Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Södra Berget Runt
2016-02-06
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sofie Jonsson
Hudiksvalls IF
2:23:00.857900
63.8p
2
Jessica Häggqvist
Bondsjöhöjdens IK
2:27:27.884600
+4:27.26600
61.8p
3
Catrin Dalfors
Stockviks SF
2:35:20.931900
+12:20.73900
58.4p
4
Jenny Kling
Selånger SOK
2:38:48.952700
+15:48.94700
57.0p
5
Susanna Sidén
Team ROG
2:54:35.1047400
+31:35.189400
51.5p
6
Elin Svensson
Stockviks SF
2:56:23.1058200
+33:23.200200
51.0p
7
Pernilla Hjärne
Åland
3:08:43.1132200
+45:43.274200
47.4p
8
Louise Karlsson
No Club
3:22:29.1214800
+59:29.356800
44.0p
9
Anna Persson
No Club
3:23:04.1218300
+1:00:04.360300
43.9p
10
Sara Olsson
Team ES
3:36:41.1300000
+1:13:41.442000
41.0p
11
Susanne Wedin
No Club
3:37:24.1304300
+1:14:24.446300
40.8p
12
Eva Thoresson-norin
No Club
3:49:42.1378100
+1:26:42.520100
38.6p
13
Barbro Wallgren
IFK Mora SK
4:02:26.1454500
+1:39:26.596500
36.4p
-
Sandra Hänninen
Ockelbo SK
23:59:59.8639800
-
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Svanebo
Stockviks SF
1:50:00.659900
85.1p
2
Erik Viklund
Bondsjöhöjdens IK
1:55:07.690600
+5:07.30600
80.9p
3
John Maritz
Broby GOIF
1:58:27.710600
+8:27.50600
78.4p
4
Emil Lagergren
Tynderö IK
1:59:48.718700
+9:48.58700
77.4p
5
Thommy Larsson
Team ROG
1:59:54.719300
+9:54.59300
77.4p
6
Sebastian Olsson
Stockviks SF
2:01:35.729400
+11:35.69400
76.2p
7
Martin Lundgren
Stockviks SF
2:04:11.745000
+14:11.85000
74.4p
8
David Holmberg
Sundsvalls OK
2:05:20.751900
+15:20.91900
73.7p
9
Lars Ericsson
Stockviks SF
2:07:24.764300
+17:24.104300
72.4p
10
Kristian EK
Team ES
2:12:16.793500
+22:16.133500
69.5p
11
Thobias Björklund
Alnö SK
2:13:53.803200
+23:53.143200
68.6p
12
Marcus Söderström
Åland
2:14:00.803900
+24:00.143900
68.5p
13
Per Bergeå af Geijerstam
IK Rex
2:16:02.816100
+26:02.156100
67.4p
14
Marko Kohtala
Ånge SK
2:18:23.830200
+28:23.170200
66.1p
15
Jan Fridlund
Alnö Race Team
2:19:09.834800
+29:09.174800
65.8p
16
Kristoffer Ståhl
Alnö Race Team
2:19:40.837900
+29:40.177900
65.5p
17
Mikael Edlund
Alnö Race Team
2:21:12.847100
+31:12.187100
64.7p
18
Nikolaus Söderström
Lucksta IF
2:22:48.856700
+32:48.196700
63.9p
19
Richard Koch
Spirit IF
2:26:25.878400
+36:25.218400
62.2p
20
Johan Nyman
Stockviks SF
2:26:58.881700
+36:58.221700
62.0p
21
Nicola Haggenmacher
Ski Club Verzasca
2:27:21.884000
+37:21.224000
61.8p
22
Magnus Hindström
Vantaan Hiihtoseura
2:27:24.884300
+37:24.224300
61.8p
23
Jimmie Ström
Göteborgs Polismäns IF
2:27:28.884700
+37:28.224700
61.8p
24
Sam Frank
Alnö SK
2:28:38.891700
+38:38.231700
61.2p
25
Anders Brink
Stockviks SF
2:29:01.894000
+39:01.234000
61.1p
26
Pontus Appel
Östersunds SK
2:29:17.895600
+39:17.235600
60.9p
27
Michael Westin
Bondsjöhöjdens IK
2:31:07.906600
+41:07.246600
60.1p
28
Daniel Skoglund
Lucksta IF
2:33:07.918600
+43:07.258600
59.3p
29
Johan Molnader
Bälinge IF
2:33:59.923800
+43:59.263800
58.9p
30
Jonas Nordin
IK Studenterna
2:35:08.930700
+45:08.270700
58.5p
31
Mattias Karlsson
Enklaresport SK
2:35:49.934800
+45:49.274800
58.2p
32
Johan Ekman
Visborgs OK
2:37:09.942800
