Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tour de Ski 7 Final Climb
2014-01-05
Deltävling i
Tour de Ski 2014
<<< Tour de Ski 6 Classic
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
9km, Längdskidor, Fristil, Jaktstart
1
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
32:49.196860
100.0p
2
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
33:25.200460
+36.3500
98.7p
3
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
33:55.203450
+1:05.6490
97.7p
4
Petter JR Northug
Strindheim IL
34:39.207810
+1:49.10850
96.2p
5
Sjur Røthe
Voss IL
34:45.208430
+1:55.11470
96.0p
6
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
35:23.212220
+2:33.15260
94.7p
7
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
35:35.213420
+2:45.16460
94.3p
8
Ilia Chernousov
SKA
35:46.214500
+2:56.17540
94.0p
9
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
35:56.215510
+3:06.18550
93.7p
10
Didrik Tønseth
Byåsen IL
36:08.216770
+3:19.19810
93.3p
11
Martin Jaks
Dukla Liberec
36:14.217330
+3:24.20370
93.1p
12
Jean Marc Gaillard
Pays Rochois
36:22.218160
+3:33.21200
92.8p
13
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
36:24.218310
+3:34.21350
92.8p
14
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
36:36.219530
+3:46.22570
92.4p
15
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
36:42.220140
+3:52.23180
92.2p
16
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
36:52.221180
+4:03.24220
91.9p
17
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
36:59.221810
+4:09.24850
91.7p
18
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
37:12.223100
+4:22.26140
91.3p
19
Sami Jauhojärvi
Vuokatti Ski Team Kainuu
37:20.223930
+4:30.26970
91.1p
20
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
37:30.224950
+4:40.27990
90.8p
21
Robin Duvillard
Villard De Lans
37:38.225720
+4:48.28760
90.5p
22
Jonas Dobler
SC Traunstein
38:01.228050
+5:11.31090
89.8p
23
Alexander Utkin
Russia
38:20.229910
+5:30.32950
89.3p
24
Konstantin Glavatskikh
Dinamo Kiev
38:26.230520
+5:36.33560
89.1p
25
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
38:37.231650
+5:47.34690
88.8p
26
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
38:43.232200
+5:53.35240
88.6p
27
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
38:53.233260
+6:04.36300
88.3p
28
Sergei Dolidovich
Belarus
39:03.234200
+6:13.37240
88.1p
29
Martin Johansson
Mora
39:10.234980
+6:21.38020
87.9p
30
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
39:17.235610
+6:27.38650
87.7p
31
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
39:22.236180
+6:33.39220
87.5p
32
Toni Livers
Gardes Frontière
39:33.237290
+6:44.40330
87.2p
33
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
39:41.238030
+6:51.41070
87.0p
34
Michail Semenov
Belarus
40:05.240480
+7:16.43520
86.4p
35
Andrey Larkov
Russia
40:17.241620
+7:27.44660
86.0p
36
Ales Razym
Dukla Liberec
40:26.242510
+7:36.45550
85.8p
37
Petr Sedov
Russia
40:40.243970
+7:51.47010
85.4p
38
Ivan Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
41:07.246670
+8:18.49710
84.7p
39
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
42:21.254050
+9:31.57090
82.8p
40
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
42:40.255900
+9:50.58940
82.4p
41
Jonas Baumann
Tambo Splügen
43:31.261070
+10:42.64110
81.1p
42
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
44:00.263940
+11:10.66980
80.4p
43
Alexander Lasutkin
Belarus
44:28.266750
+11:38.69790
79.8p
44
Jiri Magal
Dukla Liberec
44:53.269260
+12:04.72300
79.2p
45
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
47:24.284340
+14:34.87380
75.9p
46
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
47:43.286240
+14:53.89280
75.5p
47
Raido Rankel
Skiclub Voru
47:55.287460
+15:06.90500
75.3p
48
Carl Quicklund
Östersunds SK
48:06.288590
+15:17.91630
75.0p
49
Wenlong Xu
China
57:20.343940
+24:30.146980
65.2p
-
Alex Harvey
Club Nordique Mont St. Anne
23:59:59.8639800
-
-
Stanislav Volzhentsev
Dinamo Kiev
23:59:59.8639800
-
-
Evgeniy Belov
Russia
23:59:59.8639800
-
-
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
23:59:59.8639800
-
-
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
23:59:59.8639800
-
-
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Mattia Pellegrin
U.S. Dolomitica
23:59:59.8639800
-
-
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
23:59:59.8639800
-
-
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
23:59:59.8639800
-
-
Algo Karp
Skiclub Viljandi
23:59:59.8639800
-
-
Ivanou Aliaksei
Belarus
23:59:59.8639800
-
-
HU Zhou
China
23:59:59.8639800
-
-
Qinghai Sun
China
23:59:59.8639800
-