Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
JSM Sprint
2014-03-06
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa sprintstege
D 18
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Elina Rönnlund
IFK Umeå
2
Jenny Solin
Sollefteå Skidor IF
3
Emma Ribom
Kalix SK
4
Ida Dahl
Östersunds SK
5
Linda Ström
Hägglunds SK
6
Maria Jonasson
Östersunds SK
Semifinal
7
Rebecca Öhrn
Vilhelmina IK
8
Karin Björnlinger
IK Vista
9
Filippa Lindman
Stockviks SF
9
Moa Olsson
Vansbro AIK SK
11
Emma Backén
Svegs IK
11
Wilma Jönsson
Östersunds SK
Kvartsfinal
13
Emma Thalin
Svegs IK
13
Sara Wadman
IFK Mora SK
13
Ida Kihlén
Malungs IF
16
Emma Persson
Bjuråkers GOIF
16
Olivia Persson
Storumans IK
16
Linnea Stark
Stockviks SF
16
Saga Stenman
SK Järven
16
Jenny Larsson
Luleå Gjutarens IF
21
Matilda Jönsson
Sävast Ski Team IF
21
Klara Svensson
Äspereds IF
21
Frida Bjerke
Falköpings AIK SK
21
Mathilda Björn
Sundbybergs IK
21
Ottilia Niemi
IFK Kiruna
26
Emma Lindberg
Älvdalens IF SK
26
Agnes Åstot
IFK Umeå
26
Hanna Fritz
Åmåls OK
26
Elin Bryne
IK Fryken
26
Cajsa Martinsson
IFK Grängesberg SK
Kval
31
Evelina Sutro
IFK Mora SK
3:43.22250
32
Sofie Björklund
Hällbybrunns IF
3:43.22290
32
Viktoria Karlsson
Sollefteå Skidor IF
3:43.22290
32
Johanna Engström
Kalix SK
3:43.22290
35
Malin Jonsson
IK Stern
3:45.22440
36
Matilda Tagg
Njutångers IF SK
3:45.22450
37
Patricia Lockner
Graninge-Alliansen
3:46.22560
38
Sara Björklund
Alnö SK
3:48.22740
38
Astrid Lindmark
IFK Kiruna
3:48.22740
38
Karin Nutti Pilflykt
Gellivare Skidallians IK
3:48.22740
41
Ida Hallquist
Åsarna IK
3:48.22790
42
Ilona Lusth
Åsarna IK
3:49.22860
43
Hanna Dahlberg
Bredaryds SOK
3:51.23020
44
Maja Wiik
Tvärreds IF
3:51.23040
45
Sara Östling
Svegs IK
3:51.23050
45
Josefine Ellneskog
IFK Skövde SK
3:51.23050
45
Hanna Fors
Domnarvets GOIF
3:51.23050
48
Emma Jonsson
Åsarna IK
3:51.23070
49
Amanda Lindblad
Stockviks SF
3:51.23090
50
Amanda Johansson
Tranemo IF
3:52.23130
50
Elsa Andersson
Domnarvets GOIF
3:52.23130
52
Ellionore Bäckman
Hede SK
3:52.23160
53
Märta Torshage
Vårby IK
3:52.23190
54
Hanna Claréus
Östersunds SK
3:53.23240
55
Elin Karlsson
OK Borgen
3:54.23330
56
Hanna Carlström
Svegs IK
3:54.23380
57
Lina Åslund
Hedesunda IF
3:55.23450
58
Ellen Dalberg
Åmotfors IF
3:56.23540
59
Daniela Bjärmark
Zinkgruvans IF
3:59.23860
60
Jessica Johansson
Falu IK
4:00.23980
61
Linnea Hägglund
Hägglunds SK
4:03.24270
61
Frida Lindqvist
Hagfors SF
4:03.24270
63
Julia Jonsson
IK Stern
4:04.24300
64
Klara Nordlund
Hybo AIK
4:08.24730
65
Agnes Carlsson
Visborgs OK
4:11.25090
66
Olivia Bengtsson
Gäddede SK
4:14.25340
67
Olivia Sörling
Hedesunda IF
4:34.27310
68
Rebecka Widman
Bolidens SK
5:01.30010
69
Mathilda Ruus
Gillberga SK
23:59:59.8639800
69
Malin Börjesjö
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
69
Vendela Henriksson
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
69
Signe Rosenberg
Duveds IF
23:59:59.8639800
69
Ingrid Hallquist
Åsarna IK
23:59:59.8639800
69
Jasmine Olsson
Hudiksvalls IF
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
D 20
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Sofia Henriksson
Strömnäs GIF
2
