Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Åkulla Ski Maraton
2006-02-19
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H/D 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tobias Thorsson
IK Trenne
2:06:18.757700
68.4p
2
Thomas Josarp
FK Friskus Varberg
2:09:31.777000
+3:13.19200
66.7p
3
Martin Boberg
IF Rigor
2:09:40.777900
+3:22.20100
66.6p
4
Niclas Hansson
Burseryds IF
2:10:25.782400
+4:07.24600
66.3p
5
Anders Magnusson
FK Friskus Varberg
2:11:51.791000
+5:33.33200
65.5p
6
Christian Arvidsson
IK Trasten
2:13:11.799000
+6:53.41200
64.9p
7
Jörgen Karlsson
IK Trenne
2:13:49.802800
+7:31.45000
64.6p
8
Jonas Pettersson
Halmstad OK
2:14:22.806100
+8:04.48300
64.3p
9
Lasse Pålsson
Vindrarps SK
2:14:44.808300
+8:26.50500
64.1p
10
Peter Johansson
IK Trasten
2:15:11.811000
+8:53.53200
63.9p
11
Magnus Aasa
OK Kullingshof
2:15:43.814200
+9:25.56400
63.7p
12
Mattias Carlsson
IK Trenne
2:16:13.817200
+9:55.59400
63.4p
13
Tommy Evenrud
Raufoss IL Langrenn
2:17:05.822400
+10:47.64600
63.0p
14
Eskil Svensson
Simlångsdalens IF
2:18:18.829700
+12:00.71900
62.5p
15
Lennart Alleborg
OK Landehof
2:18:34.831300
+12:16.73500
62.4p
16
Ove Thorsson
IK Trenne
2:20:01.840000
+13:43.82200
61.7p
17
Jan Olofsson
FK Friskus Varberg
2:20:18.841700
+14:00.83900
61.6p
18
Mattias Hagman
IK Trasten
2:21:18.847700
+15:00.89900
61.2p
19
Tomas Caspersson
IK Trenne
2:22:01.852000
+15:43.94200
60.9p
20
Roger Bolin
FK Finn
2:22:17.853600
+15:59.95800
60.7p
21
Henrik Persson
OK Nackhe
2:22:17.853600
+15:59.95800
60.7p
22
Fredrik Berg
IF Rigor
2:22:24.854300
+16:06.96500
60.7p
23
Sven-Olof Björk
Unnaryd GOIF
2:22:48.856700
+16:30.98900
60.5p
24
Bo Hjalmarsson
IK Trenne
2:22:55.857400
+16:37.99600
60.5p
25
Mikael Djupsjöbacka
OK Lindena
2:23:08.858700
+16:50.100900
60.4p
26
Hans Bengtsson
Vindrarps SK
2:23:28.860700
+17:10.102900
60.2p
27
Henrik Winnberg
Helsingborgs SOK
2:23:37.861600
+17:19.103800
60.2p
28
Henric Svensson
FK Finn
2:23:55.863400
+17:37.105600
60.0p
29
Pelle Dalberg
IK Stern
2:24:24.866300
+18:06.108500
59.8p
30
Tommy Johnsson
OK Nackhe
2:24:38.867700
+18:20.109900
59.8p
31
Patrik Sonehag
IK Stern
2:26:11.877000
+19:53.119200
59.1p
32
Olle Ljungberg
Södra IF
2:27:26.884500
+21:08.126700
58.6p
33
Mats Uddbäck
Ljungbypolisens SIF
2:28:28.890700
+22:10.132900
58.2p
34
Kjell Carlgren
OK Alehof
2:29:03.894200
+22:45.136400
58.0p
35
Christer Bengtsson
IK Uven
2:29:13.895200
+22:55.137400
57.9p
36
Niklas Tenglund
Södra IF
2:29:15.895400
+22:57.137600
57.9p
37
Mårten Svensson
Simlångsdalens IF
2:29:56.899500
+23:38.141700
57.6p
38
Peter Andersson
Halmstad OK
2:30:33.903200
+24:15.145400
57.4p
39
Hans Pettersson
IF Rigor
2:31:50.910900
+25:32.153100
56.9p
40
Lars Dalberg
IK Stern
2:32:15.913400
+25:57.155600
56.8p
41
Jan Ragnarsson
IF Rigor
2:32:48.916700
+26:30.158900
56.6p
42
Alf Johansson
FK Friskus Varberg
2:33:35.921400
+27:17.163600
56.3p
43
Roland Johansson
IF Rigor
