Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandic Cup Final, Prolog
2014-03-22
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 18
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Elina Rönnlund
IFK Umeå
7:17.43630
2
Emma Ribom
Kalix SK
7:24.44340
+7.610
3
Ebba Andersson
Sollefteå Skidor IF
7:27.44690
+10.960
4
Moa Olsson
Vansbro AIK SK
7:29.44890
+12.1160
5
Jenny Solin
Sollefteå Skidor IF
7:30.44920
+12.1190
6
Filippa Lindman
Stockviks SF
7:32.45140
+15.1410
7
Emma Backén
Svegs IK
7:34.45360
+17.1630
8
Maria Jonasson
Östersunds SK
7:40.45940
+23.2210
9
Wilma Jönsson
Östersunds SK
7:44.46330
+27.2600
10
Mathilda Ruus
Gillberga SK
7:46.46530
+29.2800
11
Karin Björnlinger
IK Vista
7:49.46800
+31.3070
12
Saga Stenman
SK Järven
7:49.46860
+32.3130
13
Ida Dahl
Östersunds SK
7:49.46880
+32.3150
14
Emma Thalin
Svegs IK
7:51.47010
+33.3280
15
Rebecca Öhrn
Vilhelmina IK
7:52.47140
+35.3410
16
Elin Bryne
IK Fryken
7:56.47540
+39.3810
17
Jenny Larsson
Luleå Gjutarens IF
7:57.47660
+40.3930
18
Ottilia Niemi
IFK Kiruna
8:09.48860
+52.5130
19
Cajsa Martinsson
IFK Grängesberg SK
8:13.49230
+56.5500
20
Jasmine Olsson
Hudiksvalls IF
8:15.49410
+57.5680
21
Klara Svensson
Äspereds IF
8:15.49490
+58.5760
22
Ida Kihlén
Malungs IF
8:16.49500
+58.5770
23
Evelina Sutro
IFK Mora SK
8:17.49600
+59.5870
24
Ilona Lusth
Åsarna IK
8:22.50110
+1:04.6380
25
Signe Rosenberg
Duveds IF
8:24.50350
+1:07.6620
26
Ida Hallquist
Åsarna IK
8:24.50370
+1:07.6640
27
Johanna Engström
Kalix SK
8:25.50420
+1:07.6690
28
Malin Börjesjö
Sundbybergs IK
8:27.50630
+1:10.6900
29
Emma Persson
Bjuråkers GOIF
8:28.50700
+1:10.6970
30
Ellionore Bäckman
Hede SK
8:29.50860
+1:12.7130
31
Sara Björklund
Alnö SK
8:30.50970
+1:13.7240
32
Hanna Fritz
Åmåls OK
8:31.51080
+1:14.7350
33
Elin Karlsson
OK Borgen
8:36.51540
+1:19.7810
34
Astrid Lindmark
IFK Kiruna
8:37.51670
+1:20.7940
35
Daniela Bjärmark
Zinkgruvans IF
8:38.51710
+1:20.7980
36
Matilda Jönsson
Sävast Ski Team IF
8:38.51760
+1:21.8030
37
Hanna Dahlberg
Bredaryds SOK
8:38.51790
+1:21.8060
38
Ingrid Hallquist
Åsarna IK
8:42.52150
+1:25.8420
39
Hanna Claréus
Östersunds SK
8:44.52340
+1:27.8610
40
Frida Johansson
Hudiksvalls IF
8:48.52720
+1:30.8990
41
Linn Gustafsson
Filipstads SF
8:49.52820
+1:31.9090
42
Emma Jonsson
Åsarna IK
8:50.52930
+1:32.9200
43
Josefine Ellneskog
IFK Skövde SK
8:53.53220
+1:35.9490
44
Matilda Tagg
Njutångers IF SK
9:00.53910
+1:42.10180
45
Amanda Lindblad
Stockviks SF
9:00.53950
+1:43.10220
46
Frida Lindqvist
Hagfors SF
9:04.54310
+1:46.10580
47
Elin Wickberg
Hägglunds SK
9:16.55550
+1:59.11820
48
Agnes Carlsson
Visborgs OK
9:25.56440
+2:08.12710
49
Märta Torshage
Vårby IK
9:28.56770
+2:11.13040
50
Lina Åslund
Hedesunda IF
9:53.59200
+2:35.15470
51
Olivia Sörling
Hedesunda IF
10:30.62900
+3:12.19170
-
Patricia Lockner
Graninge-Alliansen
23:59:59.8639800
-
Anna Larsson
Ljusne AIK SK
23:59:59.8639800
-
Linnea Hägglund
Hägglunds SK
23:59:59.8639800
-
Olivia Persson
Storumans IK
23:59:59.8639800
-
Sofie Björklund
Hällbybrunns IF
23:59:59.8639800
-
Linda Ström
Hägglunds SK
23:59:59.8639800
-
