Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Malmstråket
2005-02-20
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Moa Larsson
Tärna IK Fjällvinden
2:35:25.932400
74.3p
2
Ida Derstal
Järvsjöby IF
2:39:55.959400
+4:30.26900
72.2p
3
Jenny Linnea Lijergren
Gellivare Skidallians IK
2:55:15.1051400
+19:50.118900
65.9p
4
Ann Bergvall
Skellefteå SK
3:01:08.1086700
+25:43.154200
63.8p
5
Marie Saric
Skellefteå SK
3:10:07.1140600
+34:42.208100
60.7p
6
Annika Wasström
Bolidens SK
3:14:05.1164400
+38:40.231900
59.5p
7
Teresia Andersson
Norsjö SK
3:19:41.1198000
+44:16.265500
57.8p
8
Berit Karlsson
Lyckselepolisens SK
3:22:56.1217500
+47:31.285000
56.9p
9
Inger Brännström
Skellefteå SK
3:35:07.1290600
+59:42.358100
53.7p
10
Margareta Carlbäck
Skellefteå SK
4:08:48.1492700
+1:33:23.560200
46.4p
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Martin Isaksson
IFK Umeå
2:21:52.851100
81.4p
2
Jonatan Svensson
Skellefteå SK
2:22:48.856700
+56.5500
80.9p
3
Thomas Söderberg
IFK Umeå
2:23:07.858600
+1:15.7400
80.7p
4
Janne Toivanen
Karlslunds IF SF
2:23:15.859400
+1:23.8200
80.6p
5
Johan Brännström
Skellefteå SK
2:23:44.862300
+1:52.11100
80.4p
6
Jan Karlsson
Norsjö SK
2:24:45.868400
+2:53.17200
79.8p
7
Patrik Svedberg
Skellefteå OK
2:29:06.894500
+7:14.43300
77.5p
8
Björn Hedman
Heby Allmänna IF
2:35:03.930200
+13:11.79000
74.5p
9
David Olsson
Skellefteå SK
2:38:25.950400
+16:33.99200
72.9p
10
Viktor Nyström
Kågedalens SK
2:39:46.958500
+17:54.107300
72.3p
11
Fredrik Landström
Skellefteå SK
2:40:09.960800
+18:17.109600
72.1p
12
Mikael Löfqvist
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
2:50:58.1025700
+29:06.174500
67.6p
13
André Jacobsson
Öråns SK
2:54:15.1045400
+32:23.194200
66.3p
14
Marcus Burström
Byske SK
2:54:54.1049300
+33:02.198100
66.0p
15
Magnus Degerman
Skellefteå OK
3:00:28.1082700
+38:36.231500
64.0p
16
David Hjortstorp
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
3:09:13.1135200
+47:21.284000
61.0p
17
Andreas Morum
Storumans IK
3:13:28.1160700
+51:36.309500
59.7p
18
Fredrik Lillbacka
Skellefteå SK
3:19:05.1194400
+57:13.343200
58.0p
19
Magnus Wilholm
Tyrving SK Norge
3:19:19.1195800
+57:27.344600
57.9p
20
Daniel Andersson
Burträsk SK
3:27:24.1244300
+1:05:32.393100
55.7p
21
Claes Svensson
Skellefteå SK
3:40:37.1323600
+1:18:45.472400
52.3p
H 35
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Hans Årebäck
Bolidens SK
2:37:27.944600
73.4p
2
Mats Lundgren
Strömnäs GIF
2:39:33.957200
+2:06.12500
72.4p
3
Lars Magnus Pettersson
Strömnäs GIF
2:40:29.962800
+3:02.18100
72.0p
4
John-Arne Sandström
OK Älme
2:46:00.995900
+8:33.51200
69.6p
5
Jörgen Skarsson
Storumans IK
2:52:34.1035300
+15:07.90600
66.9p
6
Anders Gavelin
IFK Kristineberg
2:54:53.1049200
+17:26.104500
66.0p
7
Lars Sundström
Skellefteå SK
3:01:05.1086400
+23:38.141700
63.8p
8
Mats Gustafsson
Skellefteå SK
