Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Nasaloppet
2013-03-23
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
D 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Susan Pettersson
Skellefteå SK
2:39:40.957900
61.6p
2
Helen Moritz
Skellefteå SK
3:00:26.1082500
+20:46.124500
54.5p
3
Astrid Ruissen
Glommersträsk Lappträsk IF
3:31:42.1270100
+52:02.312100
46.5p
4
Brittinger Sundström
No Club
4:04:13.1465200
+1:24:33.507200
40.3p
5
Catharina Norberg
No Club
4:17:07.1542600
+1:37:27.584600
38.3p
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johan Samuelsson
SK Järven
2:06:14.757300
77.9p
2
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
2:06:29.758800
+15.1400
77.8p
3
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
2:08:26.770500
+2:12.13100
76.6p
4
Magnus Blomdahl
Skellefteå SK
2:20:32.843100
+14:18.85700
70.0p
5
Olof Burström
SK Järven
2:21:02.846100
+14:48.88700
69.8p
6
Daniel Arvidsson
IK Klintarna
2:23:22.860100
+17:08.102700
68.6p
7
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
2:26:54.881300
+20:40.123900
67.0p
8
Thomas Hedman
SK Järven
2:28:01.888000
+21:47.130600
66.5p
9
Adam Burström
SK Järven
2:30:26.902500
+24:12.145100
65.4p
10
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:32:18.913700
+26:04.156300
64.6p
11
Ola Backman
Skellefteå SK
2:34:10.924900
+27:56.167500
63.8p
12
Leif Hedman
SK Järven
2:35:24.932300
+29:10.174900
63.3p
13
Lennart Ask
Zinkgruvans IF
2:35:25.932400
+29:11.175000
63.3p
14
Rickard Öberg
Hemmingsmarks IF
2:38:08.948700
+31:54.191300
62.2p
15
Robin Olofsson
SK Järven
2:39:12.955100
+32:58.197700
61.8p
16
Martin Nilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
2:46:19.997800
+40:05.240400
59.1p
17
Mikael Olsson
Sävar IK
2:49:00.1013900
+42:46.256500
58.2p
18
David Lundqvist
Glommersträsk Lappträsk IF
2:50:07.1020600
+43:53.263200
57.8p
19
Håkan Gren
Skellefteå SK
3:00:26.1082500
+54:12.325100
54.5p
20
Markus Eriksson
No Club
3:21:21.1208000
+1:15:07.450600
48.9p
21
Bo Lundmark
Glommersträsk Lappträsk IF
3:30:03.1260200
+1:23:49.502800
46.8p
22
Bengt Lööv
Glommersträsk Lappträsk IF
3:30:04.1260300
+1:23:50.502900
46.8p
23
Wolfgang Voge
Åmsele SK
3:55:00.1409900
+1:48:46.652500
41.9p
H/D 21 Motion
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nils Broman
Skellefteå SK
2:35:27.932600
63.3p
2
Nils Erixon
Sveaskogs IF
3:03:48.1102700
+28:21.170000
53.5p
3
Mikael Lundqvist
SK Järven
3:09:52.1139100
+34:25.206400
51.8p
4
Per Normark
Skellefteå SK
3:10:13.1141200
+34:46.208500
51.7p
5
Örjan Tjernström
Kåge
3:14:19.1165800
+38:52.233100
50.6p
6
Olov Broman
Skellefteå SK
3:14:22.1166100
+38:55.233400
50.6p
7
Rolf Burman
Skellefteå SK
3:14:51.1169000
+39:24.236300
50.5p
8
Mats Holmqvist
No Club
3:15:01.1170000
+39:34.237300
50.4p
9
Andreas Häggström
Hemmingsmarks IF
3:19:18.1195700
+43:51.263000
49.4p
10
Mikael Persson
Hemmingsmarks IF
3:22:09.1212800
+46:42.280100
48.7p
11
Johan Grundström
SK Järven
3:23:57.1223600
+48:30.290900
48.2p
12
Malte Lindberg
Norsjö SK
3:30:03.1260200
+54:36.327500
46.8p
13
