:58.8639700
-