+47:09.282800
57.7p
33
Mattias Larsson
Storvreta IK
2:38:06.948500
+48:06.288500
57.3p
34
Erik Nordlund
IK Aluminium
2:38:15.949400
+48:15.289400
57.2p
35
Lars Dunberger
No Club
2:39:48.958700
+49:48.298700
56.6p
36
Hans Eriksson
Delsbo IF
2:41:52.971100
+51:52.311100
55.9p
37
Johan Nylander
Stockviks SF
2:42:55.977400
+52:55.317400
55.5p
38
Christian Strid
Alnö Race Team
2:43:41.982000
+53:41.322000
55.2p
39
Hans Johansson
Kiruna X-country IF
2:45:27.992600
+55:27.332600
54.6p
40
Anders Adler
IK Stern
2:52:05.1032400
+1:02:05.372400
52.3p
41
Tommy Adler
IK Stern
2:52:06.1032500
+1:02:06.372500
52.3p
42
Joakim Wickholm
No Club
2:54:09.1044800
+1:04:09.384800
51.7p
43
Johan Persson
Jättendals IF
2:54:45.1048400
+1:04:45.388400
51.5p
44
Joel Helker-nygren
Ovansiljans Bordtennisklubb
2:54:56.1049500
+1:04:56.389500
51.4p
45
Göran Carlsson
Stöde IF
2:56:00.1055900
+1:06:00.395900
51.1p
46
Niklas Gehlin
Axa SC
2:56:23.1058200
+1:06:23.398200
51.0p
47
Linus Moberg
AB Karl Hedin IF
3:00:02.1080100
+1:10:02.420100
49.9p
48
Mika Loftbacken
Alnö Race Team
3:04:34.1107300
+1:14:34.447300
48.6p
49
Stefan Edin
IF Strategen
3:04:44.1108300
+1:14:44.448300
48.5p
50
Per Åberg
Gävle SK
3:05:33.1113200
+1:15:33.453200
48.3p
51
Marco Binfaré
Sweco IF
3:06:16.1117500
+1:16:16.457500
48.1p
52
Jon Jonung
Lugi SK
3:08:50.1132900
+1:18:50.472900
47.4p
53
Tomas Edström
Alnö Race Team
3:08:56.1133500
+1:18:56.473500
47.4p
54
Carl Johan Klemetz
Storvreta IK
3:09:11.1135000
+1:19:11.475000
47.3p
55
David Olsson
Österfärnebo IF
3:09:56.1139500
+1:19:56.479500
47.1p
56
Tobias Sjöblom
No Club
3:11:19.1147800
+1:21:19.487800
46.8p
57
Petrus Olsson
Alnö Race Team
3:12:46.1156500
+1:22:46.496500
46.4p
58
Niklas Barkå
No Club
3:14:29.1166800
+1:24:29.506800
45.9p
59
Anders EK
Team ES
3:15:42.1174100
+1:25:42.514100
45.6p
60
Aleksei Landychev
Brännans IF
3:20:16.1201500
+1:30:16.541500
44.5p
61
Markus Ederwall
No Club
3:20:23.1202200
+1:30:23.542200
44.5p
62
Per-erik Decker
Torpshammars IF
3:20:27.1202600
+1:30:27.542600
44.5p
63
Staffan Till
No Club
3:24:13.1225200
+1:34:13.565200
43.6p
64
Jan-Olof Eriksson
Junsele IF
3:24:14.1225300
+1:34:14.565300
43.6p
65
Patrik Ruthberg
Axa SC
3:24:38.1227700
+1:34:38.567700
43.5p
66
Lars Karlsson
Oxvretens SK
3:28:20.1249900
+1:38:20.589900
42.7p
67
Goran Trapp
Gräftåvallens SK
3:35:46.1294500
+1:45:46.634500
41.2p
68
Magnus Jönsson Wedén
No Club
3:37:20.1303900
+1:47:20.643900
40.9p
69
Per Rosén
Söderhamns SK
3:39:42.1318100
+1:49:42.658100
40.4p
70
Thomas Barkå
No Club
3:46:50.1360900
+1:56:50.700900
39.1p
71
Alexander Persson
No Club
3:49:41.1378000
+1:59:41.718000
38.6p
-
Johan Sandström
Lucksta IF
23:59:57.8639600
-
-
Anders Svensson
Gävle SK
23:59:57.8639600
-
-
Pessi Liukkonen
IF Strategen
23:59:58.8639700
-
-
Anders Fryxell
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
David Forslund
No Club
23:59:59.8639800
-
-
Markus Frödin
Sundsvalls OK
23:59:59.8639800
-
-
Johan Vikström
IF Strategen
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jessika Ericsson
Stockviks SF
1:04:02.384100
76.3p
2
Marie Helen Söderman
Stockviks SF
1:10:59.425800
