Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tornedalsloppet
2007-03-25
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Suvi Karjaluoto
Oulun Hiihtoseura
2:33:11.919000
65.3p
2
Karin Öhman
Bodens SK
2:35:50.934900
+2:39.15800
64.0p
3
Malin Rensfeldt
Råneå SK
2:40:41.964000
+7:30.44900
61.7p
4
Angelique Blom
Lkab FF
2:50:43.1024200
+17:32.105100
57.4p
5
Eva Mettävainio
Pajala IF
2:57:49.1066800
+24:38.147700
54.8p
6
Kristin Larsson
Överkalix IF
2:59:43.1078200
+26:32.159100
54.1p
7
Anneli Jonsson
Älvsby IF SK
3:07:53.1127200
+34:42.208100
51.4p
8
Britta Tervaniemi
Korpilombolo GIF
3:31:52.1271100
+58:41.352000
44.8p
9
Karoline Westerlund
Team Esplanad
3:35:50.1294900
+1:02:39.375800
43.8p
10
Inger Johansson
Sattajärvi IF
4:09:50.1498900
+1:36:39.579800
37.2p
11
Lidia Carbonetti
S.C. Del Garda A.S.olimpi
4:48:36.1731500
+2:15:25.812400
31.7p
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulf Tingelöf
Kraftstaven Ski Team Förening
2:10:16.781500
79.6p
2
Johan Sandberg
Kraftstaven Ski Team Förening
2:13:32.801100
+3:16.19500
77.2p
3
Bernt Niva
IFK Kiruna
2:14:33.807200
+4:17.25600
76.5p
4
Johan Lintzén
Luleå Gjutarens IF
2:17:40.825900
+7:24.44300
74.4p
5
Heikki Karjaluoto
Oulun Hiihtoseura
2:18:24.830300
+8:08.48700
73.9p
6
Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:19:08.834700
+8:52.53100
73.4p
7
Daniel Dyrander
Bergens IF SK
2:19:36.837500
+9:20.55900
73.1p
8
Isak Savilahti
Gellivare SK
2:21:37.849600
+11:21.68000
71.8p
9
Per Erik Eriksson
Studentidrott
2:24:33.867200
+14:17.85600
70.1p
10
Magnus Lundbäck
Kriminalvårdens IF
2:24:40.867900
+14:24.86300
70.0p
11
Tomas Larsson
Vuollerims SK
2:25:49.874800
+15:33.93200
69.3p
12
Anders Lundbäck
Bergnäsets AIK
2:30:17.901600
+20:01.120000
66.8p
13
Ingemar Enberg
F 21 IF
2:39:05.954400
+28:49.172800
62.4p
14
Christer Johansen
IFK Kiruna
2:39:43.958200
+29:27.176600
62.1p
15
Johan Scott
Aapua IF
2:40:43.964200
+30:27.182600
61.7p
16
Martin Norberg
Kuivakangas SK
2:47:25.1004400
+37:09.222800
58.8p
H 35
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lennart Töyrä
Jukkasjärvi IF
2:16:23.818200
75.2p
2
Mauri Naapanki
Svappavaara Aif
2:24:28.866700
+8:05.48400
70.1p
3
Seppo Koivisto
Lohko
2:32:11.913000
+15:48.94700
65.8p
4
Ulf Lundqvist
Arjeplogs SK
2:33:25.920400
+17:02.102100
65.2p
5
Jan-Erik Svangärd
Pajala IF
2:35:26.932500
+19:03.114200
64.2p
6
Stephan Schaffner
Jalles Tc Umeå
2:36:11.937000
+19:48.118700
63.8p
7
Tomas Sandberg
Antnäs BK
2:42:06.972500
+25:43.154200
61.1p
8
Jörgen Brunström
Bodens SK
3:14:00.1163900
+57:37.345600
49.5p
9
Ulf Fredriksson
Råneå SK
3:16:30.1178900
+1:00:07.360600
48.8p
10
Jonny Weneberg
Kalix SK
4:30:24.1622300
+2:14:01.804000
34.1p
H 40
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Fredrik Enlund
Bodens SK
2:22:22.854100
71.4p
2
Thomas Riström
Postens IF, Luleå
2:27:15.883400
+4:53.29200
68.5p
3
Antti Härkönen
Alatornion Pirkat
2:27:26.884500
+5:04.30300
68.4p
4
Ulf Sandström
Sävast Ski Team IF
2:27:37.885600
+5:15.31400
68.3p
5
Lars Nilsson-Springare
