Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Südtirol Moonlight Classic Seiser Alm
2016-01-22
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
16km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Stanislav Rezac
Czech Republic
36:44.220300
87.3p
2
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
36:44.220300
87.3p
3
Mattia Pellegrin
G.S. Fiamme Oro
36:52.221100
+8.700
86.9p
4
Luca ORLANDI
G.S. Fiamme Oro
37:33.225200
+49.4800
85.4p
5
Mauro BRIGADOI
Italy
37:53.227200
+1:09.6800
84.6p
6
Stefan Zelger
Italy
38:13.229200
+1:29.8800
83.9p
7
Erlend Moian Nydal
Asker SK
38:49.232800
+2:05.12400
82.6p
8
Simone Paredi
CS Esercito
38:50.232900
+2:06.12500
82.5p
9
Toni Escher
Tyskland
38:53.233200
+2:09.12800
82.4p
10
Stretr Radek
Czech Republic
39:39.237800
+2:55.17400
80.8p
11
Martin Hotdekr
Czech Republic
39:40.237900
+2:56.17500
80.8p
12
Matteo Andreaola
C S Forestale Dello Stato
39:56.239500
+3:12.19100
80.3p
13
Alex Oberbacher
SC Gardena Raiffeisen
40:01.240000
+3:17.19600
80.1p
14
David Hofer
C.S Carabinieri Sez.Sci
40:07.240600
+3:23.20200
79.9p
15
Martin Svarc
Italy
40:11.241000
+3:27.20600
79.8p
16
Andrea Silverio
Team Futura
41:02.246100
+4:18.25700
78.1p
17
Andrea Grenes
SCI CLUB MARZOLA
41:04.246300
+4:20.25900
78.0p
18
Luca Giovanelli
U.S. Stella Alpina, Italy
41:05.246400
+4:21.26000
78.0p
19
Reinhard Kargruber
Italy
41:07.246600
+4:23.26200
78.0p
20
Pauli Oberbacher
Team Futura
41:10.246900
+4:26.26500
77.9p
21
Hallvard Moian Nydal
Njård
41:15.247400
+4:31.27000
77.7p
22
Mathias Defrancesco
Italy
41:50.250900
+5:06.30500
76.6p
23
Luigi Pedranzini
Italy
41:52.251100
+5:08.30700
76.6p
24
Diego Demattio
U.S. Stella Alpina, Italy
42:08.252700
+5:24.32300
76.1p
25
Federico Ventura
Italy
42:19.253800
+5:35.33400
75.7p
26
Daniele Compagnoni
CS Esercito
42:22.254100
+5:38.33700
75.7p
27
Matteo Celon
SCI CLUB MARZOLA
42:40.255900
+5:56.35500
75.1p
28
Gabriele Canella
Italy
42:56.257500
+6:12.37100
74.7p
29
Paolo Sembenini
Italy
43:18.259700
+6:34.39300
74.0p
30
Roberto Gabrielli
Triathlon Trentino
43:21.260000
+6:37.39600
73.9p
31
Igor Maestri
Italy
43:22.260100
+6:38.39700
73.9p
32
Giovanni Gerbotto
Team Xcalibur
43:30.260900
+6:46.40500
73.7p
33
Jörg Schoder
OneWay racing team
44:03.264200
+7:19.43800
72.8p
34
Martin Taschler
S.c Dobbiaco Toblach Raiffeisen
44:16.265500
+7:32.45100
72.4p
35
Ivan Baldo
SCI CLUB MARZOLA
44:24.266300
+7:40.45900
72.2p
36
Innocente Sormani
G.S. I Camosci
44:25.266400
+7:41.46000
72.2p
37
Lorenzo Carraro
Polisportiva Sovramonte
44:25.266400
+7:41.46000
72.2p
38
Giuliano Anesi
Triathlon Trentino
44:57.269600
+8:13.49200
71.3p
39
Toni Barp
Gr.Fondisti Poiana
45:03.270200
