Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
ICA Kvantum loppet
2014-01-26
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Markus Ottosson
IFK Umeå
1:42:55.617400
81.5p
2
Viktor Brännmark
Bodens SK
1:45:59.635800
+3:04.18300
78.7p
3
Tarjei Solli
Grøa IL
1:46:01.636000
+3:06.18500
78.7p
4
Tommy Gustavsson
Hemmingsmarks IF
1:46:02.636100
+3:07.18600
78.7p
5
Mats Riekkola
Luleå Gjutarens IF
1:51:14.667300
+8:19.49800
74.3p
6
Johan Lintzén
Sävast Ski Team IF
1:51:42.670100
+8:47.52600
74.0p
7
Mikael Stenqvist
Sävast Ski Team IF
1:52:26.674500
+9:31.57000
73.4p
8
Erik Viklund
Hortlax SK
1:53:22.680100
+10:27.62600
72.7p
9
Andreas Almqvist
Luleå Gjutarens IF
1:56:39.699800
+13:44.82300
70.3p
10
Anders Lundbäck
Bodens SK
1:56:44.700300
+13:49.82800
70.2p
11
Hans Turtola
Kiruna XC
1:56:49.700800
+13:54.83300
70.2p
12
Magnus Persson
Strömnäs GIF
1:58:23.710200
+15:28.92700
69.1p
13
Magnus Lundbäck
Bodens SK
1:59:43.718200
+16:48.100700
68.2p
14
Peter Fredriksson
Kalix SK
2:00:27.722600
+17:32.105100
67.7p
15
Niklas Zakrisson
Lkab FF
2:01:18.727700
+18:23.110200
67.2p
16
Niklas Eriksson
Norsjö SK
2:01:38.729700
+18:43.112200
67.0p
17
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:01:49.730800
+18:54.113300
66.8p
18
Torbjörn Andersson
Strömnäs GIF
2:01:57.731600
+19:02.114100
66.8p
19
Petter Alapää
Luleguttene
2:02:03.732200
+19:08.114700
66.7p
20
Thomas Söderberg
IFK Umeå
2:04:51.749000
+21:56.131500
65.0p
21
Tore Johansson
Rosvik IK
2:07:51.767000
+24:56.149500
63.2p
22
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:07:51.767000
+24:56.149500
63.2p
23
Marcus Burström
Byske SK
2:08:29.770800
+25:34.153300
62.8p
24
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:09:38.777700
+26:43.160200
62.2p
25
Daniel Larsson
Nattavaaraby SK
2:09:52.779100
+26:57.161600
62.1p
26
Rickard Strand
Vattenfalls IF
2:10:05.780400
+27:10.162900
62.0p
27
Tomas Malmström
Strömnäs GIF
2:10:06.780500
+27:11.163000
62.0p
28
Lars Sandberg
Antnäs BK
2:10:07.780600
+27:12.163100
61.9p
29
Andreas Johansson
Försvarets Sk
2:10:39.783800
+27:44.166300
61.7p
30
Joakim Matti
Soppero Sameförening
2:10:43.784200
+27:48.166700
61.6p
31
David Falk
Jukkasjärvi IF
2:10:52.785100
+27:57.167600
61.5p
32
Petter Johansson
Jukkasjärvi IF
2:12:23.794200
+29:28.176700
60.7p
33
Jonas Johansson
Luleå Kajakklubb
2:14:42.808100
+31:47.190600
59.5p
34
Hans Bodin
Sävast Ski Team IF
2:14:47.808600
+31:52.191100
59.5p
35
Edvin Lindmark
Föreningen IKJ Haninge
2:15:07.810600
+32:12.193100
59.3p
36
Jan Erik Länta
Jokkmokks SK
2:15:26.812500
+32:31.195000
59.2p
37
Henrik Johansson
Jukkasjärvi IF
2:16:15.817400
+33:20.199900
58.8p
38
Leif Juntti
Bergnäsets AIK
2:16:36.819500
+33:41.202000
58.6p
39
Magnus Svanberg
Norrfjärdens IF
2:16:53.821200
+33:58.203700
58.5p
40
Johan Cylvén
Bodens SK
2:17:35.825400
+34:40.207900
58.1p
41
Johan Nordlund
Svensby SK
2:17:45.826400