3:02:20.1093900
+24:53.149200
63.3p
9
Jörgen Jansson
IFK Umeå
3:04:02.1104100
+26:35.159400
62.8p
10
Magnus Rregard
Skellefteå SK
3:07:23.1124200
+29:56.179500
61.6p
11
Jonny Abrahamsson
SK Järven
3:07:36.1125500
+30:09.180800
61.6p
12
Mikael Lundqvist
SK Järven
3:15:35.1173400
+38:08.228700
59.1p
13
Rickard Lundström
Arjeplogs SK
3:16:51.1181000
+39:24.236300
58.7p
14
Roger Svensson
Skellefteå SK
3:40:36.1323500
+1:03:09.378800
52.4p
H 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tore Nilskog
IK Stål Kamraterna
2:33:54.923300
75.0p
2
Christer Fallgren
Skellefteå SK
2:36:49.940800
+2:55.17400
73.6p
3
Jörgen Lundmark
IFK Kristineberg
2:49:57.1019600
+16:03.96200
68.0p
4
Lars-Gunnar Marklund
Hortlax SK
2:51:11.1027000
+17:17.103600
67.5p
5
Urban Mårtensson
Lycksele IF
2:56:35.1059400
+22:41.136000
65.4p
6
Per Käller
Byske SK
3:01:42.1090100
+27:48.166700
63.6p
7
Edgar Karlsson
Tieto Enator
3:02:48.1096700
+28:54.173300
63.2p
8
Ronny Sjögren
Lycksele IF
3:09:09.1134800
+35:15.211400
61.1p
9
Håkan Nordmark
Tieto Enator
3:12:02.1152100
+38:08.228700
60.1p
10
Kjell-Erik Åström
Umedalens IF
3:12:21.1154000
+38:27.230600
60.0p
11
Johan Wiklund
Skellefteå SK
3:13:08.1158700
+39:14.235300
59.8p
12
Lars Lindmark
Byske SK
3:15:28.1172700
+41:34.249300
59.1p
13
Erik Arvidsson
Sorsele SK
3:19:02.1194100
+45:08.270700
58.0p
14
Jonny Rubinsson
Öråns SK
3:24:00.1223900
+50:06.300500
56.6p
15
Calle Franklin
Lycksele IF
3:59:36.1437500
+1:25:42.514100
48.2p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 45
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jan-Anders Jonsson
Järvsjöby IF
2:29:44.898300
77.1p
2
Tommy Lindgren
Byske SK
2:40:32.963100
+10:48.64700
71.9p
3
Mats Boström
Skellefteå SK
2:48:20.1009900
+18:36.111500
68.6p
4
Per-Erik Höglund
Alimak IF
2:49:06.1014500
+19:22.116100
68.3p
5
Håkan Ström
IFK Umeå
3:01:54.1091300
+32:10.192900
63.5p
6
Hans Hägglund
Skellefteå SK
3:05:30.1112900
+35:46.214500
62.3p
7
Ulf Gustafsson
Skellefteå SK
3:15:38.1173700
+45:54.275300
59.0p
8
Kenneth Schönfeldt
Skellefteå SK
3:28:41.1252000
+58:57.353600
55.3p
9
Christer Andersson
Skellefteå SK
3:43:37.1341600
+1:13:53.443200
51.6p
H 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Östen Karlsson
Lyckselepolisens SK
2:35:25.932400
74.3p
2
Thomas Ttosson
Skellefteå SK
2:38:58.953700
+3:33.21200
72.7p
3
Rolf Löfgren
Skellefteå SK
2:47:41.1006000
+12:16.73500
68.9p
4
Dan-Olov Lundqvist
Skellefteå SK
2:48:24.1010300
+12:59.77800
68.6p
5
Jan Enbuske
Sjöarnas Ask
2:59:22.1076100
+23:57.143600
64.4p
6
Jan-Erik Albreksen
IK Stål Kamraterna
3:01:08.1086700
+25:43.154200
63.8p
7
Mats Lofsson
Skellefteå SK
3:01:32.1089100
+26:07.156600
63.6p
8
Per-Ivan Valentin Sandström
IFK Kristineberg
3:10:09.1140800
+34:44.208300
60.7p
9
Patrik Lsson
IFK Kristineberg
3:12:24.1154300
+36:59.221800
60.0p
10
Ivar Palo
IFK Arvidsjaur SK
