Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Alliansloppet
2007-08-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
56km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Mathias Fredriksson
Club Ski & Run
2:07:10.762900
94.5p
1
H 21
Daniel Tynell
Grycksbo IF OK
2:07:10.762900
94.5p
3
H 21
Mattias Westman
IFK Umeå
2:12:40.795900
+5:30.32900
90.6p
4
H 21
Markus Jönsson
Ulricehamns IF
2:12:41.796000
+5:31.33000
90.6p
4
H 21
Dan Moberg
Ulricehamns IF
2:12:41.796000
+5:31.33000
90.6p
6
H 21
Peter Westerberg
Vänersborgs SK
2:18:22.830100
+11:12.67100
86.9p
7
H 21
Jarle Thon
Team Swenor
2:18:23.830200
+11:13.67200
86.8p
8
H 21
Emil Svensson
No Club
2:19:12.835100
+12:02.72100
86.3p
9
H 21
Pär-Anders Järsenholt
Ulricehamns IF
2:19:57.839600
+12:47.76600
85.9p
10
D 21
Sandra Hansson
Uddevalla IS
2:20:32.843100
+13:22.80100
85.5p
11
H 21
Thorbjørn Næss
Norway
2:20:58.845700
+13:48.82700
85.3p
12
H 21
Ovind Watterdal
No Club
2:21:40.849900
+14:30.86900
84.8p
13
H 21
Erik Næss
Norway
2:25:36.873500
+18:26.110500
82.5p
14
H 21
Fredrik Karlsson
Eksjö SOK
2:25:38.873700
+18:28.110700
82.5p
15
H 21
Rune Nygård
Team Swenor
2:27:54.887300
+20:44.124300
81.3p
16
H 21
Rasmus Blom
Högsäters GF
2:28:07.888600
+20:57.125600
81.1p
17
H 21
Erik Gressløs
Varteig IL
2:28:31.891000
+21:21.128000
80.9p
18
H 21
Anders Sörensson
Tanums IF
2:28:53.893200
+21:43.130200
80.7p
19
H 21
Oscar Lund
IF Hallby SOK
2:30:48.904700
+23:38.141700
79.7p
20
H 21
Janne Persson
IF Rigor
2:31:10.906900
+24:00.143900
79.5p
21
H 21
Magnus Aasa
OK Kullingshof
2:32:02.912100
+24:52.149100
79.0p
22
H 21
Per Nedvall
Björnstorps IF
2:32:55.917400
+25:45.154400
78.6p
23
H 21
Göran Sahlin
Falköpings AIK SK
2:33:24.920300
+26:14.157300
78.3p
24
H 21
Mårten Ohlsson
IK Hakarpspojkarna
2:35:07.930600
+27:57.167600
77.5p
25
H 21
Jan-Olof Löfgren
Vasaloppsklubben Hedemora
2:35:33.933200
+28:23.170200
77.3p
26
H 21
Peter Johansson
Falköpings AIK SK
2:36:16.937500
+29:06.174500
76.9p
27
H 21
Arvo Teppola
IK Hakarpspojkarna
2:36:35.939400
+29:25.176400
76.8p
28
H 21
Kent Tigerberg
Lidköpings VSK
2:37:39.945800
+30:29.182800
76.2p
29
H 21
Anders Smevold
IFK Västerås SK
2:39:48.958700
+32:38.195700
75.2p
30
H 21
David Jönsson
Tenhults SOK
2:40:06.960500
+32:56.197500
75.1p
31
H 21
Rikard Nedar
Volvo Flygmotor FF
2:40:09.960800
+32:59.197800
75.0p
32
H 21
Niklas Claesson
OK Alehof
2:41:43.970200
+34:33.207200
74.3p
33
H 21
Arvid W Strömnes
Fredrikstad SK
2:41:45.970400
+34:35.207400
74.3p
34
D 21
My Buskqvist
IK Stern
2:44:50.988900
+37:40.225900
72.9p
35
H 21
Henrik Landström
No Club
2:45:55.995400
+38:45.232400
72.4p
36
H 21
Stefan Karlsson
Hermansby IF
2:47:24.1004300
+40:14.241300
71.8p
37
H 21
Björn Mattsson
Hindås SK
2:48:15.1009400
