Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Ymerloppet
2013-02-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde Skidklubb
1:59:03.714200
79.2p
2
H 21
Erik Wilhelmsson
Lidköpings VSK
2:04:08.744700
+5:05.30400
74.6p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:06:00
3
H 21
Johan Levin
Sävedalens AIK
2:09:18.775700
+10:15.61400
70.5p
4
H 21
Martin Melin
OK Kullingshof
2:09:36.777500
+10:33.63200
70.2p
5
H 21
Pär Ekelund
Borås SK
2:09:58.779700
+10:55.65400
70.0p
6
H 21
Rasmus Folino Nielsen
Københavns Skiklub
2:10:16.781500
+11:13.67200
69.7p
7
H 21
Peter Johansson
OK Skogshjortarna
2:10:55.785400
+11:52.71100
69.3p
8
H 21
Erling Mattsson
IK Stern
2:11:23.788200
+12:20.73900
68.9p
9
H 21
Andreas Berntsson
IK Stern
2:11:38.789700
+12:35.75400
68.8p
10
H 21
Joachim Stadig
Hestra IF
2:11:47.790600
+12:44.76300
68.6p
11
H 21
Marcus Svalsjö
OK Landehof
2:11:59.791800
+12:56.77500
68.5p
12
H 21
Ivan Hedlund
IK Stern
2:13:01.798000
+13:58.83700
67.8p
13
H 21
Joakim Jarnelid
Magra IS
2:13:30.800900
+14:27.86600
67.4p
14
H 21
Johan Kanto
IK Stern
2:14:24.806300
+15:21.92000
66.8p
15
H 21
David Olofsson
IFK Skövde Skidklubb
2:15:40.813900
+16:37.99600
66.0p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:16:00
16
H 21
Jerker Aspgård
Mölndal Outdoor IF
2:17:40.825900
+18:37.111600
64.7p
17
D 21
Karin Nilsson
IFK Umeå
2:17:41.826000
+18:38.111700
64.7p
18
H 21
Jakob Andersson
IK Ymer
2:17:43.826200
+18:40.111900
64.6p
19
H 21
Peder Bodén
IK Stern
2:18:34.831300
+19:31.117000
64.1p
20
H 21
Ulf Högfeldt
Borås SK
2:18:41.832000
+19:38.117700
64.0p
21
H 21
Bengt Bern
FK Herkules
2:18:43.832200
+19:40.117900
64.0p
22
H 21
Niklas Vernholt
Borås SK
2:19:05.834400
+20:02.120100
63.8p
23
H 21
Niklas Backåberg
OK Kullingshof
2:21:15.847400
+22:12.133100
62.5p
24
H 21
Kenneth Rolling
Halmstad OK
2:21:23.848200
+22:20.133900
62.4p
25
D 21
Catharina Ramhult
IK Ymer
2:22:04.852300
+23:01.138000
62.0p
26
H 21
Karl-erik Assarsson
Borås SK
2:23:44.862300
+24:41.148000
61.0p
27
H 21
Johan Olsson
IFK Helsingborg
2:23:54.863300
+24:51.149000
60.9p
28
H 21
Tomas Vedin
IFK Helsingborg
2:23:55.863400
+24:52.149100
60.9p
29
H 21
Mikael Holmlund
IK Stern
2:24:25.866400
+25:22.152100
60.6p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:26:00
30
H 21
Jonas Lycke
Anderstorps OK
2:26:11.877000
+27:08.162700
59.7p
31
H 21
Jonas Davidsson
Burseryds IF
2:26:13.877200
+27:10.162900
59.6p
32
H 21
Erik Lindgren
IK Stern
2:26:35.879400
+27:32.165100
59.5p
33
H 21
John Eriksson
IK Trasten
2:26:39.879800
+27:36.165500
59.4p
33
H 21
Oskar Hane
IK Ymer
2:26:39.879800
+27:36.165500
59.4p
35
H 21
Johan Christofferson
Borså GIF
2:26:41.880000
+27:38.165700
59.4p
36
H 21
Linus Bladh
Tormestorps IF
2:27:08.882700
+28:05.168400
59.2p
37
H 21
Henrik Johansson
OK Landehof
2:27:48.886700
+28:45.172400
58.8p
38
H 21
Olof Tullberg
IK Stern
2:28:32.891100
+29:29.176800
58.4p
39
H 21
Mattias Brolin
Magra IS
2:28:35.891400
+29:32.177100
58.4p
39
H 21
Per Thunberg
Burseryds IF
2:28:35.891400
+29:32.177100
58.4p
41
H 21
Fredrik Wessberg
OK Landehof
2:28:38.891700
+29:35.177400
58.4p
42
H 21
Joakim Nilsson
Klubblös
2:28:46.892500
+29:43.178200
58.3p
43
H 21
Hampus Erndin
Nybro Ski
2:29:03.894200
+30:00.179900
58.2p
44
H 21
Staffan Asplund
Kungälvs OK
2:29:08.894700
+30:05.180400
58.1p
45
H 21
Magnus Johnsson
Navåsens FK
2:29:19.895800
+30:16.181500
58.0p
46
H 21
Markus Johansson
Rydboholms SK
2:30:26.902500
+31:23.188200
57.4p
47
H 21
Per Pemberton
Gellivare SK
2:30:34.903300
+31:31.189000
57.4p
48
H 21
Fredrik Holmer
Borås GIF
2:30:38.903700
+31:35.189400
57.3p
49
H 21
Johan Gustavsson
Skogsbygdens IF
2:30:41.904000
+31:38.189700
57.3p
50
H 21
Christian Josefsson
