Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
SM Klassiskt
2017-02-01
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Emil Jönsson
AnnaEmil Sportklubb
38:19.229810
94.6p
2
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
38:21.230060
+2.150
94.5p
3
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
38:30.230970
+11.1060
94.2p
4
Jens Burman
Åsarna IK
38:42.232140
+23.2230
93.7p
5
Teodor Peterson
IFK Umeå
38:47.232680
+28.2770
93.5p
6
Martin Johansson
IFK Mora SK
38:53.233240
+34.3330
93.3p
7
Simon Lageson
Åsarna IK
39:07.234660
+48.4750
92.8p
8
Anders Svanebo
Stockviks SF
39:09.234850
+50.4940
92.8p
9
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
39:10.234910
+51.5000
92.8p
10
Bill Impola
SK Bore
39:31.237020
+1:12.7110
92.0p
11
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
39:45.238430
+1:26.8520
91.5p
12
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
39:57.239670
+1:38.9760
91.1p
13
Daniel Svensson
IFK Mora SK
40:00.239910
+1:41.10000
91.0p
14
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
40:02.240170
+1:43.10260
90.9p
15
Oscar Kardin
Östersunds SK
40:10.240970
+1:51.11060
90.7p
16
Jens Andersson
Kalix SK
40:12.241120
+1:53.11210
90.6p
17
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
40:21.242010
+2:02.12100
90.3p
18
Edvard Sundman
Åsarna IK
40:23.242260
+2:04.12350
90.2p
19
Anders Jonsson
Stockviks SF
40:26.242590
+2:07.12680
90.1p
20
David Nordström
IFK Umeå
40:32.243180
+2:13.13270
89.9p
20
Eddie Edström
Stockviks SF
40:32.243180
+2:13.13270
89.9p
22
Gustav Nordström
Borås SK
40:43.244290
+2:24.14380
89.6p
23
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
40:47.244600
+2:27.14690
89.5p
24
Filip Danielsson
SK Bore
40:49.244820
+2:30.14910
89.4p
25
Karl-Johan Westberg
Borås SK
40:51.245080
+2:32.15170
89.3p
26
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
40:52.245100
+2:32.15190
89.3p
27
Petter Engdahl
Östersunds SK
40:59.245800
+2:39.15890
89.1p
28
Emil Svensson
Åsarna IK
40:59.245820
+2:40.15910
89.1p
29
Håkan Emilsson
Offerdals SK
41:03.246200
+2:43.16290
88.9p
30
Pontus Hermansson
SK Bore
41:08.246770
+2:49.16860
88.8p
31
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
41:09.246870
+2:50.16960
88.7p
32
Petter Hedman
IFK Umeå
41:10.246920
+2:51.17010
88.7p
33
Adam Gillman
Garphyttans IF
41:12.247170
+2:53.17260
88.6p
34
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
41:13.247200
+2:53.17290
88.6p
35
Henrik Ottosson
Åsarna IK
41:13.247210
+2:54.17300
88.6p
36
Erik Rost
Hudiksvalls IF
41:18.247770
+2:59.17860
88.4p
37
Marcus Lennartsson
Garphyttans IF
41:20.247950
+3:01.18040
88.4p
38
Victor Hallquist
Åsarna IK
41:22.248100
+3:02.18190
88.3p
39
Jonas Eriksson
Falun Borlänge SK
41:22.248180
+3:03.18270
88.3p
40
Nils Persson
Östersunds SK
41:26.248580
+3:07.18670
88.2p
40
