Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
La Sgambeda Classic
2012-12-14
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
21km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Daniel Rickardsson
Helsinge Ski Team
58:26.350570
94.3p
2
H 21
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
58:26.350580
+0
94.3p
3
H 21
Stanislav Rezac
Skinfit Racing Team
58:28.350710
+1.40
94.3p
4
H 21
Petr Novak
Atlas Czech Republic
58:28.350770
+2.100
94.3p
5
H 21
Oskar Svärd
Team Coop
58:29.350880
+3.210
94.2p
6
H 21
Nicola Morandini
Team Coop
58:30.350910
+3.240
94.2p
7
H 21
Bruno Debertolis
Team Rossignol
58:30.350950
+3.280
94.2p
8
H 21
Jiri Rocarek
Fischer Subaru Team
58:32.351130
+5.460
94.2p
9
H 21
Lars Suther
Skinfit Racing Team
58:32.351170
+6.500
94.2p
10
H 21
Jimmie Johnsson
Team Coop
58:32.351180
+6.510
94.2p
11
H 21
Andy Gerstenberger
Skinfit Racing Team
58:35.351410
+8.740
94.1p
12
H 21
Lorenzo Cerutti
Team Rossignol
58:46.352550
+19.1880
93.8p
13
H 21
Paolo Fanton
G.S Fiamme Gialle
58:56.353560
+29.2890
93.5p
14
H 21
Ivan Debertolis
Team Rossignol
59:32.357130
+1:05.6460
92.6p
15
H 21
Mario Roncador
G.S Fiamme Gialle
1:00:16.361590
+1:50.10920
91.4p
16
H 21
Andrea Gola
S.C. Valle Pesio
1:00:18.361740
+1:51.11070
91.4p
17
H 21
Eugenio Bianchi
S.C. Sormano
1:01:19.367830
+2:52.17160
89.9p
18
H 21
Thomas Steurer
Team Steurer
1:01:19.367840
+2:52.17170
89.9p
19
H 21
Riccardo Mich
G.S Fiamme Gialle
1:01:38.369770
+3:12.19100
89.4p
20
H 21
Nicolas Bormolini
Team Rossignol
1:01:39.369820
+3:12.19150
89.4p
21
H 21
Pietro Valorz
G.S Fiamme Gialle
1:01:39.369830
+3:12.19160
89.4p
22
H 21
Tomas Jakoubek
Silvini Ski Trab Team
1:01:40.369900
+3:13.19230
89.4p
23
H 21
Daniel Sandoz
Switzerland
1:01:41.370020
+3:14.19350
89.4p
24
H 21
Erik Jan Grude
Helleland IL
1:01:44.370310
+3:17.19640
89.3p
25
H 21
Dario Giovine
G.S. Hartmann
1:01:54.371300
+3:27.20630
89.1p
26
H 21
Marco Crestani
G.S.A. Asiago
1:02:21.374020
+3:54.23350
88.4p
27
H 21
Petr Jiran
Skitrab Mara Team
1:03:25.380420
+4:58.29750
86.9p
28
H 21
Martin Furrer
Toko Racing Team
1:03:42.382140
+5:15.31470
86.5p
29
H 21
Jakub Sikora
Rep Cech
1:03:42.382160
+5:15.31490
86.5p
30
H 21
Marco Ruaro
G.s.a Alpini Vicenza
1:04:24.386370
+5:58.35700
85.6p
31
H 21
Matteo Pellegrino
Team Rossignol
1:04:30.386900
+6:03.36230
85.5p
32
D 21
Emma Wikén
Åsarna IK
1:04:52.389180
+6:26.38510
85.0p
33
H 21
Lukas Steinwandter
G.S. Hartmann
1:05:44.394350
+7:17.43680
83.9p
34
H 21
Baptiste Cazaux
Salomon France
1:05:45.394460
+7:18.43790
83.8p
35
H 21
Janis Teteris
1973 Club A2
1:05:49.394830
+7:22.44160
83.8p
36
H 21
Sergey Ivanov
Long-distance
1:05:51.395060
+7:24.44390
83.7p
37
H 21
Sergey Zernov
Russian Worldloppet Team
1:05:52.395140
+7:25.44470
83.7p
38
H 21
Valery Smutin
Dklka
1:05:54.395370
+7:28.44700
83.6p
39
H 21
Florian Goebel
SC Willingenb
1:06:00.395940
+7:33.45270
83.5p
40
H 21
Gianfranco Polvara
Montana Valsassina
1:06:10.396920
+7:43.46250
83.3p
41
H 21
Francesco Tanara
Sci Nordico Prisma
1:06:54.401340
+8:27.50670
82.4p
42
H 21
Toni Brunner
Langlauf24.ch
1:07:04.402380
+8:38.51710
82.2p
43
H 21
Fabrizio Faggio
S.c.vallepesio
1:07:05.402430
+8:38.51760
82.2p
44
H 21
Evgeny Mamonov
Sokol
1:07:08.402730
+8:41.52060
82.1p
45
H 21
Andrey Kukrus
Russian Federation
1:07:53.407240
+9:26.56570
81.2p
46
H 21
Roberto Tomio
U.S. Dolomitica
1:07:53.407280
+9:27.56610
81.2p
47
H 21
Alessandro Carli
G.S.A. Asiago
1:07:56.407550
