Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Intersportloppet
2012-01-21
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 40
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mats Larsson
Malungs SK
2:14:09.804800
77.8p
2
Max Hansen Bern
Asker SK
2:17:42.826100
+3:33.21200
75.2p
3
Patrik Attemark
Nacka Värmdö SK
2:18:39.831800
+4:30.26900
74.5p
4
Lars Åkerman
Särna SK
2:18:56.833500
+4:47.28600
74.3p
5
Jan Sarenmark
Brudpiga RK
2:19:28.836700
+5:19.31800
74.0p
6
Daniel Danielsson
Sya SK
2:19:45.838400
+5:36.33500
73.8p
7
Jan Östlund
Valbo Aif
2:20:53.845200
+6:44.40300
73.0p
8
Johan Flyning
Södertälje IF
2:21:12.847100
+7:03.42200
72.8p
9
Lennart Romin
Gävle SK
2:21:42.850100
+7:33.45200
72.5p
10
Magnus Svensson
Täby OK
2:21:50.850900
+7:41.46000
72.4p
11
Göran Hammarson
Stockholms RK
2:23:27.860600
+9:18.55700
71.3p
12
Fredrik Mäkinen
Högbo GOIF
2:23:40.861900
+9:31.57000
71.2p
13
Adam Blomberg
OK Landehof
2:23:41.862000
+9:32.57100
71.2p
14
Mikael Leitner
SK Gruvspårets Vänner
2:23:44.862300
+9:35.57400
71.2p
15
Kenneth Ingemarsson
Hindås SK
2:24:49.868800
+10:40.63900
70.5p
16
Christer Ljungqvist
Dalregementets IF
2:24:53.869200
+10:44.64300
70.4p
17
Hans Sundberg
Ikj Haninge
2:25:44.874300
+11:35.69400
69.9p
18
Mikael Wikström
Högbo GOIF
2:26:56.881500
+12:47.76600
69.2p
19
Rickard Svensson
Simlångsdalens IF
2:27:37.885600
+13:28.80700
68.8p
20
Kent Aurbakken
Köla AIK
2:27:55.887400
+13:46.82500
68.6p
21
Peter Jagare
Gävle SK
2:27:59.887800
+13:50.82900
68.6p
22
Olle Nyman
Nacka Värmdö SK
2:28:50.892900
+14:41.88000
68.1p
23
Henrik Selin
IFK Hedemora SK
2:29:03.894200
+14:54.89300
68.0p
24
Martin Eriksson
Lima IF
2:29:31.897000
+15:22.92100
67.7p
25
Rikard Knutsson
Kumla SF
2:29:39.897800
+15:30.92900
67.6p
26
Thomas Andersson
IFK Skövde SK
2:29:42.898100
+15:33.93200
67.6p
27
Mats Kring
Njutångers IF
2:29:48.898700
+15:39.93800
67.5p
28
Tomas Berg
Källbottens IK
2:30:01.900000
+15:52.95100
67.4p
29
Tomas Jelinek
Sundbybergs IK
2:30:20.901900
+16:11.97000
67.2p
30
Mats Nilsson
Dala-Järna IK
2:30:25.902400
+16:16.97500
67.2p
31
Fredrik Jansson
Stora Tuna IK SK
2:30:49.904800
+16:40.99900
67.0p
32
Mikael Johansson
Orsa SK
2:30:52.905100
+16:43.100200
66.9p
33
Tomas Nilsson
Orsa SK
2:30:59.905800
+16:50.100900
66.9p
34
Steffen Dettmann
Orsa SK
2:31:07.906600
+16:58.101700
66.8p
35
Urban Pettersson
Sundbybergs IK
2:32:17.913600
+18:08.108700
66.1p
36
Dennis Franzén
IFK Mora SK
2:32:38.915700
+18:29.110800
65.9p
37
Kristian Hagberg
Borås SK
2:33:22.920100
+19:13.115200
65.6p
38
Tomas Stöt
IFK Mora SK
2:33:39.921800
+19:30.116900
65.4p
39
Christer Andersson
IK Stern
2:34:09.924800
+20:00.119900
65.1p
40
Magnus Öberg Bernhed
Sävedalens AIK
2:34:12.925100
+20:03.120200
65.1p
41
Gjermund Skaaret
Ljørdalen Sportsklubb
2:34:13.925200
+20:04.120300
65.1p
42
Mats Lövgren
Rembo IK
2:34:17.925600
+20:08.120700
65.1p
43
Mats Andersson
OK Skogshjortarna
2:34:44.928300
+20:35.123400
64.8p
44
Tony Sundén
Fagersta Södra IK
2:34:51.929000
+20:42.124100
64.8p