Johannes Ringsby
SK Bore
41:26.248580
+3:07.18670
88.2p
42
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
41:27.248600
+3:07.18690
88.2p
43
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
41:27.248650
+3:08.18740
88.2p
44
Jonathan Engström
Borås SK
41:27.248690
+3:08.18780
88.2p
44
Emil Persson
Östersunds SK
41:27.248690
+3:08.18780
88.2p
46
Max Novak
Offerdals SK
41:30.248900
+3:10.18990
88.1p
47
Olof Jonsson
Trillevallens Sportklubb
41:30.248930
+3:11.19020
88.1p
48
Anton Persson
SK Bore
41:31.249040
+3:12.19130
88.0p
49
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
41:42.250120
+3:23.20210
87.7p
50
Marcus Fredriksson
Lycksele IF
41:43.250220
+3:24.20310
87.7p
51
Konrad Mattsson Myhr
Åsarna IK
41:43.250250
+3:24.20340
87.7p
52
Gustav Berglund
Storvreta IK
41:44.250380
+3:25.20470
87.6p
53
Gustav Rotvold
Åsarna IK
41:49.250870
+3:30.20960
87.5p
54
Johan Häggström
Piteå Elit SK
41:52.251150
+3:33.21240
87.4p
55
Fredrik Hansson
IFK Mora SK
42:00.251970
+3:41.22060
87.1p
56
Karl Johan Dyvik
Falun Borlänge SK
42:02.252170
+3:43.22260
87.1p
57
Gilberto Panisi
Falun Borlänge SK
42:06.252560
+3:47.22650
86.9p
58
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
42:06.252570
+3:47.22660
86.9p
59
Axel Aflodal
Sundbybergs IK
42:08.252780
+3:49.22870
86.9p
60
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
42:18.253720
+3:59.23810
86.6p
61
Alexander Karlsson
Källbottens IK
42:18.253760
+3:59.23850
86.6p
62
Daniel Södersten
Orsa SK
42:30.254900
+4:10.24990
86.2p
63
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
42:33.255200
+4:13.25290
86.1p
63
Henrik Fjällborg
Gellivare Skidallians IK
42:33.255200
+4:13.25290
86.1p
65
Johan Forsberg
IFK Umeå
42:37.255650
+4:18.25740
86.0p
66
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
42:38.255710
+4:19.25800
86.0p
67
Joel Lager
Garphyttans IF
42:40.255960
+4:21.26050
85.9p
68
Martin Herbert
Sundbybergs IK
42:46.256560
+4:27.26650
85.7p
69
Elias Dahl
Offerdals SK
42:59.257860
+4:40.27950
85.3p
70
Carl Olander
IK Stern
43:04.258300
+4:44.28390
85.2p
71
Erik Lieback
Ulricehamns IF
43:04.258320
+4:45.28410
85.2p
72
Gabriel Hallquist
Åsarna IK
43:10.258940
+4:51.29030
85.0p
73
Axel Jutterström
IFK Mora SK
43:11.259020
+4:52.29110
85.0p
74
Emil Thyrèn
Trönö IK
43:15.259450
+4:56.29540
84.9p
75
Jonatan Engdahl
Trillevallens Sportklubb
43:24.260380
+5:05.30470
84.6p
76
Hannes Stenström
Trillevallens Sportklubb
43:30.260940
+5:11.31030
84.4p
77
Isak Augustsson
IFK Mora SK
43:31.261050
+5:12.31140
84.4p
78
David Larsson
Hudiksvalls IF
43:45.262490
+5:26.32580
84.0p
79
Erik Persson
IF Hallby SOK
44:01.264040
+5:42.34130
83.5p
80
Ludwig Tärning
Falköpings AIK SK
44:05.264470
+5:46.34560
83.4p
81
Rasmus Blom
SK Bore
44:08.264740
+5:49.34830
83.3p
82
Daniel Holmgren
IFK Umeå
44:09.264810
+5:50.34900
83.3p
83
