Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Ski Marathon
2015-02-14
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2015
<<< Bessemerloppet
Värmdöloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
1:56:12.697120
92.3p
2
Oscar Persson
SK Bore
1:59:10.714970
+2:58.17750
89.2p
3
Axel Bergsten
AXA SC
1:59:13.715220
+3:01.18000
89.1p
4
Gabriel Thorn
Bengtsfors BoIS
1:59:33.717270
+3:21.20050
88.8p
5
Fredrik Byström
Orsa SK
2:00:25.722400
+4:12.25180
87.9p
6
Daniel Tynell
Grycksbo IF OK
2:00:59.725830
+4:47.28610
87.4p
7
Adam Steen
Falun-Borlänge SK
2:02:56.737510
+6:43.40290
85.5p
8
Fredrik Andrée
Bengtsfors BoIS
2:03:07.738650
+6:55.41430
85.4p
9
Stefan Palm
Ulricehamns IF
2:04:11.745050
+7:59.47830
84.4p
10
Johannes Ringsby
SK Bore
2:04:31.747040
+8:19.49820
84.1p
11
Joakim Engström
IFK Mora Sk
2:05:35.753470
+9:23.56250
83.1p
12
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
2:05:36.753560
+9:24.56340
83.1p
13
Mattias Widmark
Svegs IK
2:05:37.753660
+9:25.56440
83.1p
14
Emil Brindbergs
Vansbro AIK Skidklubb
2:05:55.755490
+9:43.58270
82.8p
15
Ludwig Tärning
Falköpings AIK Skidor
2:06:27.758670
+10:15.61450
82.4p
16
Gustaf Niord
Boxholm ekeby sk
2:07:09.762800
+10:56.65580
81.8p
17
Mikael Andersson
Turebergs IF
2:07:34.765370
+11:22.68150
81.4p
18
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
2:07:52.767130
+11:40.69910
81.2p
19
Anton Persson
SK Bore
2:08:32.771150
+12:20.73930
80.6p
20
Mattias Argårds
IFK Mora Sk
2:08:36.771520
+12:24.74300
80.6p
21
Jonas Böhlmark
högbo gif
2:10:11.781080
+13:59.83860
79.3p
22
Anton Enberg
Falun-Borlänge SK
2:10:14.781360
+14:02.84140
79.2p
23
Christofer Stevenson
Säffle SK
2:10:45.784490
+14:33.87270
78.8p
24
Claes Steimert
Stockholms Rullskidklubb
2:10:51.785050
+14:39.87830
78.8p
25
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
2:11:52.791110
+15:39.93890
78.0p
26
Anders Boström
Sundbybergs IK
2:12:09.792830
+15:57.95610
77.7p
27
Andreas Argårds
IFK Mora Sk
2:12:26.794510
+16:13.97290
77.5p
28
Mikael Sandgren
IFK Mora Sk
2:13:35.801470
+17:23.104250
76.7p
29
Daniel Södersten
Orsa SK
2:13:52.803150
+17:40.105930
76.4p
30
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
2:15:30.812940
+19:18.115720
75.3p
31
Erik Wikar
Karlslunds IF SK
2:15:54.815350
+19:42.118130
75.0p
32
Albin Jonsson
högbo gif
2:16:32.819100
+20:19.121880
74.5p
33
Adam Ekstedt
IF ski team skåne
2:16:55.821420
+20:43.124200
74.3p
34
Pontus Nordström
Östervåla if
2:17:00.821920
+20:48.124700
74.2p
35
Mathias Myrén
OK Alehof
2:17:34.825320
+21:22.128100
73.8p
36
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
2:18:05.828480
+21:53.131260
73.4p
37
Henrik Montén
Domnarvet GoIF
2:18:18.829720
+22:06.132500
73.3p
38
Mårten Bergstrand
Enebybergs IF
2:18:22.830140
+22:10.132920
73.2p
39
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
2:19:37.837680
+23:25.140460
72.4p
40
Erik Lundell
Istrums Sk
2:20:03.840210
+23:50.142990
72.1p
41
Andreas Hermansson
IFK Mora Sk
2:20:11.841060
+23:59.143840
72.0p
42
Ludvig Enqvist
Siljansnäs skid&löparklubb
2:20:26.842570
+24:14.145350
71.9p
43
Viktor Junell
IK Jarl Rättvik
2:21:27.848690
+25:15.151470
71.2p
44
Björn Lystedt
Vassunda IF
