Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Hovdenrennet
2010-12-11
INFO
RESULTAT
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
10km
Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
H 20
Espen Udjus Frorud
Skiptvet IL
23:25.140400
81.1p
2
H 20
Jonas Udjus Frorud
Skiptvet IL
24:06.144500
+41.4000
78.8p
3
H 20
Sindre Høgset
Vinje IL
24:21.146000
+56.5500
78.0p
4
H 20
Anders Bødtker
IL Korlevoll
24:28.146700
+1:03.6200
77.6p
5
H 20
Henrik Bakke
Driv IL
24:33.147200
+1:08.6700
77.3p
6
H 20
Callum Smith
Storbritannien
24:38.147700
+1:13.7200
77.1p
7
H 18
Vegard Bö Marthinsen
Heddal IL
24:39.147800
+1:14.7300
77.0p
8
H 21
Svein Olav Utistog
Fossum IF
24:42.148100
+1:17.7600
76.9p
9
H 21
Torgeir Nevland
Gjesdal IL
24:51.149000
+1:26.8500
76.4p
10
H 20
Andreas Døble
Oddersjaa Ssk
25:02.150100
+1:37.9600
75.8p
11
H 20
Jon-inge Vetrhus
Suldal IL
25:06.150500
+1:41.10000
75.6p
12
H 18
Ingvar Folkvord
Sandnes IL
25:08.150700
+1:43.10200
75.5p
13
H 21
Robin Handeland
Sauda IL
25:13.151200
+1:48.10700
75.3p
14
H 20
Eivind Rosseland Stokke
Åseral IL
25:21.152000
+1:56.11500
74.9p
15
H 17
Eivind Kvaale Romberg
Høydalsmo IL
25:23.152200
+1:58.11700
74.8p
15
H 20
Thor Andre Uppstad
Froland IL
25:23.152200
+1:58.11700
74.8p
17
H 18
Endre Nyberg Håland
Sandnes IL
25:24.152300
+1:59.11800
74.7p
18
H 17
Hallvard Wiig
Gjesdal IL
25:26.152500
+2:01.12000
74.6p
19
H 20
Kjartan Topstad Konradsen
Vindbjart IL
25:41.154000
+2:16.13500
73.9p
20
H 18
Håkon Svaland
Birkenes IL
25:47.154600
+2:22.14100
73.6p
20
H 18
Tobias Watne Moe
Vegårshei IL
25:47.154600
+2:22.14100
73.6p
22
H 20
Jørgen Barland
Sannidal IL
25:48.154700
+2:23.14200
73.6p
23
H 17
Jørgen Dahl Paule
Birkebeineren IF
25:54.155300
+2:29.14800
73.3p
24
H 17
Endre Hauge Paulsen
Gjesdal IL
25:55.155400
+2:30.14900
73.3p
25
H 20
Håkon Lie
Åmdal IL
26:02.156100
+2:37.15600
72.9p
26
H 20
Sindre Odberg Palm
Spydeberg IL
26:06.156500
+2:41.16000
72.7p
27
H 18
Kjell Einar Erikstein
Vinje IL
26:07.156600
+2:42.16100
72.7p
28
H 18
Vidar Handeland
Sauda IL
26:15.157400
+2:50.16900
72.3p
29
H 20
Morten Horn Elieson
Oddersjaa Ssk
26:17.157600
+2:52.17100
72.2p
30
H 18
Ole Holbæk
Vindbjart IL
26:19.157800
+2:54.17300
72.1p
31
H 18
Arne Moen Lid
Høydalsmo IL
26:22.158100
+2:57.17600
72.0p
32
H 20
Ove Vinningland
Bjerkreim IL
26:26.158500
+3:01.18000
71.8p
33
H 20
Per Svela
Helleland IL
26:33.159200
+3:08.18700
71.5p
34
H 20