+9:29.56880
81.1p
48
H 21
Fabio Biesuz
UB Banca Gogi
1:07:58.407720
+9:31.57050
81.1p
49
H 21
Gregorio Nicolodi
G.S. Hartmann
1:08:05.408450
+9:38.57780
81.0p
50
H 21
Hermann Schindler
Wsv Oberhof 05
1:08:10.408900
+9:43.58230
80.9p
51
H 21
Matthias Kuhn
Salomon Austria
1:08:12.409100
+9:45.58430
80.8p
52
H 21
Ondrej Tuka
Czech Republic
1:08:14.409370
+9:48.58700
80.8p
53
H 21
Ruben Caseny
Vitaldent-aran
1:08:17.409620
+9:50.58950
80.7p
54
H 21
Davide Maffeis
G.S. I Camosci
1:08:52.413110
+10:25.62440
80.0p
55
H 21
Alexander Budnik
Moscow Kuncevo
1:08:53.413200
+10:26.62530
80.0p
56
H 21
Antonio Sassano
Amatori Fondo Campobasso
1:08:58.413710
+10:31.63040
79.9p
57
D 21
Natalia Zernova
Russian Federation
1:09:09.414870
+10:43.64200
79.7p
58
H 21
Roberto Gabrielli
Triathlon Trentino
1:09:36.417530
+11:09.66860
79.2p
59
H 21
Petr Nesvadba
Czech Republic
1:09:37.417660
+11:10.66990
79.2p
60
H 21
Yury Komlev Noname
Russian Federation
1:09:39.417890
+11:13.67220
79.1p
61
H 21
Andrea Melesi
Montana Valsassina
1:09:52.419100
+11:25.68430
78.9p
62
H 21
Francesco Fuccaro
G.S. Val Gleris
1:10:14.421300
+11:47.70630
78.5p
63
H 21
Jan Hasek
Czech Republic
1:10:19.421830
+11:52.71160
78.4p
64
H 21
Anatoliy Onegin
Russian Federation
1:10:33.423260
+12:06.72590
78.1p
65
H 21
Jiri Suchy
Vittangi SK
1:10:40.423950
+12:13.73280
78.0p
66
H 21
Daniele Vuerich
G.S. Val Gleris
1:10:43.424230
+12:16.73560
77.9p
67
D 21
Marianna Longa
S.C. Livigno
1:10:43.424290
+12:17.73620
77.9p
68
H 21
Ladislav Knapek
Atlas Czech Republic
1:10:50.424980
+12:24.74310
77.8p
69
H 21
Andrea Cusini
S.C. Livigno
1:10:57.425670
+12:31.75000
77.7p
70
H 21
Ivano Fontana
Triathlon Trentino
1:11:06.426560
+12:39.75890
77.5p
71
H 21
Josef Vejnar
Czech Republic
1:11:07.426620
+12:40.75950
77.5p
72
H 21
Arrigo Bonacorsi
S C Gromo
1:11:10.426940
+12:43.76270
77.5p
72
H 21
Armin Varesco
Neumarkt
1:11:10.426940
+12:43.76270
77.5p
74
H 21
Pierino Confortola
S.C. Livigno
1:11:13.427240
+12:46.76570
77.4p
75
H 21
Ole Sivert Moe
Tromsø SK
1:11:16.427560
+12:49.76890
77.3p
76
H 21
Paolo Sembenini
G.S. Hartmann
1:11:23.428240
+12:56.77570
77.2p
77
H 21
Rolando Tursic
SK Kovinoplastika Loz
1:11:25.428430
+12:58.77760
77.2p
78
H 21
Frank Schaub
Rhöner Wsv
1:11:25.428480
+12:59.77810
77.2p
79
H 21
Federico Rampazzo
G.S.A. Asiago
1:11:26.428500
+12:59.77830
77.2p
80
H 21
Paolo Rivero
S.c Valle Maira
1:11:27.428680
+13:01.78010
77.1p
81
H 21
Jiri Jun Fisnar
Ski Klub Sumperk
1:11:30.428900
+13:03.78230
77.1p
82
H 21
Marco Corradin
Esercito Alpini Paracadutisti
1:11:34.429340
+13:07.78670
77.0p
83
D 21
Martina Stursova
Cz-policka
1:11:38.429710
+13:11.79040
77.0p
84
H 21
Manfred Sommer
Tsv Buchenberg
1:11:44.430390
+13:18.79720
76.8p
85
H 21
Martin Moravec
Silvini Ski Trab Team
1:11:58.431740
+13:31.81070
76.6p
86
H 21
Domenico Invernizzi
Montana Valsassina
1:11:59.431870
+13:33.81200
76.6p
87
H 21
Tommaso Vigna
S.C. Valle Pesio
1:12:02.432130
+13:35.81460
76.5p
88
H 21
Massimo Malfatti
G.s Brentonico
1:12:11.433070
+13:45.82400
76.4p
89
H 21
Paolo Ricca
S.C. Livigno
1:12:12.433180
+13:46.82510
76.3p
90
H 21
Markus Knoll
Atsv Gebirge-gelobtland
1:12:16.433570
+13:50.82900
76.3p
91
H 21
Martin Pinter Umberto De
G.S. Hartmann
1:12:17.433670
+13:51.83000
76.3p
92
H 21
Sven Hartmann
SV Bockau
1:12:19.433860
+13:52.83190
76.2p
93
H 21
Angelo Rausse
G.S.A. Asiago
1:12:21.434030
+13:54.83360
76.2p
94
D 21
Alena Prochazkova
Slovacchi Team
1:12:21.434050
