Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Vålådalen Classic Ski Marathon
2013-01-19
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
1:47:26.644500
91.7p
2
H 21
Oskar Svärd
Försvarets Sk
1:48:56.653500
+1:30.8900
90.1p
3
H 21
Mathias Fredriksson
Axa SC
1:50:28.662700
+3:02.18100
88.5p
3
H 21
Jonas Austmo Kolstad
Henning Sl
1:50:28.662700
+3:02.18100
88.5p
5
H 21
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
1:52:07.672600
+4:41.28000
86.9p
6
H 21
Anders Myrland
Skogn IL
1:54:48.688700
+7:22.44100
84.4p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:00:00
7
H 21
Andre Jakobsson
Östersunds SK
2:01:53.731200
+14:27.86600
78.4p
8
H 21
Arild Olav Sagvold
Leirådal Il, Nor
2:02:14.733300
+14:48.88700
78.1p
9
H 21
Geir Martin Bjørkeng
Leirådal Il, Nor
2:08:10.768900
+20:44.124300
73.8p
10
H 21
Torbjörn Eid
Heimdal Ski
2:09:22.776100
+21:56.131500
72.9p
11
H 21 Motion
Lars Persson
Östersunds SK
2:09:31.777000
+22:05.132400
72.8p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:10:00
12
H 21
Emil Carlsson
Göteborgs Polismäns IF
2:11:16.787500
+23:50.142900
71.7p
13
H 21
Mikael G Andersson
Trångsvikens IF
2:12:12.793100
+24:46.148500
71.1p
14
H 21
Auvo Dufva
Åsarna IK
2:12:13.793200
+24:47.148600
71.0p
15
H 21 Motion
Erik Hellberg
Försvarets Sk
2:14:02.804100
+26:36.159500
69.9p
16
H 21
Bjørnar Aksnes
Helgådal IL
2:16:01.816000
+28:35.171400
68.7p
17
H 21
Jonas Flaat
Snåsa IL
2:17:38.825700
+30:12.181100
67.7p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:20:00
18
H 21
David Nordqvist
Åre SLK
2:20:39.843800
+33:13.199200
66.0p
19
H 21
Stig Ove Tangen
Henning Sl
2:21:29.848800
+34:03.204200
65.5p
20
H 21 Motion
Patrik Finn
Östersunds SK
2:21:53.851200
+34:27.206600
65.3p
21
D 21
Petra Nilsson
Åsarna IK
2:22:02.852100
+34:36.207500
65.2p
22
H 21
Jan Persson
Offerdals SK
2:22:37.855600
+35:11.211000
64.9p
23
H 21
Svein Arne Bøgseth
Follafoss IL
2:25:44.874300
+38:18.229700
63.3p
24
H 21
Magne Svare
Team Skigo
2:25:45.874400
+38:19.229800
63.3p
25
H 21 Motion
Bendik Ramstad
Team Loktot
2:25:56.875500
+38:30.230900
63.2p
26
H 21 Motion
Andreas Svärd
Lättja IF
2:26:08.876700
+38:42.232100
63.1p
27
H 21
Thomas Gunnarsson
OK Nackhe
2:26:23.878200
+38:57.233600
62.9p
28
H 21
Per Bixo
Jämtlandspolisens Idrottsförening
2:26:45.880400
+39:19.235800
62.8p
29
H 21 Motion
Per-Erik Jonasson
Valbo Aif
2:27:20.883900
+39:54.239300
62.5p
30
D 21
Lena Gavelin
Försvarets Sk
2:27:45.886400
+40:19.241800
62.3p
31
H 21 Motion
Erik Ragnarsson
Brunflo IF
2:28:54.893300
+41:28.248700
61.7p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:30:00
32
H 21
Anton Steen
Östersunds SK
2:30:36.903500
+43:10.258900
60.9p
33
H 21 Motion
Ingemar Berg
Bodsjöböle SK
2:31:23.908200
+43:57.263600
60.5p
34
H 21
Ola A Eggen
Snåsa IL
2:31:29.908800
+44:03.264200
60.5p
35
H 21
Helge Vedvik
Grong IL
2:33:20.919900
+45:54.275300
59.6p
36
H 21 Motion
Pär Gustafsson
Åre
2:33:56.923500
+46:30.278900
59.3p
37
H 21 Motion
Björn Larsson
Sveaskogs IF
2:36:27.938600
+49:01.294000
58.2p
38
H 21 Motion
Nils Mårtensson
Lättja IF
2:39:54.959300
+52:28.314700
56.8p
39
H 21
Johnny Nordman