+8:19.49800
71.1p
40
Patrick Tumler
martell
45:03.270200
+8:19.49800
71.1p
41
Fulvio Avi
Triathlon Trentino
45:19.271800
+8:35.51400
70.7p
42
Fabio Biesuz
S.c Alta Valtellina
45:21.272000
+8:37.51600
70.7p
43
Silvano Berlanda
Italy
45:24.272300
+8:40.51900
70.6p
44
Flavio Pellegrin
Team Futura
45:24.272300
+8:40.51900
70.6p
45
Marco Sontacchi
Aretè Club
45:52.275100
+9:08.54700
69.9p
46
Fabian Sieder
RG 5V Loipe
45:54.275300
+9:10.54900
69.8p
47
Sasha Alessandro Rampazzo
S.c Alta Valtellina
45:57.275600
+9:13.55200
69.8p
48
Daniel Anesi
G.S. Costalta
45:57.275600
+9:13.55200
69.8p
49
Yury Komlev Noname
OneWay racing team
45:59.275800
+9:15.55400
69.7p
50
Renzo Dezulian
Bogn Da Nia Val De Fasha
46:01.276000
+9:17.55600
69.7p
51
Massimo Debertolis
U.S. Primiero-San Martino, Italy
46:02.276100
+9:18.55700
69.6p
52
Silvano Fedel
Triathlon Trentino
46:09.276800
+9:25.56400
69.5p
53
Mariano Covi
S.c Appiano
46:11.277000
+9:27.56600
69.4p
54
Matteo Gardener
U.S. Cermis
46:12.277100
+9:28.56700
69.4p
55
Andrea Anesi
G.S. Costalta
46:28.278700
+9:44.58300
69.0p
56
Rene Reichmuth
No Club
47:00.281900
+10:16.61500
68.2p
57
Roberto Sommavilla
Team Futura
47:08.282700
+10:24.62300
68.0p
58
Giovanni Bonelli
U.S. Stella Alpina, Italy
47:12.283100
+10:28.62700
67.9p
59
Pierino Confortola
Italy
47:24.284300
+10:40.63900
67.6p
60
Federico Rinaldi
Italy
47:26.284500
+10:42.64100
67.6p
61
Alessandro Brandi
Italy
47:37.285600
+10:53.65200
67.3p
62
Andrea Gottardi
Triathlon Trentino
47:39.285800
+10:55.65400
67.3p
63
Ivano Fontana
Triathlon Trentino
47:39.285800
+10:55.65400
67.3p
64
Andrea Viel
Gr.Fondisti Poiana
47:41.286000
+10:57.65600
67.2p
65
Jonas Johansson
IK Stern
47:43.286200
+10:59.65800
67.2p
66
Gianluca Furlanis
Team Futura
48:00.287900
+11:16.67500
66.8p
67
Alessio Berlanda
Italy
48:14.289300
+11:30.68900
66.5p
68
Josef Kohl
ASV Deutschnofen
48:16.289500
+11:32.69100
66.4p
69
Nicola Celon
Sci Club Bosco
48:22.290100
+11:38.69700
66.3p
70
Erik Trønnes
Ottadalen SK
48:24.290300
+11:40.69900
66.2p
71
Gregorio Nicolodi
Italy
48:32.291100
+11:48.70700
66.0p
72
Simone Ioratti
Triathlon Trentino
48:43.292200
+11:59.71800
65.8p
73
Thomas Widman
Italy
48:51.293000
+12:07.72600
65.6p
74
Peter Moysey
SV Achensee
49:00.293900
+12:16.73500
65.4p
75
Johan Setterberg
Funäsdalens IF
49:38.297700
+12:54.77300
64.6p
76
Roberto Dellafior
U.S. Cermis
49:40.297900
+12:56.77500
64.5p
77
Alexander Kiselev
Italy
49:43.298200
+12:59.77800
64.5p
78
Marco Eufemi
Masone
49:56.299500
+13:12.79100
64.2p
79
Andrea Maria Longo
Team Futura
50:09.300800
+13:25.80400
63.9p
80
Simone Paolazzi
Italy
50:09.300800
+13:25.80400
63.9p
81
Ole Petter Sveen
Redalen IL
