Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Gällivarepremiären Fredag
2017-11-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
10km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Evgeniy Belov
Russia
23:08.138750
91.3p
2
Sergey Ustiugov
Russia
23:15.139400
+6.550
91.0p
3
Dario Cologna
Switzerland
23:16.139510
+7.660
90.9p
4
Andrey Melnichenko
Russia
23:17.139650
+9.800
90.8p
5
Alexey Chervotkin
Russia
23:19.139830
+10.980
90.8p
6
Andrey Larkov
Russia
23:25.140440
+16.1590
90.5p
7
Denis Spitsov
Russia
23:28.140760
+20.1910
90.3p
8
Alexander Bolshunov
Russia
23:34.141360
+26.2510
90.0p
9
Sergey Turychev
Russia
23:44.142350
+36.3500
89.6p
10
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
23:44.142390
+36.3540
89.5p
11
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
23:45.142470
+37.3620
89.5p
12
Artem Maltsev
Russia
23:48.142740
+39.3890
89.4p
12
Devon Kershaw
Canada
23:48.142740
+39.3890
89.4p
14
Maxim Vylegzhanin
Russia
23:51.143070
+43.4220
89.2p
15
Jens Burman
Åsarna IK
23:54.143330
+45.4480
89.1p
16
Alexander Legkov
Russia
23:54.143340
+45.4490
89.1p
17
Gleb Retivykh
Russia
23:55.143470
+47.4620
89.1p
18
Viktor Thorn
Ulricehamns IF
23:56.143550
+48.4700
89.0p
19
Dmitry Rostovtsev
Russia
23:57.143660
+49.4810
89.0p
20
Petr Sedov
Russia
23:59.143800
+50.4950
88.9p
21
Ivan Kirillov
Russia
24:01.144070
+53.5220
88.8p
22
Vladsqv Skobelev
Russia
24:04.144370
+56.5520
88.6p
23
Alexey Petukhov
Russia
24:05.144420
+56.5570
88.6p
24
Ivan Yakimushkin
Russia
24:08.144720
+59.5870
88.5p
25
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
24:12.145180
+1:04.6330
88.3p
26
Nikita Kriukov
Russia
24:13.145200
+1:04.6350
88.3p
26
Alexey Vitsenko
Russia
24:13.145200
+1:04.6350
88.3p
28
Keishin Yoshida
Japan
24:15.145400
+1:06.6550
88.2p
29
Alexander Bessmertnykh
Russia
24:17.145670
+1:09.6820
88.1p
30
Jens Andersson
Kalix SK
24:18.145700
+1:09.6850
88.0p
31
Gustav Eriksson
IFK Mora SK
24:22.146120
+1:13.7270
87.9p
32
Karl-Johan Westberg
Borås SK
24:22.146130
+1:13.7280
87.8p
33
Dmitriy Japarov
Russia
24:24.146350
+1:16.7500
87.7p
34
Anton Lindblad
Hudiksvalls IF
24:25.146480
+1:17.7630
87.7p
35
Naoto Baba
Japan
24:26.146510
+1:17.7660
87.7p
36
Jonas Baumann
Switzerland
24:27.146640
+1:18.7790
87.6p
37
Sergey Malyshev
Kazakstan
24:29.146860
+1:21.8010
87.5p
38
Vitaliy Pukhkalo
Kazakstan
24:31.147030
+1:22.8180
87.4p
39
Filip Danielsson
SK Bore
24:33.147240
+1:24.8390
87.4p
39
Kaichi Naruse
Japan
24:33.147240
+1:24.8390
87.4p
41
Ilia Semikov
Russia
24:34.147370
+1:26.8520
87.3p
42
Daulet Rakhimbayev
Kazakstan
24:35.147410
+1:26.8560
87.3p
43
Mikael Norberg