Gjermund Steinsland
Vindbjart IL
26:37.159600
+3:12.19100
71.3p
35
H 20
Andre Holbæk
Vindbjart IL
26:43.160200
+3:18.19700
71.1p
36
H 18
Vegard Langemyr
Froland IL
26:58.161700
+3:33.21200
70.4p
36
H 18
Martin Finne
IL Korlevoll
26:58.161700
+3:33.21200
70.4p
38
H 17
Jarle Nordtveit Åsheim
Vindafjord IL
27:02.162100
+3:37.21600
70.2p
39
H 20
Simen Vestly Sirevåg
Sandnes IL
27:19.163800
+3:54.23300
69.5p
40
H 18
Markus Horn Elieson
Oddersjaa Ssk
27:24.164300
+3:59.23800
69.3p
41
H 17
Kjartan Moi Andreassen
Gjesdal IL
27:25.164400
+4:00.23900
69.2p
42
H 20
Sondre Handeland
Sauda IL
27:26.164500
+4:01.24000
69.2p
43
H 17
Fredrik Sverdrup Lilleeng
Oddersjaa Ssk
27:37.165600
+4:12.25100
68.7p
44
H 21
Odd Gaute Andreassen
Gjesdal IL
27:38.165700
+4:13.25200
68.7p
45
H 17
Eirik EK Hagen
Driv IL
27:39.165800
+4:14.25300
68.7p
46
H 17
Preben Liland
Helleland IL
27:41.166000
+4:16.25500
68.6p
46
H 21
Gerhard Steinnes
Vindafjord IL
27:41.166000
+4:16.25500
68.6p
48
H 17
Knut Halvor Erikstein
Vinje IL
27:52.167100
+4:27.26600
68.1p
49
H 17
Stian Lie
Birkebeineren IF
27:56.167500
+4:31.27000
68.0p
50
H 17
Mattis Sjøli
Nes Ski
27:58.167700
+4:33.27200
67.9p
51
H 20
Gøran Bollestad
Sandnes IL
28:03.168200
+4:38.27700
67.7p
52
H 17
Vetle Breilid
Bjelland IL
28:15.169400
+4:50.28900
67.2p
53
H 17
Thomas Jansen Brattebø
Sandnes IL
28:41.172000
+5:16.31500
66.2p
54
H 18
Michael May
Hovden Sportsklubb
28:44.172300
+5:19.31800
66.1p
55
H 18
Tobias Ertzeid
Hovden Sportsklubb
28:59.173800
+5:34.33300
65.5p
56
H 17
Bjørnar Nygårdseter
Vegårshei IL
29:22.176100
+5:57.35600
64.6p
57
H 17
Olav Vestøl
Vegårshei IL
29:46.178500
+6:21.38000
63.8p
58
H 17
Lars Eilev Djuve
Høydalsmo IL
29:51.179000
+6:26.38500
63.6p
59
H 21
Karl Aarrestad
Sandnes IL
29:57.179600
+6:32.39100
63.4p
60
H 17
Marius Hodne
Oddersjaa Ssk
30:12.181100
+6:47.40600
62.9p
61
H 18
Runar Skaug Mathisen
Vinje IL
30:33.183200
+7:08.42700
62.1p
62
H 21
Jan-erik Larsen
Sandnes IL
31:07.186600
+7:42.46100
61.0p
63
H 21
Øyvind Uppstad
Valle IL
31:50.190900
+8:25.50400
59.6p
64
H 21
Per Arne Dalene Nilsen
Oddersjaa Ssk
32:12.193100
+8:47.52600
59.0p
65
H 18
Espen Holter Pedersen
Rygene IL
35:41.214000
+12:16.73500
53.2p
66
H 17
Eirik Skuterud Hagen
Vindbjart IL
23:59:58.8639700
66
H 20
Magnar Ravndal
Sandnes IL
23:59:58.8639700
68
H 20
Lars Myhre Nymoen
Skiptvet IL
23:59:59.8639800
68
H 21
Arild Isaksen
Vindbjart IL
