Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Aleloppet
2010-08-14
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
16km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Markus Jönsson
Alliansloppets SK
27:33.165200
77.6p
2
Dan Moberg
Ulricehamns IF
27:34.165300
+1
77.6p
3
Emil Svensson
IFK Skövde SK
28:18.169700
+45.4400
75.2p
4
Mattias Claesson
Kumla SF
28:20.169900
+47.4600
75.1p
4
Marcus Thormé
OK Lindena
28:20.169900
+47.4600
75.1p
6
Linus Larsson
FK Göingarna
28:22.170100
+49.4800
75.0p
7
Peter Westerberg
Vänersborgs SK
28:24.170300
+51.5000
74.9p
8
David Jönsson
IK Hakarpspojkarna
28:25.170400
+52.5100
74.8p
9
Kristian Karpinen
Eksjö SOK
28:29.170800
+56.5500
74.6p
10
Jesper Brofjärd
Borås GIF
29:06.174500
+1:33.9200
72.8p
11
Staffan Sandberg
Stenungsunds OK
29:10.174900
+1:37.9600
72.6p
12
Henrik Landström
Säffle SK
29:12.175100
+1:39.9800
72.5p
13
Håkan Gunnarsson
Härlövs IF
29:19.175800
+1:46.10500
72.1p
14
Emil Ekman
IF Hallby SOK
29:42.178100
+2:09.12800
71.0p
15
Mikael Svensson
IFK Skövde SK
29:44.178300
+2:11.13000
70.9p
16
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
29:45.178400
+2:12.13100
70.9p
17
Per Gustavsson
Herrljunga Skid o OL
29:46.178500
+2:13.13200
70.8p
18
Stefan Nordlander
Navåsens FK
29:53.179200
+2:20.13900
70.5p
19
Per Löwendahl
Mölndals RK
29:54.179300
+2:21.14000
70.5p
20
Erik Johansson
Tranemo IF
29:57.179600
+2:24.14300
70.3p
21
Pontus Rygh
Mariestads FK
30:27.182600
+2:54.17300
69.0p
22
Peter Lundgren
Ätrans IF
30:43.184200
+3:10.18900
68.3p
23
Gustav Laggren
Borås SK
30:46.184500
+3:13.19200
68.1p
24
Daniel Björndahl
Kungälvs OK
31:08.186700
+3:35.21400
67.2p
25
Alexander Nordengren
IK Stern
31:13.187200
+3:40.21900
67.0p
26
Dick Gustafsson
OK Landehof
31:25.188400
+3:52.23100
66.5p
27
Adam Blomberg
OK Landehof
31:27.188600
+3:54.23300
66.4p
28
Kent Tigerberg
Lidköpings VSK
31:31.189000
+3:58.23700
66.3p
29
Andreas Nilsson
IK Stern
32:01.192000
+4:28.26700
65.1p
30
Ulf Pettersson
Bredaryds SOK
32:10.192900
+4:37.27600
64.7p
31
Jonas Henningsson
Simlångsdalens IF
32:27.194600
+4:54.29300
64.0p
32
Anders Buskqvist
IK Stern
32:29.194800
+4:56.29500
64.0p
33
Martin Ekwall
Hössna IF
32:30.194900
+4:57.29600
63.9p
34
Erik Blomgren
Rydaholms GOIF
32:38.195700
+5:05.30400
63.6p
35
Håkan Huselius
Björnstorps IF
32:44.196300
+5:11.31000
63.4p
36
Magnus Aasa
OK Kullingshof
32:47.196600
+5:14.31300
63.3p
37
Thomas Andersson
IFK Skövde SK
32:57.197600
+5:24.32300
62.9p
38
Conny Hallqvist
Dala-Floda IF
33:01.198000
+5:28.32700
62.8p
39
Jan Osvald Soovik
Göteborgs Hamns IF
33:04.198300
+5:31.33000
62.7p
40
Erik Lindgren
IK Stern
33:08.198700
+5:35.33400
62.5p
41
Fredrik Persson
IK Stern
33:11.199000
+5:38.33700
62.4p
42
Michael Johansson
IK Stern
33:16.199500
+5:43.34200
62.2p
43
Pontus Pettersson
Bredaryds SOK
33:21.200000
+5:48.34700
62.1p
44
Håkan Gustafsson
IK Stern
33:22.200100
+5:49.34800
62.0p
45
Anders Sörensen
OK Alehof
33:24.200300
+5:51.35000
61.9p
46
Lennart Bröttgårdh
Volvo Flygmotor FF
33:48.202700
+6:15.37400
61.1p
47
Michael Rundahl
Högsäters GF
34:17.205600
+6:44.40300
60.1p
48
Björn Thyr
Vattenfalls IF Trollhättan
34:27.206600
+6:54.41300
59.8p
49
Bo Tigerberg
Lidköpings VSK
34:35.207400
+7:02.42100
59.5p
50
Bertil Persson
Göteborgs SK
34:48.208700
+7:15.43400
59.1p
51
David Siebers
IK Hakarpspojkarna
35:03.210200
+7:30.44900
58.6p
52
Lars Hammarlund
IK Stern
35:11.211000
+7:38.45700
58.4p
53
Kjell Persson
SOL Tranås
35:47.214600
+8:14.49300
57.2p
54
Per Erik Fareid
Timmervik
36:13.217200
+8:40.51900
56.5p
55
Magnus Johnsson
Navåsens FK
36:17.217600
+8:44.52300
56.3p
56
Claes-Göran Claesson
OK Alehof
36:34.219300
+9:01.54000
55.8p
57
Freddy Tengberg
Göteborgs SK
37:50.226900
+10:17.61600
53.7p
58
Christer Holm
Axa SC
39:07.234600
+11:34.69300
51.7p
59
Fredrik Finnskog
Tranemo IF
39:43.238200
+12:10.72900
50.8p
60
Kjell Vågfelt
IK Stern
39:54.239300
+12:21.74000
50.6p
61
Olle Edvardsson
OK Alehof
42:09.252800
+14:36.87500
47.6p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 16
4km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Elin Blomqvist
OK Landehof
17:34.105300
2
Sofia Johansson
OK Alehof
22:24.134300
+4:50.28900
H 16
4km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Erik Finnskog
Tranemo IF
14:57.89600
2
Abel Buskqvist
IK Stern
15:07.90600
+10.900
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)