+13:54.83380
76.2p
95
H 21
Sasha Alessandro Rampazzo
S.c Alta Valtellina
1:12:24.434370
+13:58.83700
76.1p
96
H 21
Nicola Villa
G.S. Brentonico
1:12:36.435540
+14:09.84870
75.9p
97
H 21
Fabrizio Casati
U.O.E.I. Pell E oss
1:12:50.436970
+14:24.86300
75.7p
98
H 21
Manuel Tomasini
G.S. Brentonico
1:12:54.437300
+14:27.86630
75.6p
99
H 21
Ilya Gusev
Rus-st Petersburg
1:12:54.437340
+14:27.86670
75.6p
100
H 21
Battista Rossi
A.s.d.sportiva Lanzada
1:12:56.437550
+14:29.86880
75.6p
101
H 21
Alfredo Bormolini
S.C. Livigno
1:12:57.437670
+14:31.87000
75.6p
102
H 21
Thomas Huber
SC Villingen
1:13:15.439440
+14:48.88770
75.3p
103
H 21
Andreas Weniger
Atsv Gebirge-gelobtland
1:13:18.439750
+14:51.89080
75.2p
104
H 21
Stefan Krieger
Ski Club Davos
1:13:20.439970
+14:54.89300
75.2p
105
H 21
Thomas Braun
Wsv Steinbach 07
1:13:22.440160
+14:55.89490
75.1p
106
H 21
Carlo Fazzini
A.S. Premana
1:13:23.440260
+14:56.89590
75.1p
107
H 21
Konrad Seelk
Tus Mietter
1:13:25.440470
+14:59.89800
75.1p
108
H 21
Alessandro Mauro
S.C. Valle Pesio
1:13:27.440650
+15:00.89980
75.0p
109
H 21
Kristian Faste
Team X-personell
1:13:32.441110
+15:05.90440
75.0p
110
H 21
Peter Gaffal
Salomon Leki Racing Team
1:13:57.443620
+15:30.92950
74.5p
111
H 21
Christoph Gasche
Ch-winkel
1:13:58.443710
+15:31.93040
74.5p
112
H 21
Miroslav Palata
Fel Praha
1:14:07.444600
+15:40.93930
74.4p
113
H 21
Konrad Blum
Dav Pfullendorf
1:14:09.444850
+15:42.94180
74.3p
114
H 21
Marco Rainolter
Valmalenco
1:14:20.445970
+15:54.95300
74.1p
115
H 21
Manfred Enzenhofer
Zweitti
1:14:21.446050
+15:54.95380
74.1p
116
H 21
Lorenzo Paganin
G.S.A. Asiago
1:14:22.446150
+15:55.95480
74.1p
117
H 21
Urbano Ferrazzi
SC S.michele
1:14:23.446250
+15:56.95580
74.1p
118
H 21
Peter Körbs
Tsv Ausbach
1:14:34.447340
+16:07.96670
73.9p
119
H 21
Gianni Segala
S.C. Rovere Veronese
1:14:41.448030
+16:14.97360
73.8p
120
H 21
Giuliano Ferrari
S.C. Marzola
1:14:42.448110
+16:15.97440
73.8p
121
H 21
Matteo Tivelli
Triathlon Trentino
1:14:42.448170
+16:16.97500
73.8p
122
H 21
Richard Führer
Ssv Wertach
1:14:45.448410
+16:18.97740
73.7p
123
H 21
Giovanni Bonelli
U.S. Stella Alpina, Italy
1:14:50.448960
+16:23.98290
73.7p
124
H 21
Alfredo Rizzardi
Sabbio Chiese
1:14:52.449180
+16:26.98510
73.6p
125
H 21
Gianmario Pedrotti
Retiche Ski Tirano
1:14:55.449460
+16:28.98790
73.6p
126
H 21
Matteo Dallabona
U.S. Stella Alpina, Italy
1:14:55.449470
+16:29.98800
73.6p
127
H 21
Stefan Schmucki
Trackclub Davos
1:15:00.449920
+16:33.99250
73.5p
128
H 21
Claudio Fachin
S.c Alta Valtellina
1:15:00.449950
+16:33.99280
73.5p
129
H 21
Giorgio Chiarini
Asd Polisportiva Vobarno
1:15:30.452950
+17:03.102280
73.0p
130
H 21
Cristian Dallabona
G.S. Castello Di Fiemme
1:15:33.453240
+17:06.102570
73.0p
131
H 21
Radik Nasybullin Noname
Russian Federation
1:15:38.453770
+17:12.103100
72.9p
132
H 21
Oleg Petrov
Rus-st Petersburg
1:15:40.453980
+17:14.103310
72.8p
133
H 21
Gelsomino Cusini
S.C. Livigno
1:15:41.454030
+17:14.103360
72.8p
134
H 21
Franco Brunelli
S.C. Orsi Bianchi
1:15:45.454440
+17:18.103770
72.8p
135
H 21
Wolfgang Nuding
SC Degenfeld
1:15:58.455750
+17:31.105080
72.6p
136
H 21
Luca Comitti
Usli Lanzo Intelvi
1:16:01.456090
+17:35.105420
72.5p
137
H 21
Thomas Ruppaner
Ulricehamns IF
1:16:04.456320
+17:37.105650
72.5p
138
H 21
Stefano Moro
Ski Pool Brianza
1:16:05.456480
+17:39.105810
72.4p
139
H 21
Marco Rapetti
A.s Corps Forestier
1:16:06.456580
+17:40.105910
72.4p
140
H 21