45
Peter Öhman
Nacka Värmdö SK
2:34:51.929000
+20:42.124100
64.8p
46
Hans Josefsson
Krylbo OK
2:35:35.933400
+21:26.128500
64.4p
47
Stefan Englund
Gävle SK
2:37:37.945600
+23:28.140700
63.3p
48
Kent Persson
Jm-Konc IF
2:37:41.946000
+23:32.141100
63.3p
49
Stefan Palmgren
Strängnäs SK
2:37:57.947600
+23:48.142700
63.2p
50
Stefan Rodheim
Axa SC
2:38:02.948100
+23:53.143200
63.1p
51
Ola Fabricius
Svegs IK
2:39:45.958400
+25:36.153500
62.3p
52
Oskar Nederheim
Ikj Haninge
2:39:49.958800
+25:40.153900
62.3p
53
Tomas Persson
Stockholms RK
2:39:53.959200
+25:44.154300
62.2p
54
Henrik Carlsson
Hällbybrunns IF
2:40:33.963200
+26:24.158300
61.9p
55
Michael Öhr
Ikj Haninge
2:40:33.963200
+26:24.158300
61.9p
56
Fredrik Danielsson
Sya SK
2:41:41.970000
+27:32.165100
61.4p
57
Magnus Julin
Karlslunds IF SF
2:41:53.971200
+27:44.166300
61.3p
58
Andreas Svensson
OK Österåker
2:42:05.972400
+27:56.167500
61.2p
59
Jonny Hedberg
Stora Tuna IK SK
2:42:51.977000
+28:42.172100
60.8p
60
Mikael Andersson
Istrums SK
2:42:56.977500
+28:47.172600
60.8p
61
Björn Nordén
Sundbybergs IK
2:42:59.977800
+28:50.172900
60.8p
62
Henrik Jalkenäs
Falu IK
2:43:18.979700
+29:09.174800
60.6p
63
Tommy Nordsren
Atlas Copco IF
2:43:59.983800
+29:50.178900
60.3p
64
Jan Erik Pettersson
Säffle SK
2:45:13.991200
+31:04.186300
59.8p
65
Staffan Dickfors
Rembo IK
2:45:15.991400
+31:06.186500
59.7p
66
Peter Gustafsson
Sälens IF
2:45:38.993700
+31:29.188800
59.6p
67
Alexander Svensson
OK Österåker
2:45:53.995200
+31:44.190300
59.5p
68
Lars Gunnarsson
Malungs IF
2:45:54.995300
+31:45.190400
59.5p
69
Ronnie Pettersson
Haninge SOK
2:46:13.997200
+32:04.192300
59.3p
70
Matts Lundström
Nacka Värmdö SK
2:46:27.998600
+32:18.193700
59.2p
71
Peter Bjällerhag
Axa SC
2:47:31.1005000
+33:22.200100
58.7p
72
Mattias Hedberg
Axa SC
2:47:47.1006600
+33:38.201700
58.6p
73
Tommy Theoren
Karlslunds IF SF
2:48:12.1009100
+34:03.204200
58.5p
74
Anders Eriksson
Forssa IK
2:48:30.1010900
+34:21.206000
58.3p
75
Anders Taflin
Atlas Copco IF
2:49:09.1014800
+35:00.209900
58.1p
76
Tommy Stenvi
Storvreta IK
2:49:39.1017800
+35:30.212900
57.8p
77
Stefan Högman Veidekke
Bostad IK
2:51:52.1031100
+37:43.226200
56.9p
78
Niklas Kåvius
Tullinge SK
2:52:13.1033200
+38:04.228300
56.8p
79
Jari Toivanen
IFK Västerås SK
2:52:38.1035700
+38:29.230800
56.6p
80
Daniel Aspelin
Domnarvets GOIF
2:52:42.1036100
+38:33.231200
56.6p
81
Magnus Ringh
Axa SC
2:52:50.1036900
+38:41.232000
56.5p
82
Martin Malmqvist
Saltsjöbadens SLK
2:53:16.1039500
+39:07.234600
56.4p
83
Stefan Karlsson
Sunne SLF
2:53:41.1042000
+39:32.237100
56.2p
84
Jörgen Nilsson
FK Åsen
2:53:50.1042900
+39:41.238000
56.1p
85
Magnus de Besche
IFK Mora SK
2:54:11.1045000
+40:02.240100
56.0p
86
Fredrik Svahn
Eksjö SOK
2:54:31.1047000
+40:22.242100
55.9p
87
Ulf Gustavsson
Malungs IF
2:55:23.1052200
+41:14.247300
55.5p
88
Mats Ekman
Elu IF
2:55:45.1054400
+41:36.249500
55.4p
89
Jan Samuelson
Grycksbo IF OK
2:55:51.1055000
+41:42.250100
55.4p
90
Tom-Erik Urö
Hammarby
2:55:57.1055600
+41:48.250700