Mathilda Björn
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
Sara Wadman
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
D 20
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Jonna Sundling
IFK Umeå
7:14.43370
2
Helena Lundkvist
Kalix SK
7:26.44520
+11.1050
3
Maja Dahlqvist
Domnarvets GOIF
7:26.44540
+11.1070
4
Jackline Lockner
Graninge-Alliansen
7:29.44840
+14.1370
5
Hanna Eriksson
IFK Mora SK
7:38.45710
+23.2240
6
Moa Molander Kristiansen
Domnarvets GOIF
7:39.45850
+24.2380
7
Lisa Vinsa
Jukkasjärvi IF
7:41.46070
+27.2600
8
Angelica Johansson
IFK Mora SK
7:45.46450
+30.2980
9
Sandra Olsson
Malungs IF
7:47.46640
+32.3170
10
Ida Jonsson
Duveds IF
7:50.46930
+35.3460
11
Olivia Hansson
Garphyttans IF
7:52.47180
+38.3710
12
Mimmi Björn
IFK Umeå
7:53.47230
+38.3760
13
Naima Nergård
Gellivare Skidallians IK
7:57.47640
+42.4170
14
Julia Virtala
Luleå Gjutarens IF
7:58.47730
+43.4260
15
Josefin Nilsson
IK Fryken
8:03.48230
+48.4760
16
Ida Sundström
Luleå Gjutarens IF
8:13.49230
+58.5760
17
Therese Axelsson
SK Bore
8:16.49510
+1:01.6040
18
Cecilia Mårtensson
Lycksele IF
8:19.49800
+1:04.6330
19
Hanna Wikman
Gellivare Skidallians IK
8:23.50280
+1:09.6810
20
Elin Edman
Luleå Gjutarens IF
8:31.51040
+1:16.7570
21
Josefin Jonsson
Delsbo IF
8:32.51190
+1:18.7720
22
Erika Forslin
Hudiksvalls IF
8:33.51250
+1:18.7780
23
Vendela Westin
Sollefteå Skidor IF
8:39.51890
+1:25.8420
24
Linnéa Öberg
Bergeforsens SK
8:44.52380
+1:30.8910
25
Carolina Nilsson
IK Fryken
8:56.53540
+1:41.10070
-
Linnéa Björn
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
Isabelle Persson
Stockviks SF
23:59:59.8639800
-
Hedda Bångman
Offerdals SK
23:59:59.8639800
-
Anna Dyvik
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
Sofia Henriksson
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
H 18
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Marcus Lennartsson
Garphyttans IF
6:19.37840
2
Viktor Thorn
Ulricehamns IF
6:23.38230
+3.290
3
Filip Danielsson
Garphyttans IF
6:25.38470
+6.530
4
Max Novak
Offerdals SK
6:27.38660
+8.720
5
Elias Dahl
Offerdals SK
6:28.38790
+9.850
6
Marcus Fredriksson
Lycksele IF
6:31.39010
+11.1070
7
Alfred Buskqvist
IK Stern
6:31.39090
+12.1150
8
Marcus Grate
Täfteå IK
6:32.39160
+13.1220
9
Gustav Nilsson
Njutångers IF SK
6:37.39660
+18.1720
10
Martin Herbert
Sundbybergs IK
6:41.40030
+21.2090
11
Albin Tärning
Falköpings AIK SK
6:41.40040
+22.2100
12
Peter Nilsson
Lycksele IF
6:43.40210
+23.2270
13
Gabriel Hallquist
Åsarna IK
6:44.40310
+24.2370
14
Konrad Mattsson Myhr
Funäsdalens IF
6:44.40390
+25.2450
15
Oscar Lindell
Stockviks SF
6:45.40420
+25.2480
16
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
6:45.40430
+25.2490
17
Jakob Jansson
Månkarbo IF
6:47.40640
+28.2700
18
Fredrik Arnberg
Stockviks SF
6:48.40770
+29.2830
19
Mattias Vesterlund
Vännäs SK
6:49.40850
+30.2910
20
Jens Selahn
Stockviks SF
6:51.41030
+31.3090
21
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
6:51.41040
+32.3100
22
Oscar Lindholm
Ljusne AIK SK
6:51.41060
+32.3120
23
Jonas Eriksson
Falun Borlänge SK
6:53.41240
+34.3300
24
Gustav Rotvold
