Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Axa Ski Marathon
2013-12-29
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
1:49:37.657620
93.9p
2
H 21
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
1:50:17.661660
+40.3940
93.2p
3
H 21
Daniel Tynell
Grycksbo IF OK
1:52:49.676810
+3:11.19090
90.8p
4
H 21
Anders Solin
IFK Mora SK
1:53:49.682800
+4:11.25080
89.9p
5
H 21
Fredrik Byström
Sollefteå Skidor IF
1:54:31.687030
+4:54.29310
89.3p
6
H 21
Dan Moberg
IFK Skövde SK
1:55:36.693550
+5:59.35830
88.3p
7
H 21
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
1:55:50.694920
+6:13.37200
88.1p
8
H 21
Lars Ljung
Hudiksvalls IF
1:55:55.695420
+6:18.37700
88.0p
9
H 21
Adam Steen
Falun Borlänge SK
1:56:19.697800
+6:41.40080
87.7p
10
H 21
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
1:56:57.701600
+7:19.43880
87.1p
11
H 21
Samuel Norlén
IK Stern
1:57:18.703720
+7:41.46000
86.8p
12
H 21
Oscar Persson
SK Bore
1:57:42.706110
+8:04.48390
86.5p
13
H 21
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
1:58:46.712550
+9:09.54830
85.6p
13
H 21
Ronnie Löf
Högbo GOIF
1:58:46.712550
+9:09.54830
85.6p
15
H 21
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
1:58:49.712860
+9:12.55140
85.6p
16
H 21
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
1:59:01.714010
+9:23.56290
85.4p
17
H 21
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
1:59:26.716560
+9:49.58840
85.1p
18
H 21
Markus Jönsson
Tranemo IF
2:00:33.723250
+10:56.65530
84.2p
19
H 21
Bill Impola
SK Bore
2:01:15.727410
+11:37.69690
83.6p
20
H 21
Patrik Karlsson
Karlslunds IF SF
2:01:44.730370
+12:07.72650
83.2p
21
H 21
Jesper Brofjärd
Borås SK
2:01:54.731350
+12:17.73630
83.1p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:02:00
22
H 21
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
2:02:33.735280
+12:56.77560
82.6p
23
H 21
David Frisk
IFK Mora SK
2:02:45.736470
+13:08.78750
82.4p
24
H 21
Oscar Lund
IF Hallby SOK
2:03:07.738610
+13:29.80890
82.2p
25
H 21
Andreas Argårds
IFK Mora SK
2:03:08.738710
+13:30.80990
82.2p
26
H 21
Robert Eriksson
Björkfors Goif
2:03:14.739320
+13:37.81600
82.1p
27
H 21
Mattias Argårds
IFK Mora SK
2:03:49.742800
+14:11.85080
81.6p
28
H 21
Emil Ekman
Ulricehamns IF
2:04:49.748870
+15:12.91150
80.9p
29
H 21
Tobias Karlsson
Karlslunds IF SF
2:05:26.752510
+15:48.94790
80.4p
30
H 21
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
2:05:29.752820
+15:52.95100
80.4p
31
H 21
Tobias Hansson
IFK Mora SK
2:06:03.756290
+16:26.98570
80.0p
32
H 21
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
2:06:04.756370
+16:27.98650
80.0p
33
H 21
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
2:06:08.756780
+16:31.99060
79.9p
34
H 21
Jesper Arnesson
Borås SK
2:06:54.761300
+17:16.103580
79.4p
35
H 21
Pontus Nordström
Östervåla IF
2:07:29.764880
+17:52.107160
79.0p
36
H 21
Erik Johansson
Tranemo IF
2:08:30.770990
+18:53.113270
78.3p
37
H 21
Rasmus AX
Boxholm-Ekeby SK
2:08:42.772120
+19:05.114400
78.1p
38
H 21
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
2:08:52.773110
+19:14.115390
78.0p
39
H 21
Erik Ohlström
IK Rex
2:09:06.774590
+19:29.116870
77.9p
40
H 21
Patrik Lind
Torshälla-nyby IS
2:09:10.774990
+19:33.117270
77.8p
41
H 21
Daniel Holmgren
IFK Umeå
2:09:13.775230
+19:36.117510
77.8p
42
H 21
Jonas Böhlmark