OK Gränsen
24:36.147530
+1:27.8680
87.2p
44
Akira Lenting
Japan
24:39.147810
+1:30.8960
87.1p
45
Jonas Eriksson
IFK Mora SK
24:39.147850
+1:31.9000
87.1p
46
Andrey Sobakarev
Russia
24:39.147860
+1:31.9010
87.1p
47
Vladsqv Vechkanov
Russia
24:39.147890
+1:31.9040
87.1p
48
Russell Kennedy
Canada
24:44.148320
+1:35.9470
86.9p
49
Len Valjas
Canada
24:45.148450
+1:37.9600
86.8p
50
Raul Shakirzianov
Russia
24:45.148460
+1:37.9610
86.8p
51
Petr Novak
Czech Republic
24:46.148500
+1:37.9650
86.8p
52
Konstantin Bortsov
Kazakstan
24:46.148560
+1:38.9710
86.8p
53
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
24:46.148590
+1:38.9740
86.8p
54
Marcus Ruus
Åsarna IK
24:47.148630
+1:38.9780
86.7p
55
Olof Jonsson
Trillevallens Sportklubb
24:50.148970
+1:42.10120
86.6p
55
Egor Kazarinov
Russia
24:50.148970
+1:42.10120
86.6p
57
Björn Sandström
Piteå Elit SK
24:53.149200
+1:44.10350
86.5p
58
Daniil Pryanichnikov
Russia
25:00.149910
+1:51.11060
86.2p
59
Johan Häggström
Piteå Elit SK
25:00.149990
+1:52.11140
86.2p
60
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
25:01.150070
+1:53.11220
86.1p
61
Jacob Nystedt
Hudiksvalls IF
25:04.150310
+1:55.11460
86.0p
62
Dmitriy Chekulaev
Russia
25:07.150660
+1:59.11810
85.9p
63
Eddie Edström
Stockviks SF
25:09.150880
+2:01.12030
85.8p
64
Olzhas Klimin
Kazakstan
25:11.151000
+2:02.12150
85.7p
65
Erik Andersson
Hudiksvalls IF
25:14.151310
+2:05.12460
85.6p
66
Petter Engdahl
Östersunds SK
25:14.151390
+2:06.12540
85.6p
67
Jack Carlyle
Canada
25:15.151470
+2:07.12620
85.5p
68
Johannes Ringsby
SK Bore
25:15.151490
+2:07.12640
85.5p
69
Robin Norum
IFK Umeå
25:16.151560
+2:08.12710
85.5p
70
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
25:18.151790
+2:10.12940
85.4p
71
Maciej Starega
Poland
25:19.151830
+2:10.12980
85.4p
72
Julien Locke
Canada
25:19.151840
+2:10.12990
85.4p
73
Daniel Svensson
IFK Mora SK
25:20.151990
+2:12.13140
85.3p
74
Axel Ekström
Garphyttans IF
25:21.152090
+2:13.13240
85.3p
75
Dominik Bury
Poland
25:23.152250
+2:15.13400
85.2p
76
Gabriel Thorn
SK Bore
25:25.152450
+2:17.13600
85.1p
77
Igor Fedotov
Russia
25:26.152580
+2:18.13730
85.1p
78
Tomoki Sato
Japan
25:28.152750
+2:20.13900
85.0p
79
Haruki Yamashita
Japan
25:28.152760
+2:20.13910
85.0p
80
Simon Lageson
Åsarna IK
25:30.152940
+2:21.14090
84.9p
81
Gustav Nordström
Borås SK
25:30.152950
+2:22.14100
84.9p
82
Jörgen Brink
Delsbo IF
25:30.152970
+2:22.14120
84.9p
83
Marcus Fredriksson
Lycksele IF
25:32.153180
+2:24.14330
84.8p
84
Nikita Surkov
Russia
25:33.153230
+2:24.14380
84.8p
85
Santeri Pirneskoski
Finland
25:35.153400
+2:26.14550
84.7p
86
Aslak Ole Eira
Norway
25:37.153640
