Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Järnforan
2008-02-09
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
22km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Amanda Mattsson
Stockviks SF
1:14:30.446900
62.8p
2
Anna Nystedt
Stockviks SF
1:17:00.461900
+2:30.14900
60.7p
3
Lina Öberg
Bergeforsens SK
1:22:14.493300
+7:44.46300
56.9p
4
Anna Österberg
Remsle SK
1:22:28.494700
+7:58.47700
56.7p
5
Sofia Dahlberg
Kramfors Alliansen
1:24:10.504900
+9:40.57900
55.6p
6
Irene Larsson
Njurunda SK
1:26:55.521400
+12:25.74400
53.8p
7
Maria Olsson
Anundsjö IF
1:36:38.579700
+22:08.132700
48.4p
8
Monica Krigh
OK Nipan
1:43:54.623300
+29:24.176300
45.0p
9
Siv Österberg
Remsle SK
1:50:42.664100
+36:12.217100
42.2p
10
Satu Svedberg
Sundsvalls SLK
1:54:14.685300
+39:44.238300
40.9p
11
Johanna Nilsson
Brännans IF
1:58:38.711700
+44:08.264700
39.4p
12
Ylva Jansryd
Jämtkraft IF
1:59:42.718100
+45:12.271100
39.1p
13
Sofia Karlsson
Sollefteå SK
2:04:42.748100
+50:12.301100
37.5p
14
Berit Selllng
Bondsjöhöjdens IK
2:05:04.750300
+50:34.303300
37.4p
15
Gunilla Näsman
Löwiks IF
2:15:34.813300
+1:01:04.366300
34.5p
16
Gunhild Sjöstrand
Sollefteå SK
2:15:59.815800
+1:01:29.368800
34.4p
17
Kerstin Carlsson
Efs
2:26:45.880400
+1:12:15.433400
31.9p
18
Maria Lindblom
Jättendals IF
2:26:49.880800
+1:12:19.433800
31.8p
19
Marie Kjellberg
Hägglunds IOFK
2:31:32.909100
+1:17:02.462100
30.9p
H 21
22km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Jesper Modin
Piteå Elit SK
59:44.358300
78.3p
2
Fredrik Uusitalo
Sollefteå SK
1:01:17.367600
+1:33.9200
76.3p
3
Anton Karlsson
Alnö SK
1:05:33.393200
+5:49.34800
71.3p
4
Tobias Engblom
Stöde IF
1:05:34.393300
+5:50.34900
71.3p
5
Emil L1Nell
Högbo GOIF
1:05:43.394200
+5:59.35800
71.1p
6
Jonas Häggström
Vårby IK
1:07:03.402200
+7:19.43800
69.7p
7
Christoffer Olsson
Hudiksvalls IF
1:11:24.428300
+11:40.69900
65.5p
8
Fredrik Pajala
Strömnäs GIF
1:11:51.431000
+12:07.72600
65.1p
9
Johan Österberg
Remsle SK
1:14:39.447800
+14:55.89400
62.6p
10
Philip Burland
Alnö SK
1:17:57.467600
+18:13.109200
60.0p
11
Anders Westerlund
Salsåker-Ullångers IF
1:18:12.469100
+18:28.110700
59.8p
12
Thomas Stenlund
Svanaby SK
1:22:12.493100
+22:28.134700
56.9p
13
Stig Rullander
Bollsta IK
1:23:25.500400
+23:41.142000
56.1p
14
Sven-Erik Abrahamss
Ärtrik Helgum
1:23:47.502600
+24:03.144200
55.8p
15
Staefan Ohlsson
Österforse IF
1:25:32.513100
+25:48.154700
54.7p
16
Mats Häggkvist
Kramfors
1:25:35.513400