Andreas Böhm
SV Bertsdorf
1:16:16.457580
+17:50.106910
72.3p
141
H 21
Martin Rohrer B
Team Nordicarena.de
1:16:17.457680
+17:51.107010
72.3p
142
H 21
Iseo Compagnoni
S.C. Livigno
1:16:37.459640
+18:10.108970
71.9p
143
H 21
Roman Malivanek
Silvini Ski Trab Team
1:16:38.459720
+18:11.109050
71.9p
144
H 21
Diego Demattio
U.S. Stella Alpina, Italy
1:16:40.459990
+18:14.109320
71.9p
145
H 21
Andrea Peri
S.C. Livigno
1:17:01.462060
+18:34.111390
71.6p
146
D 21
Valentina Kislukhina
Rus-moskow
1:17:08.462710
+18:41.112040
71.5p
147
H 21
Ivan Smolka
VSK Fel Cvut Praha
1:17:09.462870
+18:43.112200
71.4p
148
H 21
Ivan Rastelli
Polisportiva LE Prese
1:17:12.463180
+18:46.112510
71.4p
149
H 21
Josef Hofstätter
SU Eidenberg
1:17:16.463540
+18:49.112870
71.3p
150
H 21
Arnold Haas
Rival
1:17:20.463920
+18:53.113250
71.3p
151
H 21
Ewald Eder
SU Eidenberg
1:17:21.464010
+18:54.113340
71.3p
152
D 21
Chiara Caminada
S.C. Levanna
1:17:22.464160
+18:55.113490
71.2p
153
H 21
Alessandro Bonetti
Sci Club Gromo Edilmora
1:17:23.464280
+18:57.113610
71.2p
154
H 21
Christian Lang
Tsv-roßhaupten
1:17:28.464780
+19:02.114110
71.1p
155
H 21
Mario Nigretti
S.C. Levanna
1:17:28.464790
+19:02.114120
71.1p
156
H 21
Kirill Gorev
Spb
1:17:54.467390
+19:28.116720
70.8p
157
H 21
Guido Bracchetti
Milano
1:17:55.467490
+19:29.116820
70.7p
158
H 21
Martin Dvorak
SK Dnf
1:17:56.467570
+19:30.116900
70.7p
159
H 21
Claudio Vezzoli
Sci Club Gromo Edilmora
1:18:00.467920
+19:33.117250
70.7p
160
H 21
Martin Batek
Silvini Ski Trab Team
1:18:00.467930
+19:33.117260
70.7p
161
H 21
Marco Feligetti
Dolomitica
1:18:08.468780
+19:42.118110
70.5p
162
H 21
Georg Klein
D-freiburg IM Breisgau
1:18:11.469010
+19:44.118340
70.5p
163
H 21
Uli Albrecht
S.c Murnau
1:18:14.469390
+19:48.118720
70.5p
164
H 21
Francesco Bertolina
S.C. Livigno
1:18:16.469530
+19:49.118860
70.4p
165
H 21
Mariano Covi
S.c Appiano
1:18:23.470250
+19:56.119580
70.3p
166
H 21
Alar Just
Estonian Worldloppet Club
1:18:33.471240
+20:06.120570
70.2p
167
H 21
Carsten Lenk
Atsv Gebirge-gelobtland
1:18:40.471930
+20:13.121260
70.1p
168
H 21
Massimo Baroni
U.S. San Pellegrino
1:18:44.472310
+20:17.121640
70.0p
169
H 21
Sergey Titov
Kurkino
1:18:49.472870
+20:23.122200
69.9p
170
H 21
Roberto Miselli
Sci Nordico Bismantova
1:18:50.472990
+20:24.122320
69.9p
171
H 21
Evgeny Balandin
Rus-solnechnogorsk
1:18:52.473110
+20:25.122440
69.9p
172
H 21
Enzo Manfrè
S.C. Panorama
1:18:52.473190
+20:26.122520
69.9p
173
H 21
Valerio D andrea
S.C. Capracotta
1:18:55.473400
+20:28.122730
69.9p
174
H 21
Manuel Confortola
S.C. Livigno
1:18:55.473420
+20:28.122750
69.9p
175
H 21
Michele Benamati
Triathlon Trentino
1:19:01.474040
+20:34.123370
69.8p
176
H 21
Jan Tomahogh
Kbbs Turcianske Teplice
1:19:02.474140
+20:35.123470
69.7p
177
H 21
Dirk Tünnermann
D-seesen
1:19:20.475900
+20:53.125230
69.5p
178
D 21
Mara Zamboni
Montana Valsassina
1:19:21.476090
+20:55.125420
69.5p
179
H 21
Claudio Gallizioli
S.C. Marzola
1:19:37.477640
+21:10.126970
69.2p
180
H 21
Thomas Helgert
Post SV Weilheim
1:19:39.477890
+21:13.127220
69.2p
181
H 21
Giandomenico Zonta
Polisp. Vobarno
1:19:45.478480
+21:19.127810
69.1p
182
H 21
Luca Gurini
S.C. Credito Valtellinese
1:19:48.478750
+21:21.128080
69.1p
183
H 21
Jörg Eisenberger
SG Schellerhau
1:19:52.479190
+21:26.128520
69.0p
184
H 21
Helmut Stieger
Asv Latsch
1:19:55.479470
+21:29.128800
69.0p
185
H 21
Georg Perathoner
Asv Latsch
1:19:57.479670
+21:31.129000
68.9p