IK Ymer
2:30:42.904100
+31:39.189800
57.3p
51
H 21
Dennis Svensson
OK Landehof
2:31:04.906300
+32:01.192000
57.1p
52
H 21
Kent Tigerberg
Lidköpings VSK
2:31:09.906800
+32:06.192500
57.1p
53
H 21
Johan Davidsson
Tranemo IF SK
2:31:11.907000
+32:08.192700
57.1p
54
D 21
Kristin Ander
OK Landehof
2:31:14.907300
+32:11.193000
57.0p
55
H 21
Henrik Lundbäck
Tanums IF
2:31:24.908300
+32:21.194000
57.0p
56
H 21
Magnus Källberg
IF Rigor
2:31:30.908900
+32:27.194600
56.9p
57
H 21
Anders Wadman
Arvika IS
2:31:43.910200
+32:40.195900
56.8p
58
H 21
Magnus Lövgren
IK Trasten
2:31:45.910400
+32:42.196100
56.8p
59
H 21
Anders Fredriksson
Arvika IS
2:32:23.914200
+33:20.199900
56.5p
60
H 21
Jesper Thunoe Olesen
Københavns Skiklub
2:32:51.917000
+33:48.202700
56.3p
61
H 21
Jimmy Sandgren
IFK Helsingborg
2:33:06.918500
+34:03.204200
56.1p
62
H 21
Wictor Magnusson Broder
Nybro Ski
2:33:23.920200
+34:20.205900
56.0p
63
H 21
Sven Johansson
Dalstorps IF
2:33:32.921100
+34:29.206800
55.9p
64
H 21
David Hallberg
IK Ymer
2:33:42.922100
+34:39.207800
55.9p
65
H 21
Henrik Bohlin
Hälle IF
2:34:01.924000
+34:58.209700
55.7p
66
H 21
Martin Malmkvist
Axa Sports Club
2:34:10.924900
+35:07.210600
55.6p
67
H 21
William Carlford
Hultsfreds LK
2:34:13.925200
+35:10.210900
55.6p
67
H 21
Stefano Delia
IK Stern
2:34:13.925200
+35:10.210900
55.6p
69
H 21
Daniel Einås
OK Skogshjortarna
2:34:17.925600
+35:14.211300
55.6p
70
H 21
Fredrik Lundgren
OK Landehof
2:34:40.927900
+35:37.213600
55.4p
71
H 21
Johan Olsson
Äspereds IF
2:34:51.929000
+35:48.214700
55.3p
72
H 21
Lennart Bengtsson
Falkenbergs OK
2:35:26.932500
+36:23.218200
55.0p
73
H 21
David Johansson
IK Ymer
2:35:28.932700
+36:25.218400
55.0p
74
H 21
Thomas Axberg
OK Landehof
2:35:30.932900
+36:27.218600
55.0p
75
H 21
Erik Söderlöv
Klubblös
2:35:37.933600
+36:34.219300
55.0p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:36:00
76
H 21
Cristian Bodin
IK Stern
2:36:36.939500
+37:33.225200
54.5p
77
H 21
Johan Sahlström
Fjärås AIK
2:36:53.941200
+37:50.226900
54.4p
78
H 21
Erik Utberg
Uddevalla IS
2:37:02.942100
+37:59.227800
54.3p
79
H 21
Anders Fureh
Klubblös
2:37:04.942300
+38:01.228000
54.3p
80
H 21
Inge Odqvist
Hillareds IF
2:37:16.943500
+38:13.229200
54.2p
81
H 21
Anders Ringström
Landehof
2:37:27.944600
+38:24.230300
54.1p
82
H 21
Erik Brandén
IK Stern
2:37:33.945200
+38:30.230900
54.1p
83
H 21
Anton Hermansson
IK Ymer
2:38:07.948600
+39:04.234300
53.8p
84
H 21
Johan Göranson
Ymer
2:38:37.951600
+39:34.237300
53.6p
85
H 21
Lennart Svensson
Club Ski & Run
2:38:44.952300
+39:41.238000
53.6p
86
H 21
Björn Broberg
OK Skogsvargarna
2:39:35.957400
+40:32.243100
53.2p
87
H 21
Erik Andersson
IK Stern
2:39:38.957700
+40:35.243400
53.2p
88
H 21
Troels Christiansen
Köbenhavns Skiklub
2:39:48.958700
+40:45.244400
53.1p
89
H 21
Henry Fröcklin
Linköpings SK
2:39:52.959100
+40:49.244800
53.1p
90
H 21
Robin Lövgren
IK Trasten
2:40:24.962300
+41:21.248000
52.8p
91
H 21
Lars Josefsson
Astrazeneca Mölndal IF
2:40:35.963400
+41:32.249100
52.8p
92
H 21
Richard Dahl
OK Alehof
2:40:39.963800
+41:36.249500
52.7p
92
H 21
Stefan Risberg
Klubblös
2:40:39.963800
+41:36.249500
52.7p
94
H 21
Rikard Bengtsson
Borås SK
2:41:05.966400
+42:02.252100
52.6p
95
H 21
Henning Karlsson
Klubblös
2:41:13.967200
+42:10.252900
52.5p
96
H 21
Jakob Hallquist
IK Ymer
2:41:27.968600
+42:24.254300
52.4p
97
H 21
Mats Kvarnström
Skogsbygdens IF
2:41:30.968900
+42:27.254600
52.4p
98
H 21
Magnus Dahlström
Äspereds IF
2:41:32.969100
+42:29.254800
52.4p
99
H 21
Marcus Götberg
Klubblös
2:42:05.972400
+43:02.258100
52.1p
100
H 21
Henrik Sandberg
OK Landehof
2:42:10.972900
+43:07.258600
52.1p
101
H 21
Henrik Ågren
IK Stern
2:42:19.973800
+43:16.259500
52.0p
102
H 21
