Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Skinnarloppet
2010-02-21
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Joakim Engström
IFK Mora SK
2:06:10.756990
89.4p
2
Erik Eriksson
IFK Mora SK
2:06:11.757050
+0
89.3p
3
Thobias Fredriksson
Axa SC
2:06:33.759220
+22.2130
89.0p
4
Christoffer Calleseen
Team Oslo
2:06:38.759790
+28.2700
88.9p
5
Pär Jonsson
Dala-Järna IK
2:06:46.760560
+35.3470
88.8p
6
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
2:06:52.761100
+41.4010
88.7p
7
Dan Moberg
Ulricehamns IF
2:06:55.761470
+44.4380
88.6p
8
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
2:08:38.771750
+2:27.14660
87.1p
9
Andre Ree
Team Milslukern
2:12:05.792410
+5:54.35320
84.0p
10
Anders Sohlin
IFK Mora SK
2:12:49.796890
+6:39.39800
83.4p
11
Simon Andersson
Domnarvets GOIF
2:13:12.799120
+7:01.42030
83.1p
12
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
2:14:36.807550
+8:25.50460
81.9p
13
David Lingfors
IF Hallby SOK
2:14:48.808720
+8:37.51630
81.8p
14
Öyvind Watterdal
Nøtterøy Ski
2:15:33.813210
+9:22.56120
81.2p
15
Gabriel Stegmayr
Vansbro AIK SK
2:15:49.814820
+9:38.57730
81.0p
16
Samuel Norlén
Dala-Järna IK
2:16:11.817010
+10:00.59920
80.7p
17
Magnus Hårdén
Setra Sports Club
2:17:50.826920
+11:39.69830
79.4p
18
Thomas Strid
IFK Mora SK
2:20:11.841040
+14:00.83950
77.7p
19
Per Eklöf
Karlslunds IF SF
2:22:25.854480
+16:14.97390
76.1p
20
Andreas Allerhed
IFK Mora SK
2:22:42.856170
+16:31.99080
75.9p
21
Simon Sveder
Högbo GOIF
2:22:49.856880
+16:38.99790
75.8p
22
Martin Bratt
IFK Mora SK
2:22:50.856950
+16:39.99860
75.8p
23
Max Bern Hansen
Norway
2:24:08.864770
+17:57.107680
74.9p
24
Per Janzon
Arboga SK
2:24:35.867490
+18:25.110400
74.6p
25
Tommy Gabrielsson
Gagnefs IF
2:26:42.880160
+20:31.123070
73.2p
26
Claes Thenander
Axa SC
2:29:46.898500
+23:35.141410
71.3p
27
Jon Pedersen
Trøsken IL
2:29:52.899120
+23:41.142030
71.2p
28
Jakob Hjelmåker
IK Stern
2:30:32.903120
+24:21.146030
70.8p
29
Andreas Nilsson
IK Stern
2:30:58.905740
+24:47.148650
70.6p
30
Andreas Kvist
IK Stern
2:32:49.916860
+26:38.159770
69.5p
31
Magnus Jansson
Brudpiga RK
2:33:00.917980
+26:49.160890
69.4p
32
Pål Stromskroken
Holmenkollen Ck
2:33:02.918130
+26:51.161040
69.4p
33
Magnus Lund
Brännebrona SK
2:33:03.918230
+26:52.161140
69.4p
34
Joakim Eriksson
Malungs IF
2:33:48.922760
+27:37.165670
68.9p
35
Johan Nyman
Mariestads FK
2:34:10.924990
+28:00.167900
68.7p
36
Peter Mattsson
Brudpiga RK
2:34:58.929770
+28:47.172680
68.3p
37
Philip Askeroth
IK Stern
2:35:04.930300
+28:53.173210
68.2p
38
Christian Tollefsen
Heming IL
2:35:39.933890
+29:29.176800
67.9p
39
David Källström
Mölndals RK
2:35:53.935230
+29:42.178140
67.8p
40
Mikael Hultin
IK Fryken
2:36:07.936630
+29:56.179540
67.6p
41
Tobias Karlsson
Karlslunds IF SF
2:37:09.942820
+30:58.185730
67.1p
42
Kenneth Säterhagen Paulsen
Runstad IL
2:37:38.945730
+31:27.188640
66.8p
43
Simon Kvarnström
Ekshärads SF
2:38:36.951580
+32:25.194490
66.3p
44
Henning Söndmør
Engerdal IL
2:39:34.957320
+33:23.200230
65.8p
45
Anders Påhland
Istrums SK
2:39:43.958270
+33:32.201180
65.7p
46
Tobias Lergård
Sisu Forshaga SK
2:39:57.959600
+33:46.202510
65.6p
47
Jon Samuelsson
Bålsta SK
2:40:06.960550
+33:55.203460
65.5p
48
Robert Björk
IK Stern
2:40:20.961930
+34:09.204840
65.4p
49
Anders Ellow
Nybro Ski
2:41:02.966150
+34:51.209060
65.0p
50
Fredrik Gustafsson
Strängnäs-Malmby OL
2:41:07.966630
+34:56.209540
65.0p
51
Anders Ericsson
Granbergsdals IF
2:41:11.967010
+35:00.209920
65.0p
52
