Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
ICA-Loppet
2015-02-14
Deltävling i
Jemtland Ski Tour 2015
<<< Flyktingloppet
Haldo Hansson >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Britta Johansson Norgren
Sollefteå Skidor IF
2:05:27.752640
80.5p
2
Laila Kveli
Lierne IL
2:05:34.753340
+7.600
80.4p
3
Frida Hallquist
Åsarna IK
2:07:52.767150
+2:25.14410
78.6p
4
Sofie Elebro
IFK Umeå
2:10:16.781570
+4:49.28830
76.9p
5
Lisa K Svensson
Åsarna IK
2:16:19.817820
+10:51.65080
72.8p
6
Sara Hallquist
Åsarna IK
2:16:22.818110
+10:54.65370
72.7p
7
Lisa Dahl
Offerdals SK
2:16:41.820040
+11:14.67300
72.5p
8
Linda Danvid-malm
IFK Umeå
2:16:47.820640
+11:20.67900
72.5p
9
Anna-Carin Söderström
Malungs IF
2:18:38.831740
+13:11.79000
71.3p
10
Ida Indahl
Offerdals SK
2:21:02.846100
+15:34.93360
69.8p
11
Jennie Jirhed
Östersunds SK
2:25:11.871010
+19:43.118270
67.5p
12
Anna Maria Nilsson
Biathlon Östersund IF
2:29:46.898530
+24:18.145790
65.0p
13
Helena Ekholm
I21 IF
2:34:25.926400
+28:57.173660
62.7p
14
Julie Gausen
Inderøy IL
2:35:18.931770
+29:51.179030
62.3p
15
Lena Gavelin
Trångsvikens IF
2:35:47.934650
+30:20.181910
62.1p
16
Ilona Lusth
Åsarna IK
2:36:09.936810
+30:41.184070
61.9p
17
Anna Winther
Svegs IK
2:41:59.971800
+36:31.219060
59.3p
18
Anna Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:42:00.971900
+36:32.219160
59.3p
19
Anna Rindborg
Funäsdalens IF
2:45:38.993740
+40:11.241000
57.8p
20
Emma Östberg
Funäsdalens IF
2:53:24.1040300
+47:56.287560
54.8p
21
Charlotta Nilsson
Frösö IF
2:54:03.1044240
+48:36.291500
54.5p
22
Frida Hansson
Lillhärdals IF
2:54:56.1049500
+49:28.296760
54.2p
23
Angelika Svedberg
ÅS IL
3:01:18.1087700
+55:50.334960
52.0p
24
Marie Simonssson
Landöns IF
3:05:48.1114710
+1:00:20.361970
50.6p
25
Karin Stenlund
Svanaby SK
3:07:39.1125840
+1:02:12.373100
50.0p
26
Elin Mattsson
Östersunds SK
3:09:15.1135400
+1:03:47.382660
49.5p
27
My Jonsson
Nälden
3:17:14.1183390
+1:11:47.430650
47.3p
28
Monica Eriksson
Myssjö-Ovikens IF
3:19:51.1199010
+1:14:23.446270
46.6p
29
Ida Sjölund
Östersunds SK
3:29:39.1257860
+1:24:12.505120
44.1p
30
Karolina Engrund
Åsarna IK
3:32:13.1273210
+1:26:45.520470
43.5p
31
Hanna Åslund Myhr
Älvros IK
3:53:45.1402470
+1:48:18.649730
39.1p
-
Linn Berntsson
Karlstad
23:59:59.8639800
-
D 35
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Irene Åslund
Lillhärdals IF
2:32:46.916560
63.5p
2
Eva Sandberg
Bodsjöböle SK
2:57:39.1065840
+24:52.149180
53.3p
3
Martha Semrén
ÅS IL
3:02:53.1097230
+30:06.180570
51.5p
4
Erica Ajax
Östersunds SK
3:08:41.1132080
+35:55.215420
49.7p
5
Stina Taugböl
Orsa SK
3:13:55.1163400
+41:08.246740
48.2p
6
Ketty Engrund
Åsarna IK
3:32:13.1273290
+59:27.356630
43.5p
7
Veronica Bäckman
Brunflo IF
3:53:46.1402590
+1:21:00.485930
39.1p
-
Linda Eriksson
Spikbodarnas IK
23:59:59.8639800
-
D 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lena Höjlind Eriksson
IFK Mora SK
2:39:18.955780
60.5p
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jerry Ahrlin
Biathlon Östersund IF
1:52:59.677800
91.7p
2
Oscar Kardin
Östersunds SK
1:53:00.677990
+1.90
91.7p
3
Johan Häggström
Kalix SK
1:54:20.685950
+1:21.8050
90.3p
4
