Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Hornbergsloppet
2013-01-27
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Axel Bergsten
Axa SC
1:59:11.715000
80.0p
2
Mattias Edvardsson
Årsunda IF
1:59:12.715100
+1
80.0p
3
Ronnie Löf
Högbo GOIF
1:59:13.715200
+2.100
79.9p
4
Björn Hänninen
Högbo GOIF
1:59:14.715370
+3.270
79.9p
5
Viktor Hansson
Garphyttans IF
1:59:17.715660
+6.560
79.9p
6
Jens Carlevi
Vattenfall IF Älvkarleby
2:03:45.742400
+4:34.27300
76.4p
7
Jonas Henningsson
Roslagsbro IF
2:03:46.742570
+4:35.27470
76.3p
8
Leif Markfjärd
Brovallens IF
2:03:50.742970
+4:39.27870
76.3p
9
Peter Thunvall
Ikj Haninge
2:05:13.751250
+6:02.36150
75.3p
10
Harri Partanen
Högbo GOIF
2:06:31.759080
+7:20.43980
74.3p
11
Joakim Lindberg
Gävle SK
2:07:01.762050
+7:50.46950
74.0p
12
Jakob Börjesson
Lima IF
2:08:13.769200
+9:02.54100
73.1p
13
Ulf Tingström
Ikj Haninge
2:08:45.772430
+9:34.57330
72.8p
14
Markus Lang
Stora Tuna IK SK
2:08:49.772800
+9:38.57700
72.7p
15
Carl Hellbom
Axa SC
2:09:25.776450
+10:14.61350
72.3p
16
Ulrik Schäfer
Spöland Vännäs IF
2:12:11.793080
+13:00.77980
70.5p
17
Viktor Johansson
Sundbybergs IK
2:12:36.795570
+13:25.80470
70.2p
18
Erik Dahlqvist
Storviks IF
2:13:46.802500
+14:35.87400
69.5p
19
Anders Frisk
Storvreta IK
2:13:52.803130
+14:41.88030
69.4p
20
Stefan Gustafsson
IK Jarl Rättvik
2:15:12.811190
+16:01.96090
68.6p
21
Ulf Angelsiöö
Storvreta IK
2:15:42.814160
+16:31.99060
68.3p
22
Mattias Brandt
Rotebro IS
2:16:07.816650
+16:56.101550
68.0p
23
Johan Kullsand
Ufk
2:18:24.830350
+19:13.115250
66.7p
24
Per Arvidsson
Stora Tuna IK SK
2:18:54.833360
+19:43.118260
66.4p
25
Gunnar Lindahl
Sundbybergs IK
2:20:21.842000
+21:10.126900
65.6p
26
Hans Andersson
Jäderfors SK
2:20:27.842640
+21:16.127540
65.5p
27
Torbjörn Georgsson
Kungsgårdens SK
2:20:30.842920
+21:19.127820
65.5p
28
Niklas Andersson
Brovallens IF
2:23:10.858900
+23:59.143800
64.0p
29
Jonas Pettersson
Halmstad OK
2:23:17.859610
+24:06.144510
64.0p
30
Johan Tegelberg
Tierps IF
2:24:58.869760
+25:47.154660
63.1p
31
Conchúr Mac Cába
Offerdals SK
2:25:24.872360
+26:13.157260
62.9p
32
Mattias Björklund
Hofors Aif
2:25:32.873130
+26:21.158030
62.8p
33
Niclas Rollborn
Axa SC
2:27:40.885990
+28:29.170890
61.7p
34
Erik Dahlström
IK Jarl Rättvik
2:28:00.887940
+28:49.172840
61.6p
35
Emil Carlson
Axa SC
2:29:19.895860
+30:08.180760
60.9p
36
Lars Landenberg
Brovallens IF
2:29:34.897330
+30:23.182230
60.8p
37
Matti Nylund
Sigtuna OK
2:29:59.899860
+30:48.184760
60.6p
38
Henrik Eriksson
Årsunda IF
2:30:07.900630
+30:56.185530
60.5p
39
Patrik Larsson
Brudpiga RK
2:31:33.909200
+32:22.194100
59.9p
40
Erik Lundström
Axa SC
2:33:16.919510
+34:05.204410
59.1p
41
Thorleif Skeppstedt
Östervåla IF
2:35:19.931800
+36:08.216700
58.2p
42
David Lagneholm
Orsa SK
2:36:27.938630
+37:16.223530
57.7p
43
Mattias Strid
Vreta Skid o Mk
2:36:28.938740
+37:17.223640
57.7p
44
Johan Lundgren
Brändöns IF
2:36:57.941600
+37:46.226500
57.5p
45
Peter Ström
IFK Mora SK
2:37:48.946720
