Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Junior World Championship Skiathlon
2013-01-25
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
D 20
10km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Masstart
1
Teresa Stadlober
SC Radstadt
27:13.163200
83.3p
2
Nadezhda Shuniaeva
Russian Federation
27:19.163860
+6.560
83.0p
3
Alisa Zhambalova
Russian Federation
27:23.164290
+10.990
82.8p
4
Anastasia Sedova
Russian Federation
27:32.165100
+19.1800
82.4p
5
Linn Eriksen
Heming IL
27:38.165780
+25.2480
82.0p
6
Julia Svan
Vansbro AIK SK
27:40.165980
+27.2680
81.9p
7
Julia Belger
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
27:41.166000
+28.2700
81.9p
8
Stina Nilsson
IFK Mora SK
27:47.166640
+34.3340
81.6p
9
Katharina Hennig
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
27:52.167100
+39.3800
81.4p
10
Jonna Sundling
IFK Umeå
28:01.168030
+48.4730
80.9p
11
Nika Razinger
Tsk Ogp Grad Bled
28:10.168910
+57.5610
80.5p
12
Francesca Baudin
SC Champorcher
28:15.169420
+1:02.6120
80.3p
13
Petra Novakova
Lk Slovan Karlovy Vary
28:16.169520
+1:03.6220
80.2p
14
Lea Einfalt
Tsk Triglav Kranj
28:20.169930
+1:07.6630
80.0p
15
Anna Shevchenko
Kazakstan
28:23.170200
+1:10.6900
79.9p
16
Hilde Losgård Landheim
Tynset IL
28:32.171180
+1:19.7880
79.5p
17
Evgenia Oschepkova
Russian Federation
28:33.171270
+1:20.7970
79.4p
18
Anamarija Lampic
Tsk Triglav Kranj
28:37.171690
+1:24.8390
79.2p
19
Kozue Takizawa
Iiyama High School
28:39.171810
+1:26.8510
79.2p
20
Sofia Henriksson
Strömnäs GIF
28:40.171980
+1:27.8680
79.1p
21
Nathalie Von Siebenthal
SC Turbach-bissen
28:42.172120
+1:29.8820
79.0p
22
Laura Gimmler
SC Oberstdorf
28:47.172680
+1:34.9380
78.8p
23
Anna Stoyan
Kazakstan
29:10.174910
+1:57.11610
77.8p
24
Ingeranne Stroem Nakstad
Byåsen IL
29:18.175750
+2:05.12450
77.4p
25
Katri Lylynpera
Ylojarven Ryhti
29:20.175990
+2:07.12690
77.3p
26
Heather Mooney
Middlebury College Ski Team
29:26.176560
+2:13.13260
77.0p
27
Giulia Sturz
U.s Cornacci
29:29.176800
+2:16.13500
76.9p
28
Krista Niiranen
Liperin Hiihtoseura
29:30.176950
+2:17.13650
76.9p
29
Frederique Vezina
Nordique Mont ST Anne
29:35.177400
+2:22.14100
76.7p
30
Eirin Christina Roland Udnæs
Lillehammer SK
29:36.177550
+2:23.14250
76.6p
31
Johanna Ukkola
Siilinjarven Hiihtoseura
29:37.177610
+2:24.14310
76.6p
32
Sloan Storey
University OF Utah Ski Team
29:39.177880
+2:26.14580
76.5p
33
Eva Wolf
SV Agenbach
29:40.177940
+2:27.14640
76.4p
34
Anne-marie Comeau
Nordique Mont ST Anne
29:41.178030
+2:28.14730
76.4p
35
Mary O Connell
Sprgs Winter Sprts Club
29:48.178740
+2:35.15440
76.1p
36
Ina Lukonina
Belarus
29:51.179000
+2:38.15700
76.0p
37
Ingrida Ardisauskaite
Utena Ski Club
29:52.179140
+2:39.15840
75.9p
38
Angelina Sharyga
Kazakstan
29:53.179280
+2:40.15980
75.9p
39
Anna Roswitha Seebacher
SC Sparkasse Radstadt
29:54.179360
+2:41.16060
75.8p
40
Corey Stock
Cambridge Sports Union
29:56.179580
+2:43.16280
75.7p
41
Hanna Varjus
Imatran Urheilijat
30:01.180000
+2:48.16700
75.6p
42
Yukari Tanaka
Asahikawa Univ.high School
30:02.180110
+2:49.16810
75.5p
43
Cendrine Browne
Fondeurs Laurentides
30:12.181110
+2:59.17810
75.1p
44
Petra HYNCICOVA
Dukla Liberec
30:12.181150
+2:59.17850
75.1p
45
Katherine Stewart-jones
Nakkertok Ski Club
30:13.181200
+3:00.17900
75.1p
46
Martina Vignaroli
G.S Fiamme Gialle
30:14.181330
+3:01.18030
75.0p
47
Barbora Klementova
KL Novaky
30:18.181790
+3:05.18490
74.8p
48
Iryna Leletko
Ukraina
30:24.182350
+3:11.19050
74.6p
49
Karolína Preislerova
Ski Klub Jablonec Nad Nisou
30:33.183230
+3:20.19930
74.2p
50
Sarka Klaclova
SK Nove Mesto Na Morave
30:40.183930
+3:27.20630
74.0p
51
Oksana Shatalova
Ukraina
30:40.183990
+3:27.20690
73.9p
52
Valentina Ebel
Kazakstan
30:49.184810
+3:36.21510
73.6p
53
Marzena Maciulewicz
Mukn Pod Stroza
31:00.185970
+3:47.22670
73.1p
54
Anna Trnka
Australia
31:11.187030
+3:58.23730
72.7p
55
Katalin Ferencz
Css Gheorgheni
31:16.187500
+4:03.24200
72.5p
56
Viktoriya Olekh
Ukraina
31:22.188110
+4:09.24810
72.3p
57
Oleksandra Andryeyeva
Ukraina
31:22.188160
+4:09.24860
72.3p
58
Erika Antoniol
Italy
31:27.188620
+4:14.25320
72.1p
59
Xanthea Dewez
Australia
31:33.189290
+4:20.25990
71.9p
60
Alina Karchukova
Belarus
31:45.190470
+4:32.27170
71.4p
61
Erzebet Emilia Sara
Css Gheorgheni
31:56.191550
+4:43.28250
71.0p
62
Urszula Letocha
KS Sniezka Karpacz
32:06.192520
+4:53.29220
70.7p
63
Reka Bajko
Css Gheorgheni
32:31.195080
+5:18.31780
69.7p
64
Da-som Han
Kor
32:53.197230
+5:40.33930
69.0p
65
Dominka Hulawy
Mks Istebna
33:04.198360
+5:51.35060
68.6p
66
Volha Zhvikava
Belarus
33:16.199550
+6:03.36250
68.2p
67
Kristiina Haikara
Karupesa Team
34:29.206850
+7:16.43550
65.8p
68
Vaida Kairyte
Utena Ski Club
35:35.213450
+8:22.50150
63.7p
-
Julia Devaux
Villard De Lans
23:59:58.8639700
-
-
Petya Stoycheva
SK Rilski Skior
23:59:58.8639700
-
-
Pipaluk Dan Kristensen
Asp
23:59:58.8639700
-
-
Nathalie Schwarz
SU Raika Zwettl
23:59:59.8639800
-