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
1:54:21.686050
+1:22.8150
90.3p
5
Johan Lövgren
Vännäs SK
1:54:25.686400
+1:26.8500
90.3p
6
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
1:54:27.686610
+1:28.8710
90.2p
7
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:57:12.703100
+4:13.25200
87.6p
8
Robin Bryntesson
Sollefteå Skidor IF
1:57:30.704940
+4:31.27040
87.3p
9
Carl Olander
IK Stern
1:57:49.706810
+4:50.28910
87.0p
10
Håkan Emilsson
Offerdals SK
1:59:00.713960
+6:01.36060
85.9p
11
Johan Persson
Järpens SK
1:59:27.716640
+6:28.38740
85.5p
12
Andre Jakobsson
Östersunds SK
1:59:46.718520
+6:47.40620
85.3p
12
Petter Engdahl
Östersunds SK
1:59:46.718520
+6:47.40620
85.3p
14
Eric Simonsson
Landöns IF
2:00:28.722720
+7:29.44820
84.6p
15
Patrik Bergman
Svegs IK
2:00:29.722810
+7:30.44910
84.6p
16
Simon Lageson
Åsarna IK
2:01:32.729110
+8:33.51210
83.7p
17
Emil Persson
Östersunds SK
2:01:52.731100
+8:53.53200
83.4p
18
Emil Svensson
Åsarna IK
2:02:11.733060
+9:12.55160
83.2p
19
Espen Kveli
Lierne IL
2:04:40.747950
+11:41.70050
81.1p
20
Martin Emilsson
Offerdals SK
2:06:12.757130
+13:13.79230
79.9p
21
Nils Persson
Östersunds SK
2:07:48.766700
+14:49.88800
78.7p
22
Fredrik Göransson
Åsarna IK
2:07:52.767110
+14:53.89210
78.6p
23
Thomas Strid
IFK Mora SK
2:08:00.767920
+15:01.90020
78.5p
24
Albin Andersson
Hyssna IF
2:08:24.770350
+15:25.92450
78.2p
25
Pär Wedin
Garphyttans IF
2:10:07.780690
+17:08.102790
77.0p
26
Stein Otto Bjørkeng
Leirådal Il
2:10:13.781260
+17:14.103360
76.9p
27
Sven Emil Wallin
Trångsvikens IF
2:10:45.784420
+17:46.106520
76.5p
28
Björn Haring
Östersunds SK
2:11:26.788500
+18:27.110600
76.1p
29
Børje Cato Moen
Team MN Byggservice
2:12:09.792870
+19:10.114970
75.5p
30
Mattias Elg
Åre Längdskidklubb
2:14:02.804160
+21:03.126260
74.3p
31
Marcus Carlén
Bodsjöböle SK
2:15:22.812180
+22:23.134280
73.4p
32
Henrik Svelander
Dövelsås Jaktlag
2:15:27.812680
+22:28.134780
73.3p
33
Robert Starck
Lofsdalens SK
2:17:22.824140
+24:23.146240
72.1p
34
Roger Hållstrand
Åre Längdskidklubb
2:17:23.824270
+24:24.146370
72.1p
35
Andreas Grann
Sunne SLF
2:17:38.825790
+24:39.147890
71.9p
36
Mats Jonasson
IFK Strömsund
2:18:24.830370
+25:25.152470
71.4p
37
Eric Wåglin
Axa SC
2:19:58.839730
+26:59.161830
70.5p
38
Henrik Dahlén
Tynderö IK
2:20:21.842010
+27:22.164110
70.3p
39
Martin Landgren
Falköpings AIK SK
2:20:50.844930
+27:51.167030
70.0p
40
Kasper Fjellner
Åre Längdskidklubb
2:23:47.862680
+30:48.184780
68.2p
41
Jesper Daabach
Åsarna IK
2:23:53.863260
+30:54.185360
68.2p
42
Anders Nordin
Lucksta IF
2:26:15.877440
+33:16.199540
66.9p
43
Patrik Lundgren
Landöns IF
2:28:27.890680
+35:28.212780
65.7p
44
Gunnar Nylander
Åsarna IK
2:28:51.893030
+35:52.215130
65.5p
45
Martin Persson
Axa SC
2:31:02.906120
+38:03.228220
64.4p
46
Niklas Persson
Hede SK
2:31:27.908680
+38:28.230780
64.2p
47
Rolf Fasth
Östersunds SK
2:31:41.910000
+38:42.232100
64.1p
48
Jonny Nordmann
Aspås IF
2:32:07.912630
+39:08.234730
63.8p
49
Lars Theland
Jämtkraft IF
2:32:51.917090
+39:52.239190
63.5p
50
Erik Eriksson
Svegs IK
2:35:05.930460
+42:06.252560
62.4p
51
Björn Eriksson
Axa SC
2:40:10.960960
+47:11.283060
