Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Åkulla Ski maraton
2014-02-16
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Majken Johansson Haenes
Anderstorps OK
2:37:05.942400
58.3p
2
Susanne Gedda
SK Hylte
2:51:50.1030900
+14:45.88400
52.5p
3
Angelica Edvardsson
IK Jarl Rättvik
3:04:20.1105900
+27:15.163400
48.3p
4
Sofia Johansson
OK Nackhe
3:07:52.1127100
+30:47.184600
47.3p
5
Pernilla Henry
Göteborgs Polismäns IF
3:31:44.1270300
+54:39.327800
41.2p
6
Sofia Näslund
IK Stern
3:32:24.1274300
+55:19.331800
41.0p
7
Irene Andersson
Ätrans IF
3:34:37.1287600
+57:32.345100
40.6p
8
Ginger Johansson
SK Hylte
3:39:57.1319600
+1:02:52.377100
39.5p
9
Julia Nilsson
Vindrarps SK
3:51:55.1391400
+1:14:50.448900
37.2p
10
Sofia Andersson
Varberg
3:59:53.1439200
+1:22:48.496700
35.8p
11
Julia Ling
Gnosjö FK
4:04:47.1468600
+1:27:42.526100
35.0p
-
Eva Carliden
Halmstad OK
23:59:59.8639800
-
-
Signe Foghsgaard
København SK
23:59:59.8639800
-
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Marcus Thormé
OK Lindena
2:14:39.807800
70.4p
2
Magnus Andreasson
Göteborgs Polismäns IF
2:17:00.821900
+2:21.14000
68.9p
3
Peter Bernroth
Burseryds IF
2:17:34.825300
+2:55.17400
68.5p
4
Simon Nilsson
IF Ski Team Skåne
2:19:53.839200
+5:14.31300
67.1p
5
Niclas Hansson
Burseryds IF
2:20:01.840000
+5:22.32100
67.1p
6
Björn Petersson
Göteborgs Polismäns IF
2:24:27.866600
+9:48.58700
64.6p
7
Tobias Thorsson
IK Trenne
2:24:52.869100
+10:13.61200
64.3p
8
Martin Knuuttila
Göteborgs Polismäns IF
2:25:06.870500
+10:27.62600
64.2p
9
Torgny Sundqvist
Gnosjö FK
2:26:28.878700
+11:49.70800
63.5p
10
Roger Bolin
FK Finn
2:27:33.885200
+12:54.77300
62.9p
11
Isak Nilsson
Gnosjö FK
2:27:55.887400
+13:16.79500
62.7p
12
Johan Hedenberg
Varberg
2:28:22.890100
+13:43.82200
62.5p
13
Andreas Karlsson
SK Hylte
2:28:44.892300
+14:05.84400
62.3p
14
Magnus Pettersson
Burseryds IF
2:29:48.898700
+15:09.90800
61.8p
15
Ivan Scheblykin
IF Ski Team Skåne
2:30:11.901000
+15:32.93100
61.6p
16
Henrik Dellborg
IK Stern
2:30:22.902100
+15:43.94200
61.5p
17
Michael Johansson
IK Stern
2:31:16.907500
+16:37.99600
61.0p
18
Classe Åström
Ronneby OK
2:31:20.907900
+16:41.100000
61.0p
19
Stefan Lundh
Halmstad
2:32:25.914400
+17:46.106500
60.5p
20
Jörgen Lindgren
IK Stern
2:32:40.915900
+18:01.108000
60.4p
21
Andreas Samuelsson
OK Reftele
2:32:45.916400
+18:06.108500
60.3p
22
Mattias Nätterqvist
Vindrarps SK
2:33:10.918900
+18:31.111000
60.1p
23
Samuel Ling
Gnosjö FK
2:33:21.920000
+18:42.112100
60.1p
24
Lars Tegenfeldt
Göteborgs Polismäns IF
2:34:32.927100
+19:53.119200
59.5p
25
Mattias Mattson
Skillingaryds FK
2:35:24.932300
+20:45.124400
59.1p
26
Christoffer Fornander
FK Finn
2:35:27.932600
+20:48.124700
59.1p
27
Viktor Johansson
Lekeryd-Svarttorps SK
2:35:42.934100
+21:03.126200
59.0p
28
Anders Karlsson
OK Nackhe
2:36:08.936700
+21:29.128800