IFK Mora SK
2:09:39.777840
+20:02.120120
77.5p
43
D 21
Marika Sundin
Sollefteå Skidor IF
2:09:42.778170
+20:05.120450
77.5p
44
D 21
Helene Söderlund
IFK Mora SK
2:09:58.779720
+20:21.122000
77.3p
45
H 21
Ronny Wedin
Norbergs SK
2:10:03.780230
+20:26.122510
77.2p
46
D 21
Annika Löfström
Årsunda IF
2:10:05.780420
+20:28.122700
77.2p
47
H 21
Anton Enberg
Falun Borlänge SK
2:11:41.790050
+22:04.132330
76.1p
48
H 21
Simon Undemar
Karlslunds IF SF
2:11:45.790450
+22:08.132730
76.1p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:12:00
49
H 21
Martin Bergqvist
Ekshärads SF
2:12:39.795860
+23:02.138140
75.5p
50
H 21
Johan Kanto
IK Stern
2:12:49.796840
+23:12.139120
75.4p
51
H 21
Jonas Henningsson
Roslagsbro IF
2:13:46.802520
+24:09.144800
74.8p
52
H 21
Magnus Svensson
Täby IS SK
2:14:57.809660
+25:20.151940
74.1p
53
H 21
Ulf Jansson
Östervåla IF
2:15:28.812730
+25:51.155010
73.8p
54
H 21
Niclas Eklöw
Sundbybergs IK
2:15:47.814640
+26:10.156920
73.6p
55
H 21
Anton Östlin
Björkfors Goif
2:15:55.815420
+26:18.157700
73.5p
56
H 21
Joakim Olsson
Trosabygdens OK
2:15:56.815570
+26:19.157850
73.5p
57
H 21
Andreas Blohm
Filipstads SF
2:16:21.818020
+26:44.160300
73.2p
58
H 21
Fredrik Hammarlund
Ockelbo SK
2:16:48.820730
+27:11.163010
73.0p
59
H 21
Hugo Hultqvist
Sundbybergs IK
2:17:12.823180
+27:35.165460
72.7p
60
H 21
Kenneth Löfman
Föreningen IKJ Haninge
2:17:16.823510
+27:38.165790
72.7p
61
H 21
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
2:17:51.827080
+28:14.169360
72.3p
62
H 21
Simon Kvarnström
Ekshärads SF
2:18:02.828120
+28:25.170400
72.2p
63
D 21
Kristina Roberto
Karlslunds IF SF
2:18:25.830490
+28:48.172770
72.0p
64
H 21
Magnus Johnsson
Karlbergs Skytte Och IF
2:19:46.838580
+30:09.180860
71.2p
65
H 21
Viktor Axelsson
Borås SK
2:20:38.843720
+31:01.186000
70.7p
66
H 21
Mandus Andersson
IK Rex
2:20:57.845630
+31:20.187910
70.6p
67
H 21
Eivind Lande
Magnor Ul
2:21:02.846150
+31:25.188430
70.5p
68
H 21
Daniel Olsson
Garphyttans IF
2:21:13.847250
+31:36.189530
70.4p
69
H 21
Magnus Karlsson
Häverödals IF
2:21:26.848520
+31:49.190800
70.3p
70
H 21
Mathias Karlsson
OK Alehof
2:21:31.849000
+31:53.191280
70.2p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:22:00
71
H 21
Frank Kiereck
Karlslunds IF SF
2:22:13.853200
+32:35.195480
69.9p
72
H 21
Carl Henrik Niper
Föreningen IKJ Haninge
2:22:19.853830
+32:42.196110
69.8p
73
H 21
Marcus Laggar
Orsa SK
2:22:22.854120
+32:45.196400
69.8p
74
H 21
Mattias Nygren
Ulricehamns IF
2:23:15.859410
+33:37.201690
69.3p
75
H 21
Fredrik Wallin
IFK Mora SK
2:23:24.860330
+33:47.202610
69.2p
76
H 21
Magnus Öberg Bernhed
Sävedalens AIK
2:23:31.861040
+33:54.203320
69.1p
77
H 21
Klas Sundberg
Yuppie Ski Club
2:23:53.863290
+34:16.205570
68.9p
78
H 21
Magnus Berg
Axa SC
2:24:01.864020
+34:24.206300
68.9p
79
H 21
Fredrik Ström
Bålsta SK
2:25:00.869960
+35:23.212240
68.4p
80
H 21
David Erixon
IF Hallby SOK
2:25:04.870320
+35:27.212600
68.3p
81
H 21
Jonas Hägglund
Sya SK
2:25:22.872180
+35:45.214460
68.2p
82
H 21 Motion
Axel Strandell
Uppsala
2:25:44.874350
+36:07.216630
68.0p
83
H 21
Juhani Ronkainen
Norrbärke SK
2:25:59.875820
+36:22.218100
67.8p
84
D 21
Magdalena Olsson
Älvdalens IF SK
2:25:59.875890
+36:22.218170
67.8p
85
H 21
Erik Malm
Karlslunds IF SF
2:26:04.876350
+36:27.218630
67.8p
86
H 21
Jim Fröblom