+6:57.41600
68.9p
3
Henny Bodén
Gnistan IF
1:19:35.477400
+15:33.93200
61.4p
4
Monika Wounder
Alnö Race Team
1:27:02.522100
+23:00.137900
56.2p
5
Malin Viklund
IK Studenterna
1:27:02.522100
+23:00.137900
56.2p
6
Ulrika Burvall
No Club
1:36:01.576000
+31:59.191800
50.9p
7
Stina Nygren
No Club
1:37:54.587300
+33:52.203100
49.9p
8
Jenny Erlandsson
Sundsvalls OK
1:41:33.609200
+37:31.225000
48.1p
9
Emma Wulff
No Club
1:43:02.618100
+39:00.233900
47.4p
10
Ronja Lindberg
Aspås IF
1:44:14.625300
+40:12.241100
46.9p
11
Lena Norberg
No Club
1:44:41.628000
+40:39.243800
46.7p
12
Cecilia Romö
Kfx Hr-partner
1:47:58.647700
+43:56.263500
45.3p
13
Mikaela Berglund
Norra Skogsägarna
1:55:10.690900
+51:08.306700
42.4p
14
Eva Jaktlund
Erikslunds SK
1:56:52.701100
+52:50.316900
41.8p
15
Kristina Jönsson
No Club
1:58:42.712100
+54:40.327900
41.2p
16
Marika Lindblom
No Club
1:58:43.712200
+54:41.328000
41.2p
17
Sofia Olofsson
No Club
2:03:52.743100
+59:50.358900
39.5p
18
Linda Jogedal
No Club
2:11:15.787400
+1:07:13.403200
37.2p
19
Anna Widman
Sundsvalls OK
2:22:40.855900
+1:18:38.471700
34.3p
20
Bitten Lindström
Bergeforsens SK
2:32:34.915300
+1:28:32.531100
32.0p
-
Malin Andresson
No Club
23:59:58.8639700
-
-
Sara Holmgren
No Club
23:59:59.8639800
-
-
Anna Maria Johnsen
No Club
23:59:59.8639800
-
H 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Fredrik Arnberg
Stockviks SF
58:07.348600
84.1p
2
Jacob Stark
Stockviks SF
58:24.350300
+17.1600
83.7p
3
Kevin Cutts
Stockviks SF
1:00:22.362100
+2:15.13400
81.0p
4
Philip Kristoffersson
Alnö SK
1:02:45.376400
+4:38.27700
77.9p
5
Öivind Haugaard
Skiforeningen
1:06:51.401000
+8:44.52300
73.1p
6
Mikael Nilsson
Alnö SK
1:09:54.419300
+11:47.70600
69.9p
7
Victor Haugaard
Kjelsås IL
1:10:28.422700
+12:21.74000
69.4p
8
Vladimir Smirnov
No Club
1:11:06.426500
+12:59.77800
68.8p
9
Torbjörn Cajonberg
Team-X
1:11:45.430400
+13:38.81700
68.1p
10
Stefan Pesula
No Club
1:15:18.451700
+17:11.103000
64.9p
11
Erik Pihlo
OK Ravinen
1:16:52.461100
+18:45.112400
63.6p
12
Benny Nordlander
Tynderö IK
1:18:01.468000
+19:54.119300
62.7p
13
Harry Kohtala
No Club
1:18:25.470400
+20:18.121700
62.3p
14
Robin Ånholm
No Club
1:19:36.477500
+21:29.128800
61.4p
15
Mathias Sahlander
Atea Iff
1:21:33.489200
+23:26.140500
59.9p
16
Michael Ljungberg
No Club
1:25:12.511100
+27:05.162400
57.4p
17
Stefan Olsson
No Club
1:26:39.519800
+28:32.171100
56.4p
18
Andreas Mango Dahlström
Team Mango-frost
1:27:46.526500
+29:39.177800
55.7p
19
Anders Gidevall
No Club
1:29:00.533900
+30:53.185200
54.9p
20
Göran Jönsson
No Club
1:32:26.554500
+34:19.205800
52.9p
21
Martin Romö
Force 2 You
1:33:35.561400
+35:28.212700
52.2p
22
Albin Lindström
IF Strategen
1:37:28.584700
+39:21.236000
50.2p
23
Magnus Jaktlund
Erikslunds SK
1:37:36.585500
+39:29.236800
50.1p
24
Sven Magnusson
No Club
1:38:50.592900
+40:43.244200
49.5p
25
Petter Erlandsson
IF Strategen
1:41:31.609000
+43:24.260300
48.2p
26
Mats Lindblom
Sweco IF
1:44:39.627800
+46:32.279100
46.7p
27
Urban Lyxell
MVSK
1:49:38.657700
+51:31.309000
44.6p
28
Ingvar Borg
MVSK
1:59:07.714600
+1:01:00.365900
41.0p
29