58.8p
29
Mats Uddbäck
FK Finn
2:36:36.939500
+21:57.131600
58.6p
30
Nils Petter Laudon
Axa SC
2:36:44.940300
+22:05.132400
58.5p
31
Mikael Simon
FK Finn
2:37:03.942200
+22:24.134300
58.4p
32
Alexander Dellborg
IK Stern
2:37:45.946400
+23:06.138500
58.0p
33
Mikael Karlsson
Tormestorps IF
2:37:48.946700
+23:09.138800
58.0p
34
Andréas Håkansson
Axa SC
2:37:57.947600
+23:18.139700
58.0p
35
Roger Runebrant
Burseryds IF
2:38:26.950500
+23:47.142600
57.8p
36
Andreas Bogesten
Anderstorps OK
2:38:44.952300
+24:05.144400
57.6p
37
Christian Anderberger
FK Finn
2:41:05.966400
+26:26.158500
56.6p
38
Marcus Andersson
IF Ski Team Skåne
2:41:18.967700
+26:39.159800
56.5p
39
Erik Karlsson Landen
IK Stern
2:41:31.969000
+26:52.161100
56.4p
40
Ronny Bengtsson
Tormestorps IF
2:42:48.976700
+28:09.168800
55.9p
41
Calle Stenberg
OK Skogshjortarna
2:44:35.987400
+29:56.179500
55.2p
42
Jörgen Thorén
Göteborgs Polismäns IF
2:45:05.990400
+30:26.182500
55.0p
43
Börje Svensson
FK Finn
2:45:36.993500
+30:57.185600
54.8p
44
Peter Bråhn
Burseryds IF
2:46:10.996900
+31:31.189000
54.6p
45
Sören Karlsson
Tormestorps IF
2:46:33.999200
+31:54.191300
54.4p
46
Anders Rosenbeck
København SK
2:46:39.999800
+32:00.191900
54.4p
47
Daniel Ivarsson
Krogsereds IK
2:48:09.1008800
+33:30.200900
53.8p
48
Bengt Olsson
OK Gynge
2:49:31.1017000
+34:52.209100
53.3p
49
Tommy Andersson
Tormestorps IF
2:51:21.1028000
+36:42.220100
52.6p
50
Mats Jirebeck
IK Stern
2:52:12.1033100
+37:33.225200
52.3p
51
Patrik E Perslow
FK Finn
2:52:35.1035400
+37:56.227500
52.2p
52
Peter Ravn Brinck
København SK
2:52:50.1036900
+38:11.229000
52.1p
53
Joachim Thrane
Holte Ski
2:54:03.1044200
+39:24.236300
51.7p
54
Magnus Gregart
Uddevalla SK
2:54:03.1044200
+39:24.236300
51.7p
55
Johan Blom
FK Finn
2:55:52.1055100
+41:13.247200
51.0p
56
Olle Düring
Tyresö
2:56:18.1057700
+41:39.249800
50.9p
57
Fredrik Fransson
Axa SC
2:57:16.1063500
+42:37.255600
50.6p
58
Johan Hellemose
København SK
2:57:34.1065300
+42:55.257400
50.5p
59
Niklas Lagersson
Danmark
2:58:20.1069900
+43:41.262000
50.2p
60
Nils Tärk Wallentin
Halmstad OK
2:59:39.1077800
+45:00.269900
49.8p
61
Stellan Christiansson
OK Gynge
2:59:42.1078100
+45:03.270200
49.8p
62
Albin Holmström
Falkenbergs OK
3:00:10.1080900
+45:31.273000
49.6p
63
Daniel Johansson
Kungsäters IF
3:00:16.1081500
+45:37.273600
49.6p
64
Niklas Petersson Fröling
Axa SC
3:01:00.1085900
+46:21.278000
49.4p
65
Tony Petäjä
Helsingborg
3:01:05.1086400
+46:26.278500
49.3p
66
Johan Gottfridsson
Varberg
3:01:34.1089300
+46:55.281400
49.2p
67
Markus Näslund
IK Stern
3:01:49.1090800
+47:10.282900
49.1p
68
Mats Marklund
Helsingborg
3:01:55.1091400
+47:16.283500
49.1p
69
Dan Johansson
Varberg
3:02:59.1097800
+48:20.289900
48.7p
70
David Broms
Halmstad
3:03:43.1102200
+49:04.294300
48.5p
71
Hampus Andersson
Tormestorps IF
3:04:18.1105700