Maja Dahlqvist
Domnarvets GOIF
3
Anna Dyvik
Falun Borlänge SK
4
Jackline Lockner
Graninge-Alliansen
5
Isabelle Persson
Stockviks SF
6
Hedda Bångman
Offerdals SK
Semifinal
7
Mimmi Björn
IFK Umeå
7
Ida Jonsson
Duveds IF
9
Helena Lundkvist
Kalix SK
9
Olivia Hansson
Garphyttans IF
11
Lotten Sjödén
Älvdalens IF SK
11
Sandra Olsson
Malungs IF
Kvartsfinal
13
Lisa Vinsa
Jukkasjärvi IF
13
Vendela Westin
Sollefteå Skidor IF
13
Hanna Eriksson
IFK Mora SK
16
Naima Nergård
Gellivare Skidallians IK
16
Emma Björklund
IFK Mora SK
16
Hanna Wikman
Gellivare Skidallians IK
16
Frida Hedman
Klimpfjäll IF
16
Julia Nyström
Nordingrå SK
21
Angelica Johansson
IFK Mora SK
21
Ida Sundström
Luleå Gjutarens IF
21
Emmalisa Strömberg
Sollefteå Skidor IF
21
Linnéa Björn
Sundbybergs IK
21
Frida Hagström
Anundsjö IF
26
Therese Axelsson
SK Bore
26
Sara Hägesten
Sollefteå Skidor IF
26
Josefin Nilsson
IK Fryken
26
Sarah Hale
IFK Mora SK
26
Evelina Nyberg
Anundsjö IF
Kval
31
Linnéa Öberg
Bergeforsens SK
3:41.22030
32
Josefin Jonsson
Delsbo IF
3:43.22230
33
Adina Johansson
IK Hakarpspojkarna
3:43.22290
34
Julia Virtala
Luleå Gjutarens IF
3:44.22380
35
Lovisa Gunterberg
Ulricehamns IF
3:52.23180
36
Märta Jakobsson
Sollefteå Skidor IF
3:53.23290
37
Johanna Cavallin
Högbo GOIF
3:54.23380
38
Johanna Ågran
Tullus Sg
3:55.23470
39
Carolina Nilsson
IK Fryken
4:00.23920
40
Tove Bäckström
SK Tegsnäspojkarna
4:12.25100
41
Jonna Sundling
IFK Umeå
23:59:59.8639800
41
Moa Molander Kristiansen
Domnarvets GOIF
23:59:59.8639800
41
Elina Högström
SK Tegsnäspojkarna
23:59:59.8639800
H 18
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Viktor Thorn
Ulricehamns IF
2
Elias Dahl
Offerdals SK
3
Filip Danielsson
Garphyttans IF
4
Peter Nilsson
Lycksele IF
5
Marcus Grate
Täfteå IK
6
Marcus Fredriksson
Lycksele IF
Semifinal
7
Max Novak
Offerdals SK
8
Marcus Lennartsson
Garphyttans IF
9
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
9
Gustav Nilsson
Njutångers IF SK
11
Nils Augustsson
IFK Mora SK
11
Alfred Buskqvist
IK Stern
Kvartsfinal
13
Albin Tärning
Falköpings AIK SK
13
Olle Axelsson
Borås SK
13
Jakob Jansson
Månkarbo IF
13
Oscar Westin
Sävast Ski Team IF
17
Mattias Vesterlund
Vännäs SK
17
Gabriel Hallquist
Åsarna IK
17
Johannes Hortlund
Älvsby IF SK
17
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
21
Jonas Eriksson
Falun Borlänge SK
21
Wiktor Finn Eriksson
Domnarvets GOIF
21
Emil Danielson
Dala-Järna IK
21
Oscar Lindell
Stockviks SF
21
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
26
Mattias Sundin
Kramfors Alliansen
26
Oscar Lindholm
Ljusne AIK SK
26
Martin Herbert
Sundbybergs IK
26
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
30
Anders Roos
Östersunds SK
23:59:59.8639800
Kval
31
Fredrik Arnberg
Stockviks SF
3:05.18460
32
David Larsson
Hudiksvalls IF
3:06.18520
33
Sebastian Samuelsson
Sollefteå Skidor IF
3:06.18580
34
Konrad Mattsson Myhr
Funäsdalens IF
3:07.18600
35
Adam Gillman
Garphyttans IF
3:07.18610
35
August Spik
SK Leksand
3:07.18610
37
Martin Lindkvist
IFK Mora SK
3:07.18640
38
Oscar Johansson
Linköpings SK
3:08.18720
39
Nico Larsson
Bengtsfors Bois
3:08.18740
39
Emil Edman
Luleå Gjutarens IF
3:08.18740
41