Erik Brittus
Sågmyra SK
2:41:29.968870
+35:18.211780
64.8p
53
Oscar Andersson
Stora Tuna IK SK
2:41:55.971420
+35:44.214330
64.6p
54
Jacob Gustafsson
IFK Mora SK
2:42:09.972880
+35:58.215790
64.5p
55
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
2:42:29.974830
+36:18.217740
64.3p
56
Vidar Faxén
IK Stern
2:45:15.991410
+39:04.234320
63.0p
57
Mattias Kähäri
Vb OL
2:45:18.991740
+39:07.234650
62.9p
58
Daniel Frehde
Karlslunds IF SF
2:46:32.999140
+40:21.242050
62.3p
59
Johan Ånger
Hällefors SK
2:47:51.1007070
+41:40.249980
61.7p
60
Erik Smedhs
IFK Mora SK
2:48:07.1008670
+41:56.251580
61.6p
61
Karl Bergman
Brudpiga RK
2:48:13.1009290
+42:03.252200
61.6p
62
Anders Frykblom
Försvarets Sk
2:48:18.1009720
+42:07.252630
61.5p
63
David Czuczor
Korsnäs IF SK
2:50:37.1023630
+44:26.266540
60.5p
64
Fredrik Persson
IK Stern
2:50:41.1024050
+44:30.266960
60.5p
65
Erik Karlsson
OK Alehof
2:50:46.1024520
+44:35.267430
60.4p
66
Patric Karlsson
Målilla Mörlunda SK
2:51:32.1029110
+45:21.272020
60.1p
67
Jonatan Junker
Tunafors SK
2:51:33.1029280
+45:22.272190
60.1p
68
Olle Wiklund
IK Jarl Rättvik
2:52:40.1035910
+46:29.278820
59.6p
69
Petter Envall
Säters IF SK
2:53:05.1038400
+46:54.281310
59.4p
70
David Andersson
Källbottens IK
2:55:06.1050520
+48:55.293430
58.6p
71
Jonas Böhlmark
Dalarnas Försäkringsbolag IF
2:56:04.1056380
+49:53.299290
58.2p
72
Mattias Karlsson
IK Stern
2:56:15.1057460
+50:04.300370
58.1p
73
Andreas Stansvik
IK Stern
2:56:21.1058020
+50:10.300930
58.1p
74
Andreas Blom
Ulvsby IF
2:56:55.1061460
+50:44.304370
57.8p
75
Björn Wesley
Sävedalens AIK
2:57:07.1062690
+50:57.305600
57.8p
76
Fredrik Bidevind
Utbrytarna SK
2:57:22.1064190
+51:12.307100
57.7p
77
Patrik Larsson
Brudpiga RK
2:57:33.1065270
+51:22.308180
57.6p
78
Ralf Andersson
Hotings IF
2:57:37.1065680
+51:26.308590
57.6p
79
Per Värmsjö
OK Alehof
2:57:51.1067010
+51:40.309920
57.5p
80
Henrik Mild
Stora Enso Fors SK
2:59:08.1074710
+52:57.317620
57.0p
81
Joachim Gustafsson
Stora Tuna IK SK
2:59:44.1078350
+53:33.321260
56.7p
82
Jakob Junker
Tunafors SK
3:00:00.1079900
+53:49.322810
56.6p
83
Tomas Wiklund
IK Jarl Rättvik
3:00:08.1080750
+53:57.323660
56.6p
84
Henrik Winnberg
OK Landehof
3:01:19.1087840
+55:08.330750
56.1p
85
Tony Axelsson
OK Landehof
3:02:38.1095710
+56:27.338620
55.6p
86
Per Johansson
Abb IF SK
3:05:25.1112420
+59:14.355330
54.6p
87
Michael Svensson
IK Stern
3:07:05.1122490
+1:00:55.365400
54.0p
88
Patrik Hjort
Brovallens IF
3:07:30.1124940
+1:01:19.367850
53.9p
89
Erik Lindgren
IK Stern
3:08:02.1128100
+1:01:51.371010
53.7p
90
Johan Rundberg
Brohyttans IF
3:09:03.1134270
+1:02:52.377180
53.4p
91
Olle Andersson
Källbottens IK
3:10:11.1141040
+1:04:00.383950
53.0p
92
Marcus Byström
Oxbergs IF
3:10:40.1143990
+1:04:30.386900
52.8p
93
Simon Hansen
IK Fryken
3:11:51.1151020
+1:05:40.393930
52.4p
94
Staffan Ericsson
Granbergsdals IF
3:12:12.1153180
+1:06:01.396090
52.3p
95
David Rådberg
Ibm-Klubben
3:12:30.1154950
+1:06:19.397860
52.2p
96
Marcus Svensson
Mölndals RK
3:18:13.1189260
+1:12:02.432170
50.4p
97
Fredrik Nyström
Ställbergs IK
3:19:50.1198920
+1:13:39.441830
49.9p
98
Carl Alfred Falk
Ställbergs IK
3:20:53.1205260
+1:14:42.448170
49.6p
99
Erik Gerremo
Spirit IF
3:22:22.1214190
+1:16:12.457100
49.2p
100
David Emilsson
Abb IF SK
3:22:25.1214470
+1:16:14.457380
49.1p
101
Gustav Ljunggren
Spirit IF
3:22:49.1216810
+1:16:38.459720
49.0p
102
Richard Toss
Axa SC
3:25:22.1232180
+1:19:11.475090
48.3p
103
Kim Quarnström
Utbrytarna SK
3:25:31.1233050
