Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Ranrennet
2009-02-01
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
D 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Julia Sipola
Sävast Ski Team IF
1:19:28.476700
53.8p
2
Görel Nilsson
Råneå SK
1:20:01.480000
+33.3200
53.4p
3
Pernilla Larsson
Luleå Gjutarens IF
1:20:40.483900
+1:12.7100
53.0p
4
Jenny Larsson
Luleå Gjutarens IF
1:20:42.484100
+1:14.7300
52.9p
5
Johanna Engström
Skellefteå SK
1:26:49.520800
+7:21.44000
49.2p
6
Tina Nilsson
Sunderby SK
1:32:18.553700
+12:50.76900
46.3p
7
Anette Nilsen
IFK Tärendö
1:36:13.577200
+16:45.100400
44.4p
8
Ingrid Vikman
Göteborgskamraterna
1:42:35.615400
+23:07.138600
41.6p
9
Elin Schefström
Luleå Gjutarens IF
1:42:36.615500
+23:08.138700
41.6p
10
Marianne Olovsson
Bodens SK
1:54:17.685600
+34:49.208800
37.4p
11
Ann-Helen Rönnberg
Antnäs BK
1:55:30.692900
+36:02.216100
37.0p
H 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Brynolf Enlund
Jokkmokks SK
1:07:12.403100
63.6p
2
Bo Nyström
Älvsby IF SK
1:11:01.426000
+3:49.22800
60.2p
3
Simon Sundberg
Luleå Gjutarens IF
1:13:22.440100
+6:10.36900
58.2p
4
Christer Johansson
Antnäs BK
1:13:43.442200
+6:31.39000
57.9p
5
Torsten Mäki
Kaunisvaara IF
1:14:58.449700
+7:46.46500
57.0p
6
Jan-Erik Sundberg
Luleå Gjutarens IF
1:17:35.465400
+10:23.62200
55.1p
7
Mikael Lundberg
Råneå SK
1:28:39.531800
+21:27.128600
48.2p
8
Håkan Gustavsson
OK Renen
1:41:23.608200
+34:11.205000
42.1p
D 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Karin Johansson-Edman
Lahnajärvi SIF
2:14:19.805800
58.2p
2
Emma Wäppling
Gellivare SK
2:31:56.911500
+17:37.105600
50.9p
3
Susanne Andersson
Hemmingsmarks IF
2:39:31.957000
+25:12.151100
48.2p
4
Julia Forsberg
Studentidrott
2:44:10.984900
+29:51.179000
46.7p
5
Gunilla Sipola
Sävast Ski Team IF
2:45:26.992500
+31:07.186600
46.4p
6
Susanne Jönsson
Avan SK
2:45:29.992800
+31:10.186900
46.3p
7
Ida Lindberg
Studentidrott
2:45:53.995200
+31:34.189300
46.2p
8
Marit Jobs
Studentidrott
2:53:46.1042500
+39:27.236600
44.0p
9
Eva Lidman
Bergnäsets AIK
3:03:40.1101900
+49:21.296000
41.4p
10
Emma Persson
Studentidrott
3:05:01.1110000
+50:42.304100
41.1p
11
Lena Lundsten
Sävast Ski Team IF
3:08:58.1133700
+54:39.327800
40.2p
12
Linda Isaksson
Bodens SK
3:15:02.1170100
+1:00:43.364200
38.8p
13
Ann-Christin Uusitalo Eriksson
Luleå Gjutarens IF
3:19:17.1195600
+1:04:58.389700
37.9p
14
Anna Carlenius
Sunderby SK
3:28:26.1250500
+1:14:07.444600
36.2p
15
Irene Danielsson
Piteå Elit SK
3:32:34.1275300
+1:18:15.469400
35.4p
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johan Samuelsson
SK Järven
1:47:58.647700
74.4p
2
Matti Kylmälä
Alatornion Pirkat
1:48:40.651900
+42.4100
73.9p
3
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
1:51:19.667800
+3:21.20000
71.9p
4
Jonny Nilimaa
Gellivare SK
1:51:51.671000
+3:53.23200
71.5p
5
Jukka Vanhapiha
Finland
1:52:36.675500
+4:38.27700
70.9p
6
Lars Nordmark
Överkalix IF
1:54:53.689200
+6:55.41400
69.3p
7
Martin Norberg
Kuivakangas SK