186
H 21
Francesco Grisi
Sci Nordico Prisma
1:19:58.479790
+21:32.129120
68.9p
187
H 21
Mario Duso
Sci Nordico Monte Corno
1:20:01.480060
+21:34.129390
68.9p
188
H 21
Andrea Rottigni
S.c.valgandino A.s.d
1:20:08.480750
+21:41.130080
68.8p
189
H 21
Ivan Zhitenev
Skisport.ru
1:20:11.481070
+21:45.130400
68.7p
190
D 21
Elisa Gianola
S.c Primaluna
1:20:13.481270
+21:47.130600
68.7p
191
H 21
Pavel Mraz
Fel Praha
1:20:16.481580
+21:50.130910
68.7p
192
H 21
Avo Kirsipuu
Estonian Worldloppet Club
1:20:19.481880
+21:53.131210
68.6p
193
H 21
Attilio Luboz
S.C. Valsavarenche
1:20:20.481910
+21:53.131240
68.6p
194
H 21
Arnaldo Fazzini
Sci Nordico Prisma
1:20:25.482480
+21:59.131810
68.5p
195
H 21
Italo Massimo Camerin
G.S.A. Asiago
1:20:46.484500
+22:19.133830
68.3p
196
H 21
Rainer Wursthorn
SC Villingen
1:20:46.484590
+22:20.133920
68.2p
197
H 21
Alberto Frigerio
G.s I Camosci A.d
1:20:49.484870
+22:23.134200
68.2p
198
H 21
Alberto Compagnoni
S.C. Livigno
1:20:50.484950
+22:23.134280
68.2p
199
H 21
Arno Longa
S.C. Livigno
1:20:54.485360
+22:27.134690
68.1p
200
H 21
Fabio Zanni
Polisp. Vobarno
1:20:55.485460
+22:28.134790
68.1p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
H 21
Antonio Massimo Musetti Carrara
G.S.A. Asiago
1:20:58.485790
+22:32.135120
68.1p
202
D 21
Valentina Sirio
Polisportiva LE Prese
1:21:03.486260
+22:36.135590
68.0p
203
H 21
Peter Jung
Deutschland Trusetal
1:21:06.486520
+22:39.135850
68.0p
204
H 21
Fulvio Gaffuri
S.c Alta Valtellina
1:21:09.486800
+22:42.136130
67.9p
205
H 21
Andrea Maria Longo
G.S. Hartmann
1:21:10.486910
+22:43.136240
67.9p
206
H 21
Siro Caola
U.S. Carisolo
1:21:21.488000
+22:54.137330
67.8p
207
H 21
Fred Kirschen
Atsv Gebirge
1:21:21.488070
+22:55.137400
67.8p
208
D 21
Monica Galli
S.c Alta Valtellina
1:21:25.488460
+22:58.137790
67.7p
209
H 21
Olivier Molly
Switzerland
1:21:27.488640
+23:00.137970
67.7p
210
H 21
Norbert Beneder
Bad Leonfelden
1:21:27.488670
+23:01.138000
67.7p
210
D 21
Laura Colnaghi
G.s I Camosci A.d
1:21:27.488670
+23:01.138000
67.7p
212
H 21
Giuseppe Miceli
G.S.A. Udine
1:21:35.489430
+23:08.138760
67.6p
213
H 21
Frantisek Dvorak
Italy
1:21:37.489610
+23:10.138940
67.5p
214
H 21
Luciano Cabassi
Retiche Ski Tirano
1:21:37.489670
+23:11.139000
67.5p
215
H 21
Alessandro Zanardi
U.S. San Pellegrino
1:21:38.489710
+23:11.139040
67.5p
216
H 21
Giuseppe Bianchetto
G.s.a Vicenza A.d
1:21:39.489850
+23:12.139180
67.5p
217
H 21
Luca Davolio
Pol LE Prese
1:21:45.490440
+23:18.139770
67.4p
218
H 21
Gabriele Gatti
Polisp. Lizzanella
1:21:50.490990
+23:24.140320
67.4p
219
H 21
Günter Ernst
Skatingschule Scherrer
1:21:53.491220
+23:26.140550
67.3p
220
H 21
René Liebermann
F-jougne
1:21:54.491330
+23:27.140660
67.3p
221
H 21
Odillo Piotti
Polisp. Vobarno
1:21:54.491340
+23:27.140670
67.3p
222
H 21
Ivan Pavlik
Kbbs Turcianske Teplice
1:22:08.492760
+23:41.142090
67.1p
223
H 21
Claudio Gervasoni
G.s Altitude
1:22:10.492950
+23:43.142280
67.1p
224
H 21
Ermes LA Jocallaz
Sci Club Valdigne Mont Blanc
1:22:18.493760
+23:51.143090
67.0p
225
H 21
Luigi Fulvi
Ski Nordico Torino
1:22:20.493960
+23:53.143290
66.9p
226
H 21
Roman Gusenkov
Russian Federation
1:22:21.494090
+23:55.143420
66.9p
227
H 21
Federico Silvestri
S.C. Livigno
1:22:25.494450
+23:58.143780
66.9p
228
H 21
Armin Heim
Skiclub Samedan
1:22:28.494760
+24:01.144090
66.8p
229
H 21
Ralf Hickmann
SG Schellerhau
1:22:29.494880
+24:03.144210
66.8p
230
H 21
Daniele Lazzeri
S.C. Livigno