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
5km
Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
H 16
Gaute Kvåle
Røldal IL
16:46.100500
2
H 16
Svaland Lars Aasheim
Birkenes IL
16:49.100800
+3.200
3
H 16
Magnus Lian Aarrestad
Sandnes IL
17:01.102000
+15.1400
4
H 16
Sindre Folkvord
Sandnes IL
17:04.102300
+18.1700
5
H 15
Vegard Berget Flystveit
Oddersjaa Ssk
17:42.106100
+56.5500
6
H 16
Andreas Andersen Sauge
Nes Ski
17:54.107300
+1:08.6700
7
H 15
Henrik Grundetjern Fjellstad
Vindbjart IL
17:58.107700
+1:12.7100
8
D 20
Tone Dalen
Vegårshei IL
18:14.109300
+1:28.8700
63.7p
9
H 15
Are Smeland Nygårdseter
Vegårshei IL
18:15.109400
+1:29.8800
10
H 16
Ådne Mannsåker
Sandnes IL
18:29.110800
+1:43.10200
11
H 16
Vegard Myhre
Vegårshei IL
18:30.110900
+1:44.10300
12
H 15
Torgeir Lid Byggland
Høydalsmo IL
18:39.111800
+1:53.11200
13
H 16
Tor Jøran Ravndal
Gjesdal IL
18:41.112000
+1:55.11400
14
D 17
Renate Bergset Tjetland
Gjesdal IL
18:51.113000
+2:05.12400
61.6p
15
H 16
Ole Anders Lundby EK
Drøbak-frogn IL
18:56.113500
+2:10.12900
16
H 16
Stian Grastveit
Helleland IL
18:57.113600
+2:11.13000
16
D 18
Ingvild Skare Thygesen
IL Korlevoll
18:57.113600
+2:11.13000
61.3p
18
H 15
Stian Yndesdal Ofte
Høydalsmo IL
19:06.114500
+2:20.13900
19
H 15
Joachim Haugen
Bykle IL
19:12.115100
+2:26.14500
20
H 16
Mads Bentstuen Nordby
Nes Ski
19:16.115500
+2:30.14900
21
H 16
Thomas Hetland
Helleland IL
19:22.116100
+2:36.15500
22
H 16
Martin Susort Kvale
Vindafjord IL
19:26.116500
+2:40.15900
23
H 15
Livar Vaule
Bjerkreim IL
19:32.117100
+2:46.16500
24
D 18
Pia Sofie Måbø
Stathelle OG Omegn IL
19:36.117500
+2:50.16900
59.3p
25
H 15
Nils Herman Stray
Oddersjaa Ssk
19:43.118200
+2:57.17600
26
D 20
Thora Sivertsen
Rygene IL
19:57.119600
+3:11.19000
58.2p
27
H 16
Magnus Reiersen
Otra IL
20:00.119900
+3:14.19300
27
D 16
Lisa Kvamme
Vegårshei IL
20:00.119900
+3:14.19300
29
H 16
Erik Fresvik
Røldal IL
20:04.120300
+3:18.19700
30
D 18
Josefine Nilsen
Oddersjaa Ssk
20:20.121900
+3:34.21300
57.1p
31
D 16
Anne Vatnedalen
Bykle IL
20:30.122900
+3:44.22300
32
H 16
Markus Haraldseid
Drøbak-frogn IL
20:38.123700
+3:52.23100
33
D 15
Margit Wiberg
Otra IL
20:43.124200
+3:57.23600
34
D 20
Kathrine Lyngstad Kroken
Vinje IL
20:49.124800
+4:03.24200
55.8p
35
D 17
Marte Jensen
Runar IL
20:51.125000
+4:05.24400
55.7p
36
D 17
Amanda Heie Veiby
Mysen IL
21:15.127400
+4:29.26800
54.7p
37
D 16
Ingunn Jegteberg
Bykle IL
21:19.127800