1:55:15.691400
+7:17.43600
69.1p
8
Peter Sjölin
Kraftstaven Ski Team Förening
1:55:36.693500
+7:38.45700
68.9p
9
Daniel Dyrander
Bergens IF SK
1:55:38.693700
+7:40.45900
68.8p
10
Arvi Ailinpieti
Alatornion Pirkat
1:55:48.694700
+7:50.46900
68.7p
11
Jonas Persson
Strömnäs GIF
1:56:25.698400
+8:27.50600
68.3p
12
Anders Lundbäck
Bergnäsets AIK
1:56:59.701800
+9:01.54000
67.9p
13
Anders Bennitz
OK Renen
1:57:01.702000
+9:03.54200
67.9p
14
Markus Knutgård
Haparanda SKT
1:57:44.706300
+9:46.58500
67.5p
15
Jens Carlevi
Studentidrott
1:58:19.709800
+10:21.62000
67.1p
16
Lars-Olof Haapalahti
Bergnäsets AIK
2:01:01.726000
+13:03.78200
65.4p
17
Thomas Svensson
I 19 IF
2:01:51.731000
+13:53.83200
64.9p
18
Jonas Lysholm
Bodens SK
2:01:55.731400
+13:57.83600
64.9p
19
Mats Riekkola
Vattenfalls IF
2:01:59.731800
+14:01.84000
64.8p
20
Tomas Larsson
Vuollerims SK
2:02:16.733500
+14:18.85700
64.7p
21
Peter Fredriksson
IFK Kiruna
2:02:43.736200
+14:45.88400
64.4p
22
Jouni Suopanki
Haparanda SKT
2:03:01.738000
+15:03.90200
64.2p
23
Ingemar Enberg
F 21 IF
2:03:02.738100
+15:04.90300
64.2p
24
Ulf Sandström
Sävast Ski Team IF
2:03:04.738300
+15:06.90500
64.2p
25
Thomas Riström
Postens IF, Luleå
2:03:16.739500
+15:18.91700
64.1p
26
Fredrik Malmström
Sävast Ski Team IF
2:03:21.740000
+15:23.92200
64.0p
27
Roland Arvidsson
Luleå Gjutarens IF
2:03:23.740200
+15:25.92400
64.0p
28
Johan Scott
Aapua IF
2:05:53.755200
+17:55.107400
62.6p
29
Jimmy Engström
Skellefteå SK
2:06:03.756200
+18:05.108400
62.5p
30
Johan Nilimaa
Gellivare SK
2:06:58.761700
+19:00.113900
62.0p
31
Lennart Töyrä
Jukkasjärvi IF
2:07:17.763600
+19:19.115800
61.8p
32
Daniel Gustavsson
No Club
2:07:43.766200
+19:45.118400
61.6p
33
David Englund
Studentidrott
2:08:08.768700
+20:10.120900
61.4p
34
Olof Burström
SK Järven
2:08:11.769000
+20:13.121200
61.3p
35
Per Erik Eriksson
Studentidrott
2:08:40.771900
+20:42.124100
61.1p
36
Jari Vanhapiha
Alatornion Pirkat
2:08:43.772200
+20:45.124400
61.1p
37
Adam Burström
SK Järven
2:08:46.772500
+20:48.124700
61.0p
38
Anthony Sorsa
Gellivare SK
2:09:04.774300
+21:06.126500
60.9p
39
Petter Larsson
Strömnäs GIF
2:09:53.779200
+21:55.131400
60.5p
40
Krister Efverström
Strömnäs GIF
2:11:04.786300
+23:06.138500
59.8p
41
Jan Svanberg
Intersport IF
2:11:05.786400
+23:07.138600
59.8p
42
Tony Sorsa
Lahnajärvi SIF
2:11:50.790900
+23:52.143100
59.5p
43
Fredrik Engström
OK Renen
2:11:56.791500
+23:58.143700
59.4p
44
Andreas Larsson
Nattavaaraby SK
2:12:04.792300
+24:06.144500
59.3p
45
Sven Öhrnerling
OK Renen
2:12:58.797700
+25:00.149900
58.9p
46
Henrik Risberg
Hemmingsmarks IF
2:13:01.798000
+25:03.150200
58.9p
47
Leif Bergstedt
Lillpite IF
2:13:07.798600
+25:09.150800
58.8p
48
Roger Lööv
Råneå SK
2:13:11.799000
+25:13.151200
58.8p
49
Ulf Lundqvist
Arjeplogs SK
2:14:07.804600
+26:09.156800
58.3p
50
Patrik Stenberg
Luleå Polisen
2:14:08.804700
+26:10.156900
58.3p
51
Mikael Norberg
Kuivakangas SK
2:14:13.805200
+26:15.157400
58.3p
52
Robert Vennberg
Strömnäs GIF
2:14:25.806400