+49:39.297800
48.3p
72
Mikael Folkesson
Öxabäcks Vinter-IK
3:04:18.1105700
+49:39.297800
48.3p
73
Elias Axmarker
IF Ski Team Skåne
3:04:24.1106300
+49:45.298400
48.3p
74
Peter Titoff
Axa SC
3:05:23.1112200
+50:44.304300
48.0p
75
Hans-Åke Olsson
Härlövs IF
3:07:59.1127800
+53:20.319900
47.2p
76
Rolf Bernroth
Burseryds IF
3:08:05.1128400
+53:26.320500
47.2p
77
Fredrik Bergman
Axa SC
3:11:49.1150800
+57:10.342900
46.1p
78
Ola Brusehed
FK Herkules
3:12:17.1153600
+57:38.345700
46.0p
79
Thomas Poppen
Göteborgs Polismäns IF
3:12:33.1155200
+57:54.347300
45.9p
80
Erling Olsson
Hästhult AIK
3:13:48.1162700
+59:09.354800
45.6p
81
Lars-Åke Englund
Axa SC
3:14:21.1166000
+59:42.358100
45.4p
82
Peter Svensson
OK Reftele
3:14:40.1167900
+1:00:01.360000
45.4p
83
Johnny Skoogh
Halmstad
3:15:17.1171600
+1:00:38.363700
45.2p
84
Anders Samuelsson
Göteborg
3:15:29.1172800
+1:00:50.364900
45.1p
85
Mikael Krusenvik
IK Stern
3:16:36.1179500
+1:01:57.371600
44.8p
86
Magnus Lindgren
Varberg
3:16:42.1180100
+1:02:03.372200
44.8p
87
Martin Eirefelt
Falkenbergs OK
3:17:55.1187400
+1:03:16.379500
44.5p
88
Michael Bödker
København SK
3:18:24.1190300
+1:03:45.382400
44.4p
89
Per Mellberg
Göteborgs Slalomklubb
3:18:59.1193800
+1:04:20.385900
44.2p
90
Jonas Carlsson
OK Reftele
3:19:27.1196600
+1:04:48.388700
44.1p
91
Gabriel Giselsson
Helsingborg
3:19:42.1198100
+1:05:03.390200
44.0p
92
Jacob Roth
Danmark
3:20:13.1201200
+1:05:34.393300
43.9p
93
Morten Gregersen
København SK
3:22:01.1212000
+1:07:22.404100
43.5p
94
Tobias Fredriksson
Göteborgs Polismäns IF
3:22:07.1212600
+1:07:28.404700
43.4p
95
Jonas Nord
Varberg
3:22:09.1212800
+1:07:30.404900
43.4p
96
Samuel Henningson
OK Löftan
3:22:31.1215000
+1:07:52.407100
43.3p
97
Anders Hjelte
Varberg
3:23:00.1217900
+1:08:21.410000
43.2p
98
Johan Larsson
OK Reftele
3:23:04.1218300
+1:08:25.410400
43.2p
99
Lars Mårtensson
Krogsereds IK
3:23:39.1221800
+1:09:00.413900
43.1p
100
Filiph Johansson
Varberg
3:24:22.1226100
+1:09:43.418200
42.9p
101
Andreas Birgersson
FK Finn
3:25:40.1233900
+1:11:01.426000
42.6p
102
Martin Werdelin
Kungsbacka
3:27:05.1242400
+1:12:26.434500
42.3p
103
Martin Toresson
Anderstorps OK
3:27:28.1244700
+1:12:49.436800
42.2p
104
Jani Kettula
IFK Helsingborg
3:27:41.1246000
+1:13:02.438100
42.1p
105
Peter Forsberg
FK Finn
3:28:02.1248100
+1:13:23.440200
42.0p
106
Arvid Jensén
No Club
3:28:16.1249500
+1:13:37.441600
42.0p
107
Peter Jacobsson
Göteborgs SK
3:29:38.1257700
+1:14:59.449800
41.7p
108
Göran Karlsson
Falkenbergs OK
3:29:59.1259800
+1:15:20.451900
41.6p
109
Ola Beskow
Falkenbergs OK
3:30:09.1260800
+1:15:30.452900
41.6p
110
Michael Wallin
IK Stern
3:30:14.1261300
+1:15:35.453400
41.5p
111
Tomas Pettersson
Anderstorps OK
3:30:23.1262200
+1:15:44.454300
41.5p
112
Jonas Andersson
Varberg
3:31:46.1270500
+1:17:07.462600
41.2p
113