Stockholms RK
2:26:05.876430
+36:28.218710
67.8p
87
H 21
Jonas Eriksson
Nacka Värmdö SK
2:26:49.880850
+37:12.223130
67.4p
88
H 21
Odd Wallum
Sävedalens AIK
2:26:49.880860
+37:12.223140
67.4p
89
H 21
Stefan Carlen
OK Landehof
2:27:28.884720
+37:51.227000
67.1p
90
H 21 Motion
Martin Eriksson
Mora
2:28:06.888590
+38:29.230870
66.8p
91
H 21
Max Bergström
Mora
2:29:48.898740
+40:11.241020
65.9p
92
D 21
Karin Vemhäll
Rembo IK
2:29:53.899290
+40:16.241570
65.9p
93
H 21
Kurt Andersson
Sätra IF
2:29:55.899450
+40:18.241730
65.9p
94
H 21
Kenneth Rolling
Halmstad
2:30:20.901950
+40:43.244230
65.7p
95
H 21
Ola Jönsson
Nacka Värmdö SK
2:30:35.903480
+40:58.245760
65.5p
96
D 21
Lena Wiklund
Högbo GOIF
2:30:53.905250
+41:16.247530
65.4p
97
H 21
Martin Törnqvist
Axa SC
2:31:47.910690
+42:10.252970
65.0p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:32:00
98
H 21 Motion
Fredrik Persson
Kungälv
2:32:15.913490
+42:38.255770
64.7p
99
H 21
Magnus Hult
Norrbärke SK
2:32:22.914150
+42:45.256430
64.7p
100
H 21
Emil Folkesson
Enklare Sport SK
2:32:53.917240
+43:16.259520
64.5p
101
H 21
Rickard Svensson
SOK Viljan
2:33:28.920720
+43:51.263000
64.2p
102
D 21
Emelie Öhrstig
Borås SK
2:33:29.920880
+43:52.263160
64.2p
103
D 21
Emma Bergman
IK Rex
2:34:08.924790
+44:31.267070
63.9p
104
H 21
Daniel Sandvik
IFK Mora SK
2:34:20.925970
+44:43.268250
63.8p
105
H 21
Patrik Söderqvist
Storvreta IK
2:34:32.927130
+44:55.269410
63.7p
106
D 21
Anna-Carin Söderström
Malungs IF
2:34:33.927280
+44:56.269560
63.7p
107
H 21 Motion
Ulf Lekeborn
Lindesberg
2:35:17.931670
+45:40.273950
63.4p
108
D 21
Frida Persson
Eksjö SOK
2:35:35.933450
+45:58.275730
63.2p
109
H 21
Stig Orre
IF Åland
2:36:25.938460
+46:48.280740
62.8p
110
H 21
Fredrik Wiklund
IK Jarl Rättvik
2:36:29.938880
+46:52.281160
62.8p
111
H 21
Peter Mårtensson
Hagfors
2:36:41.940020
+47:04.282300
62.7p
112
H 21
Christian Höglund
Nacka Värmdö SK
2:36:55.941400
+47:17.283680
62.6p
113
H 21
Rasmus Andersson
Malungs IF
2:37:38.945780
+48:01.288060
62.3p
114
H 21
Jonatan Junker
Dala XC Ski Team
2:37:44.946300
+48:06.288580
62.3p
115
H 21
Mikael Erlandsson
Magra IS
2:37:56.947560
+48:19.289840
62.2p
116
H 21 Motion
Thomas Foxegård
Älvdalens IF SK
2:38:02.948150
+48:25.290430
62.1p
117
H 21
Ulf Uddbäck
Gävle SK
2:38:04.948360
+48:27.290640
62.1p
118
H 21
Anders Strömnes
Enköpings Aif
2:39:11.955000
+49:33.297280
61.6p
119
H 21
Per-ove Torstensson
Dala XC Ski Team
2:39:24.956360
+49:47.298640
61.5p
120
D 21
Frida Lövgren
Mora
2:39:30.956940
+49:53.299220
61.5p
121
H 21
Robin Lövgren
IK Trasten
2:40:05.960410
+50:27.302690
61.3p
122
H 21
Torbjörn Furn
Nacka Värmdö SK
2:40:40.963960
+51:03.306240
61.0p
123
H 21
Carl-emil Nettelman
SOK Viljan
2:40:59.965870
+51:22.308150
60.9p
124
D 21
Linnea Nyström
Älvdalens IF SK
2:41:28.968720
+51:51.311000
60.7p
125
H 21
Per Carlsson
IK Stern
2:41:56.971530
+52:19.313810
60.5p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:42:00
126
H 21 Motion
Christopher Maurie
Söderhamns SK
2:42:08.972730
+52:31.315010
60.4p
127
H 21
Jakob Junker
Dala XC Ski Team
2:42:26.974590
+52:49.316870
60.3p
128
H 21
Dan Karlsson
Axa SC
2:43:03.978260
+53:26.320540
60.0p
129
H 21 Motion
Niklas Hammarlund
Ockelbo SK
2:43:38.981770
+54:01.324050
59.8p
130
H 21
Thomas Eriksson
Axa SC
2:43:49.982820
+54:12.325100