Nattavaaraby SK
2:28:51.893000
+6:29.38800
67.6p
6
Jan Henriksson
Råneå SK
2:29:07.894600
+6:45.40400
67.5p
7
Christer Edlund
Bergnäsets AIK
2:32:14.913300
+9:52.59100
65.8p
8
Jonas Bucht
Lkab FF
2:32:31.915000
+10:09.60800
65.7p
9
Anders Olsson
Jalles Tc Umeå
2:39:21.956000
+16:59.101800
62.3p
10
Lars Sandberg
Antnäs BK
2:39:22.956100
+17:00.101900
62.3p
11
Patrik Stenberg
Luleå Polisen
2:47:23.1004200
+25:01.150000
58.8p
12
Stefan Hannu
Övertorneå IF
2:51:47.1030600
+29:25.176400
57.0p
13
Matz Zingmark
Jalles Tc Umeå
2:55:04.1050300
+32:42.196100
55.8p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 45
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Fredrik Enlund
Bodens SK
2:22:22.854100
71.4p
2
Ulf Sandström
Sävast Ski Team IF
2:27:37.885600
+5:15.31400
68.3p
3
Lars Nilsson-Springare
Nattavaaraby SK
2:28:51.893000
+6:29.38800
67.6p
4
Jan Henriksson
Råneå SK
2:29:07.894600
+6:45.40400
67.5p
5
Christer Edlund
Bergnäsets AIK
2:32:14.913300
+9:52.59100
65.8p
6
Jonas Bucht
Lkab FF
2:32:31.915000
+10:09.60800
65.7p
7
Patrik Stenberg
Luleå Polisen
2:47:23.1004200
+25:01.150000
58.8p
8
Stefan Hannu
Övertorneå IF
2:51:47.1030600
+29:25.176400
57.0p
H 50
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kent Wilsson
Jukkasjärvi IF
2:36:16.937500
63.8p
2
Esa Rantakeisu
Finland
2:39:48.958700
+3:32.21100
62.1p
3
Harry Olli
Postens IF, Luleå
2:41:53.971200
+5:37.33600
61.2p
4
Gunnar Pettersson
OK Vargen
2:54:09.1044800
+17:53.107200
56.1p
5
Christer Johansson
Antnäs BK
3:01:07.1086600
+24:51.149000
53.6p
6
Lars Eriksson
Luleå Kommun
3:04:25.1106400
+28:09.168800
52.5p
7
Raimo Kantolainen
Aavasaksan Urheilijat
3:05:10.1110900
+28:54.173300
52.2p
8
Ingemar Mäki
Lkab FF
3:22:44.1216300
+46:28.278700
47.1p
H 55
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jukka Vasenius
Alatornion Ahjo
2:28:34.891300
67.8p
2
Sune Wiklund
Volvo FK
2:36:50.940900
+8:16.49500
63.5p
3
Leif Stening
Jalles Tc Umeå
2:49:08.1014700
+20:34.123300
58.1p
4
Kullervo Torikka
Karihaaran Karu
2:57:32.1065100
+28:58.173700
54.9p
5
Svante Sandin
Jalles Tc Umeå
3:02:13.1093200
+33:39.201800
53.2p
6
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
3:05:09.1110800
+36:35.219400
52.3p
7
Nils Henrik Allas
Jukkasjärvi IF
3:06:02.1116100
+37:28.224700
52.0p
8
Börje Bromalm
Aapua IF
3:07:02.1122100
+38:28.230700
51.6p
9
Holger Jakobsson
Övertorneå IF
3:11:30.1148900
+42:56.257500
50.3p
10
Börje Öhman
Övertorneå IF
3:11:34.1149300
+43:00.257900
50.2p
H 60
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Malte Kero
Korpilombolo GIF
2:31:21.908000
66.3p
2
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:33:24.920300
+2:03.12200
65.2p
3
Leif Larsson
Team Esplanad
2:42:39.975800
+11:18.67700
60.8p
4
Onni Tiiperi
Huddinge SK LF
2:42:53.977200
+11:32.69100
60.7p
5
Sune Westman
Team Esplanad
2:46:46.1000500
+15:25.92400
59.0p
6
Bert Allan Persson
Team Esplanad
2:53:34.1041300
+22:13.133200
56.3p
7
Ingemar Wanhatalo
Korpilombolo GIF
2:55:23.1052200
+24:02.144100
55.7p
8
Anders Näslund
Team Esplanad
2:55:38.1053700