60.1p
52
Emil Binsell-Gerdin
Njord
2:42:11.973010
+49:12.295110
59.2p
53
Kristoffer Bergner
Axa SC
2:42:48.976740
+49:49.298840
58.9p
54
Håkan Danielsson
Dala XC Ski Team
2:43:54.983390
+50:55.305490
58.5p
55
Daniel Schalander
Axa SC
2:44:43.988290
+51:44.310390
58.1p
56
Dan Stensen
MB BIL
2:46:50.1000960
+53:51.323060
57.3p
57
Markus Pantzar
Axa SC
2:48:13.1009240
+55:14.331340
56.7p
58
Roger Kamskog
Storhogna SK
2:48:39.1011840
+55:40.333940
56.6p
59
Gustav Sandström
Vålådalen SK
2:49:35.1017490
+56:36.339590
56.2p
60
Peder Larsson
Junsele IF
2:50:08.1020780
+57:09.342880
56.0p
61
Mattias Decker
Torpshammars IF
2:50:12.1021140
+57:13.343240
56.0p
62
Joakim Nordlund
Klövsjö Alpina
2:51:08.1026770
+58:09.348870
55.6p
63
Andreas Lindström
Östersunds SK
2:51:54.1031370
+58:55.353470
55.3p
64
Joel Grundström
Östersunds SK
2:52:53.1037290
+59:54.359390
55.0p
65
Martin Palm
Axa SC
2:53:49.1042850
+1:00:50.364950
54.6p
66
Egon Kvarnlöf
Offerdals SK
2:53:54.1043390
+1:00:55.365490
54.6p
67
Michael Ärfström
Funäsdalens IF
2:54:37.1047680
+1:01:38.369780
54.3p
68
Johannes Kirksaether
Strindheim IL
2:55:33.1053280
+1:02:34.375380
54.0p
69
Sverker Högbom
Axa SC
2:55:49.1054820
+1:02:50.376920
53.9p
70
Henrik Sekander
Gäddede SK
2:59:03.1074260
+1:06:04.396360
52.8p
71
Mikael Kvarnlöf
Anvågens SK
3:00:56.1085560
+1:07:57.407660
52.2p
72
Martin Lund
ÅS IL
3:01:35.1089450
+1:08:36.411550
51.9p
73
Jan-Olof Berglin
Åsarna IK
3:03:16.1099570
+1:10:17.421670
51.4p
74
Göran Heidenvall
Brunflo IF
3:05:57.1115670
+1:12:58.437770
50.5p
75
Johan Plöen
Östersund
3:06:00.1115980
+1:13:01.438080
50.5p
76
Jan Molde
Östersund
3:09:16.1135500
+1:16:17.457600
49.5p
77
Ronny Olofsson
Myssjö-Ovikens IF
3:09:57.1139680
+1:16:58.461780
49.3p
78
Jonas Blom
Jormvattnets IF
3:12:03.1152210
+1:19:04.474310
48.7p
79
Lars Frank
Content Innovation
3:14:35.1167410
+1:21:36.489510
48.0p
80
Robert Dahlin
Brunflo IF
3:16:21.1178050
+1:23:22.500150
47.5p
81
Lars Kirksaeter
Axa SC
3:16:33.1179220
+1:23:34.501320
47.5p
82
Juhani Karanta
Folksamkamraterna
3:17:32.1185100
+1:24:33.507200
47.2p
83
Karl-Erik Eriksson
Fränsta IK
3:19:11.1195070
+1:26:12.517170
46.7p
84
Lukas Sondell
Hägglunds Ski Team SK
3:25:20.1231940
+1:32:21.554040
45.2p
85
Viktor Högbom
Axa SC
3:26:03.1236250
+1:33:04.558350
45.0p
86
Anders Olofsson
Ragunda IF
3:30:44.1264330
+1:37:45.586430
43.9p
87
Rahul Kumar
Östersunds SK
3:30:47.1264670
+1:37:48.586770
43.9p
88
Marcus Norlund
Östersunds SK
3:36:15.1297410
+1:43:16.619510
42.6p
89
Peter Thor
Åsarna IK
3:40:12.1321180
+1:47:13.643280
41.8p
90
Emil Kårvik
Svenstavik
3:40:14.1321330
+1:47:15.643430
41.7p
91
Magnus Hansson
Östersund
3:42:29.1334890
+1:49:30.656990
41.3p
-
Viktor Brännmark
Bodens SK
23:59:58.8639700
-
-
Hampus Lindblom
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Arvid Forss
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Stig Eriksson
Svegs IK
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Backman
Biathlon Östersund IF
23:59:59.8639800
-
-
Johnny Oftedal
Karlstad
23:59:59.8639800
-
H 35
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Erik Olofsson
Biathlon Östersund IF
2:00:28.722730
