Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Årefjällsloppet
2015-03-28
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
47km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Petter Eliassen
Team Leaseplan
2:04:27.746600
92.9p
2
Tord Asle Gjerdalen
Team Santander
2:05:18.751700
+51.5000
92.2p
3
John Kristian Dahl
Team United Bakeries
2:06:20.757900
+1:53.11200
91.5p
4
Anders Aukland
Team Santander
2:06:21.758000
+1:54.11300
91.5p
5
Christoffer Callesen
Team Leaseplan
2:06:21.758000
+1:54.11300
91.5p
6
Daniel Richardsson
Lager 157 Ski Team
2:06:22.758100
+1:55.11400
91.4p
7
Anders Södergren
Team Leaseplan
2:06:48.760700
+2:21.14000
91.1p
8
Audun Laugaland
Team Leaseplan
2:08:01.768000
+3:34.21300
90.2p
9
Kjetil Hagtvedt Dammen
Team Leaseplan
2:08:01.768000
+3:34.21300
90.2p
10
Øystein Pettersen
Team United Bakeries
2:08:10.768900
+3:43.22200
90.1p
11
Johan Olsson
Team Santander
2:08:18.769700
+3:51.23000
90.0p
12
Maxim Vylegzhanin
Russian Marathon Team
2:08:46.772500
+4:19.25800
89.7p
13
Stian Hoelgaard
Team Leaseplan
2:08:57.773600
+4:30.26900
89.6p
14
Jørgen Aukland
Team Santander
2:09:10.774900
+4:43.28200
89.4p
15
Johan Kjølstad
Team United Bakeries
2:10:01.780000
+5:34.33300
88.8p
16
Morten Eide Pedersen
Team Coop
2:10:13.781200
+5:46.34500
88.7p
17
Jerry Ahrlin
Team Santander
2:10:13.781200
+5:46.34500
88.7p
18
Arne Post
Team United Bakeries
2:10:21.782000
+5:54.35300
88.6p
19
Lukas Bauer
Team Pioneer Investments
2:10:21.782000
+5:54.35300
88.6p
20
Bruno Debertolis
Team Xcalibur
2:10:37.783600
+6:10.36900
88.4p
21
Anders Mölmen Høst
Lyn Ski
2:10:37.783600
+6:10.36900
88.4p
22
Tore Bjørset Berdal
Team United Bakeries
2:11:43.790200
+7:16.43500
87.6p
23
Bob Impola
Bore SK
2:12:02.792100
+7:35.45400
87.4p
24
Fredrik Byström
Lager 157 Ski Team
2:12:05.792400
+7:38.45700
87.4p
25
Petr Novak
LK Slovan Karlovy Vary
2:12:05.792400
+7:38.45700
87.4p
26
Jack Impola
Bore SK
2:12:07.792600
+7:40.45900
87.4p
27
Axel Bergsten
Axa Ski Club
2:12:20.793900
+7:53.47200
87.2p
28
Oskar Kardin
Östersunds SK
2:12:37.795600
+8:10.48900
87.0p
29
Marcus Johansson
Lager 157 Ski Team
2:13:10.798900
+8:43.52200
86.7p
30
Markus Jönsson
Team Ski&run
2:13:10.798900
+8:43.52200
86.7p
31
Andreas Nygaard
Team Santander
2:13:56.803500
+9:29.56800
86.2p
32
Antti Peltonen Lampinen
Team
2:13:56.803500
+9:29.56800
86.2p
33
Gustav Eriksson
Lager 157 Ski Team
2:14:08.804700
+9:41.58000
86.0p
34
Vetle Thyli
Team United Bakeries
2:14:46.808500
+10:19.61800
85.6p
35
Magnus Jonsson
Team Skistart.com-bergslagen
2:15:01.810000
+10:34.63300
85.5p
36
Algo Kärp
Team Pioneer Investments
2:15:20.811900
+10:53.65200
85.2p
37
Klas Nilsson
Team 7-mila- Skellefteå XC
2:15:35.813400
+11:08.66700
85.1p
38
Erik Söderström
Team Ski&run-östersunds SK
2:15:36.813500
+11:09.66800
85.1p
39
Bill Impola
Team Coop
2:15:38.813700
+11:11.67000
85.1p
40
Lars Suther
IFK Mora SK
2:15:41.814000
+11:14.67300
85.0p
41
Oscar Persson
Bore SK
2:15:56.815500
+11:29.68800
84.9p
42
Carl Quicklund
Team Santander
2:16:01.816000
+11:34.69300
84.8p
43
Riccardo Mich
Team Futura
2:16:14.817300
+11:47.70600
84.7p
44
Jesper Modin
Piteå Elit SK
2:16:27.818600
+12:00.71900
84.5p
45
Jimmie Johnsson
Team Coop
2:16:31.819000
+12:04.72300
84.5p
46
Erik Wickström
Ulricehamns IF
2:16:40.819900
+12:13.73200
84.4p
47
Petter Engdahl
Östersund SK
2:16:41.820000
+12:14.73300
84.4p
48
Jörgen Brink
Lager 157
2:17:07.822600
+12:40.75900
84.1p
49
Kalle Gräfnings
Team Skistart.com-bergslagen
2:17:34.825300
+13:07.78600
83.8p
50
Erik Andersson
Malungs IF
2:17:59.827800
+13:32.81100
83.6p
51
Robin Bryntesson
Changing Diabetes
2:18:03.828200
+13:36.81500
83.5p
52
Martin Hammer
Team Jobzone
2:18:48.832700
+14:21.86000
83.1p
53
