Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Engelbrektsloppet
2017-02-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
60km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sindre Odberg Palm
Spydeberg IL NOR
2:27:58.887700
86.9p
2
Kasper Stadaas
Heming IL
2:29:59.899800
+2:01.12000
85.4p
3
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
2:30:35.903400
+2:37.15600
84.9p
4
Tom Fahlén
Landsbro IF skidor
2:31:19.907800
+3:21.20000
84.4p
5
Ronny Wedin
Norbergs SK
2:35:19.931800
+7:21.44000
81.5p
6
Emil Ekman
Landsbro IF Skidor
2:36:26.938500
+8:28.50700
80.8p
7
Markus Bäck
Yuppie Ski Club / CCC1000 Elit
2:36:27.938600
+8:29.50800
80.8p
8
Andreas Blohm
Filipstads SF
2:36:40.939900
+8:42.52100
80.6p
9
Patric Wilhelmsson
Norbergs CK
2:39:27.956600
+11:29.68800
78.8p
10
Oskar Sandberg
Säters IF Skidor
2:40:57.965600
+12:59.77800
77.8p
11
Wictor Magnusson Broder
axa sports club
2:42:03.972200
+14:05.84400
77.1p
12
David Frisk
ifk Mora sk
2:42:54.977300
+14:56.89500
76.6p
13
Anton Enberg
Falun-Borlänge SK
2:43:15.979400
+15:17.91600
76.4p
14
David Samuelsson
AXA SC
2:49:55.1019400
+21:57.131600
72.6p
15
Patrik Bredolt
Axa SC
2:50:01.1020000
+22:03.132200
72.5p
16
Mathias Myrén
Ok Alehof
2:51:43.1030200
+23:45.142400
71.6p
17
Stellan Lindgren
Stockholms RK
2:53:06.1038500
+25:08.150700
70.9p
18
Oscar Askerlund
Hällbybrunns IF
2:54:19.1045800
+26:21.158000
70.3p
19
Johan Hedenberg
IFK Helsingborg
2:58:44.1072300
+30:46.184500
68.1p
20
Adam Nyrén
Heds IF
2:59:07.1074600
+31:09.186800
67.9p
21
Oscar Nilsson
Filipstads SK
3:00:24.1082300
+32:26.194500
67.3p
22
Joakim Reuterwall
Sätra IF
3:01:01.1086000
+33:03.198200
67.0p
23
Karl Abel Malm
Norbergs CK
3:07:16.1123500
+39:18.235700
64.2p
24
Jimmy Nyberg
Norbergs CK
3:07:18.1123700
+39:20.235900
64.2p
25
Erik Sjögren
Sveaskogs IF
3:08:30.1130900
+40:32.243100
63.7p
26
Joakim Koski
AXA Sports Club
3:08:53.1133200
+40:55.245400
63.5p
27
Joakim Larsson
Brottby SK
3:10:36.1143500
+42:38.255700
62.8p
28
Tobias Larsson
Upplands-Ekeby IF
3:10:38.1143700
+42:40.255900
62.8p
29
Gustav Lindeborg
Täby OK
3:11:02.1146100
+43:04.258300
62.6p
30
Kristofer Lundberg
Långshyttan AIK Skidklubb
3:11:40.1149900
+43:42.262100
62.4p
31
Mattias Frändå
Örebro
3:12:37.1155600
+44:39.267800
62.0p
32
Daniel Westerlund
Rembo IK
3:13:55.1163400
+45:57.275600
61.5p
33
Joakim Frisk
Västerås SK
3:14:31.1167000
+46:33.279200
61.2p
34
Markus Knoll
Euroloppet
3:14:56.1169500
+46:58.281700
61.1p
35
Björn Börjesson
Trollhättans SOK
3:17:29.1184800
+49:31.297000
60.1p
36
Per Lyzell
Axa sports club
3:19:49.1198800