84.6p
2
Mikael Andersson G
ÅS IL
2:15:21.812070
+14:53.89240
73.4p
3
Fredrik Olofsson
Östersunds SK
2:16:40.819940
+16:12.97110
72.5p
4
Thomas Tänglander
Östersunds SK
2:18:32.831130
+18:03.108300
71.4p
5
Ralf Andersson
Hotings IF
2:26:01.876090
+25:33.153260
67.0p
6
Patrik Finn
Östersunds SK
2:26:18.877790
+25:50.154960
66.8p
7
Anders Olofsson
Nälden
2:30:06.900550
+29:38.177720
64.8p
8
Stefan Carlsson
Västerås Skidklubb
2:32:20.913970
+31:52.191140
63.7p
9
Patrik Norberg
Trångsvikens IF
2:33:35.921420
+33:06.198590
63.1p
10
Ulrich Wahlström
IFK Strömsund
2:34:53.929200
+34:24.206370
62.5p
11
Stefan Ajax
Rörösjöns IK
2:37:38.945730
+37:09.222900
61.2p
12
Jörgen Svedin
Åsarna IK
2:38:41.952010
+38:12.229180
60.7p
13
Kristoffer Janze
Funäsdalens IF
2:47:57.1007640
+47:29.284810
56.8p
14
Magnus Bergström
Östersunds SK
2:48:32.1011180
+48:04.288350
56.6p
15
Hans Nordell
Lillhärdals IF
2:50:23.1022250
+49:55.299420
55.9p
16
Peter Göransson
Åsarna IK
2:52:29.1034840
+52:01.312010
55.1p
17
Roger Pettersson
Brunflo IF
2:53:43.1042220
+53:14.319390
54.7p
18
Fredrik Bothén
Nacka Värmdö SK
3:09:51.1139060
+1:09:23.416230
49.4p
19
Anders Lodin
Föreningen IKJ Haninge
3:19:01.1194020
+1:18:32.471190
46.8p
20
Karl-Erik Johansson
ÅS IL
3:24:31.1227020
+1:24:02.504190
45.4p
-
Anders Lindroos
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Tomas Sundström
Bilcenter Jämtland
23:59:59.8639800
-
-
Rickard Alte
Bromma
23:59:59.8639800
-
H 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Persson
Östersunds SK
2:17:20.823900
72.1p
2
Peter Spångberg
IF Berguven
2:19:25.836480
+2:05.12480
70.8p
3
Per Busk
Lillhärdals IF
2:20:50.844940
+3:30.20940
70.0p
4
BO Göransson
Åsarna IK
2:29:17.895690
+11:57.71690
65.3p
5
Kalle Lennartsson
Vattudalens Ldk
2:38:25.950440
+21:05.126440
60.9p
6
Pär Hylback
Östersunds SK
2:45:40.993930
+28:20.169930
57.8p
7
Anders Solin
Sollefteå Skidor IF
2:45:46.994570
+28:26.170570
57.7p
8
Bengt Hemmingsson
Bodsjöböle SK
2:48:59.1013810
+31:39.189810
56.4p
9
Jan Peter Magnusson
Kälens SK
2:49:34.1017390
+32:14.193390
56.2p
10
Johan Wachtmeister
Åsarna IK
2:52:28.1034790
+35:08.210790
55.1p
11
Ulf Bengtsson
Aspås IF
2:53:02.1038130
+35:42.214130
54.9p
12
Morgan Skogh
Länsförsäkringar IF
2:55:59.1055810
+38:39.231810
53.9p
13
Harry Tängmark
IFK Strömsund
3:09:22.1136140
+52:02.312140
49.5p
14
Per-erik Decker
Torpshammars IF
3:19:42.1198130
+1:02:22.374130
46.6p
15
Henry Göransson
Åsarna IK
3:34:43.1288290
+1:17:23.464290
43.0p
16
Fredrik Nilert
Åsarna IK
3:35:33.1293210
+1:18:13.469210
42.8p
-
Jörgen Edvinsson
Myssjö-Ovikens IF
23:59:59.8639800
-
H 60
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Auvo Dufva
Åsarna IK
2:26:17.877600
66.9p
2
Stefan Andersson
Brunflo IF
2:35:31.933050
+9:14.55350
62.2p
3
Max Rindborg
IFK Falun
2:45:50.994980
+19:33.117280
57.7p
D 21
17km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jenny Solin
Sollefteå Skidor IF
53:08.318720
75.3p
2
Moa Molander Kristiansen
Domnarvets GOIF
53:08.318750
+0
75.3p
3
Signe Rosenberg
Duveds IF
53:09.318860
+1.40
75.3p
4
Mathilda Ruus
Åsarna IK
54:26.326520
+1:18.7700
73.4p
5
Eva Johansson
Linköpings SK