+38:37.231620
57.1p
46
Fredrik Björck
IK Rex
2:40:08.960710
+40:57.245610
56.1p
47
Ronnie Branteström
IK Rex
2:40:08.960770
+40:57.245670
56.1p
48
John Elofsson
Brovallens IF
2:40:18.961710
+41:07.246610
56.1p
49
Jonatan Eriksson
Årsunda IF
2:40:39.963800
+41:28.248700
55.9p
50
Olle Beckérus
Axa SC
2:41:17.967670
+42:06.252570
55.7p
51
Mattias Lindgren
IK Hakarpspojkarna
2:41:27.968670
+42:16.253570
55.6p
52
Niklas Visuri
Sweden
2:41:28.968730
+42:17.253630
55.6p
53
Jonas Lundmark
Storvreta IK
2:41:56.971530
+42:45.256430
55.4p
54
Thomas Caldenius
Ikj Haninge
2:43:04.978340
+43:53.263240
55.0p
55
Hans-eric Hansson
IK Jarl Rättvik
2:44:53.989290
+45:42.274190
54.2p
56
Mattias Jonsson
Årsunda IF
2:45:24.992300
+46:13.277200
54.1p
57
Mattias Lidén
Hammarby IF SF
2:46:02.996160
+46:51.281060
53.8p
58
Mattias Axelsson
Årsunda IF
2:47:44.1006380
+48:33.291280
53.2p
59
Olof Höglin
Axa SC
2:47:54.1007340
+48:43.292240
53.1p
60
Jon Orvendal
Ufk
2:48:24.1010330
+49:13.295230
52.9p
61
Jenny Ramstedt
Sundbybergs IK
2:50:14.1021340
+51:03.306240
52.3p
62
Axel Strandell
OK Linné
2:53:22.1040160
+54:11.325060
51.2p
63
Gustaf Folke
Djurgårdens IF Af
2:54:55.1049460
+55:44.334360
50.7p
64
Jonas Hagberg
Domnarvets GOIF
2:55:08.1050730
+55:57.335630
50.6p
65
Lars Andersson
Stockholms RK
2:56:50.1060960
+57:39.345860
50.0p
66
Mats Ihrfors
Rembo IK
2:57:12.1063110
+58:01.348010
49.9p
67
August Sjöholm
Mullsjö SOK
2:59:46.1078520
+1:00:35.363420
49.1p
68
Daniel Ekström
Stora Tuna IK SK
2:59:56.1079560
+1:00:45.364460
49.1p
69
John Blomberg
Carnegie IF
3:02:56.1097540
+1:03:45.382440
48.1p
70
Christofer Nordlander
No Club
3:07:44.1126300
+1:08:33.411200
46.7p
71
Viktor Tegelberg
Tierps IF
3:08:37.1131600
+1:09:26.416500
46.5p
72
Kim Sjöberg
Årsunda IF
3:15:41.1174020
+1:16:30.458920
44.6p
73
Marcus Svedare
IK Rex
3:19:22.1196150
+1:20:11.481050
43.7p
74
David Ståhlberg
Gävle SK
3:19:50.1198990
+1:20:39.483890
43.5p
75
Tobias Persson
Strömsbergs IF
3:23:49.1222820
+1:24:38.507720
42.6p
76
Magnus Töndevold
Nacka Värmdö SK
3:26:41.1240090
+1:27:30.524990
41.9p
77
Niklas Landström
Hagaströms SK
3:31:42.1270120
+1:32:31.555020
40.8p
78
Magnus Mertzig
Axa SC
3:37:36.1305580
+1:38:25.590480
39.6p
-
Björn Boström
Järbo IF
23:59:58.8639700
-
-
Christian Stjärnström
Högbo GOIF
23:59:58.8639700
-
-
Martin Elnersson
Östervåla IF
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Häggbom
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Lindgren
Peab Fritid
23:59:59.8639800
-
-
Nils Dahlqvist
Storviks IF
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
H 35
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Björn Eriksson
Svärdsjö IF
2:13:51.803070
69.4p
2
Martin Holmberg
Sundbybergs IK
2:20:24.842370
+6:33.39200
65.5p
3
Tobbe Blom
Högbo GOIF
2:29:12.895110
+15:20.91940
61.0p
4
Pär Hedén
Gävle SK
2:29:40.897940
+15:48.94770
60.8p
5
Magnus Wallström
Valbo Aif
2:33:12.919140
+19:20.115970
59.1p
6
Andreas Jankarls
Stockholms RK
2:36:07.936630
