Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Sävast Ski Team's Jultempo intervallstart
2015-01-04
Deltävling i
Folksam Cup Norrbotten 2014/15
<<< Boden-Mini-Tour
Sävast Ski Team's Jultempo, masstart >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 18
3km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Oskari Heinikoski
Karihaaran Visa
7:21.44000
76.8p
2
Santeri Pirneskoski
Karihaaran Visa
7:23.44200
+2.100
76.5p
3
Marcus Karlsson
Kalix SK
7:27.44600
+6.500
75.8p
3
Elias Andersson
Sunderby SK
7:27.44600
+6.500
75.8p
5
Erik Pakkala
Sävast Ski Team IF
7:35.45400
+14.1300
74.5p
5
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
7:35.45400
+14.1300
74.5p
7
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
7:36.45500
+15.1400
74.3p
7
Joel Åström
Bodens SK
7:36.45500
+15.1400
74.3p
7
André Mattei
Sävast Ski Team IF
7:36.45500
+15.1400
74.3p
10
Väinö Pääkkölä
Sieppijärven Sisu
7:40.45900
+19.1800
73.7p
11
Albin Larsson
Sunderby SK
7:47.46600
+26.2500
72.6p
12
Johan Forslund
Lycksele IF
7:55.47400
+34.3300
71.4p
-
Jesper Matti
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
Simon Stenberg
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
Markus Norman
Kalix SK
23:59:59.8639800
H 20
3km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Oscar Westin
Sävast Ski Team IF
7:17.43600
77.5p
2
Tobias Karlsson
Kalix SK
7:21.44000
+4.300
76.8p
3
Felix Hopstadius
Storumans IK
7:22.44100
+5.400
76.6p
4
Kalle Eriksson
Sävast Ski Team IF
7:26.44500
+9.800
76.0p
5
Erik Edman
Luleå Gjutarens IF
7:38.45700
+21.2000
74.0p
5
Emil Edman
Luleå Gjutarens IF
7:38.45700
+21.2000
74.0p
7
Niklas Öberg
Strömnäs GIF
7:46.46500
+29.2800
72.8p
8
Niklas Stenman
Älvsby IF SK
7:48.46700
+31.3000
72.5p
-
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
Albert Askengren
Visborgs OK
23:59:59.8639800
H 21
3km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Zackarias Toresson
Sävast Ski Team IF
6:49.40800
82.7p
2
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
7:00.41900
+11.1000
80.6p
3
Julius Källgård
Sävast Ski Team IF
7:15.43400
+26.2500
77.9p
4
Mikael Stenqvist
Sävast Ski Team IF
7:32.45100
+43.4200
75.0p
5
Henrik Strand
Axa SC
7:44.46300
+55.5400
73.1p
6
Andreas Nilsson
Sävast Ski Team IF
7:47.46600
+58.5700
72.6p
7
Peter Fredriksson
Kalix SK
7:57.47600
+1:08.6700
71.1p
-
Simon Sundberg
IFK Umeå
23:59:59.8639800
D 16
2km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Johanna Gustavsson
Hemmingsmarks IF
5:49.34800
2
Olivia Alm
Strömnäs GIF
5:52.35100
+3.200
3
Sara Thyni
Kalix SK
6:00.35900
+11.1000
4
Ellen Holmgren
Strömnäs GIF
6:15.37400
+26.2500
5
Alva Mikko
IFK Kiruna
6:17.37600
+28.2700
6
Ebba Larsson
Sävast Ski Team IF
6:20.37900
+31.3000
7
Svea Holmbom
Sävast Ski Team IF
6:21.38000
+32.3100
7
Carolina Westin
Sävast Ski Team IF
6:21.38000
+32.3100
9
Moa Majbäck
Jukkasjärvi IF
6:22.38100
+33.3200
9
Moa Nilsson
Sävast Ski Team IF
6:22.38100
+33.3200
9
Marlene Eriksson
IFK Kiruna
6:22.38100
+33.3200
12
Märtha Lindmark
IFK Kiruna
6:26.38500
+37.3600
13
Hilma Törngren
Sävast Ski Team IF
6:27.38600
+38.3700
14
Elsa Christoffersson
Luleå Gjutarens IF
6:35.39400
+46.4500
15
