Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kronanloppet
2014-01-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Björn Rydvall
Lycksele IF
1:53:27.680600
81.8p
2
H 21
Johan Sandberg
Täfteå IK
1:53:28.680700
+1
81.8p
3
H 21
Tommy Gustavsson
Hemmingsmarks IF
1:54:55.689400
+1:28.8700
80.3p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:55:00
4
H 21
Erik Johansson
Tranemo IF
1:59:37.717600
+6:10.36900
76.0p
5
H 21
Andreas Berglund
Sävast Ski Team IF
1:59:38.717700
+6:11.37000
76.0p
6
H 21
Mikael Stenqvist
Sävast Ski Team IF
2:00:28.722700
+7:01.42000
75.3p
7
H 21
Thomas Svensson
I 19 IF
2:01:43.730200
+8:16.49500
74.3p
8
H 21
Bernt Niva
IFK Kiruna
2:01:47.730600
+8:20.49900
74.2p
9
H 21
Mats Riekkola
Luleå Gjutarens IF
2:01:56.731500
+8:29.50800
74.1p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:05:00
10
H 21
Patrik Tuoremaa
Kiruna XC
2:07:39.765800
+14:12.85100
69.6p
11
H 21
Mikael Nilsson
IFK Arvidsjaur SK
2:07:48.766700
+14:21.86000
69.5p
12
H 21
Peter Uusitalo
Pajala IF
2:07:58.767700
+14:31.87000
69.4p
13
H 21
Niklas Eriksson
Norsjö SK
2:08:36.771500
+15:09.90800
69.0p
14
H 21
Fredrik Lundbäck
Lulekamraterna
2:08:39.771800
+15:12.91100
68.9p
15
H 21
Niklas Zakrisson
Lkab FF
2:08:42.772100
+15:15.91400
68.9p
16
H 21
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:08:54.773300
+15:27.92600
68.7p
17
H 21
Marcus Look
Studentidrott
2:10:03.780200
+16:36.99500
67.9p
18
H 21
Espen Trældal
Bodens SK
2:10:44.784300
+17:17.103600
67.5p
19
H 21
Martin Åkerlund
Kågedalens SK
2:13:32.801100
+20:05.120400
65.6p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:15:00
20
H 21
Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:17:55.827400
+24:28.146700
62.9p
21
H 21
Petter Johansson
Jukkasjärvi IF
2:17:57.827600
+24:30.146900
62.9p
22
H 21
Hans Bäckström
Lulekamraterna
2:18:18.829700
+24:51.149000
62.7p
23
H 21
Joel Medelid
Pajala IF
2:18:19.829800
+24:52.149100
62.6p
24
H 21
Jouni Suopanki
Haparanda SKT
2:19:47.838600
+26:20.157900
61.8p
25
H 21
Nicke Juuso
Sunderby SK
2:20:06.840500
+26:39.159800
61.6p
26
H 21
Marcus Burström
Byske SK
2:20:17.841600
+26:50.160900
61.5p
27
H 21
Lars Matson
Bergnäsets AIK
2:20:50.844900
+27:23.164200
61.2p
28
H 21
Göran Karlsson
Norrfjärdens IF
2:20:51.845000
+27:24.164300
61.2p
29
H 21
Marcus Nilsson
Lulekamraterna
2:23:19.859800
+29:52.179100
59.8p
30
H 21
Erik Löfroth
Skellefteå AIK
2:23:44.862300
+30:17.181600
59.6p
31
D 21
Anna Rimpi
Jokkmokks SK
2:24:03.864200
+30:36.183500
59.4p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:25:00
32
H 21
Albin Dahlin Almevall
Högaborgs Athleter
2:25:15.871400
+31:48.190700
58.8p
33
H 21
Johannes Viklund
Skellefteå AIK
2:26:09.876800
+32:42.196100
58.3p
34
D 21
Åse Nordlund
Strömnäs GIF
2:29:16.895500
+35:49.214800
56.8p
35
H 21
Johan Cylvén
Bodens SK
2:29:41.898000
+36:14.217300
56.6p
36
H 21
Andreas Simons
Axa SC
2:29:56.899500
+36:29.218800
56.5p
37
H 21
Petter Öhman
Bodens SK
2:31:51.911000
+38:24.230300
55.6p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:35:00
38
H 21
Mikael Hakavainio
Studentidrott
2:35:10.930900
+41:43.250200
54.1p
39
H 21
Markus Gunillasson
Jukkasjärvi IF
2:37:04.942300
+43:37.261600
53.2p
40
H 21
Tomas Bredin
Skellefteå SK
2:37:34.945300
+44:07.264600
53.0p
41
H 21
Tord Karlsson
Överkalix IF
2:38:11.949000
+44:44.268300
52.8p
42
H 21
Patrik Johansson
Kalix SK
2:40:43.964200
+47:16.283500
51.7p
43
H 21
Petter Lind
Skogsluffarnas OK
2:42:27.974600
+49:00.293900
51.0p
44
D 21
Emma Johansson
Målilla Mörlunda SK
2:42:37.975600
+49:10.294900
51.0p
45
H 21
Niklas Grip
Lulekamraterna
2:43:35.981400
+50:08.300700
50.6p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:45:00
46