50:43.304200
+13:59.83800
63.2p
82
Giuseppe Cristel
Italy
51:24.308300
+14:40.87900
62.4p
83
Martino Tavani
Ponte in Valtellina (SO)
51:29.308800
+14:45.88400
62.3p
84
Andrea Della Torre
SV Alta Valtellina
51:40.309900
+14:56.89500
62.0p
85
Kamil Zatonski
SN Klasyk Warszawa
52:13.313200
+15:29.92800
61.4p
86
Sergey Pavlov
Italy
52:20.313900
+15:36.93500
61.2p
87
Nicolo Catellani
Sci Nordico Bismantova
52:36.315500
+15:52.95100
60.9p
88
Enzo Manfrè
S.C. Panorama
52:52.317100
+16:08.96700
60.6p
89
Jernej Donik
ASV Telmekom Team Südtirol
52:57.317600
+16:13.97200
60.5p
90
Matteo Bolis
G.s Altitude
53:04.318300
+16:20.97900
60.4p
91
Sandro Menapace
Italy
53:08.318700
+16:24.98300
60.3p
92
Engelbert Plunger
Italy
53:14.319300
+16:30.98900
60.2p
93
Stefano Morelato
C.U.S. Trento
53:21.320000
+16:37.99600
60.1p
94
Luca Schiantarelli
Italy
53:22.320100
+16:38.99700
60.1p
95
Elio Decrestina
Italy
53:26.320500
+16:42.100100
60.0p
96
Roberto Gasperi
sci club altavaltellina
53:32.321100
+16:48.100700
59.9p
97
Gianluca Volante
Italy
53:33.321200
+16:49.100800
59.9p
98
Andrea Debertolis
tn30
53:36.321500
+16:52.101100
59.8p
99
Jael Comagnoni
S.c Alta Valtellina
53:42.322100
+16:58.101700
59.7p
100
Luca Messina
S.c Appiano
53:43.322200
+16:59.101800
59.7p
101
Hendrik Escher
Tyskland
53:55.323400
+17:11.103000
59.4p
102
Nicolo Bonelli
Italy
53:57.323600
+17:13.103200
59.4p
103
Carlo Bordogni
Asd Cral Banca Popolare DI Bergamo
53:58.323700
+17:14.103300
59.4p
104
Stefano Carravieri
Italy
54:23.326200
+17:39.105800
58.9p
105
Willy Fengsrud
Vaaler IF
54:25.326400
+17:41.106000
58.9p
106
Giovanni Bertossi
CAI Verona
54:35.327400
+17:51.107000
58.7p
107
Hansjoerg Pichler
FC Gulasch/Sport Hans
54:43.328200
+17:59.107800
58.6p
108
Adriano Winterle
Italy
55:00.329900
+18:16.109500
58.3p
109
Romi Alex Dallenogare
Vvff Molina - Aido Fiemme
55:03.330200
+18:19.109800
58.2p
110
Mattia Pazzola
Usli Lanzo Intelvi
55:11.331000
+18:27.110600
58.1p
111
Martin Kapeller-Pavlu
Nordic Team Absam
55:15.331400
+18:31.111000
58.0p
112
Thomas Vikoler
Presse - Tageszeitung
55:16.331500
+18:32.111100
58.0p
113
Falko Schüllner
Austria
55:20.331900
+18:36.111500
57.9p
114
Mauro Gentile
Italy
55:29.332800
+18:45.112400
57.8p
115
Gerd Meissl
SK Rueckenwind
55:38.333700
+18:54.113300
57.6p
116
Emilio Carraro
S.c Appiano
55:58.335700
+19:14.115300
57.3p
117
Aleksander Sosnin
Italy
55:58.335700
+19:14.115300
57.3p
118
Obrad Vukojevic
Czech Republic
56:10.336900
+19:26.116500
57.1p
119
Marco Selle
Italy
56:17.337600
+19:33.117200
56.9p
120
Giuseppe Archetti
S.C. Leffe
56:30.338900
+19:46.118500
56.7p
121
Matteo Nicastro
C.U.S. Padova
57:01.342000
+20:17.121600