David Vine
SK Järven
3:55:20.1411900
+1:19:53.479200
41.8p
D 21 Motion
12km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Pia Holmgren
Bolidens SK
47:58.287700
49.8p
1
Lisa Holmgren
Bolidens SK
47:58.287700
49.8p
3
Ann-louice Nilsson
Bolidens SK
50:03.300200
+2:05.12400
47.7p
4
Berit Lundgren
Hortlax SK
51:26.308500
+3:28.20700
46.4p
5
Klara Bärta Näsholm
Norsjö SK
54:08.324700
+6:10.36900
44.1p
6
Stina Holmgren
Bolidens SK
1:01:58.371700
+14:00.83900
38.5p
7
Maja Holmgren
Bolidens SK
1:01:59.371800
+14:01.84000
38.5p
8
Åsa Karlsson
SK Järven
1:04:16.385500
+16:18.97700
37.2p
9
Susanne Burström
Degerträsk SK
1:04:41.388000
+16:43.100200
36.9p
10
Sunneva Haugen
Hornsträsk
1:07:59.407800
+20:01.120000
35.1p
11
Signe Stenman
SK Järven
1:17:15.463400
+29:17.175600
30.9p
12
Anette Renberg
SK Järven
1:17:20.463900
+29:22.176100
30.9p
13
Erika Rhenberg
SK Järven
1:22:29.494800
+34:31.207000
29.0p
14
Helena Karlsson
Glommersträsk Lappträsk IF
1:24:33.507200
+36:35.219400
28.3p
14
Ingela Öberg
No Club
1:24:33.507200
+36:35.219400
28.3p
16
Gunny Bertilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
1:29:39.537800
+41:41.250000
26.6p
17
Milda Norén
Glommersträsk Lappträsk IF
1:35:44.574300
+47:46.286500
25.0p
18
Susanne Norén
Glommersträsk Lappträsk IF
1:35:47.574600
+47:49.286800
24.9p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 21 Motion
12km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Håkan Holmgren
Bolidens SK
39:05.234400
61.1p
2
Mikael Norberg
SK Järven
42:06.252500
+3:01.18000
56.7p
3
David Öberg
Hemmingsmarks IF
42:13.253200
+3:08.18700
56.6p
4
Karl-olof Nilsson
Bolidens SK
45:46.274500
+6:41.40000
52.2p
5
Filip Sjöström
IFK Arvidsjaur SK
47:01.282000
+7:56.47500
50.8p
6
Tobias Erngrund
Sweden
48:49.292800
+9:44.58300
48.9p
7
Göran Renström
Burträsk SK
49:07.294600
+10:02.60100
48.6p
8
Vilgot Stenman
SK Järven
49:09.294800
+10:04.60300
48.6p
9
Tomas Warg
Bjurfors IK
49:27.296600
+10:22.62100
48.3p
10
Jonny Abrahamsson
SK Järven
50:07.300600
+11:02.66100
47.7p
11
Mikael Karlsson
SK Järven
50:22.302100
+11:17.67600
47.4p
12
Urban Pettersson
SK Järven
51:48.310700
+12:43.76200
46.1p
13
Sture Karlsson
SK Järven
53:12.319100
+14:07.84600
44.9p
14
Signar Norberg
SK Järven
53:37.321600
+14:32.87100
44.6p
15
Erik Norberg
SK Järven
54:07.324600
+15:02.90100
44.1p
16
Anton Boström
Burträsk SK
54:14.325300
+15:09.90800
44.0p
17
Bernt Gunnar Johansson
Byske SK
54:38.327700
+15:33.93200
43.7p
18
Tage Norén
Glommersträsk Lappträsk IF
55:41.334000
+16:36.99500
42.9p
19
Göran Karlsson
SK Järven
56:15.337400
+17:10.102900
42.5p
20
Tord Eriksson
Bränna
57:47.346600
+18:42.112100
41.3p
21
Ulrik Ahnquist
SK Järven
58:16.349500
+19:11.115000
41.0p
22
Örjan Stenman
SK Järven
1:03:44.382300
+24:39.147800
37.5p
22
Noel Stenman
SK Järven
1:03:44.382300
+24:39.147800
37.5p
24
Sven-ove Burström
Degerträsk SK
1:04:43.388200
+25:38.153700
36.9p
25
Richard Martinsson
Hornsträsk
1:07:54.407300
+28:49.172800
35.2p
26
Roger Johansson
Glommersträsk Lappträsk IF
1:35:49.574800
+56:44.340300
24.9p