Åsarna IK
6:57.41670
+38.3730
25
Emil Thyrèn
Trönö IK
7:01.42060
+42.4120
26
Filip Halldén
Garphyttans IF
7:01.42080
+42.4140
27
Erik Sjöberg
Eksjö SOK
7:02.42150
+43.4210
28
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
7:03.42240
+44.4300
29
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
7:03.42270
+44.4330
30
Oskar Lundqvist
Sellnäs IF
7:04.42370
+45.4430
31
Anders Roos
Östersunds SK
7:06.42530
+46.4590
32
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
7:06.42540
+47.4600
33
Jonas Åsander Grahn
Hudiksvalls IF
7:07.42600
+47.4660
33
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
7:07.42600
+47.4660
35
Oscar Johansson
Linköpings SK
7:08.42720
+48.4780
36
David Larsson
Hudiksvalls IF
7:08.42740
+49.4800
37
Gabriel Strid
Sunne SLF
7:11.43090
+52.5150
38
Elias Andersson
Sunderby SK
7:12.43190
+53.5250
39
Johan Ahlström
Sävast Ski Team IF
7:14.43330
+54.5390
40
Kalle Eriksson
Sävast Ski Team IF
7:14.43390
+55.5450
41
Jon Lund Kempe
Kramfors Alliansen
7:15.43400
+55.5460
42
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
7:15.43440
+56.5500
43
Nils Tjärnlund
Stockviks SF
7:15.43460
+56.5520
44
Olle Strömbäck
Husums IF SK
7:16.43560
+57.5620
45
Elias Olofsson
Vårby IK
7:17.43620
+57.5680
46
Martin Lindkvist
IFK Mora SK
7:19.43830
+59.5890
47
Mattias Sundin
Kramfors Alliansen
7:19.43870
+1:00.5930
48
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
7:21.44020
+1:01.6080
49
André Mattei
Sävast Ski Team IF
7:21.44090
+1:02.6150
49
Filip Åslin
Stockviks SF
7:21.44090
+1:02.6150
51
Oscar Westin
Sävast Ski Team IF
7:23.44220
+1:03.6280
52
Alexander Johansson
Älvdalens IF SK
7:25.44410
+1:05.6470
53
Jonathan Persson
Korsnäs IF SK
7:29.44820
+1:09.6880
54
John Leander
Åsarna IK
7:30.44960
+1:11.7020
55
Erik Pakkala
Sävast Ski Team IF
7:35.45420
+1:15.7480
56
Daniel Hägesten
Sollefteå Skidor IF
7:35.45430
+1:15.7490
57
Alexander Svensson
Äspereds IF
7:36.45590
+1:17.7650
57
Christoffer Lindberget
Älvdalens IF SK
7:36.45590
+1:17.7650
59
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
7:39.45800
+1:19.7860
60
Oscar Bröte
Sundbybergs IK
7:41.46050
+1:22.8110
61
Erik Thorn
Bengtsfors Bois
7:41.46080
+1:22.8140
62
Hannes Liljedal
Östersunds SK
7:47.46690
+1:28.8750
63
Emil Eriksson
Tierps IF
7:50.46930
+1:30.8990
64
Jens Filipsson
Sunne SLF
7:55.47410
+1:35.9470
65
Dennis Lindberget
Älvdalens IF SK
7:56.47570
+1:37.9630
66
Alex Thiger
Bergeforsens SK
7:57.47660
+1:38.9720
67
Emil Bennermo
Hybo AIK
8:09.48880
+1:50.10940
68
David Dahl
Visborgs OK
8:11.49030
+1:51.11090
69
Oscar Lindgren
Hägglunds SK
8:12.49110
+1:52.11170
70
Edvin Claesson
IF Hallby SOK
8:17.49620
+1:57.11680
-
Jesper Göras
Kvarnsvedens GOIF SK
23:59:59.8639800
-
Adam Agge Hagberg
IK Jarl Rättvik
23:59:59.8639800
-
Erik Björkman
Täfteå IK
23:59:59.8639800
-
Olle Axelsson
Borås SK
23:59:59.8639800
-
Adam Gillman
Garphyttans IF
23:59:59.8639800
-
Jonathan Engström
Borås GIF
23:59:59.8639800
H 20
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
5:59.35880
2
Olof Roos
Östersunds SK
6:18.37700
+18.1720
3
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
