Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Åre Cross Country Open
2013-04-13
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
13km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Tora Berger
Norway
38:27.230680
83.3p
2
Sofia Bleckur
IFK Mora SK
39:27.236650
+59.5870
81.3p
3
Laila Kveli
Lierne IL
39:58.239760
+1:30.8980
80.2p
4
Emma Wikén
Åsarna IK
40:58.245720
+2:30.14940
78.3p
5
Kari Eie
Drevja IL
41:04.246370
+2:36.15590
78.1p
6
Anna-karin Strömstedt
Vansbro AIK Skidklubb
41:45.250490
+3:18.19710
76.8p
7
Hanna Seppas
IFK Mora SK
42:16.253500
+3:48.22720
75.9p
8
Jenny Hansson
Åre Längdskidklubb
42:36.255500
+4:08.24720
75.4p
9
Lisa K Svensson
Åsarna IK
44:30.266950
+6:02.36170
72.2p
10
Ida Indahl
Camp Södergren SC
45:16.271500
+6:48.40720
71.0p
11
Petra Nilsson
Åsarna IK
47:52.287160
+9:24.56380
67.2p
12
Sofie Elebro
IFK Umeå
48:48.292770
+10:20.61990
65.9p
-
Anna Haag
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Berit Mogstad
Surnadal IL
23:59:59.8639800
-
-
Line Sundsvik
Frol IL
23:59:59.8639800
-
H 21
13km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Daniel Richardsson
Hudiksvalls IF
34:04.204350
93.8p
2
Johan Olsson
Åsarna IK
34:06.204590
+2.140
93.7p
3
Carl Quicklund
Östersunds SK
34:46.208530
+41.4080
92.0p
4
Mathias Fredriksson
Axa SC
34:53.209210
+48.4760
91.7p
5
Kristian John Dahl
Strindheim IL
35:03.210220
+58.5770
91.3p
6
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
35:09.210840
+1:04.6390
91.0p
7
Marius Ole Bach
Norway
35:16.211570
+1:12.7120
90.7p
8
Anders Myrland
Norway
35:17.211610
+1:12.7160
90.7p
9
Emil Jönsson
IFK Mora SK
35:23.212210
+1:18.7760
90.4p
10
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
35:27.212680
+1:23.8230
90.2p
11
Tettli Anders Rennemo
Norway
35:44.214360
+1:40.9910
89.5p
12
Magnus Jonsson
Biathlon Östersund
35:48.214780
+1:44.10330
89.4p
13
Eirik Mysen
Oseberg Skilag
35:59.215870
+1:55.11420
88.9p
14
Pål Trøan Aune
Norway
36:23.218220
+2:18.13770
88.0p
15
Jerry Arhlin
Brunflo
36:36.219530
+2:31.15080
87.5p
16
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
37:03.222220
+2:58.17770
86.4p
17
Espen Sundsvik
Frol IL
37:08.222760
+3:04.18310
86.2p
18
Erik Melin Söderström
Östersunds SK
37:30.224970
+3:26.20520
85.4p
19
Jonas Austad
Inderøy IL
37:36.225590
+3:32.21140
85.2p
20
Teodor Peterson
Åsarna IK
38:33.231200
+4:28.26750
83.1p
21
Håkan Emilsson
Offerdals SK
38:37.231680
+4:33.27230
83.0p
22
David Ekholm
Ekshärads SF
38:42.232120
+4:37.27670
82.8p
23
Johan Persson
Järpens SK
39:16.235540
+5:11.31090
81.6p
24
Frode Estil
Lierne IL
39:24.236370
+5:20.31920
81.3p
25
Truls Aune
Steinkjer Skiklubb
39:48.238760
+5:44.34310
80.5p
26
Patrik Tallbom
Östersunds SK
39:51.239020
+5:46.34570
80.5p
27
Tobias Engblom
Stockviks SF
40:35.243400
+6:30.38950
79.0p
28
Torstein BU
Földe IL
40:35.243490
+6:31.39040
79.0p
29
Martin Emilsson
Offerdals SK
40:54.245300
+6:49.40850
78.4p
30
Petter Halseth
Norway
41:37.249640
+7:32.45190
77.1p
31
Lars Ove Auuli
Kyrksäteöra IL
41:41.250000
+7:36.45550
77.0p
32
Ole Edvard Husebråten
Öjre IL
42:10.252920
+8:05.48470
76.1p
33
Henrik Casserlund
Månkarbo IF
42:34.255300
+8:29.50850
75.4p
34
Rikard Grip
Vålådalens SK
43:19.259810
+9:14.55360
74.1p
35
Thobias Fredriksson
Axa SC
46:20.277900
+12:15.73450
69.4p
36
Marius John Aagård
Overhalla IL