+22:15.133460
57.8p
7
Anders Möllerberg
Valbo Aif
2:36:51.941030
+22:59.137860
57.5p
8
Johan Engström
Årsunda IF
2:41:06.966560
+27:14.163390
55.7p
9
Ulric Hillstedt
No Club
2:41:33.969220
+27:41.166050
55.6p
10
Magnus Mineur
Gävle SK
2:43:15.979410
+29:23.176240
54.9p
11
Martin Löf
Gävle SK
2:47:36.1005540
+33:44.202370
53.2p
12
Erik Medhamn
Valbo Aif
2:49:42.1018170
+35:51.215000
52.5p
13
Nils Flemström
OK Linné
2:52:05.1032400
+38:13.229230
51.6p
14
Krister Säll
Korsnäsverkens KK
2:55:28.1052760
+41:36.249590
50.5p
15
Albert Forsén
Sundbybergs IK
3:01:01.1086090
+47:10.282920
48.7p
16
Thomas Ekhammer
Falu IK
3:02:07.1092670
+48:16.289500
48.4p
17
Jon Jonung
Lugi SK
3:17:30.1184980
+1:03:39.381810
44.1p
18
Roger Collin
Axa SC
3:26:52.1241180
+1:13:01.438010
41.9p
19
Richard Silén
Hybo AIK
3:36:11.1297040
+1:22:19.493870
39.9p
-
Johan Forslund
Domnarvets GOIF
23:59:58.8639700
-
-
Anders Lindberg
Rembo IK
23:59:59.8639800
-
H 40
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nicklas Johansson
Rembo IK
2:06:28.758720
74.4p
2
Jan Östlund
Högbo GOIF
2:09:40.777990
+3:12.19170
72.1p
3
Göran Sahlin
Falköpings AIK SK
2:13:46.802500
+7:17.43680
69.5p
4
Thomas Johansson
Ikj Haninge
2:15:23.812210
+8:54.53390
68.5p
5
Henrik Holmberg
Sundbybergs IK
2:15:37.813600
+9:08.54780
68.3p
6
Thomas Skogh
Peab Anläggning Öst
2:17:16.823560
+10:48.64740
67.3p
7
Peter Larsson
Årsunda IF
2:17:47.826640
+11:19.67820
67.0p
8
Jonas Albäck
Rotebro IS
2:17:49.826840
+11:21.68020
67.0p
9
Per Hållström
Valbo Aif
2:18:24.830310
+11:55.71490
66.7p
10
Mikael Wikström
Högbo GOIF
2:20:03.840260
+13:35.81440
65.7p
11
Jan Moberg
Gävle OK
2:20:22.842120
+13:54.83300
65.6p
12
Jonas Alwin
Södertälje IF
2:20:28.842720
+14:00.83900
65.5p
13
Per Westlund
Dalregementets IF
2:22:14.853350
+15:46.94530
64.5p
14
Robert Foss
Ccc1000
2:23:09.858840
+16:41.100020
64.0p
15
Per-erik Ervasti
Vidsels IK
2:23:57.863610
+17:28.104790
63.6p
16
Torbjörn Söder
Gräftåvallens SK
2:24:13.865260
+17:45.106440
63.5p
17
Magnus Hult
Norrbärke SK
2:26:02.876150
+19:34.117330
62.5p
18
Gustaf Lejon
Västberga PF
2:26:59.881870
+20:31.123050
62.1p
19
Lars-Håkan Bengtsson
Gävle OK
2:29:55.899480
+23:27.140660
60.6p
20
Tomas Jönsson
Årsunda IF
2:29:55.899490
+23:27.140670
60.6p
21
Jens Larsson
Korsnäsverkens KK
2:30:25.902420
+23:57.143600
60.4p
22
Lennart Frommegård
Karlslunds IF SF
2:30:39.903890
+24:11.145070
60.3p
23
Kenneth Pettersson
IFK Sala
2:33:47.922660
+27:19.163840
58.8p
24
Niklas Hedberg
Gävle OK
2:34:07.924630
+27:39.165810
58.7p
25
Peter Folkesson
Årsunda IF
2:34:33.927270
+28:05.168450
58.5p
26
Henrik Jalkenäs
Dala XC Ski Team
2:34:50.928980
+28:22.170160
58.4p
27
Eric Karlefeldt
Sellnäs IF
2:38:41.952020
+32:13.193200
56.7p
28
David Wijk
Högbo GOIF
2:39:28.956740
+33:00.197920
56.4p
29
Johan Westin
Skogslöparna
2:41:40.969980
+35:12.211160
55.5p
30
Jonas Almgren
Korsnäsverkens KK
2:42:01.972040
+35:33.213220
55.4p
31
Ola Christiansson
Nacka Värmdö SK
2:43:46.982590
+37:18.223770