+2:28.14790
84.6p
87
Emil Persson
Östersunds SK
25:38.153710
+2:29.14860
84.6p
88
Erik Rost
Hudiksvalls IF
25:39.153810
+2:30.14960
84.5p
89
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
25:40.153910
+2:31.15060
84.5p
90
Graeme Killick
Canada
25:40.153970
+2:32.15120
84.5p
91
Hikari Fujinoki
Japan
25:42.154100
+2:33.15250
84.4p
92
Hyuga Otaki
Japan
25:42.154110
+2:33.15260
84.4p
93
Simon Persson
IFK Umeå
25:42.154130
+2:33.15280
84.4p
94
Niklas Henriksson
Gellivare Skidallians IK
25:44.154340
+2:35.15490
84.3p
95
Nobuhito Kashiwabara
Japan
25:45.154460
+2:37.15610
84.3p
96
Emil Johansson
IK Jarl Rättvik
25:46.154580
+2:38.15730
84.2p
97
Brian Mckeever
Canada
25:47.154650
+2:39.15800
84.2p
98
Kentaro Ishikawa
Japan
25:47.154670
+2:39.15820
84.2p
99
Kein Einaste
Estonia
25:49.154840
+2:40.15990
84.1p
100
Takatsugu Uda
Japan
25:49.154870
+2:41.16020
84.1p
100
Johan Persson
Trillevallens Sportklubb
25:49.154870
+2:41.16020
84.1p
100
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
25:49.154870
+2:41.16020
84.1p
103
Anton Gafarov
Russia
25:50.154990
+2:42.16140
84.1p
104
John Leander
Åsarna IK
25:53.155220
+2:44.16370
84.0p
105
Jonathan Engström
Borås SK
25:54.155310
+2:45.16460
83.9p
106
Alfred Buskqvist
IK Stern
25:55.155470
+2:47.16620
83.9p
107
Victor Hallquist
Åsarna IK
25:56.155500
+2:47.16650
83.9p
108
Takahiro Suzuki
Japan
25:56.155570
+2:48.16720
83.8p
109
Henrik Fjällborg
Gellivare Skidallians IK
25:58.155760
+2:50.16910
83.7p
110
Petter Hedman
IFK Umeå
25:58.155790
+2:50.16940
83.7p
111
Nils Persson
Östersunds SK
26:04.156330
+2:55.17480
83.5p
112
Karl Johan Dyvik
IFK Mora SK
26:08.156730
+2:59.17880
83.4p
113
Simeon Deyanov
Trillevallens Sportklubb
26:11.157020
+3:02.18170
83.2p
114
Jan Antolec
Poland
26:12.157110
+3:03.18260
83.2p
115
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
26:13.157260
+3:05.18410
83.1p
116
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
26:15.157420
+3:06.18570
83.1p
117
Marcus Grate
IFK Umeå
26:16.157560
+3:08.18710
83.0p
118
Koya Yumoto
Japan
26:19.157800
+3:10.18950
82.9p
119
Jesse Cockney
Canada
26:19.157820
+3:10.18970
82.9p
120
Carl Olander
IK Stern
26:20.157920
+3:11.19070
82.9p
121
Mattias Bångman
Offerdals SK
26:23.158210
+3:14.19360
82.8p
122
Simon Åstot
IFK Umeå
26:26.158530
+3:17.19680
82.6p
123
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
26:26.158590
+3:18.19740
82.6p
124
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
26:27.158680
+3:19.19830
82.6p
125
Akihito Uda
Japan
26:28.158760
+3:20.19910
82.5p
126
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
26:28.158770
+3:20.19920
82.5p
127