56.2p
122
Carlo Cattaruzza
Belluno (bl)
57:16.343500
+20:32.123100
56.0p
123
Andreas Irsara
Badia Sport
57:21.344000
+20:37.123600
55.9p
124
Marco Eugenio Bergomi
Monza (MB)
57:29.344800
+20:45.124400
55.8p
125
Tiziano Rocca
Italy
57:40.345900
+20:56.125500
55.6p
126
Aurelio Cristinelli
S.c Marcheno
57:56.347500
+21:12.127100
55.3p
127
Piergiuseppe Massetti
Sci Nordico Bolzano
58:10.348900
+21:26.128500
55.1p
128
Gabriele Modena
APD Lizzanella
58:35.351400
+21:51.131000
54.7p
129
Claudio Carrara
Italy
58:57.353600
+22:13.133200
54.4p
130
Roar Nydal
Asker SK
59:10.354900
+22:26.134500
54.2p
131
Mauro Marcomini
Triathlon Trentino
59:18.355700
+22:34.135300
54.0p
132
Lars Sundling
No Club
59:20.355900
+22:36.135500
54.0p
133
Simone Panizza
Italy
59:48.358700
+23:04.138300
53.6p
134
Flavio Manavello
Levanna
59:50.358900
+23:06.138500
53.6p
135
Kurt Silbernagl
ASC Seiser Alpe
59:52.359100
+23:08.138700
53.5p
136
Stefano Seppi
Italy
1:00:00.359900
+23:16.139500
53.4p
137
Roy Holt
Italy
1:00:46.364500
+24:02.144100
52.7p
138
Tomas Nohejl-Ano
Outdoor
1:00:48.364700
+24:04.144300
52.7p
139
Alfredo Grappein
Italy
1:01:05.366400
+24:21.146000
52.5p
140
Davide Stoffie
Italy
1:01:08.366700
+24:24.146300
52.4p
141
Finn Arne Hvalbye
Vestoppland PIL
1:01:26.368500
+24:42.148100
52.2p
142
Eric Anesa
S.C. Speedy Sport
1:01:38.369700
+24:54.149300
52.0p
143
Gerhard Rauch
LLC Sarntal
1:01:52.371100
+25:08.150700
51.8p
144
Leonardo Ranieri
G.S.A. Asiago
1:01:55.371400
+25:11.151000
51.8p
145
Cristian Pozzi
Italy
1:02:01.372000
+25:17.151600
51.7p
146
Franco Brembilla
Italy
1:02:04.372300
+25:20.151900
51.6p
147
Severino Bortolini
S.C. Valdobbiadene
1:02:29.374800
+25:45.154400
51.3p
148
Marco Menapace
Italy
1:02:40.375900
+25:56.155500
51.1p
149
Carl Frögelius
Täby IS SK
1:02:52.377100
+26:08.156700
51.0p
150
Lothar Willmann
D-Zell am Harmersbach
1:02:55.377400
+26:11.157000
50.9p
151
Alois Mair
LG Schlern
1:03:21.380000
+26:37.159600
50.6p
152
Marco Zaffaroni
Cesate (MI)
1:03:28.380700
+26:44.160300
50.5p
153
Andrea Bertolo
S.C. Terme Euganee
1:03:29.380800
+26:45.160400
50.5p
154
Maurizio Morrione
Sci Nordico Bolzano
1:03:35.381400
+26:51.161000
50.4p
155
Giuseppe Carnovali
G.S. I Camosci
1:04:23.386200
+27:39.165800
49.8p
156
Luca Zambelli
G.S. Sci Nordico Bolzano
1:04:32.387100
+27:48.166700
49.7p
157
Claudio Celon
Sci Club Bosco
1:04:33.387200
+27:49.166800
49.7p
158
Stefano Rizzi
CH-Caslano
1:04:34.387300
+27:50.166900
49.6p
159
Ola Littorin
Danderyd
1:04:42.388100
+27:58.167700
49.5p
160
Alberto Valsecchi
sci club arabba
1:05:36.393500
+28:52.173100
48.9p
161
Luigi Bonazzi
S.C. Guastalla Agonistica
1:06:18.397700
+29:34.177300
48.3p