+4:33.27200
38
H 16
Sondre Verdal
Hægebostad IL
21:20.127900
+4:34.27300
39
H 15
Tor Sverdrup Lilleeng
Oddersjaa Ssk
21:23.128200
+4:37.27600
40
D 16
Larisa Kristiansen
Stathelle OG Omegn IL
21:34.129300
+4:48.28700
40
D 16
Ingrid Berge
Askim IF
21:34.129300
+4:48.28700
42
D 17
Christine Øiestad Syvertsen
Rygene IL
21:41.130000
+4:55.29400
53.6p
43
D 15
Elise Karoline Moi Andreassen
Gjesdal IL
21:50.130900
+5:04.30300
44
D 17
Sigrid Lid Byggland
Høydalsmo IL
21:51.131000
+5:05.30400
53.2p
45
D 16
Ingvild Bergsbakken
Røldal IL
21:59.131800
+5:13.31200
46
H 15
Tor Øyvind Voreland
Vindbjart IL
22:25.134400
+5:39.33800
47
D 16
Sigrid Seim
Røldal IL
22:42.136100
+5:56.35500
48
D 15
Vilde Jørgensen
Oddersjaa Ssk
24:21.146000
+7:35.45400
49
D 15
Anna Slåke
Vindafjord IL
26:21.158000
+9:35.57400
50
H 15
Espen Lie
Vindbjart IL
23:59:59.8639800
50
D 15
Ingvild Eide Tokheim
Røldal IL
23:59:59.8639800
50
D 18
Tina Watne Moe
Vegårshei IL
23:59:59.8639800
50
D 20
Anna Brau
Hovden Sportsklubb
23:59:59.8639800
3km
Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
H 14
Ulrik Måbø
Stathelle OG Omegn IL
9:04.54300
2
H 14
Sivert Wiig
Gjesdal IL
9:35.57400
+31.3000
3
H 14
Kristian Kvamme
Vegårshei IL
9:56.59500
+52.5100
4
H 14
Vebjørn Nerheim
Suldal IL
10:02.60100
+58.5700
5
H 13
Svein Odland
Bjerkreim IL
10:14.61300
+1:10.6900
6
H 13
Jan Magnus Vaule
Bjerkreim IL
10:15.61400
+1:11.7000
7
H 13
Hans Petter Rolke
Oddersjaa Ssk
10:19.61800
+1:15.7400
7
H 14
Vetle Bjerva
Skade IL
10:19.61800
+1:15.7400
9
H 12
Daniel Svela Kaale
Bjerkreim IL
10:21.62000
+1:17.7600
10
H 13
Tarjei Tjørhom
Sirdal Skilag
10:23.62200
+1:19.7800
11
H 14
Martin Trydal
Bykle IL
10:26.62500
+1:22.8100
12
H 14
Andreas Gjelsvik
Otra IL
10:37.63600
+1:33.9200
13
H 14
Halvor Vadder
Høydalsmo IL
10:38.63700
+1:34.9300
14
H 13
Andre Ravndal
Gjesdal IL
10:49.64800
+1:45.10400
15
H 13
Håvard Mannsåker
Sandnes IL
10:50.64900
+1:46.10500
16
D 11
Linn Ravndal
Gjesdal IL
10:58.65700
+1:54.11300
17
H 11
Kevin Brekken Ramsfjell
Gjesdal IL
11:00.65900
+1:56.11500
18
H 11
Oskar Solberg
Bjerkreim IL
11:02.66100
+1:58.11700
19
D 14
Lene Taugbøl Lomeland
Gjesdal IL
11:08.66700
+2:04.12300
19
D 14
Silje Marie Hage
Gjesdal IL
11:08.66700
+2:04.12300
21
D 14
Nora Lian Aarrestad
Sandnes IL
11:10.66900
+2:06.12500
22
H 13
Petter Dalen
Vegårshei IL
11:19.67800
+2:15.13400
23
H 14
Vegard Haraldstad
Bjelland IL
11:21.68000
+2:17.13600
24
D 14