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
2:18:52.833100
+14:25.86400
83.0p
54
Anders Solin
IFK Mora SK
2:19:12.835100
+14:45.88400
82.8p
55
Anton Karlsson
Åsarna IK
2:20:07.840600
+15:40.93900
82.3p
56
Johan Lövgren
Vännäs SK
2:20:30.842900
+16:03.96200
82.0p
57
Erik Jonsson
Team 7-mila
2:20:31.843000
+16:04.96300
82.0p
58
Jens Eriksson
Team Santander
2:21:07.846600
+16:40.99900
81.7p
59
Patrik Johansson
IFK Skövde Skidklubb
2:22:11.853000
+17:44.106300
81.0p
60
Nicola Morandini
Team Futura
2:22:12.853100
+17:45.106400
81.0p
61
Eddie Edström
Skiactive Årefjällen
2:22:55.857400
+18:28.110700
80.6p
62
Valentin Maettig
Team Pioneer Investments
2:23:58.863700
+19:31.117000
80.0p
63
Hampus Lindblom
Åsarna IK
2:24:20.865900
+19:53.119200
79.8p
64
David Holmberg
Sundsvalls OK
2:25:43.874200
+21:16.127500
79.0p
65
Pasi Peltonen Vuori
Team s
2:27:02.882100
+22:35.135400
78.3p
66
Linus Larsson
Team Skistart.com-bergslagen
2:27:19.883800
+22:52.137100
78.2p
67
Ronnie Löf
Högbo GIF
2:27:22.884100
+22:55.137400
78.1p
68
Carl Stern Olander
IK
2:28:25.890400
+23:58.143700
77.6p
69
Nils Persson
Östersunds SK
2:28:37.891600
+24:10.144900
77.5p
70
Patrik Tallbom
Östersunds SK
2:28:37.891600
+24:10.144900
77.5p
71
Joakim Engström
IFK Mora SK
2:28:43.892200
+24:16.145500
77.4p
72
Jens Rönnols
Sundbybergs IK
2:29:01.894000
+24:34.147300
77.3p
73
Marco Crestani
Team Futura
2:29:11.895000
+24:44.148300
77.2p
74
Rasmus Blom
Team Ski&run
2:29:49.898800
+25:22.152100
76.8p
75
Knut Anders Hatlen
Stranda IL
2:29:56.899500
+25:29.152800
76.8p
76
Jakob Meløy
NTNUI
2:30:05.900400
+25:38.153700
76.7p
77
Geir - Strandbakke
Lillehammer Skiklubb
2:30:23.902200
+25:56.155500
76.5p
78
Ronny Wedin
Norbergs Skidklubb
2:30:53.905200
+26:26.158500
76.3p
79
Karl Zeitz
Åre SLK
2:30:53.905200
+26:26.158500
76.3p
80
Olle Jonsson
Team Skiactive Årefjällen
2:31:03.906200
+26:36.159500
76.2p
81
Max Olex
Team Oslo
2:31:43.910200
+27:16.163500
75.8p
82
Björn Hänninen
Högbo GIF
2:31:57.911600
+27:30.164900
75.7p
83
Oscar Bergström
IFK Mora SK
2:32:52.917100
+28:25.170400
75.3p
84
Torben Svensson
Team Skiactive Årefjällen
2:34:08.924700
+29:41.178000
74.6p
85
Martin Emilsson
Offerdals SK
2:34:08.924700
+29:41.178000
74.6p
86
Niclas Eklöw
Sundbybergs IK
2:36:06.936500
+31:39.189800
73.7p
87
Stefan Ekman
Strömsbergs IF Skidor
2:36:52.941100
+32:25.194400
73.3p
88
Andreas Blohm
Filipstads SF
2:37:02.942100
+32:35.195400
73.2p
89
Lorenzo Cerutti
Team Xcalibur
2:37:16.943500
+32:49.196800
73.1p
90
Philip Askeroth
Aktivitus Sports Club
2:39:31.957000
+35:04.210300
72.1p
91
Marek Pazderský
Silvini Ski Trab
2:40:32.963100
+36:05.216400
71.6p
92
Adam Ekstedt
IF Ski Team Skåne
2:46:11.997000
+41:44.250300
69.1p
93
Andreas Berntsson
IK Stern
2:47:23.1004200
+42:56.257500
68.6p
94
Johan Kanto
Etixx Ski Team
2:48:21.1010000
+43:54.263300
68.2p
95
Sebastian Olsson
Team Skiactive Årefjällen
2:48:46.1012500
+44:19.265800
68.0p
-
Thomas Alsgaard
Team Leaseplan
23:59:58.8639700
-
Peter Thunvall
Ikj Haninge
23:59:58.8639700
-
Håkan Emilsson
Offerdals SK
23:59:58.8639700
-
Christian Winker
Ssv Spaichingen
23:59:58.8639700
-
Stanislav Rezac
Silvini Ski Trab
23:59:59.8639800
-
Rikard Tynell
Team Tynell
23:59:59.8639800
-
Ivan Arteev
Russian Marathon Team
23:59:59.8639800
-
Svein Tore Sinnes
Sirdal Skilag
23:59:59.8639800
-
Björn Rydvall
Team 7-mila
23:59:59.8639800
-
Johan Sandberg
Team 7-mila
23:59:59.8639800
-
Alexander Legkov
Russian Marathon Team
23:59:59.8639800
-
Erik Ohlström
IK Rex
23:59:59.8639800
-
Johan Sandberg
Täfteå IK
23:59:59.8639800
-
Hannes Stenström
Team Skiactive Årefjällen
23:59:59.8639800
-
Johan Persson
Järpens SK
23:59:59.8639800
-
Marcus Hellner
Team Hellner
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)