Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Lillehammer Classic
2013-12-07
Deltävling i
World Cup 2014
<<< WC Falun Pursuit
WC Lillehammer Relay >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
15km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 21
Paal Golberg
Gol IL
35:00.209900
98.7p
2
H 21
Alexey Poltoranin
Kaz
35:14.211320
+14.1320
98.1p
3
H 21
Didrik Toenseth
Byaasen IL
35:15.211450
+15.1450
98.0p
4
H 21
Marcus Hellner
Gaellivare Skidallians
35:20.211920
+20.1920
97.8p
5
H 21
Johan Olsson
Aasarna IK
35:21.212040
+21.2040
97.8p
6
H 21
Alexander Legkov
Dinamo
35:22.212120
+22.2120
97.7p
7
H 21
Martin Johnsrud Sundby
Roea IL
35:24.212390
+24.2390
97.6p
8
H 21
Chris Andre Jespersen
Korlevoll- Odda
35:31.213080
+31.3080
97.3p
9
H 21
Petter jr Northug
Strindheim IL
35:40.213970
+40.3970
96.9p
10
H 21
Daniel Richardsson
Hudiksvalls IF
35:42.214130
+42.4130
96.9p
11
H 21
Simen Haakon Oestensen
Fossum IF
35:42.214140
+42.4140
96.8p
11
H 21
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
35:42.214140
+42.4140
96.8p
13
H 21
Alexander Bessmertnykh
Rus
35:43.214260
+43.4260
96.8p
14
H 21
Dmitriy Japarov
Rus
35:45.214420
+45.4420
96.7p
15
H 21
Stanislav Volzhentsev
Dinamo
35:46.214580
+46.4580
96.7p
16
H 21
Alex Harvey
Club Nordique Mont St.anne
35:50.214920
+50.4920
96.5p
17
H 21
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
35:53.215290
+53.5290
96.4p
18
H 21
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
35:55.215400
+55.5400
96.3p
19
H 21
Lukas Bauer
Dukla Liberec
35:55.215470
+55.5470
96.3p
20
H 21
Calle Halfvarsson
Falun-borlaenge SK
35:58.215760
+58.5760
96.2p
21
H 21
Petter Eliassen
Byaasen IL
36:00.215970
+1:00.5970
96.1p
22
H 21
Dietmar Noeckler
G.s Fiamme Oro
36:01.216040
+1:01.6040
96.0p
23
H 21
Tim Tscharnke
SV Biberau
36:01.216060
+1:01.6060
96.0p
24
H 21
Lars Nelson
Aasarna IK
36:01.216090
+1:01.6090
96.0p
25
H 21
Jens Filbrich
SV Eintracht Frankenhain
36:04.216340
+1:04.6340
95.9p
26
H 21
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
36:05.216480
+1:05.6480
95.9p
27
H 21
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
36:11.217050
+1:11.7050
95.6p
28
H 21
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
36:12.217110
+1:12.7110
95.6p
29
H 21
Mattia Pellegrin
U.s Dolomitica
36:19.217820
+1:19.7820
95.3p
30
H 21
Roland Clara
G.s Fiamme Gialle
36:19.217880
+1:19.7880
95.3p
31
H 21
Eldar Roenning
Skogn IL
36:21.218020
+1:21.8020
95.2p
32
H 21
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
36:22.218140
+1:22.8140
95.2p
33
H 21
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
36:23.218210
+1:23.8210
95.1p
34
H 21
Alexander Utkin
Rus
36:23.218250
+1:23.8250
95.1p
35
H 21
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
36:23.218260
+1:23.8260
95.1p
36
H 21
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
36:26.218590
+1:26.8590
95.0p
37
H 21
Emil Iversen
IL Varden
36:28.218710
+1:28.8710
94.9p
38
H 21