+25:51.155000
54.6p
17
Lars Ström
Bollsta IK
1:27:26.524500
+27:42.166100
53.5p
18
Nils Svensson
Härlövs IF
1:27:54.527300
+28:10.168900
53.2p
19
Dennis Nordholm
Stora Enso Fors SK
1:28:34.531300
+28:50.172900
52.8p
20
Kjell Berg
Kramfors Alliansen
1:29:57.539600
+30:13.181200
52.0p
21
Lars Löfgren
OK Nipan
1:30:25.542400
+30:41.184000
51.7p
22
Tommy Sjödin
Österforse IF
1:31:11.547000
+31:27.188600
51.3p
23
Bengt-Åke Biller
Sollefteå SK
1:31:39.549800
+31:55.191400
51.0p
24
Åke Gulliksson
Anundsjö IF
1:32:27.554600
+32:43.196200
50.6p
25
Joachim Söderlind
OK Nipan
1:33:58.563700
+34:14.205300
49.8p
26
Johan Lindqvist
Veoiia Transport
1:34:22.566100
+34:38.207700
49.5p
27
Hjalmar Johansson
Bondsjöhöjdens IK
1:35:14.571300
+35:30.212900
49.1p
28
Aran Sortellus
Kramfors Alliansen
1:39:29.596800
+39:45.238400
47.0p
29
Lennart Vessberg
Svampjägarna
1:40:20.601900
+40:36.243500
46.6p
30
Gustav Krigh
OK Nipan
1:42:32.615100
+42:48.256700
45.6p
31
Arne Söderlind
Hägglunds IOFK
1:43:50.622900
+44:06.264500
45.0p
32
Pär Olsson
Sollefteå GIF
1:44:01.624000
+44:17.265600
45.0p
33
Bengt Ahlgren
Bälinge IF
1:46:02.636100
+46:18.277700
44.1p
34
Daniel Söderqvist
Sollefteå GIF
1:47:09.642800
+47:25.284400
43.6p
35
Björn Eklund
Sollefteå SK
1:47:44.646300
+48:00.287900
43.4p
36
David Klippström
OK Nipan
1:49:36.657500
+49:52.299100
42.7p
37
Anton Sortellus
Kramfors Alliansen
1:50:51.665000
+51:07.306600
42.2p
38
Fredrik Westlin
Sollefteå GIF
2:01:43.730200
+1:01:59.371800
38.4p
39
Anders Sortellus
Kramfors Alliansen
2:03:36.741500
+1:03:52.383100
37.8p
40
Anders Edlund
Bollsta IK
2:06:45.760400
+1:07:01.402000
36.9p
41
Tage Persson
Hägglunds IOFK
2:06:56.761500
+1:07:12.403100
36.8p
42
Bengt Sandström
Sollefteå SK
2:07:42.766100
+1:07:58.407700
36.6p
43
Olov Carlsson
Kålhammars Motion
2:08:26.770500
+1:08:42.412100
36.4p
44
Tore Wikner
Team Esplanad
2:15:37.813600
+1:15:53.455200
34.5p
45
Haldo Carlsson
Kålhammars Motion
2:24:45.868400
+1:25:01.510000
32.3p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Magdalena Pajala
Strömnäs GIF
2:33:33.921200
66.9p
2
Ylva Andersson
Östersunds SK
2:35:36.933500
+2:03.12200
65.9p
3
Jennie Magnusson
Molidens IK
3:04:08.1104700
+30:35.183400
54.6p
4
Agneta Öster
Uddevalla SK
3:08:04.1128300
+34:31.207000
53.3p
5
Christina Mattsson
Åf SK
3:08:15.1129400
+34:42.208100
53.3p
6
Veronica Akerlund
Junsele IF
3:20:37.1203600
+47:04.282300
49.7p
7
Karin Svensson
Skogslöparna
3:25:55.1235400