Kaisa Salminen
Aavasaksan Urheilijat
6:37.39600
+48.4700
16
Evelina Toivanen
Karihaaran Visa
6:41.40000
+52.5100
17
Rebecca Persson
Luleå Gjutarens IF
6:47.40600
+58.5700
18
Siri Löfgren
Skellefteå SK
6:53.41200
+1:04.6300
19
Karin Rönnbäck
Kalix SK
6:58.41700
+1:09.6800
20
Emma Snällfot
Skellefteå SK
7:04.42300
+1:15.7400
21
Therese Hedlund
Sävast Ski Team IF
7:53.47200
+2:04.12300
-
Alva Aaro
Pajala IF
23:59:59.8639800
-
Kristin Uusitalo
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Emilia Riekkola
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
D 18
2km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Ida Gustavsson
IFK Umeå
5:52.35100
63.8p
2
Nelly Johansson
Gellivare Skidallians IK
5:55.35400
+3.200
63.2p
3
Alisa Toivanen
Karihaaran Visa
5:56.35500
+4.300
63.0p
4
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
5:57.35600
+5.400
62.8p
5
Emmi Lämsä
Alatornion Pirkat
6:00.35900
+8.700
62.3p
6
Wilma Lindgren
Kalix SK
6:03.36200
+11.1000
61.7p
7
Matilda Jönsson
Sävast Ski Team IF
6:06.36500
+14.1300
61.1p
8
Heidi Haamari
Ounasvaaran Hiihtoseura
6:07.36600
+15.1400
61.0p
9
Amanda Mikko
IFK Kiruna
6:09.36800
+17.1600
60.6p
9
Erika Rejonen
Ounasvaaran Hiihtoseura
6:09.36800
+17.1600
60.6p
11
Ebba Stenman
Älvsby IF SK
6:29.38800
+37.3600
57.2p
12
Linda Marie Tillstam
Sävast Ski Team IF
6:34.39300
+42.4100
56.4p
-
Jutta Pulkkinen
Karihaaran Visa
23:59:59.8639800
-
Louise Roslin
Norrfjärdens IF
23:59:59.8639800
D 20
2km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Julia Virtala
Luleå Gjutarens IF
5:43.34200
65.7p
2
Mimmi Björn
IFK Umeå
5:48.34700
+5.400
64.6p
3
Vendela Henriksson
Luleå Gjutarens IF
6:04.36300
+21.2000
61.5p
4
Lisa Larson
Bergnäsets AIK
6:23.38200
+40.3900
58.2p
-
Rebecka Widman
Bolidens SK
23:59:59.8639800
D 21
2km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Clara Auland
Sävast Ski Team IF
5:27.32600
69.2p
2
Maria Sundström
Strömnäs GIF
5:33.33200
+6.500
67.9p
3
Lovisa Modig
Sävast Ski Team IF
5:50.34900
+23.2200
64.2p
4
Evelina Wickbom
Sävast Ski Team IF
6:02.36100
+35.3400
61.9p
5
Malin Källman
Sportia Mattsson Fin
6:09.36800
+42.4100
60.6p
H 16
2km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Albin Sehlberg
Hägglunds Ski Team SK
5:16.31500
2
Simeon Manninen
Ounasvaaran Hiihtoseura
5:18.31700
+2.100
3
Andreas Karlsson
Norrfjärdens IF
5:22.32100
+6.500
4
Wille Karhumaa
One Way Proteam
5:29.32800
+13.1200
4
Anton Murto
OK Sarven
5:29.32800
+13.1200
6
Emil Eliasson
OK Sarven
5:37.33600
+21.2000
7
Elias Forss
Luleå Gjutarens IF
5:38.33700
+22.2100
8
Filip Öberg
Kalix SK
5:39.33800
+23.2200
9
William Westerlund
Byske SK
5:44.34300
+28.2700
10
Ludvig Söderlind
IFK Kiruna
5:48.34700
+32.3100
10
Truls Lindholm
IFK Kiruna
5:48.34700
+32.3100
12
Hampus Östlin
Sunderby SK
5:54.35300
+38.3700
12
Joel Björkman
Kalix SK
5:54.35300
+38.3700
14
Erik Granström
Strömnäs GIF
5:58.35700
+42.4100
15
Oskar Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
6:09.36800
+53.5200
16
Petter Johansson
Sävast Ski Team IF
6:17.37600
+1:01.6000
-
Rasmus Gunnari
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Mattis Brunström
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