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
36:28.218750
+1:28.8750
94.9p
39
H 21
Maxim Vylegzhanin
Dinamo
36:29.218810
+1:29.8810
94.9p
40
H 21
Roger Aa Djupvik
Hyen SK
36:29.218860
+1:29.8860
94.9p
41
H 21
Nikolay Chebotko
Cska
36:31.219090
+1:31.9090
94.8p
41
H 21
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
36:31.219090
+1:31.9090
94.8p
43
H 21
Giorgio DI Centa
C.s Carabinieri
36:33.219260
+1:33.9260
94.7p
44
H 21
Maurice Manificat
Douane Agy ST Sigismond
36:34.219320
+1:34.9320
94.7p
45
H 21
Tiio Soederhielm
Aasarna IK
36:37.219660
+1:37.9660
94.5p
46
H 21
Tobias Angerer
SC Vachendorf
36:45.220400
+1:45.10400
94.2p
47
H 21
Ales Razym
Dukla Liberec
36:49.220870
+1:49.10870
94.0p
48
H 21
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
36:50.220930
+1:50.10930
94.0p
49
H 21
Sjur Roethe
Voss IL
36:50.220990
+1:50.10990
94.0p
50
H 21
Torgeir Skare Thygesen
IL Korlevoll
36:53.221290
+1:53.11290
93.9p
51
H 21
Yuichi Onda
Arc Communications Ski Team
36:55.221410
+1:55.11410
93.8p
51
H 21
Sindre Skar Bjoernestad
Bærums Skiklubb
36:55.221410
+1:55.11410
93.8p
53
H 21
Akira Lenting
Waseda University
36:56.221570
+1:56.11570
93.8p
54
H 21
Algo Karp
Skiclub Viljandi
37:02.222100
+2:02.12100
93.6p
55
H 21
Curdin Perl
Bernina Pontresina
37:03.222210
+2:03.12210
93.5p
56
H 21
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
37:03.222270
+2:03.12270
93.5p
57
H 21
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
37:05.222480
+2:05.12480
93.4p
58
H 21
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
37:06.222520
+2:06.12520
93.4p
59
H 21
Marc Jean Gaillard
Pays Rochois
37:07.222610
+2:07.12610
93.3p
60
H 21
Fabio Pasini
C.s.esercito
37:09.222870
+2:09.12870
93.2p
61
H 21
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
37:14.223300
+2:14.13300
93.1p
62
H 21
Evgeniy Belov
Rus
37:15.223420
+2:15.13420
93.0p
63
H 21
Raido Rankel
Voru Skiclub
37:17.223630
+2:17.13630
92.9p
64
H 21
Tero Similae
Ylivieskan Kuula
37:20.223920
+2:20.13920
92.8p
65
H 21
David Hofer
C.s Carabinieri
37:21.224050
+2:21.14050
92.8p
66
H 21
Sergey Novikov
Saturn
37:24.224390
+2:24.14390
92.6p
67
H 21
Jiri Magal
Dukla Liberec
37:32.225110
+2:32.15110
92.4p
68
H 21
Jesse Cockney
Foothills Nordic Ski Club
37:44.226320
+2:44.16320
91.9p
69
H 21
Hans Christer Holund
Lyn Ski
37:52.227120
+2:52.17120
91.6p
70
H 21
Alexandr Malyshev
Kaz
37:58.227740
+2:58.17740
91.3p
71
H 21
Denis Volotka
Kaz
37:58.227760
+2:58.17760
91.3p
72
H 21
Ivan LE Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
38:07.228600
+3:07.18600
91.0p
73
H 21
Bastien Poirrier
Markstein Ranspach
38:18.229750
+3:18.19750
90.6p
74
H 21
Andrew Young
Huntly Nordic Ski Club
38:24.230300
+3:24.20300
90.4p
75
H 21
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
38:33.231230
+3:33.21230
90.0p
76
H 21
Yerdos Akhmadiyev
Kaz
38:42.232160
+3:42.22160
89.7p
77
H 21
Wenlong XU
Chn
39:28.236740
+4:28.26740
88.0p
78
H 21
HU Zhou