Jonathan Persson
Domnarvets GOIF
44:23.266220
+6:04.36310
82.9p
84
Johan Herbert
Sundbybergs IK
44:34.267310
+6:15.37400
82.6p
85
Oskar Suomi Olsson
IFK Mora SK
44:41.268010
+6:22.38100
82.4p
86
Gabriel Strid
Sunne SLF
44:45.268400
+6:25.38490
82.3p
87
Ola Jonsson
Storumans IK
44:48.268730
+6:29.38820
82.2p
88
Viktor Axelsson
Borås SK
44:49.268870
+6:30.38960
82.2p
89
David Thorell
IK Stern
44:53.269290
+6:34.39380
82.1p
90
Nico Larsson
Bengtsfors Bois
44:57.269650
+6:38.39740
82.0p
91
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
45:00.269910
+6:41.40000
81.9p
92
Tim Magnusson
IFK Mora SK
45:02.270120
+6:43.40210
81.8p
93
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
45:03.270290
+6:44.40380
81.8p
94
Jakob Jansson
Östersunds SK
45:08.270730
+6:49.40820
81.7p
95
Oscar Lindell
Stockviks SF
45:15.271410
+6:56.41500
81.5p
96
Emil Winsa
Sävast Ski Team IF
45:17.271690
+6:58.41780
81.4p
97
Erik Nero
Mullsjö SOK
45:24.272380
+7:05.42470
81.2p
98
Emil Lagergren
Tynderö IK
45:24.272390
+7:05.42480
81.2p
99
Albert Carling
Falu IK
45:28.272770
+7:09.42860
81.1p
100
Jesper Thor
Åsarna IK
45:33.273270
+7:14.43360
81.0p
101
Andre Larsson
Svegs IK
45:41.274000
+7:21.44090
80.8p
102
Oskar Lundqvist
Sellnäs IF
45:48.274780
+7:29.44870
80.6p
103
Albert Askengren
Visborgs OK
45:49.274870
+7:30.44960
80.6p
104
Johannes Andersson
IF Ski Team Skåne
45:50.274990
+7:31.45080
80.5p
105
Johan Ahlström
Sävast Ski Team IF
45:57.275640
+7:38.45730
80.4p
106
Erik Sjöberg
Eksjö SOK
46:10.276900
+7:50.46990
80.0p
107
Jens Selahn
Stockviks SF
46:39.279870
+8:20.49960
79.3p
108
Henrik Dahlén
Tynderö IK
46:45.280450
+8:26.50540
79.1p
109
Martin Edman
Ulricehamns IF
47:02.282130
+8:43.52220
78.7p
110
Samuel Hahnsson
Gävle SK
47:55.287460
+9:36.57550
77.4p
111
Martin Johansson
Linköpings SK
48:07.288630
+9:48.58720
77.1p
112
Martin Lindkvist
IFK Mora SK
48:09.288840
+9:50.58930
77.0p
113
Albin Persson
Tranemo IF
48:22.290170
+10:03.60260
76.7p
114
William Westerlund
Falu IK
48:23.290260
+10:04.60350
76.7p
115
Adam Ekstedt
IF Ski Team Skåne
48:24.290330
+10:05.60420
76.7p
116
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
48:38.291750
+10:19.61840
76.3p
117
Oscar Strömberg
Hägglunds Ski Team SK
48:55.293430
+10:36.63520
75.9p
118
Peter Sundén
Huddinge SK LF
50:43.304200
+12:23.74290
73.5p
119
Simon Svanebo
Tynderö IK
50:45.304480
+12:26.74570
73.4p
120
Anders Kallings
Visborgs OK
50:53.305230
+12:34.75320
73.2p
121
Markus Nordmark
Nässjö SF
55:17.331620
+16:58.101710
67.9p
122
Jonas Persson
Trönö IK
57:09.342870
+18:50.112960
65.8p
-
Jonatan Palander
Sellnäs IF
23:59:58.8639700
-
Oscar Persson
SK Bore
23:59:59.8639800
-
Calle Halfvarsson
Sågmyra SK
23:59:59.8639800
-
Bob Impola
SK Bore
23:59:59.8639800
-
Jörgen Brink
Delsbo IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)