+1:19:20.475960
48.3p
104
Erik Grandt
IF Hallby SOK
3:27:20.1243900
+1:21:09.486810
47.8p
105
Björn Lindell
Team Exborn
3:27:22.1244190
+1:21:12.487100
47.7p
106
Stefan Andersson
Oxvretens SK
3:27:33.1245240
+1:21:22.488150
47.7p
107
Martin Cramér
Ernst & Young SK
3:28:31.1251040
+1:22:20.493950
47.4p
108
Carl Johan Marköö
Axa SC
3:29:56.1259550
+1:23:45.502460
47.1p
109
Joakim Andersson
IK Stern
3:33:18.1279710
+1:27:07.522620
46.2p
110
Arvid Dahlèn
Säffle SK
3:34:16.1285540
+1:28:05.528450
45.9p
111
Niklas Lövgren
Axa SC
3:34:30.1286900
+1:28:19.529810
45.9p
112
Sebastian Zaar
Arlanda-Märsta SK
3:34:48.1288750
+1:28:37.531660
45.8p
113
Peter Karlsson
Storebro SC
3:34:51.1289030
+1:28:40.531940
45.8p
114
Mikael Mimer
Axa SC
3:35:12.1291100
+1:29:01.534010
45.7p
115
Mathias Säfström
Handelsbankens IF
3:35:22.1292150
+1:29:11.535060
45.7p
116
Rickard Dahlén
Säffle SK
3:35:27.1292690
+1:29:17.535600
45.6p
117
Andreas Johansson
Utbrytarna SK
3:36:16.1297540
+1:30:05.540450
45.4p
118
Mathias Bois
Lima IF
3:36:42.1300120
+1:30:31.543030
45.3p
119
Tobias Laaksonen
Axa SC
3:37:07.1302640
+1:30:56.545550
45.2p
120
Magnus Sterner
Leksands SK
3:39:36.1317540
+1:33:25.560450
44.6p
121
Andreas Pettersson
Strängnäs-Malmby OL
3:39:51.1319090
+1:33:41.562000
44.6p
122
Robert Grynner
Axa SC
3:40:57.1325600
+1:34:46.568510
44.3p
123
Erik Olofsson
Grava SK
3:41:00.1325900
+1:34:49.568810
44.3p
124
Joakim Thuresson
Grava SK
3:43:14.1339370
+1:37:03.582280
43.8p
125
Erik Dahlèn
Säffle SK
3:43:57.1343620
+1:37:46.586530
43.6p
126
Tomas Hanser
Orsa SK
3:46:45.1360480
+1:40:34.603390
43.0p
127
Felikss Straumits
Göteborgs SK
3:47:49.1366870
+1:41:38.609780
42.7p
128
Johan Florenzson
Göteborgs SK
3:47:50.1366930
+1:41:39.609840
42.7p
129
Thomas Jansson
Grava SK
3:49:19.1375830
+1:43:08.618740
42.4p
130
Carl Bonde
Sisu Forshaga SK
3:56:28.1418710
+1:50:17.661620
40.9p
131
Jan Söderlund
Sisu Forshaga SK
3:56:51.1421020
+1:50:40.663930
40.8p
132
Carl Axel Östensson
SK Bore
3:58:25.1430440
+1:52:14.673350
40.5p
133
Kristian Wikström
IFK Mora SK
4:08:00.1487940
+2:01:49.730850
38.7p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 35
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Björn Kristian Bjercke
Sarpsborg IL
2:20:09.840880
77.7p
2
Magnus Hedlund
Granbergsdals IF
2:24:16.865560
+4:06.24580
74.8p
3
Mathias Häggblom
Brännebrona SK
2:27:01.882030
+6:51.41050
73.0p
4
Håkan Wirén
Nybro Ski
2:27:07.882670
+6:57.41690
73.0p
5
Daniel Johansson
Boxholm-Ekeby SK
2:27:55.887430
+7:45.46450
72.5p
6
Jonas Holt
Istrums SK
2:28:36.891560
+8:26.50580
72.0p
7
Josef Källström
Mölndals RK
2:31:22.908170
+11:12.67190
70.3p
8
Stefan Palander
Sellnäs IF
2:33:16.919590
+13:07.78610
69.2p
9
Magnus Andersson
Malungs IF
2:34:10.924920
+14:00.83940
68.7p
10
Mathias Mellgren
Kristinehamn Multisport
2:38:23.950230
+18:13.109250
66.4p
11
Jörgen Aurén
Hagfors SF
2:40:33.963270
+20:23.122290
65.3p
12
Stefan Karlsson
Ronneby OK
2:42:02.972180
+21:53.131200
64.5p
13
John Andre Wilhelmsen
Austmarka IL
2:42:09.972820
+21:59.131840
64.5p
14
Per Björklund
Malungs IF
2:43:41.982030
+23:31.141050
63.7p
15
Fredrik Andersson
Kvarnsvedens GOIF SK
2:44:15.985480
+24:06.144500
63.4p
16
Patrik Kagervi
Alfa-Laval IF
2:48:03.1008230
+27:53.167250
61.6p
17
David Ottosson
Norra Dals SK
2:48:10.1008960
+28:00.167980
61.6p
18
Aslak Krossbakken
Norway
2:50:32.1023110
+30:22.182130
60.5p
19
Olof Svensson
Horreds SK
2:50:37.1023690
+30:28.182710
60.5p
20
Edvard Lindeson
Nybro Ski