+52:22.314100
48.3p
8
Monica Sandström
Skogslöparna
3:30:16.1261500
+56:43.340200
47.2p
9
Karin Stenlund
Svanaby SK
3:41:34.1329300
+1:08:01.408000
44.6p
10
Anna Karin Wiklund
OK Nipan
3:43:21.1340000
+1:09:48.418700
44.2p
11
Monica Aspås
Ragunda IF
3:44:21.1346000
+1:10:48.424700
44.0p
12
Sofie Persson
Ljustorps IF
3:54:51.1409000
+1:21:18.487700
41.9p
13
Kajsa Lantz
Lucksta IF
4:01:35.1449400
+1:28:02.528100
40.6p
14
Berit Dahlberg
Kramfors
4:04:17.1465600
+1:30:44.544300
40.1p
15
Kerstin Jacobsson
Björsby SK
4:14:08.1524700
+1:40:35.603400
38.4p
16
Karin Landgren
OK Nipan
4:44:40.1707900
+2:11:07.786600
34.0p
H 21
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Peter Jönsson
Ramsele IK
2:05:59.755800
83.9p
2
Ulf Tingelöf
Kraftstaven Ski Team Förening
2:10:53.785200
+4:54.29300
80.3p
3
Per Ola Andersson
Remsle SK
2:14:26.806500
+8:27.50600
77.8p
4
Joel Sjölander
Bondsjöhöjdens IK
2:14:39.807800
+8:40.51900
77.7p
5
Thomas Strid
IFK Mora SK
2:17:49.826800
+11:50.70900
75.6p
6
Per Persson
Jämtkraft IF
2:21:14.847300
+15:15.91400
73.5p
7
Håkan Wallberg
Hägglunds IOFK
2:21:42.850100
+15:43.94200
73.3p
8
Ingemar Berg
Bodsjöböle SK
2:22:41.856000
+16:42.100100
72.7p
9
Hannes Kerro
Storumans IK
2:24:00.863900
+18:01.108000
71.9p
10
Christofer Eriksson
Hudiksvalls IF
2:24:04.864300
+18:05.108400
71.9p
11
Patrik Håkansson
Junsele IF
2:25:39.873800
+19:40.117900
71.0p
12
Christer Olsson
Hägglunds IOFK
2:26:28.878700
+20:29.122800
70.6p
13
Nils Rydenfalk
Remsle SK
2:27:34.885300
+21:35.129400
70.0p
14
Sören Pettersson
Graninge-Alliansen
2:28:09.888800
+22:10.132900
69.7p
15
Tony Gustafsson
Remsle SK
2:28:24.890300
+22:25.134400
69.5p
16
Bengt-Ola Hagström
Vårby IK
2:29:23.896200
+23:24.140300
69.0p
17
Lars Karlsson
Anundsjö IF
2:31:40.909900
+25:41.154000
67.8p
18
Magnus Skoog
Vattenfalls IF Trollhättan
2:31:59.911800
+26:00.155900
67.7p
19
Jan Hedström
Graninge-Alliansen
2:32:25.914400
+26:26.158500
67.4p
20
Göran Bäckman
Stockviks SF
2:34:25.926400
+28:26.170500
66.5p
21
Jan Svensson
Ragunda IF
2:35:09.930800
+29:10.174900
66.1p
22
Magnus Lindberg
Hägglunds IOFK
2:35:47.934600
+29:48.178700
65.8p
23
Benjamin Selllng
Bondsjöhöjdens IK
2:37:06.942500
+31:07.186600
65.2p
24
Gert Lind
Team Esplanad
2:37:24.944300
+31:25.188400
65.0p
25
Tomas Vesterlund
Björkå-Björkådalens IF
2:37:30.944900
+31:31.189000
65.0p
26
Anders Solln
Remsle SK
2:39:56.959500
+33:57.203600
63.9p
27
Max Wikholm
Indals-Lidens SK
