Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Engelbrektsloppet
2018-02-11
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 55
60km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Leif Markfjärd
Brovallens IF
3:00:20.1081900
74.9p
2
Magnus Svensson
Turebergs IF
3:10:09.1140800
+9:49.58800
69.8p
3
Anders Backman
Turebergs IF
3:11:22.1148100
+11:02.66100
69.2p
4
Gã-ran Andersson
Strömtorps IK
3:16:45.1180400
+16:25.98400
66.8p
5
Roland Fjellström
Örebro
3:16:56.1181500
+16:36.99500
66.7p
6
Kjell Bergqvist
Säters IF SK
3:21:13.1207200
+20:53.125200
64.9p
7
Peter Gyulai
Sundbybergs IK
3:26:46.1240500
+26:26.158500
62.6p
8
Mikael Mickels
Bålsta SK
3:27:44.1246300
+27:24.164300
62.3p
9
Ralf Öster
Friskis & Svettis Västerås
3:27:50.1246900
+27:30.164900
62.2p
10
Tord Blomquist
OK Kolmården
3:28:21.1250000
+28:01.168000
62.0p
11
Stefan Palmgren
Strängnäs SK
3:28:22.1250100
+28:02.168100
62.0p
12
Lars-Åke Dickfors
Brovallens IF
3:31:44.1270300
+31:24.188300
60.8p
13
Per Ernström
Stockholms RK
3:31:55.1271400
+31:35.189400
60.7p
14
Tomas Gustafsson
Stora Skedvi IK
3:35:21.1292000
+35:01.210000
59.5p
15
Mats Carlson
Brottby SK
3:35:25.1292400
+35:05.210400
59.5p
16
Kent Persson
Roslagsbro IF
3:36:39.1299800
+36:19.217800
59.0p
17
Hans Olsén
Sundbybergs IK
3:37:32.1305100
+37:12.223100
58.7p
18
Leif Åhman
Hägersta GF
3:39:46.1318500
+39:26.236500
58.0p
19
Roger Jacobsson
Filipstads SF
3:40:55.1325400
+40:35.243400
57.6p
20
Mats Pettersson
Heby Allmänna IF
3:43:42.1342100
+43:22.260100
56.7p
21
Larsson Anders
Axa SC
3:44:13.1345200
+43:53.263200
56.5p
22
Hans Lundberg
Långshyttans AIK SK
3:44:30.1346900
+44:10.264900
56.4p
23
Rolf Vikström Look
Brottby SK
3:45:14.1351300
+44:54.269300
56.2p
24
Niklas Personne
Danderyd
3:52:04.1392300
+51:44.310300
54.2p
25
Pekka Heino
Västerås Skidklubb
3:53:47.1402600
+53:27.320600
53.7p
26
Jan Allard
Saab FF Järfälla
3:57:24.1424300
+57:04.342300
52.7p
27
Alf Jansson
Skarpnäcks OL
4:00:02.1440100
+59:42.358100
51.9p
28
Leif Harrå
Vassunda IF
4:01:26.1448500
+1:01:06.366500
51.6p
29
Bengt Johansson
Västerås Skidklubb
4:04:06.1464500
+1:03:46.382500
50.9p
30
Peter Grant
IFK Mora SK
4:08:20.1489900
+1:08:00.407900
49.8p
31
Torbjörn Jungeby
Saab FF Järfälla
4:09:32.1497100
+1:09:12.415100
49.5p
32
Carl Frögelius
Täby IS SK
4:09:47.1498600
+1:09:27.416600
49.5p
33
Martin Öhnström
Saltsjö Boo
4:10:51.1505000
+1:10:31.423000
49.2p
34
Göran Larsson
Brottby SK
4:12:46.1516500
+1:12:26.434500
48.8p
35
Thomas Fältsjö
Källbottens IK
4:13:04.1518300
+1:12:44.436300
48.7p
36
Karl-erik Brorsson
Stockholms RK
4:13:54.1523300
+1:13:34.441300
48.5p
37
Claudio Bossi
S.C. Cunardo
4:15:38.1533700
+1:15:18.451700
48.1p
38
Jan Beijbom
Västerås Skidklubb
4:27:05.1602400
+1:26:45.520400
45.6p
39
Jonny Eriksson
Järfälla SK
4:27:21.1604000
+1:27:01.522000
45.6p
40
Carl Eric Ankarås
Östervåla IF
4:29:33.1617200
+1:29:13.535200
45.1p
41
Joachim Zdolsek
Vreta Skid o Mk
4:30:43.1624200
+1:30:23.542200
44.9p
42
Anders Hellman
Skanska IF
4:33:56.1643500
+1:33:36.561500
44.2p
43
Peter Hammarsten
Abb IF SK
4:37:46.1666500
+1:37:26.584500
43.5p
44
Anders Jansson
IFK Sala
4:37:57.1667600
+1:37:37.585600
43.5p
45
Michael Thomsen
KS
4:40:24.1682300
+1:40:04.600300
43.0p
46
Olle Paulsson
Storvreta IK
4:43:51.1703000
+1:43:31.621000
42.4p
47
Micael Westerlund
Västerås
4:44:13.1705200
+1:43:53.623200
42.3p
48
Jimmy Wikander
Ställbergs IK
4:44:44.1708300
+1:44:24.626300
42.2p
49
Jan Mickos
Järfälla SK
4:45:52.1715100
+1:45:32.633100
42.0p
50
Hans Strängby
Föreningen IKJ Haninge
4:54:23.1766200
+1:54:03.684200
40.6p
51
Göran Andersson
Täby
5:00:40.1803900
+2:00:20.721900
39.6p
52
Gustaf von Essen
Enebybergs IF
5:29:09.1974800
+2:28:49.892800
35.6p
53
Christer Mattsson
Stockholm
5:39:55.2039400
+2:39:35.957400
34.3p
54
Frank Roghem
Axa SC
5:42:41.2056000
+2:42:21.974000
34.0p
55
Roger Forsen
Axa SC
5:50:46.2104500
+2:50:26.1022500
33.1p
56
Rainer Dörenberg
Föreningen Engelbrektsloppet
6:19:08.2274700
+3:18:48.1192700
30.3p
57
Anders Anderssson
IK Stern
7:08:32.2571100
+4:08:12.1489100
26.4p
-
Per Eriksson
Källbottens IK
23:59:58.8639700
-
Lars-Erik Persson
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
-
Pekka Kääntä
Föreningen Engelbrektsloppet
23:59:59.8639800
-
Johan Westin
Fredrikshofs IF SOK
23:59:59.8639800
-
Peter Ylsöbäck
Kjula IF
23:59:59.8639800
-
Jörgen Larsson
Kristinehamns OK
23:59:59.8639800
-
Lars Franksson
Täby IS SK
23:59:59.8639800
-
Pär Dahne
Stockholms RK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)