Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Åre Swix Open
2017-12-26
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Oscar Kardin
Team Santander
1:49:22.656100
91.1p
2
Andreas Holmberg
Team Serneke
1:49:42.658100
+20.1900
90.8p
3
Tore Berdal Björnseth
Team Koteng
1:51:24.668300
+2:02.12100
89.4p
4
Olle Jonsson
Trillevallens Sportklubb
1:51:30.668900
+2:08.12700
89.4p
5
Torleif Syrstad
Team Koteng
1:51:31.669000
+2:09.12800
89.3p
6
Jerry Ahrlin
Team Tynell
1:51:32.669100
+2:10.12900
89.3p
7
Håkan Emilsson
Offerdals SK
1:51:35.669400
+2:13.13200
89.3p
8
Emil Persson
Östersunds SK
1:52:08.672700
+2:46.16500
88.9p
9
Mattias Bångman
Offerdals SK
1:52:32.675100
+3:10.18900
88.6p
10
Johan Lövgren
Vännäs SK
1:53:22.680100
+4:00.23900
87.9p
11
Max Novak
Offerdals SK
1:56:05.696400
+6:43.40200
85.9p
12
Nils Persson
Östersunds SK
1:56:06.696500
+6:44.40300
85.9p
13
Patrik Tallbom
Östersunds SK
2:00:58.725700
+11:36.69500
82.5p
14
Magnus Sivertsen
Verdal IL
2:00:59.725800
+11:37.69600
82.5p
15
John Lagerskog
Åre Längdskidklubb
2:01:01.726000
+11:39.69800
82.4p
16
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
2:03:12.739100
+13:50.82900
81.0p
17
Björn Haring
XC Sthlm Ski Club
2:03:53.743200
+14:31.87000
80.6p
18
Jörgen Roos
Brunflo IF
2:08:33.771200
+19:11.115000
77.7p
19
Mats Riekkola
Luleå Gjutarens IF
2:08:35.771400
+19:13.115200
77.7p
20
Olle Olsson Bad
Tullus Sg
2:10:10.780900
+20:48.124700
76.7p
21
Eric Simonsson
Landöns IF
2:10:22.782100
+21:00.125900
76.6p
22
Arild Olav Sagvold
Leirådal Il
2:11:04.786300
+21:42.130100
76.2p
23
Magnus Sjöbjer
Borås SK
2:11:06.786500
+21:44.130300
76.2p
24
Ulf Bernardsson
Östersunds SK
2:16:12.817100
+26:50.160900
73.4p
25
Fredrik Göransson
Åsarna IK
2:17:22.824100
+28:00.167900
72.8p
26
Per Oeyvind Torvik
MERÅKER
2:18:20.829900
+28:58.173700
72.3p
27
Marcus Carlén
Bodsjöböle SK
2:18:22.830100
+29:00.173900
72.2p
28
Peter Spångberg
Östersunds SK
2:22:13.853200
+32:51.197000
70.3p
29
Håkan Wallberg
Hägglunds Ski Team SK
2:24:03.864200
+34:41.208000
69.4p
30
Robert Eriksson
Nordhallens SK
2:25:17.871600
+35:55.215400
68.8p
31
Simon Johansson
Sjömarken
2:26:27.878600
+37:05.222400
68.3p
31
Ludvig Hellstrand
Duveds IF
2:26:27.878600
+37:05.222400
68.3p
33
Björn Jonsson
Duveds IF
2:28:20.889900
+38:58.233700
67.4p
34
Mats Jonsson
Trillevallens Sportklubb
2:28:24.890300
+39:02.234100
67.4p
35
Niklas Allberg
Östersund
2:29:50.898900
+40:28.242700
66.8p
36
Per Risne
Frösön
2:31:15.907400
+41:53.251200
66.2p
37
Lennart Ivarsson
Östersunds SK
2:32:42.916100
+43:20.259900
65.5p
38
Jens Kirk
Stockholms RK
2:34:10.924900
+44:48.268700
64.9p
39
Magnus Floberg
Järpens SK
2:36:23.938200
+47:01.282000
64.0p
40
Julius Hefte
Åkersberga
2:38:20.949900
+48:58.293700
63.2p
41
Erik Sundvall
Enskede
2:38:40.951900
+49:18.295700
63.1p
42
Björn Larsson
Krokoms Mck
2:38:44.952300
+49:22.296100
63.1p
43
Johan Spångberg
Örnsköldsvik
2:38:45.952400
+49:23.296200
63.1p
44
Mårten Eneberg
Spikbodarnas IK
2:41:17.967600
+51:55.311400
62.1p
45
Fredrik Bernsten
Spikbodarnas IK
2:41:25.968400
+52:03.312200
62.0p
46
Simon Oest
Östersunds Telemarksklubb
2:44:05.984400
+54:43.328200
61.0p
47
Per Sundbrandt
Björnänge Aif
2:50:30.1022900
+1:01:08.366700
58.8p
48
Mikael Åkerlund
Åre
2:51:04.1026300
+1:01:42.370100
58.6p
49
Pierre Olsson
Klättermusen
2:51:06.1026500
+1:01:44.370300
58.6p
50
Daniel Olsson
Lerums SOK
2:51:10.1026900
+1:01:48.370700
58.5p
51
Håkan Björkman
Upplands Väsby
2:58:10.1068900
+1:08:48.412700
56.3p
52
Johannes Jakobsson
Åre
2:58:50.1072900
+1:09:28.416700
56.1p
53
Erik Dahlberg
Östersund
3:11:17.1147600
+1:21:55.491400
52.4p
54
Samuel Oest
Stockholms RK
3:18:10.1188900
+1:28:48.532700
50.6p
55
Erik Willén
Uppsala
3:28:10.1248900
+1:38:48.592700
48.2p
56
Cees Tuip
Åre
4:25:10.1590900
+2:35:48.934700
37.9p
-
Kristoffer Wallin
Nordhallens SK
23:59:58.8639700
-
John Kristian Dahl
Team Koteng
23:59:58.8639700
-
Mattias Elg
Åre Längdskidklubb
23:59:58.8639700
-
Mikael Andersson
Mora
23:59:58.8639700
-
Martin Persson
Trillevallens Sportklubb
23:59:58.8639700
-
Andreas Johansson
Föllinge IK
23:59:58.8639700
-
Arvid Jonsson
Duveds IF
23:59:58.8639700
-
Marcus Markström
Åkersberga
23:59:59.8639800
-
Lasse Wallin
Nordhallens SK
23:59:59.8639800
-
Johan Holmlund
Östersund
23:59:59.8639800
-
Mikael Åkerlund
Åre
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)