Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Davos Free
2013-12-14
Deltävling i
World Cup 2014
<<< WC Falun Pursuit
WC Davos Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
30km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
1:05:10.390980
97.5p
2
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
1:05:14.391310
+3.230
97.4p
3
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
1:05:25.392470
+14.1390
97.2p
4
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
1:05:31.393060
+20.1980
97.0p
5
Simen Andreas Sveen
Ring IL
1:05:32.393190
+22.2110
97.0p
6
Robin Duvillard
Villard De Lans
1:05:50.394900
+39.3820
96.6p
7
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
1:05:50.394930
+39.3850
96.6p
8
Petter Eliassen
Byåsen IL
1:05:57.395630
+46.4550
96.5p
9
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
1:06:00.395930
+49.4850
96.4p
9
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
1:06:00.395930
+49.4850
96.4p
11
Petr Sedov
Russia
1:06:04.396300
+53.5220
96.3p
12
Johan Olsson
Åsarna IK
1:06:07.396640
+56.5560
96.3p
13
Ilia Chernousov
SKA
1:06:15.397400
+1:04.6320
96.1p
14
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
1:06:21.398050
+1:10.6970
96.0p
15
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
1:06:26.398570
+1:15.7490
95.9p
16
Jean Marc Gaillard
Pays Rochois
1:06:27.398600
+1:16.7520
95.9p
17
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
1:06:27.398660
+1:16.7580
95.9p
18
Remo Fischer
Arve Mols
1:06:33.399260
+1:22.8180
95.7p
19
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
1:06:37.399610
+1:26.8530
95.7p
20
Ivan LE Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
1:06:43.400240
+1:32.9160
95.5p
21
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
1:06:43.400290
+1:33.9210
95.5p
22
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
1:06:50.400980
+1:40.9900
95.4p
23
Martin Jaks
Dukla Liberec
1:06:51.401050
+1:40.9970
95.4p
24
Curdin Perl
Bernina Pontresina
1:06:56.401550
+1:45.10470
95.3p
25
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
1:07:05.402440
+1:54.11360
95.1p
26
Adrien Backscheider
Gerardmer
1:07:11.403000
+2:00.11920
95.0p
27
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
1:07:14.403310
+2:03.12230
94.9p
28
Sjur Røthe
Voss IL
1:07:15.403450
+2:04.12370
94.9p
29
Tom Reichelt
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
1:07:25.404440
+2:14.13360
94.7p
30
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
1:07:26.404570
+2:15.13490
94.7p
31
Candide Pralong
Val Ferret
1:07:32.405130
+2:21.14050
94.5p
32
Lars Nelson
Åsarna IK
1:07:37.405610
+2:26.14530
94.4p
33
Jonas Baumann
Tambo Splügen
1:07:49.406830
+2:38.15750
94.2p
34
Toni Livers
Gardes Frontière
1:07:51.407060
+2:40.15980
94.2p
35
Andrey Larkov
Russia
1:07:57.407660
+2:46.16580
94.0p
36
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
1:07:58.407730
+2:47.16650
94.0p
37
Petter JR Northug
Strindheim IL
1:08:02.408100
+2:51.17020
93.9p
38
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
1:08:06.408530
+2:55.17450
93.9p
39
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
1:08:10.408930
+2:59.17850
93.8p
40
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
1:08:23.410240
+3:12.19160