59.7p
131
H 21 Motion
John Loberg
Enköping
2:44:04.984370
+54:27.326650
59.6p
132
H 21 Motion
Andreas Hiller
Sollentuna
2:46:03.996210
+56:25.338490
58.8p
133
H 21
Gert Lind
Team Esplanad
2:46:20.997910
+56:42.340190
58.7p
134
H 21 Motion
Urban Hallberg
Mora
2:46:26.998540
+56:49.340820
58.7p
135
H 21 Motion
Mikael Magnér
Upplands Väsby
2:47:33.1005240
+57:56.347520
58.3p
136
D 21
Frida Börjesson
Stockholms RK
2:47:40.1005990
+58:03.348270
58.2p
137
H 21
Tomas Andersson
Torshälla-nyby IS
2:49:05.1014410
+59:27.356690
57.7p
138
H 21
Håkan Jarskog
Orsa SK
2:49:05.1014490
+59:28.356770
57.7p
139
H 21 Motion
Mikael Rönnlund
Ockelbo SK
2:50:33.1023260
+1:00:56.365540
57.1p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:52:00
140
H 21
Mats Herbert
Sundbybergs IK
2:52:42.1036170
+1:03:05.378450
56.4p
141
H 21 Motion
Gunnar Hammarlund
Ockelbo SK
2:53:34.1041360
+1:03:57.383640
56.1p
142
H 21 Motion
Andreas Maxen
Timrå SOK
2:55:07.1050640
+1:05:30.392920
55.5p
143
D 21
Daniela Profir
Sundbybergs IK
2:56:02.1056150
+1:06:25.398430
55.2p
144
H 21
Carl Alfred Falk
Ställbergs IK
2:57:21.1064050
+1:07:44.406330
54.8p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:02:00
145
D 21
Jessica Svensson
Stockholms RK
3:03:44.1102310
+1:14:06.444590
52.7p
146
H 21
Peter Skoog
Axa SC
3:04:04.1104370
+1:14:27.446650
52.6p
147
H 21 Motion
Petter Carlsson
Lindesberg
3:05:47.1114640
+1:16:10.456920
52.1p
148
H 21 Motion
Fredrik Andréason
Gnesta
3:05:55.1115420
+1:16:18.457700
52.0p
149
H 21 Motion
Anders Svahn
Ängelholm
3:07:07.1122690
+1:17:30.464970
51.6p
150
H 21 Motion
Marcus Ehrnell
Partille
3:09:37.1137680
+1:20:00.479960
50.9p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:17:00
151
D 21
Emma Eriksson
Falun Borlänge SK
23:59:58.8639700
-
151
H 21
Henrik Alm
Idre SK
23:59:58.8639700
-
151
H 21
Björn Boström
Järbo IF
23:59:58.8639700
-
151
H 21
Joakim Engström
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
151
H 21
Jimmie Johnsson
Axa SC
23:59:58.8639700
-
151
H 21 Motion
Daniel Pettersson
Enköping
23:59:58.8639700
-
151
H 21
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
151
H 21 Motion
Niklas Ahlzén
Stockholm
23:59:58.8639700
-
151
H 21 Motion
Hasse Andersson
Bollnäs SK
23:59:58.8639700
-
160
D 21
Åsa Bergman
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Daniel Aarum
Teamnpro2
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Johannes Andersson
IF Ski Team Skåne
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Ralf Andersson
Hotings IF
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Andreas Berntsson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Alfred Björback
IK Stern
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Marcus Dahlin
Ski Team Stakfantom
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Per Eklöf
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Viktor Elfvén
IF Hagen SK
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Magnus Elwin
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Roger Gustafsson
Magra IS
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Rickard Hallström
Axa SC
23:59:59.8639800
-
160
H 21
David Hellberg
Sågmyra SK
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Lennart Holmström
IF Åland
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Isac Holmström