Erik Hjalmarsson
No Club
2:07:26.764500
+1:09:19.415800
38.4p
30
Anthony Lecoq
No Club
2:20:13.841200
+1:22:06.492500
34.9p
31
Reza Moossavi
No Club
3:04:01.1104000
+2:05:54.755300
26.6p
-
Hugo Bäckman
GIF
23:59:59.8639800
-
-
Albin Ålin
Sundsvalls OK
23:59:59.8639800
-
-
George Ersson
IF Strategen
23:59:59.8639800
-
D 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tove Eriksson
Stockviks SF
30:59.185800
62.6p
2
Frida Vickström
Stockviks SF
34:56.209500
+3:57.23600
55.6p
3
Alina Bruksås Nybjörk
Alnö SK
36:58.221700
+5:59.35800
52.5p
4
Elsa Granholm
Stockviks SF
44:03.264200
+13:04.78300
44.1p
5
Linda Pettersson
No Club
45:59.275800
+15:00.89900
42.2p
6
Katrin Tjällgren
No Club
46:37.279600
+15:38.93700
41.6p
7
Catharina Edström
CC Fitness PT
50:18.301700
+19:19.115800
38.6p
8
Emelie Nilsson
Axa SC
50:30.302900
+19:31.117000
38.4p
9
Linda Svensson
No Club
51:36.309500
+20:37.123600
37.6p
10
Anna EK
Team ES
1:02:09.372800
+31:10.186900
31.2p
11
Elin Bruhn
No Club
1:02:16.373500
+31:17.187600
31.2p
12
Mona Palm
No Club
1:53:35.681400
+1:22:36.495500
17.1p
-
Kate Almroth
No Club
23:59:59.8639800
-
-
Victoria Håsäther
No Club
23:59:59.8639800
-
H 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Peter Johansson
No Club
30:55.185400
62.8p
2
Joel Jänes
Stockviks SF
34:28.206700
+3:33.21200
56.3p
3
Oskar Vikström
Stockviks SF
35:26.212500
+4:31.27000
54.8p
4
Stefan Wassbrink
No Club
42:08.252700
+11:13.67200
46.1p
5
Stefan Lundström
Vigge
42:12.253100
+11:17.67600
46.0p
6
Martin Åström
Sundsvalls OK
43:18.259700
+12:23.74200
44.8p
7
Rikard Mellberg
No Club
48:13.289200
+17:18.103700
40.2p
8
Johan Norman
No Club
50:46.304500
+19:51.119000
38.2p
9
Rikard Holmberg
No Club
52:31.315000
+21:36.129500
37.0p
10
Peter Forsmark
No Club
52:41.316000
+21:46.130500
36.8p
11
Peter Edlund
No Club
56:57.341600
+26:02.156100
34.1p
12
Ola Näslund
No Club
57:41.346000
+26:46.160500
33.6p
13
Thomas Skoknes
No Club
57:55.347400
+27:00.161900
33.5p
14
Hans Forsmark
No Club
1:08:58.413700
+38:03.228200
28.1p
15
Magnus Lindqvist
No Club
1:26:55.521400
+56:00.335900
22.3p
-
Per Nässbjer
No Club
23:59:59.8639800
-
-
Ante Bromée
No Club
23:59:59.8639800
-
D 21
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Wilma Larsson
Sundsvalls OK
10:29.62800
46.1p
2
Lovisa Dufva
Sundsvalls OK
11:15.67400
+46.4500
43.0p
3
Kersti Ålander
No Club
16:44.100300
+6:15.37400
28.9p
-
Eline Andersson
Bergeforsens SK
23:59:59.8639800
-
H 21
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kaspar Ericsson
Stockviks SF
7:28.44700
64.7p
2
Mattias Larsson
Matfors SK
7:48.46700
+20.1900
62.0p
3
Ivar Granholm
Sundsvalls OK
9:16.55500
+1:48.10700
52.2p
4
Adrian Carlsson
No Club
10:51.65000
+3:23.20200
44.5p
5
Vidar Pihlo
OK Ravinen
10:52.65100
+3:24.20300
44.5p
6
Linus Andersson
Sundsvalls OK
11:56.71500
+4:28.26700
40.5p
7
Vincent Romö
No Club
11:57.71600
+4:29.26800
40.4p
8
Oliver Andersson
Sundsvalls OK
13:35.81400
+6:07.36600
35.6p
9
Alfred Ålander
No Club
16:42.100100
+9:14.55300
28.9p
-
null Vince Andersson
Bergeforsens SK
23:59:59.8639800
-
-
Levis Andersson
Bergeforsens SK
23:59:59.8639800
-