162
Andrea Vital
Val Müstair
1:06:36.399500
+29:52.179100
48.1p
163
Riccardo Fontanive
Sci Nordico Sportful
1:06:57.401600
+30:13.181200
47.9p
164
Claudio Nicolodi
Italy
1:07:01.402000
+30:17.181600
47.8p
165
Oyvind Mork
Asker SK
1:07:32.405100
+30:48.184700
47.5p
166
Martin Schnell
Leipziger Anwaltverein
1:07:48.406700
+31:04.186300
47.3p
167
Alex Viciani
Villa d'Adda (BG)
1:07:48.406700
+31:04.186300
47.3p
168
Giuliano Cozzio
S.C. Sat Trento
1:08:09.408800
+31:25.188400
47.0p
169
Wolfgang Dohne
London Region Nordic Ski Club
1:08:21.410000
+31:37.189600
46.9p
170
Enrico Pentore
Italy
1:08:42.412100
+31:58.191700
46.7p
171
Michele Pasqualotto
Sotto Zero
1:08:46.412500
+32:02.192100
46.6p
172
Giuseppe Ferrandi
Marcialonga
1:08:57.413600
+32:13.193200
46.5p
173
Cenek Trecka
IDNES.CZ
1:09:38.417700
+32:54.197300
46.0p
174
Gregorio Mannucci
Italy
1:09:58.419700
+33:14.199300
45.8p
175
Tore Thorstensen
Italy
1:10:00.419900
+33:16.199500
45.8p
176
Leandro Muller
sci club mezzocorona
1:10:09.420800
+33:25.200400
45.7p
177
Michael Pancher
kuru
1:10:09.420800
+33:25.200400
45.7p
178
Paolo Dorigati
sci club mezzocorona
1:10:09.420800
+33:25.200400
45.7p
179
Carsten Anker
Norway
1:10:47.424600
+34:03.204200
45.3p
180
Lars Helmer Enger
Norway
1:10:57.425600
+34:13.205200
45.2p
181
Antonio Tonini
S.C. Sat Trento
1:11:23.428200
+34:39.207800
44.9p
182
Enrico Pretto
Sci C.A.I. Schio
1:11:38.429700
+34:54.209300
44.7p
183
Waifro Bolpagni
Sci C.A.I. Brescia
1:11:41.430000
+34:57.209600
44.7p
184
Michael Josef Frei
D-Offenburg
1:11:45.430400
+35:01.210000
44.7p
185
Andrea Zambotti Stefano
UISP Milano
1:12:19.433800
+35:35.213400
44.3p
186
Bianchet Elvio
S.C. Panorama
1:13:09.438800
+36:25.218400
43.8p
187
Emanuele Zenatti
S.C. Citta Di Rovereto
1:13:39.441800
+36:55.221400
43.5p
188
Gabrieli Alippi
Mandello del Lario
1:14:09.444800
+37:25.224400
43.2p
189
Olivotto Claudio
S.C. Panorama
1:14:15.445400
+37:31.225000
43.2p
190
Aldo Moresco
Sci Fondo Marostica
1:14:16.445500
+37:32.225100
43.2p
191
Albert Schätzle
D-Gengenbach
1:14:27.446600
+37:43.226200
43.1p
192
Marco Galli
Bareggio
1:15:11.451000
+38:27.230600
42.6p
193
Franz Malfertheiner
Moonlight Classic
1:15:39.453800
+38:55.233400
42.4p
194
Paolo Tonini
Gronlait Orienteering Tea
1:15:59.455800
+39:15.235400
42.2p
195
Romano Petri
Gronlait Orienteering Tea
1:15:59.455800
+39:15.235400
42.2p
196
Lars Gøran Kletthagen
Redalen ski
1:16:05.456400
+39:21.236000
42.1p
197
Osvaldo Parolini
G.S. I Camosci
1:17:12.463100
+40:28.242700
41.5p
198
Wladimir Samek
Italy
1:17:23.464200
+40:39.243800
41.4p
199
Mario Tacchini
Team Futura
1:18:28.470700
+41:44.250300
40.8p
200
Oriani Catellarini