54.7p
32
Per Kreij
Västberga PF
2:46:41.1000040
+40:13.241220
53.6p
33
Håkan Olsson
Årsunda IF
2:48:24.1010380
+41:56.251560
52.9p
34
Henrik Ottosson
IFK Mora SK
2:48:51.1013030
+42:23.254210
52.8p
35
Ulf Hedman
Valbo Aif
2:49:32.1017150
+43:04.258330
52.5p
36
Joakim Kindingstad
Korsnäs IF SK
2:50:12.1021120
+43:44.262300
52.3p
37
Anders Drakenberg
Enebybergs IF
2:50:23.1022240
+43:55.263420
52.2p
38
Patrik Andersson
Spirit IF
2:53:34.1041390
+47:06.282570
51.1p
39
Torbjörn Nordling
Högbo GOIF
2:53:54.1043330
+47:26.284510
51.0p
40
Amar Enochsson
Dala XC Ski Team
2:56:29.1058840
+50:01.300020
50.2p
41
Adam Fogelfors
Formtopp IF
2:57:34.1065350
+51:06.306530
49.8p
42
Janne Johnsson
Stensätra SK
2:57:38.1065790
+51:10.306970
49.8p
43
Mikael Högblad
Järbo IF
2:59:06.1074540
+52:38.315720
49.3p
44
Emil Arvidsson
Österfärnebo IF
3:04:20.1105950
+57:52.347130
47.7p
45
Niko Tapanila
Storvreta IK
3:06:40.1119950
+1:00:12.361130
47.0p
46
Christer Jonsson
Gävle SK
3:11:03.1146200
+1:04:34.387380
45.8p
47
Fredrik Pedersen
Årsunda IF
3:11:32.1149150
+1:05:04.390330
45.7p
48
Tomas Jansson
IFK Mora SK
3:12:20.1153980
+1:05:52.395160
45.5p
49
Johnny Evansson
Östhammars SK
3:12:28.1154750
+1:06:00.395930
45.4p
50
Mats Billstein
Vattenfall IF Älvkarleby
3:16:36.1179540
+1:10:08.420720
44.4p
51
Micael Olsson
Gävle SK
3:19:12.1195190
+1:12:44.436370
43.7p
52
Jacob Setterberg
Enebybergs IF
3:22:03.1212220
+1:15:35.453400
43.0p
53
Pär Peterson
Storvreta IK
3:23:21.1220000
+1:16:52.461180
42.7p
54
Mikael Andersson
Spirit IF
3:35:18.1291760
+1:28:50.532940
40.0p
55
Kenneth Hedberg
Järbo IF
3:41:47.1330600
+1:35:18.571780
38.7p
-
Anders Olsson
Östervåla IF
23:59:58.8639700
-
-
Håkan Linde
Gävle SK
23:59:59.8639800
-
-
Tomas Wahlund
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Lennart Romin
Gävle SK
23:59:59.8639800
-
-
Peter Jonsson
Ibm-Klubben
23:59:59.8639800
-
-
Tomas Johansson
Ikj Haninge
23:59:59.8639800
-
H 50
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Seppo Lindh
Högbo GOIF
2:22:06.852500
64.6p
2
Lars Samuelsson
Bålsta SK
2:23:56.863590
+1:50.10990
63.6p
3
Hans Sundberg
Ikj Haninge
2:24:13.865200
+2:07.12600
63.5p
4
Anders Lindholm
Hofors Aif
2:26:15.877480
+4:09.24880
62.4p
5
Anders Rönnlund
Järbo IF
2:27:37.885610
+5:31.33010
61.8p
6
Christer Eriksson
Strömsbergs IF
2:28:22.890140
+6:16.37540
61.4p
7
Peter Lundin
Östervåla IF
2:31:58.911740
+9:52.59140
59.7p
8
Roine Lindgren
Gävle SK
2:32:25.914490
+10:19.61890
59.5p
9
Reino Martin
Sundbybergs IK
2:39:18.955790
+17:12.103190
56.5p
10
Lars Hagrot
Sundbybergs IK
2:41:15.967460
+19:09.114860
55.7p
11
Jyrki Kujansuu
Strängnäs SK
2:41:30.968910
+19:24.116310
55.6p
12
Christer Erstadius
Spirit IF
2:42:08.972720
+20:02.120120
55.3p
13
Jan-olov Lindfors
Hofors Aif
2:43:29.980860
+21:23.128260
54.8p
14
Lars Lindgren
Norrham
2:46:45.1000430
+24:39.147830
53.5p
15
Göran Pettersson
Halmstad OK
2:51:39.1029840
+29:33.177240
51.8p
16
Tord Brunswick
Sundbybergs IK
2:51:49.1030840