Magnus A Frånlund
IK Stern
2:42:51.977000
+43:48.262700
51.8p
103
H 21
David Klemetz
OK Skogshjortarna
2:43:11.979000
+44:08.264700
51.7p
104
H 21
Johan Nilsson
Kungälvs OK
2:43:22.980100
+44:19.265800
51.6p
105
H 21
Mikael Paulsson
Bullarens Goif
2:43:38.981700
+44:35.267400
51.5p
106
H 21
Jonas Sandberg
Volvo IF
2:43:45.982400
+44:42.268100
51.5p
107
H 21
Daniel Bokinge
Axa Sportsclub
2:43:58.983700
+44:55.269400
51.4p
108
D 21
Katja Larsson
Sok68
2:44:26.986500
+45:23.272200
51.2p
109
H 21
Magnus Sjöberg
Axa Sports Club
2:44:37.987600
+45:34.273300
51.1p
110
H 21
Kristian Andersson
Uddevalla IS
2:44:46.988500
+45:43.274200
51.0p
111
H 21
Fredric Killén
Klubblös
2:44:51.989000
+45:48.274700
51.0p
112
H 21
Leif Söderberg
Navåsens FK
2:44:52.989100
+45:49.274800
51.0p
113
H 21
Magnus Ramsin
IFK Skövde Skidklubb
2:45:15.991400
+46:12.277100
50.9p
114
H 21
Karl Wackerberg
Klubblös
2:45:18.991700
+46:15.277400
50.8p
115
H 21
Mikael Olofsson
Dalstorps IF
2:45:29.992800
+46:26.278500
50.8p
116
H 21
Emil Bertilsson
Klubblös
2:45:35.993400
+46:32.279100
50.7p
117
H 21
Per-olof Andersson
IK Trasten
2:45:41.994000
+46:38.279700
50.7p
118
H 21
Per-ola Wetterstedt
Äspereds IF
2:45:44.994300
+46:41.280000
50.7p
119
H 21
Jonas Karlsson
Klubblös
2:45:47.994600
+46:44.280300
50.6p
120
H 21
Martin Andersson
IK Stern
2:45:58.995700
+46:55.281400
50.6p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:46:00
121
H 21
Pekka Hacksell
Borås SK
2:46:55.1001400
+47:52.287100
50.2p
122
H 21
Magnus Andrén
Tranemo IF
2:47:25.1004400
+48:22.290100
50.0p
123
H 21
Mats Paulsson
Klubblös
2:47:27.1004600
+48:24.290300
50.0p
124
D 21
Therese Wahlgren
Tranemo IF SK
2:47:29.1004800
+48:26.290500
50.0p
125
H 21
Jonatan Larsson
OK Skogsvargarna
2:47:50.1006900
+48:47.292600
49.9p
126
H 21
Ulf Johannesson
Borås SK
2:48:19.1009800
+49:16.295500
49.7p
127
H 21
Jonas Ekström
Klubblös
2:48:44.1012300
+49:41.298000
49.5p
128
H 21
Sten Karlsson
IK Stern
2:48:50.1012900
+49:47.298600
49.5p
129
H 21
Peter Johansson
IK Stern
2:48:53.1013200
+49:50.298900
49.5p
130
H 21
Fredrik Nyberg
Landehof OK
2:50:55.1025400
+51:52.311100
48.7p
131
H 21
Sven-ove Pettersson
Ryaverkets IF
2:50:56.1025500
+51:53.311200
48.7p
132
H 21
Evald Svensson
OK Landehof
2:51:26.1028500
+52:23.314200
48.5p
133
H 21
Casper Lund-andersen
Københavns Skiklub
2:51:30.1028900
+52:27.314600
48.5p
134
H 21
Tomas Hallgren
Uddevalla IS
2:51:42.1030100
+52:39.315800
48.4p
135
H 21
Fredrik Bergström
Joa IF
2:51:46.1030500
+52:43.316200
48.4p
136
H 21
Stig Simonsson
Ericsson IF
2:52:00.1031900
+52:57.317600
48.3p
137
H 21
Agust Blom
Gnosjö FK
2:52:02.1032100
+52:59.317800
48.3p
138
H 21
Lars Brydolf
IK Stern
2:52:19.1033800
+53:16.319500
48.2p
139
H 21
Anders Östberg
Åsarna IK
2:52:43.1036200
+53:40.321900
48.1p
140
H 21
Per Andersson
Borås SK
2:53:14.1039300
+54:11.325000
47.9p
141
H 21
Sven-ove Ivarsson
IK Stern
2:53:20.1039900
+54:17.325600
47.9p
142
D 21
Frida Carlsson
OK Skogsvargarna
2:53:23.1040200
+54:20.325900
47.8p
143
H 21
Tomas Adolfsson
Tranemo IF
2:53:48.1042700
+54:45.328400
47.7p
144
H 21
Kristoffer Larsson
IK Stern
2:53:54.1043300
+54:51.329000
47.7p
145
H 21
Mikael Törmänen
IK Stern
2:54:06.1044500
+55:03.330200
47.6p
146
H 21
Andreas Wattwil
IK Stern
2:54:33.1047200
+55:30.332900
47.4p
147
H 21
Ragnar Uppström
FK Herkules
2:55:02.1050100
+55:59.335800
47.3p
148
H 21
Daniel Ahlstedt
Ryda SK
2:55:38.1053700
+56:35.339400
47.1p
149
H 21
Johannes Ahlstedt
Ryda SK
2:55:58.1055700
+56:55.341400
47.0p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:56:00
150
D 21
Sofia Johansson
Axa Sports Club
2:56:11.1057000
+57:08.342700
46.9p
151
H 21
Svante Boström
OK Alehof
2:56:18.1057700
+57:15.343400