2:51:48.1030740
+31:38.189760
60.0p
21
Joakim Jonsson
SOK 68
3:04:11.1105030
+44:01.264050
55.1p
22
Magnus Isaksson
SK Bore
3:04:58.1109770
+44:48.268790
54.8p
23
Kristian Hagberg
SOK 68
3:05:27.1112680
+45:18.271700
54.6p
24
Lars-Olof Jönsson
Malungs IF
3:08:01.1128030
+47:51.287050
53.7p
25
Jim Litens
IK Stern
3:10:42.1144140
+50:32.303160
52.8p
26
Björn Holmberg
Venjans AIK
3:13:06.1158590
+52:57.317610
52.0p
27
Johan Glännerud
Korsnäs IF SK
3:14:46.1168540
+54:36.327560
51.5p
28
Pär Gustafsson
Sisu Forshaga SK
3:16:04.1176300
+55:54.335320
51.1p
29
Lars Munther
Utbrytarna SK
3:18:05.1188400
+57:55.347420
50.4p
30
Daniel Lindberg
Utbrytarna SK
3:19:01.1194000
+58:51.353020
50.2p
31
Rickard Persson
Axa SC
3:19:10.1194940
+59:00.353960
50.1p
32
Johan Hovgren
Bålsta SK
3:20:07.1200690
+59:58.359710
49.8p
33
Viktor Henriksson
Hammarby IF SF
3:22:57.1217600
+1:02:47.376620
49.0p
34
Öjvind Skjerven
Mogutten IL
3:24:21.1226040
+1:04:11.385060
48.6p
35
Christian Kolar
Boo IF
3:25:21.1232060
+1:05:11.391080
48.3p
36
Johan Widell
Åf SK
3:27:24.1244310
+1:07:14.403330
47.7p
37
Fredrik Asplund
Mariefreds OK
3:29:47.1258650
+1:09:37.417670
47.1p
38
Jonas Lundberg
Malungs IF
3:30:27.1262650
+1:10:17.421670
46.9p
39
Stig Svåren
Uppsala Studenters IF
3:31:00.1265960
+1:10:50.424980
46.8p
40
Ulf Lindberg
Sya SK
3:32:21.1274050
+1:12:11.433070
46.4p
41
Johan Olsson
Brännebrona SK
3:33:08.1278720
+1:12:58.437740
46.2p
42
Kaj Kangasniemi
Mariefreds SOK
3:34:45.1288420
+1:14:35.447440
45.8p
43
Peter Fredriksson
Silleruds IF
3:39:24.1316340
+1:19:14.475360
44.7p
44
Kasper Manglegård Lorenzen
Danmark
3:43:47.1342630
+1:23:37.501650
43.6p
45
Fredrik Lindbergsson
Venjans AIK
3:46:47.1360610
+1:26:37.519630
43.0p
46
Torgeir Dahl
Storvreta IK
3:47:11.1363040
+1:27:01.522060
42.9p
47
Jonas Alfredsson
Älvdalens IF SK
3:49:06.1374550
+1:28:56.533570
42.5p
48
Fredrik Bergman
Utbrytarna SK
3:49:49.1378880
+1:29:40.537900
42.3p
49
Anders Roos
Orsa SK
4:00:23.1442280
+1:40:14.601300
40.1p
50
Niclas Jensell
Utbrytarna SK
4:03:53.1463200
+1:43:43.622220
39.5p
51
Krister Bergström
Utbrytarna SK
4:04:31.1467060
+1:44:21.626080
39.4p
52
Jonas Wahlström
Bilia Sportklubb
4:17:21.1544080
+1:57:12.703100
37.1p
53
Stefan Jansson
I2 IF
4:18:07.1548660
+1:57:57.707680
37.0p
54
Mathicu Moreau
Falu IK
4:34:49.1648880
+2:14:40.807900
34.4p
55
Martin Hedlund
Dalarnas Försäkringsbolag IF
4:43:42.1702170
+2:23:32.861190
33.2p
H 40
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mikael Lindberg
Domnarvets GOIF
2:18:35.831410
78.9p
2
Ronny Halvarsson
IFK Mora SK
2:22:46.856540
+4:11.25030
75.8p
3
Terje Nyland
Leeds United
2:22:51.857020
+4:16.25510
75.8p
4
Terje Heggelund
IL Cowi
2:22:56.857560
+4:21.26050
75.7p
5
Jonas Kindberg
Kils SLK
2:34:04.924320
+15:29.92810
68.8p
6
Svein Joten
Engerdal IL
2:34:54.929320
+16:19.97810
68.3p
7
Nicklas Bergström
Täby OK
2:40:46.964500
+22:10.132990
65.2p
8
Kent Lindgren
Kvarnsvedens GOIF SK
2:41:42.970150
+23:07.138640
64.7p
9
Martin Eriksson
Lima IF
2:41:56.971500
+23:20.139990
64.6p
10
Per-Egil Linna
Kongsvinger IL
2:42:10.972980
+23:35.141470
64.5p
11
Håkan Olander
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:42:19.973810
+23:44.142300
64.4p
12
Bengt Nääs
IFK Mora SK
2:49:59.1019840
+31:24.188330
60.8p
13
Johan Olsson
Helsingborgs SOK
2:50:45.1024420
+32:10.192910
60.4p
14
John Kristian Solbrekke
Rödenes IL Norge
2:52:00.1031970
+33:25.200460
59.9p
15
Sven Erik Skoglund
Köla AIK
2:58:45.1072400
+40:09.240890
57.1p