55:13.331200
+2:04.12380
72.3p
6
Johanna Albertsson
Stuguns SOK Gjurd
56:04.336330
+2:56.17510
71.2p
7
Jenny Larsson
Luleå Gjutarens IF
56:17.337680
+3:09.18860
70.9p
8
Vendela Westin
Sollefteå Skidor IF
56:20.337930
+3:12.19110
70.8p
9
Emma Persson
Hudiksvalls IF
57:46.346590
+4:38.27770
68.9p
10
Emma Jonsson
Åsarna IK
59:16.355500
+6:07.36680
67.1p
11
Ellionore Bäckman
Hede SK
1:02:10.372970
+9:02.54150
63.8p
12
Anna Lena Blomdahl
Hybo AIK
1:05:38.393770
+12:30.74950
60.3p
13
Anne Lie Åslund
Åsarna IK
1:05:40.393980
+12:32.75160
60.2p
14
Isabelle Hallquist
Åsarna IK
1:09:28.416740
+16:20.97920
56.8p
15
Felicia Hägg
Östersunds SK
1:10:55.425430
+17:47.106610
55.6p
16
Kristin Björfeldt
Sweden
1:13:28.440710
+20:19.121890
53.6p
17
Ulrika Sundström
Dvärsätt
1:19:06.474530
+25:58.155710
49.6p
18
Vanja Amrén
Ragunda IF
1:19:33.477200
+26:24.158380
49.3p
19
Josefine Nyström
Östersund
1:20:36.483560
+27:28.164740
48.6p
Logga in för att slippa de här annonserna
20
Kristina Åsén
Östersund
1:20:52.485110
+27:43.166290
48.5p
21
Malla Olsson
Hede SK
1:23:28.500770
+30:20.181950
46.9p
22
Mirelle Strandberg
Tullus Sg
1:23:30.500950
+30:22.182130
46.9p
23
Torunn Holgersson
Åsarna IK
1:23:47.502690
+30:39.183870
46.7p
24
Eva Hägesten
Sollefteå SK
1:24:47.508680
+31:39.189860
46.1p
25
Ann-mari Olzon Eklund
Jädraås AIK
1:25:17.511650
+32:09.192830
45.9p
26
Anna Nilsson
Peab Bedriftsidrettslag
1:26:55.521400
+33:46.202580
45.0p
27
Veronica Karlsson
Axa SC
1:27:28.524720
+34:20.205900
44.7p
28
Lina Åslund
Hedesunda IF
1:32:21.554040
+39:13.235220
42.2p
29
Susanne Åslund
Hedesunda IF
1:32:22.554140
+39:14.235320
42.2p
30
Helena Olsson
Dvärsätt
1:32:47.556630
+39:39.237810
42.0p
31
Therese Martebo
Fjällgymnasiet
1:32:49.556890
+39:41.238070
42.0p
32
Kerstin Sjöberg
Sundsvalls SLK
1:38:51.593080
+45:43.274260
39.4p
33
Anna Granlöf
Häggenås SK
1:39:57.599650
+46:49.280830
38.9p
34
Anna Olofsson
Åsarna IK
1:44:46.628540
+51:38.309720
37.1p
35
Pernilla Kumpulainen
Krokoms Mck
1:48:37.651600
+55:28.332780
35.7p
36
Birgitta Rhodin
FUB
1:56:10.696900
+1:03:01.378080
33.3p
37
Ingrid Sundin
Hallens SK
1:58:41.712050
+1:05:33.393230
32.6p
-
Evelina Bångman
Offerdals SK
23:59:59.8639800
-
-
Emma Backén
Svegs IK
23:59:59.8639800
-
-
Maria Jonasson
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
-
Ida Hallquist
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
H 21
17km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Eddie Edström
Stockviks SF
46:06.276540
87.6p
2
Olof Roos
Östersunds SK
46:06.276550
+0
87.6p
3
Torben Svensson
Järpens SK
46:08.276700
+1.60
87.6p
4
Gustav Nilsson
Njutångers IF SK
46:08.276730
+1.90
87.6p
4
Olof Jonsson
Duveds IF
46:08.276730
+1.90
87.6p
6
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
46:09.276840
+3.200
87.5p
7
Henrik Ottosson
Åsarna IK
46:10.276930
+3.290
87.5p
8
Gabriel Hallquist
Åsarna IK
46:10.276970
+4.330
87.5p
9
Jonathan Grahn
Hudiksvalls IF
46:33.279210
+26.2570
86.7p
10
Elias Dahl
Offerdals SK
46:43.280210
+36.3570
86.4p
11
Gustav Rotvold
Åsarna IK
46:46.280530
+39.3890
86.3p
12
Carl Rotvold
Åsarna IK
46:48.280720
+41.4080
86.2p
13
Fredrik Arnberg
Stockviks SF