46.9p
152
D 21
Amanda Lahti
IK Stern
2:56:24.1058300
+57:21.344000
46.8p
153
H 21
Ragnar Nilsson
Navåsens FK
2:56:33.1059200
+57:30.344900
46.8p
154
H 21
Mattias Gustavsson
IK Stern
2:57:04.1062300
+58:01.348000
46.6p
155
H 21
Ulf Lorentz Johansson
Gkn Aerospace FF
2:57:05.1062400
+58:02.348100
46.6p
156
H 21
Nicklas Sundell
IK Stern
2:57:30.1064900
+58:27.350600
46.5p
157
H 21
Stefan Lindh
Axa Sports Club
2:57:51.1067000
+58:48.352700
46.3p
158
H 21
Mats Olsson
Axa Sports Club
2:58:34.1071300
+59:31.357000
46.1p
159
H 21
Peter Dahlsten
IK Stern
2:58:52.1073100
+59:49.358800
46.0p
160
H 21
Ove Lillestöl
Hestra IF
2:58:55.1073400
+59:52.359100
46.0p
161
H 21
Johan Jansmyr
IK Stern
2:58:58.1073700
+59:55.359400
46.0p
162
D 21
Elin Hamrefors
OK Landehof
2:59:07.1074600
+1:00:04.360300
45.9p
163
H 21
Rikard Elmquist
Klubblös
2:59:09.1074800
+1:00:06.360500
45.9p
164
H 21
Martin Mjälgård
Ulricehamn
2:59:15.1075400
+1:00:12.361100
45.9p
165
H 21
Filip Johansson
Klubblös
2:59:21.1076000
+1:00:18.361700
45.9p
166
H 21
Pelle Brandt
Borås GIF
3:00:25.1082400
+1:01:22.368100
45.5p
167
H 21
Jan-olof Hermansson
IK Ymer
3:01:14.1087300
+1:02:11.373000
45.3p
168
H 21
Fredric Strandh
IK Stern
3:01:24.1088300
+1:02:21.374000
45.2p
169
H 21
Magnus Jensen
IK Stern
3:01:27.1088600
+1:02:24.374300
45.2p
170
H 21
Sören Johansson
Klubblös
3:01:31.1089000
+1:02:28.374700
45.2p
171
H 21
Mattias Svenning
IK Ymer
3:01:33.1089200
+1:02:30.374900
45.2p
172
H 21
Gustav Berg
IK Stern
3:01:35.1089400
+1:02:32.375100
45.1p
173
H 21
Mikael Spångberg
Borås SK
3:02:05.1092400
+1:03:02.378100
45.0p
174
H 21
Christoffer Larsson
Grönahögs IK
3:02:17.1093600
+1:03:14.379300
44.9p
175
H 21
Fredrik Bjuveus
IK Ymer
3:02:19.1093800
+1:03:16.379500
44.9p
176
H 21
Emanuel Hauptmann
IK Stern
3:02:22.1094100
+1:03:19.379800
44.9p
177
H 21
Petteri Karttunen
OK Kulingshof
3:02:41.1096000
+1:03:38.381700
44.8p
178
H 21
Arvid Edén
Klubblös
3:03:02.1098100
+1:03:59.383800
44.7p
179
D 21
Annelie Persson
Wellspect Healthcare
3:03:10.1098900
+1:04:07.384600
44.7p
180
H 21
Franz Johnsson
Navåsens FK
3:04:17.1105600
+1:05:14.391300
44.3p
181
D 21
Petra Lagerkvist
Axa Sports Club
3:04:19.1105800
+1:05:16.391500
44.3p
182
H 21
Per Lyzell
Klubblös
3:04:21.1106000
+1:05:18.391700
44.3p
183
H 21
Albin Andersson
OK Landehof
3:04:31.1107000
+1:05:28.392700
44.3p
183
H 21
Torben Okkels
Københavns Skiklub
3:04:31.1107000
+1:05:28.392700
44.3p
185
H 21
Jörgen Rydén
Hermansby IF
3:04:35.1107400
+1:05:32.393100
44.2p
186
H 21
Markus Röstlund
Klubblös
3:04:56.1109500
+1:05:53.395200
44.1p
187
H 21
Christian Svensson
Vänersborgs SK
3:05:08.1110700
+1:06:05.396400
44.1p
188
H 21
Mattias Näslund
Klubblös
3:05:50.1114900
+1:06:47.400600
43.9p
189
H 21
Henrik Larsson
Högsäters GF
3:06:03.1116200
+1:07:00.401900
43.8p
190
H 21
Simon Flodén
IK Stern
3:06:35.1119400
+1:07:32.405100
43.6p
191
H 21
Martin Holgersson
IF Rigor
3:06:49.1120800
+1:07:46.406500
43.6p
192
H 21
Jan-erik Engholm
Alehof
3:07:38.1125700
+1:08:35.411400
43.3p
193
D 21
Maria Frånlund
Östersunds SK
3:07:46.1126500
+1:08:43.412200
43.3p
194
H 21
Stig Ericsson
Sok68
3:07:47.1126600
+1:08:44.412300
43.3p
195
D 21
Emma Björneke
IK Ymer
3:07:49.1126800
+1:08:46.412500
43.3p
196
H 21
Mads Lawaetz
København SK
3:08:14.1129300
+1:09:11.415000
43.2p
197
H 21
Jonas Niklasson
Kungälvs OK
3:08:17.1129600
+1:09:14.415300
43.2p
198
H 21
Linus Wallden
SK Graal
3:09:09.1134800
+1:10:06.420500
42.9p
199
H 21
Kjell Asplund
Hestra IF
3:09:55.1139400
+1:10:52.425100
42.7p
200
H 21
Magnus Hansson
Nybro Ski
3:10:06.1140500
+1:11:03.426200
42.7p
Logga in för att slippa de här annonserna
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:11:00
201
H 21