Rolf Sven-åke Johansson
FK Finn
3:32:56.1277500
+1:18:17.469600
40.9p
114
Johan Ersman
IK Uven
3:34:08.1284700
+1:19:29.476800
40.7p
115
Lars Wiklund
IK Stern
3:34:42.1288100
+1:20:03.480200
40.5p
116
Kurt Andersen
FK Snapphanarna
3:35:05.1290400
+1:20:26.482500
40.5p
117
Bengt Cederblad
IK Stern
3:37:33.1305200
+1:22:54.497300
39.9p
118
Mikael Magnusson
Falkenbergs OK
3:38:01.1308000
+1:23:22.500100
39.9p
119
Douglas Dellborg
IK Stern
3:43:16.1339500
+1:28:37.531600
38.8p
120
Anders Sjöberg
OK Reftele
3:44:43.1348200
+1:30:04.540300
38.5p
121
Fredrik Primnell
Axa SC
3:45:37.1353600
+1:30:58.545700
38.3p
122
Ole Jørgensen
Holte Ski
3:46:35.1359400
+1:31:56.551500
38.2p
123
Kalle Öberg
Varberg
3:47:04.1362300
+1:32:25.554400
38.1p
124
Johan Gustavsson
Hässleholm
3:48:31.1371000
+1:33:52.563100
37.8p
125
Ola Söderström
Göteborgs Polismäns IF
3:50:41.1384000
+1:36:02.576100
37.4p
126
Kristofer Olhav
Kungsbacka
3:51:48.1390700
+1:37:09.582800
37.2p
127
Rasmussen Kasper B-B
Danmark
3:52:11.1393000
+1:37:32.585100
37.1p
128
Kreils Von Fyren Kieler Ekelund
Danmark
3:53:06.1398500
+1:38:27.590600
37.0p
129
Bo Samuelsson
Varberg
3:53:06.1398500
+1:38:27.590600
37.0p
130
Daniel Stigedal
Varberg
3:56:43.1420200
+1:42:04.612300
36.3p
131
Bernth-Olof Andersson
IK Dran
3:58:04.1428300
+1:43:25.620400
36.1p
132
Stephan Hrynczuk
København SK
3:58:53.1433200
+1:44:14.625300
35.9p
133
Peter Trommestad
Torestorps IF
4:02:08.1452700
+1:47:29.644800
35.4p
134
Lars Erik Svensson
Hässleholm
4:03:36.1461500
+1:48:57.653600
35.2p
-
Emil Carlsson
Göteborgs Polismäns IF
23:59:58.8639700
-
-
Ulf Runum
Gnosjö FK
23:59:58.8639700
-
-
Matthias Busch
København SK
23:59:58.8639700
-
-
Rickard Gotting
Ulricehamn
23:59:58.8639700
-
-
Magnus Jägerman
Volvo IF
23:59:58.8639700
-
-
Magnus Dellborg
IK Stern
23:59:58.8639700
-
-
Jens Andersson
Göteborg
23:59:58.8639700
-
-
Peter Arvidsson
Kungsbacka
23:59:58.8639700
-
-
Aske Von Fyren Kieler Ekelund
Danmark
23:59:58.8639700
-
-
Malte Foghsgaard
København SK
23:59:59.8639800
-
-
Mikkel Kornerup
Danmark
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
H 35
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Oskar Sagne
IF Rigor
2:16:47.820600
69.0p
2
Thomas Wollentz
Halmstad Garnisons IF
2:29:45.898400
+12:58.77700
61.8p
3
Eskil Svensson
Simlångsdalens IF
2:30:52.905100
+14:05.84400
61.2p
4
Urban Broms
FK Friskus Varberg
2:32:21.914000
+15:34.93300
60.5p
5
Staffan Engdegård
IF Rigor
2:43:13.979200
+26:26.158500
55.7p
6
Urban Thorsson
Ätrans IF
2:46:22.998100
+29:35.177400
54.5p
7
Johan Larsson
Falkenbergs OK
2:47:56.1007500
+31:09.186800
53.9p
8
Roger Hansson
Ätrans IF
2:49:34.1017300
+32:47.196600
53.3p
9
Stefan Eking
Halmstad OK
2:50:06.1020500
+33:19.199800
53.1p
10
Anders Besterman
IK Trenne
2:53:35.1041400
+36:48.220700
51.8p
11
Jerker Fritzell
SK Hylte
2:54:17.1045600
