Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
NSD Classic
2017-04-01
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
47km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Svanebo
Stockviks SF
2:04:49.748860
90.9p
2
Håkan Emilsson
Offerdals SK
2:04:51.749070
+2.110
90.9p
3
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
2:04:52.749110
+2.150
90.9p
4
Klas Nilsson
Skellefteå XC
2:04:52.749130
+2.170
90.9p
5
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
2:04:53.749210
+3.250
90.9p
6
Johan Lövgren
Vännäs SK
2:04:53.749280
+4.320
90.9p
7
Niklas Henriksson
Gellivare Skidallians IK
2:04:54.749350
+4.390
90.9p
8
Gustav Nordström
Borås SK
2:04:57.749660
+8.700
90.8p
9
Max Novak
Offerdals SK
2:05:04.750360
+15.1400
90.7p
10
Karl-Johan Westberg
Borås SK
2:05:19.751820
+29.2860
90.5p
11
Johan Häggström
Piteå Elit SK
2:05:23.752210
+33.3250
90.5p
12
Marcus Grate
IFK Umeå
2:05:54.755370
+1:05.6410
90.0p
13
Olof Jonsson
Trillevallens Sportklubb
2:06:12.757170
+1:23.8210
89.7p
14
Simon Öberg
Kalix SK
2:11:31.789020
+6:41.40060
85.4p
15
Markus Lundholm
OK Renen
2:11:33.789240
+6:43.40280
85.4p
16
Johan Forsberg
IFK Umeå
2:11:39.789850
+6:49.40890
85.3p
17
Daniel Holmgren
IFK Umeå
2:11:47.790690
+6:58.41730
85.2p
18
Erik Carleton
Rocky Mountain Racers
2:11:49.790820
+6:59.41860
85.2p
19
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
2:13:45.802430
+8:55.53470
83.7p
20
Tobias Engblom
Stockviks SF
2:13:57.803660
+9:08.54700
83.6p
21
Erik Johansson
Tranemo IF
2:14:03.804250
+9:13.55290
83.5p
22
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
2:14:56.809510
+10:06.60550
82.9p
23
Samuel Carlsson
Sundbybergs IK
2:14:57.809640
+10:07.60680
82.9p
24
Aslak Ole Eira
Nordreisa IL
2:16:08.816730
+11:18.67770
82.0p
25
Marcus Look
Studentidrott
2:16:47.820630
+11:57.71670
81.5p
26
Henrik Fjällborg
Gellivare Skidallians IK
2:18:22.830140
+13:32.81180
80.4p
27
Daniel Larsson
Överkalix IF
2:19:16.835590
+14:27.86630
79.8p
28
Daniel Larsson
Gällivare Endurance
2:20:06.840520
+15:16.91560
79.3p
29
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
2:20:27.842630
+15:37.93670
79.0p
30
Simon Nordlund
Jokkmokks SK
2:20:39.843830
+15:49.94870
78.9p
31
Thomas Svensson
I 19 IF
2:20:49.844870
+16:00.95910
78.8p
32
Per Martin Kuhmunen
IFK Kiruna
2:20:58.845760
+16:09.96800
78.7p
33
Erik Strandberg
Latikberg IK
2:21:07.846610
+16:17.97650
78.6p
34
Johan Lintzén
Bergnäsets AIK
2:22:21.854010
+17:31.105050
77.8p
35
Robert Boman
Piteå Elit SK
2:22:32.855110
+17:42.106150
77.7p
36
Johannes Rautio
Vittangi SK
2:22:37.855660
+17:48.106700
77.6p
37
Emil Winsa
Sävast Ski Team IF
2:22:53.857280
+18:04.108320
77.5p
38
Daniel Granlund
Luleguttene
2:24:25.866420
+19:35.117460
76.5p
39
Jon Rackner
Gellivare Skidallians IK
2:24:31.867080
+19:42.118120
76.4p
40
Anders Strandberg
Latikberg IK
2:25:30.872910
+20:40.123950
75.8p
41
Johan Karlsson
Överkalix IF
2:25:33.873270
+20:44.124310
75.8p
42
Tomas Törevall
Gällivare Endurance
2:27:10.882950
+22:20.133990
74.8p
43
Tobias Karlsson
Kalix SK
2:29:38.897780
+24:49.148820
73.4p
44
Thomas Johansson
OK Renen
2:30:18.901790
+25:29.152830
73.0p
45
Markus Lidman
Hemmingsmarks IF
2:32:10.912980
+27:21.164020
72.0p
46
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:37:48.946780
+32:59.197820
69.0p
47
Johan Söderberg
Skellefteå SK
2:39:58.959710
+35:08.210750
67.9p
48
Andreas Ehlis
Studentidrott
2:42:22.974130
+37:32.225170
66.8p
49
Jens Kärrman
Luleguttene
2:43:44.982340
+38:54.233380
66.1p
50
Peter Isaksson
Jukkasjärvi IF
2:49:06.1014540
+44:16.265580
63.7p
51
Marcus Edlund
Skellefteå SK
2:53:04.1038300
+48:14.289340
62.1p
52
Erik Lampa
Narken IF
2:55:16.1051510
+50:26.302550
61.2p
53
Mattias Wikman
Brändöns IF
2:58:16.1069520
+53:26.320560
60.0p
54
Robert Oskarsen
Arjeplogs SK
3:00:03.1080290
+55:14.331330
59.3p
55
Thomas Hylander
Tockarps IK
3:09:44.1138350
+1:04:54.389390
55.9p
56
Per Edlund
Stöcke Ts Järnet
3:14:10.1164980
+1:09:21.416020
54.5p
57
Andreas Lundquist
IK Rex
3:15:25.1172400
+1:10:35.423440
54.1p
58
Petter Larsson
Vittangi SK
3:35:54.1295300
+1:31:04.546340
48.4p
59
Karl Henrik Jakobsson
Jokkmokks SK
3:43:11.1339080
+1:38:22.590120
46.7p
-
Joel Pettersson
Antnäs BK
23:59:59.8639800
-
Mikael Eriksson
IFK Kiruna
23:59:59.8639800
-
Jonny Nilimaa
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Anders Strid
Lucksta IF
23:59:59.8639800
-
Sören Isaksson
Lulekamraterna
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)