+29:43.178240
51.7p
17
Mats Anderman
Gävle SK
2:53:31.1041020
+31:25.188420
51.1p
18
Stefan Persson
Åmots SK
2:53:54.1043330
+31:48.190730
51.0p
19
Markku Sipola
Högbo GOIF
2:55:43.1054200
+33:37.201600
50.4p
20
Lars-Olov Skytt
OK Borgen
2:55:53.1055220
+33:47.202620
50.4p
21
Nicke Lindberg
Österfärnebo IF
3:04:58.1109760
+42:52.257160
47.5p
22
Pär Jansson
IF Thor
3:14:53.1169250
+52:47.316650
44.8p
23
Carl Eric Ankarås
Östervåla IF
3:16:36.1179580
+54:30.326980
44.3p
24
Per Eriksson
Handelsbankens IF
3:35:12.1291110
+1:13:06.438510
40.1p
25
Arne Lidén
Hammarby IF SF
3:37:23.1304230
+1:15:17.451630
39.6p
26
Rino Tunström
Horndals IF
3:40:13.1321260
+1:18:07.468660
39.0p
27
Lars Silfverswärd
Spirit IF
3:55:23.1412200
+1:33:17.559600
36.3p
-
Lasse Blom
Storvreta IK
23:59:58.8639700
-
H 60
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Juhani Ronkainen
Norrbärke SK
2:16:59.821820
67.5p
2
Ulf Uddbäck
Gävle SK
2:24:58.869710
+7:58.47790
63.1p
3
Rolf Lindgren
Brovallens IF
2:25:55.875490
+8:56.53570
62.6p
4
Claes Åström
Ronneby OK
2:36:10.936970
+19:11.115050
57.8p
5
Peter Ståhl
Gävle SK
2:36:11.937040
+19:12.115120
57.8p
6
Stefan Bergkvist
Högbo GOIF
2:39:34.957350
+22:35.135430
56.4p
7
Anders Kihl
Östervåla IF
2:55:04.1050310
+38:04.228390
50.6p
8
Jan Brolund
Oxvretens SK
3:06:26.1118580
+49:27.296660
47.1p
9
Göran Jonsson
Gävle SK
3:06:41.1120000
+49:41.298080
47.0p
10
Bengt Lundgren
Axa SC
3:07:37.1125670
+50:38.303750
46.8p
11
Ingemar Lindberg
Valbo Aif
3:10:48.1144790
+53:49.322870
45.9p
12
Sven Rudberg
Järfälla SK
3:14:48.1168740
+57:49.346820
44.8p
D 20
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Emma Ivarsson
Årsunda IF
1:10:21.422070
64.9p
2
Rebecka Dannberg
Högbo GOIF
1:10:41.424040
+19.1870
64.6p
3
Isabella Dannberg
Högbo GOIF
1:12:20.433900
+1:58.11730
63.1p
4
Lena Wiklund
Högbo GOIF
1:12:21.434010
+1:59.11840
63.1p
5
Emma Bengtsson
Årsunda IF
1:19:55.479470
+9:34.57300
57.0p
6
Erika Blixt
Järbo IF
1:20:13.481270
+9:52.59100
56.8p
7
Agnes Wilkenson
Valbo Aif
1:20:38.483790
+10:17.61620
56.5p
8
Emilia Danielsson
Hägersta GF
1:37:58.587700
+27:36.165530
46.3p
-
Maria Berglöf
Årsunda IF
23:59:59.8639800
-
D 21
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Annika Löfström
Årsunda IF
1:02:00.371960
74.0p
2
Emma Bergman
IK Rex
1:06:32.399120
+4:31.27060
68.8p
3
Olivia Hansson
Garphyttans IF
1:08:12.409120
+6:11.37060
67.1p
4
Anna Lindgren
Brovallens IF
1:08:16.409520
+6:15.37460
67.0p
5
Kristina Lindroth
Falu IK
1:23:50.502900
+21:49.130840
54.3p
6
Anna Berggren
Gävle SK
1:28:50.532920
+26:49.160860
51.1p
7
Louise Hansson
IK Jarl Rättvik
1:32:41.556080
+30:41.184020
49.0p
8
Inger Gunnarsson
Västerås SOK
1:34:54.569350
+32:53.197290
47.8p
9
Anna-maria Högberg
Lumshedens IF
1:42:49.616880
+40:49.244820
44.1p
10
Sara Enoksson
Östervåla IF
1:46:21.638050
+44:20.265990
42.6p
11
Helena Kruskopf
Falu IK
1:46:37.639670
+44:37.267610
42.5p
12
Nina Danielsson
Hägersta GF
1:48:35.651400
+46:34.279340
41.7p
13