16
Johan Norskott
Broby GOIF
2:59:45.1078420
+41:10.246910
56.7p
17
Björn Fredriksson
Sisu Forshaga SK
3:00:18.1081750
+41:43.250240
56.5p
18
Thomas Andersson
Hällefors SK
3:01:30.1088930
+42:55.257420
56.1p
19
Jan Jakobsson
Domnarvets GOIF
3:02:16.1093590
+43:41.262080
55.8p
20
Gjermund Björn
Vang IL
3:06:23.1118230
+47:48.286720
54.3p
21
Tommy Seger
Karlslunds IF SF
3:09:44.1138330
+51:09.306820
53.1p
22
Per Eje Malmen
Malungs IF
3:09:49.1138840
+51:14.307330
53.1p
23
Olov Bokefors
Uppsalapolisens IF
3:12:10.1152990
+53:35.321480
52.3p
24
Jan Ove Kristiansen
Kjellmyra IL
3:14:53.1169250
+56:18.337740
51.4p
25
Stefan Poohl
Karlslunds IF SF
3:15:31.1173040
+56:56.341530
51.2p
26
Niclas Agnè
Dalarnas Försäkringsbolag IF
3:15:40.1173970
+57:05.342460
51.2p
27
Per Karlbäck
Grava SK
3:16:01.1176020
+57:26.344510
51.1p
28
Jonas Danils
Karlslunds IF SF
3:19:04.1194380
+1:00:29.362870
50.1p
29
Mikael Vilenius
Bonbiz SK
3:19:38.1197760
+1:01:03.366250
50.0p
30
Magnus Göras
Kvarnsvedens GOIF SK
3:22:11.1213010
+1:03:36.381500
49.2p
31
Andree Brask
Köla AIK
3:25:18.1231720
+1:06:43.400210
48.3p
32
Anders Tinfors
Älgå SK
3:30:40.1263960
+1:12:05.432450
46.9p
33
Jonas Eriksson
Karlslunds IF SF
3:31:47.1270620
+1:13:12.439110
46.6p
34
Jonas Wikström
Sälens IF
3:34:20.1285980
+1:15:45.454470
45.9p
35
Dan Lindgren
Dellner Couplers IK
3:34:22.1286150
+1:15:47.454640
45.9p
36
Glenn Rensberg
Lofsdalens SK
3:34:43.1288290
+1:16:08.456780
45.8p
37
Mikael Hummelgård
Kvarnsvedens GOIF SK
3:40:42.1324170
+1:22:07.492660
44.4p
38
Per Torell
Täby IS SK
3:42:40.1335950
+1:24:05.504440
43.9p
39
Björn Carlsson
Ernst & Young SK
3:44:21.1346020
+1:25:46.514510
43.5p
40
Anders Lundin
Boo IF
3:45:43.1354200
+1:27:07.522690
43.2p
41
Björn Jönsson
IK Hinden
3:46:00.1355980
+1:27:25.524470
43.1p
42
Mikael Hidland
Täby IS SK
3:47:45.1366450
+1:29:10.534940
42.8p
43
Thomas Lindberg
Vaxholms RF
3:47:47.1366620
+1:29:12.535110
42.7p
44
Magnus Kallin
Grava SK
3:50:00.1379970
+1:31:25.548460
42.3p
45
Lars Ekelund
Helsingborgs SOK
3:52:05.1392480
+1:33:30.560970
41.8p
46
Niklas Berglin
Utbrytarna SK
3:52:56.1397500
+1:34:20.565990
41.6p
47
Fredrik Wachsner
Brottby SK
3:53:13.1399240
+1:34:38.567730
41.6p
48
Anders Lundqvist
Creator SK
3:55:40.1413930
+1:37:05.582420
41.1p
49
Anders Tjernberg
IK Stern
4:05:38.1473790
+1:47:03.642280
39.2p
50
Thomas Andersson
Vansbro AIK SK
4:07:31.1485080
+1:48:56.653570
38.8p
51
Peter Berglund Andersson
Järfälla SK
4:08:01.1488060
+1:49:26.656550
38.7p
52
Patrik Westerberg
Seb IF
4:13:47.1522620
+1:55:12.691110
37.7p
53
Torbjörn Lindqvist
Sisu Forshaga SK
4:13:54.1523380
+1:55:19.691870
37.7p
54
Per_Olof Karlsson
Boxholm-Ekeby SK
4:33:23.1640230
+2:14:48.808720
34.6p
H 45
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Bengt Björklund
Karlslunds IF SF
2:22:57.857670
75.7p
2
Mikael Martens
Malungs IF
2:23:35.861440
+37.3670
75.3p
3
Jonas Åhström
Hagfors SF
2:36:20.937900
+13:22.80130
67.5p
4
Erik Gresslös
No Club
2:48:00.1007920
+25:02.150150
61.7p
5
Otto Davidsson
Lima IF
2:50:13.1021240
+27:15.163470
60.7p
6
Claes Hallqvist
Sisu Forshaga SK
2:51:11.1027070
+28:14.169300
60.2p
7
Jan Kalered
Skogspojkarnas OK
2:52:53.1037200
+29:55.179430
59.5p
8
Ola Eriksson
Mariefreds SOK
2:58:35.1071470
+35:38.213700
57.2p
9
Kent Aurbakken
Köla AIK
3:00:01.1080030
+37:03.222260
56.6p
10
Torbjörn Söderlund
Leksands SK
3:00:23.1082200
+37:25.224430
56.5p
11
Anders Hedberg
Domnarvets GOIF
3:04:52.1109140
+41:54.251370
54.8p
12
Richard Isidor Björk