Anders Dahlberg
Borås GIF
3:11:05.1146400
+1:12:02.432100
42.4p
202
H 21
Henrik Nyman
Axa Sports Club
3:11:10.1146900
+1:12:07.432600
42.4p
203
H 21
Mats Swensson
OK Landehof
3:11:43.1150200
+1:12:40.435900
42.2p
204
H 21
Erik Douglasson
Axa Sports Club
3:11:52.1151100
+1:12:49.436800
42.2p
205
H 21
Anton Ascher
Axa Sports Club
3:12:00.1151900
+1:12:57.437600
42.1p
206
H 21
Mikael Fischer
Astrazeneca IF
3:12:09.1152800
+1:13:06.438500
42.1p
207
D 21
Ulrika Karlsson
OK Landehof
3:12:15.1153400
+1:13:12.439100
42.1p
208
H 21
Daniel Lingenhult
Volvo IF
3:12:28.1154700
+1:13:25.440400
42.0p
209
H 21
Johan Berntsson
Axa SC
3:12:45.1156400
+1:13:42.442100
41.9p
210
H 21
Niklas Karlsson
Tvärreds IF
3:12:53.1157200
+1:13:50.442900
41.9p
211
H 21
Peter Täreby
IK Stern
3:13:59.1163800
+1:14:56.449500
41.6p
212
H 21
Fredrik Ottosson
Viskan
3:14:03.1164200
+1:15:00.449900
41.6p
213
H 21
Roland Jakobsson
SOK Knallen
3:14:18.1165700
+1:15:15.451400
41.5p
214
H 21
Peter Hellman
OK Landehof
3:14:24.1166300
+1:15:21.452000
41.5p
215
H 21
Karl Andersson
IK Stern
3:14:42.1168100
+1:15:39.453800
41.4p
216
H 21
David Ell
IF Rigor
3:16:07.1176600
+1:17:04.462300
41.0p
217
H 21
Tomas Haglund Flemström
Accenture IF
3:16:17.1177600
+1:17:14.463300
41.0p
218
H 21
Henrik Siösteen
IF Rigor
3:16:40.1179900
+1:17:37.465600
40.9p
219
H 21
Per Olsson
Sefa IF
3:17:01.1182000
+1:17:58.467700
40.8p
220
H 21
Christian Ridler
Københavns Skiklub
3:17:05.1182400
+1:18:02.468100
40.8p
221
H 21
Magnus Lovell
OK Landehof
3:17:19.1183800
+1:18:16.469500
40.7p
222
D 21
Helena Andersson
Klubblös
3:17:23.1184200
+1:18:20.469900
40.7p
223
H 21
Patrik Lindqvist
Klubblös
3:17:52.1187100
+1:18:49.472800
40.6p
224
H 21
Martin Persson
Axa SC
3:18:10.1188900
+1:19:07.474600
40.5p
225
H 21
Anders Wollter
IK Stern
3:18:13.1189200
+1:19:10.474900
40.5p
226
H 21
Christian Wigertz
IK Ymer
3:19:28.1196700
+1:20:25.482400
40.2p
227
H 21
Joel Ohlsson
IK Stern
3:19:40.1197900
+1:20:37.483600
40.2p
228
H 21
Björn Sjökvist
OK Kulingshof
3:19:49.1198800
+1:20:46.484500
40.1p
229
H 21
Magnus Englund
Hestra
3:20:03.1200200
+1:21:00.485900
40.1p
230
H 21
Nicklas Dalvald
Navåsens FK
3:20:39.1203800
+1:21:36.489500
39.9p
231
H 21
Clas Magnusson
IK Stern
3:20:46.1204500
+1:21:43.490200
39.9p
232
H 21
Tony Wingård
Uddevalla IS
3:21:23.1208200
+1:22:20.493900
39.7p
233
H 21
Fredrik Karlsson
OK Landehof
3:21:40.1209900
+1:22:37.495600
39.7p
234
H 21
Johan Edin
IK Stern
3:21:49.1210800
+1:22:46.496500
39.6p
235
H 21
Torben Berantzino
København Skiklub
3:22:11.1213000
+1:23:08.498700
39.6p
236
H 21
Martin Peterson
Axa Sportsclub
3:22:38.1215700
+1:23:35.501400
39.4p
237
H 21
Thomas Greschik
OK Landehof
3:22:51.1217000
+1:23:48.502700
39.4p
238
H 21
Robin Östberg
Åsarna IK
3:23:58.1223700
+1:24:55.509400
39.1p
238
H 21
Alexandros Sopasakis
Klubblös
3:23:58.1223700
+1:24:55.509400
39.1p
240
H 21
Jack Rasmussen
København Skiklub
3:24:06.1224500
+1:25:03.510200
39.1p
241
H 21
Thomas Hellsten
IK Stern
3:24:11.1225000
+1:25:08.510700
39.1p
242
H 21
Joel Cederholm
Axa Sport Club
3:24:56.1229500
+1:25:53.515200
38.9p
243
H 21
Simon Hermansson
IK Ymer
3:25:11.1231000
+1:26:08.516700
38.8p
244
H 21
Jerker Olsson
Säve SK
3:25:13.1231200
+1:26:10.516900
38.8p
245
H 21
Björn Linder
Hindås SK
3:25:17.1231600
+1:26:14.517300
38.8p
246
H 21
Johan Samuelsson
Klubblös
3:25:44.1234300
+1:26:41.520000
38.7p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:26:00
247
H 21
Toni Carlstedt
Hovslätts Hee-man
3:26:12.1237100
+1:27:09.522800
38.6p
248
H 21
Roger Leirvik
Klubblös
3:26:18.1237700
+1:27:15.523400
38.6p
249
H 21
Stefan Karlsson
Axa Sports Club
3:26:36.1239500
+1:27:33.525200
38.5p
250
H 21
Johnny Wiktorsson
Klubblös