+41:05.246400
71.4p
38
H 21
Lennart Svensson
Björnstorps IF
2:48:37.1011600
+41:27.248600
71.3p
39
H 21
Tommy Jonsson
Berga SOK
2:48:59.1013800
+41:49.250800
71.1p
40
H 21
Conny Karlsson
Stavdal
2:49:23.1016200
+42:13.253200
71.0p
41
H 21
Lars Johansson
Björnstorps IF
2:51:27.1028600
+44:17.265600
70.1p
42
H 21
Johan Grahn
Göteborgs SK
2:51:38.1029700
+44:28.266700
70.0p
42
H 21
Niklas Grahn
Göteborgs SK
2:51:38.1029700
+44:28.266700
70.0p
44
H 21
Sören Sundin
Ronneby OK
2:52:40.1035900
+45:30.272900
69.6p
45
H 21
Nikolaj Kolte
Holstebro Skiklub
2:52:44.1036300
+45:34.273300
69.6p
46
H 21
Sven-Gunnar Svensson
OK Kroppefjäll
2:57:44.1066300
+50:34.303300
67.6p
47
H 21
Håkan Gustafsson
Lerums SOK
2:58:06.1068500
+50:56.305500
67.5p
48
H 21
Fredrik Halldin
IK Stern
3:00:33.1083200
+53:23.320200
66.6p
49
H 21
Stefan Strand
Björnstorps IF
3:02:25.1094400
+55:15.331400
65.9p
50
H 21
Frode Karlsen
No Club
3:02:30.1094900
+55:20.331900
65.9p
51
H 21
Göran Olsson
Björnstorps IF
3:04:21.1106000
+57:11.343000
65.2p
52
H 21
Anders Brink
Eksjö SOK
3:04:38.1107700
+57:28.344700
65.1p
53
H 21
Lennart Bröttgårdh
Fri Start Läcköloppet 2007
3:06:25.1118400
+59:15.355400
64.5p
54
H 21
Tommy Skiöld
Kungälvs OK
3:07:18.1123700
+1:00:08.360700
64.2p
55
H 21
Martin Lasu
Fmv-Sport
3:12:15.1153400
+1:05:05.390400
62.5p
56
H 21
Håkan Rahkola
Stenungsunds OK
3:15:14.1171300
+1:08:04.408300
61.6p
57
H 21
Stefan Larsson
Magra IS
3:15:15.1171400
+1:08:05.408400
61.6p
58
H 21
Morgan Darius
No Club
3:21:48.1210700
+1:14:38.447700
59.6p
59
H 21
Robert Gren
Munkedals SOK
3:25:01.1230000
+1:17:51.467000
58.6p
60
H 21
Claes Hallqvist
Sisu Forshaga SK
3:25:02.1230100
+1:17:52.467100
58.6p
61
H 21
Thomas Adolfsson
Hindås SK
3:25:33.1233200
+1:18:23.470200
58.5p
62
H 21
Henrik Seidelin Dam
København SK
3:33:40.1281900
+1:26:30.518900
56.2p
63
H 21
Roger Evertsson
Fmjf7 Såtenäs
3:44:16.1345500
+1:37:06.582500
53.6p
64
H 21
Mikael Andersson
Saab IF, Göteborg
3:45:21.1352000
+1:38:11.589000
53.3p
65
H 21
Patrik Cederwall
OK Gipen
3:46:51.1361000
+1:39:41.598000
53.0p
66
H 21
Krister Stoltz
IK Stern
3:49:31.1377000
+1:42:21.614000
52.4p
67
H 21
Thimas Johansson
Bovallstrands SK
4:01:54.1451300
+1:54:44.688300
49.7p
68
D 21
Eva B Andersson
Swegy Norden AB
4:19:53.1559200
+2:12:43.796200
46.2p
69
H 21
Anders Johansson
Högsäters GF
23:59:58.8639700
-
69
H 21
Fredrik Persson
Åsarna IK
23:59:58.8639700
-
69
H 21
Tobias Westman
Ragunda IF
23:59:58.8639700
-
69
H 21
Göran Bäckström
Vänersborgs SK
23:59:58.8639700
-
69
H 21
Stefan Holm
O2
23:59:58.8639700
-
69
H 21
Anders Johansson
Håfreströms IF
23:59:58.8639700
-
69
H 21
Andreas Carlsson
Falköpings AIK SK
23:59:58.8639700
-
69
H 21
Janne Granstedt
Eksjö SOK
23:59:58.8639700
-
