Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
7-Mila
2013-03-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
Botsmarks SK
Plats: Robertsfors
Längdskidor
Klassisk stil
Masstart
Resultatsammanfattning
H 21
74km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Martin Rosvall
Lycksele IF
3:44:21.1346020
83.8p
2
Björn Rydvall
Lycksele IF
3:44:22.1346120
83.8p
3
Fredrik Byström
Sollefteå SK
3:44:41.1348080
83.7p
H 35
74km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Lundbäck
Bodens SK
4:09:47.1498620
72.6p
2
Patrik Jonsson
Norum-Djäkneboda SK
4:14:58.1529720
70.7p
3
Tomas Olofsson
Lycksele IF
4:16:38.1539760
70.1p
H 45
74km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Johansson
Sjulsmark SK
4:14:48.1528760
70.8p
2
Christer Olsson
Hägglunds IOFK
4:14:51.1529090
70.8p
3
Mikael Ronnle
Mefos IK
4:15:33.1533240
70.5p
H 55
74km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
John Amandus Arvidsson
Hägglunds IOFK
4:14:50.1528970
70.8p
2
Jonas Peterson
IFK Umeå
4:15:04.1530370
70.7p
3
Daniel Arvidsson
IK Klintarna
4:22:41.1576030
68.0p
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulrica Persson
Sunne SLF
2:15:11.811000
69.3p
2
Sofia Lindberg
Robertsfors IK
2:25:14.871340
64.5p
3
Therése Bäckström
Bjurholms IF
2:33:33.921260
61.0p
D 35
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ingrid Almkvist
Röbäcks SK
2:49:41.1018000
55.2p
2
Linda Sandström
Täfteå IK
2:51:54.1031300
54.5p
3
Helena Karlsson
Umedalens IF
2:55:52.1055130
53.3p
D 20
24km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jessica Karlsson
Skellefteå SK
1:32:50.556980
58.0p
2
Klara Yngvesson
IFK Umeå
1:34:23.566210
57.0p
3
Helena Lifjell
Tärna IK Fjällvinden
1:59:52.719100
44.9p
H 20
24km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Oskar Johansson
Bjurholms IF
1:19:03.474270
68.1p
2
Filip Sigvardsson
Vindelns IF
1:25:08.510750
63.2p
3
Albin Sundqvist
Skellefteå SK
1:28:57.533610
60.5p
D 21 Motion
74km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sara Wikman
No Club
5:14:11.1885030
54.3p
2
Susanne Johansson
Bjurholms IF
5:15:23.1892270
54.0p
3
Lisa Noppa
Umeå OK
5:15:57.1895660
53.9p
H 21 Motion
74km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Erik Hedman
No Club
4:21:05.1566450
68.6p
2
Göte Lundkvist
Gideå IK
4:30:33.1623220
65.5p
3
Thomas Hermansson
Länsförsäkringar IF
4:32:22.1634140
64.9p
D 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lisa Hallberg
Sundbybergs IK
2:27:00.881990
63.7p
2
Charlotta Wållberg
Tavelsjö AIK
2:57:15.1063490
52.8p
3
Isabell Öhman
Öredalens IK
2:59:53.1079260
52.1p
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Glenn Persson
Rossöns IF
2:11:14.787320
71.4p
2
David Källströmer
Norsjö SK
2:23:32.861190
65.3p
3
Gert Lind
Team Esplanad
2:24:42.868110
64.7p
D 21 Motion
24km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anna-lena Junes
IFK Umeå
1:26:15.517450
62.4p
2
Gunilla Stenmark
Röbäcks SK
1:29:01.534060
60.4p
3
Helena Schultz
IFK Umeå
1:29:50.538930
59.9p
H 21 Motion
24km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Daniel Hallgren
No Club
1:19:08.474720
68.0p
2
Hans-eric Schultz
IFK Umeå
1:21:33.489280
66.0p
3
Emrik Nordgren
Vännäs SK
1:28:57.533620
60.5p
D 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Linn Svahn
Lycksele IF
46:35.279420
61.0p
2
Magdalena Nilsson
Högåkers OK
51:41.310060
54.1p
3
Irma Jakobsson
Täfteå IK
52:17.313610
53.4p
H 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Björn Hedman
Robertsfors IK
43:16.259510
66.5p
2
Lennart Svahn
Lycksele IF
44:33.267250
64.3p
3
Gustav Kvarnbrink
IFK Umeå
46:37.279650
60.9p
Se hela resultatlistan
Inofficiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är inte inlagda av arrangören själv, det är alltså inte officiella resultat.
Läs mer
Karta
Höjdgraf
Din webbläsare stödjer inte HTML5, uppgradera till en
modern webbläsare
för att se graferna
Relaterat
Tidigare tävlingar
7-Mila 2023
7-Mila 2022
7-mila 2020
7-mila 2019
7-mila 2018
7-mila 2017
7-Mila 2016
7-Mila 2015
7-Mila 2013
7-Mila 2012
7-Mila 2011
7-Mila 2010
7-Mila 2009
7-Mila 2008
7-Mila 2006
Tävlingar i närheten
SKEGA Ungdomsspel 2013
Röbäcksspelen 2013
Frankeloppet 2013
Malmstråket 2013
Umeloppet 2013
Röbäck Ski Marathon 2013
Gruvspelen 2013
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan