Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
NSD classic
2018-04-07
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
47km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Teodor Peterson
IFK Umeå
2:03:16.739500
92.2p
2
Klas Nilsson
Skellefteå SK
2:03:17.739600
+1
92.2p
3
Johan Lövgren
Vännäs SK
2:03:19.739800
+3.200
92.2p
4
Gustav Nordström
Borås SK
2:03:20.739900
+4.300
92.2p
5
Johan Häggström
Piteå Elit SK
2:04:48.748700
+1:32.9100
90.8p
6
Max Novak
Offerdals SK
2:05:27.752600
+2:11.13000
90.3p
7
Emil Jönsson
Anna
2:05:28.752700
+2:12.13100
90.3p
8
Viktor Thorn
Ulricehamns IF
2:06:26.758500
+3:10.18900
89.4p
9
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
2:07:14.763300
+3:58.23700
88.8p
10
Anton Persson
SK Bore
2:08:00.767900
+4:44.28300
88.1p
11
Karl-Johan Westberg
Borås SK
2:09:10.774900
+5:54.35300
87.2p
12
Nicklas Johansson
Järvsjöby IF
2:09:14.775300
+5:58.35700
87.1p
13
Mattias Bångman
Offerdals SK
2:09:19.775800
+6:03.36200
87.0p
14
Johannes Ringsby
SK Bore
2:09:27.776600
+6:11.37000
86.9p
15
Marcus Grate
IFK Umeå
2:11:00.785900
+7:44.46300
85.7p
16
Erik Silfver
IFK Umeå
2:11:12.787100
+7:56.47500
85.5p
17
Simon Stenberg
Kalix SK
2:14:59.809800
+11:43.70200
82.7p
18
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
2:15:07.810600
+11:51.71000
82.6p
19
Tommy Gustavsson
Hemmingsmarks IF
2:15:11.811000
+11:55.71400
82.5p
20
Anders Strandberg
Latikberg IK
2:15:36.813500
+12:20.73900
82.2p
21
Pontus Hermansson
SK Bore
2:16:27.818600
+13:11.79000
81.6p
22
Erik Skott
Aapua IF
2:16:44.820300
+13:28.80700
81.4p
23
Stefan Messner
Sävast Ski Team IF
2:17:34.825300
+14:18.85700
80.8p
24
Samuel Carlsson
Sundbybergs IK
2:17:55.827400
+14:39.87800
80.6p
25
Jesper Lundqvist
Skellefteå SK
2:18:41.832000
+15:25.92400
80.1p
26
Henrik Fjällborg
Gellivare Skidallians IK
2:20:59.845800
+17:43.106200
78.5p
27
Johannes Rautio
Vittangi SK
2:21:34.849300
+18:18.109700
78.1p
28
Anton Laine
Kalix SK
2:21:50.850900
+18:34.111300
78.0p
29
Albert Askengren
Visborgs OK
2:22:25.854400
+19:09.114800
77.6p
30
Andreas Karlsson
Kalix SK
2:22:34.855300
+19:18.115700
77.5p
31
Jesper Lindberg
Gellivare Skidallians IK
2:23:27.860600
+20:11.121000
76.9p
32
Victor Svensson
Gellivare Skidallians IK
2:23:39.861800
+20:23.122200
76.8p
33
Daniel Larsson
Gällivare Endurance
2:24:24.866300
+21:08.126700
76.3p
34
Erik Strandberg
Latikberg IK
2:24:48.868700
+21:32.129100
76.1p
35
Marcus Look
Luleå
2:25:01.870000
+21:45.130400
76.0p
36
Simon Sundberg
Skellefteå SK
2:25:06.870500
+21:50.130900
75.9p
37
Tomas Törevall
Gällivare Endurance
2:25:15.871400
+21:59.131800
75.8p
38
Johan Lintzén
Bergnäsets AIK
2:26:10.876900
+22:54.137300
75.3p
39
Per Lenndin
Strömnäs GIF
2:26:20.877900
+23:04.138300
75.2p
40
Simon Johansson
Vännäs SK
2:26:24.878300
+23:08.138700
75.1p
41
Marcus Nilsson
Luleå
2:26:25.878400
+23:09.138800
75.1p
42
Filip Öberg
Kalix SK
2:27:07.882600
+23:51.143000
74.7p
43
Alexander Engman
Gellivare Skidallians IK
2:27:43.886200
+24:27.146600
74.3p
44
Eelis Murto
Gellivare Skidallians IK
2:27:49.886800
+24:33.147200
74.3p
45
Daniel Larsson
Överkalix IF
2:28:22.890100
+25:06.150500
73.9p
46
Johan Selander
Öregrunds IK
2:29:11.895000
+25:55.155400
73.5p
47
Kristian Poromaa
Jukkasjärvi IF
2:29:49.898800
+26:33.159200
73.1p
48
Erik Arnland
Storvreta IK
2:30:56.905500
+27:40.165900
72.5p
49
Samuel Höjlind
IFK Mora SK
2:31:38.909700
+28:22.170100
72.1p
50
Daniel Haarala
Överkalix IF
2:32:10.912900
+28:54.173300
71.8p
51
Daniel Granlund
Luleguttene
2:32:33.915200
+29:17.175600
71.6p
52
Johan Karlsson
Överkalix IF
2:32:35.915400
+29:19.175800
71.6p
53
Per Martin Kuhmunen
IFK Kiruna
2:32:36.915500
+29:20.175900
71.6p
54
Espen Trældal
Axa SC
2:33:01.918000
+29:45.178400
71.3p
55
Marcus Karlsson
Kalix SK
2:33:06.918500
+29:50.178900
71.3p
56
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:33:20.919900
+30:04.180300
71.2p
57
Peter Arvidsson
Jokkmokks SK
2:34:06.924500
+30:50.184900
70.7p
58
Martin Risen
Kalix SK
2:36:06.936500
+32:50.196900
69.7p
59
Hans Backström
Lulekamraterna
2:36:12.937100
+32:56.197500
69.6p
60
Anton Murto
Gellivare Skidallians IK
2:38:22.950100
+35:06.210500
68.5p
61
Göran Karlsson
Luleguttene
2:39:13.955200
+35:57.215600
68.1p
62
Mikael Gustafsson
Gellivare Skidallians IK
2:39:49.958800
+36:33.219200
67.8p
63
Jan Lenndin
Søre ÅL IL
2:39:50.958900
+36:34.219300
67.8p
64
Joel Pettersson
Antnäs BK
2:40:22.962100
+37:06.222500
67.5p
65
Johnny Hatt
Gällivare Endurance
2:41:08.966700
+37:52.227100
67.2p
66
Pär Dahne
Stockholms RK
2:41:45.970400
+38:29.230800
66.9p
67
Ruben Nyberg
Gellivare Skidallians IK
2:43:54.983300
+40:38.243700
65.9p
68
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:45:13.991200
+41:57.251600
65.3p
69
Andreas Salmi
Jukkasjärvi IF
2:46:58.1001700
+43:42.262100
64.5p
70
Wilhelm Lönnies
Gimo IF SK
2:48:00.1007900
+44:44.268300
64.0p
71
Petter Bjerke
Föreningen IKJ Haninge
2:48:03.1008200
+44:47.268600
64.0p
72
Andreas Neves
Vindelns IF
2:48:20.1009900
+45:04.270300
63.9p
73
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:48:34.1011300
+45:18.271700
63.8p
74
Otto Linderborg
Ufk
2:49:51.1019000
+46:35.279400
63.2p
75
Nils-Arvid Olofsson
Eslövs FK
2:51:31.1029000
+48:15.289400
62.5p
76
Anders Holma
Gellivare Skidallians IK
2:51:47.1030600
+48:31.291000
62.4p
77
Magnus Stålnacke
Svappavaara Aif
2:52:39.1035800
+49:23.296200
62.1p
78
Karl Mattsson
Vittangi SK
2:54:58.1049700
+51:42.310100
61.1p
79
Björn Robert Lindberg
Öregrunds IK
2:55:25.1052400
+52:09.312800
60.9p
80
Erik Kruukka
Vittangi SK
2:56:14.1057300
+52:58.317700
60.6p
81
Magnus Hindström
Team Skills
2:56:37.1059600
+53:21.320000
60.5p
82
Claes Törnsten
Yuppie Ski Club
3:00:48.1084700
+57:32.345100
58.9p
83
Rolf Vikström Look
Brottby SK
3:00:54.1085300
+57:38.345700
58.8p
84
Ola Mårtensson
Sundbybergs IK
3:02:01.1092000
+58:45.352400
58.4p
85
Robert Oskarsen
Arjeplogs SK
3:02:26.1094500
+59:10.354900
58.3p
86
Andreas Lundquist
IK Rex
3:04:03.1104200
+1:00:47.364600
57.7p
87
Magnus Mellteg
Nybro Ski
3:05:51.1115000
+1:02:35.375400
57.1p
88
Tomas Eriksson
Axa SC
3:05:57.1115600
+1:02:41.376000
57.0p
89
Bosse Björnfot
Kalix SK
3:06:34.1119300
+1:03:18.379700
56.8p
90
Jonas Drugge
Lulekamraterna
3:08:04.1128300
+1:04:48.388700
56.3p
91
Petter Larsson
Vittangi SK
3:13:57.1163600
+1:10:41.424000
54.4p
92
Leo Lansbergen
Slt Nederland
3:20:29.1202800
+1:17:13.463200
52.4p
93
Gunnar Hedlund
Sundbybergs IK
3:23:27.1220600
+1:20:11.481000
51.5p
94
Lennart Krekula
IFK Kiruna
3:26:12.1237100
+1:22:56.497500
50.8p
95
Karl Henrik Jakobsson
Jokkmokks SK
3:37:35.1305400
+1:34:19.565800
47.8p
96
Lennart Jakobsson
Jokkmokks SK
3:45:19.1351800
+1:42:03.612200
46.0p
-
Simon Blüchert
Täby IS SK
23:59:58.8639700
-
Calle Halfvarsson
Sågmyra SK
23:59:59.8639800
-
Håkan Emilsson
Offerdals SK
23:59:59.8639800
-
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
-
Markus Ranner
Luleguttene
23:59:59.8639800
-
Mathias Loqvist
Fagersta Södra IK
23:59:59.8639800
-
Lauri Antalainen
Estonia
23:59:59.8639800
-
Hans Backström
Lulekamraterna
23:59:59.8639800
-
Sven Örnerling
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)