Aspås IF
2:41:47.970600
+54:21.326000
56.0p
40
H 21 Motion
Marcus Carlén
Bodsjöböle SK
2:41:58.971700
+54:32.327100
55.9p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:45:00
41
H 21
Trond Marius Fornes
Malm IL
2:46:18.997700
+58:52.353100
54.3p
42
H 21
Jonas Kumlander
Doidea
2:46:33.999200
+59:07.354600
54.2p
43
H 21
Andreas Olsen
Crossfit Ösd
2:47:28.1004700
+1:00:02.360100
53.8p
44
H 21 Motion
Jon Linge
Kyll Otrå
2:49:21.1016000
+1:01:55.371400
53.1p
45
H 21 Motion
Erik Edler
Brunflo IF
2:50:00.1019900
+1:02:34.375300
52.9p
46
H 21
Öystein Husby
Malvik IL
2:50:30.1022900
+1:03:04.378300
52.7p
47
H 21 Motion
Joakim Stenvall
Ncc
2:50:46.1024500
+1:03:20.379900
52.6p
48
H 21 Motion
Fredrik Svärd
Lättja IF
2:52:09.1032800
+1:04:43.388200
52.1p
49
D 21 Motion
Louise Börjesson
IFK Helsingborg
2:54:30.1046900
+1:07:04.402300
51.3p
50
H 21 Motion
Emil Ekström
Nacka Värmdö SK
2:54:38.1047700
+1:07:12.403100
51.3p
51
H 21 Motion
Oscar Wallman
IFK Helsingborg
2:54:54.1049300
+1:07:28.404700
51.2p
52
D 21
Elisabeth Hansson
Karlslunds IF SF
2:55:49.1054800
+1:08:23.410200
50.9p
53
H 21
Petter Storseth
Trondheim
2:58:32.1071100
+1:11:06.426500
50.0p
54
H 21 Motion
Fredrik Vestergård
Axa SC
2:59:10.1074900
+1:11:44.430300
49.8p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 3:00:00
55
H 21
Lars Erik Strömsnes
Malvik IL
3:02:44.1096300
+1:15:18.451700
48.7p
56
H 21 Motion
Joakim Olsson
Östersunds SK
3:04:06.1104500
+1:16:40.459900
48.3p
57
H 21
Christer Askaug
Team Skigo
3:04:39.1107800
+1:17:13.463200
48.1p
58
H 21 Motion
Roger Paulsson
Aspås IF
3:05:06.1110500
+1:17:40.465900
48.0p
59
H 21 Motion
Erik Dahlberg
Vattudalens Ldk
3:06:26.1118500
+1:19:00.473900
47.6p
60
H 21
Knut Eirik Ballestad
Malvik IL
3:06:31.1119000
+1:19:05.474400
47.6p
61
H 21 Motion
Tobias Linestrand
Näldens IF
3:07:40.1125900
+1:20:14.481300
47.3p
62
D 21 Motion
Madeleine Linestrand
Försvarets Sk
3:08:46.1132500
+1:21:20.487900
46.9p
63
D 21 Motion
Sofia Lindgren
Jämtlandspolisens Idrottsförening
3:09:58.1139700
+1:22:32.495100
46.6p
64
H 21 Motion
Fredrik Wikström
Järpens SK
3:10:45.1144400
+1:23:19.499800
46.4p
65
H 21 Motion
David Ring
Åre SLK
3:11:16.1147500
+1:23:50.502900
46.2p
66
D 21 Motion
Katrin Karlsson
Nässjö SF
3:11:17.1147600
+1:23:51.503000
46.2p
67
D 21 Motion
Malin Johansson
Offerdals SK
3:12:08.1152700
+1:24:42.508100
46.0p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:15:00
68
H 21 Motion
Jon Davidsson
Åre
3:15:01.1170000
+1:27:35.525400
45.2p
69
H 21
Anders Andersson
Trångsvikens IF
3:15:18.1171700
+1:27:52.527100
45.2p
70
D 21 Motion
Åsa Person Kjellgren
Undersåkers IF
3:15:36.1173500
+1:28:10.528900
45.1p
71
H 21 Motion
Jonas Fagergren
Åre SLK
3:16:40.1179900
+1:29:14.535300
44.8p
72
H 21
Jan Öivind Gressnes
Trondheim
3:23:33.1221200
+1:36:07.576600
43.1p
73
H 21 Motion
Hans Eckerdahl
Myssjö-Ovikens IF
3:25:12.1231100
+1:37:46.586500
42.7p
74
H 21 Motion
Peter Engelin
Östersunds SK
3:25:31.1233000
+1:38:05.588400
42.7p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:30:00
75
D 21 Motion
Liselotte Gruving
IFK Hedemora SK
3:53:55.1403400
+2:06:29.758800