55.3p
91
Mats Sjögren
Sundborns GOIF
2:56:31.1059000
+42:22.254100
55.1p
92
Nils Wallhed
Nacka Värmdö SK
2:56:57.1061600
+42:48.256700
54.9p
93
Kjell Björlin
Malungs IF
2:57:06.1062500
+42:57.257600
54.9p
94
Dan Wallerman
Nacka Värmdö SK
2:57:49.1066800
+43:40.261900
54.6p
95
Per Wellert
IFK Mora SK
2:58:17.1069600
+44:08.264700
54.4p
96
Joakim Abrahamsson
Trosabygdens OK
2:58:54.1073300
+44:45.268400
54.2p
97
Jakob Aldén
Axa SC
2:59:34.1077300
+45:25.272400
54.0p
98
Kjell Svensson
Axa SC
3:00:09.1080800
+46:00.275900
53.8p
99
Kalle Widlert
Ericsson IK
3:00:55.1085400
+46:46.280500
53.5p
100
Fredrik Lundqvist
Axa SC
3:01:21.1088000
+47:12.283100
53.3p
101
Torbjörn Nordling
Högbo GOIF
3:01:28.1088700
+47:19.283800
53.3p
102
Stefan Kling
Eksjö SOK
3:01:57.1091600
+47:48.286700
53.1p
103
Jan Axelsson
Högbo GOIF
3:03:27.1100600
+49:18.295700
52.6p
104
Anders Liljenberg
Slussfors IK
3:04:48.1108700
+50:39.303800
52.1p
105
Magnus Åhl
Domnarvets GOIF
3:06:12.1117100
+52:03.312200
51.7p
106
Martin Greij
Clas Ohlson IF
3:06:15.1117400
+52:06.312500
51.7p
107
Mikael Andersson
Domnarvets GOIF
3:09:16.1135500
+55:07.330600
50.7p
108
Patrik Järleskog
Hällbybrunns IF
3:10:01.1140000
+55:52.335100
50.4p
109
Mats Karlsson
Berber IS
3:10:38.1143700
+56:29.338800
50.2p
110
Anders Thim
Haninge SOK
3:11:38.1149700
+57:29.344800
49.9p
111
Staffan Hugerth
IFK Mora SK
3:11:47.1150600
+57:38.345700
49.9p
112
Andreas Vestlund
Heds IF
3:12:51.1157000
+58:42.352100
49.5p
113
Joakim Fredriksson
Roslags-Länna IF
3:13:12.1159100
+59:03.354200
49.4p
114
Benny Frost
Östansjö SK
3:13:48.1162700
+59:39.357800
49.3p
115
Franz Johnsson
Navåsens FK
3:14:07.1164600
+59:58.359700
49.2p
116
Ulf Karlsson-Rask
Sigtuna OK
3:14:24.1166300
+1:00:15.361400
49.1p
117
Ulf Söder
Ericsson IK
3:14:27.1166600
+1:00:18.361700
49.1p
118
Kent Torwald
Nacka Värmdö SK
3:15:25.1172400
+1:01:16.367500
48.8p
119
Lars-gunnar Rydholm
Eksjö SOK
3:15:27.1172600
+1:01:18.367700
48.8p
120
Åke Söderqvist
Dalregementets IF
3:15:57.1175600
+1:01:48.370700
48.6p
121
Erik Nillius
Sundborns GOIF
3:17:02.1182100
+1:02:53.377200
48.3p
122
Niklas Hermansson
Leksand
3:17:43.1186200
+1:03:34.381300
48.1p
123
Magnus Hammar
Grycksbo IF OK
3:19:13.1195200
+1:05:04.390300
47.7p
124
Jörgen Johansson
Kalix SK
3:20:35.1203400
+1:06:26.398500
47.3p
125
Tony Jansson
E-training Ski Club
3:21:03.1206200
+1:06:54.401300
47.2p
126
Stefan Andersson
Domnarvets GOIF
3:22:28.1214700
+1:08:19.409800
46.8p
127
Anders Holmqvist
Hällbybrunns IF
3:25:25.1232400
+1:11:16.427500
46.0p
128
Kimmo Pöntinen
Rembo IK
3:29:20.1255900
+1:15:11.451000
45.0p
129
Christian Landberg
Eksjö SOK
3:32:28.1274700
+1:18:19.469800
44.2p
130
Marco Zwinkels
Västberga PF
3:35:19.1291800
+1:21:10.486900
43.5p
131
Jens Sjöberg
Nacka Värmdö SK
3:35:22.1292100
+1:21:13.487200
43.5p
132
Per Berglund
IF Friska Viljor
3:45:15.1351400
+1:31:06.546500
41.3p
133
Tomas Widell
Elu IF
3:49:13.1375200
+1:35:04.570300
40.4p
134
Lars Danielsson
Fjärdhundra SK
3:54:53.1409200
+1:40:44.604300
39.3p