3:27:02.1242100
+1:27:59.527800
38.4p
251
H 21
Magnus Andersson
IK Stern
3:27:53.1247200
+1:28:50.532900
38.2p
252
D 21
Karin Nyman
Borås SK
3:27:56.1247500
+1:28:53.533200
38.2p
253
D 21
Maria Fredriksson
Sävedalens AIK
3:28:10.1248900
+1:29:07.534600
38.2p
254
H 21
Toni Eklund
OK Gipen
3:28:32.1251100
+1:29:29.536800
38.1p
255
D 21
Erica Backlund
Hindås SK
3:28:48.1252700
+1:29:45.538400
38.0p
256
H 21
Gösta Eriksson
FK Friskus Varberg
3:29:43.1258200
+1:30:40.543900
37.8p
257
H 21
Berth Ivarsson
Hermansby IF
3:30:20.1261900
+1:31:17.547600
37.7p
258
H 21
Magnus Gårdmark
Elixia Masthugget
3:31:25.1268400
+1:32:22.554100
37.5p
259
H 21
Jens Johansson
Klubblös
3:32:00.1271900
+1:32:57.557600
37.3p
260
H 21
Erik Blomström
IK Stern
3:32:10.1272900
+1:33:07.558600
37.3p
261
H 21
Andreas Eriksson
Klubblös
3:32:17.1273600
+1:33:14.559300
37.3p
262
D 21
Elin Douglasson
Göteborgs Polismäns IF
3:32:47.1276600
+1:33:44.562300
37.2p
263
H 21
Patrick Bach
Københavns Skiklub
3:34:09.1284800
+1:35:06.570500
36.9p
264
H 21
David Hejgaard
Københavns Skiklub
3:36:39.1299800
+1:37:36.585500
36.4p
265
H 21
Mats Johansson
IK Ymer
3:39:09.1314800
+1:40:06.600500
35.9p
266
H 21
Mattias Rentner
Lugi SK
3:39:38.1317700
+1:40:35.603400
35.8p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:41:00
267
H 21
Martin Sundelin
Volvo IF
3:41:30.1328900
+1:42:27.614600
35.4p
268
H 21
David Lönn
Axa Sports Club
3:42:42.1336100
+1:43:39.621800
35.2p
269
H 21
Ulf Liljengren
Volvo IF
3:42:43.1336200
+1:43:40.621900
35.2p
270
H 21
Erik Johansson
OK Landehof
3:43:18.1339700
+1:44:15.625400
35.1p
271
H 21
Simon Molneryd
IK Stern
3:45:04.1350300
+1:46:01.636000
34.8p
272
H 21
Tom Tveita
IK Stern
3:46:03.1356200
+1:47:00.641900
34.6p
273
H 21
Niels Rytter
No Club
3:46:17.1357600
+1:47:14.643300
34.5p
274
D 21
Moa Richard
Klubblös
3:46:25.1358400
+1:47:22.644100
34.5p
275
H 21
Jan-erik Bäckström
OK Alehof
3:46:47.1360600
+1:47:44.646300
34.4p
276
D 21
Karin Svahn
Klubblös
3:47:38.1365700
+1:48:35.651400
34.3p
277
H 21
Håkan Olausson
Magra IS
3:48:46.1372500
+1:49:43.658200
34.1p
278
H 21
Leif Hjelm
Klubblös
3:49:12.1375100
+1:50:09.660800
34.0p
279
D 21
Nina Holtz
Klubblös
3:50:27.1382600
+1:51:24.668300
33.8p
280
H 21
Johan Olausson
Klubblös
3:52:43.1396200
+1:53:40.681900
33.4p
281
H 21
Mikael Johansson
Klubblös
3:53:40.1401900
+1:54:37.687600
33.2p
282
H 21
Magnus Hagren
Vegan Runners IK
3:54:13.1405200
+1:55:10.690900
33.2p
283
H 21
Urban Löfvenberg
Axa Sports Club
3:54:56.1409500
+1:55:53.695200
33.0p
284
H 21
Andreas Rentner
Lugi
3:55:09.1410800
+1:56:06.696500
33.0p
285
H 21
Göran Parkrud
Hermansby IF
3:55:55.1415400
+1:56:52.701100
32.9p
286
H 21
Jesper Fogelström
Klubblös
3:57:18.1423700
+1:58:15.709400
32.6p
287
H 21
Florian Siegmund
Klubblös
3:58:38.1431700
+1:59:35.717400
32.4p
288
H 21
Amir Sam
Axa SC
3:59:12.1435100
+2:00:09.720800
32.3p
289
H 21
BO Jonsson
OK Skogshjortarna
4:00:26.1442500
+2:01:23.728200
32.1p
290
D 21
Malin Karlsson
Falcon Sports Club
4:05:31.1473000
+2:06:28.758700
31.4p
291
H 21
Mårten Svensson
Lugi SK
4:15:48.1534700
+2:16:45.820400
29.9p
292
H 21
Lennart Lindqvist
Hindås SK
4:17:52.1547100
+2:18:49.832800
29.6p
293
H 21
Lars Lundquister
IK Stern
4:22:41.1576000
+2:23:38.861700
29.0p
294
H 21
Daniel Thörsman
IK Stern
4:46:05.1716400
+2:47:02.1002100
26.3p
295
H 21
Ingebrigt Landsem
IK Stern
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Peter Nohlin
Gkn Aerospace FF
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Filip Larsed
IK Stern
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Johan Sjöberg
IK Ymer
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Anders Henriksson
IK Trasten
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Mattias Nilsson