93.5p
41
Lukas Bauer
Dukla Liberec
1:08:24.410370
+3:13.19290
93.5p
42
Jonas Dobler
SC Traunstein
1:08:40.411920
+3:29.20840
93.2p
43
Fabio Santus
C.S Carabinieri
1:08:45.412420
+3:34.21340
93.1p
44
Jiri Magal
Dukla Liberec
1:09:09.414810
+3:58.23730
92.6p
45
Paolo Fanton
G.S Fiamme Gialle
1:09:12.415180
+4:02.24100
92.6p
46
Sergey Cherepanov
Kazakstan
1:09:13.415270
+4:02.24190
92.5p
47
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
1:09:16.415520
+4:05.24440
92.5p
48
Sami Jauhojärvi
Vuokatti Ski Team Kainuu
1:09:18.415720
+4:07.24640
92.5p
49
Erwan Kaeser
Bex
1:09:18.415790
+4:08.24710
92.4p
50
Giovanni Gullo
G.S Fiamme Gialle
1:09:26.416560
+4:15.25480
92.3p
51
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
1:09:27.416680
+4:17.25600
92.3p
52
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
1:09:40.417930
+4:29.26850
92.0p
53
Andreas Katz
Sv Baiersbronn
1:09:47.418690
+4:37.27610
91.9p
54
Tero Similae
Ylivieskan Kuula
1:09:58.419720
+4:47.28640
91.7p
55
Lucas Boegl
SC Gaissach
1:10:02.420120
+4:51.29040
91.6p
56
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
1:10:14.421350
+5:03.30270
91.4p
57
Roman Furger
Schattdorf
1:10:17.421680
+5:07.30600
91.3p
58
Martin Moeller
Danmark
1:10:31.423080
+5:21.32000
91.1p
59
Marco Muehlematter
Nordischer SC Oberhasli
1:10:43.424220
+5:32.33140
90.9p
60
Domen Potocnik
Tsk Ogp Grad Bled
1:11:03.426220
+5:52.35140
90.5p
61
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
1:11:26.428540
+6:15.37460
90.1p
62
Sergey Novikov
Saturn
1:12:14.433330
+7:03.42250
89.2p
63
Callum Watson
Cooma Ski Club
1:12:57.437670
+7:46.46590
88.4p
64
HU Zhou
China
1:13:37.441640
+8:26.50560
87.7p
65
Wenlong Xu
China
1:13:42.442110
+8:31.51030
87.7p
66
Eeri Vahtra
Karupesa Team
1:14:27.446600
+9:16.55520
86.9p
67
Marius Danuser
SC Vaettis
1:17:18.463730
+12:07.72650
84.1p
68
Paul Kovacs
Birkebeiner Nordic Ski Club
1:17:28.464780
+12:18.73700
83.9p
-
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
23:59:58.8639700
-
-
Valerio Checchi
G.s Forestale
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
15km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Marit Bjørgen
Rognes IL
35:34.213340
91.9p
2
Therese Johaug
Nansen IL
35:47.214640
+13.1200
91.2p
3
Charlotte Kalla
Piteå Elit SK
36:03.216230
+28.2790
90.4p
4
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
36:27.218660
+53.5220
89.3p
5
Kerttu Niskanen
Viereman Koitto
36:33.219230
+58.5790
89.0p
6
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
36:50.220910
+1:15.7470
88.2p
7
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
36:53.221290
+1:19.7850
88.1p
8
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
36:57.221650
+1:23.8210
87.9p
9
Heidi Weng
IL I Bul
36:57.221680
+1:23.8240
87.9p
10
Eva Vrabcova Nyvltova
Olfin Car Vella Trutnov
37:07.222610
+1:32.9170
87.5p
11
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
37:08.222720
+1:33.9280
87.4p
12
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
37:12.223110
+1:37.9670
87.2p
13
Yulia Tchekaleva
Severstal
37:15.223410
+1:40.9970
87.1p
14
Anouk Faivre Picon
CSR Pontarlier
37:17.223610
+1:42.10170
87.0p
15
Irina Khazova
Dinamo Kiev
37:18.223780
+1:44.10340
86.9p
16
Vibeke W Skofterud
Slitu IF