2:33:39.921800
+27:21.164000
56.2p
44
Jan-Erik Börjesson
Halmstad OK
2:34:39.927800
+28:21.170000
55.9p
45
Ingmar Wahlström
SK Hylte
2:35:05.930400
+28:47.172600
55.7p
46
Peter Wirkensjö
Ljungbypolisens SIF
2:37:20.943900
+31:02.186100
54.9p
47
Bengt Antonsson
FK Friskus Varberg
2:37:25.944400
+31:07.186600
54.9p
48
Nisse Otterdahl
OK Nackhe
2:38:12.949100
+31:54.191300
54.6p
49
Magnus Axelsson
OK Nackhe
2:39:06.954500
+32:48.196700
54.3p
50
Tormod Trommestad
IF Rigor
2:39:16.955500
+32:58.197700
54.3p
51
Lennart Davidsson
Gnosjö FK
2:39:17.955600
+32:59.197800
54.3p
52
David Martinsson
Kungsäters IF
2:39:24.956300
+33:06.198500
54.2p
53
Lennart Larsson
Vapnö IF
2:40:38.963700
+34:20.205900
53.8p
54
Johan Ersman
IK Uven
2:40:49.964800
+34:31.207000
53.7p
55
Stefan Pålsson
Tockarps IK
2:41:29.968800
+35:11.211000
53.5p
56
Per-Erik Bengtsson
Lugi SK
2:41:47.970600
+35:29.212800
53.4p
57
Jan-Olof Eriksson
OK Nackhe
2:42:06.972500
+35:48.214700
53.3p
58
Henrik Eliasson
OK Nackhe
2:42:28.974700
+36:10.216900
53.2p
59
Jan Falk
Halmstad OK
2:42:50.976900
+36:32.219100
53.1p
60
Stefan Mattsson
IK Stern
2:43:06.978500
+36:48.220700
53.0p
61
Jan Adolfsson
FK Herkules
2:43:08.978700
+36:50.220900
53.0p
62
Joakim Lindblom
FK Friskus Varberg
2:43:24.980300
+37:06.222500
52.9p
63
Mikael Johansson
OK Nackhe
2:43:53.983200
+37:35.225400
52.7p
64
Thomas Magnusson
Björnstorps IF
2:44:07.984600
+37:49.226800
52.7p
65
Håkan Franzén
OK Nackhe
2:44:13.985200
+37:55.227400
52.6p
66
Anders Jägryd
Lugi SK
2:44:21.986000
+38:03.228200
52.6p
67
Johan Blom
Ljungbypolisens SIF
2:44:40.987900
+38:22.230100
52.5p
68
Hans Gustavsson
Södra IF
2:45:22.992100
+39:04.234300
52.3p
69
Jonas Wakeus
FK Herkules
2:45:59.995800
+39:41.238000
52.1p
70
Lars Erik Svensson
Hästhult AIK
2:46:40.999900
+40:22.242100
51.9p
71
Mats Ingemansson
Krogsereds IK
2:47:12.1003100
+40:54.245300
51.7p
72
Anders Röding
Fjärås AIK
2:47:29.1004800
+41:11.247000
51.6p
73
Thomas Petersson
Ljungbypolisens SIF
2:48:01.1008000
+41:43.250200
51.4p
74
Per-Olof Johansson
FK Friskus Varberg
2:48:06.1008500
+41:48.250700
51.4p
75
Morgan Kristiansson
OK Lindena
2:48:16.1009500
+41:58.251700
51.4p
76
Claes Egerstad
OK Landehof
2:49:07.1014600
+42:49.256800
51.1p
77
Jan-Anders Aronsson
OK Löftan
2:49:10.1014900
+42:52.257100
51.1p
78
Lars Mårtensson
Krogsereds IK
2:49:33.1017200
+43:15.259400
51.0p
79
Lars-Gunnar Wijk
FK Friskus Varberg
2:50:55.1025400
+44:37.267600
50.6p
80
Claes Rydholm
FK Friskus Varberg
2:51:03.1026200
+44:45.268400
50.5p
81
Bert-Ola Henrysson
IK Dran
2:51:10.1026900
+44:52.269100
50.5p
82
Niklas Harysson
Krogsereds IK
2:51:27.1028600
+45:09.270800
50.4p
83
Arne Hansson
Kinnareds SK
2:51:31.1029000
+45:13.271200
50.4p
84
Anders Friborg
FK Friskus Varberg
2:51:33.1029200
+45:15.271400
50.4p
85
Kristina Fransén
OK Nackhe
2:51:42.1030100
+45:24.272300
50.3p
86
Ingemar Andersson
Södra IF
2:51:52.1031100