IF Åland
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Niklas Israelsson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
160
H 21
André Jakobsson
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
160
H 21
David Jönsson
IK Hakarpspojkarna
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Tobias Kruemmling
Mora
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Jan Lund
Korsnäs IF SK
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Andreas Mårtensson
Gävle SK
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Kaj Nironen
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Johannes Ringsby
SK Bore
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Johan Segerström
Axa SC
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Johan Sjöberg
Sågmyra SK
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Peter Sundén
Huddinge SK LF
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Lars Suther
Lima IF
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Mikael Svensson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Claes Theander
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Jan Uggeldal
Dik
23:59:59.8639800
-
160
D 21 Motion
Birgitta Bernvall Rönn
Huddinge
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Kristoffer Ackelman
Nyköping
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Andrij Chernin
Stockholm
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Erik Engström
Axa SC
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Johan Engström
Axa SC
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Åke Gisslar
Upplands-bro
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Erik Guldbrand
Lidingö
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Mats Guldbrand
Täby
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
160
H 21 Motion
Steen Hinnum
Holte Ski
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Tomas Jansson
Falun
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Ove Johansson
Enköping
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Niklas Landström
Gävle
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Andre Rhodin
Falun
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Sigvard Rönn
Huddinge
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Ricard Sörman
Stockholm
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Tomas Theander
Axa SC
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Tommy Würtz
Holte Ski
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Stellan Österberg
Ufk
23:59:59.8639800
-
160
D 21
Lina Korsgren
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
160
D 21
Majken Johansson Henæs
Anderstorps OK
23:59:59.8639800
-
160
D 21 Motion
Anna Karin S Öjerskog
Lilla Edet
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Jörgen Bergqvist
Abb IF SK
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Henrik Jutterdal
Vreta Skid o Mk
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Andreas Nilsson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
160
H 21
Karl Tiselius
Switzerland
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Daniel Bengtsson
Göteborg
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Ola Christiansson
Stockholm
23:59:59.8639800
-
160
H 21 Motion
Emil Engman
Switzerland
23:59:59.8639800
-