47:25.284450
+1:19.7810
85.0p
14
Konrad Mattsson Myhr
Funäsdalens IF
48:57.293620
+2:50.16980
82.2p
15
Erik Strindlund
Östersunds SK
49:12.295110
+3:05.18470
81.8p
16
Jonatan Engdahl
Domnarvets GOIF
49:14.295310
+3:07.18670
81.7p
17
John Leander
Åsarna IK
50:19.301890
+4:13.25250
79.8p
18
Jesper Thor
Åsarna IK
51:17.307660
+5:11.31020
78.2p
19
Arvid Jonsson
Duveds IF
51:38.309760
+5:32.33120
77.6p
20
Arvid Vänn
Stockviks SF
51:41.310020
+5:34.33380
77.6p
21
Jon Lund Kempe
Kramfors Alliansen
51:45.310490
+5:39.33850
77.4p
22
Emil Bennermo
Hybo AIK
51:47.310670
+5:41.34030
77.4p
23
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
51:52.311120
+5:45.34480
77.3p
24
Tobias Olsson
Åsarna IK
52:15.313480
+6:09.36840
76.7p
25
Viktor Jonsson
Åsarna IK
52:47.316620
+6:40.39980
75.9p
26
Sven Leander
Åsarna IK
53:09.318810
+7:02.42170
75.3p
27
Jesper Tottie
Störd och stolt
53:47.322680
+7:41.46040
74.3p
28
Albert Jónsson
Sfí
55:09.330810
+9:02.54170
72.4p
29
Markus Grann
Sunne SLF
56:55.341440
+10:49.64800
70.0p
30
Kasper Wiken
Åsarna IK
57:52.347110
+11:45.70470
68.8p
31
Håkan Lageson
Åsarna IK
58:03.348260
+11:57.71620
68.6p
32
Henrik Millestu
Utrikes SK
59:11.355050
+13:05.78410
67.2p
33
Axel Åslund
Hedesunda IF
1:00:07.360620
+14:00.83980
66.1p
34
Oscar Lindgren
Hägglunds Ski Team SK
1:00:09.360890
+14:03.84250
66.0p
35
Martin Göransson
Ås
1:00:46.364540
+14:40.87900
65.4p
36
Karl Sterner
Rörösjöns IK
1:04:31.387090
+18:25.110450
61.4p
37
Marcus Hjortsfeldt
Östersunds SK
1:04:32.387190
+18:26.110550
61.3p
38
Kjell Jonsson
Nordannäldens IK
1:04:58.389710
+18:51.113070
60.9p
39
Sumiya Masato
Japan
1:05:48.394790
+19:42.118150
60.1p
40
Nils-Peter Kling
Sweden
1:05:50.394910
+19:43.118270
60.1p
41
Andreas Björns
Hede SK
1:06:23.398200
+20:16.121560
59.6p
42
Tommy Lahdenperä
Undersåkers IF
1:07:53.407260
+21:47.130620
58.2p
43
Måns Eriksson
Spikbodarnas IK
1:07:54.407350
+21:48.130710
58.2p
44
Roger Grann
Sunne SLF
1:07:57.407690
+21:51.131050
58.1p
45
Lennart Åslund
Hedesunda IF
1:08:41.412090
+22:35.135450
57.5p
46
Lars-Erik Bäckman
Hede SK
1:09:35.417420
+23:28.140780
56.7p
47
Ingemar Sterner
Rörösjöns IK
1:09:38.417740
+23:31.141100
56.6p
48
Rune Åslund
Åsarna IK
1:10:49.424880
+24:43.148240
55.6p
49
Karaki Yuki
Japan
1:13:22.440190
+27:16.163550
53.6p
50
Olof Roos
Gräftåvallens SK
1:13:26.440540
+27:19.163900
53.6p
51
Hampus Millestu
Utrikes SK
1:13:28.440780
+27:22.164140
53.6p
52
Jörn Öhrnell
Åsarna IK
1:14:19.445860
+28:13.169220
52.9p
53
Göran Johansson
Tvärreds IF
1:15:05.450430
+28:58.173790
52.4p
54
Einar Larsson
IF Livskvalité
1:17:04.462370
+30:58.185730
50.9p
55
Niclas Lundgren
Fjällgymnasiet
1:18:29.470850
+32:23.194210
50.0p
56
Jakob Gyllenbåga
Störd och stolt
1:20:33.483250
+34:27.206610
48.7p
57
Ola Lindgren
FUB
1:20:34.483360
+34:28.206720
48.6p
58
Kjell Olofsson
Åsarna IK
1:23:39.501810
+37:32.225170
46.8p
59
Urban Johansson
Tvärreds IF
1:24:34.507370
+38:28.230730
46.3p
60
Torbjörn Hägesten
Ragunda IF
1:24:46.508570
+38:40.231930
46.1p
61
Erik Färnlund
Hede
1:25:24.512330
+39:17.235690
45.8p
62
Oskar Gyllenbåga
Störd och stolt
1:35:53.575290
+49:47.298650
40.6p
63
Mats Eriksson