Hultsfreds Löparklubb
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Stefan Olsson
Axa Sports Club
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Lennart Bröttgårdh
Gkn Aerospace FF
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Jimmy Söhrman
IF Rigor
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Daniel Persson
Ulricehamns IF
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Tobias Svensson
Axa Sports Club
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Stig Bolander
Klubblös
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Jimmy Ahlgren
Klubblös
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Nicolai Bendtsen
Klubblös
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Ronnie Lindström
Klubblös
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Christoffer Kindlund
Klubblös
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Agron Basha
Klubblös
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Jan Berntsson
Magra IS
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Mikael Olausson
Klubblös
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Nicolai Hansen
Klubblös
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Kari Kurvinen
IK Ymer
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Jörgen Olson
Horreds SK
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Peder Forssbaeck
IF Rigor
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Ove Tisell
Bullarens Goif
23:59:58.8639700
-
295
H 21
Peter Thim
Klubblös
23:59:58.8639700
-
295
D 21
Sofia Backåberg
OK Kullingshof
23:59:58.8639700
-
295
D 21
Linda Larsson
Klubblös
23:59:58.8639700
-
295
D 21
Anna Jakobsson
Klubblös
23:59:58.8639700
-
295
D 21
Marie Persson
Klubblös
23:59:58.8639700
-
295
D 21
Jill Hellberg
Klubblös
23:59:58.8639700
-
325
H 21
Mikael Zachrisson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Anders Carlsson
Istrums SK
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Hannes Persson
Skanska IF
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Linus Studahl
Axa Sports Club
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Jonas Söderberg
Navåsens FK
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Göran Backlund
Hindås SK
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Gert Johansson
OK Alehof
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Jonny Sandström
IK Stern
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Magnus Palmér
Hestra IF
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Simon Larsson
Äspereds IF
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Per Lilja
Ski Team Skåne
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Rune Magnussen
Birkebeineren IF
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Daniel Eriksson
Broby Goif
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Lars Antonson
IF Rigor
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Daniel Hinn
Axa Sports Club
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Johan Andersson
FK Friskus
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Martin Silverborn
IK Stern
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Andreas Friberg
IK Höa
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Jacob Lund-andersen
Københavns Ski Klub
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Eskil Mattsson
Urshults IF
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Stefan Ekström
OK Kullingshof
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Mikael Bergström
OK Kullingshof
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Erik Karlsson
Bullarens Goif
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Christer Pinberg
Axa Sport