Kalle Eriksson
Sävast Ski Team IF
3:08.18760
42
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
3:08.18780
42
Elias Andersson
Sunderby SK
3:08.18780
44
Johan Ahlström
Sävast Ski Team IF
3:09.18800
45
Jens Selahn
Stockviks SF
3:09.18810
46
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
3:09.18820
47
Jonathan Engström
Borås GIF
3:09.18870
47
Erik Sjöberg
Eksjö SOK
3:09.18870
49
Tobias Bjernulf
Sundbybergs IK
3:10.18900
49
Marcus Karlsson
Kalix SK
3:10.18900
51
Anton Sålder
Älvdalens IF SK
3:10.18920
52
Alexander Mäki
Hudiksvalls IF
3:11.19030
53
Hannes Liljedal
Östersunds SK
3:11.19060
54
Oscar Bengtson
IK Stern
3:11.19080
55
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
3:12.19100
56
Emil Thyrèn
Trönö IK
3:12.19150
57
André Mattei
Sävast Ski Team IF
3:12.19180
58
Johan Nilsson
Byske SK
3:12.19190
58
Elias Olofsson
Vårby IK
3:12.19190
60
Filip Åslin
Stockviks SF
3:13.19210
61
Gustav Andersson
Landsbro IF SK
3:13.19250
62
Oscar Fridsäll
Landsbro IF SK
3:14.19320
63
Jonas Åsander Grahn
Hudiksvalls IF
3:14.19330
64
Niklas Öberg
Strömnäs GIF
3:14.19360
65
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
3:15.19430
66
Niklas Stenman
Älvsby IF SK
3:15.19450
66
Martin Edman
Eds SK
3:15.19450
68
Ludvig Holmberg
Tranemo IF
3:15.19470
69
Kevin Roberts
Sävast Ski Team IF
3:16.19530
70
Daniel Hägesten
Sollefteå Skidor IF
3:16.19580
70
Erik Edman
Luleå Gjutarens IF
3:16.19580
70
Olle Strömbäck
Husums IF SK
3:16.19580
73
Ludvig Johansson
Ulricehamns IF
3:17.19630
74
Gabriel Strid
Sunne SLF
3:18.19710
75
Erik Pakkala
Sävast Ski Team IF
3:19.19860
76
Andreas Hamrin
Alnö SK
3:21.20020
77
Johan Forslund
Lycksele IF
3:21.20030
78
Oskar Lundqvist
Sellnäs IF
3:22.20100
79
Emil Eriksson
Tierps IF
3:22.20110
80
Jonathan Persson
Korsnäs IF SK
3:22.20130
81
Nils Tjärnlund
Stockviks SF
3:23.20210
82
Hugo Tärning
Falköpings AIK SK
3:23.20280
83
Jack Sjödin
Junsele IF
3:24.20320
84
Arvid Aronsson
Stockviks SF
3:24.20360
85
Kevin Larsson
Bengtsfors Bois
3:24.20370
86
Alexander Engman
Gellivare Skidallians IK
3:24.20390
87
David Nilsson
Sävast Ski Team IF
3:27.20600
88
John Leander
Åsarna IK
3:27.20670
89
Lukas Sondell
Hägglunds SK
3:29.20850
90
Adrian Dahlström
Åmåls OK
3:29.20860
91
Jens Filipsson
Sunne SLF
3:30.20900
92
Emil Bennermo
Hybo AIK
3:31.21000
93
Edvin Claesson
IF Hallby SOK
3:34.21390
94
Markus Nordmark
Nässjö SF
3:35.21450
95
Jonas Persson
Trönö IK
3:35.21470
96
Erik Thorn
Bengtsfors Bois
3:40.21980
97
Andreas Lagergren
Bergeforsens SK
3:41.22090
98
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
3:48.22740
99
Gustav Rotvold
Åsarna IK
23:59:59.8639800
99
Alexander Svensson
Äspereds IF
23:59:59.8639800
99
Adam Agge Hagberg
IK Jarl Rättvik
23:59:59.8639800
99
Alex Thiger
Bergeforsens SK
23:59:59.8639800
99
David Dahl
Visborgs OK
23:59:59.8639800
99
Filip Halldén
Garphyttans IF
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
H 20
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
2
Jacob Engström
Kalix SK
3
Markus Persson
Hudiksvalls IF
4
Simon Lageson
Åsarna IK
5
Marcus Ruus
Gillberga SK
6
Anton Persson
SK Bore
Semifinal
7
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