Lima IF
3:11:48.1150720
+48:50.292950
52.4p
13
Tapio Koppelo
Anderstorps OK
3:13:27.1160630
+50:29.302860
51.9p
14
Syver Ekbrant
Köla AIK
3:16:43.1180230
+53:45.322460
50.9p
15
Martin Edlund
OK Landehof
3:17:25.1184460
+54:27.326690
50.6p
16
Aril Hansen
Ng Data
3:17:51.1187080
+54:54.329310
50.5p
17
Lars Zetterberg
Sundbybergs IK
3:23:10.1218970
+1:00:13.361200
48.9p
18
Jan Eskilsson
Lindab Sverige AB
3:24:30.1226950
+1:01:32.369180
48.5p
19
Krister Lergård
Sisu Forshaga SK
3:35:36.1293570
+1:12:39.435800
45.6p
20
Johan Mörk
Dala-Järna IK
3:39:10.1314940
+1:16:12.457170
44.7p
21
Finn Einar Graff
Trysil IL
3:41:27.1328660
+1:18:29.470890
44.2p
22
Martin Bryntesson
Köla AIK
3:44:03.1344220
+1:21:05.486450
43.6p
23
Börje Berneblad
IK Stern
3:46:07.1356660
+1:23:09.498890
43.1p
24
Stein Erik Lauvås
Ørje IL
3:47:36.1365540
+1:24:38.507770
42.8p
25
Christer Backer
Grycksbo IF OK
3:49:53.1379240
+1:26:55.521470
42.3p
26
Per Jemth
Arvika IS
3:55:13.1411250
+1:32:15.553480
41.2p
27
Jan Reuter
Granbergsdals IF
3:56:52.1421120
+1:33:54.563350
40.8p
28
Jacek Paszkowski
IFK Mora SK
3:57:37.1425680
+1:34:40.567910
40.7p
29
Olle Olsson
SK Bore
3:58:27.1430610
+1:35:29.572840
40.5p
30
Roger Karlsson
Dala-Järna IK
4:19:37.1557630
+1:56:39.699860
36.7p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 50
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lasse Samuelsson
Bålsta SK
2:40:02.960130
65.5p
2
Geir Hammer
Grue Finnskog IL
2:41:20.967930
+1:18.7700
64.9p
3
Mats Larsson
Malungs IF
2:43:48.982700
+3:45.22470
63.7p
4
Ensio Koskinen
Sågmyra SK
2:49:29.1016810
+9:26.56580
61.0p
5
Anders Sundén
Lesjöfors SK
2:57:32.1065100
+17:29.104870
57.6p
6
Torfinn Sandbakk
Trysil IL
3:08:52.1133190
+28:50.172960
53.4p
7
Tomas Pettersson
Munkedals SOK
3:10:55.1145410
+30:52.185180
52.7p
8
John Nynoen
Åsa Hof Ski
3:11:39.1149850
+31:37.189620
52.5p
9
Håkan Norgren
Falu IK
3:24:50.1228920
+44:47.268690
48.5p
10
Christer Skoog
Kils SF
3:25:41.1234080
+45:39.273850
48.2p
11
Ronald Johansson
Intersport IF
3:25:46.1234510
+45:43.274280
48.2p
12
Christer Solder
Älvdalens IF SK
3:26:46.1240560
+46:44.280330
47.9p
13
Hasse Nyrén
Jössefors IK
3:29:25.1256450
+49:23.296220
47.2p
14
Lars Wigerstedt
Partille Alpin
3:33:40.1281990
+53:38.321760
46.1p
15
Conny Jansson
Malungs IF
3:34:31.1287040
+54:29.326810
45.9p
16
Jon Simensen
Ibm-Klubben
3:37:38.1305720
+57:35.345490
45.1p
17
Bo Nyberg
Broby GOIF
3:43:25.1340410
+1:03:22.380180
43.7p
18
Gunno Haltorp
Malungs IF
3:56:06.1416540
+1:16:04.456310
41.0p
19
Ulf Nordzell
OK Djerf
3:59:31.1437040
+1:19:29.476810
40.3p
20
Jan Inge Dahlman
Ica-Handlarnas IF
4:08:30.1490950
+1:28:28.530720
38.6p
21
Carl-Ivar Dahlén
Säffle SK
4:25:51.1595040
+1:45:49.634810
35.8p
H 55
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Bredo Glimsröd
Gimo IF SK
2:24:59.869890
74.3p
2
Ole Reinhart Sandstad
Grue Finnskog IL
2:33:40.921990
+8:41.52000
69.0p
3
Lars Janlöv
IF Åland
2:45:15.991460
+20:15.121470
63.0p
4
Leif Karlsson
OK Grane
2:49:34.1017300
+24:34.147310
61.0p
5
Gunnar Franzon
Dalarnas Försäkringsbolag IF
3:23:42.1222160
+58:42.352170
48.8p
6
Erling Leknes
Töcksfors IF
3:27:21.1244060
+1:02:21.374070
47.8p
7
Björn Erlandsson
IK Stern
4:24:46.1588530
+1:59:46.718540
35.9p
H 60
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Bo Fredriksson
Sundborns GOIF
2:50:59.1025860
60.3p
2
Sven von Holst
Falu IK
2:58:23.1070260
+7:24.44300
57.3p
3
Jan Lund
Korsnäs IF SK
3:10:46.1144550
+19:46.118590
52.8p
4
Mats Fredriksson