2:21:48.850770
+25:36.153550
71.0p
45
David Jönsson
Stenungsunds OK
2:22:04.852320
+25:52.155100
70.8p
46
Andreas Sembrant
Ufk
2:22:21.854010
+26:08.156790
70.6p
47
Jakob Bergstrand
Enebybergs IF
2:22:26.854510
+26:13.157290
70.6p
48
Mikael Hultin
Östersunds SK
2:22:35.855490
+26:23.158270
70.5p
49
Lars Forsman
Garphyttans IF
2:22:53.857200
+26:40.159980
70.3p
50
Rickard Svensson
SOK Viljan
2:23:10.858910
+26:57.161690
70.1p
51
Klas Sundberg
Yuppie ski club
2:23:15.859410
+27:02.162190
70.1p
52
Henrik Granström
Sundbybergs IK
2:24:10.864900
+27:57.167680
69.5p
53
Jimmy Friestad
IK Stern
2:24:26.866560
+28:14.169340
69.3p
54
Joakim Lindberg
Gävle skidkamrater
2:24:40.867950
+28:28.170730
69.2p
55
Ola Carlsson
Johannebergs Scoutkårs IF
2:26:11.877090
+29:59.179870
68.3p
56
Niclas Larsson
Dala-Järna IK
2:27:28.884700
+31:15.187480
67.5p
57
Thomas Eriksson
Axa SC
2:27:29.884830
+31:17.187610
67.5p
58
Jonathan Persson
Domnarvets GOIF
2:27:36.885560
+31:24.188340
67.4p
59
Fredrik Erixon
Tiger Balsam
2:28:30.890950
+32:18.193730
66.9p
60
André Larsson
Svegs IK
2:28:31.891060
+32:19.193840
66.9p
61
Ulf Hildebrand
Åsarna IK
2:28:53.893260
+32:41.196040
66.7p
62
Simon Hansen
Sunne SLF
2:29:01.894070
+32:49.196850
66.6p
63
Anders Ekh
Aktivitus Sports Club
2:29:10.894950
+32:58.197730
66.6p
64
Jonathan Engström
Borås GIF
2:30:08.900710
+33:55.203490
66.0p
65
Magnus Jansson
Brudpiga RK
2:30:41.904080
+34:29.206860
65.7p
66
Nicklas Bergström
Täby OK
2:31:19.907820
+35:07.210600
65.4p
67
Per Laggar
Orsa SK
2:31:27.908610
+35:14.211390
65.3p
68
Simon Evans
Ufk
2:32:07.912690
+35:55.215470
64.9p
69
Daniel Marström
Yuppie ski club
2:32:12.913190
+36:00.215970
64.9p
70
Erik Grinneby
IFK Västerås SK
2:32:55.917480
+36:43.220260
64.5p
71
Nils Zätterström
Yuppie Skiclub
2:33:12.919110
+36:59.221890
64.4p
72
Tomas Wiklund
IK Jarl Rättvik
2:33:46.922520
+37:34.225300
64.1p
73
Rikard Larsson
Hudiksvall if
2:33:49.922880
+37:37.225660
64.0p
74
Björn Persson
Orsa SK
2:33:54.923330
+37:42.226110
64.0p
75
Petter Haraldsson
Järla orientering & skidor
2:34:04.924310
+37:51.227090
63.9p
76
Robin Sjöblom
IK Jarl Rättvik
2:34:31.927050
+38:19.229830
63.7p
77
Olle Larsson
Dala Järna IK
2:34:46.928530
+38:34.231310
63.5p
78
Karl Bergman
Brudpiga RK
2:35:01.930040
+38:49.232820
63.4p
79
Tim Magnusson
Axa SC
2:35:25.932470
+39:13.235250
63.2p
80
Kenth Persson
Brandsbols SK
2:36:14.937330
+40:02.240110
62.8p
81
Linus Fredrikson
mora sk
2:36:47.940650
+40:35.243430
62.5p
82
Viktor Henriksson
Sunne SLF
2:37:00.941930
+40:48.244710
62.4p
83
Damien Dugne
IFK Mora Sk
2:37:01.942000
+40:48.244780
62.4p
84
Stefan Nordlander
Navåsens fk
2:37:02.942110
+40:49.244890
62.4p
85
Alfred Björback
ABB IF
2:37:03.942280
+40:51.245060
62.4p
86
Magnus Edberg
Täby Slalomklubb
2:37:23.944240
+41:11.247020
62.2p
87
Martin Rasböl Andersen
Falu IK
2:37:33.945270
+41:21.248050
62.1p
88
Michael Stevenson
Säffle SK
2:37:39.945860
+41:27.248640
62.1p
89
Johan Svensson
Axa SC
2:37:42.946140
+41:30.248920
62.1p
90
Anders Roos
Brudpiga RK
2:38:37.951650
+42:25.254430
61.6p
91
Anders Hallgren
IK Stern
2:38:51.953020
+42:39.255800
61.5p
92
Emil Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:38:56.953510