1:22:30.494980
+24:04.144310
66.8p
231
H 21
Vittorino Corso
G.s.a Alpini Vicenza
1:22:34.495390
+24:08.144720
66.8p
232
H 21
Herny Butter
Tsg Kleutkirch
1:22:40.495960
+24:13.145290
66.7p
233
H 21
Valerio Pedrotti
A.s.d Lanzada
1:22:52.497170
+24:26.146500
66.5p
234
H 21
Fabiano Faccin
S.C. Amici Della Neve
1:23:08.498730
+24:41.148060
66.3p
235
H 21
Luigi Mario Fanchetti
Sci C.a.i Tirano
1:23:12.499150
+24:45.148480
66.3p
236
H 21
Karl Seeger
Ski Club Immenstadt
1:23:16.499590
+24:50.148920
66.2p
237
H 21
Andrea Broglio
G.S.A. Asiago
1:23:30.500960
+25:03.150290
66.0p
238
H 21
Bruno Mozzi
G.S. Brentonico
1:23:31.501080
+25:05.150410
66.0p
239
H 21
Adriano Crosara
G.S.A. Zane
1:23:35.501470
+25:09.150800
65.9p
240
H 21
Mattia Pazzola
Usli Lanzo Intelvi
1:23:43.502260
+25:16.151590
65.8p
241
H 21
Giorgio Urbani
S.C. Livigno
1:24:06.504530
+25:39.153860
65.5p
242
H 21
Mauro Folco
Team Nuovi Traguardi
1:24:10.504940
+25:43.154270
65.5p
243
H 21
Sandro D agostini
Sci Nordico Sportful
1:24:11.505080
+25:45.154410
65.5p
244
H 21
Rainer Diringer
SC Villingen
1:24:12.505150
+25:45.154480
65.5p
245
H 21
Emilio Carraro
S.c Appiano
1:24:18.505760
+25:51.155090
65.4p
246
H 21
Willi Gerber
Sss Langnau
1:24:24.506360
+25:57.155690
65.3p
247
H 21
Damiano Formenti
G.s I Camosci A.d
1:24:25.506400
+25:58.155730
65.3p
248
H 21
Janis Purnins
Sporta Klubs 4
1:24:25.506480
+25:59.155810
65.3p
249
H 21
Rinaldo Navillod
S.C. Amis De Verrayes
1:24:26.506530
+25:59.155860
65.3p
250
H 21
Luigi Passerini
G.S. Brentonico
1:24:30.506950
+26:03.156280
65.2p
251
H 21
Ulrich Pavel
D-diedorf
1:24:35.507480
+26:09.156810
65.2p
252
H 21
Giovanni Arrighetti
S.C. Leffe
1:24:58.509700
+26:31.159030
64.9p
253
H 21
Sergio Carli
G.S.A. Asiago
1:25:00.509970
+26:34.159300
64.8p
254
H 21
Alessio Arrigoni
S.c Boletto
1:25:03.510270
+26:37.159600
64.8p
255
H 21
Daniele Doriguzzi
G.S.A. Asiago
1:25:05.510420
+26:38.159750
64.8p
256
H 21
Marco Vezzoli
Cral Banca Pop Bergamo
1:25:07.510670
+26:41.160000
64.8p
257
H 21
Alfonso Zini
S.C. Livigno
1:25:12.511160
+26:45.160490
64.7p
258
H 21
Giancarlo Lanfranchi
S.c Alta Valtellina
1:25:15.511420
+26:48.160750
64.7p
259
H 21
Domenico Brigadoi
S.c Gronlaite Team
1:25:17.511650
+26:50.160980
64.6p
260
H 21
Rüdiger Mühlig
D-altenberg
1:25:18.511750
+26:51.161080
64.6p
261
H 21
Matteo Bolis
G.s Altitude
1:25:21.512060
+26:54.161390
64.6p
262
H 21
Sandro Florin
Ch-feusisberg
1:25:23.512290
+26:57.161620
64.6p
263
D 21
Christa Inauen
Skiclub Samedan
1:25:25.512480
+26:59.161810
64.5p
264
H 21
Jan Rudolf
Cze Fel Praha
1:25:31.513040
+27:04.162370
64.5p
265
H 21
Dario Songini
Ski Club Chiavenna
1:25:34.513320
+27:07.162650
64.4p
266
H 21
Renzo Corradini
U.S. Stella Alpina, Italy
1:25:35.513420
+27:08.162750
64.4p
267
H 21
Enrico Battistino
A.s.d Sci Club Busca
1:25:35.513490
+27:09.162820
64.4p
268
H 21
Raoul Ambrosioni
A.S. Premana
1:25:37.513600
+27:10.162930
64.4p
269
H 21
Quirino Silvestri
S.C. Livigno
1:25:43.514280
+27:17.163610
64.3p
270
H 21
Daniel Vystejn
Silvini Ski Trab Team
1:25:44.514380
+27:18.163710
64.3p
271
H 21
Radik Sultanov Noname
Russian Federation
1:25:52.515170
+27:26.164500
64.2p
272
H 21
Luigi Costantini
Sciclub Ubi/banca Goggi
1:26:00.515940
+27:33.165270
64.1p
273
H 21
Gianluca Capelli
SC Parre AD
1:26:10.516900
+27:43.166230
64.0p
274
H 21
Albertino Bormolini
S.C. Livigno
1:26:12.517120
+27:45.166450
63.9p
275
D 21
Mara Joly
G.s VV FF Godioz
1:26:13.517240