2:39:57.959600
+33:58.203700
63.9p
28
Anders Andersson
Östersunds SK
2:40:11.961000
+34:12.205100
63.8p
29
Anders Owesen
Norway
2:40:24.962300
+34:25.206400
63.7p
30
Ciasgöran Öster
Uddevalla SK
2:40:34.963300
+34:35.207400
63.6p
31
Östen Strömgrem
Husums IF SK
2:41:00.965900
+35:01.210000
63.4p
32
Magnus Strömberg
Mondi Dynäs IK
2:41:37.969600
+35:38.213700
63.1p
33
Lennart Ivarsson
Rödön SK
2:41:46.970500
+35:47.214600
63.1p
34
Mikael Kangasharju
Ragunda IF
2:42:43.976200
+36:44.220300
62.7p
35
Per Edlund
Rsvif
2:43:08.978700
+37:09.222800
62.5p
36
Robert Carlsson
Hägglunds IOFK
2:44:29.986800
+38:30.230900
61.9p
37
Per Hansson
Myssjö-Ovikens IF
2:44:31.987000
+38:32.231100
61.9p
38
Rickard Brand
Ka5 IF
2:45:46.994500
+39:47.238600
61.4p
39
Sune Salomonsson
Myssjö-Ovikens IF
2:45:52.995100
+39:53.239200
61.3p
40
Erik Ericsson
Östersunds SK
2:45:57.995600
+39:58.239700
61.3p
41
Lasse Hed
Östersunds SK
2:46:01.996000
+40:02.240100
61.3p
42
Nicklas Nääs
Åsarna IK
2:46:07.996600
+40:08.240700
61.2p
43
Mattias Åberg
Bondsjöhöjdens IK
2:46:22.998100
+40:23.242200
61.1p
44
Kjell-Erik Sahlln
Ragunda IF
2:48:57.1013600
+42:58.257700
60.1p
45
Anton Bergdahl
Hägglunds IOFK
2:49:21.1016000
+43:22.260100
59.9p
46
Bengt Hemmingsson
Östersunds SK
2:50:02.1020100
+44:03.264200
59.7p
47
Christer Lundqvist
Telia IoFF
2:50:14.1021300
+44:15.265400
59.6p
48
Erik Nordlund
IK Aluminium
2:50:22.1022100
+44:23.266200
59.5p
49
Magnus Karen
OK Nipan
2:50:36.1023500
+44:37.267600
59.4p
50
Stefan Sundberg
Bergeforsens SK
2:50:37.1023600
+44:38.267700
59.4p
51
Per West
Sollefteå SK
2:51:15.1027400
+45:16.271500
59.2p
52
Otto Lampinen
Graninge-Alliansen
2:51:33.1029200
+45:34.273300
59.1p
53
Seppo Valli
Ragunda IF
2:51:38.1029700
+45:39.273800
59.0p
54
Birger Svensson
Skogslöparna
2:51:53.1031200
+45:54.275300
58.9p
55
Mats Näsholm
Kramfors Polisens IF
2:52:29.1034800
+46:30.278900
58.7p
56
Torbjörn Eriksson
Graninge-Alliansen
2:52:49.1036800
+46:50.280900
58.6p
57
Erik Johansson
Tranemo IF
2:53:54.1043300
+47:55.287400
58.2p
58
Juha Rousu
Graninge-Alliansen
2:53:55.1043400
+47:56.287500
58.2p
59
Mattias Norlander
Nordingrå SK
2:54:57.1049600
+48:58.293700
57.8p
60
Lars Westerlund
Husums IF SK
2:55:55.1055400
+49:56.299500
57.4p
61
Kenneth Norman
Birsta SK
2:56:20.1057900
+50:21.302000
57.3p
62
Gustaf Forsberg
IFK Umeå
2:56:31.1059000
+50:32.303100
57.2p
63
Lars Faijersson
Bondsjöhöjdens IK
2:57:51.1067000
+51:52.311100
56.7p
64
Olav Eriksson