Elias Antonsen
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Simon Åstot
IFK Umeå
23:59:59.8639800
D 14
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Olivia Norberg
Sävast Ski Team IF
4:36.27500
2
Henna Haamari
Ounasvaaran Hiihtoseura
4:42.28100
+6.500
3
Hanna Lundberg
Luleå Gjutarens IF
4:48.28700
+12.1100
4
Jonna Vestenius
Karihaaran Visa
4:54.29300
+18.1700
5
Magdalena Nilsson
Högåkers OK
5:01.30000
+25.2400
6
Elsa Holmbom
Sävast Ski Team IF
5:03.30200
+27.2600
7
Emma Lindqvist
Bodens SK
5:12.31100
+36.3500
8
Ellen Gustafsson
Sunderby SK
5:14.31300
+38.3700
9
Elisa Rejonen
Ounasvaaran Hiihtoseura
5:15.31400
+39.3800
10
Emilia Kähkönen
Ounasvaaran Hiihtoseura
5:17.31600
+41.4000
11
Sofia Westerlund
Hemmingsmarks IF
5:18.31700
+42.4100
12
Ellen Mattsson
Pajala IF
5:29.32800
+53.5200
12
Sally Berglund
Sävast Ski Team IF
5:29.32800
+53.5200
14
Alma Nelson
Bodens SK
5:43.34200
+1:07.6600
14
Sofia Lundkvist
Kalix SK
5:43.34200
+1:07.6600
16
Agnes Hökfors
Luleå Gjutarens IF
5:45.34400
+1:09.6800
17
Saga Törngren
Luleå Gjutarens IF
5:50.34900
+1:14.7300
18
Linn Nordgren
Sävast Ski Team IF
5:52.35100
+1:16.7500
19
Cornelia Nilsson
Hemmingsmarks IF
5:55.35400
+1:19.7800
20
Amalia Söderberg
Sunderby SK
6:01.36000
+1:25.8400
21
Moa Danielsson
Sävast Ski Team IF
6:36.39500
+2:00.11900
22
Lea Gustavsson
Ersnäs IF
6:48.40700
+2:12.13100
-
Agnes Uusitalo
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
H 14
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Jesper Lindberg
OK Sarven
4:13.25200
2
Pål Jonsson
Strömnäs GIF
4:19.25800
+6.500
3
Jens Eriksson
Norrfjärdens IF
4:26.26500
+13.1200
4
Walteri Karhumaa
One Way Proteam
4:32.27100
+19.1800
5
Eelis Murto
OK Sarven
4:33.27200
+20.1900
6
Emil Simu
Luleå Gjutarens IF
4:35.27400
+22.2100
7
Tobias Snell
Luleå Gjutarens IF
4:36.27500
+23.2200
8
Viktor Majbäck
Jukkasjärvi IF
4:44.28300
+31.3000
9
Martin Lundström
Bodens SK
4:51.29000
+38.3700
10
Ludvig Fredriksson
Strömnäs GIF
5:00.29900
+47.4600
11
Arvid Johansson
Sävast Ski Team IF
5:03.30200
+50.4900
12
Sven Lindmark
IFK Kiruna
5:10.30900
+57.5600
13
Christoffer Alm
Strömnäs GIF
5:28.32700
+1:15.7400
14
Isak Johanson
Bodens SK
5:30.32900
+1:17.7600
-
Pontus Lundholm
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
Albin Åström
Bodens SK
23:59:59.8639800
D 10
1.1km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Weera Karhumaa
One Way Proteam
4:00.23900
2
Felicia Westin
Sävast Ski Team IF
4:30.26900
+30.2900
3
Emma Antonsen
Sävast Ski Team IF
4:43.28200
+43.4200
3
Evelina Sparf
Åkersberga SK
4:43.28200
+43.4200
5
Ella Gustavsson
Sävast Ski Team IF
4:57.29600
+57.5600
5
Elsa Eriksson
Strömnäs GIF
4:57.29600
+57.5600
7
Klara Johansson
Jukkasjärvi IF
5:09.30800
+1:09.6800
7
Vera Vennberg
Sävast Ski Team IF
5:09.30800
+1:09.6800
9
Helga Gustavsson
Ersnäs IF
5:10.30900
+1:10.6900
10
Asta Lind-oja
Jukkasjärvi IF
5:23.32200
+1:23.8200
11
Agnes Säfström Niemi
Kalix SK
5:24.32300
+1:24.8300
12
Emmi Riikola
Sävast Ski Team IF
5:44.34300
+1:44.10300
13
Fanny Pettersson
Sävast Ski Team IF
5:49.34800
+1:49.10800
14
Isabelle Johnselius
Kalix SK
5:58.35700
+1:58.11700
15
Astrid Pösö