Störd och stolt
1:36:06.576580
+50:00.299940
40.5p
64
Tomas Lindgren
Störd och stolt
2:03:22.740130
+1:17:15.463490
31.3p
65
Daniel Raush
Störd och stolt
2:03:27.740610
+1:17:20.463970
31.3p
-
Max Novak
Offerdals SK
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Hägesten
Sollefteå Skidor IF
23:59:59.8639800
-
-
Ludvig Karlsson
Järpens SK
23:59:59.8639800
-
-
Olof Vahlström
Fjällgymnasiet
23:59:59.8639800
-
-
Jakob Tholander
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
D 21
6km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tilda Malmgren
Åsarna IK
25:46.154550
57.2p
2
Nelly Enmark
Sweden
26:31.159050
+45.4400
55.1p
3
Emma Åsberg
Duveds IF
27:05.162430
+1:18.7780
53.6p
4
Elise Ryder Wikén
Skålan
29:27.176610
+3:40.21960
48.2p
5
Klara Göransson
Åsarna IK
29:57.179660
+4:11.25010
47.2p
6
Meja Engrund
Åsarna IK
31:13.187280
+5:27.32630
44.8p
7
Jenny Eriksson
Åsarna IK
31:52.191120
+6:05.36470
43.7p
8
Tilda Andersson
Åsarna IK
32:41.196020
+6:54.41370
42.3p
9
Frida Eriksson
Åsarna IK
32:41.196040
+6:54.41390
42.3p
10
Elsa Malmgren
Åsarna IK
32:54.197390
+7:08.42740
42.0p
11
Selma Zachrisson
Litsbygdens SK
33:22.200100
+7:35.45450
41.3p
12
Anna Johansson
Åsarna IK
35:09.210890
+9:23.56240
38.7p
13
Elin Zachrisson
Litsbygdens SK
35:55.215470
+10:09.60820
37.8p
14
Enya Daabach
Åsarna IK
37:30.224910
+11:43.70260
35.9p
15
Lena Daabach
Hede SK
37:55.227420
+12:08.72770
35.4p
16
Erika Öhrnell
Åsarna IK
39:12.235120
+13:25.80470
34.0p
17
Ann Louise Morin
Åsarna IK
39:40.237980
+13:54.83330
33.5p
18
Emilia Dahlgren
Myssjö-Ovikens IF
40:31.243010
+14:44.88360
32.7p
19
Pernilla Löfquist Wedin
Garphyttans IF
40:41.244040
+14:54.89390
32.6p
20
Lovisa Danielsson
Störd och stolt
42:49.256800
+17:02.102150
30.7p
21
Ida Hallquist
Störd och stolt
42:49.256810
+17:02.102160
30.7p
22
Stina Eriksson
Åsarna IK
46:06.276530
+20:19.121880
28.2p
23
Troja Flodén
Brånan
47:07.282610
+21:20.127960
27.5p
24
Tuva Wallström
Brunflo IF
47:25.284470
+21:39.129820
27.3p
25
Tuva-Li Hansson
Vemdalens IF
47:27.284600
+21:40.129950
27.3p
26
Jennifer Tjärnberg
Vemdalens IF
47:27.284640
+21:40.129990
27.3p
27
Åsa Karlström-S
Skålan
51:18.307760
+25:32.153110
24.9p
28
Amanda Hultgren
Fjällgymnasiet
54:12.325190
+28:26.170540
23.4p
29
Ada Zakrisson
Åsarna IK
55:40.333920
+29:53.179270
22.7p
30
Samanta Dike
Åsarna IK
55:47.334600
+30:00.179950
22.7p
31
Ella Wallström
Brunflo IF
56:07.336670
+30:21.182020
22.5p
32
Sofie Wallström
Brunflo IF
56:09.336860
+30:23.182210
22.5p
33
Julia Lindberg
Åsarna IK
1:02:47.376640
+37:00.221990
19.9p
34
Åsa Handler
Åsarna IK
1:25:23.512220
+59:36.357570
14.2p
35
Kristina Göransson
Störd och stolt
1:32:07.552630
+1:06:20.397980
13.1p
36
Malin Andrén
Störd och stolt
1:45:45.634460
+1:19:59.479810
11.3p
37
Veronica Göransson
Åsarna IK
1:58:15.709410
+1:32:28.554760
10.1p
-
Marianne Kortesoja
Sweden
23:59:59.8639800
-
-
Mia Engrund
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Elina Göransson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
H 21
6km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Rikard Westin
Sollefteå Skidor IF
23:40.141990
63.9p
2
Jens Hägesten
Sollefteå Skidor IF