+42:43.256290
61.5p
93
Christian Bjernér
IFK Mora Sk
2:39:53.959260
+43:41.262040
61.0p
94
Dennis Lindberget
Älvdalens IF skidor
2:39:58.959750
+43:46.262530
61.0p
95
Martin Andersson
IFK Mora Sk
2:40:04.960360
+43:52.263140
60.9p
96
Björn Börjesson
Trollhättan SOK
2:40:19.961880
+44:07.264660
60.8p
97
Hans Ottersten
Brottby SK
2:40:21.962070
+44:09.264850
60.8p
98
Tobias Krümmling
Axa SC
2:40:52.965120
+44:40.267900
60.6p
99
Martin Norlin
Stockholms Rullskidklubb
2:41:25.968410
+45:12.271190
60.3p
100
Joakim Persson
Vallsta SK
2:42:31.975000
+46:18.277780
59.8p
101
Mikael Forsberg
Stockholm
2:43:19.979870
+47:07.282650
59.4p
102
Oscar Modigs
Boxholm-Ekeby SK
2:43:59.983860
+47:47.286640
59.1p
103
Mikael Hellsten
Linköpings SK
2:44:17.985600
+48:04.288380
59.0p
104
Markus Larin
Axa SC
2:44:24.986350
+48:12.289130
59.0p
105
Erik Segerström
Grycksbo IF OK
2:44:26.986510
+48:13.289290
58.9p
106
Magnus Grill
Axa SC
2:44:26.986580
+48:14.289360
58.9p
107
Carl-emil Nettelman
SOK Viljan
2:44:35.987470
+48:23.290250
58.9p
108
Johan Montén
Domnarvet GoIF
2:44:57.989660
+48:45.292440
58.7p
109
Alexander Olander
OK Landehof
2:45:20.991970
+49:08.294750
58.5p
110
Jonas Perhans
Brudpiga RK
2:45:28.992740
+49:16.295520
58.5p
111
Andreas Hägg
IKJ Haninge
2:45:29.992870
+49:17.295650
58.5p
112
Anders Sigurdsson
Brandsbols SK
2:47:25.1004420
+51:13.307200
57.7p
113
Olof Bergström
AXA SC
2:47:26.1004570
+51:14.307350
57.6p
114
Lukas Löwing Svensson
Broby GoIF
2:47:40.1005930
+51:28.308710
57.6p
115
Carl-august Westberg
Stockholm
2:47:41.1006070
+51:29.308850
57.5p
116
Ted Hagansbo
Axa SC
2:48:45.1012460
+52:33.315240
57.1p
117
Erik Wallin
Svegs IK
2:48:53.1013250
+52:41.316030
57.0p
118
Lukas Berglund
IFK Mora
2:49:28.1016760
+53:16.319540
56.8p
119
Erik Engström
Axa SC
2:49:41.1018000
+53:28.320780
56.7p
120
Philip Gottlieb
Djurgårdens IF
2:50:24.1022300
+54:11.325080
56.4p
121
Mattias Lindgren
IK Hakarpspojkarna
2:51:12.1027180
+55:00.329960
56.1p
122
Fredrik Johansson
Ludvika
2:51:16.1027580
+55:04.330360
56.1p
123
Martin Alsén
IFK Mora SK
2:51:30.1028980
+55:18.331760
56.0p
124
Max Von Gegerfelt
AXA SC
2:51:41.1030040
+55:29.332820
55.9p
125
Simon Bjurén
sågmyra sk
2:51:46.1030500
+55:33.333280
55.9p
126
Håkan Strandberg
IF Rigor
2:52:04.1032340
+55:52.335120
55.8p
127
Johan Mattiasson
Sundbybergs IK
2:52:28.1034700
+56:15.337480
55.6p
128
Kristoffer Fransson
Valbo Aif
2:52:39.1035870
+56:27.338650
55.5p
129
Tomek Jansson
Team B3it
2:53:31.1041070
+57:19.343850
55.2p
130
Pontus Brander
GOIF Tjalve
2:53:45.1042430
+57:33.345210
55.1p
131
Johan Fornander
IK Rex
2:53:50.1042910
+57:37.345690
55.1p
132
Jesper Marklund
Ufk
2:54:05.1044450
+57:53.347230
55.0p
133
Viktor Dahlqvist
Storviks IF
2:55:08.1050760
+58:56.353540
54.6p
134
Björn Evers
Axa SC
2:56:35.1059430
+1:00:23.362210
54.0p
135
Tobias Selkman
ABB IF Ludvika
2:57:00.1061930
+1:00:48.364710
53.9p
136
Erik Jannesson
Axa SC
2:57:41.1066080
+1:01:29.368860
53.6p
137
Martin Westerberg
Slätta SK
2:58:41.1072050
+1:02:29.374830
53.3p
138
Michael Persson
Dalen Kff
2:58:56.1073550
+1:02:44.376330
53.2p
139
Marcus Zettergren
Storvreta IK
2:59:28.1076790
+1:03:16.379570