6:21.38090
+22.2110
4
Marcus Ruus
Gillberga SK
6:26.38510
+26.2530
5
Anton Hedlund
Falun Borlänge SK
6:26.38580
+27.2600
6
Sebastian Olsson
Stockviks SF
6:26.38590
+27.2610
7
Axel Ekström
Garphyttans IF
6:27.38630
+27.2650
8
Erik Axelsson
Strömnäs GIF
6:30.38960
+30.2980
9
Olof Jonsson
Duveds IF
6:31.39090
+32.3110
10
Edvard Sundman
Åsarna IK
6:35.39480
+36.3500
11
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
6:36.39500
+36.3520
12
Viktor Lindmark
Sollefteå Skidor IF
6:36.39510
+36.3530
13
Eddie Edström
Stockviks SF
6:37.39690
+38.3710
14
Viktor Eriksson
Malungs IF
6:39.39810
+39.3830
15
Henrik Ottosson
Åsarna IK
6:40.39910
+40.3930
16
Björn Sandström
Täfteå IK
6:41.40040
+41.4060
17
Fredrik Andreé
Bengtsfors Bois
6:41.40050
+41.4070
18
Ludwig Tärning
Falköpings AIK SK
6:42.40120
+42.4140
19
Martin Emilsson
Offerdals SK
6:44.40330
+44.4350
20
Jonathan Grahn
Bergeforsens SK
6:45.40480
+46.4500
21
Jacob Engström
Kalix SK
6:46.40500
+46.4520
22
Anton Åström
Bodens SK
6:46.40510
+46.4530
23
Emil Svensson
Åsarna IK
6:47.40600
+47.4620
24
Jens Rönnols
Sundbybergs IK
6:47.40690
+48.4710
25
Jonathan Ström
Hägglunds SK
6:49.40880
+50.4900
26
Fredrik Hammarlund
Ockelbo SK
6:50.40950
+50.4970
26
Pontus Hermansson
Ulricehamns IF
6:50.40950
+50.4970
28
Mårten Vänn
Stockviks SF
6:53.41210
+53.5230
29
Felix Hopstadius
Storumans IK
6:53.41220
+53.5240
30
Oscar Claesson
IF Hallby SOK
6:53.41250
+53.5270
31
Emil Persson
Östersunds SK
6:55.41430
+55.5450
32
Hannes Stenström
Järpens SK
6:56.41510
+56.5530
33
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
7:00.41950
+1:00.5970
34
Daniel Södersten
Orsa SK
7:00.41980
+1:01.6000
35
Martin Johansson
Linköpings SK
7:06.42540
+1:06.6560
36
Axel Jonsson
Duveds IF
7:08.42710
+1:08.6730
37
Henrik Montén
Domnarvets GOIF
7:11.43000
+1:11.7020
37
Viktor Karlsson
Storumans IK
7:11.43000
+1:11.7020
39
David Thorell
IK Stern
7:12.43170
+1:12.7190
40
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
7:12.43180
+1:13.7200
41
Erik Öman
Hägglunds SK
7:15.43490
+1:16.7510
42
Jesper Thor
Åsarna IK
7:22.44100
+1:22.8120
43
Daniel Andersson
IFK Grängesberg SK
7:25.44410
+1:25.8430
44
Anders Kallings
Visborgs OK
7:38.45710
+1:38.9730
45
Emil Svensson
Marhults SOFK
7:48.46750
+1:48.10770
46
Elias Persson
Storumans IK
7:53.47270
+1:53.11290
47
Mikael Gardelin
Visborgs OK
8:07.48610
+2:07.12630
48
Martin Spjut
Hällefors SK
8:22.50130
+2:22.14150
-
Adam Clareus
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
Gustav Wikman
Alnö SK
23:59:59.8639800
-
Per Bennermo
Hybo AIK
23:59:59.8639800
-
Gustav Sundström
Garphyttans IF
23:59:59.8639800
-
Markus Persson
Hudiksvalls IF
23:59:59.8639800
-
Henrik Fjällborg
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
-
Anton Persson
SK Bore
23:59:59.8639800
-
Emil Winsa
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
-
Jonas Pettersson
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
Gustav Lundholm
Sollefteå Skidor IF
23:59:59.8639800
-
Petter Engdahl
Domnarvets GOIF
23:59:59.8639800
-
Erik Söderlund
Malungs IF
23:59:59.8639800