+26:27.158600
58.2p
53
Peter Johansson
Markens IF
2:14:34.807300
+26:36.159500
58.1p
54
Jesper Töyrä
Sunderby SK
2:14:36.807500
+26:38.159700
58.1p
55
Mats Gustavsson
Ersnäs IF
2:14:50.808900
+26:52.161100
58.0p
56
Mats Nordin
Lulekamraterna
2:15:10.810900
+27:12.163100
57.8p
57
Johan Klippmark
Vattenfalls IF
2:15:45.814400
+27:47.166600
57.6p
58
Henrik Holma
Vittjärvs IK
2:15:58.815700
+28:00.167900
57.5p
59
Henry Antonsson
Råneå SK
2:16:27.818600
+28:29.170800
57.2p
60
Per-Åke Ellnebro
Bodens SK
2:16:39.819800
+28:41.172000
57.1p
61
Jörgen Segerlund
Kukkola IF
2:16:56.821500
+28:58.173700
57.0p
62
Tommy Lindgren
Byske SK
2:17:26.824500
+29:28.176700
56.8p
63
Tomas Pettersson
Bergnäsets AIK
2:17:53.827200
+29:55.179400
56.6p
64
Marcus Burström
Byske SK
2:18:52.833100
+30:54.185300
56.1p
65
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:19:52.839100
+31:54.191300
55.7p
66
Lars-Erik Andersson
Jukkasjärvi IF
2:19:53.839200
+31:55.191400
55.7p
67
Johan Lahti
Bergnäsets AIK
2:20:10.840900
+32:12.193100
55.6p
68
Magnus Lundgren
Överkalix IF
2:20:52.845100
+32:54.197300
55.3p
69
Fredrik Isaksson
Korpklubben Nja
2:21:55.851400
+33:57.203600
54.8p
70
Morgan Karlsson
Sävast Ski Team IF
2:28:11.889000
+40:13.241200
52.3p
71
Sören Isaksson
OK Vargen
2:32:59.917800
+45:01.270000
50.5p
72
John Lindberg
Piteå Elit SK
2:33:21.920000
+45:23.272200
50.3p
73
Mikael Niemi
Pajala IF
2:34:48.928700
+46:50.280900
49.8p
74
Börje Bromalm
Aapua IF
2:36:09.936800
+48:11.289000
49.4p
75
Jan Haupt
Luleå Gjutarens IF
2:36:10.936900
+48:12.289100
49.4p
76
Mats Pettersson
Gellivare SK
2:36:55.941400
+48:57.293600
49.1p
77
Anders Larsson
No Club
2:37:46.946500
+49:48.298700
48.8p
78
Ulf Vikström
Antnäs BK
2:37:53.947200
+49:55.299400
48.8p
79
Thomas Larsson
Strömnäs GIF
2:38:00.947900
+50:02.300100
48.7p
80
Erik Andersson
Korpklubben Nja
2:38:04.948300
+50:06.300500
48.7p
81
Markus Bergström
Sävast Ski Team IF
2:38:09.948800
+50:11.301000
48.7p
82
M Romppainen
Haparanda SKT
2:38:36.951500
+50:38.303700
48.5p
83
Andreas Furbäck
Luleå Hockey
2:38:45.952400
+50:47.304600
48.5p
84
Robert Johansson
Postens IF, Luleå
2:39:01.954000
+51:03.306200
48.4p
85
Folke Henriksson
Sunderby SK
2:39:18.955700
+51:20.307900
48.3p
86
Dan Lidman
Piteå Elit SK
2:39:30.956900
+51:32.309100
48.2p
87
Anders Öman
No Club
2:39:33.957200
+51:35.309400
48.2p
88
Rolf Ritzén
Gellivare SK
2:39:52.959100
+51:54.311300
48.1p
89
Markus Holmlund
Hortlax SK
2:40:29.962800
+52:31.315000
47.9p
90
Håkan Olovsson
Bodens SK
2:40:58.965700
+53:00.317900
47.8p
91
Lennart Westerberg
OK Vargen
2:41:58.971700
+54:00.323900
47.4p
92
Tobias Johansson
Luleå Gjutarens IF
2:42:28.974700
+54:30.326900
47.3p
93
Henrik Innala
Råneå SK
2:42:42.976100
+54:44.328300
47.2p
94
Niklas Grip
OK Renen
2:43:22.980100
+55:24.332300
47.0p
95
Jan Ek
Råneå SK
2:43:33.981200
+55:35.333400
46.9p
96
Magnus Rönnberg
Antnäs BK
2:43:59.983800
+56:01.336000
46.8p
97
Magnus Zakrisson
Mälarö SOK
2:44:09.984800
+56:11.337000
46.8p
98
Hans Jönsson