36.9p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 4:00:00
76
H 21
Örjan Sandler
Orrvikens IK
23:59:58.8639700
-
76
H 21
Daniel Bengtsson
Åre SLK
23:59:58.8639700
-
76
H 21
Henrik Julin
Jämtkraft IF
23:59:58.8639700
-
76
H 21
Peder Andréason
Åre SLK
23:59:58.8639700
-
76
H 21 Motion
Berndt Fresk
Duveds IF
23:59:58.8639700
-
76
H 21 Motion
Jan Olov Berg
Turistföreningen
23:59:58.8639700
-
76
H 21 Motion
Ulf Bergström
Myssjö-Ovikens IF
23:59:58.8639700
-
76
H 21 Motion
Jan Andersson
Duveds IF
23:59:58.8639700
-
76
H 21 Motion
Fredrik Olofsson
Östersunds SK
23:59:58.8639700
-
76
H 21 Motion
Frank Sunde
Åasgvtten
23:59:58.8639700
-
76
H 21 Motion
Per Magnus Landén
ÅS IL
23:59:58.8639700
-
76
H 21 Motion
Odd-Björnar Ness
Statoil IF
23:59:58.8639700
-
76
D 21 Motion
Magdalena Waller Dahlgren
Åre Längdskidklubb
23:59:58.8639700
-
89
H 21
Anders Näs
No Club
23:59:59.8639800
-
89
H 21
Christian Leister
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
89
H 21
Eigil Lyng
Byåsen IL
23:59:59.8639800
-
89
H 21
Morten Binde Brattberg
Tsod IL
23:59:59.8639800
-
89
H 21
Joakim Stenvall
Ncc
23:59:59.8639800
-
89
H 21
Johan Schjerve
Snåsa IL
23:59:59.8639800
-
89
H 21
Knut Torp
No Club
23:59:59.8639800
-
89
H 21
Kristoffer Holth
Team Norgehus
23:59:59.8639800
-
89
H 21
Runar Flönes
Orkdal IL
23:59:59.8639800
-
89
H 21
Christer Skaug
Team Skigo
23:59:59.8639800
-
89
H 21
Erik Edler
Brunflo IF
23:59:59.8639800
-
89
H 21
Måns Erik
Frank
23:59:59.8639800
-
89
D 21
Anna Lindmark
Ikj Haninge
23:59:59.8639800
-
89
D 21
Bente Snildal
No Club
23:59:59.8639800
-
89
D 21
Anna Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
23:59:59.8639800
-
89
H 21 Motion
Jörgen Svedin
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
89
H 21 Motion
Torstein Ulviksen
Team Loktot
23:59:59.8639800
-
89
H 21 Motion
Erik Stridlund
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
89
H 21 Motion
Helge Vedvik
Grong IL
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21 Motion
Jenny Hansson
Försvarets Sk
1:02:32.375100
74.5p
2
H 21 Motion
Daniel Södersten
Orsa SK
1:04:03.384200
+1:31.9000
72.7p
3
D 21 Motion
Kicki Fransson
Järpens SK
1:06:28.398700
+3:56.23500
70.1p
4
H 21 Motion
Jesper Thor
Försvarets Sk
1:08:04.408300
+5:32.33100
68.4p
5
D 21 Motion
Kari Eie
Varden Il,
1:09:37.417600
+7:05.42400
66.9p
6
H 21 Motion
Kay Arne Aunes
No Club
1:11:07.426600
+8:35.51400
65.5p
7
D 21 Motion
Monika Lund
Fältjägarnas IF
1:16:47.460600
+14:15.85400
60.6p
8
D 21 Motion
Marie Ohlsson
Fältjägarnas IF
1:16:55.461400
+14:23.86200
60.5p
9
H 21 Motion
Tor Bach
Inderøy IL
1:16:56.461500
+14:24.86300
60.5p
10
D 21 Motion
Linnea Johnsson
OK Nackhe
1:30:40.543900
+28:08.168700
51.4p
11
D 21 Motion
Ingrid Söderberg
Rödön SK
1:37:05.582400
+34:33.207200
48.0p
12
D 21 Motion
Marie Strömbeck
Vallbo SK
1:49:07.654600
+46:35.279400
42.7p
13
D 21 Motion
Maria Söderberg
Rödön SK
1:59:29.716800
+56:57.341600
39.0p
14
H 21 Motion
Erik Stridlund
No Club
23:59:58.8639700
-
15
H 21 Motion
Stein Sagvold
Helgådal IL
23:59:59.8639800
-
15
H 21 Motion
Dennis Wikström
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-