+27:46.166570
63.9p
276
H 21
Günter Fritzsch
Atsv Gebirge-gelobtland
1:26:15.517400
+27:48.166730
63.9p
277
H 21
Milan Chromy
Mkl Kremnica
1:26:22.518100
+27:55.167430
63.8p
278
H 21
Patrizio Telch
S.C. Val Di Cembra
1:26:25.518420
+27:58.167750
63.8p
279
H 21
Andrea Uber
G.s Brentonico
1:26:35.519410
+28:08.168740
63.7p
280
H 21
Fausto Fazzini
A.S. Premana
1:26:41.520010
+28:14.169340
63.6p
281
H 21
Janis Putnins
Lv-riga
1:26:44.520370
+28:18.169700
63.6p
282
H 21
Andrè Pawelczyk
Skiclub Frohburg
1:26:47.520630
+28:20.169960
63.5p
283
H 21
Guido Soodla
Tartu Suusaklubi
1:26:47.520670
+28:21.170000
63.5p
284
H 21
Luca Stefano Gusmeroli
Ski Club Chiavenna
1:26:48.520740
+28:21.170070
63.5p
285
H 21
Antonio Giudici
S C Gromo
1:26:49.520840
+28:22.170170
63.5p
286
H 21
Marco Nembrini
Ch-bellinzona
1:27:12.523160
+28:45.172490
63.2p
287
H 21
Giuseppe Carnovali
Montana Valsassina
1:27:19.523830
+28:52.173160
63.1p
288
H 21
Jiri Jun Fisnar
Ski Klub Sumperk
1:27:21.524010
+28:54.173340
63.1p
289
H 21
Alfredo Bellati
A.S. Premana
1:27:25.524490
+28:59.173820
63.1p
290
H 21
Luciano Dallapozza
S.C. Livigno
1:27:31.525030
+29:04.174360
63.0p
291
H 21
Michel Bouteraon
Ski Club Les Rousses
1:27:36.525530
+29:09.174860
62.9p
292
H 21
Aldo Jocallaz
Sci Club Valdigne Mont Blanc
1:27:42.526100
+29:15.175430
62.9p
293
H 21
Michal Durica
Sk-dolna Tizina
1:27:44.526300
+29:17.175630
62.8p
294
H 21
Alessandro Betta
Aretè Club
1:27:47.526620
+29:20.175950
62.8p
295
H 21
Luciano Gianmoena
U.S. Stella Alpina, Italy
1:27:47.526660
+29:20.175990
62.8p
296
H 21
Vincenzo Guidetti
C.u.s Bologna Asd
1:27:50.526980
+29:24.176310
62.8p
297
H 21
Giampaolo Marconcini
S.C. Rovere Veronese
1:27:52.527180
+29:26.176510
62.7p
298
H 21
Flavio Manavello
S.C. Levanna
1:27:53.527220
+29:26.176550
62.7p
299
D 21
Monica Confortola
S.c Livigno Asd
1:27:54.527310
+29:27.176640
62.7p
300
H 21
Carlo Cattaruzza
Belluno (bl)
1:27:57.527630
+29:30.176960
62.7p
301
H 21
Simone Brunalli
Sci C.a.i Sondrio
1:27:59.527830
+29:32.177160
62.7p
302
H 21
Peter Drska
Slovacchia
1:28:04.528300
+29:37.177630
62.6p
303
H 21
Gerolamo Fazzini
A.S. Premana
1:28:07.528620
+29:40.177950
62.6p
304
H 21
Lubomir Durica
Sk-dolna Tizina
1:28:08.528770
+29:42.178100
62.5p
305
H 21
Sergio Bonzanini
Triathlon Trentino
1:28:11.529050
+29:44.178380
62.5p
306
H 21
Dmitry Rudenko
Rus-st Petersburg
1:28:24.530330
+29:57.179660
62.4p
307
H 21
Andrea Soraruf
Ski Team Fassa
1:28:37.531690
+30:11.181020
62.2p
308
H 21
Davide Magni
S.C. Speedy Sport
1:29:02.534100
+30:35.183430
61.9p
309
H 21
Alberto Rizzato
G.s.a Alpini Vicenza
1:29:04.534390
+30:38.183720
61.9p
309
H 21
Karel Suler
Skiclub Am Bachtel
1:29:04.534390
+30:38.183720
61.9p
311
H 21
Markus Kehl
Ski Club Davos
1:29:15.535480
+30:49.184810
61.8p
312
H 21
Volkmar Ilgen
Wsc Ruhla
1:29:18.535740
+30:51.185070
61.7p
313
H 21
Ludek Pochman
Silvini Ski Trab Team
1:29:23.536210
+30:56.185540
61.7p
314
H 21
Tiziano Rocca
Valdidentro
1:29:28.536790
+31:02.186120
61.6p
315
H 21
Matteo Long
Team Nuovi Traguardi
1:29:37.537680
+31:11.187010
61.5p
316
H 21
Moreno Togni
Gruppo Sciatori Brentonico
1:29:48.538700
+31:21.188030
61.4p
317
H 21
Alberto Stocco
Sci Nordico Monte Corno
1:29:48.538760
+31:21.188090
61.4p
318
H 21
Matteo Cardani
Sci Club Alaska Milano
1:29:50.538990
+31:24.188320
61.4p
319
H 21
Ivano Rivolta
S.C. Lissone
1:29:52.539110
+31:25.188440
61.3p
320
H 21
Eric Anesa
S.C. Speedy Sport
1:29:52.539190