Pawel Klisz
Poland
26:29.158840
+3:20.19990
82.5p
128
Edvard Sundman
Åsarna IK
26:36.159500
+3:27.20650
82.3p
129
Gustav Rotvold
Åsarna IK
26:40.159900
+3:31.21050
82.1p
130
Håkan Emilsson
Offerdals SK
26:52.161120
+3:43.22270
81.6p
131
Karl Erik Rabakukk
Estonia
26:54.161370
+3:46.22520
81.5p
132
Anton Laine
Kalix SK
26:55.161400
+3:46.22550
81.5p
133
Anton Enberg
Falun Borlänge SK
26:56.161570
+3:48.22720
81.5p
134
Erik Silfver
IFK Umeå
27:02.162150
+3:54.23300
81.2p
135
Yuuma Yoshida
Japan
27:03.162220
+3:54.23370
81.2p
136
Vegar Johnsen
Norway
27:04.162350
+3:56.23500
81.2p
137
Anton Murto
Gellivare Skidallians IK
27:05.162470
+3:57.23620
81.1p
138
Erik Björkman
Täfteå IK
27:08.162770
+4:00.23920
81.0p
139
Eelis Murto
Gellivare Skidallians IK
27:12.163160
+4:04.24310
80.9p
140
Konrad Mattsson Myhr
Åsarna IK
27:15.163470
+4:07.24620
80.7p
141
Andrej Segec
Slovakia
27:16.163590
+4:08.24740
80.7p
142
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
27:19.163880
+4:11.25030
80.6p
143
Hannes Stenström
Trillevallens Sportklubb
27:20.163970
+4:12.25120
80.5p
144
David Larsson
Hudiksvalls IF
27:24.164340
+4:15.25490
80.4p
145
Mart Kevin Polluste
Estonia
27:31.165030
+4:22.26180
80.2p
146
Patrik Tallbom
Östersunds SK
27:34.165320
+4:25.26470
80.0p
147
Andreas Karlsson
Kalix SK
27:36.165500
+4:27.26650
80.0p
148
Johannes Andersson
IF Ski Team Skåne
27:48.166730
+4:39.27880
79.5p
149
Alexander Trunov
Russia
27:48.166750
+4:40.27900
79.5p
150
Ludwig Tärning
SK Bore
27:56.167570
+4:48.28720
79.2p
150
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
27:56.167570
+4:48.28720
79.2p
152
Bob Impola
Karlslunds IF SF
28:00.167940
+4:51.29090
79.1p
153
Pavel Sashkov
Russia
28:03.168250
+4:55.29400
79.0p
154
Alexander Engman
Gellivare Skidallians IK
28:11.169090
+5:03.30240
78.7p
155
Jesper Thor
Åsarna IK
28:24.170370
+5:16.31520
78.2p
156
Felix Selin
IFK Kiruna
29:03.174260
+5:55.35410
76.9p
157
Andreas Viker
IK Stern
31:36.189530
+8:27.50680
72.0p
-
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
23:59:58.8639700
-
Tomas Kaurson
Estonia
23:59:59.8639800
-
Andrey PARFENOV
Russia
23:59:59.8639800
-
Knute Johnsgaard
Canada
23:59:59.8639800
-
Fredrik Andersson
Sollefteå Skidor IF
23:59:59.8639800
-
Takanori Ebina
Japan
23:59:59.8639800
-
Nikita STUPAK
Russia
23:59:59.8639800
-
Calle Halfvarsson
Sågmyra SK
23:59:59.8639800
D 21
5km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Charlotte Kalla
Piteå Elit SK
12:58.77710
82.2p
2
Hanna Falk
Ulricehamns IF
13:06.78590
+8.780
81.5p
3
Yulia BELORUKOVA
Russia
13:08.78740
+10.930
81.4p
4
Ida Ingemarsdotter
Åsarna IK
13:14.79320
+16.1510