49:52.299100
+15:47.94650
64.5p
37
Jan Pettersson
Hävörödal
57:01.342080
+22:57.137630
56.5p
38
Vemund Barnhoff Bjerke
Trösken IL
1:05:05.390400
+31:00.185950
49.6p
-
Vemund Barnholt Bjerke
Trösken IL
23:59:59.8639800
-
-
Hampus Lindblom
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Frode Jermstad
Team Ski GO
23:59:59.8639800
-
-
Peter Larsson
Sweden
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21 Motion
13km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Emma Bergman
Deloitte
47:40.285990
67.4p
2
Johanna Ojala
Team United Bakers
49:03.294270
+1:22.8180
65.6p
3
Annika Liljeberg
Orsa Skidklubb
49:03.294290
+1:23.8200
65.6p
4
Stina Strömstedt
Göteborgs SK
50:45.304480
+3:04.18390
63.4p
5
Sanna EL Kott Helander
Östersund
52:56.317510
+5:15.31420
60.8p
6
Lina EL Kott Helander
Östersund
52:56.317510
+5:15.31420
60.8p
7
Marie-louise Danielson
Skärvångens IF
54:05.324410
+6:24.38320
59.6p
8
Ida Fors Källstrand
Totthyllan
54:06.324520
+6:25.38430
59.5p
9
Marie Söderhielm
Årechokladfabrik
58:39.351850
+10:58.65760
55.0p
10
Evelina Liljeberg
Orsa Skidklubb
1:11:01.426040
+23:20.139950
45.5p
11
Linnea Sahlin
Ragunda IF
1:13:02.438130
+25:21.152040
44.3p
12
Lisa Gideonsson
Axa SC
1:13:09.438810
+25:28.152720
44.2p
13
Eva Bohm
Ragunda IF
1:13:31.441030
+25:50.154940
44.0p
14
Johanna Örberg Kätterer
Folkes Livs Uppsala
1:15:11.451000
+27:30.164910
43.0p
15
Ulrika Liljeberg
Orsa Skidklubb
1:22:13.493290
+34:32.207200
39.4p
16
Märta Ekström
Folkes Livs Uppsala
1:37:34.585310
+49:53.299220
33.2p
17
Amanda Pärlefors
Folkes Livs Uppsala
1:42:34.615350
+54:53.329260
31.6p
18
Jenny Andersson
Folkes Livs Uppsala
1:45:19.631800
+57:38.345710
30.8p
19
Klara Boström
Folkes Livs Uppsala
1:45:19.631870
+57:38.345780
30.8p
20
Hanna Johansson
Copperhill
1:48:26.650560
+1:00:45.364470
29.9p
21
Vilde Austad
Inderøy IL
1:51:47.670600
+1:04:06.384510
29.0p
-
Camilla Carlén
Folkes Livs Uppsala
23:59:58.8639700
-
H 21 Motion
13km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Peter Tinggård
Stugund SK
43:40.261980
73.5p
2
Mikael G Andersson
Trångsvikens IF
43:55.263420
+14.1340
73.1p
3
Nils Ohlsen
Saléns IF
45:06.270580
+1:26.8500
71.2p
4
Mattias Aspholm
Sundbybergs IK
45:10.270960
+1:29.8880
71.1p
5
Carl Hellblom
Axa SC
45:25.272410
+1:44.10330
70.8p
6
Johan Brännström
Bolidens Skidklubb
45:29.272810
+1:48.10730
70.7p
7
Johan Setterberg
Funäsdalens IF
45:30.272900
+1:49.10820
70.6p
9
Johan Holmlund
Ösk
47:19.283890
+3:39.21810
67.9p
10
Brage Bergsmyr
Heimdal Ski
47:59.287830
+4:18.25750
67.0p
11
Andreas Gundberg
Kolmården Adventures
48:24.290330
+4:43.28250
66.5p
12
Björn Larsson
Sveaskogs IF
48:36.291510
+4:55.29430
66.2p
13
Pelle Bergstrand
Deloitte
48:41.292090
+5:01.30010
66.1p
14
Erik Ragnarsson
Brunflo IF
48:57.293690
+5:17.31610
65.7p
15
Kjell-erik Sahlin
Ragunda IF
48:58.293730
+5:17.31650
65.7p
16
Morten Binde Bratberg
Stod LL
49:19.295860
+5:38.33780
65.2p
17
Ulf Andersson
Sweden
49:27.296600
+5:46.34520
65.1p
18
Peder Andréason
Åre Längdskidklubb
49:47.298650
+6:06.36570
64.6p
19
Tommy Köhn
Gävle
50:20.301930
+6:39.39850
63.9p
20
Lars Magnusson
Deloitte
50:23.302260
+6:42.40180
63.9p
21
Christoffer Bergman
Ösk
50:24.302330
+6:43.40250
63.9p
22
Emil Wallin
Deloitte
50:52.305190
+7:12.43110
63.3p
23
Måns-erik Frank
Hallvikens IF
50:56.305500
+7:15.43420