37:20.223910
+1:45.10470
86.9p
17
Coraline Hugue
Defense EMHM - Crevoux
37:24.224320
+1:49.10880
86.7p
18
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
37:26.224570
+1:52.11130
86.6p
19
Sara Lindborg
Falun Borlänge SK
37:29.224840
+1:55.11400
86.5p
20
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
37:29.224890
+1:55.11450
86.5p
21
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
37:30.224910
+1:55.11470
86.4p
22
Natalia Zhukova
Russia
37:37.225640
+2:03.12200
86.1p
23
Barbara Jezersek
Tsk Triglav Kranj
37:40.225950
+2:06.12510
86.0p
24
Sylwia Jaskowiec
Lks Wisniowa
37:41.226000
+2:06.12560
86.0p
25
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
37:43.226290
+2:09.12850
85.8p
26
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
37:44.226380
+2:10.12940
85.8p
27
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
37:45.226490
+2:11.13050
85.8p
28
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
37:49.226810
+2:14.13370
85.6p
29
Seraina Boner
SC Klosters
37:50.226990
+2:16.13550
85.5p
30
Jessica Diggins
Stratton Mountain School
37:52.227130
+2:17.13690
85.5p
31
Claudia Nystad
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
37:52.227160
+2:18.13720
85.5p
32
Elisa Brocard
CS Esercito
37:53.227230
+2:18.13790
85.4p
33
Debora Agreiter
C.S Carabinieri Sez.Sci
38:02.228160
+2:28.14720
85.0p
34
Maria Rydqvist
Älvdalens IF SK
38:02.228180
+2:28.14740
85.0p
35
Yuki Kobayashi
Gifu Hino Motors
38:03.228220
+2:28.14780
85.0p
36
Hanna Erikson
Åsarna IK
38:03.228290
+2:29.14850
85.0p
37
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
38:06.228560
+2:32.15120
84.9p
38
Teresa Stadlober
SC Sparkasse Radstadt
38:17.229680
+2:43.16240
84.4p
39
Laura Orgue
Cefuc
38:26.230570
+2:52.17130
84.0p
40
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
38:30.230900
+2:55.17460
83.9p
41
Elena Soboleva
Russia
38:43.232250
+3:09.18810
83.3p
42
Ekaterina Khramtsova
Russia
38:45.232470
+3:11.19030
83.2p
43
Nadezhda Shuniaeva
Russia
38:49.232870
+3:15.19430
83.1p
44
Mia Eriksson
Piteå Elit SK
38:54.233310
+3:19.19870
82.9p
45
Petra Novakova
Lk Slovan Karlovy Vary
38:58.233730
+3:23.20290
82.7p
46
Stefanie Boehler
SC Ibach
38:59.233840
+3:25.20400
82.7p
47
Monique Siegel
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
39:00.233910
+3:25.20470
82.6p
48
Mariya Guschina
Sputnik
39:01.234020
+3:26.20580
82.6p
49
Li Hongxue
China
39:08.234790
+3:34.21350
82.3p
50
Sara Pellegrini
G.S. Fiamme Oro
39:09.234890
+3:35.21450
82.3p
51
Rosie Brennan
Apu Nordic Ski Center
39:18.235790
+3:44.22350
81.9p
52
Doris Trachsel
Plasselb
39:21.236040
+3:47.22600
81.8p
53
Aurelie Dabudyk
Pays Rochois
39:38.237700
+4:03.24260
81.1p
54
Lea Einfalt
Tsk Triglav Kranj
39:51.239090
+4:17.25650
80.6p
55
Veronika Mayerhofer
SC Bad Gastein
39:55.239410
+4:20.25970
80.5p
56
Nathalie Von Siebenthal
SC Turbach-bissen
39:59.239880
+4:25.26440
80.3p
57
Rahel Imoberdorf
SAS
40:14.241310
+4:39.27870
79.8p
58
Chunxue Chi
China
41:21.248070
+5:47.34630
77.3p
59
Aimee Watson
Nsw Ski Association
41:31.249030
+5:56.35590
77.0p
-
Marina Piller
G.s Forestale
23:59:58.8639700
-
-
Tatjana Mannima
Skiclub Kivioli
23:59:59.8639800
-
-
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
23:59:59.8639800
-