Ledtek IF
2:44:45.988400
+56:47.340600
46.6p
99
Göran Stridsman
Kalix SK
2:44:53.989200
+56:55.341400
46.5p
100
Lars Wikström
Vattenfalls IF
2:45:45.994400
+57:47.346600
46.3p
101
Andreas Lindsund
Lkab FF
2:46:11.997000
+58:13.349200
46.1p
102
Matts Engvall
Bodens SK
2:46:31.999000
+58:33.351200
46.0p
103
Mattias Juntti
Övertorneå IF
2:46:39.999800
+58:41.352000
46.0p
104
Lennart Larsson
OK Vargen
2:47:10.1002900
+59:12.355100
45.8p
105
Peter Larsson
Mefos IK
2:47:16.1003500
+59:18.355700
45.8p
106
Mattias Nilsson
Sveaskogs IF
2:49:11.1015000
+1:01:13.367200
45.2p
107
Göran Berglund
Antnäs BK
2:49:14.1015300
+1:01:16.367500
45.2p
108
Niklas Löfström
Vittangi SK
2:49:46.1018500
+1:01:48.370700
45.1p
109
Andreas Rönngren
IFK Strömsund
2:49:48.1018700
+1:01:50.370900
45.1p
110
Roger Berggren
Peab Fritid
2:49:49.1018800
+1:01:51.371000
45.1p
111
Stefan Larsson
Rävdun SK
2:50:02.1020100
+1:02:04.372300
45.0p
112
Torbjörn Lundberg
Piteå Elit SK
2:50:21.1022000
+1:02:23.374200
44.9p
113
Tommy Niva
Gellivare SK
2:50:35.1023400
+1:02:37.375600
44.8p
114
Bo Kärrman
Norrfjärdens IF
2:51:10.1026900
+1:03:12.379100
44.7p
115
Mikael Krispinsson
Bodens SK
2:51:17.1027600
+1:03:19.379800
44.6p
116
Rolf Modigh
Telia IF, Luleå
2:51:30.1028900
+1:03:32.381100
44.6p
117
Jan Levén
Mefos IK
2:52:02.1032100
+1:04:04.384300
44.4p
118
Per-Erik Mäki
Lkab FF
2:52:11.1033000
+1:04:13.385200
44.4p
119
Kjell-Åke Lahti
Sattajärvi IF
2:53:11.1039000
+1:05:13.391200
44.1p
120
Åke Granström
Överkalix IF
2:54:56.1049500
+1:06:58.401700
43.6p
121
Bernt-Erik Persson
Brändöns IF
2:55:03.1050200
+1:07:05.402400
43.6p
122
Jörgen Pikerainen
Sunderby SK
2:55:47.1054600
+1:07:49.406800
43.4p
123
Lars Eriksson
No Club
2:56:08.1056700
+1:08:10.408900
43.3p
124
Leif Johansson
OK Vargen
2:56:09.1056800
+1:08:11.409000
43.3p
125
Anders Lundström
Hortlax SK
2:56:28.1058700
+1:08:30.410900
43.2p
126
Kenneth Söderlund
Korpklubben Nja
2:58:50.1072900
+1:10:52.425100
42.6p
127
Björn Styrman
Bergnäsets AIK
2:59:11.1075000
+1:11:13.427200
42.5p
128
Lars Elenius
Studentidrott
3:01:00.1085900
+1:13:02.438100
42.1p
129
Nils Palmgren
OK Renen
3:01:16.1087500
+1:13:18.439700
42.0p
130
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
3:02:16.1093500
+1:14:18.445700
41.7p
131
Niklas Eskelinen
Pajala IF
3:02:36.1095500
+1:14:38.447700
41.7p
132
Håkan Lidman
Malmbergets Aif
3:03:41.1102000
+1:15:43.454200
41.4p
133
Samuel Isaksson
OK Vargen
3:03:42.1102100
+1:15:44.454300
41.4p
134
Lars Nordlund
Strömnäs GIF
3:12:03.1152200
+1:24:05.504400
39.5p
135
Lars Andersson
Luleå Gjutarens IF
3:15:32.1173100
+1:27:34.525300
38.7p
136
Kent Andersson
I 19 IF
3:18:03.1188200
+1:30:05.540400
38.2p
137
Ove Nygren
Åf SK
3:21:41.1210000
+1:33:43.562200
37.5p
138
Magnus Lundberg
Rutviks SK
3:25:15.1231400
+1:37:17.583600
36.8p
139
Maurits Niemi
Bergnäsets AIK
3:25:55.1235400
+1:37:57.587600
36.6p
140
Lars Dexelius
Bodens SK
3:49:24.1376300
+2:01:26.728500
32.7p
141
Jan Rytting
Avan SK
3:49:24.1376300
+2:01:26.728500
32.7p