Luleå Gjutarens IF
6:06.36500
+2:06.12500
16
Turina Johansson
Jukkasjärvi IF
6:26.38500
+2:26.14500
-
Lina Lantto
Gällivare SK
23:59:59.8639800
-
Ella Larsson
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
-
Evelina Löfgren
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Nora Feil Lindmark
Skellefteå SK
23:59:59.8639800
D 12
1.1km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Lisa Eriksson
Strömnäs GIF
3:27.20600
2
Lovisa Fjällborg
Jukkasjärvi IF
3:29.20800
+2.100
3
Therese Patomella
Jukkasjärvi IF
3:31.21000
+4.300
4
Lovisa Broström
Sävast Ski Team IF
3:32.21100
+5.400
5
Wilma Riekkola
Sävast Ski Team IF
3:33.21200
+6.500
6
Elsa Larsson
Sävast Ski Team IF
3:37.21600
+10.900
7
Wiivi Karhumaa
One Way Proteam
3:39.21800
+12.1100
8
Kerttu Pirneskoski
Karihaaran Visa
3:56.23500
+29.2800
9
Saga Nelson
Bodens SK
3:57.23600
+30.2900
10
Emma Gustafsson
Hemmingsmarks IF
4:01.24000
+34.3300
11
Elin Näslund
Vårby IK
4:03.24200
+36.3500
12
Alva Isaksson
Sävast Ski Team IF
4:04.24300
+37.3600
13
Emma Järvenpää Espling
Sunderby SK
4:08.24700
+41.4000
14
Ella Johansson
Sävast Ski Team IF
4:09.24800
+42.4100
15
Evelina Nilsson
Högåkers OK
4:13.25200
+46.4500
16
Lisa Näsvall
Sävast Ski Team IF
4:16.25500
+49.4800
17
Emma Johansson
Bodens SK
4:18.25700
+51.5000
18
Ella Sehlberg
Hägglunds Ski Team SK
4:19.25800
+52.5100
18
Lisa Larsson
Älvsby IF SK
4:19.25800
+52.5100
18
Rebecka Johnselius
Kalix SK
4:19.25800
+52.5100
21
Ella Turesson
Luleå Gjutarens IF
4:23.26200
+56.5500
22
MY Rundgren
Sunderby SK
4:28.26700
+1:01.6000
23
Klara Vennberg
Sävast Ski Team IF
4:37.27600
+1:10.6900
24
Klara Danielsson
Sävast Ski Team IF
4:38.27700
+1:11.7000
25
Linnea Berglund
Hemmingsmarks IF
4:39.27800
+1:12.7100
26
Linda Hedlund
Sävast Ski Team IF
4:42.28100
+1:15.7400
27
Julia Fridesjö
Sävast Ski Team IF
4:45.28400
+1:18.7700
28
Hilda Olovsson
Älvsby IF SK
4:48.28700
+1:21.8000
29
Stina Wikström
Luleå Gjutarens IF
4:54.29300
+1:27.8600
30
Elin Pettersson
Sävast Ski Team IF
4:58.29700
+1:31.9000
30
Melissa Jansson
Bodens SK
4:58.29700
+1:31.9000
32
Mira Vikström
Sävast Ski Team IF
5:04.30300
+1:37.9600
33
Agnes Nilsson
Hemmingsmarks IF
5:19.31800
+1:52.11100
34
Saga Norberg
Ersnäs IF
5:22.32100
+1:55.11400
35
Alva Nordmark
Sävast Ski Team IF
5:28.32700
+2:01.12000
36
Alice Samuelsson
Ersnäs IF
6:42.40100
+3:15.19400
-
Linnea Antonsen
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Emmy Löfgren
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Clara Granljung
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
Jennifer Nevanperä
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
H 10
1.1km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
Logga in för att slippa de här annonserna
1
Jesper Lindqvist
Bodens SK
3:58.23700
2
Albin Berglund
Hemmingsmarks IF
4:09.24800
+11.1000
3
Emil Berglund
Hemmingsmarks IF
4:20.25900
+22.2100
4
William Roberts
Sävast Ski Team IF
4:26.26500
+28.2700
5
Tim Lundberg
Luleå Gjutarens IF
4:30.26900
+32.3100
6
Jim Blomqvist
Luleå Gjutarens IF
4:33.27200
+35.3400
7
Arvid Ingvarsson
Luleå Gjutarens IF
4:45.28400
+47.4600
8
Akseli Raappana
Sävast Ski Team IF
4:50.28900
+52.5100