Chn
39:44.238320
+4:44.28320
87.5p
79
H 21
Callum Smith
Huntly Nordic Ski Club
39:46.238560
+4:46.28560
87.4p
79
H 21
Takatsugu Uda
Jpn
39:46.238560
+4:46.28560
87.4p
81
H 21
Michael Sinnott
Sun Valley Ski Education Fnd
40:06.240500
+5:06.30500
86.7p
82
H 21
Jiri Horcicka
Dukla Liberec
40:21.242090
+5:21.32090
86.2p
83
H 21
Lasse Moelgaard
Copenhagen SC
40:25.242440
+5:25.32440
86.1p
84
H 21
Mathias Wibault
Chamonix
23:59:58.8639700
-
84
H 21
Lasse Hulgaard
Copenhagen Skiing Club
23:59:58.8639700
-
86
H 21
Simeon Hamilton
Sms T3
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
D 21
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
24:59.149840
92.8p
2
D 21
Charlotte Kalla
Piteaa Elit
25:11.151080
+12.1140
92.1p
3
D 21
Marit Bjoergen
Rognes IL
25:25.152400
+25.2460
91.4p
4
D 21
Therese Johaug
IL Nansen
25:38.153740
+39.3800
90.6p
5
D 21
Yulia Tchekaleva
Severstal
26:02.156150
+1:03.6210
89.3p
6
D 21
Heidi Weng
IL I Bul
26:06.156520
+1:06.6580
89.1p
7
D 21
Sadie Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
26:17.157670
+1:18.7730
88.5p
8
D 21
Kerttu Niskanen
Vieremän Koitto
26:23.158230
+1:23.8290
88.2p
9
D 21
Kristin Stoermer Steira
IL Forsoek
26:23.158240
+1:24.8300
88.2p
10
D 21
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
26:25.158430
+1:25.8490
88.1p
11
D 21
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
IL Heming
26:27.158650
+1:28.8710
88.0p
12
D 21
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
26:31.159030
+1:31.9090
87.8p
13
D 21
Aino-kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
26:38.159710
+1:38.9770
87.4p
14
D 21
Ingvild Flugstad Oestberg
Gjoevik Skiklubb
26:43.160200
+1:43.10260
87.2p
15
D 21
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
26:46.160520
+1:46.10580
87.0p
16
D 21
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
26:49.160880
+1:50.10940
86.8p
17
D 21
Vibeke W Skofterud
Slitu IF
26:53.161200
+1:53.11260
86.7p
18
D 21
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
26:56.161550
+1:57.11610
86.5p
19
D 21
Alija Iksanova
SC Neftekhimik
27:04.162310
+2:04.12370
86.1p
20
D 21
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden-salzburg
27:04.162360
+2:05.12420
86.1p
21
D 21
Maiken Caspersen Falla
Gjerdrum IL
27:06.162500
+2:06.12560
86.0p
22
D 21
Britta Johansson Norgren
Sollefteaa Skidor IF
27:12.163130
+2:12.13190
85.7p
23
D 21
Kathrine Rolsted Harsem
IL Varden
27:17.163630
+2:17.13690
85.4p
24
D 21
Martine EK Hagen
IL I Bul
27:20.163990
+2:21.14050
85.3p
25
D 21
Polina Medvedeva
Rus
27:22.164100
+2:22.14160
85.2p
26
D 21
Hanna Erikson
Åsarna IK
27:30.164920
+2:30.14980
84.8p
27
D 21
Marthe Kristoffersen
IL Varden
27:31.165020
+2:31.15080
84.8p
28
D 21
Julia Ivanova
Saturn
27:31.165050
+2:32.15110
84.7p
29
D 21
Olga Kuziukova
Rus
27:32.165150
+2:33.15210
84.7p
30
D 21
Jessica Diggins
Sms T2
27:32.165180
+2:33.15240
84.7p
31
D 21
Celia Aymonier
Les Fourgs
27:36.165570
+2:37.15630
84.5p
32