3:18:45.1192400
+43:20.259900
58.1p
H 55
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulf Landström
IK Studenterna
2:37:45.946400
73.2p
2
Robert Löfqvist
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
2:50:12.1021100
+12:27.74600
67.9p
3
Conny Sandström
Burträsk SK
3:07:25.1124400
+29:40.177900
61.6p
4
Robert Pantze
Bolidens SK
3:14:51.1169000
+37:06.222500
59.3p
5
Jörgen Levander
Kågedalens SK
3:27:37.1245600
+49:52.299100
55.6p
H 60
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Hedlund
Skellefteå SK
2:50:03.1020200
67.9p
2
Ve Aström
Bergsbyns SK
2:56:02.1056100
+5:59.35800
65.6p
3
Rolf Ritzen
Gellivare Skidallians IK
3:07:54.1127300
+17:51.107000
61.5p
4
S-O Vikström
Skelleftepolisens IF
3:22:57.1217600
+32:54.197300
56.9p
H 65
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Stefan Lundgren
Skellefteå SK
3:01:22.1088100
63.7p
2
Bengt Martin Andreas Lindmark
Bureå IF
3:02:30.1094900
+1:08.6700
63.3p
3
Kjell Möller
Skellefteå SK
3:07:56.1127500
+6:34.39300
61.5p
4
Jan-Eric Ericson
IFK Strömsund
3:16:54.1181300
+15:32.93100
58.7p
5
Lars Samuelsson
SK Järven
3:19:21.1196000
+17:59.107800
57.9p
6
Östen Lindmark
Skellefteå SK
3:42:05.1332400
+40:43.244200
52.0p
D 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Inger Granlund
Skellefteå SK
3:33:12.1279100
54.2p
2
Hanna Grundström
Ammarnäs IF
3:44:17.1345600
+11:05.66400
51.5p
3
Maria Lundström
Skellefteå SK
3:45:14.1351300
+12:02.72100
51.3p
4
Therese Heed
Skellefteå SK
3:58:08.1428700
+24:56.149500
48.5p
5
Kristina Wiklund
Skellefteå SK
4:20:16.1561500
+47:04.282300
44.4p
6
Carina Berg
Hedlunda IF
4:48:24.1730300
+1:15:12.451100
40.0p
H 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nils Broman
Skellefteå SK
2:41:11.967000
71.7p
2
Ulf Larsson
IK Stern
2:50:29.1022800
+9:18.55700
67.7p
3
Jan Lundholm
Bolidens SK
2:54:02.1044100
+12:51.77000
66.4p
4
Jimmy Engström
Strömnäs GIF
3:02:03.1092200
+20:52.125100
63.4p
5
Gösta Broman
Skellefteå SK
3:02:19.1093800
+21:08.126700
63.3p
6
Östen Markström
Bureå IF
3:03:43.1102200
+22:32.135100
62.9p
7
Peder Selln
Skellefteå SK
3:08:14.1129300
+27:03.162200
61.4p
8
La Mannberg
Skellefteå OK
3:08:31.1131000
+27:20.163900
61.3p
9
Lars Pettersson
Skellefteå SK
3:09:28.1136700
+28:17.169600
61.0p
10
Carl-Johan Wallin
Sundbybergs IK
3:09:33.1137200
+28:22.170100
60.9p
11
Åke Persson
Skellefteå SK
3:10:05.1140400
+28:54.173300
60.8p
12
Staffan Wahlberg
Bolidens SK
3:10:32.1143100
+29:21.176000
60.6p
13
Hasse Liedgren
Kågedalens SK
3:12:56.1157500
+31:45.190400
59.9p
14
Dan Granlund
Skellefteå SK
3:13:15.1159400
+32:04.192300
59.8p
15
John Carlbäck
Skellefteå SK
3:14:18.1165700
+33:07.198600
59.4p
16
Jan Mattsson
Skellefteå SK
3:14:52.1169100
+33:41.202000
59.3p
16
Daniel Hägglöv
Strömnäs GIF
3:14:52.1169100
+33:41.202000
59.3p
18
Göran Danielsson
Näldens IF
3:16:40.1179900