+24:17.145600
55.6p
9
Bernd Aschenborn
Vsc Klingenthal d
3:26:50.1240900
+55:29.332800
46.0p
H 65
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Görgen Segerlund
Kukkola IF
2:39:39.957800
62.2p
2
Ingvar Westman
OK Renen
2:52:07.1032600
+12:28.74700
56.9p
3
Josef Sunna
Jalles Tc Umeå
2:58:45.1072400
+19:06.114500
54.4p
4
Bo Nylund
F 21 IF
3:09:56.1139500
+30:17.181600
50.7p
5
Ingemar Nordström
Hortlax SK
3:12:30.1154900
+32:51.197000
50.0p
6
Mauri Kreivi
Aavu
3:30:21.1262000
+50:42.304100
45.1p
7
Sven Paavola
IFK Arvidsjaur SK
3:30:56.1265500
+51:17.307600
45.0p
8
Ali Jauhojärvi
Rovaniemi
3:33:03.1278200
+53:24.320300
44.5p
9
Leif Johansson
OK Vargen
3:37:27.1304600
+57:48.346700
43.5p
10
Östen Mukkavaara
Jalles Tc Umeå
3:43:08.1338700
+1:03:29.380800
42.2p
11
Karl-Erik Nyström
Seskarö IF
3:43:29.1340800
+1:03:50.382900
42.1p
12
Lars Degselius
Bodens SK
4:34:57.1649600
+1:55:18.691700
33.4p
H/D 21 Motion
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jari Vanhapiha
Huddinge SK LF
2:34:08.924700
64.8p
2
Fredrik Medelid
Pajala IF
2:37:51.947000
+3:43.22200
63.0p
3
Per Granstedt
Strömnäs GIF
2:37:55.947400
+3:47.22600
63.0p
4
Pasi Huhtalo
Aavasaksan Kisa
2:40:12.961100
+6:04.36300
61.9p
5
Lars-Erik Andersson
Jukkasjärvi IF
2:42:33.975200
+8:25.50400
60.9p
6
Mikael Niemi
Pajala IF
2:49:33.1017200
+15:25.92400
57.9p
7
Jyrki Pessa
Haparanda SKT
2:50:46.1024500
+16:38.99700
57.4p
8
Mats Berglund
Lulekamraterna
2:50:53.1025200
+16:45.100400
57.4p
9
Magnus Esberg
Jalles Tc Umeå
2:51:01.1026000
+16:53.101200
57.3p
10
Robert Wennberg
Piteå Elit SK
2:54:30.1046900
+20:22.122100
56.0p
11
Joel Medelid
Pajala IF
2:55:19.1051800
+21:11.127000
55.7p
12
Ingemar Kalla
IFK Tärendö
2:55:57.1055600
+21:49.130800
55.4p
13
Erik Andersson
Korpklubben Nja
2:57:09.1062800
+23:01.138000
55.0p
14
Markus Mattsson
Aapua IF
2:57:51.1067000
+23:43.142200
54.8p
15
Bengt Modig
Övertorneå IF
2:58:15.1069400
+24:07.144600
54.6p
16
Mikael Norberg
Kuivakangas SK
3:00:40.1083900
+26:32.159100
53.8p
17
Mikael Lundström
Älvsby IF SK
3:01:27.1088600
+27:19.163800
53.5p
18
Henry Barsk
Övertorneå IF
3:01:36.1089500
+27:28.164700
53.4p
19
Magnus Lundgren
Studentidrott
3:02:43.1096200
+28:35.171400
53.1p
20
Bengt-Olof Kristensen
Malmbergets Aif
3:04:45.1108400
+30:37.183600
52.4p
21
Lennart Larsson
OK Vargen
3:05:00.1109900
+30:52.185100
52.3p
22
Andreas Karlsson
No Club
3:05:11.1111000
+31:03.186200
52.2p
23
Owe Gustafsson
Sävast Ski Team IF
3:07:03.1122200
+32:55.197400
51.6p
24
Mattias Barsk
Haparanda SKT
3:07:18.1123700
+33:10.198900
51.6p
25
Marko Hyrkäs
Sjöarnas Ask
3:07:53.1127200
+33:45.202400
51.4p
26
Peter Lindmark
Haparanda SKT
3:08:13.1129200
+34:05.204400
51.3p
27
Jonas Simu
Coop Sverige
3:11:24.1148300
+37:16.223500
50.3p
28
Lars Olsson
Kriminalvårdens IF
3:15:02.1170100
+40:54.245300
49.2p
29
Juhani Laakkonen
OK Gränsen
3:17:05.1182400
+42:57.257600
48.6p
30
Kari Pessa
Haparanda SKT
3:17:52.1187100
+43:44.262300
48.4p
31
Daniel Westerberg
OK Vargen
3:18:05.1188400
+43:57.263600
48.3p
32
Rolf Lantto