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Ove Svensson
Skogsbygdens IF
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Ola Johansson
Axa Sports Club
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Patrik Fondin
Herrljunga SK
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Bernt Robertsson
IK Trasten
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Daniel Ekman
Tvärreds IF
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Ola Nordquist
Gällstads IF
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Mikael Hallqvist
Mölndal Outdoor IF
23:59:59.8639800
-
325
H 21
Claes Stejre
IK Stern
23:59:59.8639800
-
325
D 21
Emma Nilsson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
325
D 21
Camilla Jacobsson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
325
D 21
Maria Wallner
Kumla Skidförening
23:59:59.8639800
-
325
D 21
Annika Albrecht
Sok-knallen
23:59:59.8639800
-
325
D 21
Josefine Stadig
Klubblös
23:59:59.8639800
-
325
D 21
Maria Frånlund
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
325
D 21
Linda Larsson
Klubblös
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
21km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Peter Horstmann
Københavns Skiklub
1:12:35.435400
85.0p
2
H 21
Tore Linde
Københavns Skiklub
1:12:41.436000
+6.500
84.9p
3
H 21
Sune Dandanell Jørgensen
København SK
1:16:48.460700
+4:13.25200
80.3p
4
D 21
Sofia Ebermark
IK Stern
1:18:06.468500
+5:31.33000
79.0p
5
H 21
Peter Johannesson
No Club
1:29:40.537900
+17:05.102400
68.8p
6
H 21
Mats Hansson
Klubblös
1:29:41.538000
+17:06.102500
68.8p
7
D 21
Anna Thorzén
Burseryds IF
1:30:47.544600
+18:12.109100
68.0p
8
D 21
Frida Gustafsson
Magra IS
1:32:23.554200
+19:48.118700
66.8p
9
H 21
Jan Mattsson
Ryaverkets IF
1:34:21.566000
+21:46.130500
65.4p
10
D 21
Julia Lacandler
Klubblös
1:36:25.578400
+23:50.142900
64.0p
11
H 21
Henrik Lindgren
Klubblös
1:37:25.584400
+24:50.148900
63.3p
12
H 21
Friedrich Heger
Axa SC
1:39:18.595700
+26:43.160200
62.1p
13
H 21
Fredrik Jaeger
Klubblös
1:44:38.627700
+32:03.192200
59.0p
14
D 21
Helena Jonebrant
Klubblös
1:47:24.644300
+34:49.208800
57.4p
15
D 21
Elin Holmstrand
Borgstena IF
1:47:26.644500
+34:51.209000
57.4p
16
D 21
Susanna Östberg
Bovallstrand SK
1:50:03.660200
+37:28.224700
56.1p
17
H 21
Fredrik Sävenstrand
Klubblös
1:51:15.667400
+38:40.231900
55.5p
17
H 21
Daniel Persson
Klubblös
1:51:15.667400
+38:40.231900
55.5p
19
H 21
Kim Lindskog
Klubblös
1:51:31.669000
+38:56.233500
55.3p
20
H 21
Fredrik Gullberg
Brandkårens IF
1:53:26.680500
+40:51.245000
54.4p
21
H 21
Henrik Mattsson
IK Stern
1:53:32.681100
+40:57.245600
54.3p
22
D 21
Linda Brunnström
Klubblös
1:56:50.700900
+44:15.265400
52.8p
23
D 21
Teresa Olsen Ekerhult
Klubblös
1:59:55.719400
+47:20.283900
51.4p
24
H 21
Jimmy Krantz
Klubblös
2:00:58.725700
+48:23.290200
51.0p
25
D 21
Marie Alenvik
OK Alehof
2:03:16.739500
+50:41.304000
50.1p
26
H 21
Stefan Samuelsson
Klubblös
2:05:33.753200
+52:58.317700
49.1p
27
D 21
Anna Sjölander
IK Stern
2:06:20.757900
+53:45.322400
48.8p
28
D 21
Bodil Samuelsson
Klubblös
2:11:17.787600
+58:42.352100
47.0p
29
D 21
Martina Höglund
Klubblös
2:12:09.792800
+59:34.357300
46.7p
30
H 21
Kurt Jansson
Klubblös
23:59:58.8639700
-
30
D 21
Rebecka Villiamsson
Klubblös
23:59:58.8639700
-
32
H 21
Markus Landin
Kungälvs OK
23:59:59.8639800
-
32
H 21
Stefan Samuelsson
Klubblös
23:59:59.8639800
-
32
D 21
Svetlana Oparina
Solvikingarna
23:59:59.8639800
-
32
D 21
Karolina Landin
Kungälvs OK
23:59:59.8639800
-
32
D 21
Bodil Samuelsson
Klubblös
23:59:59.8639800
-
32
D 21
Martina Höglund
Klubblös
23:59:59.8639800
-
32
D 21
Helena Jonebrant
Klubblös
23:59:59.8639800
-
32
D 21
Teresa Olsen Ekerhult
Klubblös
23:59:59.8639800
-