+34:50.208900
58.0p
42
Mats Tiensuu
Hemmingsmarks IF
2:17:48.826700
+34:53.209200
58.0p
43
Magnus Berglund
Bodens SK
2:18:11.829000
+35:16.211500
57.8p
44
Mattias Johnselius
Kalix SK
2:19:42.838100
+36:47.220600
57.1p
45
Claes Christensson
Team Durus
2:21:58.851700
+39:03.234200
56.1p
46
Reijo Huhtinen
Lkab FF
2:22:44.856300
+39:49.238800
55.7p
47
Jim Niemi
Sunderby SK
2:25:01.870000
+42:06.252500
54.7p
48
Andreas Simons
Axa SC
2:27:15.883400
+44:20.265900
53.8p
49
Niklas Grip
Lulekamraterna
2:27:34.885300
+44:39.267800
53.7p
50
Tomas Öman
Luleguttene
2:27:56.887500
+45:01.270000
53.5p
51
Markus Gunillasson
Jukkasjärvi IF
2:28:12.889100
+45:17.271600
53.4p
52
Viktor Johansson
Jukkasjärvi IF
2:28:15.889400
+45:20.271900
53.4p
53
Marko Luukinen
Jokkmokks SK
2:30:30.902900
+47:35.285400
52.5p
54
Andreas Engvall
Bodens SK
2:31:23.908200
+48:28.290700
52.2p
55
Andreas Häggström
Hemmingsmarks IF
2:32:48.916700
+49:53.299200
51.6p
56
Daniel Engström
Jokkmokks SK
2:32:49.916800
+49:54.299300
51.6p
57
Olle Kättström
Försvarets Sk
2:34:17.925600
+51:22.308100
51.1p
58
Jon Håkansson
Jokkmokks SK
2:34:20.925900
+51:25.308400
51.0p
59
Erik Vallin
Vittjärvs IK
2:36:43.940200
+53:48.322700
50.2p
60
Robert Bergenstråle
Luleguttene
2:37:16.943500
+54:21.326000
50.0p
61
Matts Engvall
Bodens SK
2:38:37.951600
+55:42.334100
49.5p
62
Mats Nordberg
Luleå Gjutarens IF
2:39:32.957100
+56:37.339600
49.2p
63
Ulf Fredriksson
Råneå SK
2:39:37.957600
+56:42.340100
49.1p
64
Niklas Bagge
Brattås Ck
2:39:47.958600
+56:52.341100
49.1p
65
Per Troedson
Axa SC
2:40:09.960800
+57:14.343300
49.0p
66
Jan Noberius
Sävast Ski Team IF
2:40:12.961100
+57:17.343600
48.9p
67
Rickard Larsson
Strömnäs GIF
2:40:14.961300
+57:19.343800
48.9p
68
Kjell Arne Arnsen
Bodö
2:41:51.971000
+58:56.353500
48.4p
69
Stefan Nilsson
Älvsby IF SK
2:43:09.978800
+1:00:14.361300
48.0p
70
David Stenvall
Hemmingsmarks IF
2:43:26.980500
+1:00:31.363000
47.9p
71
Jonas Morén
Luleå
2:43:43.982200
+1:00:48.364700
47.8p
72
Stig Eriksson
Skellefteå SK
2:45:25.992400
+1:02:30.374900
47.2p
73
Hans Jonsson
Jävre IF
2:45:27.992600
+1:02:32.375100
47.2p
74
Håkan Olovsson
Bodens SK
2:45:28.992700
+1:02:33.375200
47.2p
75
Lage Antonsson
Råneå SK
2:47:20.1003900
+1:04:25.386400
46.6p
76
Emil Fransson
Studentidrott
2:47:24.1004300
+1:04:29.386800
46.6p
77
Mikael Cylvén
Luleå
2:51:46.1030500
+1:08:51.413000
45.3p
78
Toyne Ringwald
Luleguttene
2:52:33.1035200
+1:09:38.417700
45.1p
79
Anders Johansson
Rutviks SK
2:52:41.1036000
+1:09:46.418500
45.0p
80
Daniel Lindström
Ericsson IK
2:55:01.1050000
+1:12:06.432500
44.4p
81
Rune Nilsson
OK Vargen
2:56:07.1056600
+1:13:12.439100
44.1p
82
Tommy Bergström
Bodens SK
2:57:28.1064700
+1:14:33.447200
43.7p
83
Simen Romsdal
Tverrelvdalen IL
2:58:09.1068800
+1:15:14.451300
43.5p
84
Lars Clausén
Smedsbyns IF
3:00:18.1081700
+1:17:23.464200
42.9p
85
Olov Granström