+45:34.273300
50.3p
87
Leif Nordefjäll
IF Rigor
2:52:07.1032600
+45:49.274800
50.2p
88
Börje Larsson
FK Friskus Varberg
2:52:22.1034100
+46:04.276300
50.1p
89
Anders Bengtsson
Falkenbergs OK
2:52:42.1036100
+46:24.278300
50.0p
90
Jimmy Söhrman
IF Rigor
2:52:54.1037300
+46:36.279500
50.0p
91
Eije Eliasson
Ringhals IF
2:53:05.1038400
+46:47.280600
49.9p
92
Stefan Andersson
Ringhals IF
2:54:17.1045600
+47:59.287800
49.6p
93
Tobias Wiberg
Falkenbergs OK
2:55:01.1050000
+48:43.292200
49.4p
94
Rolf Hansson
Ljungbypolisens SIF
2:55:22.1052100
+49:04.294300
49.3p
95
Magnus Lindgren
OK Nackhe
2:55:27.1052600
+49:09.294800
49.3p
96
Göran Lundblad
Helsingborgs SOK
2:56:11.1057000
+49:53.299200
49.1p
97
Anders Ferm
FK Friskus Varberg
2:56:16.1057500
+49:58.299700
49.0p
98
Anders Thompson
OK Nackhe
2:56:16.1057500
+49:58.299700
49.0p
99
Anders Nilsson
Falcon Sports Club
2:56:22.1058100
+50:04.300300
49.0p
100
Mats Stenberg
IK Stern
2:57:26.1064500
+51:08.306700
48.7p
101
Nicklas Persson
Skånes-Fagerhults IF
2:57:38.1065700
+51:20.307900
48.7p
102
Carsten Nyboe
FK Friskus Varberg
2:58:01.1068000
+51:43.310200
48.5p
103
Jonas Olsson
Lugi SK
2:58:12.1069100
+51:54.311300
48.5p
104
Roland Carlsson
FK Friskus Varberg
2:58:28.1070700
+52:10.312900
48.4p
105
Alf Holmqvist
Ljungbypolisens SIF
2:59:23.1076200
+53:05.318400
48.2p
106
Martin Johansson
OK Nackhe
2:59:36.1077500
+53:18.319700
48.1p
107
Lars-Olof Åkesson
IK Trenne
2:59:37.1077600
+53:19.319800
48.1p
108
Magnus Pålsson
Pfizer SK
2:59:45.1078400
+53:27.320600
48.1p
109
Kenny Lundby
FK Friskus Varberg
3:00:03.1080200
+53:45.322400
48.0p
110
Fredrik Bengtsson
Ringhals IF
3:00:20.1081900
+54:02.324100
47.9p
111
Markus Ringnér
Lugi SK
3:00:27.1082600
+54:09.324800
47.9p
112
Anders Skoglund
Fritsla Vik
3:00:49.1084800
+54:31.327000
47.8p
113
Sverre Nystuen
IK Trenne
3:00:57.1085600
+54:39.327800
47.8p
114
Eivor Johansson
Navåsens FK
3:01:31.1089000
+55:13.331200
47.6p
115
Henric Lidberg
Ringhals IF
3:01:43.1090200
+55:25.332400
47.6p
116
David Salomonsson
FK Finn
3:02:30.1094900
+56:12.337100
47.4p
117
Stefan Strand
Björnstorps IF
3:02:54.1097300
+56:36.339500
47.2p
118
Magnus Svensson
FK Finn
3:03:40.1101900
+57:22.344100
47.1p
119
Alf Lindahl
IK Dran
3:04:16.1105500
+57:58.347700
46.9p
120
Erland Samuelsson
Kinnareds SK
3:05:16.1111500
+58:58.353700
46.6p
121
Stefan Berntsson
FK Friskus Varberg
3:05:31.1113000
+59:13.355200
46.6p
122
Gert-Ove Johansson
Kungsäters IF
3:05:44.1114300
+59:26.356500
46.5p
123
Jörgen Olsson
Kungsäters IF
3:05:48.1114700
+59:30.356900
46.5p
124
Fredrik Salomonsson
FK Finn
3:06:22.1118100
+1:00:04.360300
46.4p
125
Jörgen Nilsson
OK Nackhe
3:06:23.1118200
+1:00:05.360400
46.4p
126
Benny Pettersson
OK Löftan
3:06:50.1120900
+1:00:32.363100
46.3p
127
Stefan Andersson
Mtb Falkenberg
3:06:52.1121100
+1:00:34.363300
46.2p
128
Christer Samuelsson
Fjärås AIK
3:07:22.1124100
+1:01:04.366300
46.1p
129
Roger Marklund