H 21
Ola Eriksson
F 21 IF
2:45:39.993800
+52:12.313100
49.8p
47
H 21
BO Häll
Arjeplogs SK
2:47:00.1001900
+53:33.321200
49.3p
48
H 21
Johan Burström
Kågedalens SK
2:49:09.1014800
+55:42.334100
48.6p
49
H 21
Tony Gustafsson
IFK Arvidsjaur SK
2:53:18.1039700
+59:51.359000
47.1p
50
H 21
Lars Drugge
Vittangi SK
2:54:33.1047200
+1:01:06.366500
46.7p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:55:00
51
H 21
Thorbjörn Johansson
Skellefteå SK
2:55:18.1051700
+1:01:51.371000
46.5p
52
H 21
Daniel Cedering
Överkalix IF
2:56:22.1058100
+1:02:55.377400
46.1p
53
H 21
Rickard Till
Sveaskogs IF
2:58:51.1073000
+1:05:24.392300
45.3p
54
H 21
Lage Antonsson
No Club
3:01:14.1087300
+1:07:47.406600
44.6p
55
D 21
Maria Strömgren
Bergnäsets AIK
3:02:21.1094000
+1:08:54.413300
44.3p
56
H 21
Roland Strömgren
Bergnäsets AIK
3:02:22.1094100
+1:08:55.413400
44.3p
57
D 21
Marzena Nordberg
Luleå Gjutarens IF
3:04:23.1106200
+1:10:56.425500
43.7p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:05:00
58
H 21
Anders Riström
Råneå SK
3:10:54.1145300
+1:17:27.464600
41.9p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:15:00
59
H 21
Peter Johansson
Överkalix IF
3:15:45.1174400
+1:22:18.493700
40.7p
60
H 21
Mats Nordberg
Luleå Gjutarens IF
3:16:25.1178400
+1:22:58.497700
40.5p
61
H 21
Mikael Cylvén
Luleå Gjutarens IF
3:17:39.1185800
+1:24:12.505100
40.2p
62
D 21
Karin Stenberg
Axa SC
3:24:40.1227900
+1:31:13.547200
38.6p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:25:00
63
H 21
Peter Lundkvist
Vattenfalls IF
3:25:08.1230700
+1:31:41.550000
38.5p
64
D 21
Birgitta Marklund
Antnäs BK
3:38:00.1307900
+1:44:33.627200
35.8p
65
D 21
Jenny Wikström
Lkab FF
3:49:11.1375000
+1:55:44.694300
33.8p
Logga in för att slippa de här annonserna
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21
Lovisa Modig
Sävast Ski Team IF
1:10:20.421900
75.7p
2
H 21
Jan Granström
Bergnäsets AIK
1:20:51.485000
+10:31.63000
65.9p
3
H 21
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
1:21:51.491000
+11:31.69000
65.1p
4
H 21
Love Brovik
Atle
1:21:59.491800
+11:39.69800
64.9p
5
H 21
Karl Herlin
Atle
1:32:02.552100
+21:42.130100
57.9p
6
D 21
Mona Sjöberg Johansson
Norrfjärdens IF
1:46:36.639500
+36:16.217500
50.0p
7
H 21
Jarmo Maunu
Haparanda SKT
1:46:37.639600
+36:17.217600
49.9p
8
H 21
Klas Berg
Atle
1:46:38.639700
+36:18.217700
49.9p
9
D 21
Victoria Bonath
No Club
2:03:45.742400
+53:25.320400
43.0p
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H/D 21 Motion
Emil Edman
Luleå Gjutarens IF
25:04.150300
71.3p
2
H/D 21 Motion
Simon Stenberg
Kalix SK
25:05.150400
+1
71.3p
3
H/D 21 Motion
Erik Edman
Luleå Gjutarens IF
25:06.150500
+2.100
71.2p
4
H/D 21 Motion
Albin Larsson
Sunderby SK
25:14.151300
+10.900
70.9p
5
H/D 21 Motion
Christoffer Marjeta
Kalix SK
25:41.154000
+37.3600
69.6p
6
H/D 21 Motion
Wilma Lindgren
Kalix SK
27:14.163300
+2:10.12900
65.7p
7
H/D 21 Motion
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
27:37.165600
+2:33.15200
64.7p
8
H/D 21 Motion
Nelly Johansson
Luleå Gjutarens IF
28:59.173800
+3:55.23400
61.7p
9
H/D 21 Motion
Moa Majbäck
Jukkasjärvi IF
29:07.174600
+4:03.24200
61.4p
10
H/D 21 Motion
David Öberg
Hemmingsmarks IF
29:25.176400
+4:21.26000
60.8p
11
H/D 21 Motion
Elias Forss
Luleå Gjutarens IF
31:12.187100
+6:08.36700
57.3p
12
H/D 21 Motion
Linda Marie Tillstam
Jukkasjärvi IF
31:13.187200
+6:09.36800
57.3p
13
H/D 21 Motion
Jan Olof Andersson
Morjärvs SK
35:20.211900
+10:16.61500
50.6p
14
H/D 21 Motion
Jessica Söderlund
No Club
35:28.212700
+10:24.62300
50.4p
15
H/D 21 Motion
Karin Rönnbäck
Kalix SK
35:55.215400
+10:51.65000
49.8p
16
H/D 21 Motion
Lars Öman Zotterman
Axa SC
36:02.216100
+10:58.65700
49.6p