8
Linus Fyrén
OK Sarven
4:50.28900
+52.5100
10
Nils Johansson
Bodens SK
4:52.29100
+54.5300
11
Emil Larsson
Sävast Ski Team IF
5:02.30100
+1:04.6300
12
Samuel Gustavsson
Brändöns IF
5:05.30400
+1:07.6600
13
Markus Lindberg
OK Sarven
5:07.30600
+1:09.6800
14
Ulrik Jonsson
Strömnäs GIF
5:08.30700
+1:10.6900
15
Viktor Vikström
Sävast Ski Team IF
5:39.33800
+1:41.10000
16
David Gustafsson
Hemmingsmarks IF
5:47.34600
+1:49.10800
17
Isak Patomella
Sävast Ski Team IF
6:06.36500
+2:08.12700
18
Oskar Snäll
Sävast Ski Team IF
7:16.43500
+3:18.19700
H 12
1.1km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Henri Murto
OK Sarven
3:29.20800
2
Victor Berglund
Bodens SK
3:36.21500
+7.600
3
Theo Mattei
Sävast Ski Team IF
3:40.21900
+11.1000
4
Linus Antonsen
Sävast Ski Team IF
3:41.22000
+12.1100
5
Oskar Ingvarsson
Luleå Gjutarens IF
3:42.22100
+13.1200
6
Arvid Feil Lindmark
Skellefteå SK
3:44.22300
+15.1400
7
Simon Markström
Luleå Gjutarens IF
3:48.22700
+19.1800
7
Valter Eriksson
Luleå Gjutarens IF
3:48.22700
+19.1800
9
Oscar Säfström Niemi
Kalix SK
4:09.24800
+40.3900
10
Johan Nevanperä
Sävast Ski Team IF
4:14.25300
+45.4400
10
Felix Selberg
Bodens SK
4:14.25300
+45.4400
12
Johan Pösö
Luleå Gjutarens IF
4:18.25700
+49.4800
13
Anton Ökvist
Ersnäs IF
4:31.27000
+1:02.6100
13
Walter Hansson
Sävast Ski Team IF
4:31.27000
+1:02.6100
15
Arvid Welin
Ersnäs IF
5:15.31400
+1:46.10500
-
Jesper Lundholm
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
Jens Bergström
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
André Uusitalo
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Albert Marjeta
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
David Lantto
Gällivare SK
23:59:59.8639800
D 8
0.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
-
Adina Aidanpää
Sunderby SK
-
Delia Aidanpää
Sunderby SK
-
Thea Berglund
Bodens SK
-
Alice Broström
Sävast Ski Team IF
-
Alice Brännström
Sävast Ski Team IF
-
Vilma Gunnari
Sävast Ski Team IF
-
Elin Hansson
Sävast Ski Team IF
-
Emilia Hansson
Sävast Ski Team IF
-
Irma Ingvarsson
Luleå Gjutarens IF
-
Agnes Isaksson
Sävast Ski Team IF
-
Nora Jansson
Bodens SK
-
Sally Johansson
Jukkasjärvi IF
-
Tyra Johansson
Jukkasjärvi IF
-
Vega Oja
Jukkasjärvi IF
-
Evelina Paulin
Bodens SK
-
Anni Raappana
Sävast Ski Team IF
-
Selma Snell
Sävast Ski Team IF
-
Ellinore Sparf
Åkersberga SK
-
Minna Turesson
Luleå Gjutarens IF
-
Ester Törngren
Sävast Ski Team IF
-
Ellen Virding
Bodens SK
-
Ellen Lundholm
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
Elin Brännström
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
H 8
0.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
-
Emil Brännström
Sävast Ski Team IF
-
Alexander Danielsson
Sävast Ski Team IF
-
Oscar Edman
Sävast Ski Team IF
-
Ruben Eriksson
Brändöns IF
-
Elias Karlsson
Brändöns IF
-
Martin Larsson
Älvsby IF SK
-
Felix Nordgren
Sävast Ski Team IF
-
Hampus Ovefalk
Sävast Ski Team IF
-
Alex Sandström
Sävast Ski Team IF
-
Jack Sandström
Sävast Ski Team IF
-
Leo Welin
Ersnäs IF
-
Nils Welin
Ersnäs IF
-
Viktor Juhojuntti
No Club
23:59:59.8639800
-
Edvin Nilsson
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)