Ka5 IF
2:57:52.1067100
+51:53.311200
56.7p
65
Leif A Sjöström
Vibyggerå SK
2:57:58.1067700
+51:59.311800
56.7p
66
Max Stalnacke
Härnösands Fhs
2:57:59.1067800
+52:00.311900
56.7p
67
Per-Ola Byström
Anundsjö IF
2:58:18.1069700
+52:19.313800
56.6p
68
Stefan Nilsson
Offerdals SK
2:58:26.1070500
+52:27.314600
56.5p
69
Hans Stalberg
Intersport IF
2:59:05.1074400
+53:06.318500
56.3p
70
Jonas Fryksten
Härnösands OK
2:59:44.1078300
+53:45.322400
56.1p
71
Torsten Pettersson
Bondsjöhöjdens IK
3:00:19.1081800
+54:20.325900
55.9p
72
Mikael Ericsson
Erikslunds SK
3:00:20.1081900
+54:21.326000
55.9p
73
Svante Hallman
Njurunda SK
3:02:43.1096200
+56:44.340300
55.1p
74
Magnus Svensson
Hjärnarps Gh OL
3:03:23.1100200
+57:24.344300
54.8p
75
Staffan Westerlund
Brännans IF
3:04:38.1107700
+58:39.351800
54.4p
76
Gabriel Domert
OK Hammaren
3:05:00.1109900
+59:01.354000
54.3p
77
Joakim Hallman
Njurunda SK
3:05:06.1110500
+59:07.354600
54.3p
78
Stefan Söderqvist
Aspås IF
3:05:35.1113400
+59:36.357500
54.1p
79
Nils-Anders Forssén
Junsele IF
3:05:40.1113900
+59:41.358000
54.1p
80
Per Nyberg
OK Forsarna
3:06:55.1121400
+1:00:56.365500
53.7p
81
Erik Pallin
Härnösands OK
3:07:13.1123200
+1:01:14.367300
53.6p
82
Lars-Åke Arnlöf
Ömv IF
3:07:51.1127000
+1:01:52.371100
53.4p
83
Tomas Elf
Tmd Friction
3:10:09.1140800
+1:04:10.384900
52.7p
84
Jonas Lindblom
Jättendals IF
3:13:02.1158100
+1:07:03.402200
51.8p
85
Leif Selllng
Bondsjöhöjdens IK
3:13:11.1159000
+1:07:12.403100
51.8p
86
Niklas Marklund
Länsstyrelsens IF
3:13:14.1159300
+1:07:15.403400
51.8p
87
Per-Olof Dahlberg
Kramfors
3:14:33.1167200
+1:08:34.411300
51.4p
88
Torbjörn Strömberg
Erikslunds SK
3:14:34.1167300
+1:08:35.411400
51.4p
89
Mikael Johansson
Linköpings SK
3:14:45.1168400
+1:08:46.412500
51.3p
90
Göran Lennemark
Ka5 IF
3:15:08.1170700
+1:09:09.414800
51.2p
91
Lars Olsen
Kalls IF
3:15:51.1175000
+1:09:52.419100
51.0p
92
Lars-Göran Westin
Uppsala SLK
3:16:31.1179000
+1:10:32.423100
50.8p
93
Tage Lindblom
Jättendals IF
3:16:38.1179700
+1:10:39.423800
50.8p
94
Jesper Mörking
OK Nipan
3:17:37.1185600
+1:11:38.429700
50.5p
95
Ulf Häggquist
Telia IoFF
3:18:06.1188500
+1:12:07.432600
50.4p
96
Robert Hollsten
Sollefteå SK
3:18:42.1192100
+1:12:43.436200
50.2p
97
Roger Degerbo
Ånge SK
3:19:11.1195000
+1:13:12.439100
50.1p
98
Per Berglund
Rossöns IF
3:19:49.1198800
+1:13:50.442900
49.9p
99
Daniel Fäldt
OK Nipan
3:23:46.1222500
+1:17:47.466600
48.8p
100
Staffan Andersson
Ramviks IF