80.9p
5
Nathalie von Siebenthal
Switzerland
13:15.79490
+17.1680
80.8p
6
Yulia Tchekaleva
Russia
13:21.80050
+23.2240
80.4p
7
Natalia Nepryaeva
Russia
13:23.80210
+25.2400
80.2p
8
Kikkan Randall
Usa
13:25.80430
+27.2620
80.1p
9
Evelina Settlin
Hudiksvalls IF
13:30.80910
+32.3100
79.7p
10
Anna Nechaevskaya
Russia
13:31.81060
+33.3250
79.6p
11
Masako Ishida
Japan
13:31.81090
+33.3280
79.6p
12
Mariya Guschina
Russia
13:33.81210
+35.3400
79.5p
13
Anastasia Sedova
Russia
13:34.81360
+36.3550
79.4p
13
Maria Nordström
Ulricehamns IF
13:34.81360
+36.3550
79.4p
15
Frida Karlsson
Sollefteå Skidor IF
13:35.81420
+37.3610
79.3p
16
Elena Soboleva
Russia
13:42.82170
+44.4360
78.8p
17
Daria Godovanuchenko
Russia
13:42.82190
+44.4380
78.8p
18
Anna Medvedeva
Russia
13:44.82300
+45.4490
78.7p
19
Moa Molander Kristiansen
Falun Borlänge SK
13:45.82450
+47.4640
78.6p
20
Anastasia Dotsenko
Russia
13:46.82540
+48.4730
78.5p
21
Olga TSAREVA
Russia
13:47.82660
+49.4850
78.4p
22
Evgenia Shapovalova
Russia
13:48.82750
+50.4940
78.3p
23
Lidia Durkina
Russia
13:50.82950
+52.5140
78.2p
24
Alisa Zhambalova
Russia
13:51.83020
+53.5210
78.1p
25
Nadine Faehndrich
Switzerland
13:51.83060
+53.5250
78.1p
26
Emily Nishikawa
Canada
13:53.83200
+54.5390
78.0p
27
Yuki Kobayashi
Japan
13:56.83590
+58.5780
77.7p
28
Ida Lindkvist
IFK Mora SK
13:57.83620
+59.5810
77.7p
29
Frida Erkers
IFK Mora SK
13:57.83630
+59.5820
77.7p
30
Jennie Jirhed
Östersunds SK
13:59.83830
+1:01.6020
77.6p
31
Tatjana Mannima
Estonia
13:59.83860
+1:01.6050
77.5p
32
Anna Zherebyateva
Russia
13:59.83880
+1:01.6070
77.5p
33
Moa Olsson
Falun Borlänge SK
14:00.83920
+1:02.6110
77.5p
34
Maria Gräfnings
Karlslunds IF SF
14:00.83950
+1:02.6140
77.5p
35
Natalia Matveeva
Russia
14:01.84000
+1:02.6190
77.4p
Logga in för att slippa de här annonserna
36
Jonna Sundling
IFK Umeå
14:02.84170
+1:04.6360
77.3p
37
Yana Kirpichenko
Russia
14:03.84270
+1:05.6460
77.2p
38
Lovisa Modig
Sävast Ski Team IF
14:04.84370
+1:06.6560
77.2p
39
Lisa Vinsa
Piteå Elit SK
14:08.84740
+1:10.6930
76.9p
40
Linn Sömskar
IFK Umeå
14:11.85040
+1:13.7230
76.7p
41
Elina Rönnlund
IFK Umeå
14:13.85230
+1:15.7420
76.6p
42
Matilda Jönsson
Gellivare Skidallians IK
14:13.85280
+1:15.7470
76.5p
43
Jennie Öberg
Piteå Elit SK
14:14.85380
+1:16.7570
76.5p
44
Polina Medvedeva
Russia
14:16.85560
+1:18.7750
76.3p
45
Emma Ribom
Piteå Elit SK
14:17.85630
+1:19.7820
76.3p
46
Ewelina Marcisz
Poland
14:19.85830
+1:21.8020
76.2p
47
Antoniya Grigorova-burgova
Bulgaria
14:22.86120
+1:24.8310
76.0p
48
Kozue Takizawa
Japan
14:23.86210
+1:25.8400
75.9p
49
Emma Wikén
Åsarna IK
14:24.86380
+1:26.8570
75.8p
50