+35:29.212800
58.7p
19
Rolf Andersson
Skellefteå SK
3:19:43.1198200
+38:32.231100
57.8p
20
Rune Gabrielsson
Skellefteå SK
3:20:39.1203800
+39:28.236700
57.6p
21
Jan-Erik Westman
SK Örnvingen
3:20:45.1204400
+39:34.237300
57.5p
22
Rickard Rosen
Bilbolagets Mk
3:21:47.1210600
+40:36.243500
57.2p
23
Andreas Ritzen
Gellivare Skidallians IK
3:23:21.1220000
+42:10.252900
56.8p
24
Jörgen Berglund
Hemmingsmarks IF
3:23:31.1221000
+42:20.253900
56.7p
25
Mikael Edvardsson
Skellefteå SK
3:27:44.1246300
+46:33.279200
55.6p
26
K-G Wahlberg
Kågedalens SK
3:28:23.1250200
+47:12.283100
55.4p
27
Tommy Forsberg
Hägglunds IOFK
3:29:15.1255400
+48:04.288300
55.2p
28
Jonas Sundström
Porjus IK
3:29:43.1258200
+48:32.291100
55.1p
29
Håkan Gren
Skellefteå SK
3:30:14.1261300
+49:03.294200
54.9p
30
Johan Bergman
Strömnäs GIF
3:30:25.1262400
+49:14.295300
54.9p
31
Sven Broman
Skellefteå SK
3:31:28.1268700
+50:17.301600
54.6p
32
Johan Viklund
Ljusvattnets IF
3:35:09.1290800
+53:58.323700
53.7p
33
Kent Ernerstedt
Lycksele IF
3:35:23.1292200
+54:12.325100
53.6p
34
Eskil Bergren
Skellefteå SK
3:35:40.1293900
+54:29.326800
53.6p
35
Anders Burman
Alimak IF
3:36:19.1297800
+55:08.330700
53.4p
36
Lars Bergman
Skellefteå SK
3:36:52.1301100
+55:41.334000
53.3p
37
Lars-Erik Larsson
Kågedalens SK
3:37:17.1303600
+56:06.336500
53.2p
38
Kurt Marklund
Skellefteå SK
3:38:09.1308800
+56:58.341700
52.9p
39
Kenneth Jatko
Pajala IF
3:38:36.1311500
+57:25.344400
52.8p
40
Anders Lundqvist
IFK Lidingö SOK
3:41:59.1331800
+1:00:48.364700
52.0p
41
Manne Henriksson
Skellefteå SK
3:42:54.1337300
+1:01:43.370200
51.8p
41
Thorbjörn Johansson
Skellefteå SK
3:42:54.1337300
+1:01:43.370200
51.8p
43
Roger Lindgren
Alimak IF
3:45:07.1350600
+1:03:56.383500
51.3p
44
Simon Jönsson
Blåvikssjöns IF
3:48:02.1368100
+1:06:51.401000
50.6p
45
Gabriel Waaranpää
Skellefteå SK
3:50:10.1380900
+1:08:59.413800
50.2p
46
Simon Larsson
Skellefteå SK
3:51:25.1388400
+1:10:14.421300
49.9p
47
Klas Antonsson
Skellefteå SK
3:58:08.1428700
+1:16:57.461600
48.5p
48
Anders Marklund
Skellefteå SK
4:02:38.1455700
+1:21:27.488600
47.6p
49
Björn Genborg
Skellefteå SK
4:03:20.1459900
+1:22:09.492800
47.5p
50
Henrik Lundström
Bolidens SK
4:03:36.1461500
+1:22:25.494400
47.4p
51
Alexander Tegelström
Skellefteå SK
4:09:51.1499000
+1:28:40.531900
46.2p
52
Sture Eriksson
Bureå IF
4:10:22.1502100
+1:29:11.535000
46.1p
53
Andreas Lundberg
Burträsk SK
4:15:13.1531200
+1:34:02.564100
45.3p
54
Jan Strömbergsson
Skellefteå SK
4:15:15.1531400
+1:34:04.564300
45.2p
55
Rasrnus Wikner
Ericsson Kista SK
4:18:14.1549300
+1:37:03.582200
44.7p
56
Östen Wiklund
Bureå IF
4:24:50.1588900
+1:43:39.621800
43.6p
57
Hans-Erik Lundgren
Skellefteå SK
4:44:52.1709100
+2:03:41.742000
40.5p
58
Chris Power
Bolidens SK
4:46:30.1718900
+2:05:19.751800
40.3p
59
Manfred Lindvall
Bolidens SK
4:49:18.1735700
+2:08:07.768600
39.9p