Philippa Skarin
Axa SC
1:55:01.690070
+53:01.318010
39.3p
H 20
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Elias Öhgren
Högbo GOIF
1:00:59.365800
75.3p
2
Sixten Walheim
Högbo GOIF
1:01:42.370100
+43.4200
74.4p
3
Martin Persson
Årsunda IF
1:05:19.391810
+4:20.25910
70.1p
4
Simon Jonsson
Gävle SK
1:06:29.398840
+5:30.32940
68.8p
5
Erik Hållström
Valbo Aif
1:08:11.409080
+7:12.43180
67.1p
6
Jonas Ingard
IK Rex
1:10:05.420470
+9:06.54570
65.2p
7
Andreas Mårtensson
Gävle SK
1:10:57.425640
+9:58.59740
64.4p
8
Joseph Hainsworth
Årsunda IF
1:15:22.452180
+14:23.86280
60.5p
-
David Hultgren
Årsunda IF
23:59:59.8639800
-
D 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anette Olsson
Östervåla IF
2:59:02.1074170
49.3p
2
Karin Nordqvist
Ufk
3:04:18.1105770
+5:16.31500
47.7p
3
Sandra Hänninen
Åmots SK
3:06:30.1118920
+7:27.44650
47.1p
4
Pernilla Nolåkers
Sweden
3:17:27.1184640
+18:24.110370
44.1p
5
Johanna Nordqvist
Axa SC
3:18:17.1189650
+19:14.115380
43.9p
6
Elin Lind
Strömsbergs IF
3:24:33.1227240
+25:30.152970
42.4p
7
Monika Hernblom
Högbo GOIF
3:28:59.1253830
+29:56.179560
41.4p
8
Helena Ekbrink
IF Thor
3:34:14.1285380
+35:12.211110
40.3p
9
Louise Nobel
Bålsta SK
3:37:51.1307030
+38:48.232760
39.5p
10
Helena Persson
Gävle SK
3:38:14.1309360
+39:11.235090
39.4p
11
Elise Andersson
Österfärnebo IF
3:41:49.1330820
+42:46.256550
38.7p
12
Jenny Herrin
Djurgårdens IF Af
3:54:11.1405050
+55:08.330780
36.5p
13
Annika Thorén
Österfärnebo IF
3:55:13.1411280
+56:11.337010
36.3p
14
Lisa Enarsson
Stockholm
4:05:38.1473710
+1:06:35.399440
34.6p
15
Malin Rylander
Stora Tuna IK SK
4:10:07.1500680
+1:11:05.426410
33.9p
16
Gunilla Rylander
Stora Tuna IK SK
4:10:15.1501470
+1:11:13.427200
33.9p
-
Hanna Lindgren
Stockholm
23:59:58.8639700
-
-
Emil Ivarsson
Åmots SK
23:59:58.8639700
-
-
Henrik Sandström
Gävle SK
23:59:58.8639700
-
-
Jan Bergkvist
Oxvretens SK
23:59:58.8639700
-
-
Caroline Ström
Tierps IF
23:59:59.8639800
-
-
Carina Wahlund
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Karolina Pehrsson
Gävle SK
23:59:59.8639800
-
-
Cecilia Ingard
IK Rex
23:59:59.8639800
-
-
Elisabeth Johansson
Gävle SK
23:59:59.8639800
-
-
Thomas Andersson
Gävle SK
23:59:59.8639800
-
-
Niklas Isaksson
Sandvik
23:59:59.8639800
-
-
Stian Omdal
Storvreta IK
23:59:59.8639800
-
-
Johan Grenert
No Club
23:59:59.8639800
-
-
Niklas Sjöholm
Sweden
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Nilsson
Valbo Aif
2:31:27.908640
59.9p
2
Rasmus Andersson
Malungs IF
2:35:53.935240
+4:26.26500
57.9p
3
Rickard Stenlund
Skellefteå SK
2:36:19.937840
+4:52.29100
57.7p
4
Kevin Ståhl
Järbo IF
2:38:15.949420
+6:47.40680
56.9p
5
Stefan Mattsson
Sas-Klubben
2:39:43.958250
+8:16.49510
56.3p
6
Henrik Brandén
Skidkamraterna
2:41:25.968420
+9:57.59680
55.6p
7
Magnus Lindberg
Ockelbo SK
2:41:59.971830
+10:31.63090
55.4p
8
Fredrik Ahnlén
Högbo GOIF
2:42:26.974510
+10:58.65770
55.2p
9
Henrik Hjelte
Långshyttans AIK SK
2:43:28.980750
+12:01.72010
54.8p
10
Tony Olsson
Axa SC