Malungs IF
3:22:37.1215680
+31:38.189720
49.1p
5
Bernt Andersson
Sandhems IF
3:22:41.1216020
+31:41.190060
49.1p
6
Lars Jonell
Falu IK
3:33:43.1282290
+42:44.256330
46.1p
7
Bengt Jans
Öset SOK
3:34:54.1289390
+43:55.263430
45.8p
8
Gunnar Pettersson
Strängnäs-Malmby OL
3:39:50.1318980
+48:51.293020
44.6p
9
Jan-Olof Edman
Bredareds IF
3:42:42.1336170
+51:43.310210
43.9p
10
Heikki Rissanen
Mariestads FK
3:43:35.1341490
+52:36.315530
43.7p
11
Hans Lakob Bonnien
Bonbiz SK
3:49:36.1377530
+58:36.351570
42.3p
12
Eberhardt Piske
Mtv Wolf
3:58:57.1433650
+1:07:57.407690
40.4p
13
Leif Israelsson
Tandsbyns IF
4:09:39.1497870
+1:18:40.471910
38.4p
14
Nils Eklund
Atlas Copco IF
4:16:02.1536140
+1:25:02.510180
37.3p
15
Göran Ceder
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
4:16:44.1540320
+1:25:44.514360
37.2p
16
Roine Lundin
Vikarby IK
4:50:48.1744710
+1:59:48.718750
32.3p
D 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kristina Strandberg
IFK Hedemora SK
2:15:48.814760
79.0p
2
Ulrica Persson
Sunne SLF
2:15:49.814820
+0
79.0p
3
Kristina Lycke
Malungs IF
2:29:55.899450
+14:06.84590
71.5p
4
Anna Larsson
Hagfors SF
2:30:19.901890
+14:31.87030
71.4p
5
Malin Stövling
IFK Mockfjärd
2:50:10.1020950
+34:21.206090
63.0p
6
Jenni Hesselberg Indby
Nordbygda Løten Ski
2:51:45.1030400
+35:56.215540
62.5p
7
Anna-Karin Dovåker-Liss
Leksands SK
2:56:55.1061470
+41:07.246610
60.6p
8
Lovisa Niss
Brudpiga RK
2:56:56.1061520
+41:07.246660
60.6p
9
Anna Eriksson
Malungs IF
2:57:45.1066400
+41:56.251540
60.3p
10
Linda Jerdmyr
IF Hallby SOK
2:58:16.1069570
+42:28.254710
60.2p
11
Erika Lindberg
Astrazeneca IF
3:00:08.1080790
+44:20.265930
59.5p
12
Malin Hedlund
IK Stern
3:03:49.1102880
+48:01.288020
58.3p
13
Malin Jonsson
OK Tyr
3:08:31.1131020
+52:42.316160
56.9p
14
Renée Linder
OK Tyr
3:09:13.1135200
+53:24.320340
56.7p
15
Ida Thuresson
IK Stern
3:12:11.1153090
+56:23.338230
55.8p
16
Nicoline Ekeberg Schjerve
Norway
3:14:16.1165550
+58:27.350690
55.2p
17
Maria Saxvall
Dalregementets IF
3:14:24.1166320
+58:35.351460
55.2p
18
Lina Jörnhagen
Grava SK
3:26:56.1241540
+1:11:07.426680
51.8p
19
Elisabet Höge
Sundbybergs IK
3:30:13.1261270
+1:14:25.446410
51.0p
20
Sarah Manfredsson
IFK Mora SK
3:31:47.1270640
+1:15:58.455780
50.6p
21
Hedvig Falkenberg
IK Stern
3:36:21.1298090
+1:20:33.483230
49.6p
22
Julia Palo
Nilivaara IS
3:39:04.1314330
+1:23:15.499470
49.0p
23
Louise Kvale Strandberg
Arvika IS
3:43:55.1343470
+1:28:07.528610
47.9p
24
Amanda Liljestrand
Arvika IS
3:43:56.1343530
+1:28:07.528670
47.9p
25
Jessica Cayna
Falun Borlänge SK
3:46:31.1359020
+1:30:42.544160
47.4p
26
Karin Svantesson
OK Alehof
3:52:26.1394570
+1:36:38.579710
46.1p
27
Karin Werner
Falu IK
4:14:20.1525930
+1:58:31.711070
42.2p
28
Stina Johansson
Arvika IS
4:14:45.1528480
+1:58:57.713620
42.1p
29
Lillemor Hansson
Lugi SK
4:52:04.1752310
+2:36:15.937450
36.7p
D 35
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lena Koskinen
Sågmyra SK
2:42:09.972840
66.1p
2
Lotta Melin
Malungs IF
2:49:30.1016900
+7:20.43960
63.3p
3
Stina Granefelt
OK Tyr
3:10:52.1145120
+28:42.172180
56.2p
4
Åsa Wigerstedt
Partille Alpin
3:12:55.1157430
+30:45.184490
55.6p
5
Eva Dahlén
Säffle SK
3:14:15.1165430
+32:05.192490
55.2p
6
Eli Helstad
Mogutten IL
3:15:40.1173950
+33:31.201010
54.8p
7
Danieka Profir
Sundbybergs IK
3:17:44.1186300
+35:34.213360
54.2p
8
Tina Arvidsson
Grycksbo IF OK
3:33:01.1278090
+50:52.305150
50.4p
9
Kina Magnusson
Lima IF
3:35:19.1291850
+53:10.318910
49.8p
10