63.2p
24
Jan Quicklund
Östersunds SK
51:03.306260
+7:22.44180
63.0p
25
Pär Gustafsson
Oxvreten
51:13.307240
+7:32.45160
62.8p
26
Christian Thorgerzon
Axa SC
51:25.308400
+7:44.46320
62.6p
27
Jörgen Roos
Sweden
51:58.311780
+8:18.49700
61.9p
28
Göte Kjellström
Åre SLK
52:07.312650
+8:26.50570
61.8p
29
Robert Carlsson
Arlanda-märsta SK
52:29.314850
+8:48.52770
61.3p
30
Henrik Ilhamn
Östersunds SK
52:32.315170
+8:51.53090
61.3p
31
Lars Källstrand
Totthyllan Åre
52:44.316310
+9:03.54230
61.1p
32
Fredrik Nilsson
Gävle CA
53:05.318430
+9:24.56350
60.7p
33
Håkan Björkman
Team Oriboo
53:19.319800
+9:38.57720
60.4p
34
Andreas Hamrin
Alnö SK
53:20.319970
+9:39.57890
60.4p
35
Trond Stiklestad
Leksdal IL
53:29.320860
+9:48.58780
60.2p
36
Andreas Håkansta
Åre Längdskidklubb
54:03.324240
+10:22.62160
59.6p
37
Håkan Messing
Solna
54:13.325260
+10:32.63180
59.4p
38
Lars Klefbom
Dagens Nyh/Expressen IF
56:18.337740
+12:37.75660
57.2p
39
Arvid Björkroth
Sveaskogs IF
56:27.338600
+12:46.76520
57.1p
40
Anderas Lindgren
Axa SC
56:33.339200
+12:52.77120
57.0p
41
Jon Davidsson
Åre Lsk
56:34.339300
+12:53.77220
57.0p
42
Henrik Jonsson
Skärvångens IF
56:49.340860
+13:08.78780
56.7p
43
Jörgen Svedin
Åsarna IK
57:13.343200
+13:32.81120
56.3p
44
Hans Nordell
Lillhärdals IF
57:13.343250
+13:32.81170
56.3p
45
Jonas Westberg
Axa SC
57:26.344590
+13:46.82510
56.1p
46
Oskar Karlin
Centrum OK
57:39.345830
+13:58.83750
55.9p
47
Petter Widenberg
Saléns IF
57:40.345930
+13:59.83850
55.9p
48
Samuel Lindgren
Trångsvikens IF
57:47.346630
+14:06.84550
55.8p
49
Ulf Olsson
Duveds IF
58:07.348640
+14:26.86560
55.5p
50
Johan Larm
Axa SC
58:18.349740
+14:37.87660
55.3p
51
Mats Walde
Ösk Motion
58:34.351380
+14:54.89300
55.1p
52
Peter Hansson
Orsa
59:30.356960
+15:49.94880
54.2p
53
Jan Rydén
Edsåsdalen SK
59:34.357300
+15:53.95220
54.1p
54
Mikael Jansson
Gävle Skidkamrater
59:49.358850
+16:08.96770
53.9p
55
Markus Lenz
Gävle Skidkamrater
1:00:02.360110
+16:21.98030
53.7p
56
Lars Edman
Axa SC
1:00:23.362210
+16:42.100130
53.4p
57
Torulf Bäckman
Frösö IF
1:00:47.364630
+17:06.102550
53.1p
58
Roger Hållstrand
Timmerstugans Söndagsklubb
1:00:47.364640
+17:06.102560
53.1p
59
Johan Mooe
Sweden
1:01:57.371640
+18:16.109560
52.1p
60
Mikael Klimscha
Saltsjöbadens SK
1:03:23.380230
+19:42.118150
50.9p
61
Eivind Bergsmyr
Heimdal Ski
1:04:01.384090
+20:21.122010
50.4p
62
Lars Åsgårgh
Enebyberg
1:05:07.390690
+21:27.128610
49.6p
63
Mikael Helgesson
Copperhill
1:05:30.392910
+21:49.130830
49.3p
64
Hans Westerling
Åre Längdskidklubb
1:06:27.398600
+22:46.136520
48.6p
65
Fredrik Asp
Saltsjöbadens SK
1:08:34.411300
+24:53.149220
47.1p
66
Anders Kanttemo
Åre SLK
1:10:00.419960
+26:19.157880
46.2p
67
Rasmus Rotter
Copperhill
1:16:08.456700
+32:27.194620
42.5p
68
Linus Rotter
Copperhill
1:16:09.456800
+32:28.194720
42.5p
69
Mats Pärlefors
Folkes Livs Uppsala
1:16:40.459900
+32:59.197820
42.2p
-
Fredrik Blom
Folkes Livs Uppsala
23:59:58.8639700
-
-
Dan-ove Flodin
Folkes Livs Uppsala
23:59:58.8639700
-
-
Henrik Blom
Folkes Livs Uppsala
23:59:58.8639700
-
-
Johan Bofors
Sweden
23:59:59.8639800
-
-
Mikael Jansson
Sweden
23:59:59.8639800
-
-
Gunnar Olofsson
Östersund
23:59:59.8639800
-
-
Lars Elofsson
Östersund
23:59:59.8639800
-
-
Aron Andersson
Folkes Livs Uppsala
23:59:59.8639800
-
-
Göran Eklund
Sweden
23:59:59.8639800
-