2:46:48.1000730
+15:20.91990
53.5p
11
Jörgen Flink
Tärnsjö IF
2:51:17.1027640
+19:50.118900
51.9p
12
Fredric Eriksson
Gefle Freestyle
2:53:11.1039020
+21:43.130280
51.3p
13
Magnus Eriksson
OK Borgen
2:55:11.1051060
+23:44.142320
50.6p
14
Peter Johnsson
Högbo GOIF
2:57:48.1066740
+26:21.158000
49.7p
15
Rolf Ström
Stensätra SK
2:58:03.1068280
+26:36.159540
49.6p
16
Johan Björklund
Axa SC
2:58:10.1068920
+26:42.160180
49.6p
17
Anders Wilkenson
Valbo Aif
3:00:07.1080680
+28:40.171940
49.0p
18
Krister Boström
Storviks IF
3:03:19.1099870
+31:52.191130
48.0p
19
Thomas Andersson
Näs IF
3:04:07.1104660
+32:40.195920
47.8p
20
Mårten Källström
IFK Sala
3:04:39.1107890
+33:12.199150
47.6p
21
Staffan Hagström
Jädraås Allmänna IK
3:04:54.1109320
+33:26.200580
47.6p
22
Lars-Tony Nyström
Årsunda IF
3:05:37.1113660
+34:10.204920
47.3p
23
Rikard Visuri
Sweden
3:07:12.1123150
+35:45.214410
46.9p
24
Daniel Henriksson
Valbo Aif
3:08:40.1131900
+37:12.223160
46.5p
25
Joakim Persson
Borlänge Ck
3:08:51.1133080
+37:24.224340
46.4p
26
Jerker Axlund
IK Rex
3:09:11.1135040
+37:44.226300
46.3p
27
David Olsson
Österfärnebo IF
3:09:26.1136510
+37:58.227770
46.3p
28
Håkan Björklund
Valbo Aif
3:12:02.1152170
+40:35.243430
45.5p
29
Niklas Sjöholm
Enköpings Aif
3:12:42.1156160
+41:15.247420
45.4p
30
Håkan Molander
Axa SC
3:12:49.1156800
+41:21.248060
45.3p
31
Johan Mattsson
Gävle SK
3:14:37.1167620
+43:09.258880
44.9p
32
Peter Wasström
Sweden
3:15:20.1171950
+43:53.263210
44.7p
33
Peter Andersson
Näs IF
3:20:23.1202210
+48:55.293470
43.4p
34
Michael Pain Sahlin
Blood ´N
3:20:49.1204820
+49:21.296080
43.3p
35
James Shipley
Stensätra SK
3:22:08.1212750
+50:41.304010
43.0p
36
Anders Elfström
No Club
3:23:06.1218510
+51:38.309770
42.8p
37
Mikael Tedeborg
Sweden
3:23:07.1218690
+51:40.309950
42.7p
38
Anders Englund
Avesta OK
3:23:56.1223540
+52:29.314800
42.6p
39
Micke Forsberg
Gävle SK
3:24:04.1224300
+52:36.315560
42.5p
40
Mikael Schylander
Hofors Aif
3:24:51.1229070
+53:24.320330
42.3p
41
Johnny Björk
Ockelbo SK
3:25:31.1233070
+54:04.324330
42.2p
42
Johnnie Backlund
Valbo Aif
3:26:13.1237210
+54:45.328470
42.0p
43
Reidar Larsson
Mörtebo FK
3:28:09.1248870
+56:42.340130
41.6p
44
Niklas Isaksson
Axa SC
3:28:31.1251020
+57:03.342280
41.5p
45
Peter Nilsson
No Club
3:29:01.1254020
+57:33.345280
41.4p
46
Per Grenert
Årsunda IF
3:29:43.1258250
+58:16.349510
41.2p
47
Per Åkesson
Regeringskansliets IF
3:30:24.1262390
+58:57.353650
41.1p
48
Johan Karlsson
No Club
3:30:37.1263620
+59:09.354880
41.0p
49
Lars-erik Nilsson
No Club
3:31:35.1269470
+1:00:08.360730
40.8p
50
Per Dürebrandt
Gefle Freestyle
3:36:52.1301190
+1:05:25.392450
39.7p
51
Thomas Eriksson
Stockholm
3:37:12.1303160
+1:05:45.394420
39.7p
52
Fredric Ellus
Högbo GOIF
3:40:20.1321980
+1:08:53.413240
39.0p
53
Andreas Oscarsson
IK Rex
3:41:48.1330780
+1:10:21.422040
38.7p
54
Lars-erik Odén
Enköpings Aif
3:42:17.1333660
+1:10:50.424920
38.6p
55
Fredrik Jonsson
No Club
3:47:08.1362770
+1:15:41.454030
37.7p
56