7
Erik Söderlund
Malungs IF
9
Erik Axelsson
Strömnäs GIF
9
Viktor Lindmark
Sollefteå Skidor IF
11
Olof Jonsson
Duveds IF
11
Anton Hedlund
Falun Borlänge SK
Kvartsfinal
13
Petter Engdahl
Domnarvets GOIF
13
Viktor Eriksson
Malungs IF
13
Olof Roos
Östersunds SK
16
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
16
Adam Clareus
Östersunds SK
16
Jonathan Grahn
Bergeforsens SK
16
Björn Sandström
Täfteå IK
16
Ludwig Tärning
Falköpings AIK SK
21
Jonas Pettersson
Strömnäs GIF
21
Sebastian Olsson
Stockviks SF
21
Jens Burman
Åsarna IK
21
Edvard Sundman
Åsarna IK
21
Marcus Johansson
Gillberga SK
26
Pontus Hermansson
Ulricehamns IF
26
Anton Åström
Bodens SK
26
Eddie Edström
Stockviks SF
26
Lukas Johansson
IK Jarl Rättvik
30
Henrik Ottosson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
Kval
31
Gustav Lundholm
Sollefteå Skidor IF
3:02.18170
31
Gustav Sundström
Garphyttans IF
3:02.18170
33
Axel Ekström
Garphyttans IF
3:03.18200
34
Axel Jonsson
Duveds IF
3:03.18220
35
Emil Svensson
Åsarna IK
3:03.18290
36
Henrik Montén
Domnarvets GOIF
3:04.18340
37
Oskar Suomi Olsson
IFK Mora SK
3:04.18350
38
Emil Persson
Östersunds SK
3:04.18380
39
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
3:04.18390
39
Simon Åberg
IK Jarl Rättvik
3:04.18390
41
Jens Rönnols
Sundbybergs IK
3:05.18430
41
Oscar Claesson
IF Hallby SOK
3:05.18430
43
Martin Emilsson
Offerdals SK
3:06.18510
44
Adam Nelin
Hestra IF
3:06.18550
45
Felix Hopstadius
Storumans IK
3:06.18580
46
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
3:07.18610
47
Henrik Fjällborg
Jukkasjärvi IF
3:07.18650
48
Simon Fors
Domnarvets GOIF
3:08.18710
49
Hannes Stenström
Järpens SK
3:09.18810
49
Viktor Karlsson
Storumans IK
3:09.18810
51
Magnus Brander
Åmotfors IF
3:10.18940
52
Daniel Andersson
IFK Grängesberg SK
3:10.18950
53
Fredrik Hammarlund
Ockelbo SK
3:10.18980
53
Daniel Johansson
Hägglunds SK
3:10.18980
55
Martin Johansson
Linköpings SK
3:11.19060
56
Jonatan Forsman
Grava SK
3:12.19110
57
Albert Askengren
Visborgs OK
3:12.19140
57
Erik Finnskog
Tranemo IF
3:12.19140
59
Sixten Walheim
Högbo GOIF
3:12.19150
60
Gustav Wuopio
Domnarvets GOIF
3:13.19220
61
Per Bennermo
Hybo AIK
3:13.19260
61
Mårten Vänn
Stockviks SF
3:13.19260
63
Joel Lager
Garphyttans IF
3:15.19410
64
Daniel Södersten
Orsa SK
3:15.19430
65
David Thorell
IK Stern
3:15.19470
66
Ola Jonsson
Storumans IK
3:16.19510
67
Björn Svensson
IK Stern
3:17.19680
68
Abel Buskqvist
IK Stern
3:17.19690
69
Teodor Thåli
Falu IK
3:21.20020
70
Arvid Rattfeldt
SK Bore
3:22.20120
71
Karl Ekström
IK Rex
3:23.20200
72
Erik Öman
Hägglunds SK
3:24.20330
73
Mikael Gardelin
Visborgs OK
3:25.20410
74
Erik Wickberg
Hägglunds SK
3:28.20710
75
Andreas Holmström
Skellefteå SK
3:29.20840
76
Anders Kallings
Visborgs OK
3:34.21300
77
Jonas Ingard
IK Rex
3:34.21330
78
John Nyquist
IK Stern
3:53.23210
79
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
23:59:59.8639800
79
Jonathan Ström
Hägglunds SK
23:59:59.8639800
79
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
79
Emil Svensson
Marhults SOFK
23:59:59.8639800
79
Maxim Murashkin
Bodens SK
23:59:59.8639800
79
Linus Karlsson
Älvsby IF SK
23:59:59.8639800