Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tour de Ski 1
2011-12-29
Deltävling i
Tour de Ski 2012
<<< Tour de Ski 8 - Distance
Tour de Ski 2 >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
4km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Petter JR Northug
Strindheim IL
7:58.47730
98.0p
2
Dario Cologna
SC Val Mustair
7:59.47800
+0
97.9p
3
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
8:02.48130
+4.300
97.2p
4
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
8:03.48290
+5.460
96.9p
5
Ilia Chernousov
SKA Sankt Petersburg
8:05.48410
+6.580
96.6p
6
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
8:05.48420
+6.590
96.6p
7
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
8:05.48460
+7.630
96.5p
8
Nikolay Morilov
Saturn
8:06.48590
+8.760
96.2p
9
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
8:07.48610
+8.780
96.2p
10
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
8:08.48730
+10.900
96.0p
11
Cyril Miranda
Emhm - Bois D Amont
8:09.48800
+10.970
95.8p
12
Devon Kershaw
Ona-Wa-Su
8:09.48810
+10.980
95.8p
13
Tim Tscharnke
SV Biberau
8:09.48890
+11.1060
95.6p
14
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
8:10.48910
+11.1080
95.6p
15
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
8:10.48990
+12.1160
95.4p
16
Emil Jönsson
Årsunda IF
8:11.49030
+13.1200
95.3p
17
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
8:12.49100
+13.1270
95.2p
18
Sjur Røthe
Voss IL
8:14.49380
+16.1550
94.6p
19
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
8:16.49500
+17.1670
94.4p
20
Michail Semenov
Belarus
8:16.49540
+18.1710
94.3p
21
Tobias Angerer
SC Vachendorf
8:16.49570
+18.1740
94.3p
22
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
8:16.49590
+18.1760
94.2p
23
Christophe Perrillat
Douanes Grand-Bornand
8:17.49620
+18.1790
94.2p
23
Alexander Bessmertnykh
Russian Federation
8:17.49620
+18.1790
94.2p
25
Dmitriy Japarov
Russian Federation
8:17.49630
+19.1800
94.1p
26
Kristian Rennemo Tettli
Leksvik IL
8:17.49650
+19.1820
94.1p
27
Lukas Bauer
Dukla Liberec
8:19.49800
+20.1970
93.8p
28
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
8:19.49810
+20.1980
93.8p
29
Andrew Newell
Stratton Mountain School
8:19.49850
+21.2020
93.7p
30
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
8:19.49860
+21.2030
93.7p
30
Josef Wenzl
SC Zwiesel
8:19.49860
+21.2030
93.7p
32
David Hofer
C.S Carabinieri
8:19.49870
+21.2040
93.7p
33
Remo Fischer
Arve Mols
8:20.49930
+22.2100
93.6p
34
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
8:20.49950
+22.2120
93.5p
35
Bernhard Tritscher
SC Saalfelden
8:20.49960
+22.2130
93.5p
36
Mathias Wibault
Chamonix
8:20.49970
+22.2140
93.5p
36
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
8:20.49970
+22.2140
93.5p
38
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
8:20.49990
+22.2160
93.4p
39
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
8:21.50010
+22.2180
93.4p
40
Valerio Checchi
Forestale
8:21.50070
+23.2240
93.3p
41
Curdin Perl
Bernina Pontresina
8:22.50120
+23.2290
93.2p
41
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
8:22.50120
+23.2290
93.2p
43
Martin Jaks
Dukla Liberec
8:22.50140
+24.2310
93.2p
43
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
8:22.50140
+24.2310
93.2p
45
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
8:22.50160
+24.2330
93.1p
46
Ola Vigen Hattestad
Ørje IL
8:23.50200
+24.2370
93.0p
47
Fabrizio Clementi
C.S Carabinieri Sez.Sci
8:23.50220