Jesper Eklund
Upplands-Ekeby IF
3:51:51.1391040
+1:20:24.482300
36.9p
57
Anders Larsson
Österfärnebo IF
4:00:30.1442900
+1:29:02.534160
35.4p
58
Roland Boubela
Hsv Pinkafeldt
4:11:11.1507000
+1:39:43.598260
33.8p
59
Rafael Saers
Gävle
4:15:37.1533650
+1:44:10.624910
33.1p
D 21 Motion
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lovisa Pettersson
Årsunda IF
1:15:34.453350
60.4p
2
Karin Helm
Årsunda IF
1:32:41.556090
+17:07.102640
49.0p
3
Pernilla Danielsson
Leksands SK
1:39:10.594980
+23:36.141530
45.7p
4
Ulrica Hedman
Sweden
1:40:33.603200
+24:58.149750
45.1p
5
Maria Löfstrand
Årsunda IF
1:42:45.616450
+27:11.163000
44.1p
6
Linn Pettersson
Hedesunda IF
1:46:24.638360
+30:50.184910
42.5p
7
Ida Dahlkvist
Årsunda IF
1:46:48.640780
+31:14.187330
42.4p
8
Annika Hedin
Årsunda IF
1:48:20.649930
+32:45.196480
41.8p
9
Karin Svensson
Sweden
1:49:37.657640
+34:02.204190
41.3p
10
Åsa Kärnebro
Sweden
1:57:26.704510
+41:51.251060
38.5p
11
Alexandra Högblad
Järbo IF
2:01:07.726650
+45:33.273200
37.3p
12
Helena Högblad
Järbo IF
2:01:07.726670
+45:33.273220
37.3p
13
Jonica Waller
Ockelbo SK
2:06:21.758030
+50:46.304580
35.7p
14
Anna-maria Danbrink
Ockelbo SK
2:11:01.786060
+55:27.332610
34.4p
-
Elin Forsberg
Årsunda IF
23:59:59.8639800
-
H 21 Motion
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sven Persson
Årsunda IF
1:04:18.385770
71.2p
2
Johnny Berglöf
Årsunda IF
1:11:23.428210
+7:04.42340
64.0p
3
Joakim Ståhl
Järbo IF
1:14:54.449300
+10:35.63430
60.9p
4
Andreas Sandgren
Hofors Aif
1:18:03.468250
+13:44.82380
58.4p
5
Magnus Danielsson
Leksands SK
1:18:43.472250
+14:24.86380
57.9p
6
Pontus Danielsson
Leksands SK
1:18:43.472260
+14:24.86390
57.9p
7
Oscar Persson
Årsunda IF
1:21:38.489760
+17:19.103890
55.8p
8
Magnus Berggren
Hofors Aif
1:23:52.503170
+19:34.117300
54.2p
9
Anthony Lawther
Cairngorm Ski Club
1:26:57.521610
+22:38.135740
52.3p
10
Jan Pettersson
Hedesunda IF
1:27:33.525280
+23:15.139410
51.9p
11
Anders Nordkvist
Storviks IF
1:29:43.538250
+25:24.152380
50.6p
12
Emil Brandel
Östervåla IF
1:29:48.538740
+25:29.152870
50.6p
13
Juha Untinen
SK Trim/Virsbo
1:29:58.539740
+25:39.153870
50.5p
14
Bert Andersson
Falu IK
1:32:28.554700
+28:09.168830
49.1p
15
Niclas Ahlström
Västerås SOK
1:36:15.577480
+31:57.191610
47.1p
16
Andreas Persson
Högbo GOIF
1:36:39.579820
+32:20.193950
46.9p
17
Anders Persson
OK Hammaren
1:38:57.593630
+34:38.207760
45.8p
18
Hans Kruskopf
Korsnäs IF SK
1:39:34.597390
+35:16.211520
45.5p
19
Anton Källström
IFK Sala
1:40:13.601260
+35:54.215390
45.2p
20
Martin Norrbom
IFK Sala
1:40:23.602220
+36:04.216350
45.1p
21
Kjell Karlsson
Gävle
1:41:19.607860
+37:00.221990
44.7p
22
Johan Kruskopf
Falu IK
1:41:32.609100
+37:13.223230
44.6p
23
Rainer Videbacke
Järbo IF
1:46:21.638000
+42:02.252130
42.6p
24
Johan Borgqvist
Gävle SK
2:01:32.729190
+57:14.343320
37.2p
-
Fredrik Höglund
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Torbjörn Harring
Sweden
23:59:59.8639800
-
-
Thomas Åhlen
Gävle
23:59:59.8639800
-