Catrin Hasewinkel
Sälens IF
3:44:12.1345120
+1:02:02.372180
47.8p
11
Hanna Nilsson
Grava SK
3:58:47.1432660
+1:16:38.459720
44.9p
D 21 Motion
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ida Nilsson
Gellivare SK
1:19:11.475080
60.5p
2
Maris Bois
Malungs IF
1:20:51.485010
+1:39.9830
59.3p
3
Johanna Erikanders
IK Jarl Rättvik
1:28:28.530720
+9:16.55540
54.2p
4
Rebecca Linder
Vansbro AIK SK
1:33:50.562930
+14:38.87750
51.1p
5
Kristina Matsson
Granbergsdals IF
1:34:21.566030
+15:09.90850
50.8p
6
Erica Sterner
Leksands SK
1:37:00.581970
+17:48.106790
49.4p
7
Lotta Jedvik
Filipstadsbygden
1:38:27.590670
+19:15.115490
48.7p
8
Anna Lena Rehn
Malungs IF
1:38:53.593270
+19:41.118090
48.4p
9
Nina Roen
Brudpiga RK
1:40:28.602730
+21:16.127550
47.7p
10
Ida Matthed
Äppelbo AIK
1:42:11.613000
+22:59.137820
46.9p
11
Mariann Kristiansen
Trysil IL
1:44:40.627940
+25:28.152760
45.8p
12
Birgitta Back
Dalarnas Försäkringsbolag IF
1:44:41.628010
+25:29.152830
45.8p
13
Karin Edlund
Göteborgs SK
1:46:46.640500
+27:34.165320
44.9p
14
Gunilla Hansson
IK Stern
1:47:07.642680
+27:56.167500
44.7p
15
Marie Björklund
Eskilstuna IK
1:50:17.661690
+31:06.186510
43.4p
16
Karin Samuelsson
Bålsta SK
1:50:22.662110
+31:10.186930
43.4p
17
Sandra Köster
Göteborgs Hamns IF
1:51:03.666200
+31:51.191020
43.1p
18
Sarah Steen
I2 IF
1:51:45.670420
+32:33.195240
42.9p
19
Rebecka Rödin
Stora Enso Fors SK
1:52:11.673030
+32:59.197850
42.7p
20
Charlotta Sundberg
Mora Trä SK
1:53:00.677920
+33:48.202740
42.4p
21
Jenni van Speyck
Stora Enso Fors SK
1:54:51.689050
+35:39.213870
41.7p
22
Åsa Holmberg
Nybro Ski
1:55:02.690160
+35:50.214980
41.6p
23
Ilse Wicherts
Zwolle Nederlands
2:05:41.754000
+46:29.278820
38.1p
24
Sara Englund
Falu IK
2:06:44.760350
+47:32.285170
37.8p
25
Clara Hogland
Malungs IF
2:07:31.765030
+48:19.289850
37.6p
26
Maria Eriksson
IFK Mora SK
2:08:36.771520
+49:24.296340
37.3p
27
Louise Hansson
Vikarby IK
2:14:16.805580
+55:05.330400
35.7p
28
Ninni Bräck
Vikarby IK
2:14:27.806660
+55:15.331480
35.6p
H 21 Motion
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
1:02:30.374910
76.7p
2
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
1:05:11.391000
+2:40.15990
73.5p
3
Lars Eriksson
Malungs SLK
1:16:45.460450
+14:15.85440
62.4p
4
Victor Ericsson
IFK Hedemora SK
1:19:55.479420
+17:25.104410
60.0p
5
Magnus Berggren
Råda IK
1:25:25.512480
+22:55.137470
56.1p
6
Oskar Daniels
Rotebro IS
1:26:56.521530
+24:26.146520
55.1p
7
Erland Lindberg
Domnarvets GOIF
1:27:00.521980
+24:30.146970
55.1p
8
Herman Jansson
Malungs IF
1:27:25.524400
+24:54.149390
54.8p
9
Jörgen Carlsson
Sundborns GOIF
1:28:19.529830
+25:49.154820
54.2p
10
Kenneth Guthman
Arvika IS
1:36:19.577820
+33:49.202810
49.7p
11
Jonas Knuts
Leksands SK
1:36:31.579000
+34:00.203990
49.6p
12
Jonas Bjenning
IFK Sävsjö SK
1:43:55.623470
+41:25.248460
46.1p
13
Johan Eriksson
Töcksfors IF
1:52:57.677610
+50:27.302600
42.4p
14
Kjell Ottosson
Råda IK
1:53:27.680660
+50:57.305650
42.2p
15
Tomas Johansson
OK Löftan
1:54:20.685910
+51:50.310900
41.9p
16
Arne Sundkvist
Korsnäs IF SK
1:54:48.688750
+52:18.313740
41.7p
17
Lars Karlsson
IK Stern
1:57:40.705990
+55:10.330980
40.7p
18
Egon Persson
Filipstads SF
2:01:35.729440
+59:05.354430
39.4p
19
Kai Lüder
Källö Knippla
2:08:43.772290
+1:06:13.397280
37.2p
20
Per-Owe Hvitfeldt
IFK Mora SK
2:09:12.775100
+1:06:41.400090
37.1p
21
Hans Erik Hansson
Vikarby IK
2:14:19.805880
+1:11:49.430870
35.7p
22
Mats Jansson
Malungs IF
2:17:44.826390
+1:15:14.451380
34.8p