53.0p
140
Håkan Löfström
Årsunda IF
2:59:39.1077860
+1:03:27.380640
52.9p
141
Daniel Aspelin
Domnarvet
3:00:55.1085450
+1:04:43.388230
52.5p
142
Peter Nordin
Orsa SK
3:01:20.1087940
+1:05:08.390720
52.3p
143
Stefan Varnelid
Axa SC
3:02:19.1093890
+1:06:07.396670
52.0p
144
John Blomberg
Carnegie IF
3:03:02.1098110
+1:06:49.400890
51.7p
145
Emil Olsson
Domnarvets GOIF
3:05:14.1111310
+1:09:01.414090
51.0p
146
Gustaf Folke
Yuppie Ski Club
3:07:52.1127120
+1:11:40.429900
50.1p
147
Mattias Lindberg
IFK Mora Sk
3:07:56.1127580
+1:11:44.430360
50.1p
148
Mattias Svensson
Korsnäs IF Skidklubb
3:08:00.1127970
+1:11:48.430750
50.1p
149
Jon Kvarmans
Axa SC
3:08:44.1132300
+1:12:31.435080
49.9p
150
Magnus Fredriksson
Axa SC
3:10:32.1143110
+1:14:19.445890
49.3p
151
Carl-adam Markborn
Terrible Tuesdays
3:12:22.1154120
+1:16:10.456900
48.7p
152
Thomas Gustafsson
Göteborg
3:14:30.1166990
+1:18:18.469770
48.1p
153
Markus Untinen
Axa SC
3:14:47.1168640
+1:18:35.471420
48.0p
154
Mattias Heldesjö
Storvreta IK
3:14:51.1169050
+1:18:39.471830
48.0p
155
Björn Brandberg
PB
3:15:00.1169950
+1:18:48.472730
48.0p
156
Thomas Brekken
Axa SC
3:16:02.1176130
+1:19:50.478910
47.7p
157
Per Segerros Blad
Ufk
3:16:15.1177430
+1:20:03.480210
47.6p
158
Carl-Johan Hagen
Axa SC
3:17:02.1182150
+1:20:50.484930
47.4p
159
Andréas Forseth
Bålsta SK
3:17:29.1184880
+1:21:17.487660
47.2p
160
Henrik Andersson
Göteborg
3:18:35.1191400
+1:22:22.494180
46.9p
161
Johan Engström
Axa SC
3:20:45.1204460
+1:24:33.507240
46.3p
162
Emil Jansson
Axa SC
3:29:33.1257250
+1:33:21.560030
44.1p
163
Johan Lisspers
F5 Networks
3:30:19.1261880
+1:34:07.564660
43.9p
164
Tobias Ågren
sågmyra sk
3:30:22.1262170
+1:34:10.564950
43.9p
165
Henrik Frid
Fruängen
3:30:43.1264200
+1:34:30.566980
43.8p
166
Daniel Ehrin
Norrbärke SK
3:32:52.1277170
+1:36:40.579950
43.3p
167
Magnus Töndevold
Nacka Värmdö SK
3:34:57.1289620
+1:38:45.592400
42.8p
168
Daniel Wendefors
IF Hallby SOK
3:35:36.1293530
+1:39:24.596310
42.6p
169
Daniel Modigh
Särna SK
3:37:07.1302640
+1:40:55.605420
42.3p
170
Michael Hagen
Axa SC
3:41:42.1330120
+1:45:30.632900
41.3p
171
Herman Treschow
Stockholm
3:46:00.1355970
+1:49:48.658750
40.3p
172
Niklas Thorén
IK Stern
3:50:02.1380150
+1:53:50.682930
39.5p
173
Martin Leskovec
Vissefjärda GOIF
4:00:45.1444400
+2:04:32.747180
37.5p
-
Hans Andersson
Jäderfors SK
23:59:58.8639700
-
-
Johan Brunberg
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
-
-
Dennis Israelsson
Berga SOK
23:59:58.8639700
-
-
Marcus Laggar
Orsa SK
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Melén
IFK Hedemora SK
23:59:58.8639700
-
-
Anton Trotzig
Sälens IF
23:59:58.8639700
-
-
Alexander Kjell
Handelsbankens IF
23:59:58.8639700
-
-
Pontus Brander
GOIF Tjalve
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Forslund
Korsnäs IF SK
23:59:59.8639800
-
-
Axel Gyllenkrok
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Karlsson
Mariestads FK
23:59:59.8639800
-
-
Christian Lynne Wandt
Sollentuna SpecialBackhopparKlubb
23:59:59.8639800
-
-
Ludvig Persson
Södertälje Nykvarn OK
23:59:59.8639800
-
-
Björn Svernhage
IF Rigor
23:59:59.8639800
-
-
Björn Wennblom
Yuppie Ski Club
23:59:59.8639800
-