+31:26.188520
61.3p
321
H 21
Jürgen Kranz
Heienheim
1:30:01.540060
+31:34.189390
61.2p
322
D 21
Linda Galli
S.C. Livigno
1:30:02.540190
+31:36.189520
61.2p
323
H 21
Luigi Sesso
C.S. Bassano
1:30:05.540480
+31:39.189810
61.2p
324
H 21
Lubos Halgas
Sk-detva
1:30:09.540840
+31:42.190170
61.1p
325
D 21
Michela Silvestri
S.C. Livigno
1:30:14.541390
+31:48.190720
61.1p
326
H 21
Fernando Ponza
G.S.A. Zane
1:30:18.541730
+31:51.191060
61.0p
327
H 21
Maurilio Cusini
S.C. Livigno
1:30:24.542350
+31:57.191680
61.0p
328
H 21
Severino Bortolini
S.C. Valdobbiadene
1:30:25.542480
+31:59.191810
61.0p
329
H 21
Aurelio Cristinelli
S.c Marcheno
1:30:28.542700
+32:01.192030
60.9p
330
H 21
Luigi Delvai
U.S. Stella Alpina, Italy
1:30:29.542850
+32:02.192180
60.9p
331
H 21
Franco Pomoni
S.c Primaluna
1:30:31.543020
+32:04.192350
60.9p
332
D 21
Samantha Plafoni
S.C. Valle Pesio
1:30:32.543150
+32:05.192480
60.9p
333
H 21
Claudio Gianola
A.S. Premana
1:30:32.543170
+32:06.192500
60.9p
334
H 21
Mauro Marcomini
Gronlait Orienteering Tea
1:30:34.543380
+32:08.192710
60.9p
335
H 21
Matthias Hemmesdorfer
Ch-zürich
1:30:38.543700
+32:11.193030
60.8p
336
H 21
Mario Pirotta
Asd Cral Banca Popolare DI Bergamo
1:30:38.543770
+32:12.193100
60.8p
337
H 21
Benito Marchesi
Retiche Ski Tirano
1:30:52.545150
+32:25.194480
60.7p
338
D 21
Tanja Beumler
Ch-silvaplana
1:31:02.546190
+32:36.195520
60.5p
339
D 21
Simona Martinelli
S.C. Livigno
1:31:07.546620
+32:40.195950
60.5p
340
H 21
Corrado Villa
Ski Pool Brianza
1:31:08.546740
+32:41.196070
60.5p
341
H 21
Bortolo Albricci
S.C. Lizzola
1:31:10.546930
+32:43.196260
60.5p
342
H 21
Giuseppe Archetti
S.C. Leffe
1:31:29.548860
+33:02.198190
60.3p
343
H 21
Jacques Piepenbring
Ski Nordique Chartrousin
1:31:39.549850
+33:12.199180
60.1p
344
H 21
Bartolo Beccotto
S.C. Valle Pesio
1:31:43.550290
+33:17.199620
60.1p
345
H 21
Luca Elidoro
Italy
1:31:54.551390
+33:28.200720
60.0p
346
H 21
Mattia Cola
Valfurva
1:31:55.551440
+33:28.200770
60.0p
347
H 21
Gianbattista Molendi
S.c Schilpario A.d
1:31:58.551740
+33:31.201070
59.9p
348
H 21
Simone Todeschini
A.S. Premana
1:32:08.552790
+33:42.202120
59.8p
349
H 21
Giacomo Finazzi
G.S.A. Sovere
1:32:11.553040
+33:44.202370
59.8p
350
H 21
Marco Erlicher
S.C. Filz Sport
1:32:14.553390
+33:48.202720
59.8p
351
H 21
Enzo Cossaro
G.S.A. Udine
1:32:18.553780
+33:52.203110
59.7p
352
D 21
Lysanne Zago
G.s.a Alpini Vicenza
1:32:20.553920
+33:53.203250
59.7p
353
H 21
Günther Reinschlüssel
Team Reinschlüssel
1:32:25.554470
+33:59.203800
59.6p
354
H 21
Elio Bernardino Rodigari
S C Gromo
1:32:29.554810
+34:02.204140
59.6p
355
H 21
Luciano Micheletti
U.S. San Pellegrino
1:32:30.554920
+34:03.204250
59.6p
356
H 21
Giovanni Bertossi
S.c Veronesi A.d
1:32:31.555030
+34:04.204360
59.6p
357
H 21
Stefano Materazzi
Cus Camerino
1:32:31.555040
+34:04.204370
59.6p
358
H 21
Jozef Mazan
Slovakia
1:32:33.555220
+34:06.204550
59.6p
359
H 21
Salvatore Mongardi
C.U.S. Bologna
1:32:34.555300
+34:07.204630
59.6p
360
H 21
Benedetto Bagatin
S.C. Lissone
1:32:34.555390
+34:08.204720
59.5p
361
H 21
Raimonds Bondars
Www.percmaju.lv
1:32:42.556120
+34:15.205450
59.5p
362
H 21
Alberto Raffinati
S.C. Verdefondo
1:32:43.556220
+34:16.205550
59.5p
363
D 21
Maria Pietrogiovanna
S.c Alta Valtellina
1:32:44.556320
+34:17.205650
59.4p
364
D 21
Ivonne Lutze
Skizunft Dresden
1:32:48.556710
+34:21.206040
59.4p
365
H 21
Enrico Coucourde
S.c.sestriere A.d
1:32:53.557230
+34:26.206560
59.3p