+37:30.224900
51.6p
12
Kristoffer Mellander
OK Nackhe
3:05:43.1114200
+48:56.293500
47.9p
13
Niklas Gustafsson
IF Rigor
3:09:36.1137500
+52:49.316800
46.8p
14
Andréas Nelje
FK Friskus Varberg
3:46:50.1360900
+1:30:03.540200
38.1p
15
Björn Johnsson
OK Nackhe
4:00:25.1442400
+1:43:38.621700
35.7p
16
Scott Edwards
IF Rigor
4:02:31.1455000
+1:45:44.634300
35.3p
17
Morgan Carliden
Halmstad OK
4:08:22.1490100
+1:51:35.669400
34.4p
-
Mattias Carlsson
IK Trenne
23:59:59.8639800
-
-
Thomas Rundqvist
IF Rigor
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Ask
Ätrans IF
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Holmgren
FK Friskus Varberg
23:59:59.8639800
-
H 45
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Hans Pettersson
IF Rigor
2:36:30.938900
58.6p
2
Mikael Johansson
OK Nackhe
2:37:50.946900
+1:20.7900
58.0p
3
Mats Gunnarsson
OK Nackhe
2:45:40.993900
+9:10.54900
54.8p
4
Jan Nilsson
OK Nackhe
2:46:07.996600
+9:37.57600
54.6p
5
Ulf Johansson
SK Hylte
2:46:17.997600
+9:47.58600
54.5p
6
Arne Johansson
OK Löftan
2:47:44.1006300
+11:14.67300
54.0p
7
Michael Edberg
SK Hylte
2:52:06.1032500
+15:36.93500
52.4p
8
Tomas Caspersson
IK Trenne
2:56:25.1058400
+19:55.119400
50.9p
9
Håkan Gedda
SK Hylte
2:56:44.1060300
+20:14.121300
50.7p
10
Juhani Tarsalainen
IF Rigor
2:58:55.1073400
+22:25.134400
50.0p
11
Magnus Jonsson
FK Friskus Varberg
2:59:21.1076000
+22:51.137000
49.9p
12
Roger Hansson
Ätrans IF
3:00:06.1080500
+23:36.141500
49.6p
13
Svante Svensson
OK Nackhe
3:00:39.1083800
+24:09.144800
49.5p
14
Martin Sagne
IF Rigor
3:01:37.1089600
+25:07.150600
49.2p
15
Graham Watson
IF Rigor
3:11:48.1150700
+35:18.211700
46.1p
16
Magnus Andersson
OK Nackhe
3:15:26.1172500
+38:56.233500
45.2p
17
Stig Arvidsson
FK Friskus Varberg
3:17:59.1187800
+41:29.248800
44.5p
18
Bengt Hansson
OK Löftan
3:25:58.1235700
+49:28.296700
42.5p
19
Gerry Andersson
IK Trenne
3:31:06.1266500
+54:36.327500
41.3p
20
Mats Tovedal
FK Friskus Varberg
3:37:08.1302700
+1:00:38.363700
40.0p
-
Kenneth Rolling
Halmstad OK
23:59:58.8639700
-
H 55
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jan Svernhage
IF Rigor
2:30:35.903400
61.4p
2
Lennart Larsson
Vapnö IF
2:56:40.1059900
+26:05.156400
50.8p
3
Lars Antonson
IF Rigor
3:01:43.1090200
+31:08.186700
49.1p
4
Per-Olof Johansson
Vindrarps SK
3:06:37.1119600
+36:02.216100
47.6p
5
Per-Olof Ivarsson
Krogsereds IK
3:21:00.1205900
+50:25.302400
43.7p
6
Leif Nordefjäll
IF Rigor
3:23:05.1218400
+52:30.314900
43.2p
7
Dag Svensson
SK Hylte
3:33:50.1282900
+1:03:15.379400
40.7p
8
Per Repfennig
FK Friskus Varberg
3:39:45.1318400
+1:09:10.414900
39.5p
H 65
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nils Otterdahl
OK Nackhe
3:03:09.1098800
48.7p
2
Rolf Thorsson
Ätrans IF
3:20:14.1201300
+17:05.102400
43.9p
3
Jan Ragnarsson
IF Rigor
3:20:45.1204400
+17:36.105500
43.8p