3:24:19.1225800
+1:18:20.469900
48.7p
101
Mats-Göran Åsheim
Njurunda SK
3:26:01.1236000
+1:20:02.480100
48.3p
102
Anders Fryksten
Bondsjöhöjdens IK
3:28:08.1248700
+1:22:09.492800
47.7p
103
Manfred Bergström
Sollefteå SK
3:28:12.1249100
+1:22:13.493200
47.7p
104
Per Carlehed
Öråns SK
3:28:40.1251900
+1:22:41.496000
47.6p
105
Per Erik Bylund
Bondsjöhöjdens IK
3:29:39.1257800
+1:23:40.501900
47.3p
106
Stig Åke Nordström
Erikslunds SK
3:30:41.1264000
+1:24:42.508100
47.1p
107
Hasse Abrahamsson
Gideå IK
3:34:57.1289600
+1:28:58.533700
46.1p
108
Hasse Berglund
Härnösands Fhs
3:35:56.1295500
+1:29:57.539600
45.8p
109
Joel Öberg
Hallstahammars SK SOFK
3:36:10.1296900
+1:30:11.541000
45.8p
110
Magnus Åberg
Bromma Vällingby SOK
3:36:52.1301100
+1:30:53.545200
45.6p
111
Sven Rehnsbo
Aspås IF
3:36:53.1301200
+1:30:54.545300
45.6p
112
Peter Buhre
Stockholms SIF
3:37:23.1304200
+1:31:24.548300
45.5p
113
Hans-Ola Adamsson
IFK Umeå
3:37:38.1305700
+1:31:39.549800
45.5p
114
Per-Ola Bergkvist
Bräcke SK
3:40:11.1321000
+1:34:12.565100
44.9p
115
Jonas Amrén
Ragunda IF
3:43:01.1338000
+1:37:02.582100
44.3p
116
Klas-Håkan Ljungberg
Bräcke SK
3:45:15.1351400
+1:39:16.595500
43.8p
117
Lennart Westman
Molidens IK
3:45:44.1354300
+1:39:45.598400
43.7p
118
Erik Ohlsson
Ragunda IF
3:50:29.1382800
+1:44:30.626900
42.7p
119
Göran Pettersson
Ömv IF
3:52:01.1392000
+1:46:02.636100
42.4p
120
Ivar Eriksson
Hägglunds IOFK
3:52:37.1395600
+1:46:38.639700
42.3p
121
Anders Larsson
Mondi Dynäs IK
3:53:06.1398500
+1:47:07.642600
42.2p
122
Magnus Landgren
OK Nipan
3:57:36.1425500
+1:51:37.669600
41.3p
123
Per Anders Sjödin
Husums IF SK
4:00:16.1441500
+1:54:17.685600
40.8p
124
Ola Enebro
Sundsvalls SLK
4:01:13.1447200
+1:55:14.691300
40.7p
125
Fredrik Kjellberg
Hägglunds IOFK
4:02:04.1452300
+1:56:05.696400
40.5p
126
Sven Lindblom
Husums IF SK
4:03:22.1460100
+1:57:23.704200
40.3p
127
Lars-Åke Westin
Ömv IF
4:04:25.1466400
+1:58:26.710500
40.1p
128
Magnus Sneen
Hägglunds IOFK
4:05:29.1472800
+1:59:30.716900
39.9p
129
Jan Bos
Älandsbro
4:08:20.1489900
+2:02:21.734000
39.4p
130
Heikki Rissanen
Kramfors Alliansen
4:09:20.1495900
+2:03:21.740000
39.2p
131
Erik Sjödin
Vasaloppsklubben Hedemora
4:11:40.1509900
+2:05:41.754000
38.8p
132
Kjell Arne Eriksson
Mondi Dynäs IK
4:12:11.1513000
+2:06:12.757100
38.8p
133
Martin Östlin
Stuguns SOK Gjurd
4:15:54.1535300
+2:09:55.779400
38.2p
134
Lars Jacobsson
Björsby SK
4:28:47.1612600
+2:22:48.856700
36.2p