Piteå Elit SK
3:18:26.1190500
+44:18.265700
48.2p
33
Henry Pilstål
OK Renen
3:19:16.1195500
+45:08.270700
48.0p
34
Lennert Westerberg
OK Vargen
3:21:34.1209300
+47:26.284500
47.4p
35
Birger Jakobsson-Åhl
Övertorneå IF
3:22:55.1217400
+48:47.292600
47.0p
36
Ulf Sundqvist
Brändöns IF
3:25:32.1233100
+51:24.308300
46.3p
37
Leif Wanhatalo
Aapua IF
3:26:08.1236700
+52:00.311900
46.2p
38
Mikael Niska
IF Polcirkeln
3:30:26.1262500
+56:18.337700
45.1p
39
Anders Blom
Strömnäs GIF
3:31:32.1269100
+57:24.344300
44.8p
40
Magnus Rönnberg
Antnäs BK
3:31:53.1271200
+57:45.346400
44.8p
41
Göran Berglund
Gammelstads IF
3:37:30.1304900
+1:03:22.380100
43.4p
42
Jouko Koivumaa
Kriminalvårdens IF
3:38:43.1312200
+1:04:35.387400
43.2p
43
Bengt Frankkila
Nordmaling IF
3:39:25.1316400
+1:05:17.391600
43.0p
44
Matias Isomaa
Övertorneå IF
3:40:28.1322700
+1:06:20.397900
42.8p
45
Anna Tano Nordin
Lulekamraterna
3:43:01.1338000
+1:08:53.413200
42.2p
46
Håkan Juntti
Övertorneå IF
3:48:02.1368100
+1:13:54.443300
41.2p
47
Anders Sturk
Bilprovningens IF
3:48:04.1368300
+1:13:56.443500
41.2p
48
Fredrik Niemi
Övertorneå IF
3:48:57.1373600
+1:14:49.448800
41.0p
49
Jan-Ola Larsson
Övertorneå IF
3:48:58.1373700
+1:14:50.448900
41.0p
50
Carina Larsson
Övertorneå IF
3:49:00.1373900
+1:14:52.449100
41.0p
51
Tapio Välikangas
Kuivakangas SK
3:51:14.1387300
+1:17:06.462500
40.5p
52
Torsten Aili
Övertorneå IF
3:52:47.1396600
+1:18:39.471800
40.2p
53
Olof Hofslagare
Team Esplanad
3:53:41.1402000
+1:19:33.477200
40.1p
54
Niklas Eskelinen
Pajala IF
3:54:34.1407300
+1:20:26.482500
39.9p
55
Eilert Öhlund
Råneå SK
3:55:31.1413000
+1:21:23.488200
39.7p
56
Sten Emanuelsson
IF Polcirkeln
3:57:08.1422700
+1:23:00.497900
39.4p
57
Rune Nilsson
OK Vargen
3:57:41.1426000
+1:23:33.501200
39.3p
58
Pia Krutrök
Svansteins SK
4:11:34.1509300
+1:37:26.584500
36.9p
59
Rune Westerberg
Svansteins SK
4:11:35.1509400
+1:37:27.584600
36.9p
60
Reino Kokkonen
Övertorneå IF
4:12:09.1512800
+1:38:01.588000
36.8p
61
Elisabet Ynglöv
Sportmagasinet
4:12:32.1515100
+1:38:24.590300
36.7p
61
Rut Taavo
Övertorneå IF
4:12:32.1515100
+1:38:24.590300
36.7p
63
Erik Lauri
FK Herkules
4:19:31.1557000
+1:45:23.632200
35.7p
64
Jonas Hietala
Övertorneå IF
4:20:55.1565400
+1:46:47.640600
35.4p
65
Anders Fors
Övertorneå IF
4:21:25.1568400
+1:47:17.643600
35.4p
66
Stefan Sannemalm
Övertorneå IF
4:23:46.1582500
+1:49:38.657700
35.0p
67
Tore Isaksson
IK Örnen
4:24:34.1587300
+1:50:26.662500
34.9p
68
Kjell Andersson-Junkka
IFK Kiruna
4:27:17.1603600
+1:53:09.678800
34.5p
69
Lisa Christiansen
Kalix SK
4:27:31.1605000
+1:53:23.680200
34.5p
70
Börje Nilsson
Luleå Långlöparklubb
4:31:22.1628100
+1:57:14.703300
33.9p
71
Ann-Christin Jakobsson
Övertorneå IF
4:58:25.1790400
+2:24:17.865600
30.6p
72
Sven-Erik Jakobsson
Övertorneå IF
4:58:26.1790500
+2:24:18.865700
30.6p
73
Bengt Nilsson
Luleå Långlöparklubb
5:03:01.1818000
+2:28:53.893200
30.1p
74
Bo Larsson
Cis
5:25:42.1954100
+2:51:34.1029300
27.8p
75
Hannele Taavoniku
Svansteins SK
5:46:32.2079100
+3:12:24.1154300
26.0p