+51:51.311000
59.2p
37
Henrik Olsson
Täby OK
3:19:57.1199600
+51:59.311800
59.2p
38
Christofer Engström
Lesjöfors SK
3:21:20.1207900
+53:22.320100
58.7p
39
Pär Hedström
Brudpiga
3:22:43.1216200
+54:45.328400
58.2p
40
Albin Götborg
AXA SC
3:24:29.1226800
+56:31.339000
57.6p
41
Fredrik Murray
Ufk
3:25:50.1234900
+57:52.347100
57.1p
42
Ola Franzén
Falköpings AIK SK
3:26:01.1236000
+58:03.348200
57.1p
43
Felix Svensson
axa sc
3:26:16.1237500
+58:18.349700
57.0p
44
Elias Lundberg
Långshyttans AIK SK
3:30:19.1261800
+1:02:21.374000
55.7p
45
Anton Golander
Uppsala
3:31:59.1271800
+1:04:01.384000
55.1p
46
Robin Slättengren
Nybro SKI
3:32:11.1273000
+1:04:13.385200
55.1p
47
Andreas Hägg
Älta
3:33:50.1282900
+1:05:52.395100
54.5p
48
Jon Nilsson
AXA Sport Club
3:33:52.1283100
+1:05:54.395300
54.5p
49
Alex Kamelod
Arvika
3:34:01.1284000
+1:06:03.396200
54.5p
50
Pontus Buskas
Sköldinge IF
3:35:21.1292000
+1:07:23.404200
54.1p
51
Martin Jansson
Sign Sport Club
3:36:42.1300100
+1:08:44.412300
53.7p
52
Simon Cewers
Lugi SK/Lund
3:37:49.1306800
+1:09:51.419000
53.3p
53
Jimmy Spolander
Norbergs CK
3:39:10.1314900
+1:11:12.427100
53.0p
54
Daniel Sundqvist
AXA SC
3:40:44.1324300
+1:12:46.436500
52.5p
55
Victor Åkerlund
Axa Sports Club
3:42:16.1333500
+1:14:18.445700
52.1p
56
Jonas Otterheim
AXA SC
3:43:33.1341200
+1:15:35.453400
51.7p
57
Fredrik Hellgren
Karlslunds IF SF
3:44:45.1348400
+1:16:47.460600
51.4p
58
Jonathan Wattle Björk
Täby IS
3:45:18.1351700
+1:17:20.463900
51.2p
59
Fredrik Flink
Västerås skidklubb
3:46:11.1357000
+1:18:13.469200
51.0p
60
Gustav Eklund
Ibm-Klubben
3:49:18.1375700
+1:21:20.487900
50.2p
61
Samuel Karlström
Team Blekinge
3:50:14.1381300
+1:22:16.493500
49.9p
62
Leo Brodin
Fjärdhundra SK
3:51:33.1389200
+1:23:35.501400
49.6p
63
Niklas Stenlund
AXA Sports Club
3:51:39.1389800
+1:23:41.502000
49.6p
64
Oskar Hoffmann
Pi-Pi Trailgoats
3:54:53.1409200
+1:26:55.521400
48.7p
65
Anders Haulin
AXA Sports Club
4:03:25.1460400
+1:35:27.572600
46.7p
66
Benni Ström
Västerås skidklubb
4:03:34.1461300
+1:35:36.573500
46.7p
67
Tommy Engström
Stockholm Landsting IF SK
4:03:39.1461800
+1:35:41.574000
46.7p
68
Jonas Pitkänen
AXA Sports Club
4:06:40.1479900
+1:38:42.592100
46.0p
69
Daniel Modigh
Särna SK
4:10:00.1499900
+1:42:02.612100
45.3p
70
Christoffer Lindh
Broby goif
4:11:13.1507200
+1:43:15.619400
45.0p
71
Fredrik Modigh
Västerås Skidklubb
4:11:50.1510900
+1:43:52.623100
44.9p
72
David Skoglund
Stockholm
4:12:35.1515400
+1:44:37.627600
44.7p
73
Christopher Mörlin
AXA SC
4:14:03.1524200
+1:46:05.636400
44.4p
74
Fredrik Carlbaum
AXA Sports Club