D 21
Eva Vrabcova Nyvltova
Olfin Car - Vella Trutnov
27:38.165770
+2:39.15830
84.4p
33
D 21
Laura Mononen
Hameenlinnan Hiihtoseura
27:40.165940
+2:41.16000
84.3p
34
D 21
Masako jr Ishida
Hokkaido Ski Team
27:41.166080
+2:42.16140
84.2p
35
D 21
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
27:45.166400
+2:45.16460
84.1p
36
D 21
Britt Ingunn Nydal
Njaard
27:46.166510
+2:46.16570
84.0p
37
D 21
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev Kiev
27:49.166810
+2:49.16870
83.9p
38
D 21
Lucia Scardoni
S.c Bosco
27:49.166830
+2:49.16890
83.9p
39
D 21
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
27:52.167190
+2:53.17250
83.7p
40
D 21
Ida Ingemarsdotter
Aasarna IK
27:53.167240
+2:54.17300
83.7p
41
D 21
Julia Tikhonova
Vitiaz
27:53.167280
+2:54.17340
83.7p
42
D 21
Kornelia Kubinska
Azs Awf Katowice
28:04.168310
+3:04.18370
83.2p
43
D 21
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
28:04.168330
+3:04.18390
83.2p
43
D 21
Monique Siegel
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
28:04.168330
+3:04.18390
83.2p
45
D 21
Tuva Toftdahl Staver
IL Heming
28:12.169100
+3:12.19160
82.8p
46
D 21
Barbro Kvaale
Lillehammer Skiklub
28:12.169170
+3:13.19230
82.8p
47
D 21
Alenka Cebasek
Tsk Ogp Grad Bled
28:14.169300
+3:14.19360
82.7p
48
D 21
Emilie Kristoffersen
Lillehammer SK
28:16.169520
+3:16.19580
82.6p
49
D 21
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
28:17.169640
+3:18.19700
82.6p
50
D 21
Celine Brun-lie
Njaard
28:17.169650
+3:18.19710
82.6p
51
D 21
Martin Virginia DE Topranin
G.s Forestale
28:17.169680
+3:18.19740
82.5p
52
D 21
Kari Vikhagen Gjeitnes
Henning Skilag
28:19.169850
+3:20.19910
82.5p
53
D 21
Laura Orgue
Cefuc-rfedi
28:22.170170
+3:23.20230
82.3p
54
D 21
Rosie Brennan
Apu Nordic Ski Center
28:29.170850
+3:30.20910
82.0p
55
D 21
Evelina Settlin
Hudiksvalls IF
28:31.171000
+3:31.21060
81.9p
56
D 21
Elena Soboleva
Rus
28:39.171870
+3:40.21930
81.5p
57
D 21
Tatyana Ossipova
Kaz
28:40.171910
+3:40.21970
81.5p
58
D 21
Petra Novakova
LK Slovan Karlovy Vary
28:44.172310
+3:44.22370
81.3p
59
D 21
Barbara Jezersek
Tsk Triglav Kranj
28:49.172880
+3:50.22940
81.1p
60
D 21
Ilaria Debertolis
G.s Fiamme Oro
28:50.172970
+3:51.23030
81.1p
61
D 21
Viktoriya Lanchakova
Kaz
28:54.173350
+3:55.23410
80.9p
62
D 21
Marina Matrossova
Kaz
28:55.173430
+3:55.23490
80.8p
63
D 21
Coraline Hugue
Defense EMHM - Crevoux
28:56.173540
+3:57.23600
80.8p
64
D 21
Yelena Kolomina
Zska
29:04.174300
+4:04.24360
80.5p
65
D 21
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
29:09.174890
+4:10.24950
80.2p
66
D 21
Aurelie Dabudyk
Pays Rochois
29:43.178270
+4:44.28330
78.8p
67
D 21
Chunxue Chi
Chn
29:45.178420
+4:45.28480
78.7p
68
D 21
Katja Visnar
Tsk Ogp Grad Bled
29:46.178570
+4:47.28630
78.6p
69
D 21
Dandan Man
Chn
30:03.180240
+5:04.30300
77.9p
70
D 21
Sandra Schuetzova
Cks Ski Jilemnice
30:51.185080
+5:52.35140
76.0p
71
D 21
Emma Wiken
Aasarna IK
23:59:59.8639800
-