Åshild Eikemo
Røldal IL
11:23.68200
+2:19.13800
25
H 12
Åsmund Wiberg
Otra IL
11:24.68300
+2:20.13900
26
H 13
Eivind Haver Vagle
Sandnes IL
11:40.69900
+2:36.15500
27
H 14
Lid Ståle Moen
Høydalsmo IL
11:44.70300
+2:40.15900
28
H 12
Ola Rønningen
Kverneland Ski
11:47.70600
+2:43.16200
28
D 13
Audhild Espedal
Bjerkreim IL
11:47.70600
+2:43.16200
30
D 14
Guro Skarsholt Larsen
Sandnes IL
11:49.70800
+2:45.16400
31
D 14
Hansen Elise Moland
Rygene IL
11:51.71000
+2:47.16600
32
H 14
Timothy Lee Laugaland
Hjelmeland IL
11:55.71400
+2:51.17000
33
D 14
Hanne Rønningen
Kverneland Ski
11:56.71500
+2:52.17100
34
H 12
Halvor Hovden
Bykle IL
12:01.72000
+2:57.17600
35
D 14
Elise Kvåle
Røldal IL
12:02.72100
+2:58.17700
36
H 12
Erik N Vehus
Hovden Sportsklubb
12:07.72600
+3:03.18200
36
H 14
Gaute Hennig Widerøe
Hjelmeland IL
12:07.72600
+3:03.18200
36
D 14
Marianne Hermansen
Rein IL
12:07.72600
+3:03.18200
39
H 13
Øyvind Opdahl Viga
Hjelmeland IL
12:09.72800
+3:05.18400
40
H 13
Tobias Topp Sandvik
Hjelmeland IL
12:12.73100
+3:08.18700
41
H 12
Aron Åkre Rypstad
Valle IL
12:21.74000
+3:17.19600
42
D 13
Sadra Vestlu Sirevåg
Sandnes IL
12:25.74400
+3:21.20000
43
H 12
Jakob Berge
Askim IF
12:27.74600
+3:23.20200
44
H 13
Kjartan Nyberg Håland
Sandnes IL
12:31.75000
+3:27.20600
45
H 13
Kristen Søndenå Karbøl
Sauda IL
12:40.75900
+3:36.21500
46
D 13
Ingvill Odden
Suldal IL
12:41.76000
+3:37.21600
46
D 14
Kristin Hetlesæter
Hjelmeland IL
12:41.76000
+3:37.21600
48
D 14
Trine Høgset
Vinje IL
12:42.76100
+3:38.21700
49
D 13
Gerd Slåke
Vindafjord IL
12:47.76600
+3:43.22200
50
D 12
Live Mannsåker
Sandnes IL
12:48.76700
+3:44.22300
51
H 12
Jostein Hindenes
Suldal IL
12:50.76900
+3:46.22500
52
H 13
Magnus Gjerstad Knutsen
Rygene IL
12:52.77100
+3:48.22700
53
H 13
Daniel Haugen
Bykle IL
12:55.77400
+3:51.23000
54
H 14
Emil Sørreime Verpe
Hjelmeland IL
13:03.78200
+3:59.23800
55
D 12
Mari Folkvord
Sandnes IL
13:13.79200
+4:09.24800
56
H 11
Ottar Jensen
Gjesdal IL
13:20.79900
+4:16.25500
57
D 11
Mathilde Nerheim
Suldal IL
13:21.80000
+4:17.25600
58
H 12
Alf Egil Jensen
Gjesdal IL
13:22.80100
+4:18.25700
59
H 12
Svein Hjørungdal
Hjelmeland IL
13:23.80200
+4:19.25800
60
D 12
Elin Uppstad
Valle IL
13:25.80400
+4:21.26000
61
H 12
Jon Paulsen Homme
Valle IL
13:32.81100
+4:28.26700
62
H 11
Ole Larsen Aamdal
Vindbjart IL
13:40.81900
+4:36.27500
63
H 12
Sindre Bråten
Vegårshei IL
13:42.82100
+4:38.27700
64
H 11