4:16:33.1539200
+1:48:35.651400
43.9p
75
Niclas Gribing
ASK Växjö
4:19:18.1555700
+1:51:20.667900
43.4p
76
Mats Eriksson
Axa SC
4:19:48.1558700
+1:51:50.670900
43.3p
77
Jonas Erlandsson
Scania IF Södertälje
4:26:01.1596000
+1:58:03.708200
42.1p
78
Alexander Sundin
Föreningen Engelbrektsloppet
4:27:08.1602700
+1:59:10.714900
41.9p
79
Sebastian Wattle Björk
Täby IS
4:28:08.1608700
+2:00:10.720900
41.7p
80
Dennis Hagel
ÅF skidklubb
4:32:16.1633500
+2:04:18.745700
41.0p
81
Simon Lindh
västerås skidklubb
4:37:08.1662700
+2:09:10.774900
40.2p
82
Marcus Andersson
Axa Sports Club
4:41:56.1691500
+2:13:58.803700
39.4p
83
Emil Lundgren
Axa SC
4:44:10.1704900
+2:16:12.817100
39.0p
84
Johan Vesa
Broby Goif
4:52:41.1756000
+2:24:43.868200
37.7p
85
Jimmy Björk
Gimo IF SK
4:54:11.1765000
+2:26:13.877200
37.5p
86
Felix Nyberg-Åslund
Västerås
4:57:21.1784000
+2:29:23.896200
37.0p
87
Sebastian Nordefors
IFK Mariefred
5:08:44.1852300
+2:40:46.964500
35.5p
88
Erik Elmäster
IL Hemming / Oslo
5:13:31.1881000
+2:45:33.993200
34.9p
89
Tim Hedström
Himmeta if
5:22:47.1936600
+2:54:49.1048800
33.7p
90
Christopher Karp
Nacka Saltsjö
5:23:15.1939400
+2:55:17.1051600
33.7p
91
Andreas Palmér
SOL Tranås
5:25:35.1953400
+2:57:37.1065600
33.4p
92
Rikard Lind
Himlinge Mekaniska
5:25:57.1955600
+2:57:59.1067800
33.4p
93
Joel Svensson
Norrköping
5:34:01.2004000
+3:06:03.1116200
32.5p
94
Christer Hällström
Axa SC
5:35:37.2013600
+3:07:39.1125800
32.3p
95
Peter Liff
IK Stern
6:10:51.2225000
+3:42:53.1337200
28.9p
96
Emir Halalkic
Axa
6:29:18.2335700
+4:01:20.1447900
27.4p
97
Mattias Pettersson
Brattås Ck
6:35:29.2372800
+4:07:31.1485000
26.9p
98
Stefan Nilsson
IF Ski Team Skåne
6:37:26.2384500
+4:09:28.1496700
26.8p
99
Sebastian Brink
Gävle SK
7:23:50.2662900
+4:55:52.1775100
23.7p
-
Peter Nilsson
Filipstads SF
23:59:58.8639700
-
Erik Grinneby
Sätra IF
23:59:58.8639700
-
Gustav Wessman
Stockholm
23:59:59.8639800
-
Anton Hallor
Karlslunds IF
23:59:59.8639800
-
Niclas Wickman
Fagersta Södra IK
23:59:59.8639800
-
Johan Alfredsson
Karlslunds IF
23:59:59.8639800
-
Daniel Erici
Linköpings Skidklubb
23:59:59.8639800
-
Adam Eriksson
ÅF skidklubb
23:59:59.8639800
-
Marcus Johansson
Östersund
23:59:59.8639800
-
Eric Dock
AXA sportsclub
23:59:59.8639800
-
Linus Bladh
Tormestorps IF
23:59:59.8639800
-
Jonas Sandström
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Henrik Carlsson
Stockholm
23:59:59.8639800
-
Gustaf Martinsson
Telia IF
23:59:59.8639800
-
Martin Isaksson
IFK Umeå
23:59:59.8639800
-
Mikael Helin
Ärna IF Uppsala Garnison
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)