Montecchio Emilia
1:18:29.470800
+41:45.250400
40.8p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
Pal Thorud
Norway
1:18:56.473500
+42:12.253100
40.6p
202
Renzo Volpato
G.S. Sci Nordico Bolzano
1:19:14.475300
+42:30.254900
40.5p
203
Sergey Logachev
Romania
1:19:17.475600
+42:33.255200
40.4p
204
Alessandro Delvai
Italy
1:19:39.477800
+42:55.257400
40.2p
205
Luigui Dagostin
Italy
1:19:41.478000
+42:57.257600
40.2p
206
Ingazio Dagostin
Italy
1:19:43.478200
+42:59.257800
40.2p
207
Massimo Faifer
Italy
1:19:50.478900
+43:06.258500
40.1p
208
Hallstein Helland
Norway
1:20:55.485400
+44:11.265000
39.6p
209
Øivind Mensner
Norway
1:20:56.485500
+44:12.265100
39.6p
210
Horst Meyner
Tyskland
1:21:18.487700
+44:34.267300
39.4p
211
Valter Varotto
Sci Fondo Marostica
1:21:28.488700
+44:44.268300
39.3p
212
Johannes Mur
Zentrum für Lebensqualität
1:21:37.489600
+44:53.269200
39.3p
213
Erik Brändström
Danderyd
1:22:47.496600
+46:03.276200
38.7p
214
Fabio Rovati
GSA Sesto San Giovanni
1:22:51.497000
+46:07.276600
38.7p
215
Battilana Paolo
S.C. Panorama
1:22:58.497700
+46:14.277300
38.6p
216
Giuseppe Zumiani
Italy
1:23:03.498200
+46:19.277800
38.6p
217
Olav Andreas Årseth
Norway
1:24:25.506400
+47:41.286000
38.0p
218
Uwe Schlosser
Tyskland
1:24:36.507500
+47:52.287100
37.9p
219
Bruno Galli
Legnano
1:25:13.511200
+48:29.290800
37.6p
220
Paolo Rovati
Milano
1:25:38.513700
+48:54.293300
37.4p
221
Eystein Snuggerud
Gjøvik SK
1:25:52.515100
+49:08.294700
37.3p
222
Arthur Wilhelm Nordlie
Norway
1:26:42.520100
+49:58.299700
37.0p
223
Battiston Angelo
S.C. Panorama
1:26:44.520300
+50:00.299900
37.0p
224
Michele Stramare
Montanaia Racing
1:27:50.526900
+51:06.306500
36.5p
225
Hartmut Panzert
Tyskland
1:28:28.530700
+51:44.310300
36.2p
226
Klaas De Jong
Stichts Langlauf Team
1:28:38.531700
+51:54.311300
36.2p
227
Uwe Bönewitz
A3K Berlin
1:32:14.553300
+55:30.332900
34.8p
228
Arturo Marchiori
Italy
1:32:25.554400
+55:41.334000
34.7p
229
Pietro Boccotti
San Giuliano Milanese (MI
1:36:24.578300
+59:40.357900
33.2p
230
Paolo Artoni
S.C. Acquadela
1:39:03.594200
+1:02:19.373800
32.4p
231
Michael Lindmeyer
D-Frechen
1:41:15.607400
+1:04:31.387000
31.7p
232
Paolo Piccoli
Italy
1:49:44.658300
+1:13:00.437900
29.2p
233
Roberto Furlani
GSA Sesto San Giovanni
1:52:14.673300
+1:15:30.452900
28.6p
234
Joachim Gras
Weißburgunder Running Team
1:56:41.700000
+1:19:57.479600
27.5p
235
Roberto Crosato
Italy
1:57:37.705600
+1:20:53.485200
27.3p
236
Luca Pontalti
Italy
2:10:13.781200
+1:33:29.560800
24.6p
237
Riccardo Barlaam
Presse Il Sole 24 ore
2:15:06.810500
+1:38:22.590100
23.7p
238
Antonio Ruzzo
Presse Il Giornale
2:15:06.810500
+1:38:22.590100
23.7p