Sindre Stornes
Helleland IL
13:44.82300
+4:40.27900
65
D 12
Anne Vadder
Høydalsmo IL
13:53.83200
+4:49.28800
66
H 11
Knut Olav Lie
Vindbjart IL
14:02.84100
+4:58.29700
67
D 13
Marthe Jansen Brattebø
Sandnes IL
14:05.84400
+5:01.30000
68
D 13
Margit Slåtta Flothyl
Rein IL
14:07.84600
+5:03.30200
69
D 11
Ingrid Reiersen
Otra IL
14:13.85200
+5:09.30800
70
H 13
Oskar Solberg
Bjerkreim IL
14:14.85300
+5:10.30900
71
H 13
Mathias Hølland
Sauda IL
14:16.85500
+5:12.31100
72
D 11
Silje Hetland
Helleland IL
14:17.85600
+5:13.31200
73
D 12
Helene Berås
Vindbjart IL
14:20.85900
+5:16.31500
74
D 13
Synne Skuterud Hagen
Vindbjart IL
14:26.86500
+5:22.32100
75
D 12
Anne Birkeland
Bjerkreim IL
14:27.86600
+5:23.32200
76
H 13
Erik Aamdal Larsen
Vindbjart IL
14:29.86800
+5:25.32400
77
H 14
Erik Selfors
Sauda IL
14:34.87300
+5:30.32900
78
H 11
Vermund Skogland Høgset
Vindafjord IL
14:40.87900
+5:36.33500
79
D 13
Ane Evjen Mathiesen
Suldal IL
14:45.88400
+5:41.34000
80
H 11
Sander Isaksen
Vindbjart IL
14:47.88600
+5:43.34200
81
D 11
Nora Tjørhom
Sirdal Skilag
14:48.88700
+5:44.34300
82
D 11
Hannah Chaplin Laugaland
Hjelmeland IL
14:56.89500
+5:52.35100
83
D 11
Ida Kristin Hage
Gjesdal IL
14:57.89600
+5:53.35200
84
D 12
Runa Odden
Suldal IL
14:59.89800
+5:55.35400
85
D 13
Julianne Emilie Høia Ormshammer
Vindbjart IL
15:01.90000
+5:57.35600
86
H 12
Magnus Nyheim
Oddersjaa Ssk
15:04.90300
+6:00.35900
87
H 12
Preben Solheim Magnseth
Vindbjart IL
15:21.92000
+6:17.37600
88
D 13
Rebecca Hansen
Vindbjart IL
15:26.92500
+6:22.38100
89
H 11
Hans Martin Hageland
Vindbjart IL
15:58.95700
+6:54.41300
90
D 13
June Mangseth
Vindbjart IL
16:00.95900
+6:56.41500
91
H 12
Thomas Karbøl Oxaal
Sauda IL
16:23.98200
+7:19.43800
92
H 12
Andreas Voreland
Vindbjart IL
16:28.98700
+7:24.44300
93
H 11
Sondre Heiseldal
Vindbjart IL
16:35.99400
+7:31.45000
94
H 11
Knut Olav Slåtta Flothyl
Rein IL
16:43.100200
+7:39.45800
95
H 12
Simen Lunde
Sauda IL
18:53.113200
+9:49.58800
96
D 11
Rebekka Larsen
Vindbjart IL
18:58.113700
+9:54.59300
97
D 11
Jehudit Svalland
Vindbjart IL
19:11.115000
+10:07.60600
98
D 12
Emilie Werdal
Sauda IL
19:37.117600
+10:33.63200
99
H 11
Jørgen Hauge
Rein IL
22:22.134100
+13:18.79700
100
D 11
Hege Helle
Vindbjart IL
23:59:59.8639800
100
H 12
Terje Tybring Lindtveit
Vegårshei IL
23:59:59.8639800
100
H 13
Sondre Tånevik Enersen
Oddersjaa Ssk
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)