Älvsby IF SK
3:00:23.1082200
+1:17:28.464700
42.9p
86
Björn Lundsten
Sävast Ski Team IF
3:01:16.1087500
+1:18:21.470000
42.7p
87
Mathias Broström
Sävast Ski Team IF
3:01:38.1089700
+1:18:43.472200
42.6p
88
Boris Lindberg
Sävast Ski Team IF
3:02:12.1093100
+1:19:17.475600
42.4p
89
Tom Vidmark
Bodens SK
3:02:50.1096900
+1:19:55.479400
42.3p
90
Jonas Blomqvist
Bodens SK
3:24:13.1225200
+1:41:18.607700
37.5p
91
Peder Nordlöf
Strömnäs GIF
3:36:38.1299700
+1:53:43.682200
35.1p
92
Lars Lundström
Älvsby IF SK
3:55:48.1414700
+2:12:53.797200
32.1p
93
Anders Johansson
Överkalix IF
4:13:21.1520000
+2:30:26.902500
29.7p
-
Ingvar Westman
Luleå
23:59:58.8639700
-
-
Robert Andersson
Bodens SK
23:59:58.8639700
-
-
Stefan Magnusson
Norrfjärdens IF
23:59:58.8639700
-
-
Espen Trældal
Bodens SK
23:59:58.8639700
-
-
Erik Eriksson
Jokkmokks SK
23:59:58.8639700
-
-
Hans-Erik Pekula
Svensby SK
23:59:58.8639700
-
-
Thorbjörn Hansén
Mefos IK
23:59:58.8639700
-
-
Lars Matson
Bergnäsets AIK
23:59:58.8639700
-
-
Anders Hannu
Ohtanajärvi IK
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Halvarsson
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Göran Karlsson
Norrfjärdens IF
23:59:59.8639800
-
-
Tommy Johansson
Överkalix IF
23:59:59.8639800
-
-
Sebastian Andersson
Luleå
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Eriksson
No Club
23:59:59.8639800
-
-
Thomas Johansson
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Berglund
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
-
Roy Helge Larsen
Kvaløysletta Skilag
23:59:59.8639800
-
-
Marcus Look
Luleå
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Jatko
Ohtanajärvi IK
23:59:59.8639800
-
-
Ragnar Steinsen
Övertorneå IF
23:59:59.8639800
-
-
David Elmvik
No Club
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Nordlander
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Harri Suojärvi
North Adventure
23:59:59.8639800
-
-
Jan-erik Matti
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Gunnar Solberg
Kvaløysletta Skilag
23:59:59.8639800
-
-
Hans Haapalahti
Kiruna
23:59:59.8639800
-
-
Olavi Vanhapiha
North Adventure
23:59:59.8639800
-
-
Tord Karlsson
Överkalix IF
23:59:59.8639800
-
-
Joakim Persson
Kils OK
23:59:59.8639800
-
-
Petter Wikström
OK Vargen
23:59:59.8639800
-
-
Ari Luusua
North Adventure
23:59:59.8639800
-
-
Hans Bäckström
Luleå
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Nordebo
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Hans Johansson
Kiruna
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Hornberg
Luleå
23:59:59.8639800
-
-
Jukka Vanhapiha
North Adventure
23:59:59.8639800
-
-
Jari Vanhapiha
North Adventure
23:59:59.8639800
-
-
Tony Sorsa
Överkalix IF
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Lahti
Kiruna
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Pettersson
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-