69
H 21
Niclas Persson
OK Alehof
23:59:58.8639700
-
69
H 21
Kent Pettersson
SK Granan
23:59:58.8639700
-
79
D 21
Caroline Carlsson
Trollhättan HC
23:59:59.8639800
-
79
H 21
Ola Vigen Hattestad
Ørje IL
23:59:59.8639800
-
79
H 21
Johan Olsson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
79
H 21
Martin Larsson
Arvika
23:59:59.8639800
-
79
H 21
Niclas Persson
OK Alehof
23:59:59.8639800
-
79
H 21
John Harrysson
Göteborgs SK
23:59:59.8639800
-
79
H 21
Öyvind Watterdal
Nøtterøy Ski
23:59:59.8639800
-
79
H 21
Lennart Alleborg
OK Landehof
23:59:59.8639800
-
79
H 21
Nisse Dahlberg
Goblins
23:59:59.8639800
-
79
H 21
Daniel Grahn
Göteborgs SK
23:59:59.8639800
-
79
H 21
Andreas Någonting
IFK Helsingborg
23:59:59.8639800
-
79
H 21
Tommy Skiöld
Kungälvs OK
23:59:59.8639800
-
79
H 21
Jimmy Nordli
Trøsken IL
23:59:59.8639800
-
79
H 21
Lars Svensson
Bovallstrands SK
23:59:59.8639800
-
79
H 21
Per Gullquist
Södertälje IF
23:59:59.8639800
-
79
H 21
Oscar Lund
IF Hallby SOK
23:59:59.8639800
-
79
H 21
MY Busskvist
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
28km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Pål Golberg
Gol IL
1:04:44.388300
89.3p
2
H 21
Edward Hamilton
Gol IL
1:06:49.400800
+2:05.12400
86.5p
3
D 21
Maria Magnusson
IK Hakarpspojkarna
1:10:37.423600
+5:53.35200
81.8p
4
H 21
Tommy Rinaldo
Uppsalapolisens IF
1:17:00.461900
+12:16.73500
75.0p
5
H 21
Magnus Ullman
OK Alehof
1:17:27.464600
+12:43.76200
74.6p
6
H 21
Marcus Ullhof
No Club
1:18:40.471900
+13:56.83500
73.5p
7
H 21
Lennart Färjhage
OK Gipen
1:19:10.474900
+14:26.86500
73.0p
8
H 21
Clas Göran Öster
Uddevalla SK
1:19:22.476100
+14:38.87700
72.8p
9
H 21
Linus Johansson
IK Hakarpspojkarna
1:19:26.476500
+14:42.88100
72.7p
10
H 21
Mikael Almén
Trestad Laser AB
1:19:28.476700
+14:44.88300
72.7p
11
H 21
Robert Westman
OK Alehof
1:21:20.487900
+16:36.99500
71.0p
12
H 21
Mikael Andersson
Istrums SK
1:21:28.488700
+16:44.100300
70.9p
13
D 21
Sanna Eklund
Jädraås AIK
1:21:40.489900
+16:56.101500
70.8p
14
H 21
Daniel Hultman
Åsarna IK
1:21:57.491600
+17:13.103200
70.5p
15
H 21
Håkan Huselius
Björnstorps IF
1:23:55.503400
+19:11.115000
68.9p
16
H 21
Ulf Johansson
Trollhättans SOK
1:25:12.511100
+20:28.122700
67.8p
17
H 21
Kjell Persson
Adelöv
1:26:34.519300
+21:50.130900
66.8p
18
D 21
Lovisa Ljung
Hvetlanda SK
1:26:55.521400
+22:11.133000
66.5p
19
H 21
Rickard Börjesson
Hestra IF
1:29:29.536800
+24:45.148400
64.6p
20
H 21
Stefan Hornebrant
Trollhättans SOK
1:29:33.537200
+24:49.148800
64.5p
21
H 21
Erik Johansson
Tranemo IF
1:29:51.539000
+25:07.150600
64.3p
22
H 21
Anders Axelsson
Trollhättans SOK
1:30:38.543700
+25:54.155300
63.8p
23
H 21
Arne Nåbo
Trollhättans SOK
1:30:58.545700
+26:14.157300
63.5p
24
H 21
Kjell Thorberntsson