Maja Dahlqvist
Falun Borlänge SK
14:25.86480
+1:27.8670
75.7p
51
Mia Eriksson
Piteå Elit SK
14:27.86650
+1:29.8840
75.6p
52
Mariya Istomina
Russia
14:29.86800
+1:30.8990
75.5p
53
Frida Hallquist
Åsarna IK
14:29.86830
+1:31.9020
75.5p
54
Rebecca Öhrn
IFK Umeå
14:31.87020
+1:33.9210
75.3p
55
Miki Kodama
Japan
14:34.87310
+1:36.9500
75.1p
56
Dahria Beatty
Canada
14:36.87540
+1:38.9730
75.0p
57
Heidi WIDMER
Switzerland
14:37.87680
+1:39.9870
74.9p
58
Sofie Elebro
IFK Umeå
14:40.87980
+1:42.10170
74.7p
59
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
14:41.88010
+1:43.10200
74.7p
60
Yukari Tanaka
Japan
14:41.88090
+1:43.10280
74.6p
61
Rin Sobue
Japan
14:43.88210
+1:45.10400
74.5p
62
Ebba Larsson
Gellivare Skidallians IK
14:43.88230
+1:45.10420
74.5p
63
Elin Mohlin
Hudiksvalls IF
14:44.88340
+1:46.10530
74.5p
64
Hanna Eriksson
IFK Mora SK
14:45.88420
+1:47.10610
74.4p
65
Hikari Miyazaki
Japan
14:45.88470
+1:47.10660
74.4p
66
Olivia Alm
Strömnäs GIF
14:46.88590
+1:48.10780
74.3p
67
Wilma Jönsson
Östersunds SK
14:48.88790
+1:50.10980
74.2p
68
Maria Jonasson
Östersunds SK
14:51.89040
+1:53.11230
74.0p
69
Lisa K Svensson
Åsarna IK
14:51.89060
+1:53.11250
74.0p
70
Martyna Galewicz
Poland
14:53.89250
+1:55.11440
73.9p
71
Mariya Trunova
Russia
14:54.89390
+1:56.11580
73.8p
72
Sumiko Ishigaki
Japan
14:55.89460
+1:57.11650
73.7p
73
Josefina Sundman
Åsarna IK
15:04.90320
+2:06.12510
73.2p
74
Yuka Otsuka
Japan
15:05.90480
+2:07.12670
73.1p
75
Emilia Lindstedt
Falun Borlänge SK
15:06.90540
+2:08.12730
73.0p
76
Urszula Letocha
Poland
15:09.90880
+2:11.13070
72.8p
77
Helena Lundkvist
Kalix SK
15:11.91000
+2:12.13190
72.7p
78
Irina Severina
Russia
15:11.91050
+2:13.13240
72.7p
79
Julia Jansson
Sollefteå Skidor IF
15:12.91160
+2:14.13350
72.6p
80
Jenny Larsson
Gellivare Skidallians IK
15:13.91230
+2:15.13420
72.6p
81
Emmi Lamsa
Finland
15:14.91380
+2:16.13570
72.5p
82
Sandra Olsson
Malungs IF
15:20.91920
+2:22.14110
72.2p
83
Malin Börjesjö
Sundbybergs IK
15:24.92300
+2:25.14490
71.9p
84
Mariya Vladimirova
Russia
15:35.93400
+2:36.15590
71.3p
85
Alexandra Trofimova
Russia
15:36.93520
+2:38.15710
71.2p
86
Mimmi Björn
IFK Umeå
15:37.93600
+2:38.15790
71.1p
87
Filippa Lindman
Stockviks SF
15:42.94110
+2:44.16300
70.8p
88
Sara Hallquist
Åsarna IK
15:45.94430
+2:47.16620
70.6p
89
Hanna Wikman
Gellivare Skidallians IK
16:25.98410
+3:27.20600
68.3p
90
Mathilda Ruus
Åsarna IK
17:14.103310
+4:15.25500
65.7p
91
Ottilia Niemi
Gellivare Skidallians IK
17:44.106390
+4:46.28580
64.2p
92
Manikala Rai
Nepal
21:11.127060
+8:13.49250
55.4p
-
Chika Kobayashi
Japan
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)