Tockarps IK
3:07:30.1124900
+1:01:12.367100
46.1p
130
Jennie Karlsson
FK Friskus Varberg
3:09:14.1135300
+1:02:56.377500
45.7p
131
Jonas Brag
IK Trenne
3:09:19.1135800
+1:03:01.378000
45.6p
132
Linnea Johnsson
OK Nackhe
3:09:30.1136900
+1:03:12.379100
45.6p
133
Peter Carlsson
Mtb Falkenberg
3:09:44.1138300
+1:03:26.380500
45.5p
134
Martin Persson
OK Löftan
3:10:18.1141700
+1:04:00.383900
45.4p
135
Anette Karlberg
IF Älvena
3:10:26.1142500
+1:04:08.384700
45.4p
136
Bertil Lundstedt
Hästhult AIK
3:10:47.1144600
+1:04:29.386800
45.3p
137
Kristina Funeteg
OK Gläntan
3:12:57.1157600
+1:06:39.399800
44.8p
138
Lotta Paulsson
OK Nackhe
3:13:33.1161200
+1:07:15.403400
44.6p
139
Martina Larsson
OK Nackhe
3:13:33.1161200
+1:07:15.403400
44.6p
140
Thomas Bernandersson
OK Nackhe
3:13:58.1163700
+1:07:40.405900
44.6p
141
Anders Carlsson
Gnosjö FK
3:15:07.1170600
+1:08:49.412800
44.3p
142
Jan-Bertil Lundblad
OK Nackhe
3:16:04.1176300
+1:09:46.418500
44.1p
143
Oscar Waldemarsson
OK Nackhe
3:16:59.1181800
+1:10:41.424000
43.9p
144
Anders Olsson
IF Rigor
3:17:13.1183200
+1:10:55.425400
43.8p
145
Daniel Ohlin
Tockarps IK
3:17:30.1184900
+1:11:12.427100
43.8p
146
Ingela Bäckman
OK Nackhe
3:17:53.1187200
+1:11:35.429400
43.7p
147
Mattias Öhrn
FK Herkules
3:18:00.1187900
+1:11:42.430100
43.6p
148
Inger Lindholm
Fjärås AIK
3:18:55.1193400
+1:12:37.435600
43.4p
149
Hans Bengtsson
Navåsens FK
3:19:15.1195400
+1:12:57.437600
43.4p
150
Ingvar Andersson
Ryda SK
3:21:15.1207400
+1:14:57.449600
42.9p
151
Krister Åkesson
Falcon Sports Club
3:21:36.1209500
+1:15:18.451700
42.9p
152
Anders Billström
IK Stern
3:21:37.1209600
+1:15:19.451800
42.9p
153
Jan-Eric Engqvist
Ringhals IF
3:22:45.1216400
+1:16:27.458600
42.6p
154
Liss-Olof Johansson
IK Trenne
3:23:56.1223500
+1:17:38.465700
42.4p
155
Ingela Andersson
Vindrarps SK
3:25:26.1232500
+1:19:08.474700
42.1p
156
Magnus Johansson
IK Trenne
3:26:58.1241700
+1:20:40.483900
41.8p
157
Scott Hall
Usa
3:28:02.1248100
+1:21:44.490300
41.5p
158
Göran Erlandsson
Fjärås AIK
3:29:53.1259200
+1:23:35.501400
41.2p
159
Thomas Altré
IF Rigor
3:31:47.1270600
+1:25:29.512800
40.8p
160
Olle Andersson
Ljungbypolisens SIF
3:32:49.1276800
+1:26:31.519000
40.6p
161
Helene Bornhager
Friskis och Svettis
3:37:01.1302000
+1:30:43.544200
39.8p
162
Anders Jardenberg
Friskis och Svettis
3:37:02.1302100
+1:30:44.544300
39.8p
163
Torbjörn Hansson
OK Lindena
3:38:39.1311800
+1:32:21.554000
39.5p
164
Sven-Olof Salomonsson
FK Finn
3:39:18.1315700
+1:33:00.557900
39.4p
165
Marie Skoglund
Ringhals IF
3:41:53.1331200
+1:35:35.573400
38.9p
166
Anita Svensson
Simlångsdalens IF
3:45:53.1355200
+1:39:35.597400
38.3p
167
Gunnar Pedersen
OK Nackhe
3:46:32.1359100
+1:40:14.601300
38.1p
168
Karin Jägryd
Lugi SK
3:48:04.1368300
+1:41:46.610500
37.9p
169
Benny Börjesson
IK Trenne
3:50:04.1380300
+1:43:46.622500
37.6p
170
Lars Röding
Fjärås AIK
3:50:14.1381300
+1:43:56.623500
37.5p