OK Alehof
1:31:27.548600
+26:43.160200
63.2p
25
H 21
Olle Ekman
Nässjö SF
1:33:45.562400
+29:01.174000
61.6p
26
H 21
Johan Nilsson
Kungälvs OK
1:33:46.562500
+29:02.174100
61.6p
27
H 21
Robert Stenberg
Trollhättepolisens IF
1:34:51.569000
+30:07.180600
60.9p
28
H 21
Jan-Åke Pettersson
Trollhättepolisens IF
1:35:37.573600
+30:53.185200
60.4p
29
H 21
Namnlös
No Club
1:36:25.578400
+31:41.190000
59.9p
30
H 21
Daniel Glanzen
Borås SK
1:36:33.579200
+31:49.190800
59.8p
31
H 21
David Bernhardsson
Trollhättans SOK
1:36:35.579400
+31:51.191000
59.8p
32
D 21
Clara Strömberg
IK Vista
1:39:03.594200
+34:19.205800
58.3p
33
D 21
Sara Granqvist
Grava SK
1:41:18.607700
+36:34.219300
57.0p
34
D 21
Lisa Dannehammar
Borås
1:44:35.627400
+39:51.239000
55.3p
35
H 21
Gunnar Håkansson
No Club
1:45:46.634500
+41:02.246100
54.6p
36
H 21
Simon Nilsson
Länsförsäkringar IF
1:47:10.642900
+42:26.254500
53.9p
37
H 21
Björn Thyr
Vattenfalls IF Trollhättan
1:48:25.650400
+43:41.262000
53.3p
38
H 21
Anders Nilsson
Länsförsäkringar IF
1:52:55.677400
+48:11.289000
51.2p
39
D 21
Annika Buskqvist
IK Stern
1:53:24.680300
+48:40.291900
51.0p
40
H 21
Ulf Hjörne
Consero
1:56:39.699800
+51:55.311400
49.5p
41
H 21
Robert Fredriksson
No Club
1:57:34.705300
+52:50.316900
49.2p
42
H 21
Kenth Fagerberg
Sefa Bygg & Konsult AB
1:57:48.706700
+53:04.318300
49.1p
43
H 21
Christer Larsson
Sefa Bygg & Konsult AB
1:58:50.712900
+54:06.324500
48.6p
44
H 21
Thomas Altré
No Club
2:03:05.738400
+58:21.350000
46.9p
45
H 21
Adam Fridh
IK Vista
23:59:58.8639700
-
46
D 21
Lisa Danehammar
Borås SK
23:59:59.8639800
-
46
H 21
Emil Jalderyd
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
46
H 21
Linus Davidsson
Ulricehamn
23:59:59.8639800
-
46
H 21
Samuel Larsson
Falköping
23:59:59.8639800
-
46
H 21
Oluf Skoogh
Vattenfalls IF
23:59:59.8639800
-
46
H 21
Peder Hägg
Goblins
23:59:59.8639800
-
46
H 21
Erik Svensson
Hvetlanda SK
23:59:59.8639800
-
46
H 21
Claes-Göran Claesson
OK Alehof
23:59:59.8639800
-
46
H 21
Daniel Någonting
Tvärreds IF
23:59:59.8639800
-
46
H 21
Carl Malm
Gripen A
23:59:59.8639800
-
10km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Emil Ekman
Nässjö SF
43:43.262200
85.9p
2
H 21
Erik Svensson
Alvesta SOK
44:19.265800
+36.3500
84.7p
3
D 21
Karoline Næss
Ullensaker SK
53:53.323200
+10:10.60900
69.7p
4
D 21
Malin Svensson
IK Vista
55:48.334700
+12:05.72400
67.3p
5
H 21
Osckar Rämje
Butlers
1:27:03.522200
+43:20.259900
43.1p
6
H 21
Kjell Tagesson
No Club
2:02:42.736100
+1:18:59.473800
30.6p
7
H 21
Tomas Sallander
Butlers
2:58:01.1068000
+2:14:18.805700
21.1p
8
D 21
Helene Sandbäck
Malungs IF
23:59:58.8639700
-
9
H 21
Tobias Någonting
IK Hakarpspojkarna
23:59:59.8639800
-
9
H 21
Alf Johansson
Lear
23:59:59.8639800
-