+24.2390
93.0p
48
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
8:23.50270
+25.2440
92.9p
49
Ales Razym
Dukla Liberec
8:23.50290
+25.2460
92.9p
49
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
8:23.50290
+25.2460
92.9p
51
Fabio Pasini
CS Esercito
8:24.50300
+25.2470
92.8p
52
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
8:24.50340
+26.2510
92.8p
53
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
8:24.50350
+26.2520
92.8p
54
Teodor Peterson
Åsarna IK
8:24.50380
+26.2550
92.7p
55
Petter Eliassen
Byåsen IL
8:25.50450
+27.2620
92.6p
55
Tom Reichelt
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
8:25.50450
+27.2620
92.6p
57
Eldar Rønning
Skogn IL
8:26.50510
+27.2680
92.4p
58
Nikolay Chebotko
Cska
8:26.50560
+28.2730
92.4p
59
Andreas Katz
Sv Baiersbronn
8:27.50660
+29.2830
92.2p
60
Ari Luusua
Ounasvaaran Hiihtoseura
8:27.50690
+29.2860
92.1p
61
Franz Goering
SC Motor Zella-Mehlis
8:28.50710
+29.2880
92.1p
62
Jonas Dobler
SC Traunstein
8:28.50720
+29.2890
92.0p
63
Simeon Hamilton
Sun Valley Ski Education Fnd
8:29.50830
+31.3000
91.8p
64
Kris Freeman
Waterville Valley Bbts
8:29.50890
+31.3060
91.7p
65
Alexey Petukhov
Russian Federation
8:30.50980
+32.3150
91.6p
66
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
8:31.51000
+32.3170
91.5p
67
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
8:31.51040
+33.3210
91.5p
68
Jiri Magal
Dukla Liberec
8:32.51140
+34.3310
91.3p
68
Alexander Lasutkin
Belarus
8:32.51140
+34.3310
91.3p
70
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
8:33.51230
+34.3400
91.1p
71
Peeter Kummel
Tartu Skiclub
8:33.51250
+35.3420
91.1p
72
Sergei Dolidovich
Belarus
8:33.51260
+35.3430
91.0p
73
Fulvio Scola
G.S Fiamme Gialle
8:33.51280
+35.3450
91.0p
74
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
8:34.51330
+35.3500
90.9p
75
Toni Livers
Gardes Frontière
8:36.51520
+37.3690
90.6p
76
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
8:36.51540
+38.3710
90.5p
77
Thomas Bing
Rhöner Wsv
8:36.51590
+38.3760
90.4p
78
Federico Pellegrino
G.S. Fiamme Oro
8:37.51600
+38.3770
90.4p
79
Nikita Kriukov
Sdusor 81
8:37.51660
+39.3830
90.3p
80
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
8:37.51670
+39.3840
90.3p
80
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
8:37.51670
+39.3840
90.3p
82
Lars Nelson
Åsarna IK
8:38.51740
+40.3910
90.2p
83
Eeri Vahtra
Karupesa Team
8:38.51770
+40.3940
90.1p
84
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
8:39.51850
+41.4020
90.0p
85
Roman Furger
Schattdorf
8:39.51880
+41.4050
89.9p
86
Peter Mlynar
Skp Strbske Pleso
8:40.51900
+41.4070
89.9p
87
Gennadiy Matviyenko
Kazakstan
8:40.51940
+42.4110
89.8p
88
Daniel Heun
Skg Gersfeld
8:42.52120
+43.4290
89.5p
89
Philipp Marschall
Rhoener Wsv Dermbach
8:43.52210
+44.4380
89.3p
90
Harald Wurm
Wsv Vomp
8:50.52910
+51.5080
88.1p
91
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
8:51.53040
+53.5210
87.9p
92
Manuel Hirner
SC Saalfelden
8:51.53070
+53.5240
87.8p
93
Timo Simonlatser
Skiclub Tamsalu Ao
8:52.53100
+53.5270
87.8p
94
Algo Karp
Skiclub Viljandi
8:53.53290
+55.5460
87.5p
95
Mariusz Michalek
Nks Trojwies Beskidzka
8:55.53410
+56.5580
87.3p
96
Oleksiy Shvidkiy
Ukraina
9:02.54170
+1:04.6340
86.0p
97
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
9:04.54300
+1:05.6470
85.8p
98
Kein Einaste
Joulu Skiclub
9:10.54920
+1:11.7090
84.8p
99
Ivan Bilosyuk
Transcarpathian Olympic Training Ce
9:11.55080
+1:13.7250
84.5p