25:15.151460
+1:34.9370
58.7p
3
William Lindgren
Hägglunds Ski Team SK
26:48.160740
+3:07.18650
54.3p
4
Wilhelm Dabach
Åsarna IK
27:01.162010
+3:20.19920
53.8p
5
Alfons Wedin
Garphyttans IF
27:29.164820
+3:48.22730
52.6p
6
Ludvig Millestu
Utrikes SK
28:53.173290
+5:13.31200
49.4p
7
Tim Wikén
Åsarna IK
29:22.176130
+5:41.34040
48.4p
8
Sven-Eric Dahlgren
Myssjö-Ovikens IF
29:59.179850
+6:18.37760
47.1p
9
Ebbe Zachrisson
Litsbygdens SK
30:12.181120
+6:31.39030
46.7p
10
Daniel Gideonsson
Litsbygdens SK
30:12.181150
+6:31.39060
46.7p
11
Anton Olsson
Åsarna IK
30:35.183480
+6:54.41390
45.9p
12
Stefan Eriksson
Berg
31:52.191120
+8:11.49030
43.7p
13
Fredrik Malmgren
Åsarna IK
32:54.197370
+9:13.55280
42.0p
14
Adam Björns
Hede SK
33:14.199360
+9:33.57270
41.5p
15
Tomas Persson
Åsarna IK
34:23.206210
+10:42.64120
39.8p
16
Anders Johansson
Berg
35:09.210860
+11:28.68770
38.8p
17
Lukas Lindberg
Åsarna IK
36:17.217600
+12:36.75510
37.3p
18
Ante Sivertsson
Skålan
38:02.228160
+14:21.86070
35.3p
19
Tommy Sivertsson
Skålan
38:03.228210
+14:22.86120
35.3p
20
Thomas Norenius
Brånan
39:30.236950
+15:49.94860
33.7p
21
Ecke Högström
Åsarna IK
39:38.237710
+15:57.95620
33.6p
22
Anton Nordgren
Åsarna IK
40:08.240720
+16:27.98630
33.1p
23
Anders Nordgren
Åsarna IK
40:09.240890
+16:29.98800
33.1p
24
Evald Dahlgren
Myssjö-Ovikens IF
40:31.243000
+16:50.100910
32.7p
25
Linus Wedin
Garphyttans IF
40:40.243990
+17:00.101900
32.6p
26
Martin Liljedahl
Fjällgymnasiet
41:25.248410
+17:44.106320
31.9p
27
Zakris Handler
Åsarna IK
42:33.255210
+18:52.113120
30.9p
28
Erik Olofsson
Lucksta IF
43:02.258100
+19:21.116010
30.5p
29
Ludvig Hultgren
Fjällgymnasiet
44:13.265270
+20:32.123180
29.6p
30
Henry Wallström
Åsarna IK
46:07.276640
+22:26.134550
28.2p
31
Håkan Flodén
Brånan
47:06.282570
+23:25.140480
27.5p
32
Ernst Tjärnberg
Vemdalens IF
47:29.284810
+23:48.142720
27.2p
33
Albin Göransson
Åsarna IK
50:38.303760
+26:57.161670
25.3p
34
Mattis Sivertsson
Skålan
51:18.307780
+27:37.165690
24.9p
35
Erik Engström
Vigge
55:42.334170
+32:01.192080
22.7p
36
Herman Göransson
Åsarna IK
56:07.336600
+32:26.194510
22.5p
37
Vidar Wallström
Brunflo IF
56:26.338570
+32:45.196480
22.4p
38
Tomas Wallström
Brunflo IF
56:28.338700
+32:47.196610
22.4p
39
Teo Andersson
Skålan
1:00:40.363910
+36:59.221820
20.7p
40
Lasse Lindberg
Åsarna IK
1:02:47.376640
+39:06.234550
19.9p
41
Elliot Engrund
Åsarna IK
1:09:00.413960
+45:19.271870
17.9p
42
Kaj Engrund
Åsarna IK
1:09:02.414180
+45:21.272090
17.9p
43
Ante Handler
Åsarna IK
1:25:24.512380
+1:01:43.370290
14.2p
44
Bengt Andrén
Störd och stolt
1:45:50.634910
+1:22:09.492820
11.3p
45
Emil Göransson
Åsarna IK
1:49:31.657000
+1:25:50.514910
10.9p
46
Zeb Andersson
Skålan
1:58:14.709370
+1:34:33.567280
10.1p
-
Ruben Tholander
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Zeke Engrund
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Edvin Mårtensson
Litsbygdens SK
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Mårtensson
Litsbygdens SK
23:59:59.8639800
-
-
Love Tholander
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Fabian Borg
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-